۱۷۴۰۳۲بازدید
ادعای مسئولان ثبت اسناد، ریشه در پول دارد یا قانون؟
مدتی است که خرید و فروش خودرو در آخرین مرحله، با مراجعه خریدار و فروشنده به مراکز شماره‌گذاری نیروی انتظامی و صدور سند جدید مالکیت خودرو به پایان رسیده، ولی ندید گرفتن سهم چند صد هزار تومانی ثبت اسناد در روش جدید، سبب شده که تبلیغاتی علیه رسمی بودن این مراحل صورت گرفته و در پایان، مردم سرگردان بمانند که آیا با اتمام این مراحل، انتقال صورت رفته کامل و رسمی است یا هنوز بنچاق دست‌نویس در محضر نیاز است؟
کد خبر: ۳۰۵۹۴۰
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۷ 01 March 2013
امتیاز خبر: 98 از 100 تعداد رای دهندگان 174032
در شرایطی که افزایش نجومی نرخ خودرو در ماه‌های اخیر، بازار این محصول را به شدت تحت تأثیر قرار داده، نزدیکی روزهای بهاری و فرا رسیدن تعطیلات نوروز به روال همیشگی، بازار خرید و فروش خودرو را داغ کرده و به دنبال آن، رونق مشاغل مرتبط را به همراه داشته است؛ مشاغلی که‌ گاه بابت ارائه ‌خدمات بسیار ناچیز، مبالغ گزافی دریافت می‌کنند تا همین موضوع سبب شود ‌برای بقا به هر چیزی دست بیندازند!

به گزارش «تابناک»، در شرایطی که چند ماهی از متحول شدن روند قانونی واگذاری خودرو گذشته و خرید و فروش اتومبیل‌ها، بدون نیاز به مراجعه به دفا‌تر اسناد رسمی و تنها با پیمودن روند شماره‌گذاری ممکن شده است، هنوز بسیاری از شهروندان از این موضوع آگاهی نداشته و رسمیت یافتن خرید و فروش را در گرو مراجعه به دفا‌تر اسناد رسمی و پرداخت مبلغ گزافی به ایشان بابت ثبت در دفتر بایگانی آن‌ها می‌دانند.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که در سال ۸۳ طرح ملی پلاک خودرو‌ها پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان کلید خورد تا شماره‌گذاری و ثبت اطلاعات فنی خودرو هماهنگ با ثبت مشخصات مالک آن انجام گرفته و افزون بر آن، مزایای دیگری مانند به‌روز رسانی اطلاعات خودرو‌ها و مالکان محقق شود.

از جمله نکات بسیار مهم این ماجرا که به مرور بخشی از ایرادات آن مرتفع شده و تکامل یافته، ثبت سند مالکیت برای خودرو‌هاست که‌ گاه با نام «برگ سبز» ‌شناخته شده و همه اطلاعات مرتبط با خودرو و مالک در آن گنجانده شده است تا به مانند پلاک، هم اطلاعات مالک و نوع خودرو را در برگرفته باشد و هم علاوه بر قابلیت منحصر به فرد بودن، تبدیل به اوراق رسمی خودرو شود.

بنابراین، روشن است که برای تدارک چنین سامانه منظم و دقیقی، باید مدت زمانی نسبتا طولانی بگذرد؛ موضوعی که اکنون به نوعی به چشم اسفندیار تحقق مراحل نهایی طرح تبدیل شده و حتی شاید در کشمش مسئولان امر قربانی شود!

پیشتر این گونه بود:

بد نیست ‌برای درک بهتر ماجرا، روند واگذاری خودرو در گذشته و حال را مرور کرده و در پایان نسبت به سخنان مسئولان ‌قضاوت کنیم.

از گذشته‌های بسیار دور تا چند ماه پیش، هنگامی که خریدار و فروشنده قصد رسمی کردن انتقال خودرو را داشتند، با مراجعه به دفا‌تر اسناد رسمی و با توجه به داخلی یا خارجی بودن خودروی مورد معامله و ویژگی‌های عجیب و غریبی از این دست، هزینه‌ای پرداخت می‌کردند که هم قابل توجه بود و هم نتیجه خروجی چشمگیری نداشت، چراکه سرانجام، برگه‌ای دست‌نویس از دفترخانه مورد نظر دریافت می‌کردند که حتی در اسم، سند نام نگرفته و «بنچاق» نامیده می‌شد؛ برگه‌ای که دست کم نسبت به سندی که نیروی انتظامی صادر می‌کند (همان برگ سبز) فقیر‌تر به نظر رسیده؛ اما برای به دست آوردن آن باید چیزی نزدیک دویست هزار تا یک میلیون تومان ‌پرداخت!

این روند در پایان به مراجعه مالک جدید (همان خریدار خودرو) به مراکز شماره‌گذاری پلیس راهور منجر شده و با دریافت پلاک در ازای پرداخت هزینه‌های آن به پایان می‌رسید.

اکنون این گونه است:

روش پیشین، افزون بر هزینه سنگینی که به مردم وارد می‌کرد، از ضعف بزرگی رنج می‌برد که همانا صادر نشدن سند بود، چراکه مالک خودروهای چند صد میلیون تومانی هم با پیمودن این فرایند، تنها به بنچاقی دست می‌یافتند که چه بسا دست خط نگارش کننده آن نیز خوانا نبود؛ اما از آنجایی که در زیر‌مجموعه‌های نهاد ثبت اسناد کشور تنظیم و نوشته شده بود، رسمی شناخته می‌شد.

از آنجایی که سنددار کردن خودرو‌ها در طرح پلاک ملی خودرو‌ها پیش بینی شده بود، طی سال‌های گذشته زیرساخت مورد نیاز برای ثبت هزمان اطلاعات مالکان و خودرو‌ها فراهم شده و خیلی پیش از آنکه سند تک برگی برای املاک مورد استفاده قرار گیرد، این امر در خرید و فروش خودرو آغاز شده بود.

اما مناقشه از آنجایی آغاز شد که نیروی انتظامی تصمیم گرفت تا بنا به قانون، مراحل شماره گذاری را بسته به حضور مالک و خریدار کند؛ بدین ترتیب روزانه بیش از سیزده هزار نقل و انتقال خودرو به جای مراجعه به دفا‌تر اسناد رسمی، راهی مراکز شماره گذاری شهرهای گوناگون شد تا در پایان این فرایند منظم، سند مالکیت به نام خریدار صادر شده و حتی فک پلاک قدیمی و نصب پلاک جدید رایگان صورت پذیرد.

این روند منظم از این رو مناقشه‌ساز شد که خریدار و فروشنده را بی‌نیاز از مراجعه به دفا‌تر اسناد رسمی ساخته و به دنبال آن، سهم هنگفت دریافتی توسط ایشان را نادید می‌گرفت. اینجا بود که مخالفت سازمان ثبت اسناد بسیار طبیعی جلوه کرده و مصاحبه‌ها و زنهارهای مطرح شده توسط ایشان کاری کرد که برخی‌ مردم از ترس کامل نشدن مالکیتشان ترجیح دهند به صورت خود معرف نقل و انتقال خودرو را در دفا‌تر اسناد رسمی به ثبت برسانند.قانون چه می‌گوید؟

شورای انقلاب در مرداد سال ۵۹ لایحه قانونی نحوه نقل و انتقالات وسایل نقلیه موتوری را تصویب کرد که بنا بر آن، همه دفا‌تر اسناد رسمی از انجام هر گونه معاملات مربوط به وسایل نقلیه موتوری منع شده و هر گونه معامله و نقل و انتقال وسایل نقلیه موتوری فقط در یگان‌های راهنمایی و رانندگی مجاز به شماره‌گذاری صورت بگیرد.

این قانون در حالی بیان می‌شود که بر اساس قانون رسمی کشور، نقل و انتقال سند خودرو اختیاری و اصل ثبت اموال منقول هم اختیاری است و تنها ثبت سند عرصه و اعیان اجباری محسوب می‌شود و برای نمونه، می‌توان گفت برای دستگاه چاپ و تلفن و موبایل که سند در دفترخانه زده نمی‌شود،‌‌ همان برگه خرید کفایت می‌کند.

البته این موارد سال گذشته در قالب ماده ۲۹ قانون جدید راهنمایی و رانندگی تجمیع شده و به تصویب رسید تا نحوه اجرای آن سرآغاز بحث‌های دیگری شده و حتی کار به تفسیر قانون و مراجعه به نظر شورای نگهبان هم کشیده شود.

شورای نگهبان در سال ۸۹ تبصره ماده (۲۹) قانون را رد کرده است؛ قانونی مبنی بر اینکه نقل و انتقال وسایل نقلیه پس از گرفتن مالیات و حقوق دولتی و ارائه مفاصا حساب تخلفات رانندگی باید به موجب سند رسمی تنظیمی در دفتر اسناد رسمی صورت بگیرد. با رد این قانون، شورای نگهبان اعلام کرد که نقل و انتقال وسایل نقلیه از وظایف نیروی انتظامی است.

با وجود این، پس از پیگیری‌های نیروی انتظامی در مجلس، تصویب شد که ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی اشاره به این می‌کند: «اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفا‌تر اسناد رسمی و یا نزد سایر مأمورین رسمی، در حدود صلاحیت آن‌ها و بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند، رسمی است» و طبق ماده ۲۲ قوانین و مقررات عمومی «مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت و پلاک خودرو در قلمرو جمهوری اسلامی ایران بر عهده نیروی انتظامی است» که این قانون هم در شهریور سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس و مهر ماه سال ۸۸ به تصویب شورای نگهبان رسیده است.

بدین ترتیب درخواهیم یافت که خرید و فروش خودرو بدون مراجعه به دفا‌تر اسناد رسمی قابل انجام بوده و لزومی به مراجعه مردم به این دفا‌تر و تقبل هزینه‌های گزاف نیست؛ اما این تغییر روش مخالفانی دارد که نه تنها استدلالاتی را ملاک مخالفت خود می‌دانند، بلکه در سالیان متمادی از این محل منافعی داشته‌اند که امروزه تا اندازه‌ای از دست رفته است.

مخالفت سازمان ثبت اسناد چیست و ریشه در کجا دارد؟

احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین معاون رئیس قوه قضاییه در حالی که صدور سند رسمی را در انحصار مجموعه تحت امر خود می‌داند، به فارس می‌گوید: ما مکلف به کوچک‌سازی دستگاه‌ها و واگذاری امور غیرحاکمیتی به بیرون هستیم؛ بنابراین، چگونه می‌توانیم لایحه‌ای را به تصویب برسانیم که بر اساس آن دفا‌تر اسناد رسمی وظیفه ذاتی خود را از دست بدهند؟ در رابطه با ثبت معاملات، نباید موضوع را بر خلاف سیاست‌های نظام از بخش خصوصی به بخش دولتی واگذار کنیم.

وی درباره بحث ماده ۲۹ قانون جرایم رانندگی و ثبت سند خودرو در دفترخانه‌ها به مهر گفت: موضوع کاملا روشن است و وزیر دادگستری هم اعلام کردند که دستگاه‌ها باید جامعه را به سمت سند رسمی ببرند. اگر ابهامی در قانون ثبت سند خودرو ‌باشد، قطعا مجلس و شورای نگهبان در این موضوع وارد می‌شوند؛ نمی‌شود دستگاهی قانون را خودش تفسیر کند.

سخنان تویسرکانی در حالی گفته می‌شود که نه تنها مجموعه تحت امر وی تا کنون کوچک‌ترین تلاشی برای صدور سند رسمی برای خودرو به انجام نرسانده، بلکه هنوز مراجعان به دفا‌تر رسمی به ازای پرداخت دست‌کم چند صد هزار تومان، بنچاقی به دست می‌آورند که بخش‌هایی از آن از روی سند مالکیت صادر شده توسط نیروی انتظامی دست‌نویس شده است!

اینجاست که نه تنها دفاع از بخش خصوصی در برابر بخش دولتی و اشاره به چشم انداز و سند توسعه نظام و... بیشتر به شوخی شباهت دارد، بلکه هیچ اشاره‌ای به رقم دریافتی توسط دفترخانه‌ها که سهم بزرگی از آن به سازمان ثبت اسناد اختصاص می‌یابد، نمی‌شود تا این پرسش باقی بماند که ثبت سراسری و آنلاین توسط ناجا قابل اعتماد‌تر است یا نوشته‌ای که یک دفترخانه تنگ و تاریک در دفتر بایگانی خود ثبت کرده است؟

آیا سند هولوگرام‌دار و چاپی نیروی انتظامی قابلیت استعلام آسان‌تری برای ضابط قضایی (پلیس) و دیگر نهادهای مرتبط با ترافیک دارد یا بنچاق ثبت اسناد؟

آیا می‌توان ثبت اطلاعات مالک و خودرو را از حیطه وظایف نیروی انتظامی و مراکز شماره‌گذاری حذف کرد؟ اگر پاسخ منفی است، به راستی تخلف این نهاد در کجاست که برای محکوم کردن ایشان، ضابط قضایی را متهم به تخلف از قانون می‌کنید؟

نکند خدای نکرده همه تلاشتان برای تغییر در اوضاع کنونی، الزام مردم به مراجعه به دفا‌تر اسناد رسمی و پرداخت پول به مجموعه تحت امر شما باشد؟!
برچسب ها
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۹
در انتظار بررسی: ۴۱۲
انتشار یافته: ۱۹۱
صادقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
بزارید من یه موضوعی رو بهتون بگم
سال گذشته یک موتور سیکلتی خریدم، که تو دفاتر ثبت اسناد سند زدیم، ولی دیگه دنبال کارهای پلاک و این چیزهاش نرفتیم چند وقته پیش موتورو گرفتن و رفت پارکینگ خواستم سند ببرم هر چقد گشتم پیدا نکردم که نکردم، رفتم چند روزه پیش رفتم همون دفتر ثبت اسناد موضوع رو مطرح کردم، خیلی جالبه میگه باید شماره سند یا کپیش رو بیاری تا بتونیم براتون پیدا کنیم سندش رو، گفتم آقای محترم من گم کردم، گفت به من مربوطی نیست من چجوری بیام از تو این همه سند پیداش کنم، گفتم مگه تو سیستم ثبت نمی کنید، خوب نام و نام خانودگی من رو بزنید مشخص میشه، خیلی خنده داره، برگشت گفت سیستممون چند ماه پیش سوخته...
این در حالی هست که شما تو سیستم نیروی انتظامی هر جای کشور که باشی با یک دکمه همه مشخصات صاحب وسیله نقلیه مشخص میشه... اینها فقط دارن پول مفت می گیرند...
اگه کسی هست منو راهنمایی کنه از طریقی بتونم اقدام کنم که این دفتر خونه مجبور به پیدا کردن سند من بشه ممنون میشم
پاسخ ها
مصطفی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
سلام
این دفتر ها خودشون جدا از کامپیوتر یه دفتر دارن که اسم ها و شماره ها داخل ثبته.
برو تو دفترشون بگرد 100%گیرت میاد.
ایلیا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
این دفترخونه میخواسته دست به سرت کنه چون تو هر دفترخونه ای دفتری به نام دفتر راهنما وجود داره که مشخصات طرفین تمام اسناد اونجا ثبت میشه.
بعدش تو که از سندت یه کپی نگرفتی حقته اینجور بشه
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
درسایتhttp://shekayat.bazresi.ir شکایت کن
افشین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
سلام چون در دفتر هم امضا کردین میتونی به حدود همان تاریخ دفتر را پیدا کنی و شماره را برداری
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
آقای صادقی، بهترین راه حل اینه که به اداره کل ثبت اسناد و املاک استان مربوطه مراجعه و در اداره بازرسی مشکلت را مطرح کنی. اگر تهران هستی آدرس اداره کل ثبت استان تهران: خيابان قائم مقام فراهانی- پایین تر از خیابان دکتر بهشتی- کوچه شهید میرزاحسنی -پلاک 3 کدپستی :15867 تلفن : 5-88480191 نمابر :88552885
امیدوارم مشکلت حل بشه. دفتر خونه ها از بازرسی ثبت خیلی حساب میبرن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
سلام
دو تا راه به نظرم ميرسه
1- بر اساس تاريخ تقريبی انتقال سند، به دفترخونه مراجعه کنی و بخوای سند های اون بازه زمانی رو ببينن
2- اگه اذيت کردن، ميتونی بری بازرسی دفاتر اسناد رسمی، فکر کنم تو ظفر باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
واقعا پول زوری است که دفاتر اسناد رسمی می گیرند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
عذر می خوام اشتباهی منفی دادم من هم با نگارنده موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
از تعداد منفی ها میشه فهمید چند تا سر دفتر به این نظرات سر زده اند
پول زور بده
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
یکی از معضلات روش قدیمی که من گرفتارش شدم اینست که خریداران واسطه یا آنهائی که بعد از مدت کمی احتمال نیدن که ممکن است خودرو را بفروشند، به طمع عدم پرداخت هزینه های دفترخانه با پلاک مالک قبلی رفت و آمد کنند و تمایلی به نقل و انتقال نداشته باشند و این کار مشکلات زیادی را ایجاد می کنه و باعث اختلافات زیاد بین فروشنده و خریدار می شود.
ناشناس
| United States |
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
اخیرا یک تویوتا مدل2007 خریدم .فروشنده بیچاره 450.000 تومان به محضر پرداخت کرد.
زمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
انتقال همزمان سند وشماره گذاری پلاک خودرو توسط راهنمایی ورانندگی ضریب اطمینان بالا میرود و جلوی تخلفات گرفته میشود
پاسخ ها
مش سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
متاسفانه هنوز برای فک پلاک و نصب پلاک جدید در مراکز تعویض پلاک یکی از الزامات ، داشتن سند قطعی یا همان بنچاق قبلی مالک هست .
وقتی خود تعویض پلاک درکنار برگ سبز و سند کمپانی چنین چیزی رو هنوز مطالبه میکنه مردم چکار باید بکنند؟!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
قبلا این طوری بود الان دیگه فقط برگه سبز معتبره.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
درسته.من هم فقط برگه سبز داشتم و نرفتم محضر ولي خود مركز گفت يا بنچاق و يا برگه سند اوليه كارخانه را بايد بياوري.(البته اين موضوع مال چند سال قبل است و جديدا نمي دونم چه كار مي كنند)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
شما که دم از قانون گرایی چرا مردم رو به قانون گریزی راهنمایی میکنید؟ قسمت عمده وجوهی که مردم بابت تنظیم سند رسمی به دفاتر میپردازند بابت مالیات نقل و انتفال متعلق به دارایی است .شمایی که این متن رو نوشته اید نه تنها از حقوق و قانون سر در نمیارید بلکه تا حالا تو صف طولانیه تعویض پلاک هم نرفتبد و یه روزه کاملتون تلف نشده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
180 هزار تومن پول بنچاق نویسی برا پراید دادم که توش نوشته 48 هزار تومنش مال دفتر خونست!! این مالیاته؟ انصافه برا یه برگ نوشتن 48 تومن خودشون می گیرن و هشتاد و چند تومن به اداره بالا سرشون می دن؟
تو باسوادی و حقوق می دونی؟
حقوق مردم رو هم می دونی؟
اینا مالیاته یا پول زور؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
ودر ضمن تعویض پلاک 1ساعت بیشتر زمان نمیبره
مصطفی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
معذرت میخوام که روزی که خودرو خرید میشه پول مالیات و همه چیز رو میگرید.
همه اش باید پول تو جیبه دولت بره یه ماشین یه مالیات داره اونم روز اول خرید میگیرد پستون نیست بخداااااا؟
صفش شلوغه که شلوغه 200 تومن میزارم تو جیبم 10 ساعت تو صف وای میاستم و تعویض پلاک میکنم میرم.
شما دیگه...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
ماحاضریم توصف طولانی تعویض پلاک بریم اماپول یامفت ندیم به شماها ناشناس جون.بله...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
ازمنفی هایی که خوردی مشخصه چقدرخوانندگان باهاتن.من جات باشم براخودم مثبت میزنم دلم خوش بشه بنظرم محضرداری.تابناک جون مادرت حذفش نکن قصدم توهین به محضردارهانیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
منم رفتم يه سند خونه رو در رهن بانك بذارم، نا قابل 600 هزار تومن گرفتن كه به قول خودشون 200 تومنش واسه دارايي بود!
مسعود
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
خوب اگه واسه مالیاته چرا شما سنگشو به سینه میزنید!
نخیر آقا جون به قول دوستمون واسه یه دستنویسی 48تومن ناقابل گیرتون میآد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
برای یک وام سند خونه را گداشتم رهن، حدود 5 درصد مبلغ وام هزینه این کار در دفترخونه شد
وقتی هم که ارقام گرفته شده را می‌بینی با مبلغی که نوشته شده مغایرت داره، خوب منم از حقوق سر در نمی‌آورم شاید مربوط به اون باشه
یا چند سال پیش یک تعهد نامه برای وزارت علوم باید می‌دادم چهار برابر مبلغی که نوشته شده بود از من گرفتند
جلیلی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
آقای قانون دان مثلا اگه برین دفترخونه و پول زور رو پرداخت کنین دیگه لازم نیست برین صف طولانی تعویض پلاک؟؟؟
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
ایرانی عزیز سیستم تمام مکانیزه نیروی انتظامی رو واقعا با یان جمله قانون گرائیت می خواهی با سیستم تمام سنتی ثبت اسناد عوض کنی واقعا جالبه ضمنا ما رفتیم شماره گزاری حدود 1.5 ساعت بیشتر معطل نشدیم و اقعا سرعت عملشان عالی بود دستشون درد نکنه خدا قوت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
آقای محترم ازآن 180 هزار تومان به قول خود شما 48 هزار تومان آن برای دفتر خانه است از آن 48 هزارتومان 10 درصدر کانون سردفتران 30درصد کارمندان ودفتریار والباقی حدودوا 10درصد مالیات دارد (یعنی از آن 48 هزارتومان فقط حدو 15 تا 16 هزا تومان برای سردفتر باقی میماند )
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
شما که تو صف شماره گذاری یک روز معطل شدی نمیدونی بدون مراجعه به دفتر اسناد رسمی باید بازم یک روز بری برا تعویض پلاک علاف بشی؟
صالح
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
من هفته پیش کمتر از یک ساعت (45 دقیقه) تمام کارهای ماشین رو تو مرکز تعویض پلاک خاوران انجام دادم . کمتر از 50 هزار تومن هم دادم
خدا خیر بده به تمام کارمنداش که واقعا عالی کار می کردن
سروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
تمام جملات مخصوصا بند آخر را گل گفتی احسنت احسنت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
چرا فقط نظرات موافق دروغهای خودرا نمایش میدهید
abbas
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
مثل خیلی از کشورها باید تمام کار سند خودرو در بنگاه معاملات ماشین انجام پذیرد . اگر خودرویی نیز مسروقه باشد در سایت اداره پلیس باید شماره های آن زده شود
پاسخ ها
ناشناس
| Switzerland |
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
میشه بگید تو کدام کشور، در اروپا و مخصوصا سوئیس سیستم این است.
برای ماشین صفر
1- نمایندگی ( نمایشگاه فروش مجاز مثلا نمایشگاه تویوتا) برگه مشخصات خودرو و تائید خرید را به خریدار می دهد.
2- خریدار با بیمه تماس می گیرد و بیمه ،گواهی بیمه را به خریدار می دهد. ( ماشین بیمه می شود).
3- خریدار با برگه خرید . مشخصات خودرو و گواهی بیمه به اداره راهنمایی و رانندگی می رود و در خواست کارت و پلاک می کند.( اگر از قبل پلاک نداشته باشد در خواست پلاک جدید می کند چون پلاک متعلق به فرد و اسم اوست.)
4- اداره راهنمایی کارتی به نام شخص و آدرسش و مشخصات خودرو صادر می کند.
5- مراحل تمام همین کارت ثبت شده تمام سند کاشین است.
ماشین دست دوم
1- فروشنده کارت گفته شده را به اداره راهنمایی می برد و آنرا ابطال می کند.
2- خریدار پس از خریر ماشین کارت را از فروشنده می گیرد.
3- مراحل 2 تا 5 ماشین صفر
زارعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
آقای ناشناس محترم؛ مگه سند در دفترخانه تنظیم بشه، نیازی به تعویض پلاک نیست؟ اصلا سند دفترخانه ای به تنهایی به دردی میخورد؟
soroush
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
واقعیت اینکه هدف سازمان های ایرانی از تامین نیاز مشتری به تامین اهداف مدیران این سازمانها تغییر پیدا کرده است ! سوال من این است آیا نمی توان این نصب و فک پلاک را فقط بر روی کاغذ انجام داد و این همه منابع را اتلاف نکرد ؟ اصلا کارکد و خروجی این سیستم تا کنون چه بوده است ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
اصلا خودرو پلاک میخواهد برای چه ؟!!! نظرت همین بود دیگه؟ نه؟!!!!!! اصلا چه کاریه اخه ؟!!!!!
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
نخیر منظورش اینه که چرا باید پلاک عوض بشه مگه نمیتونن از همون لحظه تو سیستم وارد کنن که شماره پلاک از مالک قبلی به مالک جدید منتقل شده؟ حتما باید هی پلاک ها رو بکنن و یه پلاک جدید نصب کنن ؟ همین پول پلاک هم اضافه هست و میتونن نگیرن و کلی منابع و وقت مردم رو هدر ندن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
اصلا اصل این تعویض پلاک چه نکته ای داره مگه قدیم که همون پلاک رو ماشین بود چه عیبی داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اين دفتر اسناد پشتشون به جاهايي گرمه كه حتي نيروي انتظامي هم حريف اينها نيست. وقتي نيروي انتظامي اعلام كرد كه با داشتن برگ سبز نيازي به ثبت در دفترخانه نيست با اعتراض شديد بيشتر نمايندگان مجلس روبرو شد!! جالب است بدانيم چرا نمايندگان با داشتن در امد گاهي چند مليوني روزانه دفاتر ثبت نگراني خود را از كاهش درامد اين قشر بيان ميكنند؟!! جالب اين است كه نمايندگان پس از اتمام كار نمايندگي خود اجازه باز كردن دفاتر ثبت را دارن كه در حقيقت اين كار را براي روز مبادا كنار گذاشته اند ونگران كاهش در امد خود در آينده هستن
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
دفاتر اسناد رسمی از حربه گول زدن مردم اون هم از بی اطلاعی آنها استفاده میکنه و جیب مردم رو خالی میکنه . اگه در رسانه ملی چند وقت تبلیغ و اطلاع رسانی بشه دیگه مردم نمیرن دفاتر اسناد رسمی برای نقل انتقال خودرو . در ضمن کانون سردفترا و اداره ثبت با زدو بندها اجازه نمیدن اطلاع رسانی بشه . مردم خودشون باید دست به کار بشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
شما که دم از قانون میزنی یا خودت دفترداری یا چپت پره که اینجوری از یه همچین حرف حسابی جوش آوردی!!
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
برام تجربه شده نظر مخالفو نمیزارید ولی دوباره برا تکرا میگم هزینه هایی که تو دفتر خونه اخذ میشه 80درصدش متعلق به دولته و ربطی به سردفتر و غیره نداره ثانیا چرا کسی به طرح نیرو انتظامی که بعد از گذشت 20سال اومده طرح پلاک اختصاصی رو از المان تقلید کرده اعتراض نمیکنه اونم وقتی که خود اونها این طرح و (شخصی سازی پلاک ) را چند سال کنار گذاشتن ثالثا واقعا کدوم ادم ساده ای که فکر کنه 250 مرکز تعویض پلاک میتونن انواع و اقسام سند هارو اعم از ارثی و رهنی و غیره رو بجای 3000 دفتر خونه انجام بده اونم بدون هزینه واقعا دولت از در امد میلیاردی نقل و انتقال خودرو میگذره اونم تو این بی پولی لطفا راجع به مسیلی که نمیدونید اظهار نظر نکنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
اخه خودت قضاوت کن ! مگر اتومبیل باید رهنی و ارثی و .... باشه؟! مسخره نیست؟ تو همون آلمان که میگی به این مسایل میخندند ! حالا اگر یک کار درست را از آلمانها یاد بگیریم و رو اجرای اون پافشاری . میشه تقلید ؟ .........
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
كار مردم با مراجعه به دفترتعويض پلاك در عرض كمتر از 2 ساعت تموم ميشه و پول دفتر تعويض پلاك بابت هر تعويض پلاك موتور 1400 تومان . براي ماشين 2300 تومان است. اين رامقايسه كن با دفاتر اسناد رسمي كه حداقل 300هزارتومان پول از مردم ميگيرن. يه كم انصاف خوب چيزي است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
پرفسور!! گفته فقط براي وسايل نقليه موتوري در حيطه وظايف نيروي انتظامي است نه انواع اسناد ارثي و رهني و.... كه معمولا براي ملك است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
بر اساس ماده 29 این قانون؛ نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.
پس قانونگذار انتقال سندرسمی راتوسط دفاتر اعلام نموده وشما دارید بااحساسات مردم وبطور گزینشی باقانون برخوردمیکنید واسم این دروغ بزرگ حتما رسالت مطبوعاتی است و حتما نیروی انتظامی براتون بصرفه تر که اینجوری ناحق مطلب مینویسید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
همانطور که فرمودید بر اساس ماده 29 نقل و انتقال خودرو باید به موجب سند رسمی انجام شود
اول : سند نیروی انتظامی سند رسمی است و سند دفتر اسناد ، بنچاق !
دوم : در کدام دفتر خانه از شما برای نقل و انتقال استعلام راهنمایی و رانندگی اخذ شده؟
سوم : شما مفسر قانون هستید که برای خود تفسیر کردید که پس قانونگذار این را اعلام کرده و ان را ؟
چهارم : اگر خودرویی که خریداری میکنید احتمالا سرقتی باشد ، دفترخانه به شکایت شما رسیدگی میکند یا نیروی انتظامی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
يعني سند نيروي انتظامي كه كاملا واضح و روشن اسن رسمي نيست و بنچاق دفتر خانه كه سراسر پر است از اصطلاحات حقوقي و فقهي كه من يكي اصلا سر نمي دارم چي نوشته رسميه؟؟ يا اون پوله رو بدن رسمي تر ميشه؟ اصلا چه ربطي به نوع و مدل و خارجي بودن و داخلي بودن ماشين داره كه قيمتهاش فرق مي كنه؟؟؟الان ميگيد مقدار ماليات هاش فرق مي كنه ولي اينطور نيست و هزينه نوشتن براي انواع خودروها مختلف است.
ناشناس
| United States |
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
دفتر خانه ها کارشون راحت طلبی
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اگر نیاز به پرداخت مالیات باشه اخذ این مالیات میتونه در راهنمائی و رانندگی صورت بگیرد و نیازی به وقت تلف کنی دفاتر اسناد رسمی نیست.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
هنوز خیلی از خریداران محترم با توجه به اینکه هزینه بعهده فروشنده است راضی نمیشن به محضر نروند و به تعویض پلاک بسنده نمی کنند به نظر میرسه باید اتحادیه ها و اصناف مربوط این مساله را نهادینه کنندتا رسما از سوی مردم پذیرفته بشه! ضمن اینکه شخصابرا دریافت نقدی کیف پول مراجعه کردم بانک تنها صاحب سند را میشناسه نه صاحب برگ سبزپس معلومه که هنوز این مساله جا نیفتاده!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
بانک نه ! کارمند بانک
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
واگداری خودرو از طریق نیروی انتظامی ، نه فقط در ایران ، بلکه در کشورهای دیگر هم انجام می گیره.. منطقی تر و جامع تر و به صرفه تره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
فکر کنم تعداد زیادی از اون کشورهایی که خودشون تعویض پلاک رو شروع کردن به دلیل عدم دستیابی به اهداف تعیین شده سیستم تعویض پلاک را مجدد حذف کردن
ناشناس
|
-
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
احسنت من هم با شما موافقم پول زور ميباشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
فقط مشکل که پول نیست ! هزاران مشکل دیگه پشت ان هست ..... مالیات نقل و انتقال کاملا قانونی هست ولی مسیر دریافت ان هنوز درست نیست .... همانطور که شما برای پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک به دارایی مراجعه میکنید برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو هم میتوانید همین کار را بکنید . بهتر که در مراکز تعویض پلاک باجه ای برای اینکار هم باشد
اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
بالاخره یکی باید تکلیف را روشن کند، یعنی کسی نیست که بتواند تکلیف مردم را در این زمینه مشخص کند، عجب مملکتی است ها ...
بیگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اگر نمیتوانید به نفع مردم تصمیم بگیرید فکر کنم در کشور های دیگر هم ماشین دارند هم انتقال .ببینید آنها چه میکنند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
در مورد خودرو همگی میروند به مراکز تعویض پلاک ...... اصلا دیگر در کشورهای پیشرفته جایی به نام دفترخانه وجود ندارد بلکه در انجا وظایف دیگر را هم دفاتر پیشخوان دولت انجام میدهند و قوه قضاییه فقط به کار داوری و قضاوت مشغول است و نه ثبت و ...
كارشناس حقوقي نيروي انتظامي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
تابناك جان اين تحليل فشل ومسخره اي كه نوشتي مثل جواب احمدي نژاد به خبر نگار مهر بود يك چيز واضح ومبرهن استو مورد تاكيد مقام معظم رهبري نيز است وان مطلب اين است كه هر لايحه اي كه در مجلس قانون شد همه بايد از ان اطاعت كنندومجلس طبق ماده 29 متعاملين را موظف به اخذ سند از دفاتررسمي نموده است حالا معلوم نيست شركت ناجي پژوهش متولي وپيمانكارمركز تعويض پلاك كه متعلق به بازنشتگان وشاغلين نيرو انتظامي است چطور به رسانه ها ومسئولين ناجا فشار مي اورد تا براي دريافت پول بيشتربستر دور زدن قانون را فراهم كنند هيچكس نيست سوال كند پول هاي بي زباني كه به عناوين مسخره اي در تعويض پلاك يا پليس بعلاوه 10مي گيرند با كدام مجوز قانوني است بهر حال سعي نكنيد همسو با موج فعلي در هر زمينه قوانين مجلس را تضعيف كنيد
پاسخ ها
مجید
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
جنابعالی واقعا کارشناس حقوقی هستید؟ یکبار قانون را خواندی؟ قانون، خریدار را مخیر کرده که در صورتی که مایل باشد بعد از نقل و انتقال خودرو در نیروی انتظلمی می تواند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کند، البته اگر پول توی جیبش اضافه بود و به نیروی انتظامی شک داشت!!
اشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
پر واضح وروشن براي كسب درامد بيشتر دست به كاري ميزنند شنونده بايد عاقل باشد چنانچه اين دفاتر بتوانند ميگوينند براي دريافت كواهي نامه نيز نزد انان برويد اون اقاي كه از دفاتر دفاع كرده يكي از خودشانه سنگ خودش به سينه مي زه افرين به تابناك
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
چند سال پیش همین طرح اجرا شد من یک پژو خریدم وقتی فروختمش چون در ثبت سند نزده بودم خون خدا رو به دلم کردن بعد از 5 سال فروشنده قبلی رو پیدا کردم و بردم ثبت .
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
آفرین تابناک...همیشه دفاع از حقوق قانونی مردم/سپاس.
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
هربار این حرفا زده میشه و نتیجه ای نمیگیریم ی چیز جالب بگم میدونسین اگه ی ماشین ب فرض 5بار فک پلاک بشه و سند نخوره و یکمرتبه شخصی بگه سند محضری میخاد و بیاد دفترخونه ب تعداد فک هایی ک انجام شده ک درمثال بالا 5مورد بوده 5بار پول سند از صاحب سند میگیرن؟؟؟!!
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
چند سال پیش هم همین بحث بود من ماشینم را در شماره گذاری مجبور شدم بخرم بعد از چند سال موقع فروش مجبور شدم برم مالک قبلی رو پیدا کنم و با هزینه خودم او را ببرم دفترخانه تا اول ماشین را به نام من بزند و سپس من ماشن را به نام خریدار بزنم.
اگه به خدا و روز حساب و کتاب اعتقاد دارید من راضی نیستم.
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
احمد جان معنی نقل و انتقال همینه برای هر بار انتقال دولت مالیات خودشو میگیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
فقط نیروی انتظامی در کشورهای پیشرفته مسئولیت ثبت نقل و انتقال خودرو را دارد.
پاسخ ها
دوست
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
توکه راست می گی؟
ناشناس
| United States |
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
درست در المان هم همینطوره
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
چرا در رسانه ملی در مورد این موضوع هیچ حرفی زده نمیشود تا مردم از این گنگی در بیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
ایا واقعا شما قانون را می دانید یا به سفارش ناجا این مطالب را نوشته اید
زضا
|
Bosnia and Herzegovina
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
واقعا جای تاسف دارد که این مقام محترم قضایی به جایی که کار را برای مردم آسان تر و منافع ملی را فدای جبیب محضر داران نکند صجبت از خصوصی سازی و.... می زند
ایلیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
کسی که این گزارشو نوشته کوچکترین تحقیقی راجع به این نکرده لطفا راجع به چنین گزارشاتی دقت بیشتری کنید من تا حالا فکر میکردم تابناک یه سایت بی طرفه ولی مثل اینکه شما هم از یه جایی خط میگیرین
مانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
ای کاش مشکل فقط حل شدن مشکل مردم بود و شما آقای رئیس فکر حل کردن مشکل مردم بودید ماشین مثل ملک نیست که تا قیامت بشه ازش استفاده کردو هر وقت قصد فروشش رو داشت برسیم خدمتتون و عرض ادب کنیم یه کالای مصرفیه و یک عمری هم داره پول زور که شاخ و دم نداره .می خواهید پول زور بگیرید از همون اونایی که میان با هزاران هزار بدبختی پول مسکن رو جور می کنن و هزاران نفره دیگه که حتی برای یک تعهد هم باید بیان دفتر اسناد و با قیمت های نجومی و متفاوت از هم که هر دفترخانه اسناد با توجه به سنجیدن وضع مالی طرف به دلخواه می تونه دریافت کنه بگیرید دیگه . فکر می کنم همین قدر کافی باشه. باید کل سود معامله های بازار بیاد سمت دفتر اسناد با همین 95 درصد سود بازار معامله نمی تونید کنار بیاید 100 درصدشو می خوایید ؟همین روزاست که بگید هر سهامی که تو بورس ثبت می شه باید بیاد اسناد . با این لحن بهتر نیست؟ پول زور وده پول زورررررررررررررررررررررررررر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
از این خبر متشکرم
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
همه دروغ میگن پراید 48هزارتومن بقیه مال دارائی واداره ثبت
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
لطفا" بی طرفانه منتشر نمایید :
سید مرتضی بختیاری وزیر دادگستری در نامه‌ای به معاون حقوقی رئیس جمهور و در پاسخ به نامه هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در خصوص اعلام مغایرت عبارت صدور سند مالکیت مندرج در بند (ب) ماده (1)آیین نامه اجرایی ماده (29) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با ماده (29) قانون یاد شده آورده است: با توجه به اینکه عبارت صدر ماده (29) قانون یاد شده صراحت دارد، اولا نقل و انتقال خودرو باید به موجب سند رسمی انجام شود که مفهوم مخالفش این است بدون تنظیم سند رسمی نقل و انتقال خودرو اعتبار قانونی ندارد، ثانیا از عبارت سطر دوم ماده مذکور صریحا مشخص است که این نقل و انتقال باید در دفاتر اسناد رسمی صورت پذیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
جالبه از هر دفتری هم که می پرسی می گن بدون ثبت دفتر ارزش قانونی نداره این برگه سبزها! برای فروش خودرو 270 هزار تومن از ما پول سند گرفتند که 147 هزار تومنش سهم من شد، سخت ترین قسمت کارش هم تایپ گواهی بود که فکر کنم حدود 10 دقیقه طول کشید. خدایا به ما از این پولا بده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
خوب شما که فکر می کنی کار راحتی برو یه دفترخانه بزن !!! یکم تحقیق کن ...
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
چون بعضی از مردم از لحاظ سواد پایین هستند اگر خرید فروشی باشه قبول نمیکنند که سند دفتر خانه نیاز نیست . در ضمن مالیات رو توی اداره مالیات می پردازند نه دفتر خانه .
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
تمام مالیاتهای نقل و انتقال در دفاتر قابل دریافت هستند.دفترخانه به نمایندگی از بانک از شما گرفته و انلاین به حساب خزانه واریز میشود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
آنلاین؟!!!! کدوم دفترخانه ؟ !!! ما که چندتاش را دیدیم اصلا کامپیوترم نداشتن !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اين صف طولاني كه گفتي بلاخره براي تعويض پلاك بايد طي كني چه در دفتر ثبت اسناد ثبت كني چه نكني گريز نا پذيره.
متین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
خرید و فروش خودرو از خانه و زمین و هر چیز دیگری سخت تر و وقت گیرتر شده و علت ان این است که هر سازمانی برای به جیب زدن پول در ان دخیل شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
به خدا قسم من اگه ایندفعه ماشین بخرم یا بفروشم به هیچ عنوان محضر نمیرم هرچی شد بذار بشه.نمی خوام به قول دوستان پول مفت بدم به محضرداران .
واقعاً اگرهم بحث مالیات است همزمان موقع واریز فیش پلاک خودرو در بانک یک فیش هم بابت مالیات نیز به حساب خزانه داری دولت واریز شودچرا باید لقمه دور سر می چرخانیم؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
جالب اینجاست که پلیس که خودش مخالف اصلی ثبت مالکیت در دفترخانه های ثبت اسناده، وقتی خودرویی را توقیف میکنه، برای ترخیصش اولین چیزی که میخواد همون سند تنظیم شده در دفترخانه هاست. اگر پلیس به نظر خودش اعتقاد داره دست کم در جاهایی که به خودش مربوط میشه اینقدر برای بنچاق ارزش قائل نباشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
چون خودش هم قبول داره که سند رسمی فقط در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
چرا نمیان این مساله رو تو رسانه عمومی برای مردم تشریح کنن. همین امروز برای سند بی ارزش 190 هزارتومان دادم هرچی تلاش کردم به خریدار بفهمونم که این سند بی ارزشه نشد گه نشد.
بهترین راه اینه که رییس پلیس راه تو تلوزیون برای مدم توضیح بده و از طرف دیگه سند زدن ماشین توی محضر غیر قانونی بشه تا مردم از این کلاه برداری بزرگ نجات پیدا کنن
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
برادر من یک ذره به حرفت دقت کن سند بی ارزش ؟ سند اسمش روشه سنده سند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
علی اقا هر کاغذی که روی ان مشخصاتی باشد و دارای امضا و کسی را مکلف به کاری بکند یا چیزی را معرفی کند سند محسوب میشود و اگر امضا و یا مهر یک نهاد دولتی یا تایید آن را داشته باشد رسمی میشود .... این که فکر میکننید فقط کاغذی که مهر دفتر خانه دارد رسمی محسوب میشود اشتباه است .. میتوانید از وکلا یا قانوندانها بپرسید . در ضمن برگه سبز نیروی انتظامی تمام مشخصات یک سند رسمی و معتبر برای دادگاه را دارد و سند رسمی محسوب میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
دمت گرم تابناک به این میگن یک اطلاع رسانی خوب و جامع و بدرد بخور که باعث میشه مردم مطلع بشن و بیخود و بی جهت متحمل هزینه های گزاف نشوند
ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
امشب برنامه نگاه یک رو حتما ببینید شبکه یک

دنبال مقصر چی میگردید؟ وقتی خود دولت مجوز گرونی رو صادر کرده و جالب اینه که احمدی نژاد اومده تو قسمت معترضین و میگه چرا باید گرون شه و کیلویی چند؟
به خدا مردم رو چی فرض کردن؟
دوستان کماکان نخرید تا این تاوبت سازها برای همیشه جمع شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
ببخشيد يه فضولي بكنم
در جمله زير
روش قبلی علاوه بر هزینه سنگینی که به مردم وارد می کرد، از ضعف بزرگی رنج می برد
رنج بردن اشتباه است
ميتوان گفت: ضعف بزرگي دارد
يا: به ضعف بزرگي مبتلي است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
متاسفانه در کشور ما به لحاظ ضعف های قانونی یک سری پول مفت به جیب میزنن و الان هم که منافعشون به خطر افتاده صغری و کبری میچینند مالیات هیچ ربطی به دفتر خانه نداره مگر من که ماشین صفر از سایپا یا ایران خودرو میگیرم سند بنچاق داره؟ نصف مردم ماشین دست اول دارن و هیچ مشکلی هم براشون پیش نمیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
به گزارش پايگاه اطلاع رساني کانون سردفتران و دفترياران به نقل از خبرگزاري مهر، چهارشنبه هفته گذشته برنامه تهران 20 برنامه ای تحت عنوان قانون نقل و انتقال خودرو با حضور سرهنگ محبی رئیس اداره حقوقی پلیس راهور برگزار کرد که در این برنامه پلیس اعلام کرد نیازی نیست مردم برای ثبت سند خودرو به دفترخانه ها مراجعه کنند. همچنین نظر سنجی برنامه هم نشان داد 76 درصد مردم با نرفتن به دفترخانه ها موافقند.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی گفت:متاسفانه صدا و سیما قانون را با فوتبال اشتباه گرفته و به جای اینکه مردم را به قانون مداری تشویق کند می خواهد با یک سئوال پیامکی به تقلید از برنامه فوتبالی، قانون و تفسیر آن را از طریق سئوال پیامکی به نظرسنجی بگذارد.

"محمد رضا دشتی اردکانی" افزود: درباره ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، یک سال تمام و در طول سال 89 هم در رسانه ها و هم در جلسات متعددی که در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس و مرکز پژوهشها و کمیسیونهای دولت داشتیم بحث و بررسی شد و مسئولین راهور تمام حرفهایشان را زده بودند. مگر می شود در یک برنامه زنده تلویزیونی صدها ساعت کار کارشناسی حقوقی- تقنینی- قضائی را بریده بریده در چند دقیقه مطرح کرد.

دشتی اردکانی با اشاره به اینکه 26 دی ماه 89 در صحن علنی مجلس، نمایندگان مخالف و موافق در صحن علنی، حرفهایشان را زده و استدلالهای موافق و مخالف را استماع کردند گفت: در نهایت قانون ماده 29 رسیدگی به جرائم رانندگی به همین صورت با رای اکثریت قاطع نمایندگان خانه ملت (142 رای مثبت، 68 رای منفی و 7 رای ممتنع از 226 نماینده حاضر) تصویب و به تایید شورای نگهبان رسید و لازم الاجرا شد.

وی افزود: طبق نص ماده 29 قانون، نقل و انتقال خودرو با سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: آیا واقعا در رسانه ای که نام ملی را یدک می کشد و با پول مردم اداره می شود باید رویکرد یک برنامه تلویزیونی اجتماعی با یک برنامه ورزشی، یکی باشد؟

وی ادامه داد: اگر مردم براساس یک پیامک سلیقه ای و غیرکارشناسی، در یک برنامه تلویزیونی اجتماعی یا حقوقی به اشتباه بیفتند و اعتمادشان را به مجریان قانون و قانون گذاران از دست بدهند و خودروی چند ده ملیونی شان را بدون مراجعه به دفاتر اسناد رسمی پلاک بزنند و فروشنده نتواند تمام پولش را از خریدار بگیرد و مالش از دست برود جوابش را صداوسیما می دهد؟

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: اگر اینطور است پس صداوسیما درباره تعویض پلاک و وجود یا عدم وجود آن از مردم نظرخواهی کند. می تواند سئوال کند آیا مردم راضی اند از تعویض پلاکهای مکرر؟ آیا راضی به پرداخت هزینه های مکرر برای هربار تعویض پلاک به موسسه رهگشا هستند؟

دشتی اردکانی گفت: هم اکنون انجام خدمات تعویض پلاک و نقل و انتقال خودروها در 35 مرکز تعویض پلاک در مراکز استانها و 165دفتر خدمات خودرویی در شهرستانها انجام می گیرد. درحالیکه حدود1331 شهر در ایران داریم. یعنی مردم1131 شهر باید برای تعویض پلاک از شهری به شهر دیگر روند. خطرات جانی این سفرهای بین شهری و خسارتهای مالی رفت و آمد و مصرف سوخت و اتلاف وقت مردم را چه کسی پاسخ می دهد؟

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: بهتر است صداوسیما اکنون بعد از دوسال، فقط یک دقیقه به جای یک برنامه نیم ساعته وقت بگذارد و فقط از مسئولین نیروی انتظامی یک سئوال بپرسد که چرا آئین نامه ماده 29 قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی که طبق قانون می بایست یک ماهه نوشته شود و با مهیا کردن زمینه حضور دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک به تعداد کافی، از این ظرفیت قانونی به بهترین نحو به نفع مردم استفاده شود، هنوز بعد از دو سال از تصویب قانون معطل مانده است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اینان غیر مستقیم میگویند پول وده پول زور ودهههههه
قانون دان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
شما بی اطلاع از قانون هستیدماده 29 وتبصره ان توسط شورای نگهبان تصویب شد وفقط 15درصد از هزینه متعلق به دفترخانه می باشد نیروی انتظامی قصد دارد بعدموفق شدن همه هزینه ها رابگیرد
حسين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
از اين ماجرا اطلاع نداشتن نه تنها آن قدر ها مهم نيست كه نسبت به ندان كاري نويسنده اين متن خبري، اصلا چيزي به حساب نمي آيد.
خبرنداشتن از اين كه دفتر واژه اي پارسي است و آن را نبايد به شيوه تازي جمع بست، بي اطلاعي محز است.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
کامنت چهارم مطعلق به یکی از این صاحب دفاتر هستش اینطوری داره دفاع میکنه!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
دوست عزیزی که این مطلب را نوشته اید، خواهش می کنم موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:
1- پیش از هر چیز حساب دفاتر اسناد رسمی را از اداره ثبت جدا کنید. دفاتر اسناد رسمی خودشان هم به اندازه کافی از سیاستهای فسیل شده اداره ثبت می کشند. از سالهای پیش دفاتر از اداره ثبت می خواستند که ثبت اسناد را مکانیزه کنند، حتی هزینه سفر مسئولین اداره ثبت به کشور فرانسه را دادند تا با سیستم ثبت اسناد فرانسه آشنا شوند، اما در نهایت هیچ اتفاقی نیفتاد. مسئله این است که اداره ثبت برای کسب منفعت بیشتر و به دلیل سوء مدیریت، دفاتر اسناد رسمی را که متعلق به بخش خصوصی هستند، تحت فشار قرار می داده و همواره مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کرد. به عنوان مثال اگر یک دفتر اسناد رسمی هزینه حق الثبت سند را با تاخیر یک روزه به حساب ثبت واریز کند، معادل 50 درصد حق الثبت را باید به عنوان جریمه به اداره ثبت بدهد. یا اینکه دفاتر بارها تلاش کردند که ثبت دستی در دفتر را لغو کنند اما اداره ثبت زیر بار نرفت. مسائل بسیار دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.
2- مسئله این است که نیروی انتظامی زورش زیاد است و دفاتر اسناد رسمی که بخش خصوصی هستند، زور ندارند. بنابراین نیروی انتظامی توانست به زور کار را به دست گیرد و دفاتر اسناد رسمی با رعایت قانون نتوانستند روند را اصلاح کنند. به عنوان مثال همانطور که می دانید دفاتر اسناد رسمی ملزم هستند که متن سند را به صورت دست نویس در داخل یک دفتر وارد کنند. دفاتر چندین بار تلاش کردند که این رویه بی فایده را لغو کنند اما از آنجاییکه اداره ثبت بابت فروش و پلمپ این دفترها سود خوبی را بدست می آورد بنابراین این مسئله کماکان برقرار است. مشکلات موجود در دفاتر اسناد رسمی را نباید به پای دفاتر نوشت بلکه مشکل اصلی از طرف اداره ثبت و بروکراسی اداری آن است.
3- هزینه هایی که دفاتر اسناد رسمی می گیرند شامل سه بخش اصلی است، «حق الثبت» که به جیب اداره ثبت می رود، «مالیات نقل و انتقال» که به جیب دارایی می رود و در نهایت «حق التحریر» که سهم دفترخانه است. جالب توجه است که مبلغ حق التحریر خیلی کمتر از حق الثبت و مالیات است. اتفاقا دفاتر اسناد رسمی هم خیلی علاقمند بودند و هستند که مالیات و حق الثبت را دریافت نکنند، اما بازهم زورشان نرسید. چون قانونا باید برای تنظیم سند حق الثبت و مالیات دریافت شود. دیواری هم کوتاه تر از دیوار دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد. زحمت تنظیم سند بر عهده دفتر خانه است اما اداره ثبت که هیچ نقشی در تنظیم سند ندارد حق الثبت دریافت می کند!
4- نکته جالب توجه اینجاست که در این مسئله هلال احمر هم دخیل است. چون تا پیش از این حدود 60% از بودجه سازمان هلال احمر از محل حق الثبت انتقال خودرو تامین می شد!!! حالا با عدم پرداخت حق الثبت هلال احمر با کسری بودجه مواجه می شود، اگرچه ممکن است دولت از محلهای دیگری بودجه هلال احمر را تامین کند.
5- دفاتر اسناد رسمی جزء معدود بخشهایی هستند که تمام درآمدهایشان زیر ذره بین دارایی قرار دارد و در نهایت مالیات زیادی را به دارایی پرداخت می کنند. به عنوان مثال یک بازاری با درآمد نجومی، سالانه مالیاتی در حدود 500 هزار تومان می دهد، اما دفاتر اسناد رسمی معادل 25% درآمدشان را مالیات می دهند که تقریبا ده برابر مالیات یک بازاری است. از این بین هم معادل 15% را به کانون سردفتران می دهند. 15% را هم به کارمندان می دهند و در نهایت 45% درآمد برای سردفتر باقی می ماند که سرمایه شخصی اش را برای راه اندازی دفتر به کار گرفته است.
6- در نهایت اینکه دفاتر اسناد رسمی کاملا خصوصی هستند اما تحت نظارت دولت و اداره ثبت قرار دارند و دخالت این بخشها در امور این صنف بیش از حد است بطوریکه خودشان نمی توانند امور مربوط به صنفشان را مدیریت کنند و همواره با دخالتهای دستوری دولت و ثبت مواجه بودند. اگر مشکلی در دفاتر وجود دارد، ریشه آن مربوط به بخش دولتی است.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
بعضی دفتر خانه ها سند های جعلی را با گرفتن رشوه بنام دیگران میزنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
مشکل این است که توی این مملکت نهادهای موازی زیادی داریم که هر کدومشون یک کار مشترک را انجام می دهند وجالب اینجاست که هر کدوم وجود خود را محق تر از دیگری تشخیص می دهند وجز سرگردانی مردم و اتلاف هزینه وغیره کاری انجام نمی دهند نمیدونم ما که در کره مریخ زندگی نمی کنیم بهتر نیست بجای این همه دوباره کاری وآزمون وخطا یک مطالعه تطبیقی با ممالک پیشرفته انجام واز تجربیات وسیستم های اونها برای حل این مشکل پیش پا افتاده بهره بگیریم ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
خوبه که اینو مردم بدونن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
خوبه که مردم مطلب صحیح و قانونی را بدانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
آقا جان چرا باید برای انتقال اتومبیل از دو محل اقدام کنیم ما که بیکار نیستیم دوروز توی راهنمایی و ثبت پلاک معطل بشیم دو روز هم برای تهیه مستندات و رفتن به محضر اسناد ! هر کس بیکاره بره دنبالش تا دفاتر اسناد هم نانی بخورند. اینقدر بیکار شدن که دنبال اینجور چیزها هستند ؟ اگر راست میگویند برند دنبال سیستمی سراسری کامپیوتری که هر جا سند اتومبیل یا ملک را ثبت کردیم بشه پروند مون را ببینیم . نه اینکه هنوز سیستم ثبت املاک مثل دوران قرون وسطی است که باید هزار تا پیچ وخم را رد بشیم و اخرش هم پول بدیم به یک ابدارچی تا سندمون را پیدا کنه ! خدا بداد مون برسه آقای رئیس فکری به حال سیستمهای اسناد بکنند.
یک کارشناس حقوق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
خداوکیلی راستش را بگو چقدر گرفتی این مطلب را چاپ کردی ! اصلا به خدا تعریف سند رسمی را میدانی ؟! اگر قرار باشد هرکس در اداره خودش سند بزند برای تنظیم سند ملک هم بگید مردم سند نزنند اصلا میدونی به خاطر همین عدم تنظیم سند چند در صد مردم برای حل اختلافات به دادگاهها مراجعه می کنند وبعد ازچند سال آیا به حقشان برسند یا نرسند به خدا برای حفظ منافع خود مردم را سردرگم نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
کیوون هم همین کار رو می کرد!!
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اکثر دفاتر ثبت اسناد و املاک و بنگاه های معاملات با استفاده از نجابت و ناآگاهی مردم بیش از آن مبالغی که برای آن ها معین شده هزینه دریافت می کنند اما علت اصلی اینست که مردم از حقوق خود بی اطلاعند و دستگاه های مسؤل هم می دانند و اقدامی نمی کنند مثلاً املاکی ها برای یک آپارتمان بالای صد میلیون از هر کدام بالای پانصد می گیرند در حال که نصف یعنی از هرکدام بالای 250000 بگیرند تابناک اگر امکان دارد نرخ های رسمی به روز دفاتر و بنگاه ها را چاپ کنید
طاها علوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
این دشنه که در جیب مردم می رود سر دشنه های دیگر که جیب مردم را سوراخ سوراخ نموده است .
صحرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
باید نیروی انتظامی کارهای اداری را به دفتر خانه ها یا هرجایی که تعدد داشته باشند محول کنه یک مرکز شماره گذاری در یک شهر خیلی مردم را الاف میکنه وقت مردم را مغنتم بشمارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
رفتن به دفترخانه کار کاملا اضافی و بیجاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
در تمام دنیا نقل و انتقال خود رو فقط و فقط در اختیار اداره راهنمایی و رانندگی است. آنچه مسئولین اداره ثبت می گویند صرفاً به خاطر منافع شخصی است. بعلاوه همه می دانند که فقط افسران محترم راهنمایی و رانندگی هستند که با بررسی سند صادر شده بوسیله خودشان خودروهای مسروقه را پیدا می کنند و هیچ کاری به بنچاق ندارند. بنابراین پول مفت ندهید.
شریفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
800 هزار تومن پول بنچاق نویسی برا وام قطعی ورهنی دادم که توش نوشته 335هزار تومنش مال دفتر خونست!! بابت حق ثبت وتحریر-تازه سر دفتر از دادن رسید برای پول پرداختی طفره میره در ضمن پول عوارض شهرداری ومفاصا حساب دارایی رو هم جدا گانه به اداره های مربوطه دادم -اینا مالیاته یا پول زور؟شایدم پول مفت
میثاق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اونچه که مسلمه ابنه که دفاتر اسنادرسمی نه زحمتی میکشن نه مواد اولیه ای نیاز دارند نه سختی کار دارن ونه هیچی اما جالبه که این رقم های عجیب و غریب رو سازمان ثبت برای نوشتن چندخط بعنوان حق التحریر و... وضع کرده!!!! وقتی حقوق یک کارگر بازای 8 ساعت کار در یک کارخانه در بدترین شرایط 12990 تومان هستش چه جوری برای نوشتن 4تا خط که چنددقیقه بیشتر طول نمیکشه چند صد هزارتومان پول میگیرید و اسمش رو میذارید قانون!!
قانون باید مایه راحتی و آسایش ملت باشه اما فعلا شده وسیله زورگویی اقلیتی بر اکثریت مردم!!
آقا نظرسنجی بکنید ببینید مردم نظرشون راجع به عملکرد ادارات و دفاتر اسنادرسمی چیه؟؟!! مردم ما خیلی خوب میفهمند اما بعضی آقایون جور دیگه فکر میکنند!
واقعا عملکرد نیروانتظامی بهتر بوده و همین که هزینه مردم دربدر رو پایین بیاره دمش گرم..
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
جناب حقوق دان لابد کشورهای دیگر در حد شما حقوق نمی دانستند که تمام مراحل نقل وانتقال خودرو را در همان برگ سبز خلاصه کرده اند که آنهم در 5 دقیقه خلاصه می شود. پایین برگ سبز قابل جدا شدن است خریدار جدید آن را پر کرده و با پست می فرستد به پلیس تا ظرف 2 یا 3 روز برگ سبز جدیدی به نام او و آدرس او ارسال می شود . همین یپبدون پرداخت حتی یک ریال.
محمد حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اساساً حذف تشكيلات واسطه براي تسريع در روند كارها بسيار مهمه...
اين قانون يك نمونه موفق بود براي اينكه مردم پولشون رو الكي به دفاتر ثبت اسناد ندن و وقتشون هم تلف نشه...
براي جاهاي ديگه هم اگه تشكيلات واسطه حذف بشه خيلي عاليه... مخصوصا تو شهرداري ها...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
این پول به جیب دفاتر نمی رود ! کمی تحقیق کنید
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
بايد همان كارى كه در كشورهاى پيشرفته و با حساب و كتاب انجام ميشود را پس از بررسى و تطبيق با سيستم كشور و رفتارهاى مردم و پليس ووو انجام داد بايد سعى كرد هزينه هاى ملت ا انجا كه بايد و شايد كاهش داد . متشكرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
تو شهر ما (ساری )که مردم همچنان به دفتر خانه می روند و کسی هم اطلاع رسانی نمی کند.خوب شد گفتید چون چند وقت دیگه قصد فروش ماشینم را دارم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
چون خرج سند بعهده فروشنده است مطمئنا خریدار از شما سند خواهد خواست.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
مردم شهر شما کار عاقلانه ای می کنند چون چون طبق ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی ثبت در دفترخانه اجباری است و اگر این کار رانکنند بعدا ( خریدار) آخر به مشکلی اساسی مواجه خواهد شد .
farhad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
تابناک ! لطف کنید یک پیگیری بفرمایید بیمه چرا برای پرداخت خسارت بیمه بدنه در صورت سرقت یا .... خودرو بنچاق می خواهد؟ مگر سند نیروی انتظامی اعتبار ندارد؟
ضمنا مگر بنچاقی که برا ی خودرو 15 تومنی می نویسند با بنچاق خودرو150 تومنی فرق دارد که حق الثبت را براساس قیمت خودرو می گیرند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
شما ماشین 200 میلیون تومنی با ماشین 10 میلیون تومنی برات فرق نداره ؟؟؟
چطور انتظار داری برای صاحبان حقوق دولتی از جمله دارایی فرق نداشته باشه !
مهدى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
من ماشينم را ٢٠ روز پيش به يكى از اقوامم فروختم و فقط رفتيم تعويض پلاك انجام داديم. حالا فاميل ما ماشينو به يك غريبه فروخته و تعويض پلاك را انجام داده و خريدار خواسته بره دفترخانه ولى دفترخانه گفته من كار خلافى انجام دادم و دوباره بايد برم تعويض پلاك و دفترخانه وگرنه ميتواند از من شكايت كنه لطفأ من را راهنمايي كنيد.
کارمند دفتر خانه
|
United States
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
سیاست حاکمیت کوچک کردن دولت و واگداری انجام خدمات به بخش خصوصی است ،آیا میدانید با همان 48 تومان که گفتید چه می شود بعد از کسر هزینه اوراق بهادار دولتی- ارزش افزوده- مایات بر در آمد -هزینه خرید دفتر-هزینه پلمپ دفتر(واریز به خزانه)-هزینه پلمپ در دادسرا واریز به حساب حمایت از زندانیان-هزینه شرکت ارایه دهندگان لیست افراد محجورین و ممنوع المعاملات-وآب وبرق و گازو...اگرآخرش چیزی ماند درآمد دفتر یارو سردفتر وکارکنان می شودواگر پلیس با آنهمه در آمدبه این اندک طمع دارد بسم اله...ولازم است بدانید 18000نفر با این کار به بیکاران جامعه اضافه خواهد شد
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
من یک ماه پیش ماشین خریدم وتوی رلهنمایی رانندگی انتقال سند کردم وخیلی هم راضی هستم توی3ساعت کارم تموم شد وکار منطقی هم هست وربطی به ثبت اسناد ندارد یه پول مفتی از مردم میگرفتند حالا زورشون میاد راهنمای رانندگی این کارت درسته دمت گرم کوتاه نیا
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
شورای انقلاب در مرداد سال ۵۹ لایحه قانونی نحوه نقل و انتقالات وسایل نقلیه موتوری را تصویب کرد که بنا بر آن، همه دفا‌تر اسناد رسمی از انجام هر گونه معاملات مربوط به وسایل نقلیه موتوری منع شده و هر گونه معامله و نقل و انتقال وسایل نقلیه موتوری فقط در یگان‌های راهنمایی و رانندگی مجاز به شماره‌گذاری صورت بگیرد.

این قانون در حالی بیان می‌شود که بر اساس قانون رسمی کشور، نقل و انتقال سند خودرو اختیاری و اصل ثبت اموال منقول هم اختیاری است و تنها ثبت سند عرصه و اعیان اجباری محسوب می‌شود و برای نمونه، می‌توان گفت برای دستگاه چاپ و تلفن و موبایل که سند در دفترخانه زده نمی‌شود،‌‌ همان برگه خرید کفایت می‌کند.

البته این موارد سال گذشته در قالب ماده ۲۹ قانون جدید راهنمایی و رانندگی تجمیع شده و به تصویب رسید تا نحوه اجرای آن سرآغاز بحث‌های دیگری شده و حتی کار به تفسیر قانون و مراجعه به نظر شورای نگهبان هم کشیده شود.
منوچهر كاظمي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
با سلام و خسته نباشيد مدتي پيش يكدستگاه سمند از شخص حقيقي خريداري كردم وكالت برا شماره گذاري اخذ گرديد و پلاك ماشين بنام گرديده ولي جهت انتقال ايا نياز به سند دفترخانه ميباشد يا خير طبق مطالب فوق نميباشد ولي خريدار جديد سند نيروي انتظامي و سند دفترخانه را توامان مطالبه مينمايد لطفا راهنمايي بفرماييد
میبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
رحمت بر جد و آباء نویسنده و منتشرکننده واقعا حرف حساب بود و جواب نداشت
یاشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
بنده رفتم از صندوق مهر رضا وام اشتغال بگیرم ازم دوتا ضامن خواستن همراه بایه چک که باید ضامن رو میبردم محضر و وکالت محضری میداد!!! رفتم محضر ثبت اسناد و یه فرم آماده رو برام پرینت کرد که امضا کردم و شماره زدن و تو دفتر ثبتش کردن و 30 هزار تومن از بنده گفتن که 25 هزار تومنش حق نگارش(حق الپرینت) بود!!!
شاید روزی ده نفر از طرف صندوق مهر فرستاده میشدن به اون دفتر خاص تا این برگه رو بگیرن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
چه ربطی به موضوع داره بالاخره شما موافید یا مخالف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
پول، پول ، پول اصلا و ابدا به خاطر مردم نیست
حاتم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
روندشماره گذاري وثبت مالکيت خودرودرراهنمايي ورانندگي ازمعدودکارهاي دولتي است که درنهايت سرعت ودقت فقط درعرض چندساعت انجام ميشود که متاسفانه برخي باسنگرگرفتن پشت الفاظ زيبايي مانندبخش خصوصي.ماده قانوني فلان.سندزنگوله دارو......ميخواهندمردم راسرکيسه کنند.بعيداست که نيت خيري پشت ماجراباشد
شهاب امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
با سلام همیشه وقتی استدلالات شمارا برای تخطئه ومحکوم کردن نهاد یا مجموعه ای میخواندم با اینکه چندان منطقی به نظر نمیرسیدولی خودم را اینطورمجاب میکردم که من اطلاع وتخصصم شاید دراین زمینه کم است واین سایت متخصصینی دارد که کارشناس انداما وقتی استدلالات شمارا برای محکوم کردن دفاتراسناد که بنده دران کارمیکنم ومحق نشان دادن کارنیروی انتظامی را دراین امرخواندم برای شما وهمه مجموعه های خبری متاسف شدم که این گونه غرض ورزانه خبرتهیه میکنند.کوتاه سخن چن جمله ای میگویم شاید نمایش دهید
1- همه پول هنگفت دریافتی مربوط به دفاتراسناد نیست ومقدار حق التحریر هم40درصدبه سران دفاترنمی رسد
2- ان مقدارحق التحریر باقی مانده برای شغلی که صاحب ان میتوانست درجایگاه قضات باشد والان امورسندی مردم را انجام میدهد،اینقدربی ارزش است که حق دریافت ان رانداشته باشدومثل
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
اگه اینجوری که شمامیگه این یه نوع بیگاری پس زیاد ناراحت نباشید بذاریداین بیگاری رانیروی انتظامی انجام بده ملت پول مفت ندارند..
محمدمهرافروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
باسلام خدمت مدیران تابناک وهمه کاربران معزز..طرح مباحث مذکورونقطه نظرات کاربران محترم مجموعانوعی خلط مبحث می باشد...زیرا:درهیج جای قوانین مادردرنظام جمهوری اسلامی ایران ناجامقام رسمی جهت صدورسندمالکیت معرفی نگردیده وتفسیرموسع ازقانون نیزممنوع است.درتنظیم سندمثلایک پرایداگر180تومان دریافت می شودبراساس منویی است که مصوب مجلس بوده وبخشی بالغ بر70درصدآن درهمان لحظه به حساب دارایی ودولت واریزمی شودو5درصدارزش افزوده نیزبه این مبالغ افزوده می شود.مبلغ باقیمانده نیز15تا20درصدمتعلق به کانون سردفتران می باشد.ازسوی دیگرماخودروهایی داریم که جز مشاغل محسوب می گردندکه به صراحت قوانین وآیننامه های وزارت دارایی مصوب مجلس حین صدورسندبرآنهابایدمفاصای آنهادریافت گردد.بنده خودیک سردفترمی باشم...تلاش پلیس جهت قبضه امورمذکورجزبازارگرمی چیزی نبوده وبرگه سبزمذکورنیزجزاسنادعادی تلقی گشته که فاقدرسمیت می باشد...برای کشف این اشتباه کافیست به تعریف سندرسمی درقوانین مختلف نظری بیاندازیم...درپایان جای بسی تاسف داردکه دروبسایت جناب دکتررضایی ازحقوقدانان ومردان قانون که درمجمع تشخیص مصلحت نظام حضوردارندانتشارچنین تحلیل غیرحقوقی وغیرکارشناسی شده بعیداست...این مطلب بازتاب منفی گسترده ای ازفردادرجمع مجامع حقوقی برجای خواهدگذاشت مگراینکه هرچه سریع تر این خبرازوبسایت معززتابناک حذف گردد..التماس دعای خیر
Anna
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
من با چهل هزار تومان پلاکم رو عرض یک ساعت عوض کردم و خیلی راحت بود مگه دیوانه ام که چند صد هزار بدهم و کلی هم دردسر و علافی بکشم. سپاس از قانونگذاری که این قانون را وضع کرد. و البته محضردارها ناراحتند چون درآمد میلیاردی آنها از دستشان رفته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
مجلس چراموضوع روپیگیری نمی کنه.باباکمرمون شکست به کی بگیم.؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
مساله اینجاست که چرا در نیروی انظامی کلیه مراحل انجام نمیشه. بنده برای ماشین بعد از نمره کردن در دفاتر نیروی انتظامی ،فروشنده بردم محضر اونجا متوجه معوقات شهرداری شدم. پس خوبه که نیروی انتظامی هم تنها به فکر خودش و نداشتن خلافی تنها نباشه . چون این کار که تمام و کمال در دفاتر تعوسض پلاک انجام بشه کار راحت و خوبی است.
دکترافشارسلیمانی
|
Azerbaijan
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
دراکثر شاید هم همه کشورها نقل و انتفال سند خودرو توسط راهنمائی ورانندگی انجام می شود. بهتراست سازمان ثبت اسناد واملاک کشور یک مطالعه میدانی دراین خصوص انجام دهد واز لجبازی دست بردارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
فعلا که در ایران قانون تکلیف کرده در دفترخانه انجام شود .
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
پول زور برای تعهد 33 تومن! گوای امضا 15 تومن؟!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
میشه یه جور دیگه هم نگاه کرد :
سردفتر رفته درس خونده لیسانس حقوق گرفته ، امتحان سردفتری داده ، در اختبار(آزمون شفاهی) قبول شده ، از هسته گزینش سربلند بیرون اومده ، یه دفتر با کلی پول پیش اجاره کرده ، کلی پول کارمند و ... میده ، حالا حق نداره 15 تومن از شما پول بگیره !!!
شاید فکر می کنید یه مهر زدن رو برگه اینقدر نمی ارزه ، اما شما به مالکیت معنوی آن مهر توجه کن .
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
نقل و انتقال را ناجا انجام میدهد اعم از بازدید واستعلام خودرو تحویل پلاک ومعاینه فنی وبیمه وتسویه جرایم وحتی نصب پلاک روی حودرو .در این میان دفاتر رسمی چه کاره است پول زور میخوان اگر دلتون برای دارایی میسوزه انشالا انهم در مرکز نقل وانتقال پرداخت میکنند
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
دوستان گرامی
برگ سبز ،یه سند عادیه مثل یه دستنوشته و به راحتی میشه جعل کرد مورد انکار و تردید قرار داد که در اینصورت حق خریدار کاملا تضییع میشه. ولی سندی که دفتر اسناد رسمی صادر می کنه یک سند رسمیه .در حال حاضر بیش از هفتاد درصد از پرونده های مطرح شده در دادگاها بخاطر عدم تنظیم سند رسمیه املاکه چون بیشتر املاک قولنامه ای واگذار میشه اگه دوست دارید اتومبیل هم به این وضع دچار شه و درگیر دادگاه و پاسگاه بشید به یه یرگه سیز عادی قناعت کنید و در آینده کلی پوله و وقت صرف دادگاه کنید. یا علی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰
یعنی برگ سبزی که نیروی انتظامی صادر میکنه ارزش رسمی نداره و بدون توجه به پیشینه صادرش میکنه. این امر غیر ممکنه.
خریدار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
چندین خودرو معامله کردم فقط به شماره گذاری رفتم ودرانتقال هیچ مشگلی پیش نیامد وشماها هم فقط به شماره گذاری مراجعه کنید وهیچ اتفاقی نمی افته وهمه چیز قانونی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
تابناک !!! تورا به خدا این موضوع تعویض پلاک که نقص قانون ما میباشد بدون افراد حقوقی وکارشناس درباره اش مطلب ننویس !! من چند نکته مینویسم اگر خواستین مطلب من را بگذارید !!!!
طبق قانون :
1- اولا تنها سند رسمی وقانونی با حضور در دفاتر اسناد رسمی انجام میپذیرد
2- تنها مرجعی که حقوق دولتی را از لحاظ نقل وانتقال خودرو (مربوط به اداره دارائی )وحق الثبت (مربوط به قوه قضائیه وادراه ثبت واسناد و املاک کشور ) به طور منظم ودقیق در هر نقل وانتقال از مردم بگیرد فقط دفتر خانه های اسناد رسمی هستند .
3- آیا کسانی که میگویند به دفتر خانه مراجعه نشود (این درآمد دولت چه میشود ؟ و از کجا باید تامین شود؟
4- وجوهی که دردفترخانه ها از بابت نقل وانتقال وحق الثبت از مردم گرفته میشود طبق تعرفه مشخص وقانونی میباشد ودفتر خانه حق گرفتن بیشتراز آن تعرفه راندارد و این وجوه هرماه به ادراه دارائی وثبت ارسال میشود واگر دفتر خانه ای این وجوه راپرداخت نکرده باشد در بازرسی از آن دفترخانه مسول میباشد وحتی اگر کوتاهی در پرداخت وجوه شده باشد دفتر خانه انفصال میشود .
5 - راهنمایی ورانندگی فقط مسولیت اصالت خودرو از نظر دستکاری نشدن خودرو وشاسی اتومبیل وشماره موتور را دارد ....وحق دادن سند ویا انتقال سند به شخص را ندارد .و فقط پلاک اتومبیل که شخصی میباشد باید انتقال بدهد .
6- به مردم بگویید وجوهی که در دفترخانه پرداخت میشود 80در صد آن وجوه دولتی میباشد.
7- مشکل راهنمایی ورانندگی با دفتر خانه هه چیست ؟
آیا آن زمان که دفترخانه ها دفترچه اتومبیل را به راهنمایی ورانندگی پست میکردند
وراهنمایی ورانندگی آنها را مهر میزد کسی میگفت دفتر خانه نرویم !!
الان هم همین است اگر قرار باشد سند ی از نطر قانونی معتبر باشد فقط دفتر خانه میتواند سند رسمی داشته باشد ونه هیچ نهاد دیگری وقابل ذکر است که دفتر خانه نهاد خصوصی نیست بلکه نهادی دولتی زیر نظر قوه قضائیه وادراه ثبت میباشد .
8- راهنمایی ورانندگی میتواند مثل قبل که دفترچه هارا به در منازل میفرستاد حالا میتواند پس از ثبت سند و فرستادن مدارک به راهنمایی ورانندگی پلاک جدید را به محل زندگی فرد بفرستد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
دوست عزیز از پاسخ متین و دلسوزانه تان سپاسگذارم ولی ای کاش به اصل مطلب که طبق ماد 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی مردم و دفاتر اسناد رسمی مکلف به این تنظبم سند و اخذ وجوه تعیین شده هستند هم اشاره می کردید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
ای بابا نمی دونم چرا مردم توی این همه پول های گزافی ( میلیون میلیون ) که بالای این ماشین ها بی کیفیت میدن اعتراض نمی کنن ولی این همه آدم داران راجع به چند صد هزار تومان با هم بحث میکنن .
قبلا گفته باشم , به خدا نه دفتر خونه دارم و نه از پول زور دادن خوشم میاد.
معین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
تابی جون اگر میخوای از زبون مردم دردی رو بگی قبول ولی چرا داری حرفت رو به استناد قانون میزنی؟ بابا هرکی ندونه تو که خودت میدونی طبق قانون حرفت اشتباهه!!! من یکی که ازت توقع دیگه ای داشتم. آخه من که با قانون تو این مورد آشنا هستم میفهمم حرفت اشتباست ولی مردم که قانون رو نخوندن حرفت رو باور میکنن. میگم نکنه تو بقیه مطالبت هم از همین کارا میکنی؟؟؟ ای شیطون یادم باشه دیگه کمتر باهات بپرم...
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
اولا متاسفم قانون را به اظهار نظر عاميانه ميگذاريم. ما قانون اساسي داريم. و روشن كرده است مجلس محترم با كارشناسي قانون را تصويب شوراي محترم نگهبان تاييد و اجرا ميشود مجلس با ساعت ها كار كارشناسي با حضور حقوقدانان و پليس طبق ماده 29 ثبت رسمي سند خودرو در دفتر خانه را تصويب و شوراي نگهبان تاييد نموده و تمكين به قانون ه بر همه واجب است اين بحث ها توسط پليس كسب درامد بوده من براي يه معامله خودرو بايد هزينه تعويض پلاك . نصب ان برخورد بد پليس در مركز تعويض پلاك ساعت ها تو صف رفتن ووووو باشم ميشه بگين چرا يه ساعت بعد همان خودرو فروش ميره همين روند بايد تكرار بشه وچرا غير ايران در هيچ كشوري اين تعويض پلاك انجام نميشه دوست عزيز من ميرم تو هر دفترخانه اي سر كوچه با احترام سندمو انتقال ميدم اگه بد برخورد كنن دفتر ديگه ميرم اما برا هزينه ما در دفتر خانه ماليات دارايي عوارض شهرداري وحق ثبت ميديمپول دولتيه قانون دستور داده بگيرن الان دفاتر ميگيرن فردا قرار باشه پليس بنويسه اونا ميگيرن پس دل خودتونو خوش نكنين
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
خداوند پدر و مادر نویسنده را رحمت کند که ما را از مر قانون آگاه کرد خدا خیرش بده.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
دوست عزیز ابولفضل خان نقل انتقال با حضور خریدار وفرشنده در مرکز نقل وانتقال وبا رویت اصالت خودرو انجام میشود جعلش را شما دیگر از کجا اوردهاید نظر شما دل مردم را میخواهید خالی کنید
رضا
|
Sweden
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
سلام
در کشورهای پیشرفته اصلا لازم نیست خریدار وفروشنده جایی برن در سند یک محل امضا بذای خریدار وهمچنین فروشنده هست که امضا میکنند و به صندوق پست می اندازند بعد از 2 تا 3 روز سند جدید به ادرس خریدار ارسال میشود هر گونه تخلف بر اساس پلاک و شماره ملی به حساب کسی میرود که تخلف را انجام داده.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
سلام من سردفتر یکی از دفاتر تهران هستم این دعواها ناشی از به بازی گرفتن احساسات مردم از سوی سایت تابناک می باشد همه این دوستان که شناسنامه خودرو رو سند رسمی تلقی میکنند اگر در مقام خریدار اتومبیلی را معامله کنند ایا حاضرند به دفترخانه نروند مطمئنا پاسخ منفی است چرا به جهت اینکه این همه پول به فروشنده میدهند و سند رسمی میخوان تا در موقع فروش با مشکل مشابه مواجه نشوند ضمن اینکه به عنوان یک سردفتر اعلام میکنم نه من ونه همکاران دیگر از عدم مراجعه مردم به دفاتر نگران نیستیم چون اولا روزی دهنده خداست ثانیا حاضر به شنیدن توهینهای عده ای که از روی احساسات هر سخنی را به زبان می رانند هم نمیباشیم انشاالله به درجه ای از فرهنگ برسیم که فقط خودمان را نبینیم و به دیگران هم احترام بگذاریم
پاسخ ها
امیر
| United States |
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
اخه مرد حسابی در خارج کسی برای سند ماشین دفتر خانه نمیره همین برگ سبز وقتی بنام خریدار هست کافیست دیگه نیازی به امضای شما کلاهبردار نیست
مجتبی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۳
اگه باور داری که روزی دهنده خداست، درب سردفتری ات رو ببند و برو عملگی! والا!
اتا ریکا وچه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
دوستان عزیز باید به قانون عمل کرد هر چند ان قانون غلط باشد یا به ضرر مردم --ابتدا باید قانون را عوض کرد نیروی انتظامی اولا وظیفه اش وضع قانون نیست ثانیا هزینه تعویض پلاک 80000ریال برای مسکن ناجا بوده چرا الان 400000ریال شده و ایا قانونی هست و یا نه در هر حال الان اگر مسابقه پیامک بذارید ایاشیطان خوبه یا نه قطعا تعداد جوابهای صحیح انی نیست که از مسابقه بیرون می اید -عادل فردوسی با نود خود و مسابقه ی پیامکی اخلاق را از بین برده نذاریم قانون هم پیامکی شود التماس دعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
نویسنده این مقاله بیسوادی و بی اطلاعی خودش رو نشون میده
هر آدم بیسوادی میدونه که مبالغ دریافتی در دقاتر اسناد رسمی برسه بخش حق الثیت و مالیات و حق التحریر تقسیم میشه که دو بخش اول حقوق دولتی و تامین کننده بخشی از بودجه کشوره حالا اگه نویسنده این مقاله یا سایت شما مردم را برای نپرداختن مالیات و حق الثبت که مستقیما به خزانه کشور پرداخت میشه تحریک میکنه یا ناشی از جهالته و یا ناشی از زدو بند و در هر دو صورت باید اولا جوایگوی حقوق از دست رفته بیت المال باشید و ثانیا پاسخگوی مردمی که با تحریکات امثال شما از تنظیم سند رسمی خودداری میکنند و بعدها تمام هزینه های مذکور بعهده خودشان میافتد و دیگر به فروشنده هم دسترسی ندارند . صراحت ماده 29 قانون راهنمائی و رانندگی تاکید بر تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی دارد و این امر مورد تائید همه نهادهای قانونی کشور است مگر اینکه ادعا کنید نیروی انتظامی هم به تازگی جای مجلس را گرفته و جزو نهادهای قانونگذاری گشور است . ضمنا نویسنده مقاله در مواردی مرتکب نسبتهای ناروا و دروغ شده که ..... اگر شجاعت دارید و واقعا بی طرفید این کامنت را نیز منتشر کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
اصلا قوه قضاییه را چه بکارهای اجرایی ؟؟؟ انها مگر انهمه پرونده ندارند که به انها بپردازند ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
طبق نظر شما پس ثبت اسناد هم نباید زیر نظر این قوه باشد چون 100% اجرایی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
از تابناک خواهش میکنم این موضوع را پیگیری و جواب مشخص و قانونی به اطلاع عموم مردم برساند که مردم هم از سر در گمی بیرون آیند و تکلیف مشخص باشد و عواقبی برای خریدار و فروشنده نداشته باشد.
با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
به نظر من تعویض پلاک یک کار اضافی است باتوجه به سیستمی شدن امور بااصلاح قانون بهتراست مردم برای نقل وانتقال خودرو به دفترخانه که تعدادانها هم زیاد است مراجعه کنند ودفترخانه هم ازطریق سیستم نام مالک وخلاصه معامله رابه راهنمائی ورانندگی جهت درج درسوابق ارسال کند مثل سابق باتولید یاواردات هرخودرو یک شماره پلاک تاآخربه آن اختصاص یابد کارمردم هم زودتر انجام می شود درحال حاضر همه ی ماموظفیم قانون رااجرا کنیم وقانون هم ثبت نقل وانتقال خودرو رابه عهده دفاتراسنادرسمی گذاشته است لیکن مقدمه این نقل وانتقال دردفترخانه تعویض پلاک است
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۲
سلام من 2 هفته پیش یه ماشین i30 از یه بنده خدا خریدم به من گفته بودن که باید دو تا وکالت از فروشنده دردفترخانه بگیرم یکی وکالت تعویض پلاک و دیگری وکالت سند قطعی. وکالت تعویض پلاک شد 28 هزار تومان و وکالت سند قطعی شد 980 هزار تومان که بنده خدا فروشنده مجبور شد نزدیک 1 ملیون بده به دفترخانه.بعد به ما گفتن سند رسمی رو وقتی میدن که شما اول بری تعویض پلاک و سند نیرو انتظامی رو بیاری.ما هم رفتیم مرکز تعویض پلاک و در 1.5 ساعت تعویض پلاک کردیم. در اونجا از ما اصلا سند دفترخانه رو به جز وکالت تعویض پلاک رو از ما نخواستن و بعد برگ سبز جدید رو دادم دفترخونه تاسند قطعی بزنه.یعنی هیچ نیازی به سند قطعی نبود و در همون تعویض پلاک ماشین به نام من شد یعنی با 28 هزار تومان می شد ماشین رو به نام خودت بکنی نه 1 ملیون تومان
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
حمید خان سخنان شما درست نیست تا قبل از تعویض پلاک تنظیم سند در دفترخانه امکانپذیر نیست اون یک میلیون تومان هم اگر در دفترخانه پرداخت نمیشد بر عهده شما بوده و بعدا باید پرداخت میکردید یعنی دفترخانه ای که بر علیه اش نوشته اید به نفع شما عمل کرده است.راستی چرا برای خرید ملک به دفترخانه میروی؟
شایان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
بنده یه خودروی از دوستم خریده و برگ سبز و پلاک را به نام خودم زده بودم یعنی فک پلاک شده بود ولی سند قطعی نزده بودم بعد از چند ماه ماشین را فروختم خواستم سند به نام خریدار بزنیم گفتند باید اول سند قطعی به نام خودت باشد برای این کار دوباره مجبور شدم به راهنمایی مراجعه کرده برگ تغییر مالکیت را تمدید کنم
یوسف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
آره این همه پرونده که تو دادگاهها مطرحه اکثرا پرونده های مربوط به اسناد عادی هستند شما اگه بخواهی کارت سوخت بگیری یا ماشینتو بیمه کنی از شما سند میخوان تو محاکم هم از شما سند میهوان !اون وقت چی بهشون میگی ؟میگی برگ سبز دارم ؟
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
واقعا از اطلاع رساني شما متشكرم
كاش صدا و سيما هم اين اطلاعات را به مردم بدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
با سلام خدمت نگارنده این مقاله بنده با استناد به مطالب این سطور که البته از چند مدت قبل توسط صداوسیما مطرح شده بود پول یک خودروی گران قیمت را به فرشنده پرداختم و باتوجه به اینکه بالای برگ سبز نیروی انتظامی نوشته بود سند مالکیت و اعلام شده بود نیازی به ثبت سند در محضر نیست برای سند زدن به محضر نرفتم ولی با بروز اولین مشکل قانونی دادگاه بنده به عنوان خودرو نشناخت و در حال حاضر مدت زیادی است که من دنبال فروشنده میگردم تا در محضر حاضر شود و سند را به نام من بزند اما ایشان را پیدا نمیکنم حتی اگر پیدا کنم با توجه به اینکه تمام پول را پرداخته ام شاید در محضر حاضر نشود و سند را به نام من نزند در هر صورت خودروی بنده در حال حاضر به دلیل اینکه من مالک شناخته نمیشوم دادگاه خودرو را تحویل من نمیدهد فلذا چون قانون انجام نقل و انتقال را در محضر لازم دانسته از نگارنده خواهشمندم این مساله را در نظر بگیرد که ممکن است خریداران به این شکل که گفته شده دچار مشکلاتی مثل مشکلات من بشوند. و بهتر است در حال حاضر تا زمانیکه قانون عوض نشده مطابق با دستور قانون جهت نقل و انتقال خودرو سند محضری زده شود
ALI ABASI
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
لطفا تحقيق بفرماييد در كجاي اين دنياي مدرن بين بالاي صد كشور در هر بار معامله پلاك خودرو تعويض ميشود و هزينه و زمان گزافي صرف آن ميگردد.مگر خودرو زاد و ولد ميكند كه نياز به شناسنامه جديد داشته باشد.هر خودرو يك پلاك بايد داشته باشد و پس از نقل و انتقال اسم مالك جديد از طريق يك ارگاني به نيروي انتظامي نيروي هوايي يا هر نيروي ديگري اعلام شود و الخ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
نظر جنابعالي درست نيست. اكثر كشورهاي دنيا از همين روش پيروي مي كنند. حتي پيچيده تر (مثلاً تغيير دوره اي شماره ها حتي اگر مالك و خودرو عوض نشده باشند يا تغيير پلاك اگر محل اقامت فرد از يك استان به استان ديگر منتقل شود).
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
مدت ها بود دنبال يك استدلال منطقي توي اين دعوا بودم و نمي دونستم حق با كدوم طرفه. اين مقاله خيلي روشن و ساده كل قضايا رو توضيح داد. ممنون
abdi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
احراز مالکیت و هویت سند در قانون بر عهده دفترخونه هاست نه راهنمائی و رانندگی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳
باید دید این نطرات کارشناسان حقوقه یا مردم از روی احساسات،اگر از همین مردم سوال شه موافقید جریمه یا فیش آب و برق و تلفن و.....پرداخت کنید یا نه صددرصد میگن نه!بهتره در مورد مسایل تخصصی متخصصین نظر بدن ،
afshin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
در آخر نفهمیدیم تکلیف مردم بیچاره چیه سند قطعی ارزشمنده یا تعویض پلاک. خواهشن مسعولین قانونگذار محترم اطلاع رسانی کنن از طریق صداو سیما که کدوم مورد صلاحیت کامل داره چون مردم همه سر در گمانن یا هردو مورد یا تعویض پلاک بطور رسمی باتشکر ازسایت تابناک
محمدی قزوین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
سلام، به نظراینجانب تحقیقاتی که انجام شده اکثریت با همان سند مالکیت خودرودرتعویض پلاک رضایت دارند ونیازی به محضرنیست چون هزینه ووقت اضافه صرف میشود واگرمسئولین را به صدا وسیما دعوت کنید مردم به نیروی انتظامی (راهنمایی ورانندگی ) رای میدهند
عمو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
وقتی نیروی انتظامی قابلیت صادر کردن کارت گواهی نامه و پاسپورت که از مهم ترین اسناد هویتی هستند رو داره،پس دیگه صدور یه سند رسمی ماشین که براش کاری نداره...اداره ثبت چی میگه این وسط؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
اگر نیروی انتظامی این قابلیت رو داره پس چرا بدون گواهی امضاء دفترخانه یا تعهد و رضایت محضری نمی تونه نسبت صدور گذرنامه و المثنای گواهینامه و یک سری کارهای دیگر اقدام کنه . برای گرفتن المثنای گواهینامه و رضایت شوهر برای اخذر گذرنامه وخروج زن از کشور و یک سری کارهای دیگر حتما باید تعهد نامه و گواهی امضاء یا استشهادیه محضری باشه.
ابوالحسنی نیا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
در خصوص پاسخ به دوستمون که گفته چرا نیرو انتظامی گواهی امضا پاسپورت رو سپرده به دفاتر اسناد رسمی بگم که این موضوع هم به زودی برداشته میشه و سپرده میشه به دفاتر پلیس +10 . چون در زمان تصویب این قانون و سپردن حق امضا به دفاتر اسناد رسمی هنوز مراکز پلیس +10 تاسیس نشده بودند . انشالا به زودی اینم از دفاتر اسناد گرفته میشه
سعادت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
ما نمیدونیم نمایندگان مجلس نماینده ما هستند یا نماینده قشر مرفه جامعه چرا همیشه مصوبه های رو که تصویب میکنند بنفع قشر مرفه دفاتر اسناد رسمی هست شما یک نگاه به تعرفه هاشون بکنید آخه چه وضعشه یک نقل انتقال پراید ساده 160 هزار توامن حق التحریر میگیرند اونم برای یک کاغذی که نیرو انتظامی صادر کرده و یا برای ماشین های مدل بالا تر که ارقام به میلیون میرسه دریافتی دفاتر اسناد رسمی . یا نمونه دیگه برای یک گواهی امضا ساده 30 هزار تومان پول میگیرند نمیدونم چرا یکم بفکر مردم نیستند
پاسخ ها
مجتبی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۳
نماینده قشر مرفه جامعه خب معلومه!
امیز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
من ماشین فروختم از محضر دار پرسیدم ایا با توجه به داشتن برگ سبز دو باره باید در دفتر شما ثبت بشه گفت بله

و بمن گفت لطفا کارتتون رو بدید کارت دادم دیدم 3162800 ریال از حسابم برداشته

ایااین کلاهبرداری نیست

در اینصورت کجا از این کلاهبردار شکایت کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۳
محضر دارها صادق نیستند که هی میگن پول مالیات هدر میره و پول دولت حیف میشه،،صادقانه بگید همون به قول خودتون هفت هشت درصدی که مربوط به شماست نگرانتون کرده
دولت خودش باید به فکر پولش باشه
مولائی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۵
آیا میدانستید درآمد دفاتر اسناد رسمی خالصانه 30 الی 40 میلیون درماه است .(با سند و مدرک برای گفته هام ) شما حساب کنید که تو این وضع اقتصادی کشور این در آمد بنظر شما زیاد نیست اون هم برای یک تیکه کاغذ . دفاتر اسناد رسمی از گمراهی مردم سو استفاده میکنند و جیب مردم رو خالی میکنند . در نقل انتقال خودرو هم این وسط مردم دران متضرر میشن چون دفاتر اسناد رسمی برای ثبت یک ماشین چندین برابر تعویض پلاک دریافتی دارن . اگر بحث دریافت مالیاته خود پلیس راهور به خوبی انجام میده و قانونی تر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
فكر ميكنيد اگه تحويل سند خودرو بدست مراكز تعويض پلاك بيفته دولت از حق خودش ميگذره نهايتا هزينه ماليات و ارزش افزوده را از طريق اون مركز ازتون ميگيره هزينه صدور برگ سبزم چند برابر ميشه اگه به نظرتون مراجعه به دفاتر اسناد رسمي دادن پول زياديه پس سخت در اشتباهيد گرچه هيچ سند عادي در مقامه سند رسمي كه در دفترخونه تنظيم ميشه را نميگيره چندصباحي ديگه كه گذرتون به دادگاه و راهروهاي تنگ و تاريكش كشيد اونوقت قدر سنداجرائي كه در دفاتر تاريك اسنادرسمي زده ميشد را ميدونيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۶
من يه سردفترم
اختياري بودن تنظيم سند در دفاتر اسناد رسمي .
حذف مركز تعويض پلاك و تحويل پلاك به مالكان پلاك .
چرا بايد براي دريافت پلاك و فك پلاك به يك موسسه خصوصي بنام راهگشا مراجعه كنيم و اين موسسه بدون كوچكترين مسوليت مدني مبلغي را جهت فك پلاك بگيرد.
چرا بايد براي يك نقل و انتقال خودرو ماليات و حق الثبت و حق التحرير بدهيم بر صورتي كه كل مسوليت مدني نقل و انتقال خودرو بر عهده سردفتر ميباشد و در صورت اشتباه در احراز هويت اين سردفتر است كه بايد جبران صرر و زيان خريدار و فروشنده را بنمايد و اداره مالياتي و سازمان ثبت هيچگونه ورودي جز محكوم كردن سردفتر در موضوع نخواهند نمود.
پ.ا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
پدر خانمم ماشینی را چند سال پیش خریده پلاک وبرگ سبز بنام خودشه ولی سند مجضری بنام شخص دیگری الان پدر خانمم فوت کرده ،مراحل انجصار وراثت هم انجام شده الان نیروی انتظامی فک پلاک نمیکنه و گواهی انحصار وراثت را قبول نمیکنه و میگه از محضر وکالتنامه بیارید محضر هم میگه سند بنام یکی دیگه است اول باید بنام مرحوم بشه تا بعد به وراث برسه تا بتونید بفروشید
ماشینم چند دست چرخیده الان ماهها است درگیر دادگاه برای بنام زدن ماشین بنام مرحوم هستیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
با سلام خدا رو شکر که با همت مسولین ناجا راه رفتن به دفتر خانه ها جهت ثبت مالکیت وسایل نقلیه برداشته میشود دفترخانه ها فقط هزینه اضافی و دردسر برای مردم شریف دارند امیدوارم که با تلاش مسولین و پی گیری خودمون این راههای سو استفاده افراد فرصت طلب بسته شود

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: