بازدید 105158

فواید ویتامین E برای پوست

ویتامین E فواید زیادی برای پوست دارد، مانند، کاهش آثار پیری، کمک به آسیب ناشی از نور خورشید، کاهش اگزما و کنترل پسوریازیس؛ اما در مقابل، ادعاهای بی‌اساس زیادی نیز درباره اثر این ویتامین بر روی پوست، وجود دارد که ثابت نشده مثل این که ویتامین E می‌تواند اثر زخم و آثار کشیدگی پوست را کاهش دهد و یا از بروز سرطان پوست جلوگیری کند.
کد خبر: ۱۰۰۸۷۵۳
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳ 13 October 2020

به گزارش تابناک به نقل از انتخاب، ویتامین E فواید زیادی برای پوست دارد، مانند، کاهش آثار پیری، کمک به آسیب ناشی از نور خورشید، کاهش اگزما و کنترل پسوریازیس؛ اما در مقابل، ادعاهای بی‌اساس زیادی نیز درباره اثر این ویتامین بر روی پوست، وجود دارد که ثابت نشده مثل این که ویتامین E می‌تواند اثر زخم و آثار کشیدگی پوست را کاهش دهد و یا از بروز سرطان پوست جلوگیری کند.

ویتامین E، یک ویتامین محلول در چربی است که در غذاهایی مانند آووکادو، روغن آفتابگردان و فلفل دلمه‌ای قرمز، یافت می‌شود. در صورت مصرف خوراکی، ویتامین E فواید زیادی دارد که شامل کند کردن روند پیری سلول‌ها، تقویت سیستم ایمنی و کاهش علائم سندروم قبل از قاعدگی (PMC) می‌شود.
اما در مورد پوست، قدرت اصلی ویتامین E، اثر آن به عنوان یک آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها به مبارزه با رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های ناپایداری که موجب پیری پوست و آسیب رسیدن به سلول‌ها می‌شوند، کمک می‌کنند.
در حالی که شواهد زیادی، فواید این ویتامین برای سلامت پوست را نشان می‌دهند، همچنین در این باره، ادعاهایی وجود دارند که هیچ مدرکی برای اثبات درستی آن‌ها وجود ندارد. در اینجا آنچه نیاز است بدانید، آورده شده است، با ما همراه باشید.

فواید ویتامین E برای پوست
ویتامین E، به‌خصوص، یک آنتی‌اکسیدان قوی است که از آسیب پوستی ناشی از آفتاب، جلوگیری می‌کند، اگزما را کاهش می‌دهد و ...

رادیکال‌های آزاد ناشی از نور خورشید، می‌توانند موجب شکسته شدن کلاژن و الاستین موجود در پوست شوند، که می‌تواند موجب شروع علائم پیری مانند خطوط کوچک و کم‌عمق و چین و چروک پوستی شود. چون ویتامین E خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد، می‌تواند به مبارزه با علائم آسیب خورشیدی کمک کند

کاهش علائم پیری
رادیکال‌های آزاد همه‌جا هستند. آن‌ها می‌توانند از خورشید، آلاینده‌ها، دود سیگار و بسیاری از منابع دیگر به ما برسند. و همچنین به طور طبیعی در بدن ما وجود دارند.
این مولکول‌های ناپایدار می‌توانند کلاژن و گلیکوزآمینوگلیکان‌ها را تخریب کنند. این دو، موادی هستند که موجب حفظ صافی، استحکام و رطوبت پوست شما می‌شوند.
از آنجا که ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان قوی است، می‌تواند با تأثیر رادیکال‌های آزاد بر روی پوست شما مبارزه کند و از آن در برابر علائم قابل مشاهده پیری ناشی از این مولکول‌های آسیب‌رسان محافظت نماید.
چگونه از آن استفاده کنیم؟ شما می‌توانید از آن به‌صورت موضعی استفاده کنید و این ویتامین در کرم، روغن و سرم موجود است.

کمک به آسیب ناشی از نور خورشید
رادیکال‌های آزاد ناشی از نور خورشید، می‌توانند موجب شکسته شدن کلاژن و الاستین موجود در پوست شوند، که می‌تواند موجب شروع علائم پیری مانند خطوط کوچک و کم‌عمق و چین و چروک پوستی شود. چون ویتامین E خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد، می‌تواند به مبارزه با علائم آسیب خورشیدی کمک کند.
به‌علاوه، نشان داده شده که استفاده از ویتامین E در ترکیب با ویتامین C در فرمول‌های موضعی، مانند کرم‌ها یا سرم‌ها، از آسیب کوتاه‌مدت UV و همچنین آسیب UV مزمن، مانند نقاط سیاه، جلوگیری می‌کند.
چگونه از آن استفاده کنیم؟ به‌منظور استفاده از ویتامین E برای مبارزه با آسیب خورشیدی، از کرم، روغن و یا سرم حاوی این ویتامین به‌صورت موضعی استفاده کنید. با اینکه ویتامین E می‌تواند از آسیب UV جلوگیری کند، اما هرگز جایگزین ضد آفتاب نخواهد بود.

تسکین اگزما
یک مطالعه کوچک در سال 2015 نشان داد، مصرف مکمل ویتامین ای 400 واحد در روز، به مدت چهار ماه، برای درمان علائم اگزما، شامل خارش و زخم، بسیار مؤثرتر از داروهای معمولی بود.
با این حال، قبل از آنکه متخصصان مراقبت‌های بهداشتی تجویز مکمل ویتامین E برای درمان اگزما را در نظر بگیرند، لازم است تحقیقات دقیق‌تری انجام بگیرد.
چگونه از آن استفاده کنیم؟ به‌منظور استفاده از ویتامین E برای اگزما، مصرف خوراکی مکمل ویتامین E را مدنظر قرار دهید. با این حال، شما باید قبل از مصرف هرگونه مکمل، پزشک خود را در جریان قرار دهید. زیرا مصرف منظم بیش از حد مکمل ویتامین E می‌تواند میزان این ویتامین را در بدن به میزانی خطرناکی افزایش دهد.

کمک به کنترل پسوریازیس
مطالعات نشان داده‌اند که احتمالاً ویتامین E برای پسوریازیس کمک‌کننده خواهد بود، با این حال، این مطالعات، ویتامین E را به‌تنهایی مورد بررسی قرار نداده‌اند.
یک مطالعه در سال 2009 به بررسی مکمل کوآنزیم Q10، ویتامین E و سلنیوم در 58 بیمار مبتلا به پسوریازیس شدید پرداخت. این بررسی نشان داد که استرس اکسیداتیو کاهش یافت و مشکلات بالینی پسوریازیس در بیمارانی که مکمل‌ها را دریافت کرده بودند، نسبت به آن‌ها که از داروهای کم خاصیت استفاده کرده بودند، بهبود پیدا کرد.
چگونه از آن استفاده کنیم؟ برای تأیید اثربخشی استفاده از ویتامین E به‌تنهایی، تحقیقات بیشتری لازم است، اما به منظور استفاده از این ویتامین برای پسوریازیس، می‌توانید آن را به فرم مکمل دریافت کنید. مجدداً، قبل از مصرف این مکمل، با پزشک خود مشورت نمایید.

افسانه‌های اثر ویتامین E بر پوست
همچنین، ادعاهای بی‌اساسی درباره چگونگی اثر ویتامین E بر پوست وجود دارد:

کاهش اثر زخم
برخی افراد معتقدند که ویتامین E می‌تواند به کاهش اثر ناشی از جراحت یا آکنه، کمک کند. با این حال تحقیقات نشان دادند استفاده موضعی ویتامین E، هیچ تغییری در ظاهر زخم ایجاد نمی‌کند و حتی ممکن است باعث درماتیت تماسی شود.

کاهش اثر کشیدگی پوست (استرچ مارک)
شواهد غیرقطعی وجود دارد که نشان می‌دهد ویتامین E موضعی می‌تواند به جلوگیری یا کاهش آثار کشیدگی پوست کمک کند. اگرچه تحقیقات از این موضوع حمایت نمی‌کنند. طبق گفته انجمن درماتولوژی امریکا، درمان‌های خانگی رفع استرچ مارک، از جمله ویتامین E، مؤثر نیست.

جلوگیری از سرطان پوست
خواص آنتی‌اکسیدانی ویتامین E می‌تواند آن را در پیشگیری از سرطان پوست، اثرگذار کند. با این حال، تحقیقات در این باره ضعیف است و بهتر است همچنان مثل همیشه از ضد آفتاب به عنوان یک روش اثبات شده در پیشگیری از سرطان پوست، استفاده کنید.

خطرات استفاده از ویتامین E
ویتامین E برای همه نیست. بیمارانی که پوست حساس دارند، ممکن است واکنش منفی به ویتامین E موضعی نشان دهند.
به‌علاوه افرادی که پوست مستعد اگزما دارند، ممکن است واکنش بدی نسبت به ویتامین E موضعی داشته باشند. بنابراین اگر برنامه‌ای برای استفاده از ویتامین E برای اگزما دارید، بهتر است به فرم خوراکی آن تکیه کنید.
اگر از مکمل‌های ویتامین E استفاده می‌کنید، باید احتیاط کنید، مصرف بیش از حد ویتامین E می‌تواند عوارض گوارشی ایجاد کند، مانند:
· استفراغ
· تهوع
· اسهال
· خستگی
· ضعف
· سردرد
به‌علاوه، ویتامین E، لخته شدن خون را کاهش می‌دهد، بنابراین می‌تواند خطر کبودی و خونریزی را افزایش دهد. شما باید قبل از هرگونه اقدام پزشکی، از مصرف این ویتامین خودداری کنید.

نکته پایانی
از آنجا که شواهد علمی مربوط به تأثیر ویتامین E بر پوست، کامل نیست. قبل از هرگونه مصرف موضعی یا خوراکی، با درماتولوژیست مشورت کنید.
یک متخصص پوست می‌تواند به شما بگوید که آیا ویتامین E انتخاب مناسبی برای شماست یا خیر. همچنین هر مشکلی که برای درمان آن به ویتامین E نیاز است و نحوه استفاده از آن را به شما خواهد گفت.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس