بازدید 2016
کد خبر: ۱۰۲۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۴۷ 07 June 2010

مدير حوزه علميه باقرالعلوم (ع) گفت: ترويج فرهنگ حجاب نياز به ارائه دلايل عقلاني در اين زمينه دارد.

حجت‌الاسلام علي سعيديان در گفت‌وگو با فارس،‌ در خصوص ترويج فرهنگ حجاب اظهار داشت: بررسي ماهيت حجاب به طور صحيح، ‌نيازمند تعريف درست فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه دارد.

وي ادامه داد: در اسلام الزام به رعايت حجاب مختص زنان نيست و براي مردان هم رعايت حجاب تعريف شده است؛ تأكيد اسلام به حجاب براي زنان به دليل توجه به ارزش به زن است‌ همچنين خداوند به پيامبر (ص) سفارش كرده كه به زنان و مردان امت خود بگويد از تبرج بپرهيزند، بدين معنا كه زنان و مردان بايد به پوشاندن برجستگي‌هاي خود توجه بيشتري داشته باشد.

اين مبلغ و كارشناس ديني اضافه كرد: رعايت پوشش براي زنان‌ در ‌استفاده از چادر يا مانتو نيست، بلكه مهم رعايت كامل پوشش است و چادر وسيله‌اي است كه مي‌تواند اين اهداف را تأمين ‌كند.

حجت‌الاسلام سعيديان گفت: عدم توجه به موضوع بدحجابي و مبارزه با مظاهر فساد موجب به وجود آمدن نوعي ناهنجاري در جامعه مي‌شود.

وي در خصوص مدگرايي و گرايش دختران به بد‌حجابي خاطرنشان كرد: دست‌هايي در ترويج اين نوع مدها و لباس‌هايي كه به شكل‌هاي مختلف در جامعه وجود دارد، دخيل هستند كه البته هدف اين افراد از شكستن عرف، مبارزه با عقايد اسلامي و تغيير مسير حركت افراد از راه صحيح دين است.

مدير حوزه علميه باقرالعلوم (ع) اظهار داشت: عدم باور ديني مي‌تواند از ديگر عوامل گرايش به بدحجابي و بي‌حجابي باشد؛ براي تفهيم حجاب به افرادي كه باورهاي ديني ضعيفي دارند بايد از دلايل عقلي استفاده كرد تا موضوع حجاب براي اين افراد به صورت يك باور درآيد.

حجت‌الاسلام سعيديان با اشاره به رسالت نهادها و سازمان‌هاي مسئول در ترويج فرهنگ حجاب در جامعه افزود: اسلام همه بشريت و مسلمانان را در اين زمينه مسئول مي‌داند؛ با توجه به اينكه امر به معروف و نهي از منكر از ضروريات دين اسلام به حساب مي‌آيد بر همين اساس مبارزه با بدحجابي مختص يك نهاد يا سازمان خاص نيست و وظيفه همه مردم است.

وي در خصوص نظارت نيروي انتظامي در مبارزه با مظاهر بي‌حجابي افزود: وظيفه نيروي انتظامي و قوه قضائيه كه نهادهاي غيرفرهنگي كشور هستند، مبارزه با مظاهر فساد است ؛ البته فرهنگ حجاب و عفاف بايد در همه نهادهاي دولتي نهادينه شود.

اين مبلغ ديني در خصوص مسئوليت دولت براي جلوگيري از ترويج بي‌حجابي در جامعه افزود: وظيفه دولت اين است كه از مظاهر فساد جلوگيري كرده و مانع از گسترش بستر فساد در جامعه شود؛ وظيفه مسئولان و متوليان امر حجاب براي ترويج حجاب و عفاف اين است كه مانع از ترويج بي‌بند و باري ‌در جامعه شوند، توجه جدي مسئولان به اجراي طرح حجاب و عفاف مانع از بي‌حرمتي به ارزش‌ها و باورهاي ديني مي‌شود.

حجت‌الاسلام سعيديان با اشاره به نوع حجاب در دانشگاه‌ها و مدارس بيان داشت: مسئولان و اساتيد دانشگاه‌ها بايد به دانشجويان محجبه اهميت بيشتري دهند چرا كه اين نوع رفتار باعث ترويج فرهنگ‌سازي در زمينه حجاب در دانشگاه‌ها مي‌شود در واقع اين امر مي‌تواند نوعي خودباوري و دين‌پذيري در بين دانشجويان برقرار كند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 جهش تولید مناجات شعبانیه روز جمهوری اسلامی