بازدید 6555
نگرانی بزرگی که در آستانه پاییزِ کرونایی بروز کرده
از تحریم‌ها و دشمنی‌های ادامه دار با کشورمان تا مصایب و مشکلات جدیدی که کرونا برایمان به ارمغان آورده، در حالی به استقبال نیمه دوم سال می‌رویم که اخبار نگران کننده‌ای در خصوص دارو به گوش می‌رسد؛ اخباری که برای برخی مردم هراس آور و ترسناک است.
کد خبر: ۱۰۰۱۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴ 08 September 2020
تابناک اجتماعی
از تحریم‌ها و دشمنی‌های ادامه دار با کشورمان تا مصایب و مشکلات جدیدی که کرونا برایمان به ارمغان آورده، در حالی به استقبال نیمه دوم سال می‌رویم که اخبار نگران کننده‌ای در خصوص دارو به گوش می‌رسد؛ اخباری که برای برخی از مردم هراس آور و ترسناک است.

به گزارش «تابناک»؛ به فاصله چند روز از آغاز سال تحصیلی جدید، نگرانی‌ها درباره شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن اوج گرفته است. نگرانی‌هایی که البته پیش از بازگشایی مدارس هم شدت گرفته بود چراکه جمعیت بزرگی از هموطنان مان از فرصت تعطیلات تاسوعا و عاشورا برای مسافرت بهره برده بودند؛ عمل نکردن به توصیه دلسوزان و متولیان بهداشت و درمان ـ که انتظار می‌رود منجر به افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ و در ادامه آن، افزایش فشار بر کادر درمان و از آن بدتر، مرگ و میر ناشی از این بیماری شود؛ درست مانند انتظاری که در نتیجه بازگشایی مدارس می‌رود و موجبات انتقادات فراوانی شده است.

همه این‌ها در حالی است که از مدت‌ها پیش، پیش‌بینی‌های فراوانی در خصوص احتمال افزایش ابتلا به کرونا در فصول سرد منتشر شده که بر اساس آنها، پاییز موج جدیدی از شیوع بیماری در کشورمان را شاهد خواهیم بود؛ موجی که ممکن است در سایه شیوع بیماری‌های فصلی مانند انواع آنفلوانزا و سرماخوردگی، اوضاع را تا بحران پیش ببرد.

اکنون کافی است به موارد ذکر شده، کمبود دارو یا افزایش قیمت آن را هم اضافه کنیم تا ماجرا ترسناک و هراس آور شود، به ویژه برای خانواده‌هایی که بیمار دارند و یا آن دسته از مردم که در تامین معاش دچار مشکلاتی جدی هستند. خانواده‌هایی که بعد از شیوع کرونا و به واسطه افزایش هزینه‌های زندگی و تورم روزافزون، بیش از پیش کم بنیه شده اند و افزایش قیمت دارو و کمبود آن برایشان قابل تحمل نیست.

اما مگر قرار است دارو به کمبود دچار شده یا قیمتش افزایش پیدا کند؟ این سوالی است که با توجه به اظهارنظر‌های برخی مسئولان در روز‌های اخیر، پاسخش مثبت است. مثل اظهار نظر یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران که در گفتگو با یک خبرگزاری از محدود شدن تخصیص ارز به دارو خبر داده و تاکید کرده که دولت باید حوزه دارو را دریابد و در تخصیص ارز بیشتر دقت کند.
 
چشم انتظار افزایش قیمت دارو باشیم؟ کمبود دارو چطور؟

این اظهارنظر در پی آن مطرح شد که برخی گزارش‌ها از کاهش ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته به حوزه دارو در سال جاری، به رغم باقی ماندن دارو در فهرست کالا‌های مشمول این ارز خبر دادند و کمی بعد خبر رسید که جلسه‌ای اضطراری میان وزیر بهداشت و برخی صاحبان صنایع دارو‌های انسانی برگزار شده که در آن درباره تامین دارو‌های وارداتی و ارز مورد نیاز برای این واردات ابراز نگرانی جدی شده است.
 

وزارت بهداشت با توان حداکثری در کنار تامین کنندگان دارو و تجهیزات است


پس از این نشست بود که سعید نمکی بر پیگیری مجدانه برای تخصیص و تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی تاکید کرد و یادآور شد که «وزارت بهداشت با توان حداکثری در کنار تامین کنندگان دارو و تجهیزات است. توفیق در این مسیر، هماهنگی دولت و بخش خصوصی و نگاه ویژه بخش‌های حاکمیتی را طلب می‌کند. با برخی شیوه‌های گذشته برای شرایط دشوار پیش رو در پاییز و زمستان نمی‌توان آن گونه که باید و شاید حاضر و ظاهر شد.»

سخنانی که نشان از جدی بودن دو نگرانی مطرح شده داشت؛ نخست اینکه آیا ارز مورد نیاز تخصیص پیدا خواهد کرد یا خیر و بعد اینکه آیا ارز اختصاص یافته تامین خواهد شد یا خیر؛ دو ابهامی که نشان می‌دهد رفع نگرانی‌ها درباره دارو تنها با اختصاص دادن ارز مقدور نیست و باید تامین ارز هم پیگیری شود؛ موضوعی که باید خارج از وزارت بهداشت پی گرفته شود و ظاهرا در دستور کار هم قرار گرفته است.

این را یک منبع آگاه در گفت‌وگو با «تابناک» تاکید می‌کند و از برگزاری جلسه‌ای ویژه در مجلس شورای اسلامی به این منظور خبر می‌دهد و می‌گوید: «در این جلسه که امروز با پیگیری کمیته غذا و داروی مجلس و با حضور دست اندرکاران بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و مسئولان وزارت های بهداشت و صمت برگزار شد، ضمن تکذیب کاهش یا عدم تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات دارو، بر تامین این ارز و اولویت بالای آن برای بانک مرکزی تاکید موکد شد.»
 
وی می‌افزاید: «البته کمیته غذا و داروی مجلس پیش از مطرح شدن این مباحث، پیگیری این نگرانی جدی را در دستور کار قرار داده و نمایندگان حاضر در جلسه امروز بر پیگیری جدی ماجرا در راستای عمل به وظیفه نظارتی خود و انعکاس به روسای سه قوه تاکید کرده‌‌اند؛ چه در بعد تخصیص ارز برای این امر و چه در مقوله تامینِ بموقع ارزی که تخصیص یافته و خواهد یافت.»

خبری که می‌تواند نویدبخش رفع نگرانی کمبود دارو در کشورمان باشد؛ هرچند برخی اظهارنظر‌های دیگر حکایت از احتمال افزایش قیمت دارو در نیمه دوم سال در کشورمان دارد؛ اظهارنظر‌هایی مانند تاثیر حذف یارانه کاغذ که گریبان تولید کنندگان دارو را گرفته و موجب شده که هزینه بسته بندی دارو افزایش چشمگیری پیدا کند. افزایش هزینه‌ای که ظاهرا هنوز در نرخ‌ها لحاظ نشده و بعید نیست به افزایش ولو جزیی قیمت‌ها منجر شود؛ ابهامی که باید دید واکنش مسئولان به آن چه خواهد بود!
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Switzerland
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
نفهمیدیم تحریمها بلاخره کاغذ پاره بود یا نه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
به ضرس قاطع کاغذ پاره بود. البته فرصت هم بود به جز کاغذ پاره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
از کمپ آلبانی چه خبر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
آره اما بجای کاغذ سر مردم آمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
از تحریم‌ها و دشمنی‌های ادامه دار با کشورمان
بازهم ناتوانی خودمان را بااین شعارها داریم پنهان میکنیم .
ناشناس
|
Germany
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
چه بخواهیم وچه نخواهیم بایستی واقعیتهارابپذیریم که درکشورماهزینه داروودرمان بسیارارزان است البته باتوجه به کیفیت خوب داروودرمانمان ومسلما بسیارگرانترخواهدشداگرنظرمان کیفیت باشدونه کمیت البته برای آنکه به بیماران فشارنیایدبایستی بیمه هاجبران کنندونه بیماران وبرای بیماران هیچگونه افزایش قیمتی پذیرفته نیست البته هزینه تخت بیمارستانی نسبتا گران است ولی دارو وهزینه پزشکان ارزان واین خوب نیست چون بمرورکیفیت کارپائین میآیدودودش بچشم بیمارمیرودولی بیمه هابسیاربدعمل میکنندکه درآمدهای بالا وقابل قبولی دارندولی واقعابرای بیماران هزینه درست نمیکنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
چشم دکتر گران میشود تا نظر شما تامین شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
مسئولان در بهترین بیمارستانهای خصوصی داخل کشور یا خارج کشور درمان میشن

مردم درجه اهمیتشان برای این مسئولان صفر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
گرونی دیگه عادی شده من که منتظر قحطی اجناس وکالاهای دیگه هستم... امان از تحریم‌های بی اثر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
لطفا یکبار بگویید چرا صلح نمیکنید ؟بخاطر مردم
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
پارسال فرمودند که یک میلیارد دلار ارز واردات دارو و تجهیزات پزشکی گم شده!!!!!!
به گزارش ایسنا، چندی پیش بود که وزیر بهداشت از واردات کابل برق به‌جای استنت قلب انتقاد و از فساد سازمان‌یافته‌ای صحبت کرد که می‌تواند به فروپاشی سرمایه‌های اجتماعی منجر شود و گفت: به عنوان وزیر بهداشت مدت‌هاسته که خواب از چشمم رفته تا بتوانم برای مردم داروهای اساسی را تهیه کنم. باید بدانیم که امروز متاسفانه موریانه‌ای که می‌تواند جای جای را بخورد و به آن آسیب بزند فساد سازمان یافته‌ای است که در برخی از جاها شکل گرفته است. (این مطلب به تاریخ 5 مرداد 98 منتشر شده اس)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
دارو های خاص کمیاب است و به سختی و با صرف وقت زیاد قابل تهیه میباشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
به خدا مردم ما یا خیلی نجیبن یا.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
وفتی همه جای کشور از نظر بیماری مشابه هست ، مسافرت یعنی خلوت شدن شهرهای بزرگ و کمی افزایش جمعیت در شهرهای کوچک. پس از نظر آماری نفشی در افزایش بیماری ندارد.تنها علتی که بیماری را گسترش میده ایجاد تجمعات است حال برای عروسی باشه یا برای عزا داری و یا بازار و خرید.اغلب مسافران از شهرهای پرجمعیت و از مکانهای شلوغ به ویلاها و خانه باغهای خود میرن و بازار و مراکز شهری را خلوت می کنند.از یه سمت تاثیر مثبت و از سمتی احتمالا تاثیر منفی.نمی دانم چرا تما تقصیرها را می خواهید متوجه مردم و مسافرت بکنید.لطفا با علم آمار نتیجه گیری کنید و فرافکنی را کنار بزارید.
ع موحد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
سلام شش ماه است ارز دارو داده نشده و يا بسيار جزيي بوده توليد كننده دارويي كشور نه ارز دارد نه قيمت بيش از يكسال و نيم است قيمت هاي توليد كنندكان واقعي نشده وتمام هزينه هاي توليدي با ارز حدود سي هزار تومان يورويي انجام مي شود حتي همان ارز نيمايي را به توليد كننده اگر باشد مي گويند برو از صرافي ازاد بزن ممكن است داروهاي برند و وارداتي گران شده باشد ولي توليد كننده داخلي با فاجعه روبرو است و مسولين غذا و دارو نه جرات دارند نه متوجه اين مشكل جدي شده اند كيفيتخوب داروهاي ايراني
درمعرض كمبود و خطر است هم بابت قيمتو هم بابت مواد اوليه .قيمت متوسط هر جعبه دارويي حدود ٥ دلار بوده امروز
زير بك دلار قيمت فروش دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
اگر تولید دارو را بتوانیم تماما خودمان انجام دهیم و تلاش کنیم برای آن، میشه که جلوگیری از خروج ارز کرد و دارو هم ارزان بماند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
قرارداد الجزایر الهام چرخنده دوره شبانه دانشگاه مکانیسم ماشه هفته دفاع مقدس