بازدید 4009

توسعه همکاری تجاری محور رایزنی جانسون و بن‌سلمان

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی پیرامون توسعه همکاری‌های تجاری میان دو کشور گفتگو کردند.
کد خبر: ۱۰۸۱۴۹۸
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۲ 11 October 2021
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، دفتر نخست وزیر انگلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف پیرامون گسترش همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین انگلیس و عربستان در آستانه برگزاری نشست سرمایه‌گذاری جهانی که قرار است هفته آینده در لندن برگزار شود بحث و تبادل نظر کردند.

نخست وزیر انگلیس همچنین از آغاز رایزنی‌های انگلیس و شورای همکاری خلیج فارس برای انعقاد توافقنامه تجارت آزاد استقبال کرد. دولت انگلیس قصد دارد تا در راستای توسعه مناسبات اقتصادی در دوره پسا برگزیت با کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس (جی‌سی‌سی) توافق تجاری امضاء کند.

هفته پیش «آن-ماری ترولیان» وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس نخستین گام را در راستای مذاکرات با شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس برداشت و به شرکت‌های انگلیسی فراخوان داد تا حوزه‌های تجاری مورد علاقه خود را در این منطقه معرفی کنند.

این فراخوان تا دو هفته دیگر ادامه دارد تا دولت بتواند درباره ابعاد توافق مورد نیاز به جمع‌بندی برسد. وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس قصد دارد تا در این زمینه با نمایندگان عضو شورای همکاری خلیج فارس در لندن هم ملاقات کند.

بر اساس گزارش‌ها، شورای همکاری خلیج فارس از سال ۲۰۱۵ به این سو توافق تجارت آزاد امضاء نکرده است. این درحالیست که انگلیس از روابط تجاری و نظامی نزدیکی با کشور‌های حوزه خلیج فارس برخوردار است و حجم مراودات تجاری این کشور با حوزه خلیج فارس سال گذشته به ۳۰ میلیارد پوند رسید.

البته دورخیز انگلیس برای توسعه مناسبات تجاری با حوزه خلیج فارس با انتقاد‌هایی هم روبه رو شده است. برخی نمایندگان مجلس و گروه‌های حقوق بشری دولت را به انجام معاملات پر سود تسلیحاتی با عربستان سعودی متهم می‌کنند که در جنگ یمن و نقض قوانین حقوق بشری فاجعه به بار آورده است.

انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن که علاوه بر آمار بالای تلفات، ده‌ها هزار زخمی و ویرانی در این کشور مسلمان به‌جای گذاشته، مجوز فروش حدود پنج میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیرو‌های سعودی نقش جدی داشته است.

جانسون و بن سلمان در تماس تلفنی امروز، درباره تغییرات اقلیمی و ضرورت کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در آستانه برگزاری اجلاس گروه ۲۰ و کنفرانس آب و هوایی گلاسکو گفتگو و توافق کردند تا در زمینه اولویت‌های مشترک همکاری نزدیکی داشته باشند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی