طرح شفافیت آرای نمایندگان را باید تمام شده دانست/ برای برخی تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان آزاردهنده بود
در آذر ماه سال ۹۶ بود که نخستین بار طرح شفافیت آرای نمایندگان توسط محمد جواد فتحی ـ که به امضای حدود سی تن از اعضای فراکسیون امید رسیده بود ـ دو فوریتی مطرح شد؛ اما این طرح آن زمان با استقبال چندانی روبه رو نشد و در نوبت رسیدگی در صحن قرار گرفت.
این امکان وجود دارد که با تغییر قانون اساسی به عقب بازگردیم/ قبل از فروپاشی اجتماعی، باید معضلات سیاسی را حل کرد
پروانه سلحشوری در گفت وگو با «تابناک»؛
بسیاری اعتقاد دارند که ریشه اختلال در اقتصاد کشور، اقتصادی نیست، بلکه عوامل سیاسی هستند که باعث بروز این مشکلات شده اند و حتی برخی پای را فراتر از این نهاده و بر این باورند، نه تنها مشکلات سیاسی باعث بروز مشکلات اقتصادی شده، بلکه این عوامل به معضلات اجتماعی هم دامن زده است.
مدت هاست یک طرح قابل قبول به صحن نیاورده ایم/مجلس هم در مشکلات اقتصادی مقصر است/چهل سال است ما برای مردم تصمیم می‌گیریم و آنان هم تمکین می کنند/هر جایی هم که منِ مسئول اشتباه کردم، پاسخگو نبوده ام
بهرام پارسایی در گفت وگو با «تابناک»؛
گرانی های اخیر، مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد کرده است. به باور بسیاری از مسئولان، مردم دیگر مانند گذشته به مسئولان اعتماد ندارند و همین باعث شده، توجهی به گفته های آنها نداشته باشند و با هجوم به بازار، باعث تشدید گرانی می شوند.
یک فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان امروز به صحن علنی مجلس آمد، ولی نمایندگان با آن مخالفت کردند. نمایندگان در این جلسه، نه تنها به یک فوریت شفافیت آرا رأی منفی دادند، بلکه با شفافیت برای رأی به قید فوریت هم مخالفت کردند.
بزرگترین محتکرین، خود دولتی‌ها هستند/ خودروساز‌ها به ریش نمایندگان می‌خندند/ قوه قضاییه کی می‌خواهد این مدیران نالایق را محاکمه کند؟
پراید از 7 میلیون تومان در عرض چند سال به 40 میلیون تومان رسیده و خودروهای دیگری که تا همین سه ماه پیش، کسی رغبتی به خرید آنها نداشت و حتی با آفرهایی مانند چک و تحویل آنی و وام بدون بهره هم مشتری چندانی نداشتند، امروز در بازار کمیاب شده اند و با قیمت های نجومی به فروش می رسند.
منافع ملی را می توان با تعامل مثبت در روابط داخلی و خارجی به دست آورد
نماینده مردم تهران در مجلس، بیان اینکه باید این واقعیت را پذیرفت که دوست واقعی ایران منافع ملی کشور است، گفت: منافع ملی را می توان با رویکرد و تعامل مثبت در روابط داخلی و خارجی به دست آورد.
عدم تصویب لوایح ‏FATF‏ اقتصاد کشور را در وضعیت «فلج کامل» قرار می‌دهد
درباره وضعیت رییس سازمان صداوسیما پس از تصویب قانون منع بکارگیری ‏بازنشستگان گفت: رییس سازمان صداوسیما هم بازنشسته است. البته چون ایشان را رهبری به صورت مستقیم انتخاب می کنند، ‏ممکن است بخواهند دوباره ابقا شوند زیرا اذن رهبری را در مصوبه مجلس گذاشته ایم. به این صورت که ایشان بازنشسته شوند و ‏دوباره رهبری ایشان را ابقا کنند.‏
شورای شهر به فکر شهردار دیگری باشد/ بازخرید به معنی بازنشستگی است
عضو هیأت رئیسه مجلس در گفت وگو با «تابناک»؛
از زمان تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی تاکنون، یکی از مهم ترین پرسش هایی که ذهن جامعه و رسانه ها را به خود مشغول کرده، موضوع شهردار تهران است. از آنجا که شهردار تهران نیز به عنوان بازنشسته به شمار می آید، شائبه های بسیاری درباره ماندن و رفتن وی مطرح است.
چرا وزیر آموزش و پرورش باید استیضاح شود؟/ آموزش و پرورش برای انتخابات مهم است
در روزهای گذشته، مجلس روزهای پرکاری را پشت سر گذاشت و البته قرار هم نیست، به این زودی ها کارش به پایان برسد. پس از استیضاح دو وزیر و سؤال از رئیس جمهور، این بار نوبت به استیضاح وزیر آموزش و پرورش رسیده که بنا بر اعلام هیأت رئیسه، قرار است روز سه شنبه انجام شود.
مجلس به دلیل ضعف دولت، بسیار خشمگین است!/سؤال از رئیس جمهور خاتمه نیافته است!
نمایندگان در گفت وگو با «تابناک»؛
جو عمومی در مجلس نیز به گونه ای است که دیگر فضاهای گذشته حاکم نیست و حتی لابی ها و قول و قرارهای پشت پرده نیز اثرات خود را از دست داده است. نمایندگان بر این باورند که مطالبات مردمی و فشارهایی که از سوی موکلانشان به آنها وارد شده، باعث ایجاد این فضا گشته است.
خودروسازان از آب گل آلود ماهی می‌گیرند/اگر تعرفه‌ها را برداریم، خودروسازی‌ها زمین می‌خورند!
در روزهای اخیر، بهای خودروهای داخلی و خارجی افزایش شدیدی داشته است، به گونه ای که قیمت برخی محصولات 100 تا 300 درصد افزایش را نشان می دهد و خلاصه وضعیت به گونه ای است که حتی خودروی پراید ـ که مدت هاست توسط شرکت مادر از گردونه تولید خارج شده ـ در کشور به 40 میلیون تومان رسیده است.
یک مقام سیاسی با اعمال فشار میلیارد‌ها تومان تسهیلات گرفته است/ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد از سرمایه‌های بانکی معوق،برگشت ناپذیر است
امیر خجسته در گفت وگو با «تابناک»؛
اوضاع اقتصادی کشور، روزهای سختی را پشت سر می گذارد؛ در حالی که انتظار بود بانک ها به کمک مردم بیایند، با بحران های عجیب و غریبی دست به گریبان شده‌اند که قدرت هر گونه مانوری را از آنها گرفته است. به گفته یکی از نمایندگان مجلس، یکی از مهم ترین چالش این روزهای بانک ها، وام های کلانی است که در سال های گذشته به متقاضیان پرداخت شده، ولی اکنون بخش زیادی از آنها غیر قابل وصول شده اند.
افزایش اشتغال‌زایی با واگذاری پروژه‌های نیمه کاره دولتی به بخش خصوصی/امیدوارم دوره کنونی منجر به بازسازی اقتصاد درونی کشور شود
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: واگذاری پروژه های نیمه کاره دولتی به بخش خصوصی با در نظر گرفتن طرح های تشویقی منجر به افزایش اشتغال زایی می شود.
خدا به رئیس جمهور و قوه مقننه خیر دهد/مجموعه‌ای تمام‌وقت، فعال و جهادی مسئول کنترل و مدیریت نقدیندگی شود/هیچ مذاکره ای با آمریکا نخواهیم کرد/برجام وسیله ای برای تأمین منفعت ملی است/یک جمع فعال و بانشاط، مأمور حل معضلات اقتصادی شود
رهبر انقلاب در دیدار هیأت دولت؛
چرا باید ایران که جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان است، بنزین وارد کند، در حالی ‌که می‌توان با ساخت پالایشگاه و تولید و حتی صدور فراورده‌های نفتی از نعمت بزرگ ذخایر نفتی، استفاده‌ی صحیح کرد؟ نتیجه‌ی مذاکره با مسئولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند این‌ گونه شد. حالا با مسئولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی‌ها از رو بسته‌اند چه مذاکره‌ای داریم؟ بنابراین مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها صورت نخواهد گرفت.
چرا «حضرتی» خواستار استیضاح «روحانی، جهانگیری، نیلی و نوبخت» شد؟!
سبقت نگاه به تامین منافع ملی بر منافع حزبی؛
این نماینده اصلاح طلب گفت: «ما بدبخت سوء تدبیرها هستیم. نیمه آبان تحریم‌ها شروع می‌شود و هنوز کاری نشده و ما داریم می‌لرزیم.در رفتار دولتمردان ما و قوه فضاییه آمادگی برای جنگ تمام عیار دیده نمی‌شود.» او رئیس جمهور و تمامی ارکان تسم اقتصادی اش را خطاب قرار داد و گفت: «حقش این بود که رئیس‌جمهور و جهانگیری و نیلی و نهاوندیان و نوبخت و سیف استیضاح می‌شدند، اما ما فقط دستمان به وزیر اقتصاد رسید. »
آقای روحانی شما مقصرید که از تقصیر دیگران نگفتید
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است اگرچه رییس جمهور در ایجاد وضعیت کنونی مقصر است ولی تقصیر اصلی وی اشاره نکردن به تقصیر دیگر ارکان و نهادهای کشور است.
جامعه تحمل شوک افزایش قیمت بنزین را ندارد/ نمی توانیم هر وقت کم می آوریم، دست در جیب مردم کنیم
عبدالرضا مصری، در گفت وگو با «تابناک»؛
چندي است، زمزمه‌هاي لزوم افزايش بهای بنزين در كشور به گوش مي‌رسد و هر بار گروهي در اين باره صحبت مي‌كنند و به نظر مي‌رسد، اين سخنان، تلاش‌هايي در راستاي ‌آماده ‌كردن اذهان عمومي براي افزايش قيمت بنزين باشد!
آیا قانع نشدن مجلس از پاسخ روحانی معنایش تخطی رئیس‌جمهور از قانون است؟!
نقاط ابهامی که نیاز به اطلاع‌رسانی و شفافیت دارد؛
اگر پاسخ مثبت است که باید قوه قضائیه مطابق با پیش بینی های قوانین بالادستی نظیر قانون اساسی خیلی جدی به مسأله ورود کرده و آن را بررسی کند. اگر تخطی از قانون برای دستگاه قضایی هم محرز شد، برخورد لازم و قانونی در این زمینه صورت بگیرد؛ اما اگر سؤال ها به معنای تخطی رئیس جمهور از قانون نباشد، چرا باید مسأله به قوه قضائیه به منظور انجام بررسی بیشتر ارجاع شود و دوباره به مجلس بازگردد.
پاسخ روحانی به سوال «کنترل قاچاق کالا و ارز»
دولت برای کنترل قاچاق کالا و ارز رویکردهای مختلفی را اتخاذ و اقدام‌های وسیعی را انجام داده است که در ادامه آورده شده است. البته کنترل قاچاق تنها به دست دولت نیست و قوای دیگر نیز در این قضیه دخیل هستند.
نمایندگان از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع نشدند!/ از پنج پاسخ، تنها یکی قانع کننده بود
این پرسش شامل پنج محور عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی بود.
افزایش قدرت رئیس‌جمهوری لازمه مقابله با تحریم‌هاست/روحانی نقش اقناع افکار عمومی را در چارچوبی منطقی ایفا کند
روحانی جدای از ایفای نقش پاسخگویی به آنها که وظیفه قانونی اوست باید بتواند نقش اقناع افکار عمومی را هم در چارچوبی منطقی، به شکلی ایفا کند که متهم به برهم زدن آرامش جامعه نیز نشود.
رؤسای جمهور در ایران نقش اپوزیسیون را بازی می کنند/ روحانی باید مسئولیت کار خود را بپذیرد/ اگر روحانی به نامه نماینده ها توجه می کرد، این گونه نمی شد
عضو فراکسیون ولایی در گفت وگو با «تابناک»؛
قرار است، فردا رئیس جمهور برای پاسخ به پرسش نمایندگان به مجلس شورای اسلامی برود؛ اما با اتفاقاتی که در روزهای گذشته در مجلس رخ داد، برخی نمایندگان پیش بینی کرده اند که سه شنبه روز سختی برای دولت و مجلس خواهد بود.
واکنش «مطهری» به مداح حاشیه‌ساز
نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهارات اخیر منصور ارضی در مراسم روز عرفه را شامل توهین به مرحوم آیت الله هاشمی و رییس‌جمهور دانست و گفت که این کوتاهی روحانیت بوده که کرسی تعلیم و تربیت را به دست اینگونه مداحان سپرده‌اند.
با رأی نمایندگان مجلس، وزیر اقتصاد برکنار شد!
گزارش کامل «تابناک» از جلسه استیضاح و برکناری «مسعود کرباسیان»؛
استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در اولین دستور کار جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت و پس از رأی گیری کرباسیان، از وزارت اقتصاد برکنار شد.
گزارش
واردات اتوبوس‌های دست دوم؛ دور باطل مدیریت شهری در پایتخت
مجید کیانپور سیده فاطمه ذوالقدر محمد محمودی شاه نشین
نماینده مرند: پرچم که سهل است، خودش را هم به آتش می کشیم/ نماینده اردکان: پرچم نماد حاکمیت هر کشور است/ نماینده تبریز: آتش زدن برجام، کار سخیفی بود
اظهارات نمایندگان آتش زننده پرچم آمریکا و مخالفان آنها؛
روز گذشته، در آغاز جلسه علنی مجلس نمایندگان در واکنش به خروج آمریکا از برجام و پیش از آغاز نطق رئیس مجلس شورای اسلامی، برخی از نمایندگان با حضور در جایگاه هیأت رئیسه، شعار مرگ بر آمریکا را فریاد زدند.
وقتی جوانان چِت کرده یا های می‌شوند
چرا گل میان دختران و پسران پرطرفدار است؟