بازدید 78582

سرنگونی یک هواپیمای جنگی و دو پهپاد در مرز ایران

سه هدف پروازی در نبرد نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان عصر روز جمعه در مناطق ساحلی رود ارس در نزدیکی مرزهای ایران ساقط شد.
کد خبر: ۱۰۰۹۴۲۰
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵ 17 October 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، این هدف‌های پروازی شامل یک فروند هواپیمای جنگی و دو فروند پهپاد بود که توسط نیروهای جنگنده در نزدیکی مرز ایران توسط سامانه های ضد هوایی هدف قرار گرفته و ساقط شد.

بنا به این گزارش، علاوه بر ساقط شدن این سه هدف پروازی که تعلق آنها به دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان نامشخص است، طرفین درگیر امروز نبرد سنگینی در نزدیکی مرزهای ایران داشتند.

نبرد نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز جمعه با شدت در روستای مرزی سلطانلی در آنسوی ارس ادامه یافت و جمعیت زیادی از ایرانیان در این سوی ارس به تماشای زنده درگیری دو همسایه شمالی ایران پرداختند.

نیروهای ارمنستان از نزدیکی شهر اصلاندوز تا نزدیکی سد خداآفرین در مرزها عقب رانده شده‌اند و دیروز نقاط دیگری از اراضی مرز ایران در آنسوی ارس از جمله روستای استراتژیک سلطانلی به دست ارتش آذربایجان افتاد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از منطقه عمومی درگیری، در ساعات شب به علت عقب نشینی نیروهای ارمنستان به مواضع جدید به سمت شهر فضولی و زنگیلان، درگیری دو طرف کمی فروکش کرد.

بنا به اعلام منابع محلی، شدت گلوله باران مواضع طرفین در شب گذشته شدیدتر بود.

از صبح دیروز گلوله باران و درگیری در نقاط مرزی که از سمت ایران نیز به راحتی قابل مشاهده بود، با شدت آغاز شده و تا غروب آفتاب ادامه یافت.

بنا به این گزارش، در جریان ساعات درگیری در آنسوی ارس، به رغم تلاش نیروهای مرزبانی ایران مبنی بر دور کردن شهروندان ایرانی از تپه های مشرف بر مرز که برای تماشای جنگ در محل حاضر شده بودند، جمعیت کثیری از ایرانیان در ارتفاعات اطراف روستای اسکانلو ایران حاضر شده و به تماشای جنگ در حوالی روستای سلطانلی جمهوری آذربایجان پرداختند.

به گزارش میدانی و عینی خبرنگار ایرنا، نیروهای ارمنستان به رغم عقب نشینی از مناطق مرزی، در ارتفاعات آن سوی مرز پناه گرفته‌اند و به گلوله باران مواضع ارتش آذربایجان ادامه می‌دهند و نیروهای دو طرف با استفاده از توپ و کاتیوشا به بمباران مواضع همدیگر می‌پردازند.

تنش بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این درگیری نظامی هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به تصرف نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشت.

درگیری نظامی بین دو طرف آذری و ارمنی از ۱۸ روز پیش آغاز شده و بر اساس اعلام مقام‌های جمهوری آذربایجان این کشور توانسته است ۴۹ روستا و سه منطقه شهری از مناطق اشغالی خود را از تصرف ارامنه آزاد سازد.

وزرای امور خارجه آذربایجان و ارمنستان اوایل این هفته پیش با میانجیگری روسیه درباره برقراری آتش بس به توافق رسیدند ولی ادامه درگیری نشان می‌دهد که این توافق چندان پایدار و جدی نبوده است.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳۸
انتشار یافته: ۱۳
این دیونه ها که رفتن تماشا اگه به ایران حمله بشه هم میان تماشا
تابی جون ایران لطف کنه میانجیگری نکنه.میانجیگری ایران یعنی حمایت از ارتش متجاوز ارمنستان.
دقت کردید نقش ایران با هویج در معادلات بین المللی بخصوص همسایه ها به یک اندازه هست واقعا متاسفم که کمترین تاثیری در هیچی نداریم نه در صلح نه در جنگ نه در علم و دانش نه در صنعت
اسلام پیروز است الله اکبر، منتظر صدای اذان مرحوم موذن زاده در مساجد قره باغ هستیم انشاالله
با هم مرزی ارمنستان احساس امنیت بیشتری داشتیم تا آذربایجان که چشم طمع به آذربایجان ایران دارد که به آنها بپیوندد.
جنگ هم بهانه ای شده برای سرک کشیدن به این طرف مرز!
بهتره تا اتفاق ناگواری برای این تماشاچی های نترس وبیخیال نیافتاده نیروهای مرزبانی ونیروی انتظامی جلوی حضوروتجمع این تماشا جی های بدون بلیط رو بگیره.
بخواهند تجاوز کنند می کشمشان
حوصلشون سررفته میگن بریم جنگ ببینیم،هرچی اومد نزدیک مرز ایران بزنید هی بمب میریزن توایران
خداوند همه شرها رادف کند انشالله گمنام
درسته نگاه کردن کار خیلیییییییییی خطرناکی اما یه خوبی داره که مردم سربازای عرمنی رو که از دست اذربایجان به طرف ایران فرار میکنن با سنگ میزنن و اشغالگرها نمیتونن جونشونو نجات بدن در شبکه های اجتماعی فیلماش هستش تابناک جون اگه عینکتو تمیز کنی و حقایق رو خوب بتونی ببینی
فکر نزدیک شدن به خاک مقدس ایران عزیز برابر با نابودی هر دو کشورتونه ما اماده ایم
بهترین منبع در امد توریستی بدون هزینه برای بقیه کشورها هم تماشای جنگ واقعی
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022