بازدید 10280
در آذرماه سال ۱۳۹۶ بود که رئیس جمهور روحانی وعده داد، نرخ تورم را تک رقمی نگاه دارد؛ نرخ تورمی که حالا در چهار ماه مانده به پایان دولت تدبیر و امید به ۳۸.۹ درصد رسیده است. در این شرایط، معاون اول رئیس جمهور از دستاورد‌های دولت در جلوگیری از فرو ریختن اقتصاد ایران و ونزوئلایی شدن آن می‌گوید.
کد خبر: ۱۰۵۰۵۸۵
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۹ 08 May 2021

رکورد نرخ تورم در دولت تدبیر و امید چگونه شکسته شد؟

تنها چهار ماه دیگر به پایان عمر دولت تدبیر و امید باقی مانده است و در این هشت سال وعده‌هایی از سوی دولتمردان داده شد که به هر دلیل عملی نشد. یکی از وعده‌ها، تک رقمی نگه داشتن نرخ تورم بود که رئیس جمهور روحانی در صد روز اول دور دوم دولت تدبیر و امید، در قاب تلویزیون این وعده را داد.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ یکی از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید در دور اول، تکیه بر مسند قوه مجریه، تک رقمی کردن نرخ تورم بود. همین دستاورد، عاملی بود تا در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم روحانی و جهانگیری بر آن بسیار تمرکز کنند.

با شروع چهار ساله دوم دولت تدبیر و امید، اما ورق نرخ تورم برگشت و هر ماه روند رو به رشد نرخ تورم صعودی‌تر شد. این موضوع بر خلاف آن بود که در ۷ آذر ماه ۱۳۹۶ رئیس جمهور حسن روحانی، وعده آن را داده بود. در این تاریخ رئیس جمهور که برای گزارش عملکرد صد روزه دولت دوازدهم به صدا و سیما رفته بود، پیرامون نرخ تورم و هدف دولت در این زمینه، گفت: ما در دولت یازدهم قول دادیم تورم را تک رقمی کنیم که همین برنامه را ادامه می‌دهیم. هدف ما باقی ماندن تورم تک رقمی است.


رکورد نرخ تورم در دولت تدبیر و امید شکسته شد!

هنگامی که حسن روحانی در مرداد ماه ۱۳۹۲ سکان هدایت قوه مجریه را در دست گرفت، نرخ تورم سالانه ۳۶.۲ درصد بود که این نرخ در ماه‌های شهریور و مهر ۹۲ رشد کرد و در نهایت بر قله ۳۷.۴ درصد ایستاد. بالاترین نرخ تورم در دوره اول دولت تدبیر و امید تا خرداد ماه ۹۸، همین نرخ تورم ۳۷.۴ درصد در مهرماه ۱۳۹۲ بود.

در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ بود که روند صعودی بودن نرخ تورم مداوم آغاز شد و در نهایت پس از یک سال افزایش، در خرداد ماه ۹۸ با ثبت نرخ تورم ۳۷.۶ درصدی، رکورد این نرخ در دوره شش ساله دولت تدبیر و امید شکسته شد و این رکوردشکنی در ماه‌های بعد نیز ادامه پیدا کرد و در نهایت نرخ تورم در شهریورماه ۹۸ به ۴۲.۷ درصد رسید.

بعد از آن روند نزولی نرخ تورم آغاز شد و روند نزولی تا مرداد ۹۹ ادامه داشت و نرخ تورم در این ماه به ۲۵.۸ درصد رسید.

از مرداد ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ که آخرین گزارش نرخ تورم منتشر شد، روند صعودی نرخ تورم ادامه داشت و در فروردین ۱۴۰۰ این نرخ ۳۸.۹ درصد گزارش شد.

نکته مهم در گزارش‌های نرخ تورم در دوره دولت تدبیر و امید، شکسته شدن رکورد نرخ تورم نقطه به نقطه بود. در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نرخ تورم نقطه به نقطه ۵۲.۱ درصد گزارش شد که در نوع خود بی نظیر بود! این عدد یعنی خانوار‌های کشور،  میانگین ۵۲.۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کردند.


رشد قیمت کالا‌ها در فروردین ۱۴۰۰ چگونه بوده است؟

بررسی وضعیت ۵۳ قلم کالای مهم در سبد مصرف خانوار در فروردین ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که نرخ اغلب کالا‌ها با رشد چشمگیری مواجه شده اند؛ برای نمونه، رشد قیمت برخی کالا‌ها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به فروردین سال ۹۹ به شرح زیر بوده است؛

* برنج ایرانی درجه یک ۴۸.۱ درصد
* برنج خارجی درجه یک ۱۳۷.۴ درصد
* ماکارونی ۷۷.۵ درصد
* گوشت گوسفند ۳۹.۴ درصد
* گوشت گاو یا گوساله ۴۷.۴ درصد
* مرغ ماشینی ۱۳۵.۶ درصد
* تخم مرغ ماشینی ۸۴.۲ درصد
* شیر پاستوریزه ۸۰.۳ درصد
* ماست ۶۷.۲ درصد
* کره ۱۲۹.۹ درصد
* پنیر ۷۶.۴ درصد
* روغن نباتی جامد ۱۵۱.۸ درصد
* روغن مایع ۸۹.۲ درصد
* قند و شکر ۸۵ درصد
* رب گوجه فرنگی ۱۶.۶ درصد
* چای خارجی بسته‌ای ۶۷.۴ درصد

پیش بینی ها درباره نرخ تورم در پایان دوره دولت تدبیر و امید چه می گویند؟

یکی از مراکز تحقیقاتی وابسته به وزارت کار طی تحقیقی اعلام کرد: برآورد‌های این مرکز تحقیقاتی نشان می‌دهد، بالاترین درجه حرارت تورم امسال را در مرداد ماه شاهد خواهیم بود و در این ماه، نرخ تورم به ۴۵ درصد خواهد رسید. نمودار زیر پیش بینی وزارت کار از نرخ تورم تا آخر سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

رکورد نرخ تورم در دولت تدبیر و امید چگونه شکسته شد؟

بنابراین، اگر این پیش بینی‌ها درست باشد، دولت تدبیر و امید رکورد نرخ تورم خود را نیز در آخرین ماه سکانداری قوه مجریه خواهد شکست و در پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ اقتصاد را با نرخ تورم ۴۵ درصد به دولت بعدی تحویل خواهد داد!

مانع از ونزوئلایی شدن اقتصاد شدیم!

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در فروردین ماه سال جاری طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: پیش‌بینی بسیاری از اقتصاددانان این بود که تورم ایران، تورمی ونزوئلایی می‌شود؛ یعنی تورم رشد ۱۰۰۰ درصدی خواهد شد که قطعاً به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی غیرقابل کنترل است، ولی به فضل الهی و تدبیر‌هایی که صورت گرفت، نرخ تورم در عدد ۳۶ درصد متوقف شد. دولت می‌داند که این نرخ نیز زندگی مردم را با دشواری مواجه کرده و مردم بسیار اذیت شده‌اند، ولی نباید آن سوی معادله که قرار بود اقتصاد ایران را فرو بریزد، فراموش کنیم.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: واقعیت این است که ما نتوانسته‌ایم با مردم خوب ارتباط برقرار کنیم و به آن‌ها بگوییم که قرار بود با طراحی‌های دشمنان چه بلایی بر سر کشور بیاورند. البته کسانی که در حوزه اقتصاد فعال هستند، می‌دانند که چه دستاوردی برای کشور رقم خورده است، ولی باید بتوانیم با زبان ساده این واقعیت‌ها را به جامعه نیز منتقل کنیم.

جهانگیری افزود: برای مردمی که سفره‌شان کوچکتر از گذشته شده است، تعریف و توضیح این واقعیت‌ها بسیار اهمیت دارد، باید از ظرفیت متخصصان علوم اجتماعی، هنرمندان و اصحاب رسانه استفاده کنیم تا مردم بدانند که برای اداره کشور چه اقداماتی انجام شد، چه مصائبی ممکن بود بر سر کشور بیاید و در صورت نبود تحریم‌ها و کرونا کشور می‌توانست به چه جایگاهی برسد.

در این شرایط و با این نرخ تورم سنگین، گویا دولتمردان یادشان رفته است که چه وعده‌هایی در زمینه کاهش نرخ تورم و تک رقمی شدن آن داده بودند و حالا با یک فرار رو به جلو اعلام می‌کنند که مانع از ونزوئلایی شدن اقتصاد شده اند! حالا باید مردمی که سفره هایشان کوچکتر از قبل شده است، قدردان دولتمردانی باشند که نگذاشتند اقتصاد ایران ونزوئلایی شود!

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
دیگه بدبختی ملت از تورم گذشته است .
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
ربطی ب ریس جمهور نداره وقتی تحریمی نمیتونی نفت بفروشی عملیات بانکی جهانی نمیت.نی دنیا حسابت نمیکنه میشه همین ریسی هم ریس جمهور بشه باز هم همینه مطمین باش برادر تابناک
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
چرا باید اقتصاد کشور را با بارجام گره می زد که این طور گرفتار شود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
ایرانی
رئیس جمهوری که وعده درامد سرشار به مردم میده اگر وعده اش درست باشه باشه طبعا جور دیگه ای باید رقم می خورد
همه چیز که فروش نفت نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
در پاسخ به ایرانی:
مرد حسابی یکی از طرفداران دوآتشه ی روحانی(هر چند برای اینکه بگه روحانی از حزب ما نیست) فرمود:اگر یک لیوان یکبارمصرف رییس جمهور بود وضع ما این نبود.......چی میگی شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
با این تحریمها قطعا همین میشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
پنجاه درصد چیه؟ پراید بیست میلیونی شده صد و بیست میلیون! خونه چهارصد میلیونی شده سه میلیارد ! حتی تخم مرغ قیمتش سه برابر شده .
همه بدبخت شدیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
با بی تدبیری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
اینطوری خب هر کسی میتونه هر وعده ای موقع انتخابات بده.
بعد که خلف وعده کرد میگه فلان مشکل پیش اومد نتونستم.
خب تو که مشکلات کشور رو به خوبی نمیشناسی، به چه حقی انقدر وعده میدی؟
حالا کرونا غیر قابل پیش بینی بود. تا قبل از کرونا چی؟ زیر قرارداد زدن آمریکا هم غیر قابل پیش بینی بود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
علتش تحریم های کمرشکن آمریکا و جهان بعد از خروج آمریکا از برجام بود! وگرنه تا زمانی که آمریکا در برجام بود نرخ تورم پایین بود و اقتصاد در حال شکوفایی... منصفانه نیست همه تقصیرات را گردن دولت بندازیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
هر نامزد در مقابل تعهدات مسئول هست, اماسنگ اندازها هم باید شناسایی وتنبیه بشوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
نرخ تورم واقعی بیش از 100 درصد است . حداقل نرخ تورم در بخش مواد غذایی اینچنین است. لوازم برقی خانگی و اینگونه کالاها هم که قیمت شان چند برابر شده است . لابد در تعیین نرخ تورم سهم زیادی به بخش گردشگری و فریخات که به علت کرونا تعطیل است داده اند. واقعیت این است که اقشار ضعیف و متوسط جامعه در دو سال اخیر حداقل هزینه هایشان سه برابر شده است. این چند ماه دولت روحانی به اندازه چند قرن طولانی شده و همه اش هم حرف تحویل مردم می دهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
تورم از دلار و سکه شروع شد بعد رب و تن ماهی و بعد گوجه و پیاز و بعد آرد وروغن و مرغ و برنج و حالا رسید به قند وشکر همشون هم اولش نایاب میشن بعد قیمتشون چهار پنج برابر بیشتر میشه و بعد دولت ده هزار ارزونتر از قیمت آزاد عرضه میکنه و ملت صف میبندن تا بخرن تو همین صفها هم یه عده کرونا میگیرن و به راحتی آب خوردن میمیرن این روش جدید بالابردن قیمت اجناس هست اتفاقی که سر بالا بردن بنزین افتاد نیفته
تو ماه رمضان که مردم مصرف شکر بیشتری نسبت به ماههای دیگه دارن این طرح رو عملی کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
یه سنگ رو انداختن تو چاه بعد میگن تقصیر اونه که نمیتونه درش بیاره
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
پرتقال و سیب دست دلالان مانده داره خراب میشه این هم ربطی به تحریم داره یا سوئ مدیریت
ناشناس
|
Canada
|
۱۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
من کاری به حرف های دولتمردان ندارم . اما این گزارش به شدت مغرضانه نوشته شده و واقعیت های کلیدی رو عنوان نکرده. اولا وقتی برجام توافق شد نرخ تورم شروع به کاهش چشم گیر کرد و حالا طبق آمارها دولتی که البته من خودم زیاد بهشون اعتماد ندارم به زیر ۱۰ درصد هم رسید ولی اگر هم نرسید به طور واضح خیلی پایین آمد. پس اولا اینجا تاثیر مهم برجام رو میشه دید . قابل توجه گزارش نویسی که اشاره ب ها این موضوع نکرده.مدیریت که قبل و بعد برجام تغییری نکرده یود. وقتی آمریکا از برجام خارج شد نرخ تورم شروع به اوج گرفتن کرد که باز این نشان میده آمریکا خیلی کارها میتونه بکنه خوشتان بیاد خو ش تان نیاد. در مورد قیمت دلار هم که داستان همیشگی بوده و اون اینه که قیمت دلار هیچ وقت شناور به معنای واقعی نبوده. دلیل واضح ش هم اینه که الان با وجود تورم بالا در کشور و تغییرات روزانه قیمت های کالاها قیمت دلار کم و بیش در طی چند ماه اخیر ثابت مونده که طبیعی نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
رای بی رای
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
زیاده خواهی تولید کننده و صادر کننده و عدم برخورد با مفسدان اقتصادی و بدهکاران بانکی و صادرات چرخشی واردات و صادرات و عدم بازگشت ارز صادراتی ،باعث این همه گرانی وکمبود در کشور میباشد و تحریم نیز در این میان دخیل نیست خود تحریمی باعث و سوء مدیریت باعث آن است
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
1 تحریمها کاغذ پارست
2 ایران هیچ ترسی از تحریم نداره و دور میزنه؟؟؟؟؟
3 نگذاشتیم در کشور قحطی بشه؟؟؟؟4
4 هفت درصد ثروت جهان در ایران......
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
خیلی افراد دیگر هم با این تحریم‌ها اوضاع بهتری نداشتند.

شاید روحانی بی‌تدبیر باشد اما تدبیر سایر کاندیداها اگر کم‌تر نباشد بیشتر هم نیست
مصطفی
|
Germany
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
تورم هیچ ارتباطی، مطلقا هیچ ارتباطی با تحریم نداره. تحریم باعث شد قسمتی از درآمدهای دلاری دولت قطع بشه. راه حل عاقلانه وقتی درآمد کمه میشه کاهش هزینه است. در تمام دنیا وقتی درآمد دولتی کم میشه هزینه‌ها و ریخت و پاشش کم میشه. دولت می بایست هزینه‌های غیر ضروری را کاهش می داد. حقوق کارمندانش را کاهش می داد یا افزایش نمی داد. اما دقیقا در دوران تحریم حقوق کارمندان را چند برابر کرده است. پولی که کارمند دولت می گیره فشار تورمیش بر دوش سایرینه. در دوران تحریم هزینه‌ها را کاهش ندادند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
تورم بالای ده هزار درصد است بیخودی آمار غلط ندهید.پارچه متری هزار تومان شده صدهزار تومان حالا نرخ تورم را باهاش حساب کنید.
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
تورم مطمئنا به تحریم ها مربوط است نمیشود آنهایی که خارج از دولت هستند بنشینند و همه گناه ها را گردن دولت بیندازند در دولت اصول گرای احمدی نژاد هم با وجود درآمدهای بسیار بالاتر از دولت روحانی تورم بالا را به دلیل همان تحریم های سازمان ملل با وجود فروش یک میلیون بشکه نفت خام داشتیم. باید اذعان کرد که تحریم های این دوره بسیار بیشتر و کمر شکن تر از حتی تحریم های قبلی سازمان ملل بود. مشکل اصلی سیاست های اشتباه در قبال قدرت های بزرگ و کشورهای منطقه می باشد که آن هم ربطی به دولت ها ندارد و هر دولتی هم بعد از این بیاید همان آش است و همان کاسه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
والا من نمیدونم چرا همه چیز رو میندازین تقصیر دولت، ماشاالله نهاد تصمیم گیر زیاد دارین، و دولت فقط مجری هستش، البته به قول دوستان دولت مجری خوبی نیست و تورم خیلی کم رفته بالا، هنوز چند برابر دیگه جای بیشتر داره! انشاالله دولت بعدی جبران میکنه و رکورد دولت فعلی رو میزنه !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
تا مافیای. حاکم بر اقتصاد موجود است حلقه معیوب افزایش نرخ ارز به دلیل تورم و بالا رفتن تورم به دلیل افزایش قیمت ارز ادامه خواهد داشت چون این چرخه به نفع حاکمان است همچنان ادامه خواهد یافت
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
مشکل ما اشخاص نیستند که با رفتن این و آمدن آن حل بشود . این روش حداکثر یک مسّکن 3 4 ساله است . ما نیاز به 10 15 سال آرامش و پیشرفت داریم که چنین چیزی فقط با تغیر قوانین و ساختار مدیریتی درست می شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
قشنگ تورم 70 درصدی رو میخاد با یک مطلب لاپوشونی کنه اونایی هم که میگن علتش تحریمه قبلا این تحریمم بود بدترش بود وقتی پول الکی چاپ کنی بدی دست مردم عاقبتش همینه . دوستان قبلا هرچی می شد میگفتن تقصیر ریس جمهوره الان علم تحریم بلند کردن میگن فرق فوکوله
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
رکوردتورم دکشورمادرطی عمردولت تدبیروامیدزده شد وعلت مهم آن دخالت دولت درتمام اموراقتصادی بالابردن مالیاتها که باعث فرارسرمایه ازبازارتولیدوکسب وکارودرنتیجه کاهش شدیدتولیدوبیکاری وچاپ اسکناس بدون پشتوانه ونیرعدم امنیت سرمایه گذاران دربخش های تولیدی همه وهمه باکم تدبیری فراوان باعث گرانی روزافزون وضعیفترشدن روزانه قدرت خریدجامعه شدالبته تحریمهاهم مزیدبرعلت شد ونه خودعلت چه علت اصلی ناامنی اقتصادی وسرمایه بعلت بدسلیقه گی مدیران اقتصادی بودکه حاصل آن رکوردی بودتاریخی البته اکنون برای حفظ آبروقیمت دلاربطورمصنوعی پائین امده مصنوعی بدلیل آنکه هیچ چیزی که بادلاربالا رفته بودکاهش قیمت نداشته درهرحال خداوند ماراعاقبت بخیرکندبااین گرانیهای بیسابقه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
فساد داخلی باعث افزایش تورمه و بهانه تحریم پوششی شده برای این فساد‌‌های افسار گسیخته. ویروس فساد از کرونا‌‌ هم کشنده‌‌تر و خطرناکتره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
ديگر تمام شد راي بي راي: زندگي 60 ميليون نفر از مردم اين کشور را در بورس نابود کردند.
ناشناس
|
Belgium
|
۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
بعد از این همه سختی که ملت تحمل کردند تازه مسئولین متوجه شدند برجام نعمت است.ولی ۴سال پیش انکار می کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
هیچ کس در مقابل ملت مسول نیست
از ماست که برماست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
رکورد تورم در دولت تدبیر و امید به دلیل" تدبیر و امید" شکسته شد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی سامانه یکپارچه فروش خودرو آیت الله فاطمی نیا سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران
وب گردی