بازدید 3737

آسیب‌های اجتماعی درپی تداوم تعطیلی اماکن ورزشی

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی با ابراز نگرانی از افزایش فعالیت‌های ورزشی به‌صورت زیرزمینی در دوران تعطیلی اماکن ورزشی، گفت: تداوم تعطیلی اماکن ورزشی در شرایط کرونایی سبب بروز آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
کد خبر: ۱۰۵۲۷۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸ 18 May 2021

به گزارش «تابناک»، فرزاد فتاحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با اشاره به اینکه پس از تغییر رنگ وضعیت کرونا در خراسان رضوی از قرمز به نارنجی، بسیاری از صنوف مجوز بازگشایی و فعالیت دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: بر اساس تصمیم ستاد کرونا فعالیت‌های ورزشی از گروه‌های شغلی یک و دو به گروه سه تغییر کرد و این باعث شد که فعالیت‌های ورزشی برخلاف هفته‌ها و ماه‌های گذشته همراه با دسته اول و دوم مجوز بازگشایی را دریافت نکنند.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی تصمیمات این ستاد را لازم‌الاجرا دانست و افزود: متأسفانه با استمرار شرایط کرونایی و محدودیت‌هایی که از سوی ستاد ملی کرونا اعمال می‌شود، فشارهای زیادی از طرف اماکن و باشگاه‌های ورزشی به خاطر خسارات زیادی که متحمل شده‌اند بر مجموعه اداره کل ورزش و جوانان استان واردشده است.

وی ادامه داد: با توجه به بروز مشکلات عدیده ناشی از تعطیلی اماکن ورزشی و ابراز گلایه مدیران و ورزشکاران تاکنون علاوه بر مکاتباتی که با شخص وزیر ورزش و جوانان و معاون ورزش قهرمانی داشتیم، با استاندار خراسان رضوی، دانشگاه علوم پزشکی و دبیر ستاد ملی کرونا در استان نیز مذاکراتی انجام داده‌ایم تا محدودیت‌ها برای فعالیت اماکن و مجموعه‌های ورزشی تعدیل شود.

فتاحی در واکنش به تغییر گروه فعالیت‌های ورزشی از گروه ۲ به‌ سه یادآور شد: اگرچه دلیل این تغییرات به ما اعلام‌نشده اما همه می‌دانند که فعالیت‌های ورزشی به تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می‌کند.

وی بابیان اینکه وزیر بهداشت نیز کم‌تحرکی بیماران کرونایی را سبب فوت آن‌ها دانسته، عنوان کرد: بسیاری از مرگ‌ومیرهایی که براثر کرونا در کشور ما اتفاق افتاده به دلیل چاقی و کم‌تحرکی است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی با تأکید بر اینکه با تعطیلی اماکن ورزشی به‌نوعی کم‌تحرکی در جامعه افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: انجام حرکات ورزشی در فضای باز و ورزش‌هایی که برخورد فیزیکی چندانی ندارند، در شادابی و نشاط جامعه و همچنین تحرک بیشتر افراد کمک‌کننده خواهد بود.

وی با ابراز تأسف از اینکه تعطیلی اماکن ورزشی باعث بروز آسیب‌های جدی اجتماعی می‌شود، ادامه داد: به دلیل تعطیلی باشگاه‌ها و اماکن ورزشی، بسیاری از مردم برای انجام ورزش به فعالیت در پارک‌ها و یا منازلی که به شکل زیرزمینی فعال‌شده‌اند روی آورده‌اند که این مهم اصلاً مناسب نیست و آسیب‌های جدی در پی خواهد داشت.

فتاحی اذعان کرد: به‌عنوان خدمتگذار جامعه ورزش خراسان رضوی از مسئولین ستاد کرونا تقاضا دارم که با بررسی دقیق‌تر و تجدیدنظر در مصوبه ستاد زمینه بازگشایی اماکن ورزشی و فعالیت باشگاه‌های ورزشی را فراهم کنند تا بیشتر از این باعث خسارت به سرمایه‌گذاران ورزش نشویم.

وی به تحقیقات انجام‌شده در دنیا در خصوص مکان‌های شیوع کرونا گفت: بر اساس تحقیقاتی که در کشور انگلستان انجام‌شده است امکان ابتلا به کرونا در باشگاه‌های ورزشی ۲/۸ درصد و در سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها به ترتیب ۱۱ و ۷ درصد است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی یادآور شد: این در حالی است که همه‌ی این فعالیت‌ها در کنار مجتمع‌های تجاری، مترو و سایر اصناف شروع به کار کرده‌اند اما انجام فعالیت‌های ورزشی در فضای بازهم مجاز دانسته نشده‌اند.

وی به وضعیت کم‌تحرکی در کودکان هم اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۲۲ درصد دانش آموزان دچار چاقی و کم‌تحرکی مفرط هستند و ۳۳ درصد جمعیت کشور از کم‌تحرکی رنج می‌برند.

فتاحی بیان کرد: ما باید تلاش کنیم که با ورزش و ایجاد روحیه نشاط و تقویت سیستم ایمنی بدن، مردم را در برابر ویروس کرونا مصون کنیم و آن‌ها را به آمادگی بهتری در برابر شرایط بیماری برسانیم.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو