بازدید 4216

روسیه: رزمایش ناتو در دریای سیاه را زیر نظر داریم

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که تحرکات ناوهای جنگی ناتو و دیگر کشورهای شرکت کننده در رزمایشی را که در دریای سیاه در حال برگزاری است، با دقت زیر نظر دارد.
کد خبر: ۱۰۶۰۸۳۰
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰ 29 June 2021

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از تاس، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور تحرکات ناوهای جنگی کشورهای شرکت کننده در رزمایش ناتو در دریای سیاه را با دقت زیر نظر دارد.

بر اساس این گزارش، مرکز دفاع ملی روسیه وابسته به وزارت دفاع این کشور افزود: ناوگان دریای سیاه تدابیر نظارت بر تحرکات ناوهای جنگی ناتو و دیگر کشورهای شرکت کننده در رزمایش «نسیم دریای ۲۰۲۱» را که در سمت شمال غربی دریای سیاه آغاز شده است، به اجرا گذاشته است.

گفتنی است که رزمایش مذکور با مشارکت ۳۲ کشور در حال انجام است و ۴۰ ناو جنگی، ۳۰ هواپیما و حدود ۴ هزار نظامی در آن مشارکت دارند.

بزرگترین رزمایش مشترک آمریکا و متحدان این کشور تحت عنوان «نسیم دریا» (Sea Breeze) در حالی در دریای سیاه آغاز می‌شود که از ورود غیرقانونی ناوشکن انگلیسی به آب‌های سرزمینی روسیه و شلیک هشدار آمیز این کشور، بیش از چند روز نمی‌گذرد.

علیرغم انتقادات و هشدارهایی که از جانب روسیه نسبت به برگزاری این رزمایش مطرح شده بود؛ از روز دوشنبه، مجموع ۳۲ کشور از جمله اعضای ناتو، این رزمایش را در آب‌های دریای سیاه آغاز کردند.

آمریکا و اوکراین در رأس رزمایش نسیم دریا هستند که طبق زمانبندی اعلام شده توسط ارتش آمریکا، قرار است دو هفته به طول بینجامد.

به گزارش مهر، وزارت امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود که رزمایش مشترک اوکراین و ناتو تحریکی در جهت ایجاد بی ثباتی مداوم در امتداد مرزهای روسیه است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته بود: «ما به خوبی متوجه هستیم که این رزمایش‌ها دو هدف جهانی را دنبال می‌کنند. اولین هدف، برقراری بی ثباتی بدون پایان در امتداد مرزهای روسیه است. هدف دوم این است که انواع مختلف تجهیزات و ادوات نظامی را به مناطق سرزمینی اوکراین انتقال دهند و بگذارند همانجا بمانند».

تحرکات ناتو در مرزهای روسیه در اروپای شرقی علی الخصوص به بهانه برگزاری رزمایش‌های مشترک با اوکراین افزایش چشمگیری داشته است. اخیراً یک فروند ناوچه گشت ساحلی روسی به سوی ناوشکن انگلیسی «دیفندر» به دلیل نقض حریم دریایی روسیه در نزدیکی دماغه «فیولنت» در دریای سیاه، تیراندازی کرد. یک فروند شکاری سوخو «۲۴ ام» روسیه نیز به این ناوشکن انگلیسی به صورت هشدار آمیز تیراندازی و مسیر حرکت آن را بمباران کرد.

وزارت دفاع روسیه نیز حدود یک ماه پیش در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ارتش این کشور از نزدیک رزمایش دریایی اوکراین و آمریکا را رصد خواهد کرد و در صورت لزوم برای محافظت از امنیت ملی خود واکنش نشان خواهد داد. همچنین در واکنش به این قبیل اقدامات حدود ۲۰ تشکیلات و واحد نظامی جدید در منطقه نظامی غربی تا پایان سال ۲۰۲۱ ایجاد خواهد کرد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022