بازدید 19775
وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از پخش سریال گاندو گفت : این سریال تلویزیونی از اول تا آخر دروغ بوده و موجب بی اعتمادی در کشور شده است.
کد خبر: ۱۰۴۳۳۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰ 01 April 2021

به گزارش «تابناک»، محمد جواد ظریف شامگاه چهارشنبه با پیوستن به کلاب هاوس به پرسش های افراد حاضر در این اتاق پاسخ داد.

ظریف درباره قرارداد ایران و چین اظهار داشت:‌ سال ۱۳۹۴ برجام عملیاتی شد و یکم بهمن ماه به اجرا در آمد. در آن تاریخ از مرحله نداشتن هیچ گونه مشارکت راهبردی به مرحله سوم رسیدیم و رییس جمهوری پیشنهاد ۲۵ ساله را مطرح کرد.

وی افزود: ‌در این راستا، رفت و آمد هایی برای تدوین پیش نویس از سوی ایران انجام گرفت و نخستین پیش نویس را من به چین بردم که گسترده تر و بلندتر از پیش نویس کنونی بود. در نهایت سه دور رفت و برگشت انجام گرفت تا اینکه به نتیجه کنونی رسید.

ظریف ادامه داد : ‌متاسفانه برخی حرکت ها درباره این قرارداد در جامعه باعث ایجاد بی اعتمادی شده است همان طور که امروز از طریق سریال گاندو این موضوع به مخاطبان القاء‌ می شود. بسیار باعث تاسف است این سریال پیش از اینکه به من ضرر بزند به سیاست خارجی کشور ضربه وارد کرده و بستر بی اعتمادی را ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به سوال مدیر اتاق که گفت چرا شما از این مجموعه شکایت نکردید،‌ افزود : به اندازه کافی گرفتاری داریم که کاری انجام دهیم که می دانیم نتیجه ای ندارد،‌ من نمی خواهم بیش از این خودم را گرفتار کنم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد،‌ معتقدم ‌ تلویزیون رسمی کشور با بخش سریال گاندو به بی اعتمادی دامن زده است.

ظریف اظهار داشت :‌ بسیاری افراد در این شرایط موج سواری می کنند، من می دانم مردم برای کشور و ایران دلشان می سوزد وقتی می گویند ایران پایگاه نظامی نباید به کشوری دهد، هر کس به کسی پایگاه نظامی دهد باید به اشد مجازات محکوم شود چون قانون اساسی و میثاق ملی را نقض می کند.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا علی لاریجانی با وزیر خارجه چین ملاقات کرد،‌ گفت :‌ وی نماینده رهبری و ایران در موضوع چین است در زمان ریاستش در مجلس این مسئولیت را داشت و پس از رفتن از خانه ملت این سمت از آقای لاریجانی گرفته نشد.

لاریجانی در محل آموزشکده وزارت خارجه دفتری دارد که کارهای مربوط به این موضوع را انجام می دهد همکاران ما هم به ایشان گزارش می دهند .

وی ادامه داد:‌ لاریجانی نقش ارزنده ای در پیشبرد کارها با چین داشته است و طرف چینی فقط درخواست ملاقات با بنده و رییس جمهوری را داشتند اما ما گفتیم که چون آقای لاریجانی نماینده ایران در این موضوع است، باید با او ملاقات کند.

ظریف خاطر نشان کرد:‌ دیدار آقای لاریجانی با وزیر خارجه چین، به هیچ وجه انتخاباتی نبود و بنده با آقای لاریجانی تلاش نکردیم هیچ اشتراک انتخاباتی ایجاد کنیم.

در ادامه فردی از آقای ظریف پرسید ،‌ در مورد پیشنهاد اخیر دولت بایدن در مورد اینکه همگام با ایران حاضرم به تعهدات برجامی برگردم،‌ نظر شما در خصوص مذاکره با آمریکا چیست، اظهار داشت:‌ آمریکا در ابتدا باید قدم های اول را بردارد همان طوری که رهبری بیان کرده اند، ‌پیشنهادی که آمریکا داده به هیچ وجه قابل قبول نیست. آمریکایی ها نمی توانند ۴ سال تاریخ ایران را پاک کنند.

من روز گذشته ئوئیتی نوشتم که بر اساس آن به توئیت سال ۲۰۱۹ آقای بایدن اشاره کردم که نوشته بود باعث تاسف است که وزارت خارجه آمریکا از ایران درخواست می کند که به قراردادی برگردد که ترامپ از آن خارج شده است، ‌این موضوع امروز هم در مورد بایدن صادق است ،‌ چون آمریکا کاری نکرده که ترامپ نکرده باشد و بایدن همان سیاست ها و فشارها را نسبت به ایران دارد.

وی تاکید:‌ رهبری معظم انقلاب صراحتا اعلام کرده اند ‌اگر آمریکا به برجام برگردد و به تعهداتش عمل کند ما هم به این معاهده باز می گردیم البته ما باید راستی آزمایی انجام دهیم و این راستی آزمایی باید هر چه سریعتر انجام شود، ‌ما با مجلس در تماس هستیم و مر قانون کشور را راعایت خواهیم کرد.

ظریف افزود :‌ هم اکنون قانون مجلس، ‌قانون کشور است و چه ما دوست داشته باشیم یا نه داشته باشیم،‌ موظف به اجرای آن هستیم همان طور که بایدن خود را متعهد می داند که قانون کنگره را اجرایی کند ،‌ نه خون کنگره آمریکا از خون مجلس ما پررنگ تر است و نه بایدن از ما کم قدرت تر است.

وزیر امور خارجه گفت :‌ اینکه آمریکایی ها تصور کنند،‌ مقررات و سیاست داخلی دارند و ما نداریم،‌ کاملا بیهوده است. آنها بیایید و تعهداتشان را اجرا کنند،‌ آن زمان ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

ما اعتقاد داریم بر اساس مذاکراتی که انجام دادیم،‌ اقدامات موقتی مشخص نیست که به نتیجه لازم برسد،‌ آمریکا باید کل تعهدات را انجام دهد ضمن اینکه مخالفتی نداریم که قدم موقتی برداشته شود. اما فکر می کنیم رسیدن به تفاهم،‌ در این زمینه بسیار دشوار خواهد بود .
ظریف در پاسخ به سوالی در باره اینکه چرا طرف چینی برای انعقاد قرارداد با ایران جدیت نداشت، گفت :‌ من از روز اول که در مجلس صحبت کردم،‌گفتم که سیاستم این است که با تمام دنیا کار کنم، سیاست من، سیاست متوازن با همه دنیاست، برجام حل مشکل ما با غرب نبود. بلکه حل مشکل با روسیه و چین بود.

وی ادامه داد:‌ فراموش نکنیم در ۶ قطعنامه شورای امنیت، روسیه و چین هم رای مثبت دادند و تنها در سال های اخیر بود که آنها رای منفی دادند که آن به دلیل زحمات این دولت بود.

ظریف افزود:‌ یادتان نرود در دولت قبل به ۶ قطعنامه فصل هفتی، چین و روسیه رای مثبت دادند ولی امروز رای آنها منفی شد در حالی که حتی ما به رای منفی آنها نیاز نداشتیم و با رای ممتنع هم قطنامه ها شکست می خورد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: نگاه ما تعامل با تمام دنیاست. ما از سال ۹۲ که سر کار آمدیم درخواست کردیم با چینی ها رابطه استراتژیک برقرار کنیم اما آنها تا سال ۹۴ پاسخ ندادند چون شرایط قطعنامه ها قبلی زمینه را فراهم نمی کرد، ‌فراموش نکنید که آنها تا زمان انعقاد برجام هیچ دعوتنامه ای به کسی نداد. اولین دعوتنامه مربوط به مردادماه ۹۴ به سردار شهید سلیمانی بود که بعد از برجام صورت گرفت.

وی اظهار داشت:‌ شاکله بروکراسی ایران گرایش به شرق نیست. وزیر خارجه و یا وزیر نفت نمی توانند آن را عوض کنند این موضوع دوران،‌ زمان و تجربه می خواهد. متاسفانه موانعی در این زمینه وجود دارد من اگر به سال ۹۲ بر می گشتم هر کاری که امروز انجام دادم را دوباره تکرار می کردم،‌ تمام تلاشم این است که بر اساس منویات رهبری،‌ برجام را زنده کنم. تا یک روز هم مردم ایران بی جهت زیر تحریم نباشند.

وی درباره قرارداد با چین گفت :‌ برای اینکه بتوانیم رابطه خوبی با چین داشته باشیم،‌ باید با اروپا رابطه خوبی داشته باشیم و اگر بخواهیم رابطه خوب با اروپا داشته باشیم باید رابطه خوبی با چین داشته باشیم،‌ این باعث می شود تا ما از بهترین امکانات استفاده کنیم.

ظریف با بیان اینکه ما باید نگاه متوازن به شرق و غرب داشته و روابط خوبی با کشورهای همسایه داشته باشیم،‌ افزود :‌ با اروپا هیچ مشکلی نداشتیم اما این اروپایی ها بودند که یکی پس از دیگری،‌ ایران را ترک کردند . هم اکنون نیز با این کشورها در حال مذاکره هستیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حضورش در انتخابات ریاست جمهوری گفت :‌ در مورد سیاست داخلی ،‌ رسم وزارت خارجه نیست که دخالت کند، من نه در کمپین کسی شرکت می کنم و نه مسئولیت می گیرم. من کارمند مرکز تحقیقات استراتژیک بودم و در انتخابات به ستاد روحانی نرفتم تا اینکه سه بار به من اصرار کرد تا ‌وزارت خارجه را پذیرفتم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستم. ‌نه قصد شرکت در انتخابات را دارم و نه در ستاد کسی خواهم بود و نه به ستاد آقای لاریجانی می روم، بلکه نوکر مردم هستم.

ظریف اظهار داشت :‌ "خواهش می کنم همه چیز را انتخاباتی نکنید ،‌ به خدا قصد حضور در انتخابات را ندارم."

ظریف در پاسخ به رضا زاده نماینده مجلس که پرسید بهتر نبود از سال ۹۲ روی شرق سرمایه گذاری می کردید گفت؛من نه به نگاه به شرق اعتقاد دارم و نه نگاه به غرب.معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد.این چینی ها بودند که از سال ۹۲ که ما به سر کار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم تاسال ۹۴ به ما پاسخ ندادند چون شرایط قطعنامه های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی کرد.روسیه تا تیر ۹۴ هیچ دعوت رسمی از شهید بزرگوار سردار سلیمانی برای سفر به روسیه نکرد. اولین دعوت از شهید سلیمانی مربوط به مرداد ۹۴ یعنی چند روز پس از انعقاد برجام است. این یعنی همانقدر برجام برای حل مشکل غرب بود که برای حل مشکل شرق بود.

او افزود: سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است و باید در مورد آن کار کرد.اگر امروز به سال ۹۲ بر میگشتم عین همین کار را انجام می دادم. حتما سعی می کردم برجام را به نتیجه برسانم. امروز هم تمام سعی من این است که بر اساس منویات رهبری برجام رازنده کنیم تا مردم یک روز بیشتر تحت تحریم نباشند.

ظریف در پاسخ به جبرائیلی گفت: من مسلمان به شما می گویم اما به بی بی سی استناد می کنید.من از خودم برای کشور هزینه می کنم. مستندات شما درباره صحبت های من با البرادعی شبکه کفر بی بی سی است. من مسلمان به شما می گویم به البرادعی چه گفتم. او می خواست ما با آژانس همراهی بیشتری بکنیم. من گفتم من بخاطر حرف زدن با شما حیثیتم را در کشورم از دست داده ام . شما می خواهید همراهی بیشتری بکنم؟ بی بی سی مزخرفی را پخش کرده. من در شبکه های خارجی گفتم مردم ایران به برخورد با غرب رای داده اند. یک تکه را کریمی قدوسی در صفحه اش گذاشته و شما به آن استناد می کنید. همانطور که خبرگزاری فارس صحبت های من در دانشگاه تهران را تیکه کرد. سخنرانی من در دانشگاه تهران دو ساعت بود مردم هم شنیدند. شما آن زمان معاون خبرگزاری فارس بودید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶۱
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
ندیدم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
سریال بسیار عالی ودخوبی است شما خودشو ناراحت نکن
در مورد برجام هم میگفتید بهترین قرار داد است چی شد
این قرار داد 25 ساله هم معلوم میشه صبر کن تا گاندوی جدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
ما اصلا نگاه نکردیم و نمی‌کنیم و راست و دروغش مهم نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
چقدر مهمه که تو نگاه نمیکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
حیف ظریف که بخواد در مورد فیلمهای مزخرف رسانه میلی حرف بزنه
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
با سلام و احترام یک سوال از آقای ظریف آیا سریالهایی آمریکایی مثل 24 و لیست سیاه و فیلم هایی مثل سقوط لندن سقوط کاخ سفید و ... واقعی هستند. قرار نیست همه چیز واقعی باشه . باید یه چیزی بسازند که مخاطب پسند باشه یا نه؟ و خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
کلاب هاوس؟ تا جایی که اطلاع دارم این سرویس فقط روی گوشی های آیفون فعال هستش! وزیر آیفونی؟!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
فارغ از جناح بندی های سیاسی آقای ظریف انسان شریف و سیاست مدار کار کشته ای است واقعا سرمایه گرانسنگی برای میهن عزیزمان ایران است
اصل مصاحبه های وی را به انگلیسی گوش کنید به توانایی و وطن پرستی این مرد پی ببرید
منوچهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
ایشان قریب هشت سال،دروغ به خوردمردم دادن،آب ازآب تکون نخورد.اماحالا به گونه ای رفتارمیکنن که بافرض ذروغ بودن سریال گاندو،انگاردنیاخراب شده!
ازقدیم گفتن یه سوزن به خودت بزن،یه جوالدوزبه دیگران!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
تواین مملکت همه درهمه جادخالت می کنند.
ریشه اش شاید مسئولین غیرمتخصص و ناتوان است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی سامانه یکپارچه فروش خودرو حسن صیاد خدایی فتح خرمشهر متروپل آبادان
وب گردی