بازدید 19594
«عجیب، اما واقعی»؛ یعنی اینکه در عصر ارتباطات، هنوز مشخص نباشد چند نفر در سقوط بهمن در روز جمعه در کوه‌های تهران جان باخته اند؛ ۱۱ تن به روایت هلال احمر یا ۱۲ تن به روایت پلیس کوهستان یا تعدادی متفاوت به روایت نهاد‌های دیگر؟!
کد خبر: ۱۰۲۴۲۰۷
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۱ 28 December 2020
تابناک اجتماعی«عجیب، اما واقعی»؛ یعنی اینکه در عصر ارتباطات، هنوز مشخص نباشد چند نفر در سقوط بهمن در روز جمعه در کوه‌های تهران جان باخته اند؛ ۱۱ تن به روایت هلال احمر یا ۱۲ تن به روایت پلیس کوهستان یا تعدادی متفاوت به روایت نهاد‌های دیگر؟!

به گزارش «تابناک»؛ در پی بارش برف در ارتفاعات تهران در روز‌های گذشته، شمار زیادی از کوهنوردان فرصت را برای فتح برف نو مناسب دانسته و پا در مسیری گذاشتند که هواشناسی در خصوص آن هشدار داده بود؛ هشداری بسیاری جدی که خیلی زود خود را نشان داد و به سقوط بهمن در برخی ارتفاعات و البته توقف تله کابین توچال منجر شد. بحرانی تمام عیار که برای رفعش عده‌ای دیگر مجبور به حضور در کوهستان شدند.

البته تله کابین بعد از مدتی توقف فعالیتش را از سر گرفت و خوشبختانه جمعیت حدود صد نفره‌ای که در ایستگاه هفت گیر افتاده بودند، ختم به خیر شد؛ هرچند در این مسیر عده‌ای کوهنورد مفقود شده بودند که می‌بایست برای نجاتشان اقدام می‌شد. کوهنوردانی که عمرشان به دنیا بود و در نهایت در وضع عجیبی یافت شده و به پایین منتقل شدند. فرجامی متفاوت با گروه دیگری از کوهنوردان که بهمن بر سرشان آوار شده بود.

در بهمنی که در منطقه کلکچال به وقوع پیوسته بود، ۴ کوهنورد مفقود شدند و با حضور امدادگران، دو تن از ایشان به رغم صدمات وارده، جان به در بردند و متاسفانه دو تن دیگر چشم از جهان فروبستند. اما این پایان کار نبود،چون خبر می‌رسید در مناطق دیگری هم بهمن سقوط کرده و عده‌ای مفقود شده اند. افرادی که به تاکید بسیاری از نزدیکانشان، در کوهنوردی پرسابقه و حتی حرفه‌ای بودند، اما ساعت به ساعت بر نگرانی خانواده هایشان افزوده می‌شد و احتمال مرگشان پررنگ‌تر جلوه می‌کرد.

یکی از نکات بسیار مهم در آن ساعات، افزایش ساعت به ساعت لیست افرادی بود که به کوه زده بودند و خبری از ایشان در دست نبود. افرادی که به واسطه خانواده شان، نام و مشخصات شان به امدادگران اطلاع داده می‌شد تا بلکه خبری از سلامت ایشان واصل شود و نگرانی‌ها در خصوص شان پایان بیابد. دنیایی از التهاب و اضطراب، آن هم در ساعاتی که کار جست و جو به کندی پیش می‌رفت و شرایط جوی و بوران و کولاک، مانع از سرعت دادن به تفحص‌ها می‌گشت.

این روند تقریبا تا ظهر دیروز ادامه داشت. تا زمانی که خبر رسید چند جسم بی جان دیگر نیز یافت شده و مجموع جان باختگان حوادث کوهستان به ۸ تن رسیده است. عددی که بعد با انتشار خبر مرگ یکی از مصدومان در بیمارستان، به روز شد و تاکید گردید که کماکان از سرنوشت دو تن اطلاعی در دست نیست. آمار و ارقامی که به ساعت نکشیده تکذیب شد و در کمال تعجب، تکذیب کننده کسی نبود، جز رئیس سازمان مدیریت بحران کشور.
 

«برابر آمار‌های رسمی تاکنون چهار نفر نیز جان خود را از دست داده اند»؛ این خبری است که اسماعیل نجار در شرایطی بیانش می‌کرد که رسانه ملی آمار جان باختگان این حوادث را ۱۰ تن ذکر می‌کرد و هلال احمر تاکید داشت که ۸ تن در کوهستان و یک تن دیگر در بیمارستان جان باخته اند و مجموع جان باختگان ۹ تن است. آماری که نجار تاکید داشت، «این آمار به هیچ وجه مورد تأیید نیست و متأسفانه یکی از معضلات ما در مدیریت بحران این است که افراد و نهاد‌های غیرمرتبط در مورد موضوعات این چنینی اظهار نظر می‌کنند.»

اما واقعیت چیست؟
 
کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان امروز در این باره گفت: «آماری که ما اعلام کردیم، آماری نیست که از جایی گرفته باشیم، بلکه گزارش عملیات‌ خودمان است که در قالب ۲۰ تیم عملیاتی و مجموعا با حضور یکصد امدادگر (بدون در نظر گرفتن تیم‌های پشتیبانی) در کوهستان فعالیت کرده اند و شمار اجساد را انجام داده اند. نمی‌شود گفت که در شمارش اشتباه کرده ایم و هشت جان باخته در کوه نبوده و عدد دیگری بوده است!»

البته این عدد ساعاتی پیش بار دیر به روز رسانی شد چراکه با از سر گرفتن جست و جو‌ها که به علت بدی آب و هوا متوقف شده بود، پیکر بی جان دو کوهنورد مفقود در منطقه دارآباد هم یافت و به پایین منتقل شد تا مجموع جان باختگان حوادث کوهستان در تهران به عدد یازده برسد. عددی که این بار هم مورد ابهام قرار گرفته چراکه فرمانده یگان کوهستان پلیس پیشگیری پایتخت در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرده: «عملیات جست و جو در ارتفاعات پایان یافته و در مجموع پیکر ۱۲ کوهنورد پیدا شد که هویت همگی آن‌ها هم مشخص است.»

وضعیتی سرگیجه آور و عجیب که البته تنها بخشی از ماجراست؛ آن بخشی از ماجرا که قرار است به روایت رویداد بپردازد، نه تحلیل آن و چرایی جان باختن شماری از هموطنان مان در آن، که در این بخش دوم هم ماجرا دست کمی از بخش اول ندارد؛ این را می‌شود از مرور اظهار نظر مسئولان در خصوص این حوادث دریافت که بخش عمده آن، شماتت افرادی است که بی توجه به هشدار‌ها به کوهستان رفته بودند. همان فرمول همیشگی که در بسیاری از حوادث مورد استفاده قرار می‌گیرد!

شماتت کوهنوردان در حالی به نقطه اشتراک سخنان مسئولان تبدیل شده که می‌بینیم مجموعه عوامل دست اندرکار در مدیریت بحران تا این اندازه با یکدیگر ناهماهنگ هستند که حتی در آمار فوتی هم اختلافشان هویداست. مجموعه‌هایی که تاکید دارند کوهنوردی در شرایطی که وضعیت آب و هوا مساعد نبوده و اعلام وضعیت هشدار شده، اقدام نادرستی بوده، اما توضیح نمی‌دهند که آیا فعالیت تله کابین در این شرایط هشدار بی اشکال بوده است؟ مسدود نکردن مسیر‌های منتهی به کوهستان در شرایط هشدار چه؟

آیا قابل پذیرش است که امدادگران را به دل خطری بفرستیم که می‌شد از وقوعش پیشگیری کررد؟ آیا مدیریت بحران نمی‌توانست پیش از وقوع بحران تدابیر پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهد و مانع از وقوع فاجعه و ضرورت بسیج همه قوا برای رفع و رجوع غائله شود؟ مثل تدابیری که در زمان بارش برف شدید در جاده‌های کوهستانی اتخاذ و مسیر‌ها مسدود می‌شوند یا حتی مثل ممانعت از برگزاری «سیزده به در» در ایامی که بیم گسترش شیوع ویروس کرونا می‌رفت؟

تدابیری پیش گیرانه که هیچ کدام اتخاذ نشدند تا در نهایت همه تقصیر‌ها متوجه مردمی باشد که روانه کوهستان شدند و حتی تله کابین برای انتقال ایشان به ارتفاعات فعال بود. مردمی که برخی شان گرفتار بحرانی شدند که نهاد‌های مسئول برای مقابله با آن، به قدر ارائه یک آمار واحد هم هماهنگ نیستند، اما کسی به آن‌ها خرده نمی‌گیرد و همه قصور‌ها متوجه ایشان می‌شود. بحرانی که ستاد مقابله با آن در زیر مجموعه وزارت کشور فعالیت می‌کند و پتانسیل به کارگیری نیروی انتظامی برای پیشگیری از آن و حتی همراستا کردن نهاد‌های امدادرسانی در مدیریت آن را هم دارد، اما به انتشار یک خبر مبنی بر توضیح خواستن از این نهاد‌ها هم منجر نمی‌شود!
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۲۸
ناشناس
|
United States
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
خدایا کار هیچ بنی بشری را به هیچ کدام از نهادهای ایران، از کلانتری گرفته تا بیمارستان و پزشکی قانونی و دادگستری و غیره ننداز
پاسخ ها
مهدي
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
و همين طور شهرداري و امور مالياتي
ناشناس
| United Kingdom |
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
مگر اکثر این افراد وقتی کاری میکنند جنبه قانونی اجتماعی وملی انرا در نظر میگیرند که با مسولین ذیربط هماهنگ کنند برخی ممکن است کشته شده باشند حتی خانواده هاشون هم اطلاعی نداشته باشند که دنبالشون بگردند
س.ا.ا.س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
با این وضع پس خیلی منطقیه که هنوز آمار تعداد اصحاف مشخص نشده است.اگر بر پایه فیلمهای پلیسی قضاوت کنیم. یعنی کسانیدر فوتی ها هستند که نباید شناسایی شوند و هویت آنها مشخص شود. .. تحلیل فقط بر اساس فیلمهای هالیودی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
اینجا ایران است ... فهمیدنش خیلی سخته ؟
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
مدیریت بحران، وظیفه اولش جلوگیری از بروز بحران است و وظیفه بعدی اش عبور از بحران. بخشی از جلوگیری از برویز بحران، آموزش و اطلاع رسانی است.
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
به داندان پزشک بیش از ۴۰ سال چی باید اموزش داد که در زمان طوفان بدون امکانات کافی هوس کوهنوردی نکن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
جمعیت حدود صد نفره‌ای که در ایستگاه هفت گیر افتاده بودند، ختم به خیر شد!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
بحث تعداد حاشیه سازی است البته یک نفر هم خیلی است . ولی چرا در شرائط خطرناک جوی اجازه کوهنوردی داده می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
آیا مدیریت بحران نمی‌توانست پیش از وقوع بحران تدابیر پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهد و مانع از وقوع فاجعه و ضرورت بسیج همه قوا برای رفع و رجوع غائله شود؟ مثل تدابیری که در زمان بارش برف شدید در جاده‌های کوهستانی اتخاذ می‌شود و مسیر‌ها مسدود می‌شوند یا حتی مثل ممانعت از برگزاری «سیزده به در» در ایامی که بیم گسترش شیوع ویروس کرونا می‌رفت؟
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
خصوصا تدابیر مربوط به مقابله با بد حجابی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
این گزارش رو خیلی بد نوشتین آدم رو خسته می کنه .
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
یعنی چی؟ یعنی باید چندتا جوک میذاشتن وسط گزارش؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
دکتر مصطفی فاطمی دندانپزشک که در این ماجرا فوت کرد دندانپزشک من و همسرم و دوستانم بود
ایشون را من به همه معرفی کرده بودم و همه بسیار راضی بودند
انسان دانشمند و خوش اخلاق و منصف و با تجربه
اتفاقا هفته آینده با ایشان وقت داشتم برای ....
روحشون شاد
امروز صبح از بی بی سی شنیدم واقعا شوکه شدم و اول باور نکردم
ولی متاسفانه واقعیت داره

انسانهای پاک و باسواد و منصف و انسان دوست را به راحتی از دست می دهیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
دل خوشی داریا! مدیریت بحران فقط یک اسمه هیچ برنامه پیشگیرانه ای ندارن و همه فعالیتشون برای بعد از بوقوع پیوستنه بحرانه! اتفاقا خوشحال هم میشن که بحران اتفاق بیوفته چون اگه بحرانی نباشه کاری هم نیست عکس و فیلمو شوآف قهرمان بازیو یادگاری هم نیست ...یپس حقوق و بودجه ای هم نیست!!!
ما مدیریته بحران که نداریم هیچ بحران مدیریت هم داریم!!
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
اگرمسدود هم می کردند با این افراد بیشماری که جمعه به کوه زدند راه خود را پیدا می کردند . آیا باید با اینهمه اخطار باز هم مردم بی خیال به کوه بروند و فقط باید با زور جلوی مردم را گرفت؟ آیا تفکر و تعقل در اعمال ما نباید جایی داشته باشد و صرفا زور باید ما را به راه درست راهنما باشد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
کوه نوردیه. اصول داره. پیک نیک نیست ی قماش آدم جمع کنی بری گردش! ی نخود عقل بس بود واسه اینکه بفهمند این هوای خراب جای کوه نوردی نیست. خدا بیامرزد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
من در منطقه کولک چال بودم. به طرف زین اسبی ناگهان هوا مه شد و سپس باد وزیدن گرفت. تصمیم به برگشت گرفتم در راه عده ای را دیدم . توصیه کردم که وضعیت بحرانی است و بهتر است برگردند ولی قبول نکردند. ایشالله که سالم باشند
من فکر میکنم درست است که نهادها مقصر هستند و کوتاهی کرده اند ولی کوهنوردان هم بی تقصیر نبوده اند. باید بدانیم اینجا ایران است هیچ چیز سر جایش نیست. امداد عملا وجود ندارد پس به چه دلیل دنبال کارهای مخاطره آمیز می رویم؟ و به توصیه ها گوش نمیکنیم. من با موی سفید خود از آنها خواهش کردم برگردند ولی اصلا گوش شنوایی نبود و فکر میکردند من به خاطر ضعف جسمانی اقدام به فرود کرده ام....
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
کاملا حق با شماست. ما عملا امداد نداریم. هیچی نداریم. پس مردم خودشون باید به فکر خودشون باشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
آیا بستن درب های پناهگاه های کوهستانی که گفته شده بود بخاطر کرونا و عدم تجمع کوهنوردان انجام شده بود، در بی پناهی و یخ زدگی هموطنان موثر نبوده ؟!

البته اصولا تعریف عملی مدیریت بحران در ایران یعنی آوار برداری از سر قربانیان و دفن آنها !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
آیا اگر در پناه گاه ها باز بود عده بیشتری به کوه نمی رفتند و دچار بحران نمی شدند؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
قربانی بیخود می کنه با وجود تذکر میره کوه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
آقای نجار خودش بحران است. چگونه می خواهد بحران را مدیریت کند.
ناشناس
|
-
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
عجیب اینه که با وجود هشدار هواشناسی چرا باید یه عده ای راه بیافتن برن کوه که دچار حادثه بشوند و و بقیه افراد را دچار مشکل کنند؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
-
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
مدیریت بحران اسمش مشخصه برای مواقعی است که حوادثی به طور ناگهانی رخ میدهد
نه اینکه هشدار داده باشند شرایط جوی بد است و ... یعد یه عده زبان نفهم راه بیافتند برن کوه و خودشون را گرفتار کنند
بعد شما بیاین مدیریت بحران را زیر سوال ببرین چرا تعداد کشته شدگان اعلام شده متفاوته؟؟؟؟؟؟؟


جو سازی و حاشیه سازی شما ها از همه بدتر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
کی به کیه؟
Bet
|
United States
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
ما بحران و فاجعه مدیریت داریم. تا این مدیرا سرکارن هرروز باید منتظر بحران باشیم.
پاسخ ها
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
من از مدیران خوشم نمی آید .اما به مدیران ربطی ندارد. در این موقع سال کوهنوردی چه معنی دارد؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نمازهای ماه رجب fatf شهاب الدین عزیزی خادم سینوفارم علی اکرمی