بازدید 28482
از آن جایی که محصول اصلی و اولیه برای تولید مقاطع فولادی ، شمش های فولادی می باشند ، بنابراین باید توجه داشت که از چه نوع شمشی برای تولید محصول میلگرد استفاده خواهیم کرد..
کد خبر: ۱۰۱۸۵۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۹ 01 December 2020

عرضه ی محصول شمش و دغدغه ی تولید میلگرد

از آن جایی که محصول اصلی و اولیه برای تولید مقاطع فولادی ، شمش های فولادی می باشند ، بنابراین باید توجه داشت که از چه نوع شمشی برای تولید محصول میلگرد استفاده خواهیم کرد . میلگرد های فولادی به سبب اینکه در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند و در اجزای مهم ساختمان سازی مورد بهره برداری قرار می گیرند پس استحکام این میلگرد ها از اهمیت خاصی برخوردار می باشد . میلگرد های فولادی در اسکلت بندی ساختمان ، اجزای سقف ها ، بتن ریزی دیوارها کاربرد گسترده ای دارد بنابراین باید توجه کرد که میلگرد مورد استفاده در ساختمان ها از مرغوبیت خاص خود برخوردار باشند به طور مثال : استفاده از میلگرد های حرارتی به علت مقاومت بالا و استفاده در مناطق اسکلت بندی مقاوم بسیار حائز اهمیت می باشد بنابراین برای به کارگیری و استفاده از میلگردهای موجود باید به آنالیز میلگرد مورد نظر باید بسیار توجه داشت . میلگرد های فولادی از محصول شمش فولادی تهیه می شوند ؛ به همین دلیل عامل مهم دیگری که باید حتما آن ها را مورد بررسی قرار داد آنالیز شمش و همچنین قیمت شمش فولادی می باشد . شمش های فولادی انواع مختلفی دارند و هرکدام از آن ها برای به کارگیری محصول فولادی متفاوت می باشد . شمش های فولادی در انواع مختلفی مانند 3SP و 5SP  و دیگر استاندارد ها می باشد اما این دو استاندارد بیشترین میزان تولید را دارند. ناگفته نماند که اسلب و تختال نوعی شمش می باشند اما این دو محصول برای تولید میلگرد استفاده نخواهند شد بلکه برای تولید ورق های فولادی که ضخامت بالاتری دارند استفاده خواهد شد و اما با قرار گیری محصول شمش در خط نورد و قرار گرفتن شمش در دستگاه نورد با فرم دهی و شکل دهی شمش ها شاهد محصول میلگرد خواهیم بود البته نا گفته نماند که در این میان عملیاتی باید بر روی سطح میلگرد انجام شود تا میزان مقاومت آن ها بالا برود . در مراحل پایانی تولید میلگرد بسیار ضروری است ؛ ضروری بودن این فرآیند به دلیل این است که وقتی میلگرد ها هنوز حالت خمیری شکل دارند با استفاده از آبکاری می توان مقاومت و استحکام میلگرد را بالا برد تا جایی که این محصول با پوششی ضد زنگ پوشانده خواهد شد بعد از فرآیند آبکاری میلگرد به اصطلاح پوسته ای بر روی میلگرد قرار می گیرد که می تواند در برابر زنگ خوردگی از خود مقاومت بیشتری نشان دهد پس باید توجه داشت برای تولید میلگرد بعضی از فرآیند ها حتما باید انجام شود تا تولید به صورتی مطلوب تر انجام شود، همچنین به میزانی که شمش تولید می شود باید میلگرد مصرفی هم تولید شود که در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهیم شد.

عرضه ی محصول شمش و دغدغه ی تولید میلگرد

رکود بازار میلگرد در پی پایین رفتن نرخ

بازار میلگرد در چند ماهه ی اخیر با  فراز و شیب هایی روبرو بوده است که اگر بخواهیم به نمودار قیمت میلگرد نگاهی بیندازیم با نموداری صعودی روبرو خواهیم شد . این صعودی بودن قیمت ها حاکی از وضعیت آشفته ی تمام کشور ها و اتفاقات به وجود آمده از جمله مسئله کرونا می باشد . در ماه های اول بازار میلگرد با توجه به توقف فعالیتی که داشت با روندی صعودی و با جدیت تلاش کرد تا بازار میلگرد را به همین طریق صعودی نگه دارد . بازار میلگرد همچنان بالا می رفت البته ناگفته نماد که این بالا رفتن قیمت بی تاثیر از بالا رفتن قیمت ارز نبوده و نخواهد بود ؛ بالا رفتن نرخ ارز مدتی ادامه داشت تا اینکه بازار توان خرید خود را از دست داد و خریداران نتوانستند با این قیمت محصول مورد نیاز خود را تامین کنند . تامین نشدن نیاز های خریداران سبب می شود تا فعالیت ها نیز موقف شوند در این صورت با بالا رفتن قیمت میلگرد به عنوان کالایی اساسی برای ساخت و ساز ساختمان ها ، فعالیت ها ادامه پیدا نخواهد کرد همه ی این عوامل سبب می شود تا بازار دچار آشفتگی شود و دیگر نتوان این آشفتگی ها را کنترل کرد . آشفتگی های موجود در بازار امکان خرید و فروش را با مشکل مواجه می کند و این مشکل تا مدتی ادامه خواهد یافت و اگر نتوان آن را به صورتی منطقی حل کرد بازار به صورت آشفته ای باقی می ماند. وقتی بازار میلگرد دچار رکود شود دیگر بازار ها در پی آن به مشکل برخواهند خورد و این روند غیر قابل حل بودن مشکل ، تا مدت ها در بازار حاکم می ماند ؛ به همین دلیل دولت تصمیم گرفت تا بازار میلگرد را در کنترل خود در آورد . دولت با عرضه ی محصول میلگرد در بورس کالا سعی بر این دارد که قیمت ها در دست واسطه گران و سود جویان فعال بازار نیفتد . با کنترل کردن قیمت ها از طریق بررسی کالا سود جویان دیگر نتوانستند قیمت ها را بالا ببرند هرچند که این افزایش قیمتی هنوز هم وجود دارد اما به آن صورت بر قیمت میلگرد تاثیر نخواد گذاشت. با توجه به اینکه دولت در بخش آهن آلات وابستگی ندارد و نخواهد داشت ، به همین دلیل باید تلاش کند تا میزان صادرات خود را افزایش دهد. با افزایش صادرات میلگرد و دیگر محصولات فولادی می توانیم اندکی میزان بازخورد عرضه و تقاضا را افزایش دهیم . با توجه به اینکه قیمت محصولات فولای در حال حاضر کاهش می باشد ، باید به این نکته توجه کرد که آیا پایین آمدن قیمت به صورتی ثابت باقی می ماند یا متغییر خواهد بود؟

اگر روند کاهش قیمت محصولات به صورتی آهسته پایین بیاید این ثبات قیمتی احتمال بیشتری برای پایین آمدن نرخ خواهد داشت بنابراین در این اوضاع ما شاهد پایین رفتن آهسته آهسته ی قیمت ها خواهیم بود و می توانیم بگوییم این تغییرات قیمتی به صورتی ثابت باقی می ماند .

عرضه ی محصول شمش و دغدغه ی تولید میلگرد

بی تابی در بازار میلگرد

بازار میلگرد در چند ماهه ی اخیر نوسانات قیمتی زیادی را به چشم خود دیده است تا جایی که مهندسان و پیمانکاران برای خرید میلگرد دست نگه داشته اند تا این بی ثباتی قیمت بتواند تعادلی میان خریدار ، تولید کننده و فروشنده برقرار کند . بازار میلگرد در چند ماهه اخیر دچار نوسان قیمتی شده که حال به بررسی این نوسان قیمت خواهیم پرداخت . باتوجه به حجم عرضه ی محصولات فولادی به خصوص میلگرد های فولادی شاهد متعادل نبودن بازار بوده ایم به گونه ای که حتی میزان عرضه ی میلگرد در بررسی کالا توانست قیمت ها را بالا و پایین کند . همچنین باید توجه داشت که میزان عرضه ی محصول شمش فولادی به چه صورتی بوده است زیرا در صورت کمبود عرضه شمش ، ما نباید توقع زیادی از تولید میلگرد داشته باشیم . شمش فولادی از جمله محصولاتی است که می توان آن را به عنوان مهم ترین کالای اساسی معرفی کرد . میلگرد فولادی هم به دلیل استفاده گسترده ای که در ساختمان سازی دارد به عنوان کالایی اساسی در نظر گرفته شده اما شمش فولادی ، کالایی اساسی است به  این دلیل که برای تولید محصولات فولادی در نظر گرفته خواهد شد . بازار میلگرد به گونه ای در این چند ماهه جلو رفته که انگیزه را برای تولید کنندگان هم از بین برده است؛ می توان گفت در این چند مدت اخیر بازار در دست قیمت دلار با تغییرات فراوانی رو به رو شد پس عاملی که در تولید عرضه ی این محصول دخالت مستقیم و بسیاری داشت نوسان نرخ ارز بود . قیمت دلار توانست با صعودی و نزولی شدن خود نبض بازار را به دست بگیرد تا جایی که تعادل در بازار بورس و بازار کلی آهن آلات با بالا و پایین رفتن خود، نرخ میلگرد را تعیین می کرد . پتانسیلی که در بازار میلگرد ایجاد می شود باید بتواند قیمت ها را در ثبات خود نگه دارد اما وقتی این ثبات از بین می رود رشد عرضه و تقاضا هم با بحران مواجه خواهد شد . بازار بورس در این میان توانست تعادل قیمتی را ایجاد کند . با مشخص شدن قیمت از طریق بورس کالا ، دولت توانست تا حدودی میزان عرضه و تقاضا را بهبود ببخشد و تولید کنندگان هم بتوانند امیدی برای تولید و همچنین فروش محصول خود داشته باشند پس هریک از عواملی که در بازار میلگرد و یا بازار محصولات فولادی رخ می دهد می تواند قیمت ها را بالا و پایین کند از جمله محصولاتی که در این بین کاربرد گسترده ای دارند میلگرد های A2 و A3 می باشند که در ساختمان سازی نقش ویژه ای را احیا می کنند به طور مثال : تغییر قیمت ارز می تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد A3 و همچنین دیگر محصولات بگذارد .

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مهرداد میناوند علی انصاریان علی اصغر عنابستانی محمد بزرگی احمد جهان بزرگی