بازدید 5771
جلسه رسیدگی به پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای در شعبه 55 حقوقی تهران برگزار شد
درباره پرونده شهدای گرانقدر هسته‌ای و خانواده‌های آنها، شهیدان علیمحمدی، شهریاری، داریوش رضایی‌نژاد و همچنین آقای فریدون عباسی و همسرشان دادخواستی به شعبه بین‌الملل که صلاحیت جهانی دارد، ارائه شده است. بر همین اساس، مطالبه خسارت‌های مادی و معنوی علیه رژیم ایالت متحده آمریکا و ٣٧ تن از اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته به این رژیم در ارتباط با ترور دانشمندان هسته‌ای ما، در دستور کار است.
کد خبر: ۱۰۷۷۰۱۲
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۱ 18 September 2021

دادگاه‌دعوای‌خانواده‌شهدای‌هسته‌ای‌علیه‌آمریکا‌برگزار‌شد

 

 

جلسه رسیدگی علنی «دعوای حقوقی خانواده شهدای علمی و هسته‌ای ایران علیه دولت آمریکا به دلیل مساعدت و حمایت از اقدامات تروریستی رژیم اشغالگر قدس» روز گذشته در شعبه ۵۵ حقوقی تهران به ریاست قاضی پورمریدی برگزار شد.

به گزارش «تابناک» قاضی پورمریدی در ابتدای جلسه دادگاه گفت: درباره پرونده شهدای گرانقدر هسته‌ای و خانواده‌های آنها، شهیدان علیمحمدی، شهریاری، داریوش رضایی‌نژاد و همچنین آقای فریدون عباسی و همسرشان دادخواستی به شعبه بین‌الملل که صلاحیت جهانی دارد، ارائه شده است. بر همین اساس، مطالبه خسارت‌های مادی و معنوی علیه رژیم ایالت متحده آمریکا و ٣٧ تن از اشخاص حقیقی و حقوقی وابسته به این رژیم در ارتباط با ترور دانشمندان هسته‌ای ما، در دستور کار است.

تاکنون هیچ کشوری شهامت برگزاری دادگاه‌های مرتبط با ترور‌های آمریکا را نداشته است
رییس شعبه ۵۵ حقوقی تهران با اشاره به سابقه طولانی دولت آمریکا در نقض قوانین بین‌المللی، تصریح کرد: مشارکت در قتل و ترور دانشمندان سایر کشور‌ها برای دولت آمریکا به امری عادی بدل شده است و تاکنون هیچ کشوری شهامت برگزاری دادگاه‌های مرتبط با ترور‌های آمریکا را نداشته است. اما شعبه ۵۵ حقوقی تهران سابقه رسیدگی شکایات علیه دولت آمریکا را دارد و تاکنون در این دادگاه میلیارد‌ها دلار علیه دولت آمریکا رای صادر شده است.
وی تصریح کرد: از آن جهت که رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسیم، نامی از این رژیم در دادخواست نیامده است؛ اما بدون تردید رژیم صهیونیستی بازوی دولت آمریکاست. همچنین بعد از طرح دادخواست توسط خانواده‌های شهدای هسته‌ای، موضوع دوبار از طریق دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن، ابلاغ شد که سردمداران دولت آمریکا از ارائه لایحه دفاعی امتناع کردند و نشان دادند که پاسخی برای مشارکت خود در جنایت و ترور ندارند.

۳۷ شخص حقیقی و حقوقی آمریکایی خواندگان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای
در ادامه جلسه دادگاه، خانم افضلی، یکی از وکلای خانواده‌های شهدای هسته‌ای، با بیان اینکه ترور دانشمندان از جمله اقدامات ضدحقوق بشری آمریکا علیه ایران بوده است، گفت: خواندگان این پرونده ۳۷ شخص حقیقی و حقوقی آمریکایی از جمله اوباما، برایان هوک، ترامپ، آژانس امنیت ملی آمریکا و... هستند و با توجه به صلاحیت دادگستری ایران، درخواست رسیدگی و صدور حکم مبنی بر محکومیت خواندگان را دارم.
این وکیل دادگستری با اشاره به دادخواست ۴۰۰ صفحه‌ای خانواده شهدای هسته‌ای و ملزومات و مستندات هزار صفحه‌ای آن و همچنین نقش رژیم صهیونسیتی و منافقین در ترور دانشمندان ایرانی گفت: فرمانده سابق نیروی زمینی امریکا در جلسه کنگره این کشور، عملیات محرمانه ترور دانشمندان ایرانی را پیشنهاد کرده بود.
وکیل خانواده‌‎های شهدای هسته‌ای خاطرنشان کرد: دانشمندان هسته‌ای ایران طی اقدامات زنجیره‌ای تروریستی توسط رژیم صهیونسیتی ترور شده‌اند که نقض کامل حقوق بین‌الملل بوده است و با ترور این دانشمندان، خسارات بسیاری از جمله خسارات علمی به ملت بزرگ ایران وارد شد. همچنین به خانواده‌های این شهدا نیز خسارات معنوی زیادی تحمیل شد.

تقاضای اخذ غرامت از رژیم صهیونسیتی و حامی این رژیم یعنی آمریکا را داریم
در ادامه جلسه دادگاه، همسر شهید علیمحمدی با قرار گرفتن در جایگاه با اشاره به دانش و تعهد و مسئولیت پذیری این شهید اظهارکرد: سرمایه زندگی بنده و فرزندانم شهید علیمحمدی بود و جز او سرمایه‌ای نداشتیم. بنده تمام زندگی و سرمایه زندگی خود را از دست دادم.
همسر فریدون عباسی نیز با اشاره به روز حمله تروریستی اظهار کرد: من سال‌ها پیش از ترور، با توجه به تلفن‌های مشکوک، نگران امنیت و سلامت همسرم بودم، اما سعی می‌کردم فرزندانم زندگی طبیعی و عادی داشته باشند. آنچه مرا آزار می‌دهد این است بعد از گذشت حدود ۱۲ سال، هیچگونه اظهار ندامتی از سوی مسببین و عاملین ترور صورت نگرفته است لذا تقاضای اخذ غرامت از رژیم صهیونسیتی و حامی این رژیم یعنی آمریکا را داریم.
در ادامه جلسه دادگاه، دختر شهید رضایی نژاد با اشاره به روز ترور پدر شهیدش و حضور وی در صحنه ترور این شهید گفت: پدرم به بی رحمانه‌ترین شکل در مقابل چشمان من ترور شد. من اینجا ایستاده‌ام تا تقاضا کنم که ما را در دادخواهی یاری کنید. من نیز مانند پدرم دنیای عاری از خشونت می‌خواهم. در پایان جلسه دادگاه، قاضی پورمریدی با بیان اینکه همه مردم ایران، دادخواه پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای کشورهستند، ضمن اعلام ختم جلسه گفت: رأی دادگاه در مهلت قانونی صادر خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی شهرآورد تهران