بازدید 5768

واکنش کاخ سفید به حملات به پایگاه‌های آمریکایی

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد نمی‌توانیم حملات به پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه را به گروه خاصی منتسب کنیم.
کد خبر: ۱۰۹۷۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۱ 07 January 2022
به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز پنج شنبه در نشستی خبری با بیان اینکه گزارش‌های زیادی وجود دارد، اظهارداشت، اما در اینجا به صورت رسمی، این حملات را به گروه یا گروه‌هایی خاص که ممکن است مسوول باشند، نسبت نداده ایم و در این زمینه هیچ اطلاعات جدیدی نداریم.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد همانطور که همکارم جان کربی سخنگوی وزارت دفاع گفت، این نوع حملات بسیار شبیه حملاتی هستند که در ماه‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم و روند آن‌ها رو به افزایش است.

وی از سویی بدون هیچ سند و مدرک معتبر و متقنی گروه‌های مورد حمایت ایران در منطقه را متهم کرد و از سوی دیگراذعان کرد به طور مشخص نمی‌توانیم بگوییم چه کسی مسبب این حملات بوده و به چه دلیلی این حملات افزایش پیدا کرده‌اند.

سخنگوی کاخ سفید در عین در تداوم اتهام افکنی‌ها و بدون سند و مدرک از سویی ادعا کرد ممکن است که آن‌ها به مذاکرات در وین یا سالگرد ترور سردار سلیمانی مربوط باشند و از سوی دیگر اذعان کرد باز هم می‌گویم، در حال حاضر ما در حال ارزیابی موضوع انتساب وهدف و نیت این حملات هستیم.

این مقام دولت بایدن سپس ادامه داد بنابراین در حال حاضر تحلیل بیشتری نداریم.

گروه عراقی «قاصم الجبارین» در بیانیه‌ای، مسئولیت حمله راکتی چهارشنبه شب به پایگاه عین الاسد آمریکا را برعهده گرفت.

چهارشنبه شب چند فروند راکت به سمت پایگاه عین الاسد شلیک و باعث شد تا سامانه ضد موشکی «C-Ram» نیرو‌های آمریکایی در این پایگاه فعال شود.

این راکت‌ها که به محوطه پایگاه نظامی عین الاسد اصابت کرده است، از یک خودرو در روستای بسطامیه واقع در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان هیت استان الانبار شلیک شدند.

روز سه شنبه هم پایگاه آمریکایی «ویکتوریا» در حومه فرودگاه بین المللی بغداد هدف حملات پهپادی قرار گرفت که این پهپاد‌ها از سوی نیرو‌های آمریکایی سرنگون شدند.

بر اساس توافق دولت بغداد و واشنگتن، قرار بود که نیرو‌های اشغالگر آمریکایی در پایان سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) خاک عراق را ترک کنند، با این وجود کاخ سفید اعلام کرده که ماموریت نیرو‌های ایالات متحده در عراق از نظامی به مستشاری تغییر کرده و این نیرو‌ها همچنان در این کشور باقی خواهند ماند.

با این وجود گروه‌های مقاومت تاکید کرده‌اند که در صورت حضور نیرو‌های آمریکایی در این کشور، آن‌ها حق خود می‌دانند که با متجاوزان و اشغالگران مقابله کنند.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم