بازدید 2533
کد خبر: ۱۰۱۲۲۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶ 31 October 2020

خبر کوتاه، اما مهم بود. اینکه یکی از مدیران باشگاه‌های لیگ برتری از هر فعالیتی در این حیطه محروم شده است.

به گزارش تابناک ورزشی به نقل از خبرگزاری دانشجو؛ اگر بار دیگر حکم صادره را بررسی کنید در متن آن آمده بود: «با اعلام کمیته اخلاق از آنجا که حسب محتویات پرونده، تخلفات سعید آذری نقض قوانین و مقررات است بنابراین مستندا به مواد ۲۳ و ۶۵ آیین نامه کمیته اخلاق دستور موقت مبنی بر منع فعالیت وی در حوزه فوتبال صادر می‌گردد».

آذری: نمی‌توان از فدراسیون انتقاد کرد

پیرو انتشار این خبر گمانه زنی‌هایی درباره چرایی این موضوع مطرح شد که در نهایت سعید آذری در مقام دفاع از خود برآمده و ظرف مدت زمانی کوتاه با چند رسانه حرف زد و گفت: "چون درباره فدراسیون انتقاداتی را مطرح کرده ام متهم به تشویش اذهان عمومی شدم".

موج سواری با واژه "آزادی بیان"!

با بیان این دلیل بسیاری از سینه چاک‌های آزادی بیان، با پُز روشنفکری در جایگاه دفاع از انتقادات مدیرعامل باشگاه فولاد برآمده و اصل دموکراسی و آزادی بیان را آویزه این حکم کردند و در مقام دلواپسان، به حمایت از سعید آذری پرداختند. مدیری که البته روش سوار شدن بر موج احساسات را به خوبی بلد است و این بار هم با کمک گرفتن از مهارت‌هایی که طی این سال‌ها از برکت مدیریت در باشگاه‌های مختلف ورزشی بدست آورده بعلاوه استعداد‌های ذاتی اش در سخنوری و ربط دادن مسایل مختلف به هم بار دیگر گروهی را همراه خودش کرد تا ظرف روز‌های گذشته به پشتیبانی اش برخیزند.

سعید آذری؛ دایه مهربانتر از مادرِ سرخابی‌ها! / موج سواری با واژه «آزادی بیان»

انتقاد یا دخالت!

در اینکه باید فضا برای انتقاد باز باشد شکی نیست و در هر مجموعه‌ای یک صدایی باعث درجا زدن و مانع از پیشرفت می‌شود و هر NGO یا نهادی با انتقاد، همفکری و پرسش و پاسخ بهتر و صحیح‌تر جلو می‌رود. اما وقتی انتقاد جنبه ورود به حیطه کار دیگران را پیدا می‌کند شکل ماجرا متفاوت می‌شود و از فرم انتقاد به شیوه دخالت تبدیل می‌شود.

پول و شهرت بیشتر در فوتبال است

آذری در رشته وزنه برداری جزو ورزشکاران این رشته محسوب شده و پس از مربیگری در همان رشته با دریافت مدرک لیسانس در رشته کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی وارد فضای مدیریت در فوتبال شد ابتدا در زادگاهش و باشگاه ذوب آهن مشغول و پس از یکی دو سال مدیریت در نساجی مازندران و استیل آذین تهران بار دیگر به همان ذوب آهن برگشت و در نهایت حالا در فولاد خوزستان مدیرعاملی این باشگاه جنوبی را برعهده دارد. همه می‌دانند یک صدم پول و شهرتی که در فوتبال وجود دارد در وزنه برداری نیست وگرنه حالا خیلی‌ها برای مدیریت در آن رشته سرودست می‌شکستند.

کدام مدیرعامل بانک در کار سایر بانک‌ها دخالت می‌کند؟

با ذکر مثالی به تحلیل رفتار‌های اخیر سعید آذری در قبال باشگاه‌های ورزشی پرطرفداری مانند استقلال و پرسپولیس آشنا می‌کنیم. در جامعه بانکی کشور همه بانک‌های فعلی کشورمان زیرمجموعه بانک مرکزی هستند و در واقع مجوز راه اندازی بانک یا مؤسسات مالی شان را از بانک مرکزی دریافت کرده اند. شاید پاسخ این بخش از این بحث را اهالی اقتصاد بهتر بدانند، ولی هر فردی می‌داند بطور مثال مدیرعامل بانک صادرات، هرگز در جمع خبرنگاران لب به انتقاد از کمبود مبلغ اضافه کاری در بانک سپه لب به انتقاد نمی‌گشاید و از این طریق مدیریت آن بانک را زیر سئوال نمی‌برد! چون این حرف ممکن است عواقب ناخوشایندی در نظام اداری و مالی بانک سپه ببار آورده و کارمندان آن را به جان بخش‌های مختلف اعم از امور اداری و مالی بیندازد. مثال دیگر در همین باره این است که رییس بانک ملی به میزان سود تعلق داده شده به حساب‌های کوتاه یا بلندمدت در بانک ملت انتقاد کند و به آن‌هایی که در آن بانک حساب دارند به صراحت بفهماند که با افتتاح حساب در بانک خودش می‌توانند از سود سپرده بیشتری برخوردار شوند! شاید این قبیل مسایل در فرم تبلیغاتی بانک‌ها برای جذب مشتری بیشتر دیده شود، ولی هرگز هیچ بانکی اسمی از بانک رقیب نمی‌برد و ذهنیت کارمندان یا مشتریان بانک دیگر را تحت تأثیر حرف خود قرار نمی‌دهد.

انتقادات صریح از مدیریت سرخابی ها

اما طی این سال‌ها به کرّات دیده ایم سعید آذری در جایگاه "دایه مهربانتر از مادر" درباره ایرادها، مشکلات و اشتباهاتی که در حیطه مدیریتی در دو باشگاه پرطرفدار استقلال و پرسپولیس وجود داشته رو به هواداران این دو باشگاه سخنرانی کرده، راهکار داده و نوعی هیجان یا التهاب را برای مدیریت هر دو باشگاه بوجود آورده است. دو باشگاهی که همواره مشکلات عدیده مالی داشته و ده‌ها میلیارد تومان بدهی انباشته دارند.

فقط سرخابی‌های تهرانی مشکل دارند؟

مدیری از سوءمدیریت در این دو باشگاه انتقاد کرده که خود در باشگاه ذوب آهن اصفهان یا در همین فولاد کمترین مشکلات مالی را نسبت به دو باشگاه سرخابی داشته و اگر هم داشته هرگز قابل قیاس با آن‌ها نبوده است. آذری چرا تاکنون درباره مشکلات باشگاه صنعت نفت آبادان، نفت مسجد سلیمان، شهرداری بوشهر و مجموعه‌هایی از این دست لب به انتقاد از مدیریت آن‌ها نگشوده است؟ یا راهکارهایش را برای رفع مشکلات باشگاه‌هایی اینچنینی که در فضای فوتبال نسبت به سرخابی‌های تهرانی جایگاهی ندارند ارائه نکرده است؟

سایر مدیران از وضعیت سرخابی‌ها بی خبرند؟

در این مقال قصد حمایت از مدیریت دو باشگاه سرخابی به ویژه طی سال‌های اخیر را نداریم که اشتباهات و تغییرات متعدد مدیران عامل یا سرپرستان در این دو باشگاه موجب ضرر‌های مالی هنگفت و لطمه به هواداران هر دو آن‌ها شده است، ولی چرا مدیرعامل باشگاه گل گهر سیرجان درباره اشکالات باشگاه پرسپولیس حرفی به زبان می‌آورد؟ چرا مدیریت باشگاه سایپا حرفی درباره باشگاه استقلال نمی‌زند. چرا مدیرعامل نفت مسجد سلیمان به شیوه قرارداد بستن با آیاندا پاتوسی یا شکل عقد قرارداد با برانکو در پرسپولیس ایراد نمی‌گیرد؟ یعنی آن‌ها اخبار رسانه‌ها را دنبال نمی‌کنند؟ پاسخ این سئوال کاملا واضح است، چون طبق همان قوانینی که در امور بانکداری از سوی بانک مرکزی مقرر شده و هیچ مدیرعاملی حق دخالت در امور دیگر بانک‌ها را ندارد تا موجب بالا و پایین رفتن شاخص سهام رقبا در بازار بورس نشود، در فوتبال هم فدراسیون فوتبال به عنوان متولی فوتبال این اجازه را به مدیرعاملان باشگاه‌ها نمی‌دهد که در امور داخلی باشگاه‌ها دخالت کنند تا این شائبه ایجاد شود که فلان مدیر برای مدیریت در استقلال و پرسپولیس یا کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون فوتبال در حال تبلیغ برای خودش است!

قرارداد شهروند آمریکا با فولاد چقدر است؟

ناگفته نماند؛ این تنها بخشی از رفتار‌های غیرمعمول سعید آذری طی این مدت بوده که مخاطبش را به یاد ضرب المثل "زبان سرخ سر سبز می‌دهد برباد" می‌اندازد. مدیری که "گرین کارت" آمریکا را دارد آیا حاضر است میزان قراردادش با باشگاه فولاد را فاش کند. یا لااقل بگوید تا همین حالا چند درصدش را دریافت کرده است؟

انتقاد فوتبالی‌های استان از باشگاه مولّد بازیکن

سعید آذری مدیری است که همین حالا از سوی اهالی استان خوزستان زیر سئوال است که چر مبالغ بالایی برای جذب بازیکنان غیربومی هزینه کرده است در حالی که فولاد به عنوان یکی از باشگاه‌های دارای آکادمی بازیکن ساز، تنها مجموعه مولّد بازیکن در جمع ۱۶ باشگاه لیگ برتری است که با فاصله نسبت به تیم‌هایی مانند سایپا یا پیکان هر ساله بازیکنانی به تیم‌های دیگر ترانسفر می‌کند.

دلیل حمله به اصفهانیان چه بود؟

البته به حق باید گفت آذری جزو مدیران کاربلد در حیطه مدیریت در زیرمجموعه‌های خودش است و با کسب چند جام حذفی همراه با ذوب آهن، سه بار نایب قهرمانی در لیگ برتر و برجای گذاشتن نتایج قابل دفاع در لیگ قهرمانان آسیا، توانایی اش را اثبات کرده است، اما این‌ها دلیل نمی‌شود که آذری در یکی از مصاحبه‌های خود از بازگشت مجدد فریدون اصفهانیان به کمیته داوران شدیدا انتقاد کرده و آن را غیرقانونی بداند. همچنین مدیرعامل فولاد عملکرد قبلی اصفهانیان در فدراسیون فوتبال را نیز زیر سوال برده است تا شنیده شود عامل اصلی محرومیت سعید آذری از سوی کمیته اخلاق، شکایت اصفهانیان در این مرجع قضایی فدراسیون فوتبال بوده است!

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محسن فخری زاده پروتکل الحاقی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها مصباح یزدی لایحه بودجه 1400
آخرین اخبار