بازدید 10161
۹

وزیر کار: اشتغال‌زایی وظیفه وزارت کار نیست

وزیر کار معتقد است که اشتغال زایی وظیفه‌ این وزارت خانه نیست بلکه وظیفه‌ این وزارتخانه هماهنگی بین دستگاه‌ها برای اشتغال زایی است.
کد خبر: ۱۰۹۵۷۱۲
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶ 28 December 2021


به گزارش تابناک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: مسئله نظارت مجلس بر اشتغال موضوع مهم و دارای اهمیتی است و می‌توان به این وسیله غفلت‌های وزرا را بر طرف کرد.

به گفته‌ وزیر تعاون موضوع شماره دو بی کاری و موضوع شماره سوم کشور تورم است. ما با حجم متراکم بیکاری در کشور مواجه هستیم و ۱۴ میلیون نفر را داریم که شغل شایسته ندارند. اینکه همه ما و شما از مسئله بی کاری ناراحت و نگران باشیم درست است، ولی مخاطب بی کاری فقط وزارت کار نیست بلکه به صنعت، گردشگری، محیط زیست، صنعت و ... هم مربوط است. وزارت کار مسئول اشتغال زایی نیست، بلکه مسئول هماهنگی دستگاه‌ها برای اشتغال زایی است.

این عضو هیات دولت معتقد است که برنامه ریزی لازم برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار اشتغال زایی برای نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ را انجام داده ایم و این برنامه ریزی حداقلی ما و به استانداران هم ابلاغ شده است. در شورای اشتغال دو بار جلسه شورای عالی اشتغال برگزار کرده ایم و ۳۴ مصوبه مهم داشته ایم و میزان پیشرفت مصوبات هم مشخص شده است.

در صحن علنی امروز مجلس سوال سیدسلمان ذاکر نماینده ارومیه از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام وصول شده و به این دلیل وزیر تعاون برای پاسخ گویی به این سوال به مجلس آمده است.

عبد الملکی می‌گوید: در بودجه ۱۴۰۰ هیچ اعتباری در اختیار وزارت تعاون برای اشتغال زایی نداشته ایم. هنوز موتور اشتغال کشور آنچنان گرم نشده است، ولی ۲۱۷ هزار فرصت شغلی جدید ثبت شده و ۱۳۰ هزار فقره بیمه تامین اجتماعی نیز ثبت شده است. زیست بوم اشتغال جمهوری اسلامی تصویب شده که پلتفرم مهمی برای هماهنگی چندین دستگاه در حوزه اشتغال است؛ در گذشته چنین پلتفرمی وجود نداشت و دستگاه‌ها جزیره‌ای عمل می‌کردند.

عبدالملکی با اشاره به مصوبات شورای عالی اشتغال در حوزه تأمین مالی یادآور شد ۳۲ هزار میلیارد تومان از بودجه ۱۴۰۱ بر اساس مصوبه صورت گرفته، برای حوزه اشتغال در نظر گرفته می‌شود؛ همچنین ۱۶۰ هزار میلیارد تومان با هماهنگی بانک مرکزی به عنوان تسهیلات اشتغال ارائه می‌شود. ۶۰ هزار میلیارد تومان آن قرض‌الحسنه و صد هزار میلیارد تومان آن طبق نرخ مصوب شورای پول و اعتبار ارائه می‌شود. این دو عدد ذکر شده یک میلیون فرصت شغلی در سال را محقق خواهد کرد.

عضو کابینه دولت سیزدهم خبر داد ابلاغ وحدت رویه تأمین مالی زنجیره‌ای توسط بانک مرکزی به شبکه بانکی از دیگر مصوبات شورای عالی اشتغال است که سبب ایجاد انقلاب در این عرصه خواهد شد. همواره گلایه می‌شد چرا وام‌هایی که اهدا می‌شود تبدیل به اشتغال نمی‌شد، زیرا از مسیر اصلی خود منحرف می‌شدند؛ در مدل جدید طراحی شده تأمین مالی در زنجیره ارزش انجام می‌شود لذا منابع مستقیم به سمت اشتغال خواهند رفت.

همچنین هدایت نقدینگی به سمت اشتغال از طریق تضمین اشتغال توسط وام‌گیرندگان از دیگر موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود؛ این جمله را وزیر کار می گوید و ادامه می دهد بر اساس مصوبات و هماهنگی‌های انجام شده، به بانک‌ها ابلاغ شده کسانی که وام کلان می‌گیرند باید تعهد تعداد مشخصی اشتغال با بیمه تأمین اجتماعی دهند. به عبارتی کسی که به عنوان مثال ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت می‌کند با فرض اینکه هر شغلی ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد باید ۲ هزار شغل ایجاد کند که ظرف یک سال از طریق سامانه‌های تأمین اجتماعی، بیمه شدگان جدید آن حوزه را بررسی می‌کنیم که اگر به آن عمل نشده باشد آن وام امهال نخواهد شد. هم اکنون بیش از دو هزار هزار میلیارد تومان تسهیلات در طی سال ارائه می‌شود که به سمت تولید نمی‌رود بلکه به سمت سفته‌بازی می‌رود.

عبدالملکی تمرکز بر حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بر مشاغل مهارت محور کم سرمایه‌بر را از ویژگی های دوران وزارت خود دانست.

وزیر کار گفت بسیاری از نمایندگان از نمایشگاه‌های مشاغل مهارت‌محور کم سرمایه‌بر در استان‌ها بازدید کرده‌اند؛ بر این اساس باید اذعان کرد که ۳۴۰ شغل شناسایی شده که کمتر از ۲۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد و حتی بعضا کمتر از یک الی دو میلیون تومان. تمرکز بر مشاغل کم سرمایه‌بر مهارت‌محور راهبرد جدید سازمان فنی و حرفه‌ای است که سبب جهش جدی در حوزه اشتغال خواهد شد.

وی ادامه داد در این میان باید یادآور شد در حوزه بهبود فضای کسب و کار نیز مصوبات خوبی حاصل شده است که در راستای قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی است؛ موضوع پنجره واحد مجوز‌ها از جمله این موارد است که در جلسه اخیر شورای عالی اشتغال کشور وزارت اقتصاد موظف شد و همه دستگاه‌ها مکلف به همکاری شدند، فقط یک درگاه برای صدور مجوز وجود داشته باشد و افراد متقاضی در آنجا فعالیت کنند که این مهم تا پایان سال محقق خواهد شد.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: در حوزه مشاغل خانگی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است، اما درگیری صدور مجوز‌ها در این حوزه وجود داشت؛ در جلسه اخیر شورای عالی اشتغال مصوب شد مشاغل خانگی از مجوز محور بودن به ثبت‌محور بودن تبدیل شود. به عبارتی با تدوین ساز و کار طراحی شده کسی که شغل خانگی دارد به مجوز نیاز ندارد بلکه در سامانه‌ای اقدام به ثبت فعالیت خود کرده و ۳ روز کاری بعد سیستم اقدام به صدور مجوز می‌کند و دستگاه‌های نظارتی نیز به جای نظارت و سخت‌گیری در صدور مجوز اقدام به نظارت بر فعالیت می‌کنند که این امر در راستای قانون راهگشای اخیر مجلس است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اقدامات صورت گرفته نسبت به فعالیت صندوق‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه وزارتخانه متبوعش اظهار کرد: به مدیران صندوق‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه گفته شده در ارزیابی آن‌ها فقط به سود سالانه توجه نمی‌شود بلکه میزان ایجاد اشتغال در مناطق فعالیتی‌شان نیز ارزیابی می‌شود. برایمان مهم است به عنوان مثال شرکت شستا در مناطقی که فعالیت می‌کند اشتغال ایجاد کند و مطابق آن نمره و امتیاز کسب کند لذا مدیرانی که کم‌کاری کنند برکنار خواهند شد، همان‌طور که مدیری که شرکتش زیان‌ده باشد برکنار می‌شود.

عبدالملکی افزود: همچنین یکصد نقطه بحرانی شناسایی شده و تیم‌های ارزیاب در حال فعالیت هستند تا تهدید مالی صورت نگیرد و گره‌ها در حوزه اشتغال باز شود. سامانه جامع کاریابی در وبسایت اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت خود را شروع کرده و بستری برای حضور کارفرمایان و افراد جویای کار است که امیدواریم این بازار جدید تقویت کننده حوزه اشتغال باشد. بنده خودم را مسئول و متعهد می‌دانم که از تمام توان خود برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها استفاده کنم تا برنامه حوزه اشتغال پیش برود و در دوره‌های متناوب گزارش‌های بهتری را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهم.

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۸
انتشار یافته: ۹
ولی زمان رای اعتماد یه چیز دیگه می گفتی.وعده 1 ملیون شغل تو سال رومگه ندادی؟؟؟؟؟؟
وزارت مسکن هم چند وقت پیش گفته بود ساخت مسکن وظیفه ش نیست.
بعدی وزارت نفتِ که بگه تولید نفت وظیفه وزارت نفت نیست.
الی آخر
عزیزم فقط یاد بده با یک میلیون چجوری می شه کارآفرینی کرد بقیش پیشکش
درست می فرمایند اشتغال زایی وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است
همین نبود که موقع رای اعتماد میخواست با یک میلیون تومن برای هر نفر اشتغال‌زایی کنه؟!
به همین ترتیب وزیر اقتصاد وظیفه اش ساماندهی اقتصاد نیست
وزیر بهداشت تولید بهداشت نیست
وزیر ارشاد وظیفه اش نباید ارشاد مردم از طریق زور و اجبار و دستگیری و .. مردم باشد
و ....
پس چگونه ایشان میگفتند با یک میلیون تومان اشتغال ایجاد میکنند
عجب
مسخره بازی شده حداقل یکسال دوسال صبر کن بعد گله کن
شاید قضیه سهم خواهی هست؟ وگرنه یک بچه می‌داند یک وزیر قرار نیست چند ماهه همه چیز را درست کند حتی تا آخر ماموریتش همه چیزها َرو سامان بگیرد
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری