۲۴۰۵۰۳بازدید
کد خبر: ۲۷۹۷۶۹
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۵ 20 October 2012
دهان پر از "کرم" پیرزن، مرده ای که بوی گلاب می داد، جنازه‌ای که سر و صدا می کرد، مرده توی خواب روی سنگ غسالخانه و وقتی که شهدا دخترم را شفا دادند پنج خاطره باورنکردنی از غسالهای بهشت زهرای (س) تهران است.

به گزارش خبرنگار مهر، بهشت زهرا (س) نام بزرگ‌ترین گورستان در استان تهران است. فعالیت این گورستان رسماً در سال ۱۳۴۹ خورشیدی آغاز شد و نخستین درگذشته به نام محمدتقی خیال در تاریخ 3 مرداد ماه 49 در قطعه ۱ ردیف ۱، شماره ۱ به خاک سپرده شد.

گورستان بزرگ پایتخت که 40 سال از عمرش می گذرد روزانه 130 میت را در خود جای می دهد. در این میان قبرکن ها، غسال ها، مداح ها، نیروهای خدماتی و حتی نگهبانان سرباز هم با هر یک فراخور مسئولیت خود با اموات سرو کار دارند ولی غسالها بیشتر از همه سرو کارشان با میت ها است و شاید نشستن پای خاطرات آنها خالی از لطف نباشد. البته باید بالای این گزارش و خاطرات نوشت +15 !

دهان پر از "کرم" پیرزن

یکی از غسال ها به نام موسوی می گوید: مدت های زیادی در بخش غسالخانه مسئول تحویل جنازه بودم. اینجا بعضی ها مسئول کشیک شب هستند تا جنازه هایی را که شب توی منزل فوت می کنند و جوازشون توسط دکتر صادر شده و شبانه به بهشت زهرا (س) حمل میشود را تحویل بگیرند.

یک شب یک خانم سالمندی را آوردند که تحویل گرفتیم، فردا صبح که می خواستیم برای شستشو بفرستیم خانم های غسال گفتند که از گوشه دهان این بنده خدا کرم های ریز زنده در حرکت بود، خیلی چندش‌آور بود، از روی کنجکاوی ماجرا را برای یکی از بستگانش که کمی آرام تر بود و آدم با تجربه و دنیا دیده ای به نظر می رسید، تعریف کردم و اون بنده خدا بعد از چند بار استغفار گفت: این خانم مرحومه از بستگان ماست و یک ایراد بزرگ داشت که آدم بسیار بد دهنی بود و دائم به این و آن حرف رکیک و ناسزا می گفت و هیچ کس از زخم زبان اون در امان نبود و حتما دلیلش همین می تواند باشد. از تعجب هاج و واج مانده بودم. آرام از پیرمرد عذرخواهی کردم و به داخل برگشتم.

مرده ای که بوی گلاب می داد

یک بار پیرمردی را آوردند که اصلا به مرده شبیه نبود، چهره روشن و بسیار تمیز و معطری داشت. وقتی پتو را کنار زدم بوی گلاب می داد.

آنقدر تمیز و معطر بود که من از مسئول غسالخانه تقاضا کردم خودم شخصا این پیرمرد را بشورم و غسل بدهم، همه بوی گلاب را موقع شستشو و وقتی که آب روی تن این پیرمرد می ریختم حس می کردند. وقتی که کار غسل و کفن تمام شد بی اختیار در نماز و تشییع این پیرمرد شرکت کردم، بیرون برای تشییع و خاکسپاری اش صحرای محشری به پا بود. از بین ناله های فرزندانش شنیدم که گویا این پیرمرد هر روزش را با قرائت زیارت عاشورا شروع می کرد. از بستگانش دقیق‌تر پرسیدم، گویی این پیرمرد به این موضوع شهره بود، آدمی که هر روزش با زیارت عاشورا شروع می شد...

جنازه‌ای که سر و صدا می کرد

عبدالحسین رضایی یکی از نیروهای بهشت زهرا می گوید: سال ها راننده آمبولانس بودم. یک روز رفته بودم سطح شهر که جنازه ای را به بهشت زهرا(س) منتقل کنم. خیلی برای تشییع معطلم کردند و ما را این طرف و آن طرف بردند. چندین بار جنازه را از توی ماشین درآوردند و تشییع کردند و دوباره گذاشتن توی ماشین. نزدیک ظهر بود که رضایت دادند جنازه را به بهشت زهرا(س) منتقل کنیم.

در مسیر اتوبان صالح آباد داشتم رانندگی می کردم. حواسم به جلو بود که یکباره شنیدم از کابین عقب با مشت محکم می کوبند به شیشه پشت سرم. خودم نفهمیدم چطور و با ترس و عدم تعادل توقف کردم. وقتی ماشین ایستاد شنیدم یکی فریاد می زنه باز کن! باز کن! اول تصمیم گرفتم فرار کنم ولی بعد از چند ثانیه خودم را جمع و جور کردم و دستگیره را برداشتم و با وحشت آرام آرام رفتم به سمت کابین عقب و با فاصله و ترس زیاد درب عقب ماشین را باز کردم.

دیدم جنازه سر جای خودش آرام و راحت خوابیده. یکباره جوانی لاغر اندام که از ترس رنگش پریده بود چالاک پرید پائین! پابه فرار گذاشت. به سمت بیابان فقط می دوید، انگار در مسابقه دو سرعت شرکت کرده بود. کمی که رفت ایستاد! برگشت به پشت سرش نگاه کرد. با اینکه خیلی دور شده بود، آهسته و با شرمندگی برگشت. در حالی که به شدت عصبانی بودم ولی خنده ام هم گرفته بود. گفتم: آخه تو این عقب چیکار می کردی؟ نگفتی من سکته می کنم؟ مگه نمی دونی سوار شدن عقب ماشین حمل جنازه ممنوعه؟ می خوای منو از نون خوردن بندازی؟ خلاصه اینکه گویا این جوان توی یکی از آن دفعه ها که جنازه را برای تشییع پیاده کرده بودن یواشکی پریده بود بالا و من متوجه نشده بودم. برای اینکه تنبیه بشه گفت: حالا تا بهشت زهرا(س) پیاده بیا تا حالت جا بیاد...!

مرده توی خواب روی سنگ غسالخانه

مریم آثاری نسب در بیان خاطراتش می گوید: ساعت کاری تموم شد، مثل همیشه آماده رفتن به منزل شدیم و باز مثل روزهای دیگر توی راه بازگشت به جسدهایی که در آن روز دیده بودم فکر می کردم. اون شب چون خیلی خسته بودم زود به خواب رفتم و خواب عجیبی دیدم. خانمی را که برای شستشو به غسالخانه آورده بودند، زنده بود و دست و پایش را با زنجیر بسته بودند و روی سنگ گذاشتنش و شروع به شستن کردند، فقط انگار جای سیلی و ضربه روی صورتش بود، در خواب خیلی منقلب شدم.

گریه کردم و برایم خیلی عجیب بود. صبح در حالی که درگیر تعبیر این خواب در ذهنم بودم به بهشت زهرا(س) آمدم و برای کار روزانه آماده شدم. در ابتدا قبل از شروع کار برای همکارانم ماجرای خوابم را تعریف کردم. حتی اینکه آن خانم چه لباسی پوشیده بود و یا روی کدام سنگ او را می شستند.

آن روز تا غروب جنازه ها را شستیم و همه چیز عادی بود. زمان استراحت شد و رفتیم برای آماده شدن و رفتن. در حال پوشیدن لباسهامون بودیم که عده ای از همکارانم رو صدا زدن که جنازه ای برای شستن آورده اند. چند لحظه ای از رفتن آنها نگذاشته بود که دیدم با تعجب و سراسیمه آمدند که آثاری، آثاری بیا همون رو که می گفتی آوردند! خشکم زد. با صدای لرزان گفتم: چه می گویید؟ چی شده؟ من، من گفتم؟ آهسته آهسته با ترس عجیب رفتم داخل غسالخانه! باور کردنی نبود، نه تنها من بلکه آن روز 14 یا 15 نفر بودیم. همه این صحنه را دیدند. روی پاهام نمی توانستم بایستم. خانمی سیلی خورده! چه می بینم! چند لحظه بعد به خودم آمدم. رفتم از اقوامش ماجرا رو بپرسم، یکی از بستگانش گفت: چند سال پیش بر اثر فشارهای روحی زیاد این بنده خدا مجنون میشه و در حالت شدید روحی قرار می گیرد.. آن را با زنجیر به تخت تیمارستان می بستند. این اواخر هم حال بدی داشت، تا اینکه خودش رو از پشت بام تیمارستان به پایین می اندازد و فوت می کند...

ماجرای خیلی عجیب بود. ارتباط این بنده خدا با خواب من! گیج بودم. خودم آن را شستم و بدنش رو با برگهای قرآن پوشاندم و به نوعی تطهیرش کردم و خدا رو قسم دادم به قرآنش، که ببخشدش و بیامرزدش.

وقتی که شهدا دخترم را شفا دادند

یادآوری این موضوع هم من را آزار میدهد. سال 87 بود. 18 سال داشت و با سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد. دخترم رو میگویم. خدای من! چه لحظات سنگینی بود. نمی توانستم این غصه بزرگ رو تحمل کنم. عزیزترین هدیه خداوند به من و همسرم‌، جلوی دیدگانمان داشت آب می‌شد. حتی تصورش غمگین کننده است. تمام راه‌ها را رفته بودیم. در نهایت نظر پزشک‌ها این بود که برای مداوا باید به خارج از کشور اعزام بشود. کشور آلمان رو باز به توصیه پزشک انتخاب کردیم و رایزنی‌های اولیه هم انجام شد.

 این روزها تقریباً همه همکارانم در سازمان بهشت زهرا(س) به خصوص آنهایی که با من تو یک اتاق و یک ساختمان کار می‌کردند مشکل من و خانوادم رو می‌دانستند، هرکسی به هر نحوی که می‌شد همدردی و همراهی می کرد و سعی داشت به من روحیه بدهد. یک روز خیلی اتفاقی آقای صادقی‌فر مسئول بخش اجرایی سازمان را دیدم. آن روز اتفاقاً از روزهای قبل خیلی حالم بدتر بود. صادقی فر حالت اضطراب و نگرانی رو در من دید کمی من را آرام کرد و روحیه داد. با آقای صادقی فر خداحافظی کردم و گفتم: من را دعا کنید. رفتم به اتاق کارم و روی صندلی پشت میزم نشستم. ساعت انگار گذر زمان رو فقط به من نشان می داد! تلفن زنگ زد، دو ساعتی از آمدنم به اتاق می‌گذشت و من متوجه نبودم بی اختیار گوشی رو بر داشتم. آقای صادقی فر بود. گفت: بعد از اینکه شما رو آشفته حال دیدم خیلی فکر کردم. یک پیشنهاد دارم. بیا همین الان بر و قطعه 24 سر مزا ر شهید "جهان آرا" و از خداوند به واسطه ایشان حاجتت رو بخواه، تقاضا کن که واسطه بشود و شفای دخترت رو از خداوند بگیرد. من فقط گوش می‌کردم باورش سخته ولی گوشی رو گذاشتم و بلند شدم. این بار انگار می‌دانستم چه می‌کنم و چه می‌خواهم. خانم سیادتی یکی از همکارام رو همراه کردم  و رفتیم قطعه 24 گلزار مقدس شهدا و قبر شهید محمد جهان آ را.

وای که بر من چه گذشت، آن‌لحظات و دقیقه‌ها. آنچه در دل داشتم خالی کردم و گفتم و گفتم! بی حال و بی اختیار برخاستیم و برگشتیم‌! نمی‌دانم چند ساعت با جهان آرا صحبت کردم و چه می‌خواستم فقط یادم هست که دیگر نمی‌توانستم با کسی صحبت کنم و چیزی بگویم. غروب شد و من به خانه رفتم. فقط چند روز گذشته بود که خدا دخترم رو شفا داد. خدایا شکرت، نمی‌خواهم در پایان چیزی بگویم،  کسی که این خاطره رو می‌خواند خودش قضاوت می‌کند. خدایا شکرت!

منبع: مهر
برچسب ها
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۷۰۷
انتشار یافته: ۱۲۳
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
خاطرات جالبي بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
باز هم خرافات
پاسخ ها
حميد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
نميشد جور ديگه ابراز وجود كني؟
هميشه كساني هستند كه به خاطر ديده شدن خلاف جريان آب حركت مي كنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
بنده خدا وقتی خدایی نکرده گذاشتند توی قبر اون موقع فرق خرافات و واقعیات رو بهتر درک می کنی.
محمد علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
نمیدونم دختری یا پسر ولی مشخصه جوونی خیلی بی تجربه هنوز سرت بسنگ نخورده که دنبال چاره بگردی انشاالله هم که برایت اتفاق نیفتد اینها خرافات نیست بلکه مثل خورشید تابانند عزیزم اون چشم بند سیاه را از چشمهایت بردار تا خورشید را ببینی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
راست میگی منم باور نمیکنم
محمد2
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
برادر یا خواهر عزیز هرگز نگو خرافاته اینها مقربان درگاه الهی هستند من خودم مشکلی داشتم که با همین وضعیت مواجه شدم انشاءاله که کسی با مشکل مواجه نشه به حق باری تعالی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۶
غصه نخور عزیزم بزودی با چشمات اینها رو خواهی دید
زهرا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
به جوانی و پیری نیست....حتما برات یه همچین اتفاقی میوفته و از نزدیک لمس میکنی
شاغلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
خيلي جالب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
بله

خدا را شکر
محمدجواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
خدا انشاء اله همه مارا عاقبت بخیر کند . شهدا امام زادگان عشقند و مزارشان زیارتگاه اهل یقین . برای من هم یک مشکل پیش آمده بود و از دوستان شهیدم خواستم که مشکل مرا بر طرف کنند و الحمد الله بخیر گذشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
خاطره آخري خيلي تكان دهنده بود.
شهدا به ما هم كمك كنيد. انشاء الله
علیرضا نیکخواه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
منکرین معاد بخوانند و منصفانه تفکر کنند!!!!
علی احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
خدایا ی مهرتبانتر از مادر و بابا . خدای لطیفتر از اشک چشم . خدای نور در تاریکی و ظلمت . الهم عجل لولیک الفرج
پاسخ ها
پارسا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
خیلی زیبا گفتی ....
ممنون.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
عالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
جالب بود مخصوصاً بند آخر
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
خسته نباشید..ممنون.عالی بود و حال خوشی با خواندن این مطلب به من دست داد.التماس دعا.خدا همه گذشتگان رو مخصوصا اونایی که ازشون کمتر یاد میشه یا اصلا یاد میشه مورد لطف و مرحمت خودش قرار بده و بیامرزد.
دریادل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
انالله و انا علیه راجعون
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
عزیز دل دریادل انالله و انا الیه راجعون
سحر چراغیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
سلام واقعا این داستانها حقیقت داره ؟اگه حقیقت داره لطفا برام ایمیل بفرستید وجواب بدید.ممنون
پاسخ ها
حميد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
سلام دوست عزيز در اينترنت يه سرچ كن و كتاب كيماي محبت "شيخ رجبعلي خياط" رو دانلود كن همه چي رو متوجه ميشي -به امتحانش مي ارزه
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
سلام بله حقیقت داره من کتاب خاطرات کامل پرسنل رو دارم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
باورکنید حقیقت دارد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
ای علی
" کل نفس ذائقه الموت "
مادر دل شکسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
وقتی موضوع اخری رو خواتدم بی اختیار گریه کردم خدا همه مریضها را شفا بده پسر کوچولوی خوشکل منم مریض
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
توكل به خدا، تسليم رضاي خدا، يا شافي ... مادر خوب، خدا انشاءالله كمكتان كند. پكيدم!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
خیلی منقلب شدم خدا شفاش بده اگر چه من بنده گناهکارم
رعنا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
عزیزم امیدوارم خداوند مهربون هر چه زود تر پسر خوشگل تو و همه پسرا و دخترا و مادرا وپدرای مهربون دنیا رو شفا بده تا بتونن مزه زنگی رو کناره خانوادشون بچشن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
واقعا داستان اول داستان پیرزن خیلی عجیب بود کلا داستانهایی که اینجا نوشته شده بودند همشون بیدارکننده بودند یعنی اینکه ما باید از گناهان فرار کنیم و واجبات را انجام بدهیم و به خدا پناه ببریم چون بازگشت ما به سوی خداوند متعال هست امیدوارم همه ی ما عبرت بگیرم.
پاسخ ها
گیتی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
منم چنین چیزی شنیده ودم همسرم تعریف میکرد یکی از همسایه هایشان در حال احتضار بوده او به کنار این آقا آمده بود این مرد در زمان زندگی به خانواده خود بد رفتاری میکرده و دائم حرفهای رکیکی میزده میگفت بعد از مرگ دی زبانش را که از دهانش بیرون زده و او تا کنون چنین زبانی را که اینقدر دراز باشد را ندیده بود !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
شهدا عزيزند و غريب در اين زمونه ،
فریده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم من همیشه برا شهدا فاتحه میخونم اونا که بخاطر وطن و ناموس شهید شدند اونا گلهای معطری هستند که پرپرشدند روحشان شاد
دهقان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
واقعیتی است همه عبرت است برای اینک بدانیم اخرتی است بایدحساب پس بدهیم حال بیایم اندیشه کنیم,,,(دهقان)ازشیراز
کروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
خواهران وبرادران برای همه بیماران بخصوص مادر مهربانم (ام لیلا جوکار)ازته دل دعایی بکنید .............

باتشکر از گزارش بی مانند وعالی شما خبرنگار مبتکر وتأثیرگذار
یا الله یا رباه یا سیداه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
يا شافي
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
ممنون
زیبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
با سلام.خدا اجرتان بدهد.واقعا محتاج اینگونه مقالات هستیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
شهیدان زنده اند الله اکبر
masoud
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
باشد که باعث عبرت شود مخصوصا خودروسازهایی که 6 میلیون اضافه بر توافق اولیه میخواهن بگیرن
mehran rezaei
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
با شنیدن این خبرها بایدبه ذات وجود خداوندی بیشتر ومحکمتر پی برد وباید باتمام وجود بگم خداجون دوستت دارم ، عاشقتم . منوببخش وبیامرز، وبه تمام جوانان راه راست رو نشان بده و هدایتشون کن ببخششون اگه جوانی ونادانی کردند
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
خیلی عالی بود. کاش این خاطرات جمع آوریی بشه و به صورت کتاب در دسترس همه باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
بسیار تاثیر گذار بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
دنياپر از عبرت است کو چشم عبرت بين
ضمن تشکر لطفا از اين دست خاطرات بنويسيد که اثرمثبت دارد
البته خيلي زياد بازگوکردن هم کم کم قضيه را لوث ميکند بنده درحافظه گوشيم ثبتش کردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
نمی دانم باور کنم یا نه...
آخه ما ایرانی ها اغراق زیاد میکنیم.
قلقلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
ترا به خدا قسم این خیال بافی هارا ننویسید ممکن است باور مردم بشه
mhsen
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
جالب بود وعبرت اموز خدا اجرتون بده
کیانوش
|
United States
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
انهایی که با دیدن این خاطرات میگویند باز هم خرافات مصداق بارز ایه قران هستند که بر قلب های انان مهر زده شده کورند کرند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
عالی بود به استناد دعای ال یاسین تمانمی وعده های خداوند حق است پس بیایم به فکر اخرت مان باشیم که لذات و خوشی های زندگی دنیوی فانی است خداوند همه مسلمین را عاقبت بخیر نمایی انشاالله
مسلمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
شما باید می گفتید تشخیص بدهید کدام داستان در سته وکدام یکی واقعیت نداره (افسانه های محلی) .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
ماجراي شماره سه آيا حقيقت بود يا ساخته ذهن تخيلي كارگردان ما؟
گذشته از شوخي اين دنيا پيچيده تر از اين حرفهاست. فقط اون چيزي رو كه خودت تجربه ميكني 100 باور كن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
مرسی
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
تكون خوردم
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
خيلي ممنون
ناشناس
|
Malaysia
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
motmaen bashid baraye dahane an pirzan age rast bashe tojihe elmi vojod dare .hatman khenevadeye pirmard be o golab zade and va,,,,khoda shafaye ajel be tabnak bede
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
مهم این است که اصل قضیه " کل نفس ذائقه الموت" را نمیشه انکار کرد.
این زنگ تفریح کوتاه تمام می شود و حساب خواهیم داشت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
سلام
تیتر خوبی نگذاشته اید. چرا باور ناکردنی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
روايت يا حديث داريم افراد بد دهن فحاش روز قيامت در حالي كه از دهانشان چرك مي آيد محشور مي شوند.
دانش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
اون آقا پیرمرده غیر از اینکه عادت داشته هر روز زیارت عاشورا بخونه عادت داشته هر روز صبح دوش گلاب هم بگیره.
پاسخ ها
مادر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۴
همه جا جای شوخی نیست جوون
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
اسرار ازل را نه تودانی ونه من
وین حرف معما نه توخوانی و نه من
پاسخ ها
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
کلید اسرار ایرانی هم کلید خورد!!
الف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۴
سلام
ما انسانها به برکات خداوند به زندگیهامون آگاه نیستیم و همیشه میگیم خرافات تا وقتی که سره خودمون بیاد
خدا حواسش به هممون هست!
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۵
کاش جوانان صوت قران وزیارت عاشورا راجای گزین موسیقی وفیلم های این روز ها میکردند عشق فقط یک کلام حسین علیه السلام
فائزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۵
خیلی جالب بود دستتون درد نکنه.
اونای ک باور نمیکنن.واقعا ک!!!!شما مسلمونین!!!!!!!
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۹
خیلی عالی بودبازهم بفرستید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
خداوند به همه کسانی که نیتشان خیر است عمر با عزت بدهد.
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
خرافات نیست ولی خوب همه هم باور نمیکنند
سید نصطفی
|
United States
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
خداوند همه مارو ببخشد وبیامرزد
علیرضا جیریائی شراهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
خسته نباشید..ممنون.عالی بود و حال خوشی با خواندن این مطلب به من دست داد.التماس دعا.خدا همه گذشتگان رو مخصوصا اونایی که ازشون کمتر یاد میشه یا اصلا یاد میشه مورد لطف و مرحمت خودش قرار بده و بیامرزد.
مرتضی آزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
باز گشت همه ما بسوی اوست.واقعأ که انسان را این مطالب از خواب مادی به بیداری معنوی سوق میدهد.یا حق
میترا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
درس عبرث بود خداوند همه مارا ببخشد من به اىن وقایع ایمان دارم .
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۰
سلام دوستان چونیک بنگری هرروزروزمحشراست...من ازسال85هرحاجتی داشته باشم میرم قطعه شهدا چون معتقدم شهداومراقد امامزاده هامملوازانرژی مثبت هست ویقین بدونین ازوساطت شهدا،خیلی حاجت هاموگرفتم.ازخدامیخوام همه مارومخصوصاشیعه های حضرت علی و فاطمه علیه السلام رو عاقبت بخیرکنه انشاءالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۶
البته موارد ابن چنینی برای من هم پیش آمده ولی نیازی نیست برای یاد آوری معاد به داستان متوسل شویم چرا که آن قدر دلایل محکم مانند عدل وحکمت خداوند و عدم ظرفیت دنیا برای پیاده شدن آن برای معاد وجود دارد که هیچ شکی در آن نیست
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۷
دست شما درد نکنه انشاء اله خداوند توفیق شناخت راه حق را به همه عنایت کند
حسين
|
China
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۵
آنهايي كه مي گويندخرافات است بايستي بروند بهشت زهرا و خودشان ببينند
محمد جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۱
واقعا داستان جالبی بود
لطفا از این داستان ها بیشتر بزارین.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۲
جالب بود مطالب بیشتر بگذارید...
انشاع الله خدادر زمان مرگمان بهمون کمک کند
علی هاشمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
سلام
وقایع تمامادرست است.تفسیرها بنا به مراتب اشخاص مختلف است.
کلا چگونه میتوانم غسال باشم.و مردگان راغسالی کنم.شرایطی درد یاخیر.
از جواب اداری که خواهید داد سباس گذارم
زهرا حیدری
|
United States
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۳
غیر ممکن وجود ندارد
قلاوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۹
امکان دارد بیاید بدون اینکه همدیگرو بشناسیم واسه ی هم دعا کنیم.
مهیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۳
شهدا شفا میدهند وشفاعت میکنیم
چه ما قبول کنیم چه نکنیم
اصلا عالم به قبول داشتن ما یا قبول نداشتنمان کاری ندارد وکار خودش را می کند . . . خدا را شکر
ابراهيم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
افرادي كه باور داشتند و باورشان قوي تر شد كه هيچ...
اما افرادي كه باور نكردند پس از چند يا چندين سال روي همين سنگ قرار ميگيرند و باور ميگنند
ولي افسوس كه آن وقت دير شده است,
خيلي دير...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
خدايا همرو به راه خودت هدايت كن و از گناه دور كن
حمید جلالی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۲
از لطف شما سپاسگزارم که خاطرات خوبی را عنوان نمودید در صورت امکان باز هم بیشتر بگویید با تشکر ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۹
خدایا افکارمونا شفا بده
محمود از چادگان
غزل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۳۰
من فکر میکنم زندگیه هر روز ادمها پر از این معجره هاست فقط باید باور کرد دید و حس کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
خدا اگر بخواد کسی رو شفا بده میده اگرم نخواد نمی ده به حرف شهید نیست من پدرم سرطان داشت به تمام امامها هم متوسل شدیم اما شفا پیدا نکرد و فوت کرد به نظر من توسل به ائمه و شهدا فقط برای تسکین دادن قلب خودمونه خدا اگر بخواد می شه اگرم نخواد نمی شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
واي به حال ما... به كجا رسيديم!!! به شهيدا مي گن خرافات!!!! يا ائمه رو جدي نمي گيريم!!! حتما نكير و منكرم العياذ بلله دروغن و خدا هركي رو بخواد رد مي كنه هر كي رو بخواد نگه مي داره!!!

خداوندا به حق هشت و چارت
زما بگذر، شتر ديدي نديدي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۴
فقط دعا کنیم مثل اون پیرزنه نشیم. خدایا مارو ببخش
منیج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
عالی بود
معصومه شکری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۷
خداوند مهربان با واسطه پاکان روزگارش یعنی شهدا حاجتمان را روا میکند شما هم برای ما دعا کنید جرا که حاجت گرفته اید و حتما مورد نظز هستید . توسل به ایمه اطهار و شهدا پیروان امامان بسیار محبوب است خوشا بحالتان
سید ابوالفضل بحرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۹
انشاالله خداوندمهربان به واسطه این نیکان روزگار من را هم بیامرزد
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۰
من احساس میکنم داستان پیرمردی که بوی عطر میداد کاملا راسته . مادر بزرگم حدود بیست روزه که از دنیا رفته و مادر شهید بودوقتی از بیمارستان پیکرشو آوردن تا ما قبل از دفن ببینیمش جوری بوی عطر می داد وزیبا شده بود که انگار آرایشش کرده بودند خواهش می کنم اگه میشه براش یه فاتحه بخونین
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۲
هرچه از این مطالب بگذارید برای عبرت دیگران کم است تشکر
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۶
با هرنفسی که میکشیم یک قدم به مرگ نزدیکترمیشویم
مولاعلی علیه السلام
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۳
این مطلب‌ها واقعا عالیه
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۴
هر کسی توی زندگیش سعادت یا شانس داشته باشه یکبار ارتباط با عالم غیب رو تجربه کنه زندگیش دگرگون میشه ولی افرادی که این تجربه را نداشته اند طبیعی هستش که اون رو دروغ بدونند .برای من فقط یکبار پیش اومد که خدا خواست و از اون موقع بود که به باور رسیدم و قبلش همه چی رو دروغ فرض می کردم
محمدرضا عشقی
|
United States
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۴
دوستان بخدا که خدا هست قیامت هست حساب و کتاب هست،واینگونه حوادث،وقایع،وموضوعات حادث شده ودر اینده هم باشدت کمتر یا بیشتر بوقوع میپیوند وحالا بعضی غافل اند وتعدادی هم آگاه وزرنگ وسریع درس وعبرت لازم رومیگیرند سرلوحه زندگیشان قرار می دهند
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
واقعا خیلی آموزنده بود امیدوارم همه به راه راست هدایت شوند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۶
قطعا واقعی هست. این شنیده‌ها میتونه به زندگی ما دراین دنیا کمک کنه.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
اینا چون زیاد جنازه میبینند حرفهای عجیب وغریب هم زیاد میزنن
جاوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
دستتون درد نکنه امسال این نو ع ماجراها باید برای همه تعریف بشه احسنتم
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
عالی بود ممنون
محمدکبیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۷
بسیار عالی..خدا به تمام پرسنل بهشت زهرا سلامتی عمر با عزت بدهد..
فقط کسانی که افکار شیطانی دارند منکر این قضایا میشوند....
خدا همه رو به راه راست هدایت کند...
باید دلت پاک باشه.....التماس دعا..خیلی گرفتارم......یاحق
اعظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
در اینکه شهدا زنده اند شکی نیست و همینطور مقام و منزلتی که نزد خدا دارند. اگر به معاد اعتقاد داریم بایستی این موارد را نیز باور داشته باشیم که چه زود دیر میشود.
جلال نادری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۴
بسم الله الرحمن الرحیم.اولا دستتون درد نکنه با این داستانها.دوما هرکی قبول نداره قبل از اینکه بره بهشت زهرا سر بزنه اول یه سری به خودش و دلش بزنه.خادم الرقیه.
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
بسم الله الرحمن الرحیم
مستقیم و بدون حرف اضافی میگم همه اینها راسته و اشخاصی که اظهار دارند دروغ یا خرافات است کاملا در گمراهی آشکار هستند اما زمان واقعیات را برای شما نیز آشکار خواهد کرد

چشم دل باز کن که جان بینی***آنچه نادیدنی است آن بینی
آنچه بینی دلت همان خواهد***آنچه خواهد دلت،همان بینی
خیرالله رجبی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
مگر مردن دروغ است که باورمان نشود . شهدا زندگی ما هستند و شفاخواه قیامت
مینا گل محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
تمام این صحبتها واقعیت دارد من هم مشکل بزرگی برای پسرم پیش اومد من بارها متوسل به شهدا شدم وبه خونشان قسم دادم ومشکل پسرم کوچکتر از اونی شد که تصورش را هم نمیشه کرد خدارو شکر
معصومه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
خداوند غسالها رواجر بده

وماروهم ببخشه وبیامرزه
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
منم به این حرفا اعتقاد دارمممنون از تون
فرشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۶
اینا خرافات نیس واقعیت هس چون مشابهه همچین اتفاقی برای من نیز افتاده است.
الهه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۶
سلام به همگی...همش راسته منم چندسال پیش مریضی بدی گرفتم که ی شهیدی رووقتی توبستربودم ازتلوزیون دیدم که اصلااسم وفامیلش یادم نیست بهش همون لحظه متوسل شدم شبش ی صدایی گفت دعات مستجاب شدخوب شدی قدردان باش ووقتی بیدارشدم بوی عطرازیک کسی که احساس کردم کنارمه وداره سرمونوازش میکنه استشمام کردم که هنوزگیج خواب وبیداربودم ووقتی قشنگ بیدارشدم کاملادرک کردم سرمونوازش کرده وایشون واسطه شده دعام مستجاب شه.....ولی من متاسفانه قدردان نبودم وبیماری بعد8ماه برگشت ودوباره ازامام حسین وزیارت عاشوراشفاموگرفتم 5ماهه......همش راسته...ولی ضمانت ابدی بودن نداره چون ادامه اش دست خودانسانه وغیرازاین هم نبایدباشه بایدمراقب بودحتی توزمینه های دیگه که یاازدواجه یاشغله واگرعنایتی کردن وحاجت روشفاعت کردن وبهتون دادن ازش مراقبت کنید...این تجربه من هست.
مهراد حاجی پوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
خوب بود ولی بعضیاش دروغ بود
فرزانه بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
سلام همه حرفهاحقیقت است فقط بایدبه خداایمان داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
من قبول دارم همه چیز درید قدرت خداست که کمی ازان رادراین دنیا به مانشان دهد چون یکی از دختران دقلوی من براسر زردی مرده بود به ازن خداودعای وقل. واله زنده شد الان پانزده ساله هستند باگریه اینها رانوشتم سال 1380 بیمارستان لولاگر به بزرگی خدا کلمه ای ,دروغ نیست چون از بچگی شنیده بودم حمد وتوحید رابا توکل به خدا بخوانی مرده زنده میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
باورکنید همش راست هست من هم خودم چندین معجزه به عینه دیدم مثلا یکیش این بود که یه بنده خدایی که بسیار هم انسان خوبی بود وخیلی دوست داشته درحرم حضرت علی (ع)دفن بشه درایران بخاک سپردن و بعداز چند شب یکی از اعضا خونوادش خواب میبینن که جنازه درحرم حضرت علی با مشخصات کامل فلان قبرجابجا شده چندین شب همین خواب رو میبینن اول نبش قبر رو تو ایران انجام میدن میبینن یکنفر دگه هست بجای پدرشون بعدازاین اتفاق میرن اونجارو میبینن که دقیقا توهمون ادرس بوده
خدا همه مارو به راه راست هدایت کنه ان شا ا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
ما انسانها بایددرمشکلاتمان از امامان و شهدا کمک بگیریم این تجربه من هست با اینها بودن ارامش عجیبی به انسان دست میدهد
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
خیلی عالی بود ممنون من به همه این حرفها ایمان کامل دارم بازم بگید من میخونم و عبرت میگیرم
صادقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
من خودم به شخصه بالاتر از اینها رو دیدم که بخوام بنویسم یک کتاب میشه . اینها فقط گوشه بسیار بسیار کوچکی از عالم معنا هست که هراز گاهی نشون میدن . هر چه قدر غبار نفسانی از روی قلب پاک بشه و قلب اسیر زرق و برق دنیا نشه و محبت دنیا در اون جا نگیره روح شروع میکنه به اوج گرفتن و چیزهایی رو مشاهده میکنی که اینا پیشش هیچه هیچه . انسانی که میتونه به مقام شهود برسه اینا که در برابرش چیزی نیست منتهی چون ایمان قلبی بسیار بسیار کمه بیشتر افراد نمیتونن باور کنن و منحرف و منکر میشن . قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری قدر گل بلبل داند و قدر دل دل علی . دیده میخواهم که باشد شه شناس تا شناسد شاه را در هر لباس .. هر کی تمایل داره معرفت یه حق و میزان ایمان قلبیش بالا بره کتاب آثار الحق استاد مرحوم عارف واصل نورعلی الهی جلد 1 و 2 رو مطالعه کنه
الهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
من سادات هستم و واقعا به این حرفا اعتقاد دارم سرم سود کشید بااین ماجرا ها خداوند اینارو داره نشون میده که آدما راهشونو انتخاب کنند که یه محشری یه قیامتی یه بهشتی جهنمی هم هست باید به فکر آخرتمون باشیم

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: