50423بازدید
قرائت نامه دولت تا نطق دوباره رسایی
رفع ایراد‌های شورای نگهبان به طرح ممنوعیت ادغام وزارتخانه‌ها و قرائت نامه خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان، مهمترین دستور کارهای امروز مجلس بود.
کد خبر: ۲۹۳۹۷۱
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۱ 26 December 2012
نمایندگان مجلس که هفته دیگر برای سرکشی به حوزه انتخابیه خود می​روند، امروز آخرین نشست علنی این هفته را برگزار کردند.

به گزارش «تابناک»، تأکید رییس مجلس بر ضرورت اجرای فاز دوم هدفمندی با کسب مجوز از مجلس، رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح ممنوعیت ادغام وزارتخانه‌ها و قرائت نامه خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان، مهمترین دستور کارهای امروز مجلس بود.

بنا بر این گزارش، نشست علنی امروز مجلس با نطق پیش از دستور علی لاریجانی رییس مجلس با موضوع سالروز نهم دی و برخی مباحث مطرح شده پیرامون اجرای فاز دوم هدفمندی از سوی دولت آغاز شد.

علی لاریجانی با تبریک میلاد حضرت عیسی بن مریم، گفت: سردمداران غرب امروز آیین متعالی مسیح را واژگونه نموده، سیمای عرشی آن را به سیاهی فرشی بدل کرده‌اند. ملت ایران در قرن اخیر به ویژه در سال‌های پس از انقلاب بارها با این چهره خشن و استعماری غرب روبه‌رو بود که اگر از آیین مسیح هم سخنی به میان می‌آوردند، به عنوان ابزار پیشبرد اهداف سیاسی ـ استعماری خود بود که نمونه آن را در رفتار ناشیانه و فرصت طلبانه غرب در سال ۸۸ دیدیم.

به دولت ابلاغ کنید لایحه بودجه چند دوازدهم را همزمان با لایحه بودجه ۹۲ بیاورد

پس از نطق رییس مجلس، احمد توکلی، نماینده تهران در قالب تذکری خواستار فرستادن ابلاغیه‌ای به دولت برای ارائه همزمان بودجه چند دوازدهمی با لایحه بودجه ۹۲ به مجلس شد.

به موجب قانون برنامه پنجم و آیین نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لوایح بودجه سنواتی را همه ساله تا پیش از پانزدهم آذر ماه به مجلس ارائه دهد؛ اما دو دولت محمود احمدی‌نژاد همه ساله با دیرکردهای پیاپی، این لایحه را به مجلس تقدیم کرده است.

او از رئیس مجلس خواست تا پیشاپیش این موضوع را به دولت ابلاغ کند. علی لاریجانی نیز این تذکر را وارد دانست و تأیید کرد که دولت باید لایحه بودجه چند دوازدهم را همزمان با لایحه بودجه ۹۲ به مجلس ارائه دهد.

مجلس مصوبه ممنوعیت ادغام‌ها را اصلاح کرد

نمایندگان مجلس در ادامه نشست علنی امروز ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح ماده ۵۳ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه مربوط به ادغام وزارتخانه‌ها را بررسی و اصلاح کردند.

بنا بر اصلاح انجام گرفته، از تاریخ تصویب این قانون هر گونه ادغام و انحلال وزارتخانه‌های موجود و انتزاع و جابجایی و انحلال مؤسسات و سازمان‌ها و واحدهای زیر مجموعه وزارتخانه‌ها که به موجب قانون تأسیس آن‌ها تصریح شده، متوقف می‌شود.

فولادگر گفت: در کمیسیون صنایع برای رفع این ابهام، کل این جمله «جابجایی» را حذف کرده‌اند. در حالی که واژه جابجایی می‌تواند باشد، چون خود این واژه نیز معنا و مفهوم دارد. وی به نامه‌ای که دو ناظر مجلس در شورای عالی اداری ـ آقایان قاضی‌زاده و جلیلی ـ منتشر کرده‌اند؛ مبنی بر اینکه همین روز‌ها انتزاع مرکز مخابرات از وزارت ارتباطات و پیوستنش به مرکز ملی مجازی اعلام می‌شود، اشاره کرد و گفت: این تصمیم بدون مصوبه شورای عالی اداری بوده است.

رییس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس تصریح کرد: این کلمه «جابجایی» باید باشد، ولی باید به نحوی آورده شود که ابهام شورای نگهبان نیز برطرف شود.

کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه نیز با بیان اینکه، کمیسیون با کلمه جابجایی مشکلی نداشت، گفت: در تماسی که در نشست کمیسیون با عضو شورای نگهبان داشتیم، عنوان کردند این کلمه ابهام دارد، جابجایی از کدام مؤسسه به کدام مؤسسه، کدام سازمان به کدام سازمان؟ در نتیجه ما برای رفع ابهام شورای نگهبان مجبور به حذف کلمه جابجایی شدیم.

در ادامه رییس مجلس از غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمیسیون پرسید ایراد شورای نگهبان «هر گونه اقدامی» بوده است یا «جابجایی»، که وی پاسخ داد: آقای علیزاده عضو شورای نگهبان گفتند اگر این جمله «هر گونه اقدامی در راستای جابجایی» را حذف کنید، ابهام ما برطرف خواهد شد. این جمله در متن گزارش شورای نگهبان آمده، ما تفکیک نکردیم که کلمه جابجایی هم مد نظر شما به صورت ویژه هست یا نه، تنها گفتند این جمله را حذف کنید ابهام رفع می‌شود.

نمایندگان در ادامه نشست علنی امروز همچنین با طرح تحقیق و تفحص از کارکرد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور موافقت کردند. بر پایه این طرح تحقیق و تفحص، نمایندگان برآنند تا مشخص کنند شیوه‌های اداری و مالی و نظارت اعمال شده در مصرف اعتبارات و کارکرد ستاد در اعمال دقیق قوانین و مقررات چگونه بوده است؟ مجموع هزینه‌های انجام شده از سوی ستاد سوخت از آغاز تأسیس با نام تبصره ۱۳ و تفکیک سرفصل‌ها و ذی‌نفعان بهره‌برداری و سوء مدیریت در اداره هزینه‌ها نیز از دیگر موضوعاتی مورد توجه در این طرح است.

بررسی کلیات طرح دهیاری‌ها از دیگر دستورکارهای امروز مجلس بود که پس از سخنان موافق و مخالف در ‌‌نهایت کلیات این طرح با ۱۱۹ رأی منفی در مقابل ۶۷ رأی مثبت به تصویب نرسید.
 
متهم کردن دولت زمینه اختلاف بین قوای مقننه و مجریه را فراهم می‌سازد

قرائت دو نامه در صحن علنی امروز مجلس اما بیش از دستورکار جاری آن حاشیه ساز بود. آنجا که نخست نامه معاون پارلمانی دولت در پاسخ به تذکر نماینده اسدآباد خوانده شد.

متن نامه لطف‌الله فروزنده معاونت امور مجلس ریاست جمهوری در اعتراض به تذکر بهروز نعمتی نماینده اسدآباد به شرح زیر است:

روح تعامل، روح توافق و سازگاری باید بر هر سه دستگاه حاکم باشد. «مقام معظم رهبری»

با توجه به بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری و تأکید معظم له مبنی بر ضرورت تعامل سازنده بین قوا، خصوصا تعامل قوای مقننه و مجریه که اثرات مطلوبی را برای کشور در پی خواهد داشتف به اطلاع نمایندگان می‌رساند با ابتکار امور معاونت مجلس ریاست جمهوری و بنا بر درخواست و پیگیری عده کثیری از نمایندگان مجلس این معاونت مطابق عرف و رویه ادوار مختلف مجلس که سوابق، مکاتبات و مشروح مذاکرات آن هم در مجلس و هم دولت موجود می‌باشد با دعوت از کلیه نمایندگان مجلس اقدام به برگزاری جلسه دیدار و همدلی نمایندگان با ریاست جمهور کرد و ضمن ارسال نامه برای نمایندگان مجلس در ۲۳ ابان ۹۱، موضوع برای استحضار و اطلاع رییس مجلس نیز ارسال و در نامه مزبور از ایشان درخواست گردید تا با دعوت از نمایندگان زمینه مشارکت و حضور بیش از پیش نمایندگان فراهم گردد لذا با توجه به مطالب مزبور به نظر می‌رسد که طرح برخی مطالب توسط عده‌ای از نمایندگان در جلسات علنی مجلس در قالب تذکرات آیین‌نامه‌ای به دور از شأن مجلس شورای اسلامی بوده و طرح این قبیل مسائل و متهم نمودن دولت به برخی مطالب سوء می‌تواند زمینه اختلاف و تفرقه افکنی بین قوای مقننه و مجریه را فراهم آورد.

این معاونت همواره سعی در فراهم آوردن زمینه‌های تعامل و همدلی دولت و مجلس داشته و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.
 
این تهمت را در کنار دیگر تهمت‌ها از آغاز انقلاب می‌گذاریم

قرائت بخشی از نامه ۹ صفحه‌ای دفتر و خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی به اظهارات مطرح در نطق حمید رسایی نماینده تهران دومین نامه‌ای بود که در صحن علنی مجلس قرائت شد.

این نامه که بیش از دو هزار کلمه بود، از سوی هیأت رئیسه مجلس خلاصه شد تا بنا بر آیین نامه داخلی قوه مقننه حداکثر دو برابر حجم مطالب مطرح شده از سوی نماینده مذکور باشد.


متن کامل این نامه که از سوی روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در اختیار تابناک قرار گرفته است را در صفحه مجلس تابناک بخوانید.


مردم مجادلات بی‌حاصل خودی‌ها را خیانت تلقی می‌کنند

نطق نمایندگان اراک و پاکدشت از جمله نطق‌های امروز مجلس بود. محمدحسن آصفری در نطق میان دستور خود با بیان اینکه ماجرای امان‌نامه در کربلا ثابت کرد که اگر عباس علمدار کربلا هم که باشی، دشمن برای جدا کردن از ولایت طمع می‌کند، اظهار داشت: واقعه ۹ دی به دشمنان نظام فهماند که ملت ایران پایبند نظام و انقلاب و ولایت است و اگر دشمنان نظام فکر کرده‌اند که با تحریم اقتصادی می‌توانند مردم را نسبت به انقلابشان دور کنند، اشتباه کرده‌اند.

متن کامل نطق‌های پیش از دستور را در صفحه مجلس تابناک بخوانید
.

بیانیه ۲۱۴ نماینده به مناسبت سالروز ۹ دی

در پایان نشست علنی امروز مجلس همچنین ۲۱۴ نفر از نمایندگان مجلس، ‌به مناسبت سالروز حماسه ۹ دی بیانیه‌ای صادر کردند.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: