بازدید 7899
۳

ثبت بالاترین تورم سالانه در آلمان از سال ۱۹۹۳

اداره آمار فدرال آلمان از ثبت بالاترین نرخ تورم سالانه از سال ۱۹۹۳ در سال ۲۰۲۱ خبر داد که منجر به گران شدن شدید هزینه زندگی برای شهروندان شده است.
کد خبر: ۱۰۹۷۶۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸ 07 January 2022


به گزارش تابناک به نقل از روزنامه "ویرتشافتز ووخه" آلمان، زندگی در آلمان طی یک سال گذشته به شدت گران شده است. بر اساس برآوردهای اولیه اداره آمار فدرال آلمان، افزایش شدید قیمت انرژی، تنگناهای تحویل و لغو کاهش موقت مالیات بر ارزش افزوده، تورم سالانه در این کشور را به 3.1 درصد رساند.

تورم بالاتر پیش از این برای اولین بار در سال 1993 با تورم سالانه 4.5 درصد در آلمان ثبت شد. در سال کرونایی 2020 تورم سالانه 0.5 درصد بود.

تورم بالاتر، قدرت خرید مصرف کنندگان را کاهش می دهد، چرا که آن ها مثلا با یک یورو می توانند کم تر از قبل خرید کنند. به گفته اقتصاددانان این مسئله به شدت به خانوارهای فقیرتر ضربه می زند، چرا که باید بخش زیادی از درآمد خود را صرف خرید کالاهای ضروری مانند مسکن و یا غذا کنند.

افزایش نرخ تورم همچنین برای پس انداز کنندگان هم شرایط بسیار تلخ و بدی را ایجاد می کند.

اداره آمار فدرال آلمان روز پنج شنبه اعلام کرد: بر اساس ارزیابی ها در دسامبر سال 2021 قیمت مصرف کننده نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود 5.3 درصد افزایش یافت. در ماه نوامبر گذشته هم نرخ تورم ماهانه برای اولین بار از اوایل دهه 1990 از مرز 5 درصد فراتر رفته و به 5.2 درصد رسید.

تورم در بزرگترین اقتصاد اروپا در سال گذشته عمدتا به دلیل افزایش سریع قیمت انرژی در پی بهبود اقتصاد جهانی بعد از بحران کرونا در سال 2020 بوده است.

در همین زمان حذف کاهش موقت مالیات بر ارزش افزوده هم ایجاد کننده این شرایط بوده است. از ژانویه سال 2021 بار دیگر نرخ های مالیاتی معمول اعمال شد که این مسئله منجر به افزایش مجدد قیمت کالا و خدمت در این کشور شد. کمبود مواد اولیه و محدودیت های ایجاد شده در عرضه هم ازعوامل تورم بالا در سال گذشته بوده است.

بر اساس پیش بینی اقتصاد دانان ممکن است زمان طولانی تری نیاز باشد تا این نرخ تورم نسبتا بالا کاهش یابد. افزایش قیمت انرژی هم احتمالا به تورم بیشتر دامن می زند.

تورم، معیار اندازه گیری مهمی برای سیاست پولی بانک مرکزی اروپا است. بانک مرکزی اروپا برای 19 کشور عضو این اتحادیه نرخ تورم سالانه 2 درصد را در نظر گرفته و حداقل به صورت موقت آماده پذیرش افزایش و یا کاهش میانگین این تورم به بالا و زیر این رقم است.

مقامات اقتصادی و پولی بانک مرکزی اروپا بر این باورند که مصرف کنندگان در منطقه یورو باید مدتی را با نرخ تورم بالا زندگی کنند. یکی از اعضای هیات اجرایی بانک مرکزی اروپا در این باره گفته است: تورم برای مدتی بالا خواهد بود، اما در جریان سال 2022 کاهش خواهد یافت.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۳
اینا باید جلوی ایران لنگ بندازن. جمع تورم این همه سالشون به یک ماه ایران نمیرسه!
خوب این چه خبری است که میدهید در کشور ایران بالای 150 درصد است ولی مسولین بی انصافی میکنند و میگویند 65 درصد
چقدر کمر شکن
متل ما هم دو تا صفر بزار جلوش
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم