بازدید 11638

نوری المالکی در سمت خود ابقا شد

حزب الدعوه الاسلامیه عراق امروز (شنبه) «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون را با اجماع به عنوان دبیرکل حزب الدعوه انتخاب کرد.
کد خبر: ۱۰۹۹۱۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴ 15 January 2022

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، منابع عراقی گزارش دادند که حزب الدعوه اخیرا کنفرانس هجدهم خود را با شعار «با هویت اسلامی مقابل چالش ها می ایستیم و کشور را می سازیم» برگزار کرد.

این منابع تصریح کرده اند که حزب الدعوه الاسلامیه (عراق) بار دیگر به المالکی اعتماد کرد و او را با اتفاق آرا به دبیر کلی حزب برگزید.

حزب الدعوة الإسلامیة، سازمان سیاسی اسلام‌گرای شیعه عراق است که در سال ۱۹۵۷ توسط سید "مرتضی عسگری" و شاگردان و پیروان آیت الله محمدباقر صدر تأسیس شد. این حزب ابتدا در قامت یک جنبش مذهبی پیشرو در عراق پدیدار شد که به ترویج ارزش‌های اسلامی و مقابله با سکولاریسم می‌پرداخت. در دههٔ ۱۹۷۰ با افزایش نفوذ این حزب در میان جوانان و شخصیت‌های مذهبی عراق و سرکوب آن از سوی رژیم حزب بعث، الدعوه به جریانی انقلابی تبدیل شد که به مقاومت مسلحانه در برابر رژیم بعث می‌پرداخت.

دشمنی حزب الدعوه و رژیم صدام پس از قتل آیت الله محمدباقر صدر رهبر معنوی این جنبش در سال ۱۹۸۰ به اوج خود رسید.

این حزب پس از براندازی رژیم بعث صدامی در سال ۲۰۰۳ به یکی از مهم‌ترین احزاب سیاسی عراق تبدیل شد، به طوری که «حیدر العبادی»، نوری المالکی و «ابراهیم الجعفری» سه نخست‌وزیر قبلی این کشور، همگی از اعضای این حزب بوده‌اند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم