خوانده می‌شوید؟
برخی بر این باورند که اعمال سیاست‌های کنترل جمعیت توسط دولت، باعث کاهش جمعیت ایران در دو دهه گذشته بوده و برخی می‌گویند که عواملی دیگر غیر از سیاست‌های کنترلی، باعث کاهش جمعیت است، چنان که اگر سیاست‌های کنترل جمعیتی هم برداشته شود، باز هم نرخ رشد جمعیت ایران افزایش نخواهد یافت. نظر شما در این باره چیست؟ علت کاهش رشد جمعیت ایران در سال‌های اخیر چیست؟ این خبر با نظرهای شما تکمیل خواهد شد.
کد خبر: ۲۶۱۴۷۷
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۳ 29 July 2012
دهه شصتی‌ها بیش از هر چیزی از هرم جمعیتی ایران نالانند. افزایش جمعیت این نسل و تقاضای بالای جمعیت آنان، باعث شد تا سیاست‌های کنترل جمعیتی در ایران جدی گرفته شود؛ رخدادی که اکنون به گواهی نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ به تهدیدی برای آینده جمعیتی ایران تبدیل شده است. 

بنا به گزارش «تابناک»، هرچند سیاست‌های کنترل جمعیتی در ایران از سال‌های دهه سی و چهل پی گرفته می‌شده، مهمترین رخداد این عرصه در سال ۱۳۷۲ بود که با حذف همه سیاست‌های تشویقی سه اولاد به بالا، سریع‌ترین کاهش ثبت شده در نرخ رشد جمعیت یک کشور شد و نرخ رشد جمعیت ایران را در مدت کوتاهی از ۳٫‌۲٪ به ۱٫‌۲٪ در سال رساند. 

این در حالی است که قانون حذف سیاست‌های تشویقی فرزند سوم به بعد، در سال ۱۳۷۲ رسما به تأیید شورای نگهبان رسید. 

اما در این باره باید گفت، با این که اعمال این سیاست‌ها در سال‌های دهه هفتاد به خوبی اعمال شد و نتایج مشهود و چشمگیری داشت، این روز‌ها به رغم سیاست‌های تشویقی دولت ـ هرچند در میان راه، ابتر ماند ـ مبنی بر اهدای کمک هزینه در ازای تولد هر نوزاد به خانواده‌ها، همچنان آمار جمعیت ایران روند کاهشی دارد. چنان که بنا به نتایج رسمی آمار ـ که هفته گذشته منتشر شده ـ نرخ رشد جمعیت از ۱.‌۶۲ درصد سرشماری سال ۸۵ به ۱.‌۲۹ درصد در سال جاری کاهش یافته است. 

بنا بر این گزارش، افزایش خانواده‌های تک نفره در ایران که به «خانوارهای مستقل» نیز مشهورند، یعنی افرادی که بنا به تعریف، ازدواج نکرده‌اند و بنابراین طلاق گرفته نیز نیستند، بلکه افرادی هستند که شیوه زندگی مجردی را برگزیده‌اند، از دیگر نکاتی است که در آمار جمعیتی امسال در ایران به چشم می‌آید. 

اکنون به نظر شما، اگر دولت قانون تنظم خانواده را ملغی اعلام کند، آیا می‌توان پیش‌بینی کرد که جمعیت ایران در آینده افزایش خواهد یافت؟ 

آیا کاهش نرخ رشد جمعیتی ایران در سال‌های دهه هشتاد، نتیجه این قانون است یا عوامل دیگری در شکل‌گیری خانواده‌های کم جمعیت در ایران تأثیرگذار بوده‌اند؟ 

اگر دولت سیاست‌های تشویقی چون پرداخت یک میلیون تومان به هر نوزاد یا سیاست‌هایی از این دست را در پیش بگیرد، آیا از سوی مردم هم استقبالی می‌شود؟ 

و مهمترین عوامل کاهش نرخ جمعیت در سال‌های اخیر در ایران چه بوده است؟

*                              *                                *
دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را در بخش نظرهای سایت بگذارید تا با مشارکت شما، این خبر تکمیل شود.
  برای آگاهی از قوانین و مقررات مشارکت در این بخش خبری اینجا را کلیک کنید.

این خبر تا ساعت 20:00 امروز هر نیم ساعت یک بار به کمک کامنت‌های شما بروز می‌شود

      *              *                * 

نخستین بروز رسانی: 16:00

1.دوست:
در مورد دلیل کاهش جمعیت باید بگم به نظر من امروزه در جامعه ما که لااقل به ظاهر در حال گذار از یک جامعه سنتی به مدرن هست شاهد از بین رفتن کارکردهای فرزند برای خانواده هستیم. امروزه دیگه مثل گذشته نه تنها فرزندان کمک حال پدرو مادر و مایه مباهات اون ها نیستند بلکه با توجه به هزینه های سرسام آور زندگی و سخت شدن تامین معیشت فرزندان و مشکلاتی که در تربیت فرزند سالم در جامعه پر تناقض امروز ایران وجود داره کسی اگه واقعا با برنامه و عاقلانه زندگی کنه ترجیح می ده حداکثر یک یا دو فرزند داشته باشه که گاها حتی داشتن این تعداد فرزند هم به دلیل جبر اجتماعی و فرار از انگ هایی هست که ممکنه به زوجین زده بشه..به نظر خیلی از کارشناسان کشوری که نمی تونه از پس تامین رفاه اجتماعی جمعیت فعلی خودش بر بیاد عاقلانه نیست که خودش رو در چاه بزرگتری بندازه و به دنبال ترفند هایی برای افزایش جمعیت باشه.در نظر گرفتن تشویق هایی برای افزایش جمعیت به هیچ عنوان نمی تونه قشر متوسط رو تطمیع و اون ها رو وادار به تولید مثل کنه اما در مورد قشر ضعیف که تحصیلات پایینی دارند ممکنه کارساز باشه اما در طولانی مدت اون بندگان خدا رو هم به چاه میندازه و زندگی رو براشون غیر ممکنه می کنه.

2.امیر رامین:
سلام، بنظر بنده اینکه فکر کنیم سیاست های دولت در اجرای برنامه کنترل خانواده طی چند سال گذشته باعث کاهش رشد جمعیت در کشور شده ، اشتباه است بلکه آنچه دلایل اصلی کاهش رشد جمعیت شده ، عوامل زیر می باشند :
1 - بالا رفتن سن ازدواج
2 - عدم تمایل زوجین به بچه دار شدن بدلیل مشکلات موجود از قبیل نداشتن مسکن مقتضی و عدم امکان تامین مناسب کودک 
3 - کاهش اعتماد به دولت در بین جوانان و عدم مشخص بودن آینده کودکان در کشور که بعنوان نمونه می توان به وعده دولت در خصوص پرداخت یک میلیون تومان به هر کودک اشاره کرد که عملاً انجام نشد .
4 - افزایش آگاهی والدین در خصوص لزوم کنترل تعداد اعضای خانواده بدلیل داشتن توانایی جهت تربیت بهتر فرزندان
5 - تمایل تعدادی از جوانان به اتخاذ زندگی مجردی بدلیل :
الف - نداشتن کار 
ب - نداشتن مسکن مناسب
پ - گرانی روزافزون
ت - عدم اعتماد به یکدیگر
امید است با برنامه ریزی مناسب ، ما نیز بتوانیم روزی رفاه در کشورمان ببینیم . ربطی به بحث نداره اما الان واقعاً من متاهل که در تهران زندگی می کنم با حقوق کارمندی ، تفریح مناسبی ندارم و نمی دانم چه کنم ، یه شمال 5 شنبه جمعه بود که اونم دیگه واقعاً نمی تونم بنزین 700 بزنم . با تشکر

3.فرشته:
گر چه گرانی و نا امنی اقتصادی و اجتماعی در کاهش جمعیت ایران بی تاثیر نیست به نظر من اگر مشکل مسکن و گرونی هم حل بشه مردم تمایلی به فرزند بیشتر ندارند چون داشتن فرزند کمتر باعث راحت تر بودن است و ما وقتی راحتی رو تجربه کردیم دلیل نداره خودمون رو اذیت کنیم مگر اینگه دولت و صدا وسیما با همکاری روان شناسان و مشاوران مجرب طی چندین سال مردم رو به عواقب کاهش جمعیت در اینده و خطراتی که مطمئنا برای جامعه ای که در چند سال دیگه پیران ومیانسالان بخش اعظم اون رو تشکیل میدهند اگاه کنند البته مقصر اون افرادی هستند که با سوئ تدبیر جامعه رو با اینجا رسوندند.

4.مراد:
در ست است که رشد جعیت در ایران رو به کاهش است اما این نشان دهنده این نیست که جمعیت ایران در حال کم شدن است. متاسفانه رشد جمعیت در ایران بدون اینکه زیرساختهای آن فراهم شود به یکباره افزایش یافت. به همین خاطر این نسل با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد که تا آخر عمرشان هم گریبان گیر آنها خواهد بود. اما نکته دیگر، ازدواج همین دهه شصتی ها با یکدیگر میبایست یک انفجار جمعیتی دیگر را بوجود می آورد. چون هر ازدواج حداقل یک بچه را بدنبال دارد اما طبق آمار منتشره این طور نشد که واقعا جای نگرانی دارد. چند وقت پیش مرکز آمار ایران درصد امید به زندگی را رو به افزایش دانست که اصلا به این آمار نمیخورد. به نظرم اگر دولت شرایط ازدواج جوانان را هموار تر کند رشد جمعیت بصورت معقولی در می آید. متاسفانه همین دهه شصتی ها تا 30 سال دیگر جزو جمعیت مسن کشور به حساب می آیند و جوانان آینده یا همین کودکان امروز به هیچ عنوان از پس نگهداری آنها برنمی آیند. نصیحت به آقایون و خانمهای دهه شصتی: از همین حالا فکر قبر و خانه سالمندان واسه خودتون باشید.

5.احسان:
تبلیغ رشد جمعیت بدون در نظر داشتن کانونهای هدف بسیار خطرناک است. جمعیت در خانواده هایی افزایش یابد که تمکن مالی بلاتری دارند نه برعکس.متاسفانه در ایران همه چیز وارونه است.پس بهتره این مباحث مسکوت بماند.

دومین بروز رسانی: 16:30

6.بدون اسم:
متأسفانه راحت‌طلبی، رفاه‌زدگی فرار از قبول مسئولیت، و البته برخی از مشکلات اقتصادی از مهم‌ترین عوامل کاهش رشد جمعیت و استقبال نکردن خانواده‌های جوان از فرزند‌دار شدن است. به نظر من، حتی با رونق اقتصادی و دادن امتیازهای تشویقی نیز رشد جمعیت همچنان رو به کاهش خواهد رفت. دولت، صدا وسیما و آموزش و پرورش باید کار فرهنگی انجام دهند.

7.بدون اسم:
از جمله عوامل کاهش رشد جمعیت افزایش آگاهی و سطح تحصیلات افراد و به ویژه زوج های جوان می باشد. آنان به همین دلیل انتظارات بیشتری از خود و جامعه دارند و به علت مشکلاتی که در این چند دهه وجود داشته است ، برای خود زندگی بهتر و ایده آلی را تصور می کنند. در این زندگی جدید مواردی از قبیل شغل خوب ، مسکن و بطور کلی رفاه جایگاه ویژه ای دارد. فرزند در زندگی امروز هزینه های سنگینی را تحمل می کند که از عهده هر کسی برنمی آید ، بنابراین به کمترین فرزند قناعت می شود.

8.یک استاد دانشگاه
بخشي از علل كاهش رشد جمعيت مربوط به روند زندگي در كل دنيا مي باشد كه سطح توقع زندگي و فرزندان . امكانات مورد نياز آنان روز به روز افزايش يافته است. بخشي از آن مربوط به گراني وضع موجود مي باشد كه در كشور ما به دليل تورم بالا اين موضوع تشديد يافته است. نداشتن اميد شغلي كه با وضع سهميه براي ارگان ها خانواده شهدا جانبازان آزادگان و .... اين اميد را براي كساني كه جوياي كار هستند كمي بيشتر پيچيده مي كند. اگر سهميه براي دانشگاه درنظر مي گيريد كه آين هم اشتباه است ليكن در بحث اشتغال فرصت ها را برابر ببينيم. به جاي دادن سهميه هاي دانشگاه ، كار و رانت هاي سرمايه گذاري بياييم براي اين دسته از افراد به جاي دادن سهميه براي آنان آموزشگاه هاي تقويتي كم بها در نظر بگيريم ليكن در هنگام آزمون دانشگاه تبعيض قايل نشويم. همه اين مسايل دست به دست هم مي دهند تا اميد را از جامعه بگيرند. آن ها كه دارند و بچه هايشان از بهره هوشي بيشتري بهره مي برند كه بچه هاي خود را به خارج مي فرستند و آن هاي كه پول ندارند، سهميه اين چنيني ندارند كه در صد زيادي از جامعه را تشكيل مي دهند ناگزير راه كنترل جمعيت را پي مي گيرند. لذا در اين بحث مي بايد تمامي جوانب را در نظر گرفت. از اين گذشته مگر قدرت كشور به داشتن جمعيت بيشتر است كه شما به دنبال راهي براي افزايش جمعيت هستيد. همين جمعيت فعال را امكانات بدهيد برايتان توليد ثروت و امنيت و استقلال مي كنند. الان آموزش و پرورش در بسياري از مدارس پولي است و اگر بخواهيم بچه هايمان در محيطي عاري از تنش و كمي انساني درس بخوانند مجبور به پرداخت شهريه بالا هستيم. در مدارس دولتي هم كه جمعيت كلاس ها بالاي 40 نفر هست . معلمان دلسورزي نمي كنند. با زور و بخش نامه هم درست نمي شود. خلاصه فاكتور هاي زيادي دخيل هستند. 

9.احمد:
کاهش نرخ رشد جمعیت به قانون و یا دولت ربطی نداره این مسئله نشانگر بالا رفتن سطح فکر مردم دارد.

10.بدون اسم:
من با اینکه یه خانمم ولی صد در صد با شما موافقم خانمهای شاغل بچه هاشون رو به مهد میسپرن و لذت در کنار بچه بودن و ارامش یافتن مادرو بچه گرفته میشه وفرصت شغلی برای اقایون کمتر میشه خانمها میتونند در کارهایی که به اقتصاد خانواده کمک میکنه شرکت کنند مثل خیاطی بافت تاباو فرش ساخت وسایل تزیینی که بشه در منزل انجام داد چه اشکالی داره؟

سومین بروز رسانی: 17:00

11.بدون اسم:
بچه دار شدن تنها یک رخداد بیولوژیکی نیست. جوانان و خانواده ها بیشتر بچه دار شوند تا در کدام محیط هنری و فرهنگی بچه خود را بزرگ کنند؟ صدا و سیما که همین بوده و هست. چه جذابیتی دارد. بسیاری از مسائل فرهنگی به شیوه خواصی دیکته میشود. آیا باید بچه ای را که در محیط اجتماعی، فرهنگی و هنری و اقتصادی و سیاسی امروز ایران بدنیا می آید بچه ای با استعداد بیشتر برای خوشبختی دانست یا نه؟ بچه دار شدن یا به شکل صرفا بیولوژیک و بی کنترل آن است که در بسیار از جوامع فقیر می بینیم و یا با هدف ساختن یک انسان خوشبخت و برخوردار از شکوفایی فرهنگی و هنری است که در شرایط امروز کشور دست کم با تردید همراه است.

12. بدون اسم:
سلام، از اینکه موضوع به روز و جالبی رو انتخاب کردید ممنونم. من در پاسخ به سئوال شما این موضوع را مطرح میکنم که آیا فرزندانی که در یک خانواده متولد میشوند فقط متعلق به خانواده هستند یا خیر؟ آیا این فرزندان متعلق به جامعه و کشور ایران نیستند؟ پس چرا بایدتمامی زحنات تولد و تربیت و بزرگ کردن کودک بر عهده خانواده گذاشته شود. دولتهای محترم چه وظیفه ای در این زمینه دارند؟ آیا نباید در اصل کودک متعلق به کشور باشد و خانواده ها از حمایتهای دولتی منتفع شوند؟ مگر نه اینست که در صورت کمبود جمعیت دولت متضرر اصلی است؟ پس حمایت کی حاصل میشود؟

13.ناشناس:
اگر چه در سالهای اولیه دهه 70 سیاستهای تشویقی در هشیاری مردم در تنظیم خانواده بسیار موثر بود اما بعداز کمرنگ و گمرنگ تر شدن آن سیاستها آنچه آن سیاستها را کاملتر وموثر تر کرد لجام گسیختگی های اقتصادی بهداشتی درمانی ودهها موضوع دیگر است که متخصصین بر آن وقوف کامل دارند در اینجا بطور بسیار موجز ومختصر به آن میپردازم
1- در حال حاضر کدام مادر در طول نه ماه بارداری بطور رایگان وبا بهترین کیفیت تحت معاینه و نظر قرار میگیرد
2- کدام کودک بعد از تولد تحت درمان ومعاینات رایگان قرار میگیرد
3- کدام مرکز بهداشتی شیر خشک رایگان پوشک رایگان میدهد
4- کدام مهد کودک بچه ها را رایگان وبا امکانات مطلوب پذیرش میکند 
5- کدام تحصیلات رایگان در انتظار بچه هاست5 کدام بازار اشتغال تضمین شده
6- کدام ارامش ذهنی و روانی برای والدین ایجاد شده است که در فکر گسترش با تفکر وبرنا مه ریزی شده خانواده باشند
7- تکثیر موالید یک فرایند بلند مدت است به عبارت دیگر چنانچه دولت در یک بازده زمانی 15 ساله نشان دهد اغلب شاخصهای اقتصادی را در حد مطلوب نگه داشته(بالاترین میزان اشتغال رفاه درمان رونق اقتصادی و.....)آنگاه برای برای غالب مردم بررسی گسترش خانواده فراهم میشود در غیر اینصورت با اوضاع و احوال نابسامان فعلی نه با توصیه حتی با تنبیه هم افزایش جمعیت امکان نخواهد داشت و...

14.نیما از دزفول:
چرا بی جهت اصرار داریم که نقش مقوله فرهنگی را صفر نشان دهیم - بپذیریم که تاثیر کار فرهنگی دولت و صدا سیما در سالهای بعد از جنگ ، مردم را متاثر ساخت تا به شعار پسر یا دختر دو تا کافیه عمل کنند - البته در جای خودش خیلی هم خوب بود - ولی همیشه باید در یک سیستم از بازخوردها جهت اصلاح خروجی سیستم که هدف است استفاده کنیم و این ممکن است افزایش وروردی باشد یا کاهش آن . ( بحث کنترل در سیستمها )

15. علی:
با سلام 
البته جمعيت كاهش نيافته بلكه ميزان زاد و ولد نسبت به سالهاي قبل كمي تعديل شده است . افزايش هفتاد ميليون نفر به 75 ميليون نفر كاهش نيست بلكه افزايش تصاعدي است و كمي مانده كه به انفجار جمعيت دچار شويم.
دلايل كاهش:
1- گرايش مردم به عقلانيت در زندگي بجاي تفكر سنتي هر انكس كه دندان دهد نان دهد. 
2- جايگزين كردن كفيت فرزندان به جاي كميت فرزندان 
3- نبود اطمينان از آينده شغلي خود و هراس از آينده تحصيلي وكاري و مسكن فرزندان خود.
4- گرايش به تحويل يك يا دو فرزند علمي و كاري به جامعه به جاي تحويل 4 فرزند بي ثمر به جامعه
5- تامين رفاه براي تعداد بيشتر فرزندان مقدور نيست .
6- جلوگيري از انفجار جمعيت كه هزاران مشكل دارد.
ما الان جوابگوي مسكن و اشتغال جوانان با 75 ميليون نيستيم چطور جوابگوي 100 ميليون به بالا خواهيم بود 
علي عليه در نهج البلاغه فرموده : كمي اولاد يكي از دو سعادت انسان است. و يك حرف قديمي است خانواده هاي با اولاد زياد هميشه گرسنه هستند. من دو بچه داشته باشم بايد به فكر مسكن دوتا باشم ولي اگر 4 تا داشته باشم به فكر 4 تا باشم اين چه سدوي به حال من دارد. 
در ضمن آيا با توجه به زندگي ماشيني و صنعتي امروز خانواده ها وقت وتوان و انرژي تربيت وبزرگ كردن 4 فرزند را دارند. 
هيچ عاقلي امروز با توجه به شرايط اقتصادي جامعه بيش از دو فرزند به دنيا نميآورد .
من پنجم ابتدايي كه مي خواندم از رشد جمعيت نگران بودم و الان هم نگران انفجار جمعيت هستم و در آينده منابع زمين جوابگوي تغذيه ابنا بشر نخواهد شد. بدبين نيستم ولي فقر را در گوشه و كنار جهان مي بينم . جمعيت چه لزومي داشت به 75 ميليون برسد 50 ميليون مي شد مشكلي پيش ميامد. جمعيت جهان در حال انفجار هست و كره زمين روزي از اين جمعيت 8 ميليارد خسته مي شود.


چهارمین بروز رسانی: 17:30

16.سید مجید:
سياست هاي كنترل جمعيت اولا هيچ وقت كارايي لازم را نداشته و صرفا به يك شعار تبديل شده بود. دوما در صورت كارايي هم مردم بخاطر مسائل مهمتر نسبت به تنظيم خانواده اقدام مي‌كنند. اقتصاد نقش اول را در تصميم‌گيري هر شخص براي تشكيل خانواده و تعداد فرزندان داره. من خودم 6 سال پيش ازدواج كردم. انسان ناشكري هم نيستم ولي با وجود تحصيلات عاليه من و همسرم و شاغل بودن جفتمون باز هم جرات اينكه يك نفر ديگه را به جمع خودمون اضافه كنيم نداريم. هزينه هاي نگهداري و پرورش يك كودك در جامعه ما كاملا مشخص شده و معلومه از مهدكودك و شهريه هاي سرويس و مدرسه و كلاسهاي ازاد كه امروز چزو ضروريات شدن بگير تا امور شخصي يك بچه كاملا بخش اعظم درامد خانواده را ميگيره. اگه دوران قديم بود ميشد با امكانات و تسهيلات كمتر بچه بزرگتر كرد مثل خودمون كه قانع بوديم ولي بچه هاي امروزي در رقابت زندگي ميكنن و خيلي سخته بشه مديريتشون كرد. به همين دليل يا نبايد بچه بياريم و يا اگه آورديم بايد مسووليت رشد و پيشرفتش را هم بپذيريم.

17.محمد:
شک نفرمایید که علت اصلی کاهش جمعیت رشد سواد و آگاهی است. در ژاپن سیاست های تشویقی شدیدی برای زادو ولد گذاشتند اما هیچ استقبالی حاصل نشد. حتی اگر وضع اقتصادی مملکت خوب می شد-که با این اقتصاد دولتی و آزمون و خطاهای مسولان خوب نمی شود، بازهم رشد جمعیت زیاد نخواهد شد.

18.بدون اسم:
چین چند ساله فهمیده که با سیاست تک فرزندی چه اشتباه مهلکی مرتکب شده!روسیه داره با دادن مبالغ هنگفت برای بچه دار شدن اشتباهاتشو جبران میکنه!کشورهای غربی همه از رواج نگهداری حیوانات و گریزان شدن مردم از بچه دار شدن نالانند.به نظر من ما باید تا دیر نشده درس بگیریم.البته نباید فرزندان زیاد رو تبلیغ کنیم ولی باید خانواده هارو تشویق کنیم حداقل سه فرزند داشته باشند.

19.فاطمه:
برخلاف نظر عده ای که مشکلات اقتصادی رو عامل این موضوع میدانند من مابقی مشکلات را نیز بزرگ میبینم . مهمترین عامل تربیت نادرست است . اگر نسل گذشته فرزندآوری بیشتری داشت به دلیل وضع خوب اقتصادی نبود چراکه در اوج جنگ و مصیبت های دامنگیر مردم دهه شصتی ها متولد شدند . متاسفانه نسل گذشته نتوانسته روش های خوب زندگی کردن را به نسل امروز بیاموزد . خود من در محیطی کار میکردم که دراون 2نفر آقا با تحصیلات فوق لیسانس حضور داشتند و برای من که خانم هستم جای تعجب بود که هیچکدام با وجود داشتن ماشین و مسکن اجاره ای مناسب تمایلی به ازدواج نداشتند . وقتی خانواده به جوان فشار نمیاره برای ازدواج و در وجود اون ایجاد امیدواری نمیکنه مسلما باعث دوری اون از موضوع میشه . متاسفانه بیشتر خانواده ها پیگیر مسائل مربوط به ازدواج جوانان نیستند و در بی تفاوتی کامل با این تصور که خودش تحصیل کرده است و میدونه چی خوبه چی بد موضوع را به جوان واگذار میکنند .
راهکار من : روشنگری مردم 
1-روشنگری خود جوانان از طریق حذف درس تنظیم خانواده (که انجام شده ) و اضافه کردن حداقل 6 واحد درسی در دانشگاه ها به مسائل قبل از ازدواج و بعد از ازدواج
2-روشنگری والدین از طریق روحانیون مبلغ ، مدیران پرورشی مدارس و تشویق والدین به کمک مالی و معنوی به جوانانشان برای ازدواج

20. سعید:
با سلام ، کاملآ مشهود هست که یکی از دلایل عمده کاهش جمعیت بالا رفتن سن ازدواج و درآمد کم قشر متوسط و پایین جامعه هست ، با این اوضاع بسیار روشن هست که رشد جمعیت هم پایین بیاد و همینطور منطقی هم هست چون حساب 2 دوتا چهار تا هست وقتی من جوان 21 ساله که مهمترین اولویتم بعد از اتمام درس و سربازی ازدواج هست و میخوام تا سن 25 سالگی ازدواج کنم ولی به دلیل نبود کار و درآمد برای زندگی نمی تونم این رو انجام بدم پس بازخوردش توی رشد جمعیت هم کاملآ مشخصه ضمن اینکه تو جامعه ای که حجمه های زیاد فرهنگی بهش وارد میشه و از طرفی خرج و مخارج بچه داری هم زیاد شده و از اون طرف امنیت هم بسیار پایین اومده(سوء استفاده ، بچه دزدی ، امنیت فرهنگی در فضای سایبرو...) داشتن بیش از یک بچه زیاد عاقلانه نیست .

پنجمین بروز رسانی: 18:00

21.کریم:
بنظرم مشکلات اقتصادی و جهانی شدن و گرفتاریهای خانوادهها و درصد رو بکاهش امید به زندگی از عواملهای کاهش نرخ جمعیت سالهای گذشته بوده که البته در اوایل طرح دولت سازندگی برنامه های دولتی نیز بی تاثیر نبوده است. وبنظر من جمعیت زیاد اقتدار نمی آورد بلکه دیپلماسی فعال و تولید ثروت ملی و افزایش درآمد سرانه می تواند باعث رفاه و شادابی عمومی گردد(کشور قطر- کویت و امارات و سنگاپور و هنگ کنک و ..)

22.ناشناس:
رشد جمعيت با رفاه اقتصادي نسبت مستقيم و معكوس دارد يعني هر چه مردم در رفاه اقتصادي بيشتري باشند تمايل براي بچه دار شدن افزايش مي يابد و بلعكس خيلي واضح وروشن است مردم به چه اميدي بچه دار شوند.

23.بدون اسم:
مسئولین بسیار بالا مشخص کنند شهروند بیشتر میخواهند یا سیاهی لشگر. اگر شهروند بیشتر میخواهند، شرایط شهروندی بالنده در کشور مهیا نیست. شهروندی امروز جمهوری اسلامی ایران چندان مشتری ندارد. خود ایرانی ها، بویژه درس خونده ها و پولداراش، سر و کله میشکنند بروند شهروند سایر کشورها شوند حالا بچه بیارند تو این کشور که به کجا برسه؟؟؟؟؟ اگر هم امیدتان در این است که فقرا فرزندان بیشتری داشته باشند که بنگلادش وایسا رسیدیم!!!!!

24.موسی دانش:
سیاستهای کنترل جمعیت ازجانب دولت یک عامل شروع و حمایتی برای کنترل ومحدودکردن زادوولد واگاهی بخشی به احادجامعه خصوصآقشرمتوسط وپایین جامعه دردهه شصت وهفتادبود.هرچندجداازعدم مدیریت صحیح وعدم اینده نگری. اشکالات وایرادات اساسی بران وارد بوده، ولی عوامل اصلی شیب تندکنترل وگاهش زادوولد خصوصآدرقشرتحصیل کرده بویژه باتحصیلات بالاواگاهی وتمکن مالی بهتر که توان پرورش و اموزش مطلوبتر وتآمین اینده مطمئن برای اولاد باپشتیبانی فرهنگی واجتماعی شایسته هستند، مسايل،چالشها وکاستیهایی است که باید دربینشها،رفتارها وسیاستهای دولتها و دولتمردان بعدازانقلاب جستجو واسیب شناسی کرد.اساسآدر جامعه احساس تآمین ارامش و امنیت چه از بعدداخلی و چه ازبعد خارجی و جهانی ضعیف است،عملآ امیدبه اینده و نشاط درجامعه کاهش یافته است.درچنین فضایی میل به زادوولد کاهش می یابد.باتوجه به عملکردوسوابق دولتها،سیاستهای تشویقی ظاهری،چاره مشکل نخواهدبود.جامعه نیاز به رفاه، نشاط،اعتماد،امنـیت وارامش دارد.

25. بدون اسم:
بیائید آمار رسمی سال 1355 رو با سال 90 مقایسه کنیم.یک جمعیت 36 میلیونی که 75% اون رو جمعیت روستائی تشکیل می داد که بچه دار شدن زیر 5 تا اصلا تو فرهنگشون نبود.حالا ما یه جمعیت 75 میلیونی داریم با این تفاوت که 71% درصدشون جمعیت شهر نشین ما رو تشکیل می دهند و تنها 29% درصد جمعیت روستائی داریم.پس مهاجرتهائی که در این 30 سال اخیر رخ داد و بی جهت جمعیت روستائی رو تبدیل به شهر نشین کردیم می تونه جواب مسئله باشه.

ششمین بروز رسانی: 18:30

26.بدون اسم:
به نظر من جمعیت زیاد مهم نیست در عوض جمعیت باسواد تحصیل کرده فنی مسولیت پذیر متعهد مهمتره و جمیعیت ایران بیشتر از 50 میلیون جوابگو نیست با توجه به خشکسالی و متکی بودن ما به در امد نفت اگر ایران بدو ن نفت توانست این جمعیت را اداره کند جمعیت را به 100 میلیون افزایش دهید جمعیت ایران بر اساس در آمد نفت افزایش یافته نه بر اساس حقایق ایران

27.محمد رضا:
درست است که نرخ رشد جمعیت کاهش یافته اما همچنان مثبت است و به این معنی است که جمعیت ایران در حال افزایش است. از طرفی هیچگاه نرخ رشد نزولی یا صعودی اکید نیست و متناوب می باشد. به بیان ساده، نه میلیون نفر ایرانی که در حال حاضر در سنین بیست تا بیست و چهار سال هستند و پیک جمعیتی هرم را تشکیل می دهند اگر هرکدام تنها دو بچه داشته باشند یعنی نه میلیون نفر دیگر که دوباره یک پیک جمعیتی شدید و افزایش نرخ رشد را در هرم سنی ایجاد خواهد کرد.

28.یک نفر:
من کاری به دلایل کاهش رشد جمعیت ندارم.برای افزایش آن نیز برنامه ای معرفی نمیکنم چون لازم نیست. من از مخالفان رشد جمعیت جهان و اختصاصن ایران هستم. در نوشته های دوستان ذکر شده که جمعیت ما پیر میشه و نیاز به جمعیت و نیروی جوان خواهیم داشت. واقعن اکنون که آقایان مسئولان نیروی جوان دهه شصتی ها را دارند چه استفاده ای از آنها برده اند؟ جز این که این نیرویی که باید تحرک و فعالیت داشته باشد ماند، توسری خورد، خرد شد و در نهایت اکثریت آن فاسد گردید.اما برای جهان همگی به خوبی میدانیم که افزایش جمعیت مساوی با کاهش منابع محدود کره زمین است. افزایش دمای زمین، از بین رفتن محیط زیست و انقراض نسل موجودات(که ظاهرن مهم نیست) و البته وقوع جنگهای خانمان سوز برسر انرژی از اثرات مستقیم افزایش جمعیت است. انسان ماشین نیست که با افزایش تعداد کارایی را بالا ببرد. به نظر من افزایش آموزش و اتفاقن کاهش جمعیت یکنواخت کل جهان راه رسیدن به آرامش و حکومت منطق بر جهان و شکوفایی انسانهاست. باتشکر

29.بدون اسم:
علت اصلی همون سیاست دولت در کنترل جمعیته و از طرفی عواملی چون: تورم و گرانی،سخت شدن شرایط ازدواج و توقعات بالای بعضی خانواده ها نقش اصلی در کنترل جمعیت بازی می کنند دولت هم هر هدیه و یا کمک تشویقی بابت افزایش جمعیت بکند ولی تا تورم وگرانی و توقعات بالا و عدم قناعت در مردم وجود داره کسی به افزایش جمعیت تمایلی نشون نمیده.
یکی دیگر از عوامل این عدم تمایل، واحد تنظیم خانواده در دانشگاه هاست که با وجود سیاست تشویقی دولت هنوز این واحد برعکس این سیاست عمل می کنه! هرچند اثرش ممکنه کم باشه ولی بی تاثیر نیست.
علت دیگری هم در کنترل جمعیت بی تاثیر نیست ضعیف شدن ایمانهاست خداوند می فرماید از ترس فقر فرزندان خود را نکشید که من روزی شما رو تضمین می کنم ولی ما همچنان از فقر و نداری و آینده مبهم فرزندانمون می ترسیم.

30.بدون اسم:
حتی اگر یک خانواده پولدار هم باشند ولی به این درک رسیده اند که تربیت درست بیش از 2 یا 3 فرزند کار سختی است. پس بهتره به جای اینکه 6 تا بچه داشته باشند و ولشون کنند به امان خدا 2 یا 3 بچه دارند ولی در عوض مراقبت های بیشتری میکنند. مساله فقط مالی نیست مساله اینه که یه مادر و پدر چند نفر را میتوانند تربیت کنند

هفتمین بروز رسانی: 19:00

31.بدون اسم:
علت اصلی همون سیاست دولت در کنترل جمعیته و از طرفی عواملی چون: تورم و گرانی،سخت شدن شرایط ازدواج و توقعات بالای بعضی خانواده ها نقش اصلی در کنترل جمعیت بازی می کنند دولت هم هر هدیه و یا کمک تشویقی بابت افزایش جمعیت بکند ولی تا تورم وگرانی و توقعات بالا و عدم قناعت در مردم وجود داره کسی به افزایش جمعیت تمایلی نشون نمیده.
یکی دیگر از عوامل این عدم تمایل، واحد تنظیم خانواده در دانشگاه هاست که با وجود سیاست تشویقی دولت هنوز این واحد برعکس این سیاست عمل می کنه! هرچند اثرش ممکنه کم باشه ولی بی تاثیر نیست.
علت دیگری هم در کنترل جمعیت بی تاثیر نیست ضعیف شدن ایمانهاست خداوند می فرماید از ترس فقر فرزندان خود را نکشید که من روزی شما رو تضمین می کنم ولی ما همچنان از فقر و نداری و آینده مبهم فرزندانمون می ترسیم.

32. امید بقائی:
سياستهاي افزايش سطح تحصيلات از ديپلم به كارشناسي و پس از آن تحصيلات تكميلي كه با هجمه شديد تبليغاتي سبب گرديده است دستيابي به موقعيتهاي شغلي و نيز نارسايي د ر برنامه خدمت وظيفه عمومي از عللي است موجب بالا رفتن سن ازدواج و كاهش نرخ جمعيت گرديده

33.نوید:
شاید بدترین اشکالی که در سیستم فعلی کنترل جمعیت وجود دارد این هست که به ذخیره ی ژنتیکی مملکت داریم آسیب می رسانیم. سیاست های فعلی باعث شده معمولا افراد موفق تر که قاعدتا چیزهایی در وجودشان بوده کم کم به دلیل تعداد فرزندان کمترشان منقرض شوند. این سیاست ها باید اصلاح شوند. ایالات متحده جهت غنی نگه داشتن ذخیره ی ژنتیکی خود به شکل لاتاری گرین کارت پخش می کند.

34.ناشناس:
کاهش جمعیت بسیار برای ایران خطرناک است؟ دلایل: من چون در رشته معماری تحصیل میکنم از نظر معماری نظرم رو میگم: وقتی که فرهنگ آپارتمان نشینی به سرعت در ایران در حال رشد است و اکثر در آپارتمان های کوچک زندگی میکنند این خود یک عامل مهم در کاهش جمعیت است. اخیرا برای بازدید از پروژه های مسکن مهر رفته بودم واقا تاسف خوردم که واقا چقدر کوچک است من خودم شاخصا اگر ساکن این اپارتمان ها بودم بیشتر از یک فرزند نمی اوردم: یکی از عوامل بسیار مهم و پنهان در کاهش جمعیت مسکن است که راه حل آن: افزایش جمعیت روستایی و شهر های کوچک.(فقط با دادن امکانات مناسب و زمین) شهر سازی افقی به جای شهر سازی عمودی و بسیار عوامل معماری دیگر مه از حوصله خوانندگان خارج است و باید تخصصی بحث شود.

35.بدون اسم:
این که رشد جمعیت در ایران کاهش یافته قابل بررسی هست ولی در نهایت قراره به جایی برسیم که گنجایش جمعیتی کشوره.
وقتی با جمعیت 75 میلیونی این همه مشکلات اشتغال و فقر وجود داره، چه دلیلی هست که به این جمعیت اضافه بشه؟؟!! وقتی مشکلات فراهم کردن آب اینقدر جدی شده، چرا باید با افزایش جمعیت، مشکل رو بدتر کنیم؟؟!! وقتی دنیا داره در مورد افزایش جمعیت کره زمین هشدار میده، چه لزومی هست که ما به فکر افزایش جمعیت باشیم؟؟!! 
اگر بهره وری بالا بره، باز به تعداد کمتری نیروی کار نیاز میشه، پس اگه سیاست حفظ جمعیت (نه افزایش) در پیش گرفته بشه و از اون طرف بهره وری بالا بره، نه تنها اقتصاد مملکت نمیخوابه بلکه درامد سرانه بالاتری به هر نفر در آینده میرسه.


هشتمن بروز رسانی: 19:30

36.بدون اسم:
به نضرمن سه عامل اصلی ترین عوامل کاهش جمعیته:
اولیش عوامل اقتصادیه که مسکن وبیکاری مهمترین اونهاست
ودومیش عوامل فرهنگیه که متاسفانه مردم ایران مخصوصا مردم شهرهای شهرهای بزرگ فرزندان زیاد را عامل بی فرهنگی دانسته واین شاید تاثیر فرهنگ غرب باشه
وعامل سوم اشتغال خانمها که فرصت خانه داری و تربیت فرزندانو از اونها گرفته
بنابراین حالاحالاها باید کار فرهنگی واقتصادی بشه!!!

37.محمد رهبر:
مهمترين عامل در رشد بي حساب و كتاب دهه 60 و ركود دهه 90 اولاً مربوط ميشود به روحيات ايرانيان كه افراط و تفريط نمونه بارز آن است ثانياً بي برنامگي و باري به هر جهت گذراندن مسئولين مربوطه ميباشد در حال حاضر هرگونه سياست تشويقي هر چقدر هم كه مشوق و اغوا كننده باشد اصولاً نتيجه اي در بر نخواهد داشت براي اينكه خانواده هاي داراي فرزند در حال حاضر با هيچ مشوق و اهرمي نه توانائي تربيت فرزندان جديد را دارند و نه امكاناتش را . پس براي تغيير اين چرخه و برگرداندن وضعيت را به مرحله رشد فقط و فقط بايد بر روي زوجهاي جوان و جوانان مجرد سرمايه گذاري نمود و از اين گروهها انتظار افزايش جمعيت كه آنهم بدلايل اظهر من الشمس و در وضعيت فعلي امكان پذير نيست پس براي برون رفت از اين وضعيت هيچ كاري لازم نيست و هيچ شعاري جايز نيست الي اينكه وضعيت كار و اقتصاد را تغيير دهيم تا مثال اين مثل نشويم كه : يكي بر شاخ نشسته بود و بن ميبريد . . .

38.سها:
به اعتقاد اینجانب هر کس به یک یا چند دلیل بچه دار نمی شود
دلیل اول : نداشتن شرایط مناسب اقتصادی مثال(مسکن_کار_رفاه) 
دلیل دوم : نداشتن شرایط مناسب اجتماعی مثال( رعایت نکردن حقوق شهروندی از سوی مردم یا دولت )
دلیل سوم : نداشتن شرایط مناسب فرهنگی مثال(مد لباس: گاه آنقدر از لبه بام عقب می رویم تا از طرف دیگر سقوط می کنیم)(گرایش به مدهای عجیب غربی)
دلیل چهارم :مناسب نبودن سر فصل مطالب آموزش و پرورش مثال(گاه با تمدن ایرانی مغایرت دارد)(تقریبا تاریخ ما در آن گم شده است)
دلیل پنجم : نگران بودن از آینده جامعه ما در بین جوامع بین الملل.......و دلایل دیگر که دو ستان می توانند در پاسخ اضافه کنند.

39.بدون اسم:
یک فردی که به هر خانواده ای اضافه بشه تربیت و هزینه میخواد با وضعیت اقتصادی فعلی علاو ه بر اینکه زن و مرد دوشادوش هم باید کار کنند فرصتی برای تربیت فرزند باقی نمیمونه نه فرصت و نه حوصله،تازه خانه ها کوچیک تر شده جا نداریم بعد هم مگه مابرای پدر مادرهامون چی کار کردیم که حالا بچه بخواد برای ما بکنه.پس شد: نبود هزینه کافی،نبود وقت کافی،نبود فضای کافی،بی معرفتی آدمهای نسل جدید

40.بدون اسم:
به غیر از مشکلات اقتصادی و تورم،که خیلی مسئله مهمی است،خود مردم نیز در این دوره بیشتر به زندگی مجردی یا با ازدواج کردن هم نهایت به یه بچه کفایت میکنن اکثرا،به خصوص در شهرها.یعنی دیگه سیستم زندگی مدرن این رو به فرد القا میکنه که دیگه به خودت برس برای خودت زندگی کن و... من فکر نکنم دیگه جمعیت ایران به رشد سابق برگرده.حتی کمتر هم میشه.این چیزیه که در تمام دنیا اتفاق افتاده.کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه رو به پیشرفت رشد یا کم شده یا منفیه.ولی کشورهای سنتی مثل افغانستان و پاکستان و ... هنوز رشد زیاد جمعیت رو دارند.همینا هم از سنت بیان بیرون و بروند به سمت مدرنیته میشن مثل ایران و کشورهای پیشرفته.

نهمین و آخرین بروز رسانی: 20:00

41.بدون اسم:
من از سال 67 عضو کارگروه کنترول جمعیت بوده ام و تا سال 72 هم در گروه حضور فعال داشته ام به جرائت میتوانم بگویم اگر تمام برنامه های فرهنگی و روش های ترویجی که بودجه کلانی را صرف کرده تاثیر کمتری از تورم و مسائل فرهنگی روز داشته است . اکنون هم سیاست های تشویقی مادی یا بی اثر خواهد بود و یا تاثیر آن در قشری از جامعه که توان تربیت فرزند شایسته ندارند بیشتر است 
برای رفع این مشکل نیاز به برنامه هم آهنگ و آگاه کنند فرهنگی میباشد که نیاز به زمان و هماهنگی کلیه نهاد های فرهنگی جامعه دارد و با یک دستور مشکلی حل نخواه شد.

42.فوق لیسانس شریف، بیکار:
قطعا سیاستهای کنترل نرخ رشد اثرگذار بوده، اما نباید از تاثیر اساسی سایر متغیرها گذشت. بیکاری بالا در قشر جوان، یا اشتغال جوانان در مشاغل کم درآمد، یا تغییر اولویت آنان به ادامه تحصیل موجب عقب افتادن ازدواج و افزایش سن ازدواج شده که بدیهی است زاد ولد را کاهش می دهد. همچنین، دیر شدن زمان ازدواج به دلیل قبیح بودن موجب می شود بسیاری از جوانان که ازدواج را به تاخیر انداخته اند کلا صرفنظر کنند. همچنین، اشتغال زنان بیرون از خانه موجب دشوارتر شدن بچه داری و در نتیجه کاهش زادآوری شده است. عوامل دیگر که اثر کمتری دارند عبارتند از: کاهش قبح طلاق و اساسا از بین رفتن تقدس ازدواج و خانواده، و مهاجرت جوانان بسیاری از مسائل هستند که مردم تنها مسئولین را مسئول اصلاح آن می دانند، در حالیکه اگر خود مردم به حال خود فکری نکنند، مسئولین تا صد سال دیگر هم به فکر آنها نخواهند افتاد.

43. بدون اسم:
ابتدا باید دقیق مشخص شود افزایش جمعیت علی رغم وجود تحریم و تهدید روزانه و نا امنی و عدم اشتغال و عدم درامد مکفی برای چه تدبیری همواره مورد تاکید است؟ ایا صرفا برای رزم به روش سنتی و ابزار اولیه رزم مانند 40 سال پیش و یا جنگ دوم جهانی که افزایش تعداد نیرو مطرح است مورد توجه است و یا اینکه صنایع تولیدی مان به دلیل عدم نیروی کارگر و متخصص دچار رکود شده اند.
اگر اولی باشد اینکه رشد جمعیت نباشد بهتر است و اگر دومی است باشد بهتر است.

44.مخلص کلام:
تنظیم جمعیت وبلکه تحدیدجمعیت خانوار :
گذشته:ارشادی ،توصیه ای 
حال:امری خودجوش ، جبرمحیطی (تورم افسار گسیخته=فقدان مسکن ،بیکاری پسران=مجردماندن یا بالارفتن سن ازدواج و ازبین رفتن شانس ازدواج دختران یا ازدواج در سنین بالا=کم شدن رغبت به تعددفرزندان ،کم شدن شانس باروری.افزایش ناباروی بر اثر ازبین رفتن الگوی صحیح تغذیه وافسردگی) 
آینده:ازدواج بشدت کاهش خواهد یافت 
تشدید روابط غیررسمی

45. یک مادر نگران:
من الان يك پسر كوچولو دارم كه با اين اوضاع نگرانم در آينده اين بنده خدا چطور مي خواهد زنگي كند تا اون زمان نه كار پيدا مي شود نه مسكن نه ازدواج امكانپذير است و فكر كنم با اين روند اين پسرم لعن و نفرين كند كه چرا او را به دنيا آورده ام واقعا با چه انگيزه ديگري يك نفر را هم به او اضافه كنم خيل هنر كنم بتوانم پس اندازي براي آينده اين بنده خدا داشته باشم.

با تشکر از مشارکت خوانندگان عزیز در تکمیل این خبر بروز رسانی متن این خبر در ساعت 20:00 به پایان رسید و از این پس نظر های خوانندگان تنها در بخش نظرات خوانندگان منتشر خواهد شد. 
طاعات قبولاشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹۵
در انتظار بررسی: ۹۵۷
انتشار یافته: ۵۰۰
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بیکاری-بی مسکنی-تورم سه عامل عدم رشد جمعیت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بیکاری - تورم - آینده تاریک
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نسل آينده ما ؛ نسلي است با مشخصات ذيل ( كه اگر اين نسل نباشد 100 البته بهتر است )
دچار سوء تغذيه ناشي از عدم مصرف مواد غذايي مغذي به دليل گراني .
مبتلا به انواع سرطان ها به دليل وجود ريز گردها و وجود پارازيت ها و آلودگي هوا .
كارتن خواب به دليل بالا بودن قيمت مسكن .
بيكار و الاف به دليل نبودن شغل . و ....
افشین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بیکاری - بیکاری - بیکاری
امیر
| United States |
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
دلایل این ها هم: نظام بد آموزشی _ سربازی طولانی و بی هدف و در نتیجه رسیدن سن عمومی ازدواج به بالای 30 تا 32 سال.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
یعنی واقعا شما فکر می کنید مثلا 100 سال پیش که تعداد زیاد فرزند در هر خانواده ایرانی بود، وضع اقتصادی بهتر بوده!!!!
ناشناس
| Colombia |
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به خدا دلم داره آتیش میگیره! نمیتونم چیزایی که میدونم رو اینجا مطرح کنم...
ولی اینقد اشاره کنم که همش تقصیره تبلیغات بی فکر صدا سیما بود (فرزند کمتر زندگی بهتر) قابل توجه کسانی که تورم رو میارن وسط! اینطور نیست بنا به دلایل اقتصادی! این هدف کاهش جمعیت از سوی پنتاگون علیه جمهوری اسلامی مخصوصا شیعیان مطرح شده است!!!!!! بقیشو باید خودتون بفهمین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اگر در گذشته ها وضع بهتر نبود حداقل میشد آسان زندگی کرد.ولی الان نمیشود آسان زندگی کرد دوست من لطفا وقتی حرف از وضعیت میگید همه مسائل گوناگون را از جمله حتی خریدن یک مرغ را مد نظر قرار بدید نه اینکه وضعیت کلی رو ببینید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مشکل گرونی مسکن و اشتغال رو حل کنین . مردم خودشون بلدن چی کار کنن جمعیت زیاد شه
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
هه هه ههههههههههههههههههههههههه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با سلام
بنظر بنده بيشترين عامل كاهش رشد جمعيت در ايران ، بيكاري ، تورم ومشكلات اقتصادي مي باشد.
alirezaalinia
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اصلی ترین دلیل تورم اقتصادی خانوارهای ایرانی کاهش ارزش پول ملی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مهم نيست جمعيت چقدر باشه مهم اينه كه به اندازه اون تعداد جمعيت امكانات هم باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خدا را هزار مرتبه شکر که بالاخره ایرانیان سر عقل آمده اند و از بچه دار شدن بدون فکر دست برداشته اند. دولتیان باید بفهمند که مردم ایران بسیار عاقل هستند و با دستور و تشویق و تنبیه نمیتوان آنها را وادار به کاری کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مشکلات اقتصادی و کاهش امید به آینده خوب برای بچه ها باعث کاهش رشد جمعیت می باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
علت اصلی همون سیاست دولت در کنترل جمعیته و از طرفی عواملی چون: تورم و گرانی،سخت شدن شرایط ازدواج و توقعات بالای بعضی خانواده ها نقش اصلی در کنترل جمعیت بازی می کنند دولت هم هر هدیه و یا کمک تشویقی بابت افزایش جمعیت بکند ولی تا تورم وگرانی و توقعات بالا و عدم قناعت در مردم وجود داره کسی به افزایش جمعیت تمایلی نشون نمیده.
یکی دیگر از عوامل این عدم تمایل، واحد تنظیم خانواده در دانشگاه هاست که با وجود سیاست تشویقی دولت هنوز این واحد برعکس این سیاست عمل می کنه! هرچند اثرش ممکنه کم باشه ولی بی تاثیر نیست.
علت دیگری هم در کنترل جمعیت بی تاثیر نیست ضعیف شدن ایمانهاست خداوند می فرماید از ترس فقر فرزندان خود را نکشید که من روزی شما رو تضمین می کنم ولی ما همچنان از فقر و نداری و آینده مبهم فرزندانمون می ترسیم.
پاسخ ها
کورش
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خوب اگه خدا فرموده چرا نمیاد روزی من و بسیاری دیگر را بدهد ده ها نف رو میشناسم پول خوردن یک ساندویچ در سال رو هم ندارن خوب بیاد بهشون روزی یک ساندویچ بده تا باور کنیم.
ناشناس
|
Norway
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
حتی اگر یک خانواده پولدار هم باشند ولی به این درک رسیده اند که تربیت درست بیش از 2 یا 3 فرزند کار سختی است. پس بهتره به جای اینکه 6 تا بچه داشته باشند و ولشون کنند به امان خدا 2 یا 3 بچه دارند ولی در عوض مراقبت های بیشتری میکنند. مساله فقط مالی نیست مساله اینه که یه مادر و پدر چند نفر را میتوانند تربیت کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
همون 2 3 تا هم كم نيستا
پویا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من و همسرم تو یکیش هم موندیم داریم شش ساله استخاره می کنیم که بچه دار بشیم یا نه.
از آینده می ترسیم
ارزانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
یادمه قدیما پدر خونه کارمیکرد هشتا بچه نون می داد.اونم چه نون دادنی چه بریزو بپاشی.العان چی توخونه مرد دوتا شغل داره زن هم شاغله یه بچه بیشتر هم نیست اونوقت بازم کم میارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
علت اصلی همون سیاست دولت در کنترل جمعیته و از طرفی عواملی چون: تورم و گرانی،سخت شدن شرایط ازدواج و توقعات بالای بعضی خانواده ها نقش اصلی در کنترل جمعیت بازی می کنند دولت هم هر هدیه و یا کمک تشویقی بابت افزایش جمعیت بکند ولی تا تورم وگرانی و توقعات بالا و عدم قناعت در مردم وجود داره کسی به افزایش جمعیت تمایلی نشون نمیده.
یکی دیگر از عوامل این عدم تمایل، واحد تنظیم خانواده در دانشگاه هاست که با وجود سیاست تشویقی دولت هنوز این واحد برعکس این سیاست عمل می کنه! هرچند اثرش ممکنه کم باشه ولی بی تاثیر نیست.
علت دیگری هم در کنترل جمعیت بی تاثیر نیست ضعیف شدن ایمانهاست خداوند می فرماید از ترس فقر فرزندان خود را نکشید که من روزی شما رو تضمین می کنم ولی ما همچنان از فقر و نداری و آینده مبهم فرزندانمون می ترسیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مشكل معيشت وكار رو حل كنيد رشد جمعيت منفي نميشه........
ناشناس2
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فقط و فقط؛ بیکاری-بی مسکنی-تورم (در نتیجه عدم امید به زندگی)سه عامل عدم رشد جمعیت است و لا غیر.
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
طبقه متوسط و تحصیل کرده که معمولا حداکثر دو بچه دارند (اگر داشته باشند) و کاری هم به سیاستهای تشویقی و تنبیهی دولتی و حکومتی ندارند ، اقشار کم سواد و فقیر هم که عموما پر جمعیت هستند کماکان بی توجه به خیر و مصلحت کار خود را می کنند. گرچه گرانی و مشکلات اقتصادی در بالا رفتن سن ازدواج و طبعا تاخیر در سن زاد و ولد و حتما کم شدن تعداد اولاد موثر است البته این موضوع هم بیشتر به طبقه با سواد و جدید بر می گردد. در کل سیاست تشویق به جمعیت با وجود محدودیت منابع آب ، وضع اقتصادی و اشتغال و ... علمی به نظر نمی رسد.
ناشناس
|
Norway
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اتفاقا در کشورهای کمتر توسعه یافته و فقیر رشد جمعیت بالاتر است. ولی وقتی میزان سواد بالاتر بره رشد جمعیت کاهش می یابه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
دليل : بيكاري جوانان
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
پاکستان جمعیت زیاد داره... ولی فقیر و بیسواد و با اندک پولی به مزدورانی برای افراطیون مذهبی تبدیل میشند.. لکه ننگ برای مدیران عالی کشور است که مردمی پشت سر ماشین شان بدوندو عریضه بدبختی شان را ارائه کنند تا اعانه ای بگیرند..
اميد بقايي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سياستهاي افزايش سطح تحصيلات از ديپلم به كارشناسي و پس از آن تحصيلات تكميلي كه با هجمه شديد تبليغاتي سبب گرديده است دستيابي به موقعيتهاي شغلي و نيز نارسايي د ر برنامه خدمت وظيفه عمومي از عللي است موجب بالا رفتن سن ازدواج و كاهش نرخ جمعيت گرديده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
یعنی واقعا نمیدونید چرا کاهش جمعیت داریم ؟ برید ببینید چقدر جوون ازدواج نکرده و بیکار تو خوانواده هاست .خیلی ها هم بعد از ازدواج یا جدا شدند یا هنوز جدا زندگی میکنند . یه دو دو تا چهار تا کن ببین برای جوون های این دوره شروع زندگی مشترک با یه کوچولو چطور ممکنه.
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چون همه چیز هر روز گران میشود
رضا
|
Netherlands
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
برای مثال یکی از سیاستهای دولت را نمیشود پیدا کرد که تاثیر مثبت داشته باشد یا حداقل تاثیری داشته باشد
بحث رشد جمعیت به تغییر روش زندگی و مشکلات معیشتی مردم وابسته است ، من به نوبه خود که تا حالا چیزی از این سیاستها نشنیده بودم
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به نظر من مهم ترین نکته این هست که ابتدا تعیین کنیم چه مقدار جمعیت برای کشور ایران مناسب هست. این مقدار با توجه به منابع موجود در کشور و نیز تهدیدهای عمدتا خارجی باید حاصل شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مردم نون ندارن بخورن ، كي جرعت ميكنه بچه بياره ؟ چه ربطي به قانون داره ؟ مردم شيكم همين بچه هاشونو نميتونن سير كنن بچه ميخوان چيكار ؟؟ رشد جمعيت هم ديگه فرمايشي شده ؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
از زندگي و آثار آن مي ترسيم
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نگران نیاشید ما که راهشو خوب بلدیم از کشور دوست و برادر چین جمعیت وارد میکنیم.
مرواريد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
از جمله مواردي كه در رشد نفي جمعيت در ايران درگير است ميتوان به موارده زير اشاره كرد"
1-گراني و تورم
2-شاغل شدن بانوان
3-جا افتادن اين تفكر مبني بر فرزند بيشتر =بي كلاسي
1-گراني و تورم"در اين چند سال اخير گراني به مردم فشار اورده است و مردم در خرج و مخارج روزانه ي خودشان مانده اند و تولد بچه را=عقب ماندن از خط فقر اقتصادي ميدانند.
2-ديگر مثل قديم ها زندگي مرد سالاري حاكم نيست و زن ها نيز در اجتماع جايگاه پيدا كرده اند و در اكثر اداره ها ما شاهد پرسنل خانم هستيم و اين عملا باعث ميشود كه زنان كمتر در خانه باشند و نقش مادري كمرنگ تر.
3-جا افتادن تك فرزندي بعنوان كلاس و ارزش و مرتبه بچه و همچنين داشتن چند فرزند بعنوان بي كلاسي.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
همین خوبه.بچه زیاد چیه
مسعود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
همه بدبختيامون برميگرده به دهه 60 مردم 7تا 7تا بچه دار ميشدن اگه مردم فكر كنن فرزند زياد باعث بيكلاسيه بهتر از اونكه مردم بچه هاي زياد داشته باشند و نتونن بهشون امكانات بدن
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
این مساله هیچ ربطی به قانون به اصطلاح تنظیم خانواده ندارد.... با این وضع گرانی، مسکن و مشکلات اجتماعی یه بچه هم اضافیه چه برسه به بیشتر
امير حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام فكر مي كتم سياستهاي اقتصادي جاري ! و سير صعودي قيمتها كه موجب فشار روز افزون به اقشار جامعه شده جايي براي اميد به تامين خانواده و رشد جمعيت خواهد گذاشت ما الان 2 فرزند داريم كه شديدا در مضيقه و نگران تامين آنها هستيم .
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام. وقتي مردم متوجه باشند كه امكانات
لازم براي رشد فرزندانشان وجود ندارد بديهي است كه تعداد آنها را افزايش ندهند. سياستهاي تشويقي هم كمكي نخواهد كرد.
وضع كلي و اقتصاد كشور بايد درست شود.توجه كند كه امام جمعه مشهد چند روز
پيش چه گفته اند : ( مگر اشكنه و پياز يادتان
رفته است ) خوب شما فكر مي كنيد بچه
درست كنيم و با اشكنه بزرگش كنيم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به نظر شما، اين واقعا جاي سوال و بحث داره كه چرا رشد جمعيت داره كم ميشه؟ يعني هيچ كس نمي دونه؟ واقعا كه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کمبود اشتغال برای دهه شصتی ها که می توانند قسمت عمده زاد و ولد را داشته باشند منجر به عدم رغبت این گروه برای ازدواج شده است. و در صورت ازدواج نیز این گروه به دلیل درآمد اندک که به زحمت نیاز گذران زندگی یک زوج جوان را تامین می کند تمایلی به داشتن فرزند ندارند. لذا تا عدم رفع معضل بیکاری و تورم باید شاهد کاهش بیشتر رشد جمعیت نیز باشیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کاهش جمعیت بسیار برای ایران خطرناک است؟
دلایل:
من چون در رشته معماری تحصیل میکنم از نطر معماری نظرم رو میگم:
وقتی که فرهنگ آپارتمان نشینی به سرعت در ایران در حال رشت است و اکثر در آپارتمان های کوچک زندگی میکنند این خود یک عامل مهم در کاهش جمعیت است
اخیرا برای بازدید از پروژه های مسکن مهر رفته بودم واقا تاسف خوردم که واقا چقدر کوچک است من خودم شاخصا اگر ساکن این اپارتمان ها بودم بیشتر از یک فرزند نمی اوردم:
یکی از عوامل بسیار مهم و پنهان در کاهش جمعیت مسکن است که راه حل آن:

افزایش جمعیت روستایی و شهر های کوچک.(فقط با دادن امکانات مناسب و زمین)

شهر سازی افقی به جای شهر سازی عمودی

و بسیار عوامل معماری دیگر مه از حوصله خوانندگان خارج است و باید تخصصی بحث شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عزیزم مدرکتو از کجا گرفتی.
mahtab
| United Kingdom |
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
Ba in nazaret anishtan anshi... na marbut train nazar ro dadi
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کمبود اشتغال برای دهه شصتی ها که می توانند قسمت عمده زاد و ولد را داشته باشند منجر به عدم رغبت این گروه برای ازدواج شده است. و در صورت ازدواج نیز این گروه به دلیل درآمد اندک که به زحمت نیاز گذران زندگی یک زوج جوان را تامین می کند تمایلی به داشتن فرزند ندارند. لذا تا عدم رفع معضل بیکاری و تورم باید شاهد کاهش بیشتر رشد جمعیت نیز باشیم.
مرغ فروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مهم ترین مسئله خونه و امنیت شغلی هست.تورم اگه امنیت شغلی باشه تا حدی قابل گذشته.و مطمئنم دیگه مردم اونقدر سواد دارن که گول یه حرفایی رو نخورن.یه زمونی میگفتن تو آمربکا محبت و خانواده از هم پاشیده الان عین اون حرفا رو تو اطرافم میبینم.سخته دوباره مردم گول حرفای نسنجیده رو بخورن.شاید یه معجزه دوباره بتونه جمعیت رو زیاد کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
در حال حاضر هر فرزندی که به خانواده اضافه بشه، حداقل ماهی 500 هزار تومان هزينه در بر داره (اگه بيشتر نباشه) ، يعنی برای داشتن 4 فرزند، بايد حداقل ماهی 2 ميليون تومان هزينه بچه ها کنی، بعلاوه ساير هزينه های زندگی ، بعبارتی 4 ميليون بايد در ماه درآمد داشته باشی...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تورم بی حد و حساب ، عدم امنیت شغلی و در کل وضعیت نابسامان اقتصادی و اجتماعی ، با توجه به نیازها و توقعات امروزه کودکان و نسل نوجوان (که قابل مقایسه با نسل های قبلی نمی باشد)سبب کاهش تمایل خانواده ها به بچه دار شدن شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فشار اقتصادي ، از بين رفتن گرايش به تشكيل خانوداه بخاطر مهريه هاي سنگين و ازدواجهاي پرهزينه ، تزلزل خانواده به دلايل مختلف وا ز مهمتر رواج بي بند وباري و اشاعه صيغه ، مسئوليت گريزي نسل جوان و نوميدي و دلزدگي از زندگي عوامل اصلي كاهش رشد جمعيت كشورند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
برای چی مردم از فرزند زیاد استقبال کنن؟
گرونی تورم نبود کار و بیکاری اینا همشون انگیزه رو پایین میاره
تازه هر چی نرخ رشد جمعیت کشوری پایین تر باشه اینطوری بیکاری کنترل می شه اگه نه مثه دهه 60 دوباره باید با سونامی جمعیت و بیکاری دست و پنجه نرم کنیم
فرزندکمتر زندگی بهتر
مهمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
همان گراني بيكاري و درامد كم در اينده جمعيت را از اين هم كمتر خواهد كرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چون روز به روز بدبخت تر میشیم دیگه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام
مسایل مادی خیلی تاثیر داره.
بهار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به نظرمن گرونی و مشکلات اقتصادی باعث این مسائل شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اصلا همسری وجود نداره که بخواد جمعیت زیاد بشه. ما خودمون قربانی بی فکری پدر مادرهامون هستیم والان شدیم وبال گردن اونها که البته حقشونه.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فقط مشکل در اقتصاد و مسکن ریشه دارد .
من خودم 15سال است ازدواج کردم یک فرزند 13 ساله دارم که بخدا اگر میدانستم اوضاع اقتصادی کشور به اینجا ختم میشود همین یک فرزند را هم نمیخواستم .
اخر فرزندی که نتوانی شکمش را سیر کنی یا به پرسش او که بابا دیگه کی ما یک الونک از خودمان خواهیم داشت به چه دردی میخورد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عوامل اصلی تاثیر گذار بر کاهش رشد جمعیت را می شه به شکل زیر عنوان کرد:
1- تورم بالا و عدم توازن افزایش درامدها با آن
2- افزایش آگاهی عمومی سطح جامعه
3- افزایش جمعیت افراد تحصیل کرده و به تبع آن کاهش جمعیت عوام
4- افزایش توان تفکر و استقلال فکری در جامعه
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با تشویق دولت ممکن است بعضی از خانواده هایی که از سطح علمی پایین تری برخوردارند ترقیب به افزاریش تعداد فرزندان شوند (چون هر فرزند را مثلا برابر با یک میلیون تومان در نظر می گیرند) اما اکثر خانواده های ایران باز هم رقبتی به این کار نخواهند داشت و دلیل آن هم بالا بودن هزینه های زندگی، نبود امنیت شغلی برای والدین و همین طور نبود آینده شغلی و تحصیلی برای فرزاندان آنها است. همچنین خانواده ای که از زن و مرد آن هر دو به اجبار شاغل اند و در خانه حضور ندارند توانایی تربیت فرزند را ندارند
ناشناس
|
Georgia
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کدوم پرنده ای دوست داره جوجشو تو قفس به دنیا بیاره
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
قطعاً عوامل اقتصادی نقش مهمی داره ولی به نظر من اوضاع آشفته اجتماعی و ناامیدی از آینده دلیل اصلی کاهش جمعیت در ایران است جوانها نیاز به امید دارن . امید به آینده بچه هاشون که الان در مملکته ما خیلی کمرنگ شده است
سرباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سیاست تک و دو فرزنده کردن خانواده ها تو دهه هفتاد باعث شد پدر و مادر ها به تک فرزندشون بیش از حد اهمیت بدن و در اصطلاح لوسشون کنن
این نسل لوس ها نمیتونه مسولیت زندگی رو قبول کنه نمیتونه مسوولیت بچه رو قبول کنه برا همینم ازدواج نمیکنه و مجرد زندگی میکنه
که متاسفانه نتیجه خوبی هم نداره
از طرف دیگه گرانی خونه و خرج زندگی و تورم که مثل فواره آتشفشان میره بالا مردم و از اضافه شدن مخارج زندگی میترسونه و باعث میشه یک بچه رو کافی بدونن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نبود شغل براي بيكاران- نبود امنيت شغلي براي شاغلين- تورم وحشتناك كه هر برنامه ريزي را بهم ميريزد و نهايتا مسكن و قيمتهاي فوق العاده اش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تحریم ریشه مشکلات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کوپن بدند جمعیت زیاد میشه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کوپن .مردم دیگه شعور دارن.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
گراني -نداشتن اميد به آينده-قتل غارت تجاوز واز بين رفتن انسانيت در جهان -نبود كار ومسكن وپول كافي-
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نگراني از آينده بچه ها مي تونه عاملي براي عدم رشد جمعيت باشه. اسم بچه كه مياد از همون اولش شروع ميشه. دوا و دكتر زمان بارداري مادر، زايمان، بعدش هم درس و مدرسه، دانشگاه و ازدواج و مسائل بعد از ازدواج رو هم مي بايد بهش فكر كرد. مگه زوجين چه گناهي كردن كه همش درگير مشكلات بچه بايد باشن و زندگي خودشون رو فراموش كنن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مهم نيست جمعيت چقدر باشه مهم اينه كه به اندازه اون تعداد جمعيت امكانات هم باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تحریم ریشه مشکلات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
حتما دو روز دیگه روی وسایل جلوگیری از بارداری هم مالیات میزارن که کسی استفاده نکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
احتمالا ممنوعشون می کنند!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مهمترین دلیلش مشکلات اقتصادی و بیکاریه و فاصله طبقاطی و بالا رفتن توقعات .
با این حال که بیشترین پیک جمعیت جوان ایران متولدین دهه شصت می باشند اکثر این جوانان ازدواج نکرده و اگرهم مثل بنده دچار این اشتباه بزرگ شده اند حالا حالا بچه دار نمی شوند.در آینده رشد منفی جمعیت بیشتری را خواهیم دید.که این به نفع کشور می باشد. چون ساختار کشور و دولت توانایی خدمت رسانی به جمعیت بیش از 50 میلیون را ندارد.
جامعه و اوضاع ان گویای این امر است و تحریم ها و دیگر عوامل بهانه ای بیش نیست.چون ساختار مدیریتی دولت به شدت ضعیف میباشد.در جامعه ای که 20 درصد مردم از 80 درصد امکانات استفاده می کنند و فاصله طبقاطی روز به روز رشد می کند افزایش جمعیت به معنای فقر جرم فحشا فساد و.. می باشد.
تا دولت از شعار پردازی خود دست بر ندارد و به جوانان و تحصیل کرده های این کشور بها ندهد اوضاع از این بدتر هم خواهد شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
البته ساختار مدیریتی کشور برای 35 میلیون هم ضعیف هست!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وقتي كه كسي نمي تونه اقلام اساسي زندگيش رو واسه خودش تامين كنه، به نظر شما كار درستيه كه بچه هم بياره
خود شما بگين
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
شاید بدترین اشکالی که در سیستم فعلی کنترل جمعیت وجود دارد این هست که به ذخیره ی ژنتیکی مملکت داریم آسیب می رسانیم. سیاست های فعلی باعث شده معمولا افراد موفق تر که قاعدتا چیزهایی در وجودشان بوده کم کم به دلیل تعداد فرزندان کمترشان منقرض شوند. این سیاست ها باید اصلاح شوند. ایالات متحده جهت غنی نگه داشتن ذخیره ی ژنتیکی خود به شکل لاتاری گرین کارت پخش می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سري كه درد نميكنه رو دستمال نميبندن...

وقتي امنيت شغلي نباشه وقتي محل كار و زندگيت تا آخر سال مشخص نباشه.......
وقتي درامد براي كرايه كردن مسكن وجود نداشته باشه..........
...............
.........
بازمم بگممممممممم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چند دلیل وجود دارد 1-میتوان به عدم تامین امکانات اشاره کرد 2- بخشی هم بعلت با رفتن درک شرایط تربت 3- که میتوان زیر مجموعه از یک دانست عدم درآمدکافی در کل بخشی به فرهنگ وبخشی به اقتصاد مربوط میباشد
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مشكل بيكاري راحل كنيد مخصوصا شهرهاي كوچك وروستاها بعد نتيجه زندگس سالم وفرزند بهتر وبيشتر را ميبينيد
لالغ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
انگیزه ای ندارن که یک گدا گشنه دیگه به جامعه اضافه شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تحریم ریشه هفتاد درصد مشکلات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بیکاری-بی مسکنی-تورم -گرونی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فضای ایجاد شده اجازه داشتن فرزند زیاد را نمی دهد.
داشتن فرزند بیش از دو تا جرات میخاد. با چهارتا بچه راه بیفت توی خیابون ببین بهت چی میگن
كورش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تورم بسيار زياد و عدم تناسب بين رشد حقوقها و تورم و آينده نامعلوم و از طرف افسردگي كه گريبانگير قشر جوان شده عامل اصلي رشد منفي جمعيت مي باشد.
جعفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
این اقا فهمید حالا کی مسولین متوجه میشن خدامیداند
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مگه مغزمونو خر گاز گرفته؟؟؟
تو زمونه ای که گرونی و تورم بیداد میکنه خرج خودمونم نمیتونیم بدیم!! واسه دو روز آیندمون نمیتونیم برنامه ریزی کنیم. یه بچه رو وارد این دنیا کنیم که یه نفر به ما اضافه بشه!!!
دل خوش سیری چنددددددددد؟؟؟
حشمت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اونوقت میگن هوش ایرانی!... واقعا که!... یعنی نمیدونید چه چیزایی باعث کاهش جمعیته؟؟!! مارو سرکار میزارید اشتغال ایجاد کنید؟!
مگس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
یارانه هاش به خرجش که نمیخوره هیچ اعصاب خوردیشم پیشکش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به دلیل افزایش شعور اجتماعی و فرهنگی مردم
نگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فکر نمی کنم مشکل اصلی بیکاری و مسکن و غیره باشه .....مساله اون فرهنگی هست که جا افتاده کسی که بچه بیشتر از 2 داره اطرافیان طوری نگاه و برخورد می کنن که انگار فردی هست که از نظر فرهنگ پایینه ......تو فرهنگمون طوری جا افتاده که فرزند کم رو کلاس بالا می دونن
مظفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
ای بابا بر مشکلات کشور اضافه نکنید بگذارید نسلهای بعدی راحت زندگی کنند
شما فعلا مشکل گرانی مسکن تورم فزاینده بیکاری کم آبی (مخصوصا که منابع آب شیرین جهان در حال خشک شدن است) نشست دشتها در اثر ازدیاد برداشت از منابع اب زیر زمینی مشکل گرانی تحصیلات عالیه و بسیاری مسائل دیکر را حل کنیدبعدا
بروید سر مسئله افزایش جمعیت والله قسم جمعیت زیاد فقط مثل یک مار افعی میماند که محیط زیست را نابود میکندضمن اینکه رفاه نیز در جامعه از بین میرود و ناهنجاریهای بی شماری بوجود میاید جمعیت مناسب ایران چهل میلیون نفر میباشد.
نوری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سرانه حداقل هزینه ماهانه درمحدوده خط فقر250هطار تومانه ..... با این وضعیت همینکه جوانها زندگی تشکیل بدهندباید خوشحال باشیم ... بچه دار شدن پیشکش!!!
اذری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با توجه به مشکل کم ابی و بیکاری و اعتیاد باید مواظب خطرات افزایش جمعیت باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فعلا يادم باشه آخ نگم
مگه با اشكنه هم ميشه جمعيت زياد شه
تازه دكترا گفتن گوشت براي سلامت بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تحریم ریشه هفتاد درصد مشکلات
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
و نداشتن درایت کافی، ریشه تحریم.
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بچه بيادكه چي بشه ؟ مثله ما بدبخت بشه ؟
حاج عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چرا رشد جمعیت در ایران کاهش یافته است؟
مدونی چرا تابناک جان رشد جمعیت کم شده بخاطر چند دلیل :
1 - از وضعیت اقتصادی میترسند خانواده و اینکه مشکلات زندگی مالی زیاد شده نمونش همین مرغ و گوشت و نان و امسال اینها که مواد اولیه هستند
2 - اینکه مردم دست از قناعت برداشتند و میخوان تجمل گرایی کنند . منظورم این هست زمان ما یعنی جنگ وقتی بچه به دنیا می اومد مای بی بی نیود همین دستمال کهنه ها بود ، تخت و سیسمونی بچه با این تشریفات حال که مبلغ هنگفتی رو متحمل میشه کجا بود ، خرید لباسهای گران قیمت کجا بود ف لباس پدرها برای بچه و .... اینها همه باعث شده بود قناعت رو پیشه کنند و عشق و محبت رو توی یک چیز دیگه ببنند
3 - ترس از بزرگی و به ثمر نشستن بچه هست ، یعنی اینکه میترسند فردا روزی فرزندشون به این هجویات و مشکلات نابهنجار جامعه از قبیل اعتیاد و بی بندباری گرایش پیدا کنه همین هایی که ما خودمون مسببش شدیم با کم کاریمون (خودمون یعنی همه مردم نه فقط مسئولان)
4 - عدم ثبات علایق و سلیقه و اعتقاد باعث شده روز به روز رنگ عوض کنیم و این یعنی از بالا به پایین اومدن ، بچه رو یک عامل آزار و اذیت و بدبختی و اینکه انشان رو محدود میکنه میبینیم
5 - دلایل زیاد دیگه هست ولی باشه تا ببینم دیگران چی میگن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به ترتیب اولویت
1-افزایش آگاهی
2-از دست دادن امید(اول انقلاب مردم به آینده امید داشتند)
3-افزایش چشم وهم چشمی در داشته های مادی
5-هزینه بر بودن فرزند بیشتر
پاسخ ها
آریایی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
1- افزایش آگاهی
2- افزایش آگاهی
3- افزایش آگاهی
4- افزایش آگاهی
5- افزایش آگاهی
افزایش آگاهی
خوزستاني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بابام و ديدم ديگه عمرا بچه زياد داشته باشم. حسرت خيلي چيزها تو دلم موند!
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
واقعا گل گفتی ما هم همینطور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چه گلی به سر جمعیت موجود زدیم که حالا داریم برا افزایش جمعیت تبلیغ میکنیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فرزند کمتر زندگی بهتر
والسلام
مراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
در ست است که رشد جعیت در ایران رو به کاهش است اما این نشان دهنده این نیست که جمعیت ایران در حال کم شدن است. متاسفانه رشد جمعیت در ایران بدون اینکه زیرساختهای آن فراهم شود به یکباره افزایش یافت. به همین خاطر این نسل با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد که تا آخر عمرشان هم گریبان گیر آنها خواهد بود. اما نکته دیگر، ازدواج همین دهه شصتی ها با یکدیگر میبایست یک انفجار جمعیتی دیگر را بوجود می آورد. چون هر ازدواج حداقل یک بچه را بدنبال دارد اما طبق آمار منتشره این طور نشد که واقعا جای نگرانی دارد. چند وقت پیش مرکز آمار ایران درصد امید به زندگی را رو به افزایش دانست که اصلا به این آمار نمیخورد. به نظرم اگر دولت شرایط ازدواج جوانان را هموار تر کند رشد جمعیت بصورت معقولی در می آید. متاسفانه همین دهه شصتی ها تا 30 سال دیگر جزو جمعیت مسن کشور به حساب می آیند و جوانان آینده یا همین کودکان امروز به هیچ عنوان از پس نگهداری آنها برنمی آیند.
نصیحت به آقایون و خانمهای دهه شصتی: از همین حالا فکر قبر و خانه سالمندان واسه خودتون باشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
الان ما خودمون تامین جانی و مالی و روانی نداریم یکی دیگه رو به دنیا بیاریم که چی بشه؟!
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تغییرفرهنگ ونگرش مردم دیگرکسی حتی دراغلب روستاهاحاضرنیست تمامزندگی وعمر خودرابرای بزرگ کردن بچه بگذراندوفرداتربیت ودرس ودانشگاه وانواع هزینه هارابجان بخرد حتی اگر وضع مالی خوبی داشته باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به خط فقر و پايه حقوق وزارت کار يه نگاهی بندازيد. جواب سوال رو می گيريد
فرشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
گر چه گرانی و نا امنی اقتصادی و اجتماعی در کاهش جمعیت ایران بی تاثیر نیست به نظر من اگر مشکل مسکن و گرونی هم حل بشه مردم تمایلی به فرزند بیشتر ندارند چون داشتن فرزند کمتر باعث راحت تر بودن است و ما وقتی راحتی رو تجربه کردیم دلیل نداره خودمون رو اذیت کنیم مگر اینگه دولت و صدا وسیما با همکاری روان شناسان و مشاوران مجرب طی چندین سال مردم رو به عواقب کاهش جمعیت در اینده و خطراتی که مطمئنا برای جامعه ای که در چند سال دیگه پیران ومیانسالان بخش اعظم اون رو تشکیل میدهند اگاه کنند البته مقصر اون افرادی هستند که با سوئ تدبیر جامعه رو با اینجا رسوندند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
افزایش نخواهدیافت
زينب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وقتي بخاطر مشكلات اقتصادي سن ازدواج بالا بره، نرخ باروري خود به خود كم ميشه. من در سن 35 سالگي موفق به ازدواج شدم و فرزندم در سن 37 سالگي من به دنيا آمد. الان در 39 سالگي اصلاً توان مجدداً بچه دار شدن ندارم مسائل اقتصادي به كنار.
امیر رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام
بنظر بنده اینکه فکر کنیم سیاست های دولت در اجرای برنامه کنترل خانواده طی چند سال گذشته باعث کاهش رشد جمعیت در کشور شده ، اشتباه است بلکه آنچه دلایل اصلی کاهش رشد جمعیت شده ، عوامل زیر می باشند :
1 - بالا رفتن سن ازدواج
2 - عدم تمایل زوجین به بچه دار شدن بدلیل مشکلات موجود از قبیل نداشتن مسکن مقتضی و عدم امکان تامین مناسب کودک
3 - کاهش اعتماد به دولت در بین جوانان و عدم مشخص بودن آینده کودکان در کشور که بعنوان نمونه می توان به وعده دولت در خصوص پرداخت یک میلیون تومان به هر کودک اشاره کرد که عملاً انجام نشد .
4 - افزایش آگاهی والدین در خصوص لزوم کنترل تعداد اعضای خانواده بدلیل داشتن توانایی جهت تربیت بهتر فرزندان
5 - تمایل تعدادی از جوانان به اتخاذ زندگی مجردی بدلیل :
الف - نداشتن کار
ب - نداشتن مسکن مناسب
پ - گرانی روزافزون
ت - عدم اعتماد به یکدیگر
ث - دروغگویی مسئولین و ...
امید است با برنامه ریزی مناسب ، ما نیز بتوانیم روزی رفاه در کشورمان ببینیم . ربطی به بحث نداره اما الان واقعاً من متاهل که در تهران زندگی می کنم با حقوق کارمندی ، تفریح مناسبی ندارم و نمی دانم چه کنم ، یه شمال 5 شنبه جمعه بود که اونم دیگه واقعاً نمی تونم بنزین 700 بزنم . با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
گرانی مهم ترین عامل است و بعلاوه با افزایش فرزندان رفاه آنان کاهش می یابد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مهمترین عامل بیکاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
دولت داره 1 ميليون رو به حساب برو بچ واريز ميكنه
يه صفر ديگه بذاره جلوي واريزيهاش جمعيت صد درصد زياد ميشه.........
اين ومطمئن باشيد ...مشكل كم بودن رقم 1 ميليونه مگر همش چند كيلو مرغ ميشه.........
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عمو جان کجای کاری؟ او1 میلیون رو یک ساله که حذف کردن!اونوقت شما میگی بشه 10 میلیون؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به آدم عاقل 100 میلیون هم بدن بچه دار نمیشه. اما قبول دارم 90% جامعه با 2 3 میلیون هم راضی میشن
دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
در مورد دلیل کاهش جمعیت باید بگم به نظر من امروزه در جامعه ما که لااقل به ظاهر در حال گذار از یک جامعه سنتی به مدرن هست شاهد از بین رفتن کارکردهای فرزند برای خانواده هستیم. امروزه دیگه مثل گذشته نه تنها فرزندان کمک حال پدرو مادر و مایه مباهات اون ها نیستند بلکه با توجه به هزینه های سرسام آور زندگی و سخت شدن تامین معیشت فرزندان و مشکلاتی که در تربیت فرزند سالم در جامعه پر تناقض امروز ایران وجود داره کسی اگه واقعا با برنامه و عاقلانه زندگی کنه ترجیح می ده حدالثر یک یا دو فرزند داشته باشه که گاها حتی داشتن این تعداد فرزند هم به دلیل جبر اجتماعی و فرار از انگ هایی هست که ممکنه به زوجین زده بشه..به نظر خیلی از کارشناسان کشوری که نمی تونه از پس تامین رفاه اجتماعی جمعیت فعلی خودش بر بیاد عاقلانه نیست که خودش رو در چاه بزرگتری بندازه و به دنبال ترفند هایی برای افزایش جمعیت باشه.در نظر گرفتن تشویق هایی برای افزایش جمعیت به هیچ عنوان نمی تونه قشر متوسط رو تطمیع و اون ها رو وادار به تولید مثل کنه اما در مورد قشر ضعیف که تحصیلات پایینی دارند ممکنه کارساز باشه اما در طولانی مدت اون بندگان خدا رو هم به چاه میندازه و زندگی رو براشون غیر ممکنه می کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فرزند بیشتر یعنی آرامش کمتر.نگرانی بیشتر.رفاه کمتر .آموزش کمتر.سلامت کمتر.تربیت کمتر.سختی بیشتر.از خود غافل شدن بیشتر و.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
آینده نامعلوم! گرانی! تورم! مسئولینی که مشکلات را انکار می کنند امید برای باروری را از مردم میگیرند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بیکاری - عدم امنیت شغلی - مشکل مسکن - نا امیدی نسبت به آینده کشور
پاسخ ها
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کاملا درسته بدون کم وکاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نرخ رشد جمعیت با رشد جمعیت فرق می کند.
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اشتغال و مسکن ، مهمترین عوامل. یه چیزی هم در کنار این برای تلنگر باشه . مسوولین محترم به چه دلیل اشتغال خانم ها اینقدر زیاده ؟ چرا خانم ها رو فقط در مشاغلی که به اونها مربوط میشه مشغول به کار نمی کنید ؟ چرا نمی فهمید اگه آقایان شاغل بشن ، زودتر ازدواج می کنن و سن ازدواج بالا نمی ره و در کنار این ، رشد جمعیت هم زیاد می شه . خدا ازتون نگذره که نمی دونید چه بلایی سر جوونهای مرد داره میاد . بیایید ببینید در ادارات دولتی و خصوصی ، در بانکها و . . . . چه تعداد خانم مشغول به کار شدن ، اونهم نسل خیلی جوان و نوجوان ، اونوقت آقایان با مدرک لیسانس و بالاتر و با سن بالای 30 سال دارند بیکار می گردن یا راننده تاکسی شدن و یا با ماشین قسطی دارن مسافر کشی می کنن . به خودمون بیاییم . چرا کسی جرات نمی کنه این مساله رو بازگو کنه ؟ چرا .چرا .چرا . . . . .
پاسخ ها
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
درسته هموطن جون
نهایت کاری که میتونم کنم اینه که یه مثبت بهت بدم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++والا هنوزم کمه...آفرین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من با اینکه یه خانمم ولی صد در صد با شما موافقم خانمهای شاغل بچه هاشون رو به مهد میسپرن و لذت در کنار بچه بودن و ارامش یافتن مادرو بچه گرفته میشه وفرصت شغلی برای اقایون کمتر میشه خانمها میتونند در کارهایی که به اقتصاد خانواده کمک میکنه شرکت کنند مثل خیاطی بافت تاباو فرش ساخت وسایل تزیینی که بشه در منزل انجام داد چه اشکالی داره؟
افغانی
| United Arab Emirates |
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چشم ما به یک عدد ایرانی عاقل و تیزبین؛ که دانست ریشه مشکل کجاست؛ روشن شد یک دلیل مهم همین است.
پهباد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با نظر "هم وطن" موافقم...تاكي ميخاييم چشمانمون رو روي حقيقت ببنديم....ميدونيد حقيقت چيه؟؟؟وقتي جوان كار نداشته باشه اتوماتيك وار به سمت گناهان جنسي ميره...(مگر درمدينه فاضله زندگي ميكنيم كه بگم جوان مجرد خودش رو نگهداره)نتيجه ش ميشه دير ازدواج كردن و بي ميلي به بچه دار شدن و احتمالا عقيم شدن.....تابناك اگه حذف كني بي غيرتي.
محمد ج
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
همه تحلیل ها تا حدی درست بودن، اما این تحلیل متفاوت و اندیشمندانه بود و نکاتی رو مطرح کرد که بقیه معمولا نمی بینند.


صبح ساعت 7 بیاین تو خیابون های تهران، می بینید بخش عمده جمعیت دختران جوان هستن که دارن میرن سر کار (از آقایون خیلی بیشترن).

هر شعلی که توسط یک خانوم اشغال میشه یعنی یک آقا نتونسته اون شغل رو داشته باشه و این یعنی یک آقا نتونسته ازدواج کنه و خانواده تشکیل بده.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مشکل کار کردن خانمها نیست. مشکل پارتی بازی یه که آدمهای نالایق مشغول کار هستند و الا خانم و آقا فرق ندارخه همه باید تو جامعه باشن تا تعادل برقرار شه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
موافقم هموطن ولی در این کشور انتظار مسائلی مانند این که مربوط به تدبیر امور و عرضه مدیریتی است،اصولا انتظار غلطی است.
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مشکلات مالی وعدم توانایی والدین در تامین مایحتاج فرزندان و آینده آنها
دکتر ه م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به نظرم مشکلات مادی...افزایش هزینه های زندگی مثل خوراک و پوشاک و مسکن...افزایش سن ازدواج...افزایش آمار طلاق...یه مورد دیگه هم اینه ۀان همون دهه شصتی ها باید تشکیل خانواده بدن و صاحب فرزند بشوندف اما چون خودشان در همه دوران های زندگی(کودکی،دبستان،...دانشگاه...اشتغال) دچار مشکلات عدیده بودن تمایل به داشتن فرزند یا داشتن فرزند بیش از یک نفر را ندارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بیکاری-تورم-بی پولی-گرانی بیش از اندازه-مشکل مسکن-اجتماع فاسد که به همه اینا ربط داره
سالك
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
علت كندي جمعييت در ايران بخش اعظمش برمي گردد به سياست كنترلي دولت و علت ديگرش مسائل معيشتي و اقتصادي و اخرين علت را بايد در نحوه نگرش ما به زندگي بايد جستجو كرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نظر رهبری در این زمینه فصل الخطاب است. وقتی ایشان نظرشان را صریحا اعلام کرده اند نظرسنجی شما چه معنی دارد؟
ali
|
Mali
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با سلام مشکل اصلی ما این است که مقامات فعلا در گفتار نگران قضیه شده اند اما درصدد کار عملی برنیامده اند وگرنه باسیاست های تشویقی می توات حمعیت را بالا برد در کشور نروژ برای هر بچه صورت جلسه ای نوشته می شود و امکانات دیگری اعم از خانه و کمکهای مالی به والدین داده می شود البته کنترل بر هزینه امکانات هم هست اینجا تامین اجتماعی ما هرسال عقب میرود و هزینه بیشتر بر دوش مردم است مساله دیگر تمرکز زدایی است که باید این جمعیت فقط در تهران یا شهرهای بزرگ نباشد در شهر های جدید جمعیت خود به خود زیاد می شود اما الان والدین می ترسند بچه دیگری را اسیر تهران کنند مساله دیگر هم ثبات در سیاست های اقتصادی است که شخص از زنده بودن خودش هم نگران است تا آوردن کس دیگر به این جهان!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
برای من جای سوال چرا این حرف را آقای احمدی نژاد زد همه علیه او جبهه
گیری کردند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
گروني ،‌ بي پولي ، نااميدي از زندگي ، نبود تفريح
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
قطعا سیاستهای کنترل نرخ رشد اثرگذار بوده، اما نباید از تاثیر اساسی سایر متغیرها گذشت.

بیکاری بالا در قشر جوان، یا اشتغال جوانان در مشاغل کم درآمد، یا تغییر اولویت آنان به ادامه تحصیل موجب عقب افتادن ازدواج و افزایش سن ازدواج شده که بدیهی است زادآوری را کاهش می دهد. همچنین، دیر شدن زمان ازدواج به دلیل قبیح بودن موجب می شود بسیاری از جوانان که ازدواج را به تاخیر انداخته اند کلا صرفنظر کنند.

همچنین، اشتغال زنان بیرون از خانه موجب دشوارتر شدن بچه داری و در نتیجه کاهش زادآوری شده است.

عوامل دیگر که اثر کمتری دارند عبارتند از: کاهش قبح طلاق و اساسا از بین رفتن تقدس ازدواج و خانواده، و مهاجرت جوانان

بسیاری از مسائل هستند که مردم تنها مسئولین را مسئول اصلاح آن می دانند، در حالیکه اگر خود مردم به حال خود فکری نکنند، مسئولین تا صد سال دیگر هم به فکر آنها نخواهند افتاد

فوق لیسانس شریف، بیکار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
رفاه بیش از حد!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
پدر بياموز با اين همه مشكلات گراني و اقتصاد بيمار كي ميره دنبال بچه . خدا اموات شما را بيامورزه . اين يكي را ما نخواستيم . پيشكش شما چند ميخوايد توليد كنيد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
انسان قرن 21 انسان تحلیلگری شده.وقتی من میبینم ورودی سرمایه به زندگیم کفاف خرج 2 نفر رو هم به زور میده پس قطعاً به این نتیجه میرسم که باید کار دوم بگیرم که بتونم خرج نفر سوم رو بدم و این مستلزم این امره که بچه بدون تربیت مستمر پدر رشد کنه که من ترجیح میدم بچه نداشته باشم تا اینکه داشته باشم و نتونم در تربیتش سهیم باشم.البته این اصلاً به معنی ناتوانی خانم های ایرانی در تربیت نیست.به نظر من ترش و شیرین اخلاق پدر و مادره که بچه رو تربیت میکنه.اینجا تنها جایی که باید آشپز 2 تا باشه.وگرنه من هم از خدامه که به عشق بچم برم خونه.....
ناصر
|
Qatar
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
ناامیدی به آینده. عدم ثبات اقتصادی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من 84 لیسانس گرفتم متولد60 هستم که زاد و ولد وحشتناک و بی برنامه جامعه ما رو به این روز انداخت..هیچ کجا استخدام نشدم و اگه به کلکم راع و کلکم مسول عن رعیه معتقد باشیم وزیر علوم وقت وزیر رفاه باید در قیامت پاسخگو باشند..3 ساله ازدواج کردم.با کدوم رفاه و کدام بیمه تامین اجتماعی و کدوم مسکن و امنیت کاری و اقتصادی به فکر بچه باشم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من از سال 67 عضو کارگروه کنترول جمعییت بوده ام و تا سال 72 هم در گروهحضور فعال داشته ام به جرائت میتوانم بگویم اگر تمام برنامه های فرهنگی و روش های ترویجی که بودجه کلانی را صرف کرده تاثیر کمتری از تورم و مسائل فرهنگی روز داشته است . اکنون هم سیاست های تشویقی مادی یا بی اثر هواهد بود و یا تاثیر آن در قشری از جامعه که توان تربیت فرزند شایسته ندارند بیشتر است
برای رفع این مشکل نیاز به برناامه هم آهنگ و آگاه کنند فرهنگی میباشد که نیاز به زمان و هماهنگی کلیه نهاد های فرهنگی جامعه دارد و با یک دستور مشکلی حل نخواه شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مسئله كنترل جمعيت بيشتر به تمايل خود مردم بر مي گردد زيرا بار هزينه هاي آموزشي و تربيتي فرزندان بقدري سنگين است كه داشتن بيشتر 2 فرزند را غير ممكن نموده است تاز ضعف اعصاب ناشي از آپارتمان نشيني را هم اضافه كنيد به سختيهاي يك پدر و مادر .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام به نظر من اگه مسایل اقتصادی حل بشه اکثر معضلات خود به خود مرتفع میشه وقتی ما اقتصادمون نامفهومه و معلوم نیست چه شکلیه (سرمایه داریه یا کمونیستیه و یا....)اونوقت شما نمیتونین برای آیندتون تصمیم بگیرین و همین ترس از آینده و دیدن نمونه های شکست خورده در زندگی (مثل اقوام و دوستان )باعث میشه که افراد بعضی کارها رو انجام ندهند مثل ازدواج ویا راه انداختن کسب و کار و یا تولیدی و غیره من یک دوست دارم که اهل کشور ترکیه است برای من تعریف میکرد که وقتی که داشت خونه میخرید خودش 10 هزار دلار داشت (به دلار میگفت که من حالیم بشه وگرنه واحد پولشون لیره است) و بانک هم 200 هزار دلار کمکش کرده و ضامن هم نخواسته فقط از طرف شرکتشون یه گواهی حقوق آورده و سوابق وامهاش رو هم بانک استعلام گرفته و وام رو بهش دادند اون هم بدون هیچ سپرده ای اینجا حداکثر 18 میلیون وام میدند که کمک بزرگی بهت نمیکنه چون قیمت خونه ها بالاست اونم پوستت کنده میشه تا وام بگیری خداییش من جوان تو ترکیه بودم راحت تر زندگی میکردم یا اینجا؟
بني هاشمي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
آكاهي مردم نسبت به قبل وآينده نگري مردم نسبت به تامين مخارج تحصيل و مسكن و معاش زندگي و عدم اطمينان از آينده و برنامه ريزي هاي انجام شده باعث شده مردم به اين شعار برسند كه فرزند كمتر زندگي بهتر لطفا شما فقط به بيمه اين مملكت توجه كنيد كه چند سال پيش شما 20 % هزينه دارو ميدادي بيمه 80%
اما اكنون مردم 80 % پرداخت ميكنند بيمه 20% در ضمن خيلي از داروها وساير لوازم را مشمول بيمه خارج كردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کاهش قدرت اقتصادی علیرغم وجود منابع سرشار خدادادی با این منابع ما ارزش هر ریال باید 10 دلار بود!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فقط مشکلات اقتصادی
هیچ ربطی به سیاستهای دولت نداشته و نخواهد داشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اونوقت میشه بفرمایید دلیل مشکلات اقتصادی در کشوری که با آزمایش و خطا اداره میشه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اقتصاد رو که دولت قبضه کرده پس بقال سر کوچه چیکاره است؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
دیگه گذشت زمانی که جمعیت زیاد بشه
مردم جرائت ازدواج کردن هم ندارن چه برسه بچه بیارن
خودمون هم اضافه هستیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
دقیقاً خودمون هم زیادیم
سها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به اعتقاد اینجانب هر کس به یک یا چند دلیل بچه دار نمی شود
دلیل اول : نداشتن شرایط مناسب اقتصادی مثال(مسکن_کار_رفاه)
دلیل دوم : نداشتن شرایط مناسب اجتماعی مثال( رعایت نکردن حقوق شهروندی از سوی مردم یا دولت )
دلیل سوم : نداشتن شرایط مناسب فرهنگی مثال(مد لباس: گاه آنقدر از لبه بام عقب می رویم تا از طرف دیگر سقوط می کنیم)(گرایش به مدهای عجیب غربی)
دلیل چهارم :مناسب نبودن سر فصل مطالب آموزش و پرورش مثال(گاه با تمدن ایرانی مغایرت دارد)(تقریبا تاریخ ما در آن گم شده است)
دلیل پنجم : نگران بودن از آینده جامعه ما در بین جوامع بین الملل.......
و دلایل دیگر که دو ستان می توانند در پاسخ اضافه کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کم شدن ازدواج- در شرکت ما 14 جوان مجرد بالای 30 سال مشغول به کارند. توانایی مالی ازدواج ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چشم انداز تاريك آينده ؛ عامل كاهش رشد جمعيت
محمد رهبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مهمترين عامل در رشد بي حساب و كتاب دهه 60 و ركود دهه 90 اولاً مربوط ميشود به روحيات ايرانيان كه افراط و تفريط نمونه بارز آن است ثانياً بي برنامگي و باري به هر جهت گذراندن مسئولين مربوطه ميباشد در حال حاضر هرگونه سياست تشويقي هر چقدر هم كه مشوق و اغوا كننده باشد اصولاً نتيجه اي در بر نخواهد داشت براي اينكه خانواده هاي داراي فرزند در حال حاضر با هيچ مشوق و اهرمي نه توانائي تربيت فرزندان جيد را دارند و نه امكاناتش را . پس براي تغيير اين چرخه و برگرداندن وضعيت را به مرحله رشد فقط و فقط بايد بر روي زوجهاي جوان و جوانان مجرد سرمايه گذاري نمود و از اين گروهها انتظار افزايش جمعيت كه آنهم بدلايل اظهر من الشمس و در وضعيت فعلي امكان پذير نيست پس براي برون رفت از اين وضعيت هيچ كاري لازم نيست و هيچ شعاري جايز نيست الي اينكه وضعيت كار و اقتصاد را تغيير دهيم تا مثال اين مثل نشويم كه : يكي بر شاخ نشسته بود و بن ميبريد . . .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با سلام واحترام
بيشتر شوخي به نظر مي رسد.!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به نضرمن سه عامل اصلی ترین عوامل کاهش جمعیته:
اولیش عوامل اقتصادیه که مسکن وبیکاری مهمترین اونهاست
ودومیش عوامل فرهنگیه که متاسفانه مردم ایران مخصوصا مردم شهرهای شهرهای بزرگ فرزندان زیاد را عامل بی فرهنگی دانسته واین شاید تاثیر فرهنگ غرب باشه
وعامل سوم اشتغال خانمها که فرصت خانه داری و تربیت فرزندانو از اونها گرفته
بنابراین حالاحالاها باید کار فرهنگی واقتصادی بشه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
زیاد کردن جمعیت که هنری نیست باید به فکر بالا بردن رفاه عمومی مردم بود.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وقتی منه جوون نمیتونم به دلایلی از جمله مسکن و تورم ازدواج کنم حالا شما دنبال بچه اید!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
گرونی اجازه نمیده یک بچه هم داشته باشی . کنترل دست کسی نیست و با این وضعیت موجود امیدوار نباشید بدتر هم میشه
KTM
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نبود بهداشت
هزینه درمان
بیکاری
نبود مسکن
حقوق زیر خط فقر
بیسوادی
و........
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
هدف ازاین کارهاچیست مگرغیرازاین است که به دنبال افزایش فقراونیازمندویارانه بگیر هستیم برای یک سری اهداف............
گشنه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بد قولي رياست محترم جمهور در پرداخت 1 ميليون تومن به ازاي هر نوزاد ؛ باعث كاهش آهنگ رشد جمعيت در كشور جمهوري اسلامي ايران شده است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
در هر بارداري انرژي و توان يك زن تحليل مي رود و حاضر نيستم بيش از يكبار آن هم به خاطر حس مالكيت نسبت به فرزند اين كار را انجام دهم براي خودم وبدن خودم ارزش و احترام بيشتري قائل هستم تا اينكه نقش يك كارخانه را بازي كنم براي اهداف ديگران .
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
احسنت,بدبختیشو ما بکشیم ,استفادشو دیگران ببرند
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بالارفتن سطح توقعات و مهریه های بالا و چشم و همچشمی ها و تزریق روحیه تجمل گرایی و مصرف گرایی به مردم از طریق سریالها و تبلیغات مسموم تلویزیون باعث شده است حد و مرزها از بین رفته و با افزایش فساد اگر کسی نیاز به تخلیه میل جنسی داشته باشد هزینه اش کمتر از ازدواج با مهریه 1365 سکه ای در می آید .
غلامرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
علاوه بر رشد آگاهی بر اثر بالا رفتن سطح سواد و توسعه اطلاع رسانی ،مشکلات عدیده اقتصادی (تورم ،بیکاری ،کمبود مسکن ) و اجتماعی ( با رفتن نرخ طلاق و افزایش دروغ و بی اعتمادی ) دلایل مهم بالا رفتن سن ازدواج و پائین آمدن نرخ بچه دار شدن هستند که در کل موجب کاهش نرخ جمعیت می شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بخشي از علل كاهش رشد جمعيت مربوط به روند زندگي در كل دنيا مي باشد كه سطح توقع زندگي و فرزندان . امكانات مورد نياز آنان روز به روز افزايش يافته است. بخشي از آن مربوط به گراني وضع موجود مي باشد كه در كشور ما به دليل تورم بالا اين موضوع تشديد يافته است. نداشتن اميد شغلي كه با وضع سهميه براي ارگان ها خانواده شهدا جانبازان آزادگان و .... اين اميد را براي كساني كه جوياي كار هستند كمي بيشتر پيچيده مي كند. اگر سهميه براي دانشگاه درنظر مي گيريد كه آين هم اشتباه است ليكن در بحث اشتغال فرصت ها را برابر ببينيم. به جاي دادن سهميه هاي دانشگاه ، كار و رانت هاي سرمايه گذاري بياييم براي اين دسته از افراد به جاي دادن سهميه براي آنان آموزشگاه هاي تقويتي كم بها در نظر بگيريم ليكن در هنگام آزمون دانشگاه تبعيض قايل نشويم. همه اين مسايل دست به دست هم مي دهند تا اميد را از جامعه بگيرند. آن ها كه دارند و بچه هايشان از بهره هوشي بيشتري بهره مي برند كه بچه هاي خود را به خارج مي فرستند و آن هاي كه پول ندارند، سهكيه اين چنيني ندارند كه در صد زيادي از جامعه را تشكيل مي دهند ناگزير راه كنترل جمعيت را پي مي گيرند. لذا در اين بحث مي بايد تمامي جوانب را در نظر گرفت. از اين گذشته مگر قدرت كشور به داشتن جمعيت بيشتر است كه شما به دنبال راهي براي افزايش جمعيت هستيد. همين جمعيت فعال را امكانات بدهيد برايتان توليد ثروت و امنيت و استقلال مي كنند. الان آموزش و پرورش در بسياري از مدارس پولي است و اگر بخواهيم بچه هايمان در محيطي عاري از تنش و كمي انساني درس بخوانند مجبور به پرداخت شهريه بالا هستيم. در مكدارس دولتي هم كه جمعيت كلاس ها بالاي 40 نفر هست . معلمان دلسورزي نمي كنند. با زور و بخش نامه هم درست نمي شود. خلاصه فاكتور هاي زيادي دخيل هستند. "يك استاد دانشگاه"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
همه می دانند این روزه وقت نیست که بیش از یک فرزند صحیح تربیت شود و امکانات مدرن امروزی داشته باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خانواده ها فهمیدند اگر بچه کمتری داشته باشند راحت ترند.
جوانان هم فهمیدند اگر زن نگیرند راحت ترند.
نتیجه آن شد که جوانان مجرد ماندند و تولید بچه کم شد.تولید 2 بچه برای هر خانواده جمعیت را ثابت نگاه میدارد.وتولید 1 بچه جمعیت را کاهش میدهد.ولی حالا صحبت از تولید 0 بچه است یعنی کاهش بشدت جمعیت.
البته باید نسل ما منقرض بشه چون با این همه منابع خدادای عرضه نداریم روی پای خودمان بایستیم.نیازمند وارداتیم.مدیریت نداریم.با هم درگیریم.با بقیه دنیا سر جنگ داریم.خوشی کردن بلد نیستیم.همش میخوایم دنیا رو بترکونیم.
دروغگو ودزدیم.باید نسلمان از بین برود ویک تعداد انسان قدر شناس به جای ما زندگی کنند.
ماهم مثل قوم بنی اسرائیل بدلیل ناسپاسی نفرین شدیم.
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تبلیغ رشد جمعیت بدون در نظر داشتن کانونهای هدف بسیار خطرناک است. جمعیت در خانواده هایی افزایش یابد که تمکن مالی بلاتری دارند نه برعکس.متاسفانه در ایران همه چیز وارونه است.پس بهتره این مباحث مسکوت بماند.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
باید کار داشته باشی تا بتونی سر سفره خانوده ات بگذاری پس هر چقدر جمعیت خانواده کمتر باشه اینقدر فشار زندگی کمتر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
از جمله عوامل کاهش رشد جمعیت افزایش آگاهی و سطح تحصیلات افراد و به ویژه زوج های جوان می باشد. آنان به همین دلیل انتظارات بیشتری از خود و جامعه دارند و به علت مشکلاتی که در این چند دهه وجود داشته است ، برای خود زندگی بهتر و ایده آلی را تصور می کنند. در این زندگی جدید مواردی از قبیل شغل خوب ، مسکن و بطور کلی رفاه جایگاه ویژه ای دارد. فرزند در زندگی امروز هزینه های سنگینی را تحمل می کند که از عهده هر کسی برنمی آید ، بنابراین به کمترین فرزند قناعت می شود.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
رفاه طلبی بیش از حد مردم، تحصیلات بالای زنان در یک جمعیت، کار کردن زنان سه عامل اصلی افت نرخ رشد جمعیت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
از لحظه ای که مادر متوجه بارداریش میشه بگیر تا هزینه سنگین زایمان، پوشک و شیرخشک و لباس گران بچه و دکتر و تغذیه و مهدهای بی کیفیت و مدارس پولی و باز هم بگم ..... تازه سایر شرایط مثل خانه داشتن و امکانات اولیه را برای پدر و مادرها را در نظر بگیریم . همه این عوامل خود مهمترین وسیله جلوگیریه. با سیاست پیشه کردن خیلی وضع عوض نمیشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خانواده ها فهمیدند اگر بچه کمتری داشته باشند راحت ترند.
جوانان هم فهمیدند اگر زن نگیرند راحت ترند.
نتیجه آن شد که جوانان مجرد ماندند و تولید بچه کم شد.تولید 2 بچه برای هر خانواده جمعیت را ثابت نگاه میدارد.وتولید 1 بچه جمعیت را کاهش میدهد.ولی حالا صحبت از تولید 0 بچه است یعنی کاهش بشدت جمعیت.
البته باید نسل ما منقرض بشه چون با این همه منابع خدادای عرضه نداریم روی پای خودمان بایستیم.نیازمند وارداتیم.مدیریت نداریم.با هم درگیریم.با بقیه دنیا سر جنگ داریم.خوشی کردن بلد نیستیم.همش میخوایم دنیا رو بترکونیم.
دروغگو ودزدیم.باید نسلمان از بین برود ویک تعداد انسان قدر شناس به جای ما زندگی کنند.
ماهم مثل قوم بنی اسرائیل بدلیل ناسپاسی نفرین شدیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
آفرین نظر منم دقیقا همینه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
راست میگه ها ما که بدبختیم همون بهتر که منقرض بشیم.
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
باید با مطالب دوستمون این رو هم اضافه کنم که به زیر دستامون وعده پوچ و بی اساس هم زیاد میدیم..
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
هزار تا +
ناشناس
| Australia |
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
احسنتم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عالی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
دمت گرم.اين يعني حرف حساب.
100000 تا لايك
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
واقعن همینطوره.مرسیییی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
100 هزار تا +
ناشناس
| United States |
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نظر شما را باید با اب طلا نوشت چون گل گفتی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مدت هاست که این حرف دل ماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وقتی کاری کردین پسرا تمایلی به ازدواج ندارن

خب جمعیت چطور زیاد شه؟اول برید ببینید

چکار کردین که جوونا دوس دارن تنها باشن

مشکلو حل کنین بعد به این مقوله بپردازید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مشكلات اقتصادي
طرف خرج يك فرزند را نمي تونه بده چطور افزايش جمعيت كند
آنهائيكه دم از افزايش جمعيت مي زنند نفس شان از جاي گرم بلند مي شود
دغدغه بي پولي شرمندگي زن وبچه وهزاران مشكلات ديگه را ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من جرات داشن یک فرزند یا این وضع اقتصادی ندارم چه برسد بیشتر از دو؟
بچه هزینه می خواد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
متأسفانه راحت‌طلبی، رفاه‌زدگی فرار از قبول مسئولیت، و البته برخی از مشکلات اقتصادی از مهم‌تریم عوامل کاهش رشد جمعیت و استقبال نکردن خانواده‌های جوان از فرزند‌دار شدن است. به نظر من، حتی با رونق اقتصادی و دادن امتیازهای تشویقی نیز رشد جمعیت همچنان رو به کاهش خواهد رفت. دولت، صدا وسیما و آموزش و پرورش باید کار فرهنگی انجام دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
پرسيدن نداره : با اوضاع گراني بي پولي عدم اميدواري به آينده بي ثباتي اقتصادي واجتماعي وسياسي ، كم شدن اميد به زندگي ،كم شدن روابط عاطفي بين فرزندان ووالدين ودر اصل مسائل روانشناختي ، ووو كه خود شما بهتر از ديگران ميدونيد . از ماست كه برماست
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اضافه کنید عدم اعتماد به اینده مالی وقتی پول شما در بانک در مدت چند ماه از قیمت کاغذش کمتر میشه
مگه مجبورمون کردن یکی دیگه هم به این درگیریها اضافه کنیم
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با این وضعیت ازدواجم نمیشه کرد چه برسه به بچه دار شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
پایین بودن سرانه امکانات رفاهی و حمایتی و شرایط دشوار تأمین ضروریات تشکیل یک خانواده 4 یا 5 نفره از اصلی ترین دلایل کاهش رشد جمعیت است, و دیگر هیچ. در شرایطی که دولت با ساخت انبوه مسکن کم کیفیت, عرضه نامتعادل در بازار, کمبود مدرسه, شرایط ناپایدار بیمه ها , تراکم جمعیت در شهرهای بزرگ , آلودگی محیط زیست, هزینه های سر سام آور مسکن و.... روبه رو است واقعا گشتن به دنبال دلایل کاهش جمعیت تعجب آوره!!!!!
ابوذر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تا همین دوره سازندگی مسولین کشور همه از کنترل جمیت تجلیل میکردند وحتی مرندی جایزه یونسکو گرفت چی شب همه یک شبه خواب نما شدند که باید ازدیاد جمعیت کنیم وبر فقرا بیافزاییم؟‍!!!!!
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فقط و فقط درآمد بالا مي توونه مشكلو حل كنه. بنده و خانومم كه هردو شاغليم با مدارك فوق ليسانس از پس مخارج تنها فرزندمون بر نمي آييم. البته فكر نكنيد زيادي خرجش مي كنيم نه اصلا. فقط يه كلاس زبان اضافي گذاشتيمش. بنده تا ليسانيسو خودم يك ريال بابت تحصيل و كتاب و لوازم التحرير ندادم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با این تورم و گرانی وبیکاری چه کسی می تواند مسکن بخرد؟ ازدواج کند؟ اصلا این روزها افراد شاغل میتوانند شکم خودشان را سیر کنند؟ میانگین هزینه ی زندگی در کشور به خصوص پایتخت نسبت به حقوق شاغلین برابری میکند؟
چند ٪ جوان ها شاغلند ؟ چند‌٪ جوان های شاغل حقوق بالای ۴۰۰-۵۰۰ تومان دارند؟ ( یعنی روزی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان درآمد.)
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به نظر من شرایط بد اقتصادی عامل اصلی کاهش جمعیت بوده است البته سیاست های دولت نیز بی تاثیر نبود هاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خانواده ها فهمیدند اگر بچه کمتری داشته باشند راحت ترند.
جوانان هم فهمیدند اگر زن نگیرند راحت ترند.
نتیجه آن شد که جوانان مجرد ماندند و تولید بچه کم شد.تولید 2 بچه برای هر خانواده جمعیت را ثابت نگاه میدارد.وتولید 1 بچه جمعیت را کاهش میدهد.ولی حالا صحبت از تولید 0 بچه است یعنی کاهش بشدت جمعیت.
البته باید نسل ما منقرض بشه چون با این همه منابع خدادای عرضه نداریم روی پای خودمان بایستیم.نیازمند وارداتیم.مدیریت نداریم.با هم درگیریم.با بقیه دنیا سر جنگ داریم.خوشی کردن بلد نیستیم.همش میخوایم دنیا رو بترکونیم.
دروغگو ودزدیم.باید نسلمان از بین برود ویک تعداد انسان قدر شناس به جای ما زندگی کنند.
ماهم مثل قوم بنی اسرائیل بدلیل ناسپاسی نفرین شدیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
این که رشد جمعیت در ایران کاهش یافته قابل بررسی هست ولی در نهایت قراره به جایی برسیم که گنجایش جمعیتی کشوره.
وقتی با جمعیت 75 میلیونی این همه مشکلات اشتغال و فقر وجود داره، چه دلیلی هست که به این جمعیت اضافه بشه؟؟!! وقتی مشکلات فراهم کردن آب اینقدر جدی شده، چرا باید با افزایش جمعیت، مشکل رو بدتر کنیم؟؟!! وقتی دنیا داره در مورد افزایش جمعیت کره زمین هشدار میده، چه لزومی هست که ما به فکر افزایش جمعیت باشیم؟؟!!
اگر بهره وری بالا بره، باز به تعداد کمتری نیروی کار نیاز میشه، پس اگه سیاست حفظ جمعیت (نه افزایش) در پیش گرفته بشه و از اون طرف بهره وری بالا بره، نه تنها اقتصاد مملکت نمیخوابه بلکه درامد سرانه بالاتری به هر نفر در آینده میرسه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
درحال حاضرمردم خود به کنترل جمعیت نموده اند وقتی می بینند فرزندشان نه کاردارد نه مسکن ,ایا حاضرمیشوند بااین اوضاع تورم سرسام اوردرجامعه اقدام به به افزایش خانواده خود بکننددیگر مردم نمی خواهند اگراوضاع همینطورباشد دیگربیش از یک فرزند نخواهندداشت حتی شاید اصلا نخواهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فقر ، و نبود امكانات رفاهي در زندگي حال حاضر مردم ؛ باعث آينده نگري مردم از وضع نابسامان نسل آينده و اينكه قطعا" نسل آينده شان با مشكلات عديده اي روبرو خواهند شد ؛ كه همين امر باعث جلوگيري از افزايش جمعيت ميشود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من گمان نمي كنم سياستهاي كنترل مواليد باعث كاهش رشد جمعيت شده باشد .يقيناً بسياري از مردم توان تامين مخارج فرزندان خودراندارند ، هزينه هايي كه روز بروز اوج ميگيرد. حال كه قرار است كنترل جمعيت نباشد چند سال ديگر صبر كنيد خواهيد ديد اگر تغييري در معيشت مردم وكيفيت زندگي آنان ايجاد نشود، آش همين آش است و كاسه همين كاسه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
یک فردی که به هر خانواده ای اضافه بشه تربیت و هزینه میخواد با وضعیت اقتصادی فعلی علاو ه بر اینکه زن و مرد دوشادوش هم باید کار کنند فرصتی برای تربیت فرزند باقی نمیمونه نه فرصت و نه حوصله،تازه خانه ها کوچیک تر شده جا نداریم بعد هم مگه مابرای پدر مادرهامون چی کار کردیم که حالا بچه بخواد برای ما بکنه.پس شد: نبود هزینه کافی،نبود وقت کافی،نبود فضای کافی،بی معرفتی آدمهای نسل جدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
كاهش رشد جمعيت بدليل بالا رفتن فرهنگ مردم بخصوص زنان مي باشد؛داشتن جمعيت كمتر با مردم سالمتر و ثروتمندتر بسيار بهتر از داشتن ميليونها گدا و بيمار است؛ميتوان كشورهايي نظير نروژ يا سوويس را با پاكستان و بنگلادش مقايسه كرد تا عاقبت اين دوراه رافهميد
ناشناس
|
Saudi Arabia
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بچه دار شدن تنها یک رخداد بیولوژیکی نیست. جوانان و خانواده ها بیشتر بچه دار شوند تا در کدام محیط هنری و فرهنگی بچه خود را بزرگ کنند؟ صدا و سیما که همین بوده و هست. چه جذابیتی دارد. بسیاری از مسائل فرهنگی به شیوه خواصی دیکته میشود. آیا باید بچه ای را که در محیط اجتماعی، فرهنگی و هنری و اقتصادی و سیاسی امروز ایران بدنیا می آید بچه ای با استعداد بیشتر برای خوشبختی دانست یا نه؟ بچه دار شدن یا به شکل صرفا بیولوژیک و بی کنترل آن است که در بسیار از جوامع فقیر می بینیم و یا با هدف ساختن یک انسان خوشبخت و برخوردار از شکوفایی فرهنگی و هنری است که در شرایط امروز کشور دست کم با تردید همراه است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با حقوق عادی یک کارمند قادر به پرداخت هزینه های تحصیل یک فرزند هم نیست .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خوش به حالت باز کار داری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
قبلا" 1 نفر كار ميكرد ، 10 نفر ميخوردن .
حالا چي ؟؟؟!!!!
10 نفر بايد كار كنند تا شكم 1 نفر رو بتونن سير كنند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
قبلا یعنی ..... ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
1-اقتصاد ناسالم(هيچ دور نماي خوبي از آينده اقتصادي در اين سي و اندي وجود نداشته به طوري كه هميشه منتظر اين هسيتم تا ببينيم مثلا فردا چه مي شود تا بعد تصميم بگيريم)
2-عدم وجود شغل مناسب و با اطمينان
3-تورم پيش بيني نشده جهشي كه اكثر مواقع برنامه ريزيهاي موردي را هم بهم ميزند .
4-مشكل مسكن .
اهم مواردي بودند كه در رشد منفي جمعيت كشور تاثير داشته اند . لازم به ذكر است با قوانين دستوري و بگير و ببندها و حتي احياناً گماردن مامور بر سر هر خانواده هم نخواهد توانست رشد جمعيت را بدون اصلاح موارد ذكر شده مثبت نمايد .
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خوب اول ببنیم نهایت کارکرد قانون تنظیم خانواده در ایران چه بود است. شاید بتوان 2 عملکرد اصلی را برای آن متصور شد: 1- حذف امکاناتی مثل کوپن ، حق فرزند و ... برای فرزند چهارم به بالا 2- در دسترس قراردادن خدمات تنظیم خانواده . حال دقت کنید با حذف موارد ذکر شده و حتی افزدون بسته های تشویقی واقعی به آن آیا می توان مردم را مجاب به افزایش فرزندآوری نمود .
شاید در اوایل مردم تحت تأثیر تبلیغات و برنامه های تحدید جمعیت اقدام به کنترل آن کردند ولی اکنون آنچه مردم را در داشتن بچه مردد می کند مشکلات اقتصادی و ترس از عدم تأمین آینده فرزند است بنابراین این طرح با قانون و بخشنامه ره به جایی نخواهد برد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با این شرایط گرانی، بیکاری و بی برنامگی مدیران کسی جرات ازدواج نداره چه برسد به زاد و ولد. آمار کاهش ازدواج و افزایش طالق ها هم دقیقا به همین دلیل هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مثل اینکه یه پرنده توی قفس باشه و بگن به خاطر سوت و کف زدن ما خودشو اینجا محدود کرده، اگر در قفسو باز کردید و اون بازم اونجا موند، برنامه هاتون تاثیر داشته...ما در قفس تنگ و تاریک فقر و گرانی و بیکاری گیر کردیم و میگن با برنامه های ما فلان ، با برنامه های ما بهمان...
سلیمان استوار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بنام خدا/ به نظر من هزینه های بالای زندگی بیشتر از برنامه های دولت در کنترل جمعیت نقش داشته است. و باید خیلی حساب شده عمل گردد .
مرتضي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مردم ديگه خودشون ميدونن بااين اوضاع چه كنن وقتي زن وشوهر هردو از صبح تاشب كار ميكنن وبا سختي زندگي خودشونا اداره ميكنن چگونه توليد نسل كنن نهايتا با هزار گرفتاري اگه بتونن يه بچه بزرگ كنن كه در جامعه سربار نباشه والا بچه زاييدن وگدا وفقير توليد كردن كه كاري ندارد . افريقا هند پاكستان براي نمونه
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کاهش نرخ رشد جمعیت به قانون و یا دولت ربطی نداره این مسئله نشانگر بالا رفتن سطح فکر مردم دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با این تورم و گرانی وبیکاری چه کسی می تواند مسکن بخرد؟ ازدواج کند؟ اصلا این روزها افراد شاغل میتوانند شکم خودشان را سیر کنند؟ میانگین هزینه ی زندگی در کشور به خصوص پایتخت نسبت به حقوق شاغلین برابری میکند؟
چند ٪ جوان ها شاغلند ؟ چند‌٪ جوان های شاغل حقوق بالای ۴۰۰-۵۰۰ تومان دارند؟ ( یعنی روزی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان درآمد.)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مشكل مسكن _ بيكاري _ گراني _ عدم وجود تفريح و سر زندگي در بين جوانان _ اعتياد _ قوانين و احكامي كه به زور به نسل جوان قبولانده مي شود _ سست شدن اعتقادات ديني _ اشتغال زنان _ توجه بيش از حد به حقوق به اصطلاح از دست رفته! زنان در جامعه از عوامل كاهش جمعيت هستند كه ديگر بعيد است بتوان مجددا آن را احياء نمود.
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وقتی برنامه ای برای تنظیم رشد جمعیت برای امروز ریخته می شود نتیجه آن، یک نسل بعد مشخص می گردد . پس اگر می خواهیم تا نسل بعدی در استفاده از منابع کشور نگرانی نداشته باشند
باید رشد جمعیت از 1.25 کنونی هم کمتر شود
من با یک بچه کافیست موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با به كارگيري خرمنكوب و تراكتور ؛ در زمينهاي كشاورزي ؛ عملا" نيازي به تعداد بيشتري آدم بر روي زمين كشاورزي نيست .
پاسخ ها
سلمان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
واقعا که در دهه 40 هدف فقط همین بود
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بهتر استبهجای افزایش جمعیت انسانها به افزایش جمعیت مرغ ها فکر کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با مزه بود.آفرین.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
ای نمک!!! موش بخوره تو رو ، اونم موش ....
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام
علل اصلی کاهش رشد جمعیت عبارتست از :
1_ بیکاری
2_ عدم اطمینان به آینده کشور
3_ سرشکستگی ناشی از اجحاف و حق کشی های زیادی که در جامعه دیده می شود.
4_ تربیت غلط نسل جوان که پول پرست و راحت طلب شده اند.
پاسخ ها
سلمان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نکته چهارم رو خوب اومدی

به قول بزرگی که میگفت انسان در طلب چیزی بر میاد که نداره، که در اینجا راحتی و پول هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تو این اوضاع بد اجتماعی سیاسی و اقتصادی که بیشتر مردم گرفتار شدند به دنیا اومدن بچه یعنی اضافه شدن یه بدبخت دیگه به جمعیت یعنی خیانت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
1. فرهنگ سازی در جهت مناسب نبودن تک فرزند در خانواده و اثرات سو آن
2.سیاست تشویقی دولت برای فرزندان بیشتر به طور مثال برای فرزند سوم یک اتومبیل برای فرزند جهارم یک مسکن مهر حدف سربازی برای فرزند ان پنجم و بیشتر
3. تبلیغات دینی در این عرصه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
ناشناس عزيز، ظاهرا وضع مالي شما خيلي خوبه كه از اين حرفها ميزنيد. شايد هم مزاح ميفرمائيد!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
شما مثل اینکه اصلا تو باغ نیستی...از کدام کشور تماس میگیری؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مدیران ما هم مثل شما فکر می کنند نکنه شما هم مدیری؟
نیما ازدزفول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چرا بی جهت اصرار داریم که نقش مقوله فرهنگی را صفر نشان دهیم - بپذیریم که تاثیر کار فرهنگی دولت و صدا سیما در سالهای بعد از جنگ ، مردم را متاثر ساخت تا به شعار پسر یا دختر دو تا کافیه عمل کنند - البته در جای خودش خیلی هم خوب بود - ولی همیشه باید در یک سیستم از بازخوردها جهت اصلاح خروجی سیستم که هدف است استفاده کنیم و این ممکن است افزایش وروردی باشد یا کاهش آن . ( بحث کنترل در سیستمها )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مرغ كيلويي 8000 تومن ؛ آدم رو عقيم ميكنه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
سلمان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
++++++++
ترکیدم از خنده، دمت گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اگر چه در سالهای اولیه دهه 70 سیاستهای تشویقی در هشیاری مردم در تنظیم خانواده بسیار موثر بود اما بعداز کمرنگ و گمرنگ تر شدن آن سیاستها آنچه آن سیاستها را کاملتر وموثر تر کرد لجام گسیختگی های اقتصادی بهداشتی درمانی ودهها موضوع دیگر است که متخصصین بر آن وقوف کامل دارند در اینجا بطور بسیار موجز ومختصر به آن میپردازم
1- در حال حاضر کدام مادر در طول نه ماه بارداری بطور رایگان وبا بهترین کیفیت تحت معاینه و نظر قرار میگیرد2 کدام کودک بعد از تولد تحت درمان ومعاینات رایگان قرار میگیرد3کدام مرکز بهداشتی شیر خشک رایگان پوشک رایگان میدهد3 کدام مهد کودک بچه ها را رایگان وبا امکانات مطلوب پذیرش میکند 4 کدام تحصیلات رایگان در انتظار بچه هاست5 کدام بازار اشتغال تضمین شده( نه وعده های پوچ سر خرمن)
انتظار دختران وپسران را میکشد 6 کدام ارامش ذهنی و روانی برای والدین ایجاد شده است که در فکر گسترش با تفکر وبرنا مه ریزی شده خانواده باشند7 تکثیر موالید یک فرایند بلند مدت است به عبارت دیگر چنانچه دولت در یک بازده زمانی 15 ساله نشان دهد اغلب شاخصهای اقتصادی را در حد مطلوب نگه داشته(بالاترین میزان اشتغال رفاه درمان رونق اقتصادی و.....)آنگاه برای برای غالب مردم بررسی گسترش خانواده فراهم میشود در غیر اینصورت با اوضاع و احوال نابسامان فعلی نه با توصیه حتی با تنبیه هم افزایش جمعیت امکان نخواهد داشت و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
واقعا مسخره است اگر تصور کنیم سیاستگذاری می تواند روی نرخ رشد یا نرخ کاهش موالید تاثیر چندانی داشته باشد
گرانی مسکن ، تورم ، رکود اقتصادی عامل اصلی و تاثیر گذار بر این مقوله است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تفسیر جدید از زندگی که البت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مگه با اشكنه ميشه جمعيت زياد شه.......
يادم باشه آخ هم نگم......
پاسخ ها
دچار آخ زده گي مزمن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خيلي زور داره !!!
اشكنه بخوري و « آخ » هم نتوني بگي !!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با توجه به تهدیدات کشورهای غربی...و احتمال وقوع جنگ به نظر من جمعیت کشور باید افزایش پیدا کنه...واقعا در جامعه ای که همه پیر باشند کی باید بجنگه... ما باید خودمون رو برای فتح فلسطین آمده کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با شکم گشنه که نمیشه جنگید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
جك ميفرمائيد؟ جل الخالق.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
جنگ ها جنگ تكنولوزي نه جنگ تن به تن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
برو بابا. خدا شفات بده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
شما بچه بیار بعد بچه هاتو بفرست جلو گلوله آمریکاییا :)
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
می خوایی بچه به دنیا بیاری فقط بخاطر جنگ؟ پس زندگی چی میشه؟
سجاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خدارو شکر که یکی مثل تو نشدم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مردم از خنده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عدم امید به آینده و بیکاری مشکل اول ازدواج جوانان است باید این مشکل حل شود . درآمد ناچیز مورد دوم است که خانواده های تشکیل شده نیز اغلب یا به طلاق کشیده می شوند یا سعی می کنند بچه دار نشوند. تورم و عدم امکان برنامه ریزی برای آینده نیز مشکل سوم است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
واقعا راست میگه؛ این همه درس خوندم که الان دانشجوی دکتری هستم ولی آینده برایم کاملا مبهم است.
عليرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
راستش مي خوام تغيير طرز تفكر خودم رو بگم. 10 سال قبل وقتي 20 سالم بود هميشه دوست داشتم يك عالمه بچه دوربرم داشته باشم. بعد 10 سال، به اين نتيجه رسيدم كه با وضع كنوني درست نيست و حق ندارم كس يا كسان ديگه اي رو هم بدبخت كنم. يعني اصلا بي خيال بچه هستم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
هزاران ++
سجاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
شما ده سال پیش این تصمیمو گرفتید و بچه دار شدنتون رو مهار کردید اما یه جون بدبخت 26 ساله ای مثل من باید جلوی ازدواج کردن رو بگیرم تا کس دیگه ای رو بدبخت نکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام
از اینکه موضوع به روز و جالبی رو انتخاب کردید ممنونم. من در پاسخ به سئوال شما این موضوع را مطرح میکنم که آیا فرزندانی که در یک خانواده متولد میشوند فقط متعلق به خانواده هستند یا خیر؟ آیا این فرزندان متعلق به جامعه و کشور ایران نیستند؟ پس چرا بایدتمامی زحنات تولد و تربیت و بزرگ کردن کودک بر عهده خانواده گذاشته شود. دولتهای محترم چه وظیفه ای در این زمینه دارند؟ آیا نباید در اصل کودک متعلق به کشور باشد و خانواده ها از حمایتهای دولتی منتفع شوند؟ مگر نه اینست که در صورت کمبود جمعیت دولت متضرر اصلی است؟ پس حمایت کی حاصل میشود؟
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من 5فرزند دارم الان درتامين زندگي آنها واقعا مانده ام بااين وضع زندگي وهزينه هاي بالا مي گوييم فرزند بيشتر به دنيا بياوريم آيا يك نفر به سراغ افرادي مثل من آمده كه بگويد دست شما درد نكند بااين بچه دارشدنت بنابراين هرچه تبليغ بكنيم نمي توانيم جلو ركود جمعيتي رابگيريم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با سلام
پس از اعمل سياست هاي كنترل جمعيت دولت آرام آرام با گسترش شهر نشيني سطح سواد عمومي نيز بالاتر رفت و در كل فرهنگ جامعه نيز با نوعي مد گرايي به نام 2فرزندي مواجه شد كه حاكي از برتري اقتصادي و مالي اين خانواده هاي 2 فرزنده حتي از لحاظ عاطفي بود سير 2 فرزندي بيشتر در سالهي 75 الي 85 بود پس از اين دوره با تشديد تورم الخصوص در حوزه مسكن و همچنين درامد سرانه كمتر از گذشته شد با سختر شدن تامين هزينه ها اخرين راه حل براي خانواده ها گزينه تك فرزندي بود كه از سال 85 تا سال 90 در اغلب خانواده اجرا شد اما از سال 90 به بعد بدليل عدم ثبات شغلي و عدم كفايت حقوق حتي براي خود فرد مجرد موجبتاخير بيشتر در ازذواج شد كه با انحرافات اخلاقي بيشتر و دلزدگي از زندگي همراه بود ازدواج در سنين بالا نيز طبيعتا كاهش تعداد فرزندان را بدنبال خواهد داشت از سوي ديگر با گسترش فرهنگ غربي نوعي تجرد گرايي با چاشني ازدواج موقت ياهمان صيغه موقت باب شده علاوه بر اينها با افزايش طلاق تعدادي از ازدواجها نيز به سرانجامي نمي رسد و مشكلات ناباروي نيز در گروه اندكي ديده مي شود
راه حل
حل مشكل بيكاري با درامد سرانه قابل قبول و تامين مسكن كه خودبخود باعث ازدواج در سنين پايينتر مي شود

راه حلهاي بي فايده
يك ميليون براي نوزاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به غیر از مشکلات اقتصادی و تورم،که خیلی مسئله مهمی است،خود مردم نیز در این دوره بیشتر به زندگی مجردی یا با ازدواج کردن هم نهایت به یه بچه کفایت میکنن اکثرا،به خصوص در شهرها.یعنی دیگه سیستم زندگی مدرن این رو به فرد القا میکنه که دیگه به خودت برس برای خودت زندگی کن و... من فکر نکنم دیگه جمعیت ایران به رشد سابق برگرده.حتی کمتر هم میشه.این چیزیه که در تمام دنیا اتفاق افتاده.کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه رو به پیشرفت رشد یا کم شده یا منفیه.ولی کشورهای سنتی مثل افغانستان و پاکستان و ... هنوز رشد زیاد جمعیت رو دارند.همینا هم از سنت بیان بیرون و بروند به سمت مدرنیته میشن مثل ایران و کشورهای پیشرفته.
پاسخ ها
سلمان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کجای این موضوع بده؟
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اگه یه بار فقط یه بار جلوی یه پیتزا فروشی ،پیش بچت شرمنده شدی اون وقت نظر شما در مورد ازدیاد جمعیت شنیدن داره
كارمند بخت برگشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بالا رفتن قيمت پوشك ، و اينكه هر بار ... بچه در هر وعده بالغ بر 750 تومن آب ميخوره . و اين فقط براي .... بچه ميباشد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
واي به حال پر كردن شيكم اين بچه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من در یک آپارتمان 40 متری یک خوابه زندگی میکنم و یک بچه دارم .به نظر شما میتونم یک بچه دیگر بیاوریم
شمس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بسمه تعالی
برای اینکه نمیخواهیم بچه مان مثل خودمان بد بخت شود .
والسلام
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
گلچيني از اشعار سعدي: (چو دانی و پرسی سوالت خطاست)

چنان قحط سالي شد اندر دمشق

كه ياران فراموش كردند عشق

چنان آسمان بر زمين شد بخيل

كه لب تر نكردند زرع و نخيل

بخوشيد سرچشمه هاي قديم

نماند آب جز آب چشم يتيم

نبودي به جز آه بيوه زني

اگر بر شدي دوي از روزني

نه در كوه سبزي نه در باغ شخ

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

در آن حال پيش آمدم دوستي

كزو مانده بر استخوان پوستي

و گرچه به مكنت قوي حال بود

خداوند جاه و زر و مال بود

بدو گفتم اي يار پاكيزه خوي

چه درماندگي پيشت آمد بگوي؟

بغريد بر من كه عقلت كجاست؟

چو داني و پرسي سوالت خطاست

نبيني كه سختي بغايت رسيد

مشقت به حد نهايت رسيد

نه باران همي آيد از آسمان

نه بر مي رود دود فرياد خوان

بدو گفتم آخر تو را باك نيست

كشد زهر جائي كه ترياك نيست

گر از نيستي ديگري شد هلاك

تو را هست بط را ز طوفان چه باك؟

نگه كرد رنجيده در من فقيه

نگه كردن عالم اندر سفيه

كه مرد ارچه بر ساحل است اي رفيق

نياسايد و دوستانش غريق

من از بينوائي نيم روي زرد

غم بينوايان رخم زرد كرد

نخواهد كه بيند خردمند ريش

نه بر عضو مردم نه بر عضو خويش

يكي اول از تندرستان منم

كه ريشي ببينم بلرزد تنم

منغص بود عيش آن تندرست

كه باشد به پهلوي بيمار سست

چو بينم كه درويش مسكين نخورد

به كام اندرم لقمه زهر است و درد

يكي را به زندان درش دوستان

كجا ماندنش عيش در بوستان
پاسخ ها
داود
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام شعر زيبايتان براي ما در اين زمانه مثل يك داستان تخيلي است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من با گرانی و مشکلات کاری ندارم اون بچه ای که به دنیا می آید در صورتیکه بتواند به کشورش خدمت کند ، برای جامعه مفید است . و اگر آن جمعیت بخواهند دزد و اختلاص گر و کلاهبردار و حتی دلال شوند چه مشکلی را از روی دوش جامعه برخواهند داشت و حتی آن بخشی از جامعه که سالم خواهند بود و توانایی و تخصص و تحصیلاتی کسب کرده باشند و جامعه مانند الان پذیرای آنها نباشد و مجبور به مهاجرت شوند ، وجود آنها دیگر چگونه برای جامعه مفید خواهد بود لذا با هر نوع دیدگاهی تلاش برای افزایش جمعیت امری صد در صد اشتباه است .
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بیایید منصف باشیم من نمی گم 5-4 تا بچه ولی 2 تا بچه مگه زندگی را فلج می کنه.... ما راحت طلب شدیم .. تشریفاتی و متوقع شدیم .....می بینیم اطرافیا کم بچه دارن ما هم تقلید می کنیم ... حتی توی مقطوع النسل شدنمان هم چشم وهم چشمی می کنیم...
چیت ساز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
توان مدیریت کشور فقط به اندازه اداره ۳۰ ملیون نفر است در حال حاضر ۳۵ ملیون مازاد جمعیت داریم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کاهش جمعیت جای خوشحالی داره ولی خود من 35 سالمه خونه دارم ماشین دارم ماهیانه 900 تومان هم حقوق میگیرم جرات ندارم برم سمت زن وای به حال اونایی که خونه ندارن. الان من هر کسی رو بگیرم باید برم گدایی کنم با این هزینه ها
تاوریژ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام دوستان به نظر من خیلی علت میتونه داشته باشه ولی از همه مهمتر اینکه ملت آگاه شده اند و میدانند که روزیش از خدا و سنگینش مال زمین خدا در این مقطع همخوانی نداره و همه رفاه و آسایش میخواهند که دولت نمیتونه فراهم کنه ؛ مسکن میخواهند که دولت نمیتونه فراهم بکونه .... پس با اجاره ای که صاحب خانه میگه بیشتر از یک بچه نمیدم .... لذا فرزند کمتر رفاه و .... بیشتر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
علت کاهش رشد جمعیت ، نبود حداقل های رفاه اجتماعی در کشور است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
كاهش رشد جمعيت ؛ نشاني از افزايش فهم و شعور و درك مردم است .
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اولش که این خبر به گوشم رسید فکر میکردم برای مسخره کردن سیاست های اشتباه جوک جدید ساختند ولی الان که درست بوده خبر و میخوایم نقدش کنیم این سیاست رو دلایل خودمو مینویسم.
پیش پا افتاده ترین قضاوت رو میشه با یک نگاه اجمالی و مقایسه کشورهایی که به دلیل زاد و ولد زیاد جمعیتشون بالاس با بقیه کشورها انجام داد. خوب واضحه که از این بعد افزایش جمعیت 100% اشتباهه. نکته دوم اینکه ما باید هدفمون از افزایش جمعیت روشن باشه. بله تو آفرقا هم زاد و ولد زیاده اما اکثر بچه هاشون یا از گرسنگی تلف میشن یا از بیماری و همیشه صحنه های ناراحت کننده ای رو برای دنیا به وجود میارند و افزایش جمعیت به هیچ وجه باعث پیشرفت اقتصاد یا فرهنگ یا علم اونجا نشده.ما باید ببینیم آیا توان پاسخگویی به نیازهای همین جمعیت فعلی رو داریم یا نه. مسلما نداریم. نمونش همین مشکل مسکن. دولت به طرز ناامید کننده ای در اداره کشور با مشکل مواجه شده و در چنین شرایطی این بحث جای تامل عمیقی لازم داره.
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با سلام
البته جمعيت كاهش نيافته بلكه ميزان زاد و ولد نسبت به سالهاي قبل كمي تعديل شده است . افزايش هفتاد ميليون نفر به 75 ميليون نفر كاهش نيست بلكه افزايش تصاعدي است و كمي مانده كه به انفجار جمعيت دچار شويم.
دلايل كاهش:
1- گرايش مردم به عقلانيت در زندگي بجاي تفكر سنتي هر انكس كه دندان دهد نان دهد.
2- جايگزين كردن كفيت فرزندان به جاي كميت فرزندان
3- نبود اطمينان از آينده شغلي خود و هراس از آينده تحصيلي وكاري و مسكن فرزندان خود.
4- گرايش به تحويل يك يا دو فرزند علمي و كاري به جامعه به جاي تحويل 4 فرزند بي ثمر به جامعه
5- تامين رفاه براي تعداد بيشتر فرزندان مقدور نيست .
6- جلوگيري از انفجار جمعيت كه هزاران مشكل دارد.
ما الان جوابگوي مسكن و اشتغال جوانان با 75 ميليون نيستيم چطور جوابگوي 100 ميليون به بالا خواهيم بود
علي عليه در نهج البلاغه فرموده : كمي اولاد يكي از دو سعادت انسان است. و يك حرف قديمي است خانواده هاي با اولاد زياد هميشه گرسنه هستند. من دو بچه داشته باشم بايد به فكر مسكن دوتا باشم ولي اگر 4 تا داشته باشم به فكر 4 تا باشم اين چه سدوي به حال من دارد.
در ضمن آيا با توجه به زندگي ماشيني و صنعتي امروز خانواده ها وقت وتوان و انرژي تربيت وبزرگ كردن 4 فرزند را دارند.
هيچ عاقلي امروز با توجه به شرايط اقتصادي جامعه بيش از دو فرزند به دنيا نميآورد .
من پنجم ابتدايي كه مي خواندم از رشد جمعيت نگران بودم و الان هم نگران انفجار جمعيت هستم و در آينده منابع زمين جوابگوي تغذيه ابنا بشر نخواهد شد. بدبين نيستم ولي فقر را در گوشه و كنار جهان مي بينم . جمعيت چه لزومي داشت به 75 ميليون برسد 50 ميليون مي شد مشكلي پيش ميامد. جمعيت جهان در حال انفجار هست و كره زمين روزي از اين جمعيت 8 ميليارد خسته مي شود.
ابوالحسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عوامل کاهش جمعیت بنظر من عبارتند از :
1- بالارفتن سطح سواد عمومی و افزایش شمار تحصیلکرده ها و خصوصاً تحصیلات دانشگاهی .
2 - بالارفتن سن ازدواج در هردو قشر مردان و زنان .
3- بالارفتن سطح معیشت و مسکن با شیب بسیار تند .
4 - بالابردن سطح انتظارات خانواده ها از طرف مقابل .
يك مادر نگران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من الان يك پسر كوچولو دارم كه با اين اوضاع نگرانم در آينده اين بنده خدا چطور مي خواهد زنگي كند تا اون زمان نه كار پيدا مي شود نه مسكن نه ازدواج امكانپذير است و فكر كنم با اين روند اين پسرم لعن و نفرين كند كه چرا او را به دنيا آورده ام واقعا با چه انگيزه ديگري يك نفر را هم به او اضافه كنم خيل هنر كنم بتوانم پس اندازي براي آينده اين بنده خدا داشته باشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با این تورم مگر میشود بچه دار شد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من و خانمم آرزوی بچه داریم ولی بدلیل مشکلات اقتصادی جرات نمی کنیم ضمنا کسانی که می گویند دلیل اصلی کاهش جمعیت عدم پرداخت 1 میلیون است به نظرم خیلی خنده آور است یعنی خرج یک بچه 1 میلیون تومان است .من خودم این پول صدقه را اگر بدهند هم نمی گیرم
محمد
|
United States
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به نظر من افزایش جمعیت را با بخشنامه وتوصیه نمیتوان حل کرد با شرایط موجود باید شاهد کاهش بیشتر رشد جمعیت باشیم همچنانکه علیرغم توصیه های آقای احمدی نژاددر7سال پیش شاهدکاهش بیشتر آن بودیم- مهاجرت یکی ازعوامل است( آنهم افراد جوان وکارا و اکثرا متخصص) علت آنرا میتوان به عدم امید به آینده ودر کشمکشهای سیاسی موجودجستجو کرد.- عامل دیگر برخوردهای تند روانه ای است که تداوم داردوبه مذاق وطبع عده ای ازهموطنان سازگار نیست وچون اینان هم تمکن مالی دارند وهم معمولا" تخصص به کشورهای به اصطلاح آزاد رخت بر میبندندتا سر وگوششان راحت باشد.
دشتستان بزرگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
شما كه مي گيد اگه جمعيت افزايش داده نشه به سمت پيري مي ريم قبلا كه جمعيت جوان داشتيم چه كرديد "جمعيت جوان كه تعداد بسيار زيادي هم بودند با بي امكاناتي و كمبود رفاه سوختند و ساختند " چرا ما از تجربه درس نمي گيريم.
اميدوارم عاقلانه تصميم بگيريد،به اميد آينده اي بهتر.
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نظرات پخته ای دادن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بله، اما ای کاش این پختگی و فهمیدگی یک چیز فراگیر بود و محدود به اقلیت جامعه نبود. آن وقت بود که ایران گلستان میشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
ابتدا باید دقیق مشخص شود افزایش جمعیت علی رغم وجود تحریم و تهدید روزانه و نا امنی و عدم اشتغال و عدم درامد مکفی برای چه تدبیری همواره مورد تاکید است؟
ایا صرفا برای رزم به روش سنتی و ابزار اولیه رزم مانند 40 سال پیش و یا جنگ دوم جهانی که افزایش تعداد نیرو مطرح است مورد توجه است و یا اینکه صنایع تولیدی مان به دلیل عدم نیروی کارگر و متخصص دچار رکود شده اند.
اگر اولی باشد اینکه رشد جمعیت نباشد بهتر است و اگر دومی است باشد بهتر است.
مومني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فرهنك و تحصيلات بالا رفته
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عمر جوانان ما از 18 سالگی به بعد واقعا هدر میره
همه دنبال گرفتن مدرک که هیچ ارزشی هم نداره چند سال درس میخونن
دوسال عمر پسرا تو سربازی به طور کامل به فنا میره
بعد از سربازی پسرا باید دنبال کار بدوند در حالی که خانم ها کار پیدا کردن و تمایلی به ازدواج ندارن
در نهایت اگه تو 30 سالگی بتونن ازدواج کنند با این همه استرسی که بهشون وارد شده اعصاب بچه رو ندارن
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
ببینید کار را به کجا رسوندید که دیگه تمایلی به ازدواج کردن هم برامون نمونده ... منم یکی از اونایی هستم که مجردی زندگی می کنم ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بیکاری - تورم - آینده تاریک - بی اعتمادی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به نظر عاقلانه نمی رسه کیفیت فدای کمیت بشه داشتن یه جمعیت 150میلیونی که بیکار و فقیر باشند به مراتب بدتر از داشتن یه جمعیت 50میلیونی مرفه و تحصیل کرده و شاغل هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با این جمعییت در هر خانواده حداقل یک نفر بیکار وجود دارد وای به روزی که جمعییت زیادتر شود.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
بنظر بنده بیشترین تاثیر در کاهش جمعیت ناشی از مسایل اقتصادی در دودهه گذشته بوده درضمن نگرانی از آینده هم بی تاثیر نبوده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
1-سیاست دولت در این زمینه در سالهای گذشته 2بالا رفتن میزان تحصیلات که منجر به بالارفتن سن ازداواج میشود3مشکلات اقتصادی 4 بیکاری5 مهریه های لجام گسیخته6-تبیلیقات دولت7وجود بعضی نگرشهای منفی در مورد ازدواج دائم8از بین رفتن خانوادهای پدر سالاری9سخت گیری خانوادهها در ازدواج ها10
حسین
|
United States
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تورو به هرکی میپرستید قسم اینقدر بچه تولید نکنید
من که آخر دهه 60 یعنی سال 69 به دنیا اومدم هم دارم از این وضعیت مینالم چه برسه به اونایی که اوایل دهه 60 به دنیا اومدن
حالا مسائل اقتصادی به کنار که پدرمون در اومد به خاطر نداری و تبعیض
مگه چقدر به مسائل فرهنگی پرداخته شد؟
خیلیا توی این بی فرهنگی و تهاجم فرهنگی غرق شدن
یه ده آباد بهتر از صد تا ده خرابه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
کو پول که شکم بچه سیر کنیم
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
رشد فرهنگی مردم به دلیل افزایش سطح سواد در شهر و روستا باعث شده تا با درکی منطقی نسبت به شرایط اسفناک جامعه ( گرانی و تورم در ضروریات زندگی - خوراک و کالاهای اساسی - مسکن - هزینه درمان - بیکاری فراگیر در جامعه - عدم امنیت - نداشتن امید به اوضاع مملکت و عدم داشتن ثبات سیاسی و اقتصادی - عدم اعتماد به وعدهای دروغین مسئولین کشور در بعد حمایتی
سيدمجيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سياست هاي كنترل جمعيت اولا هيچ وقت كارايي لازم را نداشته و صرفا به يك شعار تبديل شده بود. دوما در صورت كارايي هم مردم بخاطر مسائل مهمتر نسبت به تنظيم خانواده اقدام مي‌كنند. اقتصاد نقش اول را در تصميم‌گيري هر شخص براي تشكيل خانواده و تعداد فرزندان داره. من خودم 6 سال پيش ازدواج كردم. انسان ناشكري هم نيستم ولي با وجود تحصيلات عاليه من و همسرم و شاغل بودن جفتمون باز هم جرات اينكه يك نفر ديگه را به جمع خودمون اضافه كنيم نداريم. هزينه هاي نگهداري و پرورش يك كودك در جامعه ما كاملا مشخص شده و معلومه از مهدكودك و شهريه هاي سرويس و مدرسه و كلاسهاي ازاد كه امروز چزو ضروريات شدن بگير تا امور شخصي يك بچه كاملا بخش اعظم درامد خانواده را ميگيره. اگه دوران قديم بود ميشد با امكانات و تسهيلات كمتر بچه بزرگتر كرد مثل خودمون كه قانع بوديم ولي بچه هاي امروزي در رقابت زندگي ميكنن و خيلي سخته بشه مديريتشون كرد. به همين دليل يا نبايد بچه بياريم و يا اگه آورديم بايد مسووليت رشد و پيشرفتش را هم بپذيريم.
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
برخلاف نظر عده ای که مشکلات اقتصادی رو عامل این موضوع میدانند من مابقی مشکلات را نیز بزرگ میبینم . مهمترین عامل تربیت نادرست است . اگر نسل گذشته فرزندآوری بیشتری داشت به دلیل وضع خوب اقتصادی نبود چراکه در اوج جنگ و مصیبت های دامنگیر مردم دهه شصتی ها متولد شدند . متاسفانه نسل گذشته نتوانسته روش های خوب زندگی کردن را به نسل امروز بیاموزد . خود من در محیطی کار میکردم که دراون 2نفر آقا با تحصیلات فوق لیسانس حضور داشتند و برای من که خانم هستم جای تعجب بود که هیچکدام با وجود داشتن ماشین و مسکن اجاره ای مناسب تمایلی به ازدواج نداشتند . وقتی خانواده به جوان فشار نمیاره برای ازدواج و در وجود اون ایجاد امیدواری نمیکنه مسلما باعث دوری اون از موضوع میشه . متاسفانه بیشتر خانواده ها پیگیر مسائل مربوط به ازدواج جوانان نیستند و در بی تفاوتی کامل با این تصور که خودش تحصیل کرده است و میدونه چی خوبه چی بد موضوع را به جوان واگذار میکنند .
راهکار من : روشنگری مردم
1-روشنگری خود جوانان از طریق حذف درس تنظیم خانواده (که انجام شده ) و اضافه کردن حداقل 6 واحد درسی در دانشگاه ها به مسائل قبل از ازدواج و بعد از ازدواج
2-روشنگری والدین از طریق روحانیون مبلغ ، مدیران پرورشی مدارس و تشویق والدین به کمک مالی و معنوی به جوانانشان برای ازدواج
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من کتابای تنظیم خانواده رو نگه داشتم دست به دست به همه هم میدم!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چین چند ساله فهمیده که با سیاست تک فرزندی چه اشتباه مهلکی مرتکب شده!روسیه داره با دادن مبالغ هنگفت برای بچه دار شدن اشتباهاتشو جبران میکنه!کشورهای غربی همه از رواج نگهداری حیوانات و گریزان شدن مردم از بچه دار شدن نالانند.به نظر من ما باید تا دیر نشده درس بگیریم.البته نباید فرزندان زیاد رو تبلیغ کنیم ولی باید خانواده هارو تشویق کنیم حداقل سه فرزند داشته باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
حدس زدنش سخت نیست این جوری نوشتم که نظرم رو بزاری
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با سلام : مرکز امار از امید به زندگی ایرانیها گفت با تورم و گرانیهای اخیر امید به زندگی 0 می باشد که یکی دیکه به دنیا بیاید با زجر و بیکاری و اوارگی زندگی کند چه ارزشی دارد
hasani
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خیلی دیر بفکر افتادند حضرات. مردم بقدری در پیچو خم زندگی عادی گرفتارند و واقعی زندگی نمیکنند!که بچه دار شدن جز مصیبت چیز دیگری نیست!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مردم نون ندارن بخورن ، حالا تو این هیری ویری یه بدبخت دیگه هم به این جمعیت گشنه اضافه کنن که چی بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کار نیست ، مسکن نیست ، مرغ نیست . آخه چی هست ؟؟؟
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
fباز می خواهید بدون کارشناسی قانون آزمون و خطا را تو این مملکت اجرا کنید؟؟!!
الان رشد جمعیت ایران در حد اروپا و قابل قبول است این رشد رشد سریعی است خواهشااز چند متخصص جامعه شناس مستقل ایرانی مقیم خارج و ترجیحا استاد دانشگاه نظرخواهی کنید
ابولفضل بختياري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
مرغ كيلوي 8000 تومان افزايش جمعيت ميشناسهنداشتن امنيت اجتمايي امنيت شغلي بيكاري تورم چند درصد بنده بعد ازچهارده سال ازدواج هنوز حتي يك متر هم چهار ديواري براي خودم ندارم چكونه مي توانم به فكر فرزندان بيشتر باشم وخيلي چيزهاي ديگر.......
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
با این مشکلات اقتصادی اخلاقی و اجتماعی بی سابقه در جامعه، مردم توبه کردند از این که نون خور بی کار، بی عار، بی شغل، بی آینده و طلبکار ...تحویل جامعه دهند.مردم ایران به این نتیجه رسیده اند که زندگی بهتر با فرزند کمتر محقق می شود فرزند کمتر که هیچ حتی زندگی با یک نصف بچه هم مشقت آور خواهد بود، فرزندی که وقتی به دنیا می آید هزاران نیاز و ادعا دارد و آن وقت است که پدران و مادران باید با شرمندگی ناجوری روبرو شوند. به هر حال این شعار هرگز عملی نخواهد شد و مردم دوباره وارد معامله ازدیاد جمعیت نخواهند شد که این معامله ای به شدت زیان بار است و دودش فقط به چشم خانواده ها می رود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
1-درحال کاهش جمعیت نیستیم زیرا تعدادموالید از فوت شده بیشتر است 2-متاسفانه بخشی از مسئولین تفاوت کاهش رشد جمعیت را باکاهش جمعیت یکی میدانند که البته اینگونه نیست. 3-جامعه در حال عبور ازسنتی به مدرنیسم است ولی سرعت این تحول نسبتا زیاد است.4-مردم توانایی بیشتری برای تصمیم گیری پیدا کرده اند 5-توصیه کنندگان عملا کنترل موالید را پذیرفته اند 6-مگر در سایر امور برنامه محوریم که در جمعیت باشیم.
مرتضی
|
Canada
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
این اتفاق دلایل مختلفی داره شاید مهمترین اون گرفتاریهای اقتصادی و مالی مردم باشه. اگر نگاهی گذرا به هزینه های بچه دار شدن از بارداری تا سر کار رفتن فرزند بیندازید متوجه خواهید شد که با در آمدهای ثابت فعلی ، از توان بسیاری خارجه. از دلایل مهم دیگه میشه به عدم وجود امید در بین خانواده ها نام برد. من خودم نزدیک 5 ساله ازدواج کردم. 35 هم سن دارم اما وقتی هیچ آینده روشنی برای خودم و فرزندم متصور نیستم ، طبیعی است که تا به حال بچه دار نشدم. فساد اداری و مالی گسترده در کشور ، عدم وجود احساس امنیت ، مشکل بیکاری گسترده و عدم ثبات درآمد، درآمدهای غالبا" پایین ، عدم وجود تفریح و سرگرمی مناسب همه و همه باعث به وجود آمدن این نا امیدی در حداقل خود من شده. گذشته از اون به نظر من کشور ما به هیچ وجه زیرساخت لازم برای جمعیت 150 میلیونی رو نداره.راستش امکانات ما برای نهایتا" یک جمعیت 50 میلیونی کافیه و حتی جمعیت فعلی هم زیاده. اولین زیرساخت مورد نیاز برای جمعیت زیادتر منابع آب زیادتره که کلا" به شدت کمبود داریم. هوای سالم ، آمورش کافی و مناسب و کشاورزی قوی از دیگر ابزارهای لازم برای رشد جمعیت هستند
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
شعار فرزند کمتر زندگی بهتر یک شعار کلیدی است که خوشبختانه از دهه هفتاد جدی گرفته شد و مردم طعم شیرین آن را چشیدند خدا می داند اگر به ان عمل نمی شد الان شاهد چه اتفاقاتی در کشور بودیم الان که عمل شده وضعمان اینگونه است وای به روزی که عمل نشود در ضمن پدیده های جمعیتی و کنترل یا عدم کنترل جمعیت را باید جامعه شناسان و جمعیت شناسان و یا رشته های مرتبط فقط نظر بدهند اینکه هرکس مطابق میلش بخواهد حرفی بگوید و از منطق علمی برخوردار نباشد نتیجه اش هرج و مرج است
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عمر جوانان ما از 18 سالگی به بعد واقعا هدر میره
همه دنبال گرفتن مدرک که هیچ ارزشی هم نداره چند سال درس میخونن
دوسال عمر پسرا تو سربازی به طور کامل به فنا میره
بعد از سربازی پسرا باید دنبال کار بدوند در حالی که خانم ها کار پیدا کردن و تمایلی به ازدواج ندارن
در نهایت اگه تو 30 سالگی بتونن ازدواج کنند با این همه استرسی که بهشون وارد شده اعصاب بچه رو ندارن
سینا صدرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چنانچه در ممالک غربی و اروپائی اکثر خانمها شاغل هستند در کشور خودمون هم این مسئله به شکل محسوسی مشاهده میشه و این مسئله باعث بیکاری بسیاری از مردها در جامعه هست و عدم کار باعث میشه پدر خانواده نگران آینده خود و فرزندانش باشه بنابراین تمایل به فرزند کمتر در مردها بیشتر میشه و طولی نمیگذره که بیشتر مردان دیگر تمایلی به ازدواج هم نداشته باشند مثل ممالک غربی که اکثرا"مجرد زندگی میکنند و بی بند و باری در جامعه زیاد میشه .
به امید فردائی بهتر
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
نکته مهم در این مسئله رفاه اجتماعی است .اگر ایران 400 میلیون نفر جمعیت داشته باشد ولی نیازهای اولیه زندگی ( مثل مسکن خوراک و...) در حداقل باشد به نظر شما این جور زندگی ارزش دارد.مسئولین ما اگر هنر دارند رفاه همین 75 میلیون جمعیت را تامین کنند .210 میلیون پیشکش.
کلید افزایش جمعیت در دست رفاه جامعه است
افزایش رفاه =افزایش جمعیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وقتی پدر و مادر بچه شبا گرسنه میخوابند و با این وضعیت میشود بچه دار شد البته درست کردن بچه راحت است و نگهداری و خرج و مخارج و سایر بدبختی ها چه میشود کرد
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
ما به عنوان یک انسان حق نداریم با تولد انسانی دیگر که زیر ساختهای زندگی برای او فراهم نیست موجبات دل نگرانی را برای او ونسل دیگر فراهم کنیم.فعلا امید به زندگی در خود ما از درجه پائینی برخوردار است
حسين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وقتي مسئولين ما نمي توانند حداقل ها رابراي مردمي كه جمعيت الان را تشكيل مي دهند فراهم كنند مگر مردم بيكار ند به فكر افزايش جمعيت باشند و براي خودو ديگران رقيب درست كنند.وقتي مردي شرمنده زن و تنها بچه اش است چرا بايد تعداد فرزندان را زياد كند تا شرمنده تر شود.
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
زهی خیال باطل شما که می دانید قضیه تولید مثل از کجا آب می خورد چرا برادر جمعیت اهل سنت ایران به شدت رو به رشد است و در آینده در رای گیری این سنی ها هستند که همه چیز یک کشور احتمالا دمکرات را تعیین می کنند حکایت این است والسلام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
خدا شفات بده!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
این حرفت درست است ولی دلیلی نمی شود که به این خاطر رقابت کنیم. برعکس جمعیت کم و توانا حاکم بر گروه ضعیف است.
ناشناس
| United States |
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
حتما یه پزشک برو بنده یک پزشک شیعه هستم ودر سنندج زندگی می کنم چیزی من می بینم خلاف انچیزی است که شما می گید تازه هموطن این رسمش نیست اگه شما یینید شهر های سنی نشین خصوصا غرب کشور چقدر مریض شیمیایی دارن که صدام سنی این بلا را سرشون اورده هرگز این حرف را نمی زدی. تابناک خبلی بی معرفتی اگه منتشر نکنی
سلمان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
آمین !
ولی بعید میدونم
ناشناس
| United States |
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
یعنی شما سواد هم دارید واز اینترنت هم استفاده می کنید.
reza99
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
یکی دوقلو میاره به دکتر میگه ارزونتر حساب کنین دو تاشونو ببرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وقتي 8 ميليون نفر در كشور ما در آستانه ازدواج باشن ولي متاسفانه شرايط ازدواج براشون فراهم نشه ؛ باعث ميشه كه اوني بشه كه نبايد بشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
نعمتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
آینده مبهم و بی تفاوتی نسبت به کانون خانواده موجب عدم تمایل به افزایش افراد خانواده شده است از دلایل مهم آن ابهام نسبت به اقتصاد خانواده
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
تا وقتی که خود ببنده چشم انداز روشنی از آینده نداشته باشم و روز به روز شاهد رشد مشکلات زندگی و معیشتی هستم چه دلیلی دارد که به فکر تولد بچم باشم. ما الان تو دورانی هستیم که برای تهیه مواد غذایی با 75 میلیون جمعیت مشکلات و گرانی داریم حالا جمعیت بره بالاتر به نظر دوستان بهتر میشه شرایط؟!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Belgium
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
فقط سیاست های غلط دولت و بیکاری عموم مردم به غیر از وابستگان دولتی
الان دولتی ها بچه زیاد می اورند و بقیه هیچ
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
منظورت از دولتی ها کیاست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
افزایش جمعیت در این شرایط یعنی حماقت
پاسخ ها
جوان مدار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
عزیز من افزایش جمعیت صحبت سر الان نیست ،بچه ای که به دنیا میاد حداقل 25 سال دیگه نیاز به کار پیدا میکنه

این بحثی که در گرفته فقط برای اینده کشورمون هست همه دارن پیر میشن ... 30 سال دیگه جوون تو مملکت نیست همه پیر شدن از جمله من و شما 60 سال رو رد کردیم
آریایی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
جوان مدار گرامی
دهۀ شصت جمعیت ایران بوده 25 میلیون نفر، حدودا 8 میلیون زوج بارور، الان جمعیت 75 میلیون نفره با 25 میلیون زوج بارور، اشتباه دوستان اینه که کم شدن نرخ جمعیت رو با کاهش جمعیت اشتباه گرفتن، اگه اون زمان میانگین هر زوج 3 تا بچه میاورد و الان یه دونه، رشد جمعیت یکسان میمونه چون تعدا زوجها 3 برابر شده.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اونوقت آقای جوان مدار که معلومه آی کیوت بالای 200 هستش !!!
بچه هایی که امروز به دنیا میان تا 30 سالگی چیزی واسه خوردن نمیخان؟؟؟؟؟؟؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
شک نفرمایید که علت اصلی کاهش جمعیت رشد سواد و آگاهی است. در ژاپن سیاست های تشویقی شدیدی برای زادو ولد گذاشتند اما هیچ استقبالی حاصل نشد. حتی اگر وضع اقتصادی مملکت خوب می شد-که با این اقتصاد دولتی و آزمون و خطاهای مسولان خوب نمی شود، بازهم رشد جمعیت زیاد نخواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
1. فرهنگ سازی در جهت مناسب نبودن تک فرزند در خانواده و اثرات سو آن
2.سیاست تشویقی دولت برای فرزندان بیشتر به طور مثال برای فرزند سوم یک اتومبیل برای فرزند جهارم یک مسکن مهر حدف سربازی برای فرزند ان پنجم و بیشتر
3. تبلیغات دینی در این عرصه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
به 2 تاش میدونن ماشین که نه دوچرخه بدن؟
وعده سر خرمنه دیگه!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
سلام
عزیزی که نظرات را تایید می کنی، در مورد نظر زیر اصلا دقت کرده ای؟ مگر خانواده شهدا کلا چند درصد جامعه اند؟ تنها 1 درصد یا کم تر از یک درصد و خانوادهاشون که برای دفاع از 99 درصد بقیه رفتن حقشون این نیست... واقعا متاسفام!
"بخشي از علل كاهش رشد جمعيت مربوط به روند زندگي در كل دنيا مي باشد... نداشتن اميد شغلي كه با وضع سهميه براي ارگان ها خانواده شهدا جانبازان آزادگان و .... اين اميد را براي كساني كه جوياي كار هستند كمي بيشتر پيچيده مي كند. اگر سهميه براي دانشگاه درنظر مي گيريد كه آين هم اشتباه است ليكن در بحث اشتغال فرصت ها را برابر ببينيم. به جاي دادن سهميه هاي دانشگاه ، كار و رانت هاي سرمايه گذاري بياييم براي اين دسته از افراد به جاي دادن سهميه براي آنان آموزشگاه هاي تقويتي كم بها در نظر بگيريم ليكن در هنگام آزمون دانشگاه تبعيض قايل نشويم. همه اين مسايل دست به دست هم مي دهند تا اميد را از جامعه بگيرند. آن ها كه دارند و بچه هايشان از بهره هوشي بيشتري بهره مي برند كه بچه هاي خود را به خارج مي فرستند و آن هاي كه پول ندارند، سهميه اين چنيني ندارند كه در صد زيادي از جامعه را تشكيل مي دهند ناگزير راه كنترل جمعيت را پي مي گيرند..."
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من هم تایید میکنم هم کامنت میزارم. الان دیگه حال همه از مظلوم نمایی به هم میخوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
وارکردن یکنفردیگردرفضای فقروبیکاری وبی حرمتی - ظلم واقعی است
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
ببینید کار را به کجا رسوندید که دیگه تمایلی به ازدواج کردن هم برامون نمونده ... منم یکی از اونایی هستم که مجردی زندگی می کنم ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
در بيست سال گذشته وضعيت معيشت مردم رو به بهبود نبوده و خدمات واقعي تامين اجتماعي هم كمتر شده
با در نظر گرفتن تورم دائمي و اقتصاد بيمار و بيكاري فزاينده مردم در دخل و خرج روزمره خود مانده اند
و با ديد فضاي فعلي احتمال بهتر شدن اوضاع نيز بعيد به نظر ميرسد
پس انتظار رشد جمعيت در اين وضعيت كمي احمقانه بنظر ميرسد
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
چطور ممکن است که آدم بچه ای را به دنیا بیاورد و با چشمان خودش شاهد رنج او باشد؟ حتی در کشورهای مرفه که دولت از خانواده ها جداً حمایت می کند هم مردم تمایلی به فرزند آوردن ندارند چه رسد به اینجا. آخه قربانتون برم، این چه وضعی است که داریم! واقعا‍ً بچه دار شدن نیازمند هزار جور اطمینان است. اینجا همه چیز معلق است و پا در هوا. اولین و حداقل چیزش قضیه ی مالی است که در اینجا فراهم نیست. چه رسد به فرهنگ و تربیت و ایمان و اخلاق و امنیت و تحصیل و شغل و اعصاب و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
من یکی از همون دهه شصتی ها هستم که واسه به دنیا اومدنم کلی سیاست تشویقی گذاشتید
اما الان با نزدیک به 30 سال سن و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی نفت با این تحریم ها نه کار دارم، نه درآمد، نه امید، نه آینده، نه انگیزه و روحیه
هربار هم که بهم میگن بیا واست زن بگیریم الکی میگم نه
آخه با کدوم پول، با کدوم درآمد
ای کاش اصلا به دنیا نیومده بودم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
راست میگه منم فوق لیسانس معماری دارم کی جوابه بیگاری های منو میده؟؟ چون کار نیست!
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
اينجانب كارمندوزارت نفت باحقوق2500000ميباشم و6سال سابقه كاردارم.مدت2سال است كه ازدواج كرده ام اماباتوجه به اينكه به بهترشدن وضعيت اقتصادي دراينده (بعلت تحريمهاي ظالمانه كشورهاي غربي وامريكاي جنايتكار)اميدي ندارم لذافكرميكنم بچه دارشدن كاري بيهوده است.چراكه اگرتوان براورده كردن نيازهاي فرزندي كه حتي به خواست خودش به اين دنياواردنشده رانداشته باشي گناه كرده اي پس نبايدبه فكربچه بود.ماانسانهاي بزرگتر(به لحاظ سني) درك تورم وگراني راداشته وكمترميخوريم وميپوشيم امابچه كوچك كه همچين دركي رانداردلذابراورده نكردن خواسته هاي وي باعث اسيبهاي مختلف به روح وروان او ميشودكه اين اسيبها درسنين بالاتربروزخواهندكرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸
داداش تو با این مدت سابقه خوب حقوق میگیریا...تو که با ماهی 2.5 نا امیدی ما که یک پنجم این پولم نمیگیریم چی بگیم؟
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۸