بازدید 4032
شرایط فعلی جامعه به‌ویژه در حوزه اقتصادی این روز‌ها آنقدر دچار چالش شده و جامعه را درگیر کرده است که رسیدگی به آن یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مسئولان و اصلی‌ترین مطالبه مردم تبدیل شده است. قوه قضائیه به عنوان نهاد مسئول احیای حقوق عامّه، رسیدگی به مشکلات این حوزه و رفع و حل آن‌ها را جدی‌تر از گذشته در دستور کار خود قرار داده است.
کد خبر: ۱۰۱۵۹۹۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۶ 18 November 2020

چرا «مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری» تشکیل شد؟«مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری» پیرو دستور رئیس قوه قضاییه، در دادگستری تهران با حضور رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران افتتاح شد.یحیی جعفری رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران در مراسم افتتاح «مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری» اظهار داشت: این مجتمع در راستای کمک به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و یاری رساندن به جهش تولید متشکل از واحدهای صلح و سازش، اداره ارشاد، شعبه بدوی، شعبه تجدید نظر و نهاد داوری با حضور قضات شایسته و مجرب افتتاح می‌شود.

به گزارش «تابناک با توجه به اینکه قانون آیین دادرسی تجاری هنوز تصویب نشده است بنابراین صلاحیت‌هایی که برای مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری در نظر گرفته شده در قالب دستورالعمل‌هایی از جمله قراردادهای خرید و فروش میان شرکت‌های تجاری در بسترهای سنتی و الکترونیکی خواهد بود.شرط رسیدگی به دعاوی در مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری آن است که طرفین دعوی در زمره شرکت‌های تجاری باشند، همچنین مباحث داوری نیز در این مجتمع پیگیری می‌شود.

در مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری علاوه بر تخصص‌گرایی و سرعت رسیدگی به دعاوی، مقوله کیفیت نیز مدنظر است و در همین راستا در این مجتمع از قضات نخبه آشنا با مسائل حقوقی استفاده خواهد شد و حجت الاسلام دهقانی نیا که سرپرستی این مجتمع را پذیرفتند نیز در زمره شخصیت‌های قضایی آشنا به مسائل اقتصادی و تجاری هستند.

پرونده‌های راکد مجتمع‌های دیگر به مجتمع دعاوی تجاری ارجاع نمی‌شود

حسن زاده رئیس حوزه ریاست دادگستری تهران اظهار داشت: ما در دادگستری تهران در حوزه‌های مختلف برای کمک به بخش‌های مختلف کشور، مجتمع‌های ویژه قضایی دایر کرده ایم و این روند ادامه خواهد داشت، مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری نیز که امروز افتتاح شد با درخواست فعالان حوزه اقتصاد کشور تاسیس شد.وی با اشاره به ارتباط میان محیط کسب و کار و دادگستری گفت: افتتاح مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری گامی در جهت ارتقا محیط کسب و کار در کشور ما در قالب شاخصه‌های بانک جهانی است.

حسن زاده اظهار داشت: راه اندازی دادرسی مجازی و الکترونیک برای رسیدگی به دعاوی شرکت‌های تجاری خارجی فعال در کشور ما در مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری دنبال خواهد شد.

رئیس حوزه ریاست دادگستری تهران گفت: مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری با سه شعبه آغاز به کار می‌کند و به هیچ وجه پرونده‌های راکد مجتمع‌های قضایی دیگر به این مجتمع ارجاع نخواهد شد همچنین از فعالان حوزه کسب و کار دعوت می‌کنیم تا برای صلاحیت‌های این مجتمع به ما ایده بدهند.

حسن زاده اضافه کرد: در مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری از قضات نخبه‌ای که به حوزه اقتصاد تسلط دارند استفاده می‌شود و در رأس آن‌ها حجت الاسلام دهقانی نیا خواهد بود.

استفاده از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی در مجتمع دعاوی تجاری

امیررضا حجت الاسلام والمسلمین امیررضا دهقانی نیا سرپرست مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری اظهارداشت: این مجتمع طلیعه‌ای برای رسیدگی به دعاوی تجاری در کشور است که ضامن سه مولفه سرعت، دقت و امنیت مبادلات اقتصادی و تجاری در کشور است.سرپرست مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری گفت: ما در این مجتمع نهاد داوری را با حداکثر ظرفیت فعال خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی نیز درا ین مجتمع قضایی بهره بگیریم.

وی خاطر نشان کرد: در مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری تلاش خواهیم کرد با استفاده از ظرفیت قانونی حقوق تجارت ضمن پایین آوردن زمان رسیدگی و افزایش دقت، همه جوانب مرتبط با موضوعات حقوقی و قضایی شرکت‌های تجاری داخلی و شرکت‌های خارجی فعال در کشور را مورد رسیدگی قراردهیم.در پایان این مراسم لوح انتصاب سرپرستی مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری از سوی ستایشی قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران به حجت الاسلام والمسلمین دهقانی نیا ارائه شد.

محمدجواد حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری تهران پیش از این در این باره، گفته بود: مطابق دستور ریاست قوه قضاییه مبنی بر لزوم تخصصی شدن رسیدگی به دعاوی و همچنین لزوم حفظ و ارتقاء سطح امنیت اقتصادی جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به دعاوی تجاری افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

اختلافات بین شرکاء و مسائل مالیاتی و حقوقی از مواردی هستند که باعث تعطیلی و یا جلوگیری از فعالیت تعدادی از واحد‌های اقتصادی شده است؛ و قوه قضائیه بنا به وظیفه‌ای که دارد و با اختیاراتی که قانون در اختیارش قرار داده است از طریق ابلاغ دستورات و صدور احکام قضایی و حقوقی برای حل این موضوع اقدامات نتیجه بخشی را انجام داده است.در کنار تشکیل کارگروه‌های حمایت قضایی و همکاری با ستاد تسهیل رفع موانع، افتتاح «مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری» به عنوان یک مرجع تخصصی از دیگر اقدامات مهم در راستای کمک به اجرای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی و کمک به جهش تولید و ارتقاء اقتصاد کشور و جامعه بود.

تشکیل این مجتمع قضایی که با سه شعبه در تهران کار خود را آغاز کرده است علاوه بر اینکه به تسریع روند رسیدگی به پرونده‌ها و دعاوی مطرح شده در این حوزه کمک می‌کند، به‌واسطه تخصص گرایی و استفاده از قضات آشنا با مسائل اقتصادی و تجاری، در حفظ کیفیت دادرسی نیز موثر است؛ و البته به گفته سرپرست مجتمع قضایی تخصصی، حجت الاسلام دهقانی‌نیا سرپرست مجتمع قضایی تخصصی از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی نیز درا ین مجتمع قضایی استفاده می‌شود.

استفاده از قضات آشنا با حوزه اقتصاد و نیز مشورت با فعالان اقتصادی یکی از امتیازات و ویژگی‌های اصلی این مجتمع قضایی است و همانطور که پیش‌تر رئیس قوه قضائیه در نشست خبری که با فعالان اقتصادی در آذرماه سال گذشته تاکید کرده بود فعالان اقتصادی بهترین مشاوران برای قضات هستند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مهرداد میناوند علی انصاریان علی اصغر عنابستانی احمد جهان بزرگی نمایشگاه مجازی کتاب