بازدید 32575
«در چشم باد»؛
تولید آثار فاخر تنها با اسم و تورق تاریخ ممکن نیست بلکه مانند سخن سید شهیدان اهل قلم در سال‌ها پیش، «تعهد در کنار تخصص معنا می‌یابد» و صرف داشتن تعهد، نمی‌توان کارهای بزرگ را به افراد واگذار کرد/ در چشم باد که تاریخی شصت ساله را مرور می‌کند و از سال‌های انتهایی مبارزات میرزا کوچک خان تا فتح خرمشهر را به تصویر کشیده، توانسته با قرائتی مستند و درست از تاریخ و بیان دقیق و موشکافانه اتفاقات و تحولات تاریخی ـ سیاسی کشور در...
کد خبر: ۱۰۳۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۲۰ 12 June 2010

سرویس فرهنگی ـ هرچند در یک سال گذشته، مجموعه‌های تلویزیونی زیادی تولید و پخش شده، به زعم بینندگان و کارشناسان، «در چشم باد» به عنوان چشم و چراغ تلویزیون در یکسال گذشته بوده است.

به گزارش «تابناک»، مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» به نویسندگی و کارگردانی مسعود جعفری جوزانی آنقدر خوب و محکم از آب درآمده که می توان عیب‌ها و نقص‌هایش را در کنار نقاط قوت فوق العاده اش ندید و آن را همچنانی که خالقش گفته، «امضا و وصیت‌نامه اوست»، نوعی اعتبار تلویزیون در یک سال گذشته با وجود پخش برنامه‌های سیاسی گاه ضعیف و مخاطب دورکن دانست که به خوبی از پس مخاطب خسته از نزاع‌های سیاسی و گاه جانبدارانه برآمد و او را جمعه شب پای جعبه جادو نشاند و تاریخ معاصر را در دل داستانی دوست داشتنی و دراماتیک تصویر کرد.

این مجموعه که از جمله مجموعه‌های پرهزینه تلویزیون نیز به شمار می‌رود، به خوبی نشان داد که اگر کارهای بزرگ در دست افراد کاربلد باشد، آنها نه تنها هزینه‌ها را به تلویزیون بازمی گردانند بلکه اعتباری دوچندان برای این رسانه ملی نیز به دست می‌آورند. به عبارت دیگر، همه اعتبارات مادی این مجموعه در قبال مخاطبان گسترده و رضایت عمومی که از این مجموعه بین مردم و منتقدان وجود دارد، چیزی جز کارکرد اصلی رسانه نیست؛ یعنی هزینه برای جذب سلایق گوناگون و افزایش مخاطبان در فضایی که تلویزیون رقبای قدرتمند دیگری را در همسایگی می‌بیند و اینجاست که می‌توان گفت، تولید چنین مجموعه‌های پرهزینه ای قطعا به سود رسانه و مردم خواهد بود.


بنا بر این گزارش, در چشم باد که تاریخی شصت ساله را مرور می‌کند و از سال‌های پایانی مبارزات میرزا کوچک خان تا فتح خرمشهر را به تصویر کشیده، توانسته با قرائتی مستند و درست از تاریخ و بیان دقیق و موشکافانه اتفاقات و تحولات تاریخی ـ سیاسی کشور در بین این سال‌ها، داستان عشقی عمیق و پاک را نیز به عنوان نخ تسبیح وقایع تاریخی ـ سیاسی و تحولات اجتماعی با خود همراه سازد، چنانکه در بخش اخیر آن که شب گذشته پخش شد، تدوین خوانا و عالی صحنه‌های مستند با سکانس‌های فیلمبرداری شده، نشان از همین دارد.

توان بالای فنی تیم همراه با جوزانی و کارگاه فیلم‌سازی او در این مجموعه عظیم به خوبی نشان دهنده این موضوع است که تولید آثار فاخر تنها با اسم و تورق تاریخ ممکن نیست، بلکه مانند سخن سید شهیدان اهل قلم در سال‌ها پیش، «تعهد در کنار تخصص معنا می‌یابد» و صرف داشتن تعهد، نمی‌توان کارهای بزرگ را به افراد واگذار کرد.  بسیاری از منتقدان بر این باورند، جوزانی چند سال درگیر ساخت «در چشم باد » بود و به همراه همكارانش بسیار برای تولید آن زحمت كشید و سریال را با دقت فراوان ساخته و از بازیگران خوبی در كنار فضا‌سازی مناسب استفاده كرده، از همین روی، «در چشم باد» سریال قابل قبولی است كه سطحش خیلی بالاتر از سریال‌های سیماست. با این حال و به واسطه نام جوزانی، انتظار بیشتری از آن می‌رفته که گاه در برخی سکانس‌ها به ویژه در فصل سوم این مجموعه، به شکلی ناپذیرفتنی آشکار شده است.

دور از انصاف است که گفته نشود، «کمبود شدید امکانات ساخت آثار فاخر درباره انقلاب و جنگ»، برای نمونه، امکانات فیمبرداری‌های چشم‌نواز و یا جلوه‌های ویژه و ....  که فرازهای مهم انقلاب را بتوان در آن به خوبی تصویر کرد، همواره از موانعی است که سد راه فیلمسازان ایرانی در سینما و تلویزیون بوده است و لزوم رفع این مشکل و تأمین امکاناتی که موجب ساخت هر چه فخیم‌تر آثاری از این دست شود، آن هم پس از گذشت سه دهه از انقلاب، توقع بالایی نیست، ولی همچنان برطرف نشده است تا امثال جعفری جوزانی را در بهره‌برداری از توانایی‌های زیبایی شناسانه یاری کند و آنچه حاصل می‌شود، آنچنان باشد که در حد نام و جایگاه والای نظام باشد.

 با این حال و مبتنی بر خلاقیت‌های فردی و گروهی هنرمندان دغدغه‌مند ایرانی، فیلمبرداری عالی، بازی‌های قابل قبول و روان به ویژه درباره شخصیت‌های تاریخی و کلیدی، دکوپاژ فوق‌العاده همراه با ریتم و طرح داستان در فصل‌های گوناگون در کنار دیالوگ‌های خوش تراش و به جا، تصویری از این سریال ساخته است که مقایسه این مجموعه با دیگر مجموعه‌های سیما، شدیدا تفاوت سطح این مجموعه را نشان می‌دهد؛ اما همه اینها در حالی به ثمر می نشیند که شکل عرضه نیز متناسب با آن، از سطح چشمگیری برخوردار باشد.

در واقع، هنگامی که سریالی با این بزرگی در محتوا ـ به نوعی سیر مبارزات بخش مهمی از مردم علیه حکومت پهلوی، اثرات آن و نتایج مطلوبی که سال ها بر جا گذاشته و می گذارد ـ و نیز تهیه و تولید که اهلش به خوبی می‌دانند کاری با این گستردگی در امکانات مورد نیاز، بازیگران و .... تا چه حد کاری طاقت‌فرسا و بعضا با گیر و گرفت‌هایی که در پرداخت بودجه با آن روبه‌رو شده‌اند، به نوعی گذشتن از میدان مین است و همه صرف هزینه‌های مادی و معنوی وقتی که به خوبی عرضه نشود، گویی هدر رفته است.

البته این موضوع، یعنی داشتن برنامه برای عرضه هر چه مؤثرتر و مهندسی شده، مشکلی است که اغلب آثار تلویزیون در گونه‌های گوناگون با آن روبه‌رو هستند، ولی به هر روی، با کاری که چند سال زحمت صرفش شده نباید چنان برخوررد کرد که نتایج مورد نظر در کمترین حد ممکن عاید شود.برای نمونه، وقفه‌های پیاپی در روند پخش این سریال، به هر دلیل، باعث می‌شود، مخاطب به تدریج دیدن آن را از برنامه‌هایش خارج کند و یا حتی پخش سریال در زمانی که به دلیل تعطیلات پایان هفته، خیلی محتمل نیست که پای تلویزیون بنشینند و این اثر را ببینند. باید تأکید کرد که این موضوع از ابعاد گوناگون تأثیرگذار است و همه کسانی را که در گیر محتوای کار بوده‌اند، به بهره لازم می‌رساند.

به عبارتی، وقتی شیوه ارایه اثر به مخاطب مبتنی بر روش‌های مخاطب شناسانه باشد، علاوه بر این که بخش عمده‌ای از مردم کار را می‌بینند، هنرمندان مؤثر در خلق این اثر فاخر نیز مبتنی بر بازخوردهایی که از آن منتج می‌شود، نه تنها نواقص را برطرف می‌کنند، بلکه با شوقی بیشتر به این نوع آثار روی می‌آورند و چرخه مربوطه با رونق همه جانبه‌ای به سمتی مطلوب رهسپار می‌شود.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۳۸
من
|
-
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
خوب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
قسمت ديشب سريال در چشم باد برايم خيلي جالب بود يادي از شهيد حسن باقري كه به گفته خيلي ها از نوابغ طراحي در جنگ بود.
ناشناس
|
-
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
کاری به بعضی نقد های مغرضانه نداریم،کاری به بعضی گاف های تصویری هم نداریم
وقتی آدمی رو نشون دادن که توی دلم گفتم ایول این حسن باقریه فقط یه کم تپل شده.دیشب که دیدم آره حسن باقری و یعضی دیگر از فرماندهان عزیز ما بازسازی شدن با اندازه همه جومونگ لذت بردم! خدا خیر بده آقای جوزانی را!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
انصافا کار خوبیه... تنها سریالیست که دنبال میکنم
sohrab
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
" در چشم باد " فاخرترین اثر سینمایی ایران بود اما متاسفانه زمان پخش خوبی نداشت چون بعد از " یوسف پیامبر " پخش شد.
ناشناس
|
-
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲


با توجه به اين شمه مختصر در خصوص مجموعه "در چشم باد"، بايد گفت که مخاطبان رسانه ملي چشم تيزبيني دارند و از هر گونه نکته ظريف و غير قابل باوري گذشت نخواهند کرد.
h
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
چه چیزی این سریال داشت که ما نفهمیدیم؟
کدام یک از زاویه های تاریک تاریخی رو مورد بحث قرار داد؟
چه چیز آموزنده داشت؟
چه نکته پر اهمیتی درش بود؟
اینهمه گاف تو این سریال به چه دلیلی بود؟
این همه هزینه سفر به آمریکا برای چه بود؟
و ...
منطقی باشید واقعا سریال ضعیفی بود.
کاش می شد با شما در باره این سریال مناظره ای میداشتم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
خداوکیلی زیباست اونای که جبهه را به تمسخر کشیدن یادبگیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
موافقم سريال بسيار خوبي است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
سلام
انصافا يكي از بهترين فيلمهاي ده سال گذشته تلويزيون است دست گل تمام دست اندركاران درد نكنه. بيننده اي از زنجان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
ريتم بسيار كند، گريم هاي نا مناسب و بسيار مصنوعي، باري هاي نه چندان قوي، وجود اغلاط فراوان در شيوه روايي تاريخي، عدم تطابق گريم ها و لوكيشن هاي فضاي مربوط به سالهاي پس از انقلاب با فضاي آن زمان ... همه و همه باعث مي شود تا نتوانم اين مطلب شما را بپذيرم!! بهتر است بجاي تعريف و تمجيد جهت دار و مبالغه آميز يك نظر سنجي درباره اين سريال در سايت انجام دهيد تا واقعا متوجه شويد اقبال به اين سريال چقدر بوده! مردم بيچاره مجبورند جمعه شبهاي خودشان را يكجوري سپري كنند. اما اين لزوما به معناي رضايت از اينت سريال نيست! اميدوارم تحمل نقدم را داشته باشيد!
مهدي
|
-
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
روزنامه نوشته بود آقاي جوزاني قرار است فيلم كوروش كبير را هم بسازند . كه اگر ا يشان با همين پشتكار ادامه دهند . حتم دارند موفق ميشود . و اين پروژه عظيم باعث افتخار سينماي ما خواهد شد ...
محمود
|
-
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
سریال در چشم باد نه تنها بهترین مجموعه تلویزیونی یک سال گذشته بود بلکه از معدود سریال های بود که می توان اسم مجموعه تلویزیونی را بر رویش گذاشت چراکه واقعا بالای 95 درصد فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی که از صدا و سیما پخش می شود ارزش حتی 1 دقیقه وقت گذاشتن و دیدن را ندارد چون نه فیلمانه دارد، نه کارگردانی دارد، نه تدوین دارد، نه گریم دارد، نه دیالوگ دارد، نه ...بلکه فقط ساخته می شود تا وقت تلویزیون را پر کند و از قبل آن عده ای پولی از بیت المال این مردم به جیب بزنند ولی این سریال واقعا سریال کم نقص و چه بسا بی نقصی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
سریال بسیار چرتی است که به لحاظ داستانی در حد کیهان بچه هاست. شما که به عالم و آدم گیر می دین حتما پول گرفتین که دارین از این سریال تعریف می کنین
مهران
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
هم کار جوزانی عالی است و هم نوشته شما. و اضافه می کنم گرایش فرهنگی سریال بسیار قوی است و در بعضی سکنانس ها چنان بیننده را غرق در لذت می کند که دلش می خواهد صحنه همچنان ادامه یابد. من از زمان در مسیر تند باد این کارگردان را شناسم و به وجود ایشان افتخار می کنم
davoud
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
نظر شما كاملاً درسته- صرفاً داشتن تعهد كافي نيست سريالهاي زيادي اخيراً ساخته شد كه تاريخ ايران را نشان ميداد ولي آنچنان بد ساخته شده بودن كه كاملا بيننده از آن دلزده ميشد اما در چشم باد با تمام كاستيهايي كه دارد بعد از پايان هر قسمت بيننده را رازي نگه ميدارد به نظر بنده قسمتهاي اوليه اين سريال و همين قسمت كه جمعه شب پخش شد خيلي زيبا و جالب بود مخصوصاً شهيد باقري - اميدواريم كارگردانهاي ديگر كه فقط ظاهراً تعهد دارن و شايد هم ظاهراً تعهد دارند بهتره چند صباحي دستياري كنند تا ياد بگيرن و بعد سراغ تاريخ معصر ايران از دوران قاجار تا پهلوي بروند و يا داستان زندگي دانشمندان نامي ايران را ضايع كنند و اميدوارم مسئولين سيما فقط به ظاهر افراد اكتفا نكنند كارگردانهاي خوب و كار بلد بيكار زياد داريم اقايان- يا علي.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
سلام
چندین بار ثابت کردید که طاقت شنیدن صدای مخالف را ندارید ولی باز هم برای شما مینویسم و میدانم که درج نمی کنید

نویسنده محترم نوشته چشم و چراغ صدا وسیما - چگونه میشود سریالی که در بین تمام سریال ها از همه بیشتر کشدار و آبکی بوده و بیننده را فردی در حال چرت زدن فرض میکند
چشم و چراغ یک رسانه ملی باشد؟
صحنه سینما رفتن جناب خلبان و ان بانوی روسی را که یادتان هست؟ 15 دقیقه تمام بیننده ایرانی دونفر را میبیند که در سینما نشسته و دارند فیلمی را تماشا میکنند که بیننده فقط صدای آن را میشنود!! شما را بخدا در کجای دنیا سکانس 15 دقیقه ای آنهم بدون کلام سراغ دارید؟ و در کدام فیلم یا سریال؟ اگر چشم و چراغ رسانه ملی اینست وای بحال بینندگان آن که باید فیلم و سریال واقعی را در ماهواره جستجو کند با هزار عارضه منفی فرهنگی و اجتماعی و دینی اش - کجا هستند کسانی که بدنبال دلیل اقبال مردم به ماهواره هستند؟ برایشان همین سریال های چشم و چراغ رسانه را پخش کنید و مجبورشان کنید آن را تا انتها تماشا کنند تا دیگر دنبال دلیل بهتری نروند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
این سریال به رغم صرف هزینه به لحاظ متن فیلم نامه و کارگردانی دارای ضعف های زیادی است . کارگردان محترم سعی نموده تا با تقلیدی عقیم از کارهای مرحوم حاتمی ، کاری تاریخی بسازد که متاسفانه موفق نشده بنظرم بهتر بود به سبک تازه ای کار می کرد . با این حال خسته نباشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
تابناک دیشب قند تو دلت آب شده ها برادر محسن رو تو این فیلم نشون دادن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
این سریال با برداختن دقیق به جزییات مخصوصا در فصل دوم مجموعه (جوانی بیژن) برای من به عنوان یک نسل سومی و دهه شصتی بسیار جالب و جذاب بود.
متاسفانه وقفه عیدنوروز و خیلی مناسبتها مخاطبان این مجموعه رو سردرگم کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
من شیفته این سریال هستم .سریال خیلی جالبی هست .بخصوص اواسط زندگی بیژن
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
توی این فیلم حس وطن پرستی انسان به طرز بسیار ماهرانه ای به جوشش میاد و به نظر من همین باعث شده خیلی طرفدار داشته باشه البته بعضی گریمها خیلی تو ذوق میزنه مثله گریم داداش و خانم داداش بیژن توی امریکا
سام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
فوق العاده از نظر فيلم برداري و فضاسازي هنري و يك شاهكار در ايراني كه در اين زمينه ها حرفه اي كار نكرده است .
صادق
|
Germany
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
کافیست تا تک تک صحنه های این سریال را دوباره ببینیم تا فرق سریال فاخر و فیلم فارسی را بفهمیم جنگ جانی و خرمشهر نکات ارزندهای توی این فیلم داشت و صحنه های اوایل سریا من به نوبه خودم دست اقای جوزانی را میبوسم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
در پاسخ به آن دسته از دوستانی که سریال را به خاطر برخی اغلاط و بقول خودشان سوتی نقد کرده اند بگویم که دو فرزند 15 و 18 ساله من بقدری از این سریال بهره تاریخی برده و با تاریخ 60 ساله اخیر آشنا شدند که خودشان اذعان میکردند تفاوت میان جنگ دوم را و جنگ عراف را. و این که مردم چگونه در دفاع مقدس مشارکت میکردند. چرا دوستان همیشه دنبال کاری کامل بدون نقص هستند. بدون نقص فقط خداوند است و بس. کمی منصف باشیم و به دست اندرکاران سریال در چشم باد خسته نباشید بگوییم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
تنها برنامه ی تلویزیون که در یک سال اخیر دوست داشتنی بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
سريال خوبي است
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
تلفيق فيلم با صحنه هاي واقعي در قسمت ديشب شاهكار بودانصافا خسته نباشيد
رحیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
با سلام. داستان سریال در کل موضوع جالبی را دنبال میکند اما در برخی صحنه ها بی دلیل و بدون هیچگونه توجیهی صحنه کشدار و بی هدف است. با این همه هزینه هایئ که برای این سریال شده است اگر چند نویسنده قوی در نوشتن فیلمنامه همکاری داشتند میتوانستند کاری بسیار جالبتر و قابل عرضه در دوره های مختلف تاریخی ارائه کنند. امیدواریم علاوه بر ادامه تولید اینگونه سریال ها از تولید بعضی از سریال های آبکی که براحتی به فهم و شعور ملت توهین میکند هم جلوگیری نمایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
تا ديروز كه منتقد اين سريال بوديد اما ديشب كه تصويري از محسن رضايي در اين سريال پخش شد يه دفعه شروع به تعريف و تمجيد كرديد. الحق و والانصاف كه خيلي بي شرف و پستيد.
يونس رازي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
سريال بسيار خوب و قابل قبول صفت خوب و مناسبي براي اين كار است ولي بينندگاني كه تجربه ديدن آثاري مثل مدار صفر درجه و كيف انگليسي را داشته باشند كاري با اين سوژه كم نظير را بدون عيب و نقص ميپسندند. در عين حال فوق العاده اين سريال را دوست دارم. ممنون از همه .
رضا
|
-
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
با سلام و درود بر كساني كه در اين روزها يادي از فرماندهان 8 سال دفاع مقدس مي كنند.
در باره اين فيلم بايد بگويم كه اقاي جوزاني زمان جنگ جهاني دوم و انقلاب را خوب به تصوير كشيده است زيرا هم انقلاب را به عينه ديده و هم فيلم هاي پارتيزاني اروپايي جنگ دوم جهاني را خوب تماشا كرده و هم دوران دفاع ايرانيان قديم را به تصوير كشده است .
اما !!!
در دوران دفاع مقدس از سناريو ها گرفته تا لوكيشنهاي جنك تمام مانند دوران جنگ جهاني دوم است و اين خود تهاجمي است به فرهنگ ناب دفاع مقدس در جمهوري اسلامي اين فيلم در اسناد تاريخي جنگ تحميلي مي ماند و لي ما كه از دوران دفاع مقدس خاطراتي را بر لب و دل داريم كه در زمانهاي اينده نيستيم كه به جوانان راهنمايي كنيم كه جنگ ما اينچنين نبوده است
. اين نوعي تحريف دفاع مقدس است. !!!!
بايد هوشيار باشيم دشمن ما دركمين نشسته تا با باورها و عقايد ما بازي كند .
سيماي جمهوري اسلامي و جوزانيها بايد در ساخت اين نوع فيلمها به رزمندگان و يادگاران جنگ اعتماد كنند واز آنان براي تمامي صحنه ها و فرهنگ ها نظر خواهي كنند.
بازي جاي شهيد حسن باقري بسيار سخت تر از بازي بجاي فرمانده سپاه المانها در جنگ جهاني دوم است اين را بايد جوزاني خوب بفهمد و عمل كند.
در اين فيلم از فرمانده هان جوان كه در فيلم هاي ديگر نقشهاي منحرفي را بازي ميكنند نبايد استفاده شود مگر ما در اين جا جواد هاشمي ها و امثالهم را نداريم كه هر فردي را با قيافه هاي امروزي ( غربزده )‌ وارد واقعيت زندگي بسيجيان مي كنيد .
از نظر ما كه خود سالها در جنگ زحمت كشيده و خاك خورده و خود را وامدار امام- شهدا- ايثارگران و ولايت فقيه و رهبري زمان مي دانيم اين فيلم تا بحث ازاد سازي خرمشهر مي تواند خوب باشد و بقيه فيلم تحريفي است كه در آخرت قطعا بر سازندگان آن سوال خواهد شد.
امروز وقت ساختن فيلمهايي است كه با واقعيتعها ساخته َشود نه با ديدن فيلمهاي جنگي در اروپا و امريكا
در صحنه هاي جبهه هاي اين سريال حرفهاي زيادي در خصوص اشتباهات صحنه و فرهنگ وجود دارد !!
حسن باقري ها خود مكارم الاخلاق به مانند پيامبر بودند نه اين ....
خدا نگهدار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
عالی بود
عده زیادی از شهروندان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
بسیار سریال زیبا و پر از معنا بخصوص با بازی هنرمندانه آقای پارسا پیروز فر که انشاالله شروع خوبی برای فیلمهای ارزشی وآبرومند بخصوص جبهه اون که بسیار عالی است همینطور بخش آمریکا با بازی عالی اقایان پیروزفر و دیر باز

خداوند نگهدار آقای جوزانی باشد که ما را سر افراز کرد

یا علی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
به نظر من گوي بلورين را بايد فقط به قسمت ديشب داد با آن تركيبي از صحنه هاي واقعي و بازي . چون سعي شده بود مثل واقعيت باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
داستانش خسته کننده است. با این بودجه و امکاناتی که تونستن جور کنن خیلی بهتر می تونستن باشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
1. یاد صیاد شیرازی بخیر
2. لذت بردیم از نکته ظریف برادر محسن
3. آون آقای منفی با که گفت چه چیزی این سریال داشت که ما نفهمیدیم؟... بهخ نظر بنده شما افکار خودتون رو زیاد درگیر نکنید چون احتمالا، اصلا چیزی نمی فهمید(با عرض پوذش)
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
هر فيلمي جاي نقد داره...
اين سريال هم همينطور...
ولي نقد بي انصافي...
همه منتقدين به اين سريال رو ارجاع ميدم به وصيت نامه شهدا.
اگر وجدان داريد...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه روز طبیعت تفاوت متانول با اتانول