بازدید 3354
ارشادی:
سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا آنچه را برای توانمندسازی زنان و دختران ضروری است، انجام دهد.
کد خبر: ۱۰۸۳۴۴۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶ 22 October 2021
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع زنان، صلح و امنیت افزود: با وجود اقدامات تجاوزکارانه و اعمال اقدامات قهرآمیز یکجانبه غیرقانونی (تحریم‌های یکجانبه) علیه جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران، که حقوق اولیه و اساسی زنان و دختران را نقض کرده است، جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا آنچه را که برای توانمندسازی زنان و دختران ضروری است، انجام دهد و زمینه را برای ایفای نقش مهم آن‌ها در جامعه و استفاده کامل از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آن‌ها از جمله، در زمینه صلح و امنیت فراهم کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: زنان و دختران از جمله آسیب پذیرترین افرادی هستند که از شرایط منازعات و درگیری‌ها رنج می‌برند. بنابراین، باید تمام تلاش خود را برای تأمین امنیت زنان در منازعات مسلحانه انجام داد.

ارشادی تاکید کرد: زنان می‌توانند در پیشگیری و حل منازعات نقش مهمی ایفا کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند سهم بسزایی در صلح و امنیت داشته باشند. در این زمینه، باید نقش آن‌ها تقویت و ارتقا یابد.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: با این وجود، شورای امنیت باید به موضوع زنان، صلح و امنیت، تا آنجا که در حیطه وظایف خود تحت منشور سازمان ملل متحد، یعنی حفظ صلح و امنیت بین المللی قرار می‌گیرد، بپردازد.

وی افزود: بر این اساس، موضوعاتی که اساساً به صلح و امنیت بین المللی مرتبط نیست، باید توسط ارگان‌های ذیربط ملل متحد یعنی مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و کمیسیون وضعیت زنان، مورد بررسی قرار گیرند.

این دیپلمات ارشد ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: در ارتقاء و افزایش نقش زنان در صلح و امنیت، شرایط خاص هر کشور، تفاوت‌های تاریخی و فرهنگی و نقش اصلی دولت‌ها در این زمینه، باید کاملاً مورد شناسایی و احترام قرار گیرد. ارشادی افزود: بنابراین، ضروری است که در حل منازعات و بازسازی پس از جنگ، به حاکمیت ملی و مردم کشور طرف منازعه احترام گذاشته شود.

به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در این نشست با انتقاد از وضعیت زنان در جهان گفت: بیایید شرایط را برای حقوق زنان تغییر دهیم و به نیمی از انسانیت فرصت ساختن صلحی که همه ما به دنبال آن هستیم، بدهیم.

گوترش افزود: زنان سازندگان صلح، تحول آفرین و فعالان هستند. آن‌ها در حال میانجی گری و مذاکره با گروه‌های مسلح هستند و برای حقوق زنان و انسجام اجتماعی در جوامع خود مبارزه می‌کنند.

دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت:، اما اغلب اوقات، زنان در حاشیه فرایند‌های رسمی صلح باقی می‌مانند و تا حد زیادی از اتاق‌های تصمیم گیری حذف می‌شوند.

وی تصریح کرد: ما دیگر نمی‌توانیم نیمی از بشریت را از صلح و امنیت بین المللی حذف کنیم. عدم تعادل قدرت بین زن و مرد همچنان پایدارترین نابرابری در جهان است.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی کوهرنگ