tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
۱۰۸۳۳۵بازدید
چهار راه قهرماني !
دهمین ‌دوره مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا از امروز جمعه با نبرد دو تیم ایرانی استقلال و ذوب‌آهن آغاز می شود . متاسفانه فوتبال ایران به دلیل مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری باشگاه‌هایش، دو سهمیه حضور مستقیمش در این جام را از دست داد و دو سهمیه حضور در پلی‌آف را بدست آورد!
کد خبر: ۲۲۵۷۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۲:۲۱ 10 February 2012
امتیاز خبر: 98 از 100 تعداد رای دهندگان 108335
دهمین دوره مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا در حالی به صورت رسمی آغاز می شود که فوتبال ایران همچنان در حسرت قهرمانی در این مسابقات قرار دارد و این بار امیدوار است از بین سه نماینده یکی این طلسم را بشکند.(با احتساب یکی از دو تیم استقلال و ذوب‌آهن)

به گزارش تابناک : ليگ قهرمانان آسيا هر سال در حالي برگزار مي‌شود كه باشگاه‌هاي فوتبال در پهناورترين قاره جهان، با رشد روزافزون كيفيت فني و سرمايه‌گذاري‌هاي كلان، هرچه بيشتر به سطح اول فوتبال دنيا نزديك مي‌شوند. از كشورهاي متمول عربي تا كشورهاي آسياي ميانه كه به تازگي اهميت سرمايه‌گذاري در صنعت فوتبال را دريافته‌اند و نيز كشورهاي شرق آسيا كه مدت‌هاست خود را از سطح آسيا فراتر برده‌اند، همگي در اين نمايشگاه هنر فوتبال حضور دارند.

در اين ميان باشگاه‌هاي ايراني در طول سال‌هاي سپري شده با فراز و نشيب فراواني روبه‌رو بوده‌اند. روزگاري كه فوتبال ايران بر قله‌ي آسيا ايستاده بود و پي‌درپي قهرمان آسيا مي‌شد، باشگاه‌هاي ايراني نيز بارها جام قهرماني آسيا را از آن خود مي‌كردند. در آن سال‌ها كمتر پيش مي‌آمد كه يك تيم ايراني در جمع چهار تيم برتر آسيا قرار نگيرد. زماني استقلال تهران، زماني پاس تهران و گاهي پرسپوليس تهران افتخار كسب عنوان در آسيا را به دست مي‌آوردند.

دوران قدرت‌نمايي فوتبال باشگاهي ايران در قاره كهن، سال‌هاست به سر آمده است و تيم‌هاي پرطرفدار پايتخت ديرزماني است كه در رقابت‌ با تيم‌هاي عربي، آسياي ميانه و شرق آسيا، شكست مي‌خورند و همچنان چشم اميد به آينده دارند؛ آينده‌اي كه گفته مي‌شود قرار است درخشان باشد و بازيكنان، مربيان و مديران اين باشگاه‌ها، روزگار نوين قدرتمندي براي فوتبال ايران را نويد مي‌دهند.

در اين ميان، حكايت تيم‌هاي اصفهاني از جنس ديگري است. تلاش و كوشش مستمر و ثبات قدم در راه پيشرفت، آن‌ها را به تدريج به سطح اول فوتبال ايران و سپس آسيا نزديك كرد. وقتي در سال‌هاي ابتداي تشكيل ليگ حرفه‌اي در ايران، سپاهان و ذوب آهن اصفهان، قهرماني و نايب قهرماني را از دست تيم‌هاي پرستاره تهراني مي‌گرفتند، مي‌شد حدس زد در آينده‌اي نه چندان دور، اصفهاني‌ها ليگ برتر، در آسيا قدرت‌نمايي كنند. اين اتفاق چندان طول نكشيد و اين رويا با نايب قهرماني سپاهان و ذوب آهن در ليگ قهرمانان آسيا، جامه عمل پوشاند.

اكنون در دهمين دوره ليگ قهرمانان آسيا، نمايندگان پراميد ايران، خود را براي حضور در ماراتن فوتبال آسيا آماده مي‌كنند؛ مكاني كه بار ديگر اين فرصت را به فوتبال ايران مي‌دهد كه قدرت خود را به رخ حريفان هم‌قاره‌اي خود بكشد، قدرتي كه سال‌ها است در خوابي طولاني فرو رفته است؛ انرژي بالقوه‌اي كه در ساق‌هاي بازيكنان ايراني مانده و در انتظار مجالي براي بروز است و آتشي كه در زير خاكستر، همچنان پرحرارت منتظر شعله‌ور شدن است.

در اين گزارش سعي شده است با نگاهي به چهار نماينده ايران در ليگ قهرمانان آسيا، چهار راه و فرصت قهرماني فوتبال ايران را بررسي كنيم.

* استقلال تهران؛ در جست‌وجوي افتخار از دست رفته

آبي‌پوشان پايتخت، تاكنون افتخارات زيادي در جام‌هاي باشگاهي در آسيا كسب كرده‌اند. قهرماني، نايب قهرماني و كسب رتبه‌هاي سومي و چهارمي در كلكسيون افتخارات باشگاه استقلال مي‌درخشد.

اولين حضور اين تيم در جام باشگاه‌هاي آسيا به سال 1349 بازمي‌گردد؛ سالي كه در آن سومين دوره جام باشگاه‌هاي آسيا در تهران برگزار مي‌شد. استقلال تهران در آن دوره با تيم‌هاي "هومنت من" لبنان و "سلانگور" مالزي هم‌گروه بود. اين تيم در آن سال تركيبي بود از بهترين‌هاي فوتبال ايران. نام‌هايي همچون ناصر حجازي، عزت جانملكي، اكبر كارگر جم، مسعود و فريدون معيني، كارو حق‌ورديان، منصور پورحيدري، علي جباري، جواد قراب، نصرالله عبدالهي، جلال طالبي، قليچ‌خاني، غلامحسين مظلومي و محمود خوردبين به عنوان يار كمكي، استقلال را در آن بازي‌ها همراهي مي‌كردند.

تيم فوتبال استقلال ، پس از اولين حضور در جام باشگاه‌هاي آسيا تا بيست و يكمين و آخرين دوره آن بازي‌ها، پنج بار ديگر شركت كرد كه حاصل آن قهرماني در سومين حضور، دو نايب قهرماني و دو مقام سومي آسيا بود. جام باشگاه‌هاي آسيا پس از بيست و يكمين دوره‌اش در سال 2002 ميلادي با رقابت‌هاي جام در جام باشگاه‌هاي آسيا ادغام شد و ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا را تشكيل داد.

اولين قهرماني استقلال در جام باشگاه‌هاي آسيا به سومين حضور اين تيم در آن رقابت‌ها بازمي‌گردد به زماني كه استقلال هنوز با نام تاج در ميادين حاضر مي‌شد. استقلال در آن بازي‌ها ابتدا در دو ديدار رفت و برگشت بر نماينده قطر پيروز شد و سپس در كشور بنگلادش با سه تيم "25 آوريل" كره شمالي، "بانكوك بانك" تايلند و "محمدان" بنگلادش، هم‌گروه شد. استقلال پس از كسب مقام نخست گروه خود با تيم دوم گروه اول بازي كرد و به فينال رسيد. در آن بازي‌ها، احمدرضا عابدزاده، دروازه‌بان اين تيم بود و حميد بابازاده، فرشاد فلاحت‌زاده، رضا حسن‌زاده، شاهرخ و شاهين بياني، صادق ورمزيار، مهدي فنوني‌زاده، امير قلعه‌نويي، عبدالعلي چنگيز، عباس سرخاب، عبدالصمد مرفاوي و سيد مهدي ابطحي نيز ساير بازيكنان اين تيم را تشكيل مي‌دادند.

در نهايت، پس از قهرماني استقلال با هدايت منصور پورحيدري، مرفاوي با شش گل زده، آقاي گل مسابقه‌ها شد، نامجو مطلق تكنيكي‌ترين بازيكن جام لقب گرفت، عباس سرخاب به عنوان مرد سال آسيا شناخته شد و عابدزاده جايزه بهترين دروازه‌بان جام را كسب كرد. اين تيم يك بار ديگر هم در سال 1370 قهرماني جام باشگاه‌هاي آسيا را كسب كرد.

آبي‌پوشان تهراني، تجربه سه حضور در رقابت‌هاي جام در جام باشگاه‌هاي آسيا را نيز دارند. اين رقابت‌ها با حضور قهرمانان جام‌هاي حذفي كشورها برگزار مي‌شد. بهترين نتيجه استقلال در اين بازي‌ها كسب مقام چهارمي آسيا در سال‌هاي 1376 و 1380 است. تيم فوتبال استقلال تهران، در اولين دوره رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا كه از ادغام در جام باشگاه‌هاي آسيا و جام در جام باشگاه‌هاي آسيا، شكل گرفته بود، حاضر بود. اين تيم در آن سال با قهرماني در جام حذفي كشور پا به آن رقابت‌ها گذاشته بود و در اولين گام، در دو بازي رفت و برگشت، "الفيصلي" لبنان و سپس "نفتچي"ازبكستان را از پيش رو برداشت و در مرحله گروهي با تيم‌هاي "السد" قطر، "العين" امارات و "الهلال" عربستان،‌ هم‌گروه شد. از هر گروه يك تيم به نيمه نهايي راه مي‌يافت و در نهايت، استقلال تهران با دو شكست و يك پيروزي از ادامه رقابت‌ها باز ماند. هادي طباطبايي،‌ جواد زرينچه، پيروز قرباني، مهدي هاشمي نسب، عليرضا منصوريان، ستار همداني، يدالله اكبري، محمد نوازي، فراز فاطمي، علي سامره، محمود فكري و عليرضا اكبرپور بازيكنان استقلال در آن سال بودند.

دوره بعدي حضور استقلال در ليگ قهرمانان آسيا با خاطره‌اي تلخ همراه شد. آبي‌پوشان پايتخت كه با قهرماني در ليگ برتر ايران به فكر كسب جام قهرماني آسيا بودند به دليل ارسال نكردن به موقع مدارك باشگاه به كنفدراسيون فوتبال آسيا، از شركت در اين مسابقه‌ها باز ماند تا بدون انجام حتي يك بازي، حذف شده زودهنگام بازي‌ها لقب بگيرد.

استقلال در فصل گذشته این رقابتها توفیقی نداشت و خیلی زود از دور رقابتها کنار رفت .

* پرسپوليس تهران (پيروزي)؛ ارتش سرخ به دنبال اولين قهرماني

پرسپوليس تهران در دي ماه سال 1342 به دست علي عبده بنا شد و در ابتدا در رشته‌هاي بولينگ، واليبال و بسكتبال فعال بود. پس از انحلال شاهين، بازيكنان آن تيم در تركيب تيم دسته دومي پرسپوليس قرار گرفتند و محبوبيت شاهين را به پرسپوليس هديه كردند. از آن سال تاكنون تيم فوتبال پرسپوليس تهران، بارها قهرمان ليگ سراسري كشور و جام حذفي را تجربه كرده است. اين تيم با 9 عنوان قهرماني در ليگ باشگاه‌هاي ايران در سال‌هاي 1351، 52، 54، 74، 75، 78، 79، 81 و 87 و پنج عنوان قهرماني در جام حذفي ايران در سال‌هاي 66، 70، 77  ، 88 و 89 پرافتخارترين تيم فوتبال ايران است.

تيم فوتبال پرسپوليس تهران پس از قهرماني در جام حذفي كشور در سال 1370 به مسابقه‌هاي جام در جام باشگاه‌هاي آسيا راه يافت كه در آن سال اولين دوره‌اش را تجربه مي‌كرد.

سرخ‌پوشان در اولين دوره رقابت‌هاي جام در جام باشگاه‌هاي آسيا، جام قهرماني را بالاي سر بردند كه تنها قهرماني اين تيم در آسيا تا امروز بوده است. تيم فوتبال پرسپوليس همچنين چند عنوان سومي و چهارمي جام باشگاه‌هاي آسيا را در كارنامه خود دارد.

بر اساس فهرست اعلام شده توسط كنفدراسيون فوتبال آسيا، تيم فوتبال پرسپوليس تهران، پرطرفدارترين تيم آسيا است و پس از اين تيم، "داليان واندا" چين و "الهلال" عربستان حضور دارند. اين در حالي است كه در هفته‌هاي اخير ليگ برتر ايران، تماشاگر چنداني از بازي‌هاي پرطرفدارترين تيم آسيا استقبال نمي‌كند. شايد به همين دليل است كه سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس، از هواداران تيمش مي‌خواهد براي تشويق آنها به ورزشگاه بيايند. عملكرد تيم فوتبال پرسپوليس در سال‌هاي گذشته نشان مي‌دهد كه اين تيم حتي با وجود عملكرد ضعيف در ليگ برتر ايران، در رقابت‌هاي آسيايي و بين‌المللي خوب عمل مي‌كند. چندي پيش نيز تيم فوتبال پرسپوليس در تعطيلات نيم‌فصل ليگ برتر و در جريان اردوهاي تركيه و امارات با تيم‌هايي چون اينتراخت فرانكفورت و زنيت سن پترزبورگ ديدار كرد و نمايش خوبي ارائه داد.

به هر تقدير، بازيكنان و كادر فني ارتش سرخ با دنیزلی، اميد زيادي به كسب نتيجه دلخواه در جام باشگاه‌هاي آسيا دارند.


* ذوب آهن اصفهان؛ تا قهرماني يك پله راه است

درسالهاي اخير شاهد رشد روزافزون سطح كيفي فوتبال در اصفهان بوده‌ايم. دو تيم مطرح اين شهر يعني ذوب آهن و سپاهان با ثبات دركسب نتيجه‌هاي خوب، اصفهان را به قطب جديد فوتبال كشور تبديل كرده‌اند. در حال حاضر ديگر قدرت فوتبال ايران در انحصار دو تيم پايتخت نشين نيست بلكه دو تيم اصفهان رقابتي سخت و نفسگيري دركسب قهرماني ايران و آسيا دارند. ذوب آهن در دو سال پیش در حالي كه تمام نمايندگان فوتبال ايران در مرحله گروهي و حذفي از دور رقابت‌هاي آسيايي كناررفته بودند، در عين ناباوري با پيروزي بر قهرماني آسيا از كره جنوبي و پشت سر گذاشتن قدرت‌هاي آسيا پا به فينال جام باشگاه‌هاي آسيا گذاشت و در نهايت به عنوان نايب قهرماني آسيا راضي شد. اين تيم در حالي امسال پا به رقابت با تيم‌هاي آسيايي گذاشته است كه اميد اول قهرماني ليگ برتر ايران به شمار مي‌رود و اين امر مي‌تواند انگيزه اين تيم را بسيار بالاتر ببرد.
* سپاهان در انديشه اول شدن

پرافتخارترين تيم اصفهان تاكنون يك پاي ثابت ليگ قهرمانان آسيا بوده است. اين تيم از اولين سال تشكيل ليگ قهرمانان آسيا در سال 2002 كه اين جام از تلفيق دو جام باشگاه‌هاي آسيا و جام در جام آسيا تشكيل شده بود يا به عنوان قهرمان ليگ يا با كسب رتبه‌هاي دوم و سوم ليگ و يا از طريق قهرماني در جام حذفي در جام باشگاه‌هاي آسيا حضور داشته است. باشگاه‌هاي آسيايي اين تيم را مي‌شناسند و هنوز خاطره‌ شيرين نايب قهرماني اين تيم در آسيا از ذهن هوادارانش پاك نشده است. چندي پيش درباره اين كه تيم اول اصفهان سپاهان است يا ذوب آهن بحث و جدلي پيش آمده بود كه نزديك بود به جنجال بزرگي ختم شود كه خوشبختانه به فراموشي سپرده شد اما از بحثهاي حاشيه‌اي كه بگذريم سپاهاني‌ها پس از قراردادن نام خود در فهرست قهرمانان ليگ برتر ايران و جام حذفي كشور اكنون فقط به دنبال تكميل كردن مجموعه افتخارات خود با قهرماني در آسيا هستند. 

السد قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شد/حسرت بزرگ برای سپاهان  

تیم فوتبال السد موفق شد برای نخستین بار قهرمان لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا شود.

سال گذشته در ورزشگاه جام جهانی کره جنوبی السدی ها موفق شدند در ضربات پنالتی چومبوک هیوندای را شکست دهند.
بازی دو تیم در وقت قانونی به تساوی دو بر دو انجامید.این اتفاق در حالی افتاد که قطری ها تا آخرین دقایق بازی با نتیجه دو بر یک از حریف پیش بودند اما در دقیقه نود روی اشتباه مدافع خود گل تساوی را دریافت کردند تا بازی به وقت های تلف شده کشیده شود.
بازی دو تیم در وقت های اضافی هم گلی را در بر نداشت تا ضربات پنالتی قهرمان آسیا را مشخص کند.در ضربات پنالتی کیم دونگ چان و پارک وون جائه پنالتی های خود را از دست دادند تا تیم السد با نتیجه 4 بر دو و برای نخستین بار قهرمانی در آسیارا تجربه کند.

السد در حالی قهرمان شد که در مرحله یک چهارم نهایی در دو بازی رفت و برگشت به سپاهان باخته بود و به خاطر اشتباه این تیم برای استفاده کردن از بازیکن(رحمان احمدی) دو اخطاره،کنفدراسیون فوتبال آسیا رای به نفع تیم قطری داد و سپاهان حذف شد !؟


تاریخچه مسابقات فوتبال باشگاهی در آسیا:

فوتبال باشگاهی در آسیا از سال 1967 در قالب مسابقاتی با عنوان جام باشگاه‌های آسیا آغاز شد، که هاپوئل رژیم اشغالگر قدس فاتح دو دوره نخست این رقابت‌ها شد. تاج (استقلال سابق) در سومین دوره این جام در دیدار نهایی 2 بر یک هاپوئل را شکست داد و نخستین تیم ایرانی لقب گرفت که این جام را بالای سر برده است. چهارمین دوره هم با قهرمان مکابی رژیم اشغالگر قدس به پایان رسید. در حالیکه جام پنجم قرار بود با حضور تیم‌های رنجرز هنگ کنگ، تاج (استقلال) ایران، مکابی رژیم اشغالگر قدس، القادسیه کویت و هومنت من لبنان برگزار شود، با انصراف تیم‌های رنجرز، القادسیه و هومنت من به دلیل حضور نماینده رژیم اشغالگر قدس، مسابقات کنسل شد.

 البته پس از لغو این دوره از مسابقات تا سال 1985 رقابت‌های فوتبال باشگاهی در قاره کهن برگزار نشد اما از سال 1985 این مسابقات در قاره آسیا مجددا آغاز شد که تیم "دوو رویالز" کره جنوبی با برتری 3 بر یک برابر الاهلی عربستان در دیدار نهایی این جام، نخستین قهرمان رقابت‌ها لقب گرفت. طی 17 سال برگزاری این جام، کره جنوبی با 6 عنوان قهرمانی (سوون بلووینگز و پوهانگ استیلرز هر کدام 2 بار و دوو رویالز و ایلهواچونما هر کدام یک بار) عنوان پرافتخارترین کشور در این مسابقات را از آن خود کرد که سوون سامسونگ این کشور هم آخرین قهرمان جام باشگاه‌های آسیا لقب گرفت. تیم‌های باشگاهی ایران با سه قهرمانی (استقلال دو بار و پاس یک بار)، ژاپن (یومیوری، فروکاوا و جوبیلوایواتا هرکدام یک بار)، رژیم اشغالگر قدس (هاپوئل 2 بار و مکابی یک بار) در رده‌های بعدی قرار دارند. تیم‌های باشگاهی عربستان (الهلال 2 بار) و تایلند (تای فارمرز بانک 2 بار) این جام را فتح کردند و تیم‌های باشگاهی لیائوبنگ چین و السد قطر نیز هرکدام یک مرتبه به قهرمانی این مسابقات دست یافته‌اند. فارمرز بانک تایلند نخستین تیمی بود که دو مرتبه بصورت متوالی قهرمان این جام شد. تیم‌های پوهانگ استیلرز و سوون سامسونگ هم در دو سال پشت سر هم جام قهرمانی این مسابقات را بالای سر بردند. اسامی قهرمانان مسابقات جام باشگاه‌های آسیا:

 1986: دوو رویالز کره جنوبی 3 - الاهلی عربستان یک 1987: فروکاوای ژاپن (دیدارهای نهایی در قالب یک گروه چهار تیمی برگزار شد) 1988: یومیوری ژاپن 3 - الهلال عربستان صفر (الهلال به دلیل اعتراض به برنامه‌ریزی جام ‌در بازی فینال شرکت نکرد) 1989: السد قطر 3 - الراشد عراق 3 (السد به دلیل گل‌های بیشتر در خانه حریف قهرمان شد) 1990: لیائونینگ چین 2 - نیسان ژاپن یک 1991: استقلال ایران 2 - لیائونینگ چین یک 1992: الهلال عربستان یک (4) - استقلال ایران یک (3) 1993: پاس ایران یک - الشباب عربستان صفر 1994: فارمرزبانک تایلند 2 - عمان کلوپ یک 1995: فارمرزبانک تایلند یک - العربی قطر صفر 1996: ایلهواچونما کره جنوبی یک - النصر عربستان صفر 1997: پوهانگ استیلرز کره جنوبی 2 - ایلهواچونما کره جنوبی یک 1998: پوهانگ استیلرز کره جنوبی صفر (6) - دالیان چین صفر (5) 1999: جوبیلوایواتا کره جنوبی 2 - استقلال ایران یک 2000: الهلال عربستان 3 - جوبیلوایواتا کره جنوبی 2 2001: سوون سامسونگ کره جنوبی یک - جوبیلو ایواتا کره جنوبی صفر 2002: سوون سامسونگ کره جنوبی صفر (4) - آنیانگ کره جنوبی صفر (2)


 از سال 1990 رقابتی تحت عنوان جام در جام باشگاه‌های آسیا که تیم‌های قهرمان جام حذفی کشورهای این قاره اجازه حضور در این بازی‌ها را داشتند، آغاز شد. پرسپولیس تهران با برتری برابر المحرق بحرین فاتح نخستین دوره این مسابقات نام گرفت و الهلال عربستان در سال 2-2001 با شکست چونبوک موتورز آخرین عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را از آن خود کرد. در این جام که عمری 12 ساله داشت، عربستان با 6 قهرمان (الهلال (2 مرتبه)، القادسیه، النصر، الاتحاد و الشباب) سرآمد دیگر کشورهای آسیایی است، ژاپن با پنج قهرمانی (نیسان (2 مرتبه)، یوکوهاما، هیراتسوکا و شیمیزو) در رده دوم قرار دارد و پرسپولیس هم تنها عنوان قهرمانی فوتبال ایران در جام در جام آسیا را کسب کرده است.

 نیسان ژاپن با دو بار قهرمانی متوالی در این جام رکوردار است و تیم الهلال عربستان هم در طی پنج سال دو بار قهرمان این جام شد که آخرین جام قهرمانی هم به این تیم عربستانی رسید. اسامی قهرمانان مسابقات جام در جام آسیا: 1990-91: پرسپولیس ایران یک - المحرق بحرین صفر 1991-92: نیسان ژاپن 6 - النصر عربستان یک 1992-93: نیسان ژاپن 2 - پرسپولیس ایران یک 1993-94: القادسیه عربستان 6 - ساوث چینا 2 1994-95: یوکوهاما مارینوس ژاپن 2 - الشعب امارات یک 1995-96: بلمار هیراتسوکا ژاپن 2 - الطلبه عراق یک 1996-97: الهلال عربستان 3 - ناگویا گرامپوس ژاپن یک 1997-98: النصرعربستان یک - سوون سامسونگ کره جنوبی صفر 1998-99: الاتحاد عربستان 3 - چونام دراگونز کره جنوبی 2 1999-2000: شیمیزو ژاپن یک - الزورا عراق صفر 2000-1: الشباب عربستان 4 - دالیان چین 2 2001-2: الهلال عربستان 2 - جئونبوک هیوندای کره جنوبی یک مسئولان برگزاری مسابقات فوتبال باشگاهی در قاره آسیا از سال 1995 طرح رقابتی تحت عنوان "سوپر جام باشگاه‌های آسیا" را اجرایی کردند و طی آن تیم‌های قهرمان جام باشگاه‌ها و جام در جام آسیا برابر هم به میدان می‌رفتند که یوکوهاما مارینوس ژاپن با پیروزی 4 بر 3 برابر فارمرزبانک تایلند نخستین قهرمان این جام لقب گرفت. اسامی قهرمانان سوپر جام آسیا: 1995: یوکوهاما مارینوس ژاپن 4 - فارمرز بانک تایلند 3 1996: ایلهواچونما کره جنوبی 6 - بلمار هیراتسوکا ژاپن 3 1997: الهلال عربستان 2 - پوهانگ استیلرز کره جنوبی یک 1998: النصر عربستان یک - پوهانگ استیلرز کره جنوبی یک(النصر به دلیل گل زده در خانه حریف قهرمان شد) 1999: جوبیلو ایواتا ژاپن 2 - الاتحاد عربستان 2 (جوبیلو ایواتا به دلیل گلزنی در خانه حریف قهرمان شد) 2000: الهلال عربستان 3 - شیمیزو اسپالس ژاپن یک 2001: سوون سامسونگ کره جنوبی 4 - الشباب عربستان 3 2002: سوون سامسونگ کره جنوبی یک - الهلال عربستان یک (سوون سامسونگ به دلیل گلزنی در خانه حریف قهرمان شد)

تاریخچه لیگ قهرمانان آسیا: تا سال 2002 مسابقات فوتبال درقاره آسیا تحت دو عنوان جام باشگاه‌ها و جام در جام آسیا برگزار می‌شد اما کمیته برگزاری مسابقات باشگاهی در این قاره پس از پایان مسابقات در سال 01-2000 تصمیم گرفت همانند رقابت‌های اروپایی با ادغام این دو جام پیکارها را در قالب لیگ قهرمانان آسیا برگزار کند. همچنین درکنار این جام برای تیم‌های درجه سوم آسیا مسابقات دیگری به نام جام AFC در نظر گرفته شد تا این تیم‌ها فرصت حضور در بازی‌های قاره‌ای را از دست ندهند. البته با گذشت زمان در نحوه برگزاری آن تغییرات بسیاری بوجود آمد ولی همچنان دیدگاه ثابتی برای برگزاری آن وجود ندارد و هر 2 سال تغییراتی در شکل انجام مهمترین رقابت باشگاهی در قاره آسیا صورت می گیرد. تاکنون تیم‌های فوتبال سپاهان اصفهان (هفت مرتبه)، استقلال تهران (پنج مرتبه)، پرسپولیس و ذوب‌آهن اصفهان (هرکدام سه مرتبه)، صبای قم (دو مرتبه) و پاس تهران، فولادخوزستان، سایپای کرج و مس کرمان نمایندگان ایران در دوره‌های گذشته این جام بوده‌اند که تیم‌های سپاهان و ذوب آهن با کسب عنوان نایب قهرمانی، تنها افتخارات تیم‌‎های باشگاهی ایران در این جام را بدست آورده‌اند. امسال هم تیم‌های سپاهان اصفهان (قهرمان لیگ) و پرسپولیس (قهرمان) بصورت مستقیم و تیم‌های استقلال تهران (تیم دوم لیگ) و ذوب‌آهن (تیم سوم لیگ) در مرحله پلی‌آف، نمایندگان ایران در این جام هستند که امیدواریم بتوانند طلسم قهرمان نشدن تیم‌های باشگاهی ایران در لیگ قهرمانان آسیا را بشکنند. ضمن اینکه نباید فراموش کرد آخرین قهرمانی تیم‌های ایرانی در مسابقات باشگاهی آسیا به سال 1993 باز می‌گردد که طی آن تیم پاس ایران موفق شد با پیروزی برابر الشباب عربستان عنوان قهرمانی آن رقابت‌ها را از آن خود کرد. قهرمانان ادوار مختلف لیگ قهرمانان آسیا: 2003: العین امارات 2 - بک تراساسونا یک (رفت 2 بر صفر به سود العین - برگشت یک بر صفر به سود بک تراساسونا) 2004: الاتحاد عربستان 6 - ایلهواچونما کره جنوبی 3 (رفت یک بر 3 به سود ایلهواچونما - برگشت صفر بر 5 به سود الاتحاد) 2005: الاتحاد عربستان 5 - العین امارات 3 (رفت یک بر یک - برگشت 4 بر 2 به سود الاتحاد) 2006: جئونبوک کره جنوبی 3 - الکرامه سوریه 2 (رفت 2 بر صفر به سود جئونبوک - برگشت 2 بر یک به سود الکرامه)

2007: اوراواردز ژاپن 3 - سپاهان ایران یک (رفت یک بر یک - برگشت 2 بر صفر به سود اوراوا) 2008: گامبا اوزاکا ژاپن 5 - آدلاید یونایتد استرالیا صفر (رفت 3 بر صفر - برگشت 2 بر صفر) 2009: پوهانگ استیلرز کره جنوبی 2 - الاتحاد عربستان یک

 2010: ایلهواچونما کره جنوبی 3 - ذوب آهن ایران یک

 2011: السد قطر 2 (4) - جئونبوک موتورز کره جنوبی 2 (2) در ضربات پنالتی



tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲۷
انتشار یافته: ۴۸
شاهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
پرسپوليس انشالله قهرمان میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
پ ن پ میخواستی استقلال قهرمان باشه با مظلومی
به امید خدا قهرمانی مال پرسپولیسه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
هههههههههههه
هههههههههههههههههههه
ههههههههههههههههههههههه
جك قشنگي بود دمت گرم
ههههههههههههههههههههههه!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
انشالله به امید خدا و توان بچه ها حتما" به این مهم خواهیم رسید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
آخه شما پرسپولیسیا رنگ فینالو تا حالا دیدین؟؟!!!
مسعود قاسمی کلیبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
جوک سال هم در اومد شما تو لیگ برتر بمونین قهرمانی آسیا پیشکشتون
پاسخ ها
سعید . زنجان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
رتبه 7 8 از قهرمانی که با کمک داور و فدراسیون و سازمان لیگ ب دست بیاد بهتره.واسه تیم مردمی پرسپولیس این قهرمانیا ننگه .ما با افتخار قهرمان میشیم.پاک قهرمان میشیم.حتی وقتی 6امتیاز ازمون کسر میکنن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
دوست عزیز اگر ناداوری ها (حیف و میل شدن 8 امتیاز تا به اینجا فقط در نیم فصل دوم) برای پرسپولیس و لطفهای بی نظیر( بازی تراکتور و فولاد در نیم فصل دوم) نبود الان پرسپولیس و استقلال هم امتیاز بودند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
استقلالی نبینم این طرفا!! شما برید سوبله چوبله شین!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
شما استقلالی های بی ادب هنوز ادب نشدید بازم باید روتون کم شه بسه دیگه........
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
3تا توی 10 دقیقه اونم 10 نفره با دوگل عقب افتاده به نظرت بیشتر به جوک شبیه تر نیست.
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
مگه پرسپولیس مثل استقلاله که بره دسته سه
راژان
|
Switzerland
|
۰۳:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
امیدوارم کە فوتبال باشگاهی ایران عزیز باز هم در آسیا بدرخشد استقلال،پرسپولیس،سپاهان.....
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
بعید می دانم پرسپولیس با این ترکیب بتواند در جام باشگاه های اسیا مقامی کسب کند .مربی خوبی دارد ولی تیم خوبی بسته نشده است
کوروش
|
United Kingdom
|
۰۵:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
عشق است پرسپولیسی ...ارتش سرخ؟
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
واقعآ جوک باحالی بود.اره قهرمان میشه البته اگه جدول لیگ رو برعکس کنن
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
دیر وقت که مطلب مینویسین اینجوری میشه - بهرحال مطلب کاملی بوداستفاده کردم
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
بااین شرایط هیچکدوم قهرمان نمیشن
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
موفقیت همه نماینده های ایران آرزوی ماست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
پرسپولیس در همین اوضاع در هفته 25که در رده 7م هست 20000 نفر را به ورزشگاه می آره ولی استقلال در صدر جدول هست از 2000 نفر در هفته 25م اومده بود. این تفاوت دو تیمه
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
تیمی جام بین المللی نداره دل هوادارشون به چی خوشه ؟ایشالا قهرمان شید بغیر از شش گل حرف دیگه ای هم واسه زدن داشته باشید
هودین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
نه، به نظر من پرسپولیس اگه میخواد به اسیا فکر کنه باید هدف اولش این باشه که تو لیگ بمونه!!(برای این پرسپولیس،کار راحتی نیست و اندازه قهرمانی اسیا ارزش داره)
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
ذوب آهن نماینده ی شایسته و با غیرت ایرانه
hooman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
ترایخ رو منقلب کردید!! استقلال دو بار قهرمان باشگاههای آسیا شده و نه یک بار!! ضمناً تیم استقلال که با مرفاوی و عابدزاده و مربیگری پورحیدری قهرمان شد در سال 1990 اسمش تاج نبود!!! تاج مال قبل از انقلاب بود نه سال 1990. کلا نویسنده پرسپولیسی بوده یا بی اطلاع!!
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
به امید موفقیت همه نماینده های ایران
agooshoo
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
پرسپوليس قهرمان ميشه
ورزشی
|
United States
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
آقای عزیز یک بار دیگر نگاهی به نوشته ی خودتان بیاندازید/سالی که عابدزاده در استقلال بود )1990(دومین قهرمانی استقلال رقم خورد/بار اول در سال 1970 در تهران اسراییلی ها را شکست داد و قهرمان شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
دلم برای پرسپولیسیا سوخت!
شاهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
فقط ذوب آهن بدون ادعا
حبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
طوفان 10 دقیقه ای !
قرمزتهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه
پاسخ ها
کوروش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
عشق است همه قرمزهای ایران و جهان
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
به طرف میگن با (شوت) جمله بساز میگه :پرسپولیس!
نیما
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
زاید یادت نره 3گل برای مات شدن
شاهین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
عشق است پرسپولیس
نیما استقلالی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
مدیران فجرسپاسی اعلام کردن واسه بازی بعدی که با پرسپولیس تو آزادی دارن دیگه تهران نمیان از همون شیراز شوت میزنن!!!!!
ناشناس
| China |
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
برو تیم خودتو جمع کن استقلالی مغـــــرور
حبیب از کرج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
استقلال تا به حال 5 بار به فینال این رقلبتها رسیده ولی پ ر س پ و ل ی س تا به حال رنگ این بازی رو ندیده(البته بدون احتساب باز ی استقلال با جوبیلو ژاپن که قرمزها به استادیوم امدند تا تبرک کنند)
پاسخ ها
نیما استقلالی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
بازی با جوبیلیوایواتا صددرصد استادیوم آبی بود و رکورد پرتماشاگرترین بازی تاریخ باشگاهی آسیا هم هست چون اون موقع طبقه اول صندلی نداشت و حتی خود استقلال هم نمیتونه رکورد خودشو بشکنه!
حسین
|
-
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
چرا دو بار قهرمانی پرسپولیس تو اسیا رو ننوشتید!!!؟؟؟(چی گفتم!!!)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
حالا مگه استقلال چی هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
فقط استقلال
علی
|
-
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
اخطار به پرسپولیسی ها!مواظب باشید به لیگ یک سقوط نکنید.
hamoon
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
بازی فجر مشخص کرد که پرسپولیسیا فقط با شانس و اقبال برنده شدن در ضمن استقلال وقتی 2-0 جلو بود دیگه هیچ انگیزه یی برای ادامه نداشت این باخت هم تنوع بود هم دل شما رو نشکست
ارمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
درود برقرمزهای درخشان ایران از قرمز تهران تا قرمز تبریز و اهواز
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
ببین شما استقلالیا همین قهرامانیاتونو ب لطف داورا ب دس اورد پس هیس چون شیش تایی ها فریاد نمیزنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
سالاری استقلال
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۷
فقط پرسپولیس اون موقعی که شما قهرمان آسیا شدید با تیم های لبانانی و قطری باززی میکردید و ما میرفتیم با کره ای ها بازی میکردیم شانسه دیگه
ابی444
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۶
فقط به من بگید پر افتخار ترین تیم ایرانی دراسیا کدام تیمه؟؟؟؟؟؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: