بازدید 8834

پوتین و علی‌اف درباره قره باغ گفتگو کردند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و الهام علی اف همتای آذربایجانی خود در مسکو دیدار و دو طرف درباره مساله قره باغ و همکاری‌های اقتصادی مسکو و باکو گفتگو کردند.
کد خبر: ۱۰۶۵۲۳۹
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۱ 20 July 2021
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، دیدار پوتین و علی اف امروز (سه شنبه) در مسکو برگزار شد و دو طرف درباره روند حل و فصل مساله قره باغ و اجرای توافق‌های موجود در این زمینه گفتگو و تبادل نظر کردند.

پوتین در ابتدای این دیدار عید سعید قربان را به علی اف تبریک گفت و خاطرنشان کرد که سال آینده دو کشور سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک را برگزار خواهند کرد.

رئیس جمهوری روسیه سپس با تاکید بر اهمیت گسترش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی میان روسیه و جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد که روسیه در عرصه اقتصادی با آذربایجان در مکان نخست شرکای خارجی این کشور قرار دارد.

وی با اشاره به کارایی بالای کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی روسیه و جمهوری آذربایجان گفت که عرصه‌های مهمی برای توسعه روابط دوجانبه وجود دارد.

پوتین همچنین از برنامه سفر هیات بزرگی از روسیه به باکو در آینده نزدیک خبر داد که اعضای آن را نمایندگانی از بخش‌های صنایع، حمل و نقل، زیرساخت‌ها و برخی عرصه‌های دیگر تشکیل می‌دهند.

وی با بیان این که روسیه ۱۰۰ هزار دوز واکسن کووید۱۹ به باکو ارسال کرد، افزود: تلاش می‌کنیم مرکز تولید مشترک واکسن روسی در جمهوری آذربایجان راه اندازی کنیم.

رئیس جمهوری آذربایجان هم گفت که یکی از مسائل مهم عدم حل و فصل مناقشه (قره باغ) در منطقه است.

وی از پوتین برای کمک به یافتن راه حل‌های مورد قبول برای حل مسائل قره باغ قدردانی کرد و گفت: مسائل در این عرصه بسیار پیچیده است، اما اگر خواهان حل و فصل هستیم باید این مسیر را بپیماییم و تاکنون در این زمینه موفق بودیم.

پوتین دو هفته پیش نیز با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دیدار و با وی در خصوص اوضاع قره باغ گفتگو کرد.

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری‌های نظامی ۴۴ روزه در ششم مهر ماه سال گذشته توانست سرزمین‌های خود از اشغال نیرو‌های ارمنستان در قره باغ آزاد کند.

این درگیری‌های نظامی ۲۰ آبان ماه سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی