l_bolet_tele
به‌روز شده در: ۰۵ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۹
bolet_tele
تعداد بازدید: ۹۴۸۵۰
تعداد نظرات:
۱۱۹ نظر
از مارادونا و پله تا زيدان
آخرين فهرست بهترين و به تعبيرى برترى بازيكنان فوتبال جهان منتشر شد. در اين فهرست ده نفره، وجود نام‌‌هايى چون پله، دى استفانو، پلاتينى و مارادونا تكرارى است و در همه فهرست‌‌هاى سه دهه اخير ديده مى‌شوند، در حالى كه به نام‌‌هايى چون رونالدو برزيلى، پوشكاش و به ويژه مسى برمى‌خوريم كه در برخى از فهرست‌‌هاى قبلى حضور نداشتند.
کد خبر: ۲۱۳۱۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۶ - 24 December 2011
سرویس ورزشی ـ بازيكنان برگزیده در سايت معتبر YAHOO همگى در زمره ستاره‌ها و بزرگان بى چون و چراى فوتبال هستند، ولی چه بسا رده‌اى كه براى آنها در نظر گرفته شده با رأى موافق همه دوستداران فوتبال روبه‌رو نشود.

به گزارش «تابناک»، نكته ديگر آنكه نام‌هايى چون اوزه بيو، سوكراتس و جورج بست كه در ميان ما نيستند، همچنين رونالدو پرتغالى نيز از نگاه كارشناسان YAHOO دور نمانده‌اند تا نظر شما چه باشد!

مارادونا؛ نابغه‌اى ضدقواعد اجتماعى 

بازيكنى كه ميان آن همه ستاره در قله مى‌ايستد، بايد دست كم يك مشخصه منحصر به فرد داشته باشد؛ ديه گومارادونا، يك شورشى ضد قواعد اجتماعى، بازيكنى با ۱ متر و۷۲ سانتى متر قد و اندامى كه براى فوتباليست شدن چندان هم مناسب نيست، در جام جهانى ۱۹۸۶ به تنهايى كارى كرد تا با دست‌هاى او، قهرمانى به نام آرژانتين ثبت شود؛ مارادونا نابغه اى كه نامش با مواد مخدر از يك سو و با قد علم كردن مقابل مافياى فوتبال درهم آميخته است!
 
پله؛ مردى با بيش از ۱۲۰۰ گل

«ادسون آرانتس دونا سمينتو»، ملقب به پله با سه بار حضور در جام جهانى و به تعبيرى صاحب ۱۲۰۰ گل در مسابقات رسمى و وفادارى بى چون و چرا به باشگاه سانتوس به اسطوره زنده فوتبال بدل شده است. پله در دنياى بیرون از فوتبال نيز مردى خبرساز است. علاقه او به ثروت در كنار وفادارى‌اش به سانتوس، زبانزد است؛ مرد ۱۲۰۰ گله فوتبال، امروز در سن هفتاد سالگى اگر در فوتبال، كنار گود نشسته برعكس مرد نخست برخى آگهى‌‌هاى تلويزيونى است؛ در هر شرايطى، پله در زمره برترين‌‌هاى فوتبال است، حتى اگر زيردست
مارادونا قرار گرفته باشد.

كرايف؛ هلندى پرنده

مردى با سه توپ طلاى اروپا كه با آموزش‌‌هاى مربى بزرگ رينوس ميشل به يكى از نام‌‌هاى ماندگار فوتبال بدل شد؛ كاپيتان تيم ملى هلند، يكى از بهترين‌‌هاى دهه ۷۰ ميلادى و بازيكنى كه به لطف وجود او بارسا به قله فوتبال اروپا رسيد؛ تيمى كه بخشى از زيبايى‌‌‌هاى بازى اش، امروز نيز با حضور گوارديولا به نمايش درمى‌آيد، به همه چيز رسيد، مگر جام جهانى كه دو بار و در عين شايستگى از كنار آن گذشت در آلبوم تاريخى فوتبال همه جور عكسى از يوهان كرايف ديده مى‌شود. غير از هنگامى كه مى‌توانست و بايد در ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ جام جهانى را بالاى سر ببرد.

رونالدو؛ پديده اى با زانوى كاغذى!

در جمع بزرگان لقب پديده به رونالدو رسيد؛ مرد برزيلى كه بخش زيادى از عمر فوتبال خود را با ژل غضروف مانندى در زانويش گذراند. در رئال مادريد و تيم ملى برزيل، روزگار خوشى را تجربه كرد. جدا از ظاهر متفاوت، دندان‌هاى خرگوشى و آرايش موهايش.

رونالدو از جمله نادر مهاجمينى بود كه به اندازه خلاقيت‌‌هاى تاكتيكى‌اش از سرعت و قدرت بدنى بهره نبرده بود. گلهاى زيباى و تعيين كننده رونالدو در تيم‌‌هاى بزرگ اورپا و تيم ملى برزيل به ويژه در جام جهانى ۲۰۰۲ مقابل آلمان در خاطره تاريخى فوتبال به ثبت رسيده است؛ پديده‌ای با زانوهايى كه به تعبير كارشناسان كاغذى شده و در زمره بزرگان فوتبال نام آشنا ديده مى‌شود.

بكن باوئر؛ مدافعى كه قيصر شد

قيصر لقب تنها مدافعى است كه نامش در فهرست ده بازيكن برتر آمده است؛ تصوير بكن باوئر را دست شكسته وبال گردن در جام جهانى 1970 و بالا بردن جام قهرمانى چهار سال بعد در مونيخ مقابل هلند، بخشى از خاطره جمعى تاريخ و فوتبال است، امضاى يك اسطوره را زير خود دارد.
بكن باوئر، تنها بازيكنى است كه در كسوت مربى نيز جام قهرمانى بالاى سر برده؛ افزون بر اينكه به شهادت تاريخ او كسى بود كه در فينال جام جهانى، ۱۹۷۴ كرايف را از افتخار قهرمانى محروم كرد.
 
زيزو؛ سياهه افتخاراتش كامل است

عملكرد زيدان در جام جهانى ۹۸ به ويژه دو ضربه سرى كه در فينال از جناح راست و چپ وارد دروازه برزيل كرد، سرانجام افتخارى كه نصيب فرانسه شد، چه بسا به تنهايى مى‌توانست نام او را در زمره بزرگان فوتبال جهان ثبت كند؛ اما كارنامه «زيزو» پربارتر از اين حرف‌هاست.

در كنار جام جهانى ۹۸ مى‌توان به قهرمانى در يورو۲۰۰۰ و نايب قهرمانى در جام جهانى ۲۰۰۶ با آن حادثه ماندگار در تاريخ فوتبال اشاره كرد؛ افزون بر اينكه با يووه و رئال مادريد بازيكن الجزاير تبار فرانسوى هر چه جام بود، يكى پس از ديگرى به مجموعه افتخاراتش افزود. ضربات آزاد، دريبل‌‌هاى ريز، بازي‌سازى و ضربه‌‌هاى سروپا در جريان بازى، همه و همه با واژه بى نظير تعريف مى‌شود.

«آلفردودى استفانو»؛ اسطوره‌اى بدون جام جهانى

او را با لقب «مردى با سه پاسپورت» مى‌شناسند؛ دى استفانو از نگاه نسل دهه ۵۰ و ۶۰ ميلادى، بهترين بازيكن فوتبال به شمار مى‌آيد؛ اما براى كسانى كه شاهد بازى او نبودند و فناورى آن دوران نيز اجازه ضبط و نگهدارى هنرنمايى او را نمى داد، اينگونه شناخته مى‌شود.
«دى استفانو» پنج دوره پى درپى جام باشگاه‌‌هاى اروپا را با رئال مادريد به دست آورد؛ افزون بر اينكه دو بار توپ طلاى اروپا و هشت بار قهرمانى در ليگ اسپانيا را نيز بايد به افتخاراتش اضافه كرد. بازى سرنوشت به بازيكنى با سه مليت (آرژانتينى، ايتاليايى و اسپانيايى) اجازه نداد تا افتخار قهرمانى در جام جهانى را هم به دست آورد.

پلاتينى؛ سلطان ميشل

پلاتينى و به تعبيرى سلطان ميشل، يك نابغه فرانسوى كه رؤياى يك نسل از فرانسوى‌‌ها را براى به دست آوردن افتخار و بازى در ليگ‌‌هاى بزرگ اروپا برآورده كرد. فرانسوى ريزجثه متولد شهر نانسى در استان لورن در تمرينات فرانسه براى نخستين بار در المپيك ۱۹۸۴ لس آنجلس، طعم قهرمانى در يك ميدان بزرگ را تجربه كرد. پلاتينى با تيم كوچك نانسى، قهرمان جام حذفى شده و با راهيابى به تيم ملى فرانسه در راه ستاره شدن و ماندگارى در جهان فوتبال گام برداشت.

حضور در جام جهانى ۸۲ و سپس ۸۶ و به دست آوردن عناوين چهارم و سوم جهان كافى بود تا جهان يك ستاره جديد را بشناسد. كسب توپ طلايى پى در پى (ركوردى كه چه بسا توسط مسى شكسته شود) قهرمانى‌‌هاى متنوع و متعدد با يووه در ايتاليا و اروپا به نظر كافى نبود تا سلطان ميشل در رده‌‌هاى بالاى فهرست بهترين‌‌ها قرار گيرد، چرا كه شكست سه بر يك در جام جهانى ۱۹۸۲ در شهر سويل اسپانيا مقابل آلمان، شانس رسيدن به فينال و به دنبال آن، قهرمانى را از فرانسه گرفت و پلاتينى را از افتخار قهرمانى در جام جهانى محروم كرد؛
افتخارى كه مى‌توانست در كنار قهرمانى در يورو ۸۴، كارنامه پربار سلطان ميشل را تكميل كند.

«لئو»، ستاره ۲۴ ساله در ميان اسطوره‌‌ها

در اين سال‌ها، چندين فهرست در ارتباط با برترين‌‌هاى فوتبال جهان عرضه شده و به دنبال آن، برخى جايشان را به ستاره‌‌هاى تازه داده‌اند، ولی به ندرت پيش آمده كه يك بازيكن جوان جايى در ميان برترين‌‌هاى تاريخ فوتبال داشته باشد؛ اما اين بار اين قاعده شكسته شده و نام جوان نخست بارسا، ملى پوش آرژانتينى، ليونل مسى در فهرست ده بازيكن برتر ديده مى‌شود.
ولی این بار واقعا نباید نام «لئو» به طور طبيعى در اين فهرست ديده مى‌شد، مگر اينكه بايد گفت، مسى يك بازيكن معمولى نيست و هر بار كه او با بارسا به ميدان مى‌آيد اين ادعا، اين واقعيت خود را نشان مى‌دهد، همان گونه كه در دربى اسپانيا، در پيروزى مقابل رئال مادريد نقش ملى پوش آرژانتينى كاملا مشخص بود؛ صاحب دو توپ طلا كه باور بسيارى از كارشناسان سومين را هم به دست خواهد آورد و با توجه به معمولى نبودنش در قالب يك ستاره، بايد منتظر صعودش به پله‌‌هاى بالاتر و فهرست بعدى برترين‌‌هاى جهان بود.

«پوشكاش»؛ سرگرد سواره نظام و ستاره رئال مادريد

سرانجام نوبت به يكى از بزرگان فوتبال جهان، بازيكنى از مدرسه نوآور و خلاق مجارستان در سال‌هاى دهه ۵۰ ميلادى مى‌رسد. فرانس پوشكاش، سرگرد سواره نظام ارتش مجارستان، عضو باشگاه «اوژپشت» و كاپيتان يكى از بزرگترين تيم‌هاى فوتبال اروپا پس از جنگ جهانى دوم در جام جهانى ۱۹۵۴ بود كه اسم و رسمى به هم زد.

پس از اشغال مجارستان به دست ارتش شوروى، سرگرد پوشكاش به اسپانيا پناهنده شد و با ۳۱ سال سن، در حالى كه بیست كيلو از ستاره‌‌هاى آن دوران رئال مادريد، كوپا و دى استفانو سنگين‌تر بود، به عضويت باشگاه اسپانيا درآمد و در به دست آوردن سه جام قهرمانى اروپا همراه با رئال مشاركت كرد.

فرانس پوشكاش در ۶۳۱ مسابقه ۶۲۵، گل به ثمر رساند؛ عملكردى كه تكرار در آن امكان‌پذير نخواهد بود. پس از فروپاشى كمونيسم، پوشكاش به كشور مجارستان برگشت و چند سال پيش در وطن خود چشم بر دنيا بست.


ابرار
بازگشت به ابتدای صفحه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 2
در انتظار بررسی: 241
انتشار یافته: 119
حميد حميدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:28 - 1390/10/03
589
345
جاي علي دايي توي اين ليست خاليه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
11:35 - 1390/10/03
مگر قراره ما توی هر موضوعی مورد تمسخر قراربگیریم که همچین حرفی زدی مرد حسابی
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
11:36 - 1390/10/03
راست میگه علی دایی شناسنامه فوتبال آسیاست زدن 109 گل ملی کار هرکسی نیست
البته دایی قبلن به عنوان 50 اسطوره زنده دنیا انتخاب شده
مهدي
| Iran, Islamic Republic of |
11:45 - 1390/10/03
علي كريمي
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
12:16 - 1390/10/03
جناب حميدي !! چشماتون ضعيفه
اسم ايشون رو اون بالا توي تيتر نوشتن خوب دقت كنيد ميبيند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
13:44 - 1390/10/03
آره علی 109 تا گل زده اما به چه تیمایی 50 تاش به مالدیو بوده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
13:44 - 1390/10/03
علی دایی هم ذخیره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
16:33 - 1390/10/03
آره راس میگی اسطوره شکایت گله. علی دایی .... زدن هیچی دیگه ازش نمیاد. اون گل هایی هم که زده نصف بیشترشون مال بازی های تیم ملی با مالدیوه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
21:06 - 1390/10/03
ببین قرصاتو خوردی فکر کنم نخوردی هذیون میگی
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:34 - 1390/10/03
17
89
خواهشن اشتباه ننویسین چون در قسمت مربوط به بکن باوئر نوشتین جام جهانی 68 در حالی که جام جهانی در سال 70 بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:36 - 1390/10/03
151
208
واقعا دايي نيز درايران تاثير بسزايي داشت
ناشناس
|
United States
|
11:39 - 1390/10/03
256
137
پس علی دایی کجاست؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
12:29 - 1390/10/03
سرش شلوغه. داره برج ميسازه تو لاس وگاس!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:47 - 1390/10/03
149
106
به نظر من باید مسی نفر اول باشد. عدم موفقیت او در جام جهانی را میتوان چنین توجیه کرد که دنیای امروز فوتبال و سیستمهای تیمی اجازه نشان دادن خلاقیتهای فردی را کمتر میدهد که اگر چنین بود و مسی این اجازه در تیم ملی را داشت که بتواند کمی خودنمایی کند آنوقت باید مارادونا را در رده دوم میدیدیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Brazil |
14:41 - 1390/10/03
شنا زياد جوش نزن داداش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
22:09 - 1390/10/03
راس میگه زیادی جوش نخور برات خوب نیسا
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:51 - 1390/10/03
154
165
تاریخ نشان خواهد داد که زیزو برترین فوتبالیسته
مارادونا و مسی و پله هیچکدوم اقتدار شخصیتی زیزو رو ندارن
پاسخ ها
سیروان
| Iran, Islamic Republic of |
13:58 - 1390/10/03
نشان خواهد داد؟؟؟؟
مگه قرار تاریخ برگرده عقب؟یا دوباره بازی کنه؟/
وحيد
| Iran, Islamic Republic of |
18:35 - 1390/10/03
چه ربطي داشت؟؟؟؟؟
يعني بذار زمان بگذره مسي هم كارش رو انجام بده و بعد...
افتاااااد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:53 - 1390/10/03
13
78
جالب بود
پاسخ ها
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
16:18 - 1390/10/03
پ ن پ قرمه سبزی بود اشتباه زدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:54 - 1390/10/03
130
51
به نظر من زیدان هم باید تو این لیست می اومد. وقتی پا به توب میشد اینگار توب به پاش چسبیده بود
پاسخ ها
ایمان خاکستری
| Iran, Islamic Republic of |
12:06 - 1390/10/03
داداش مثل اینکه مطلب رو درست نخوندی...یه نگاه بنداز زیدان هم هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
12:08 - 1390/10/03
دلبندم پس زيزو كيه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
12:32 - 1390/10/03
بابا آی کیو زیزو همون زیدانه دیگه بی سوات :دی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
13:05 - 1390/10/03
زیزو همون زیدان هست دیگه پسر خوب!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
14:55 - 1390/10/03
بابا ! فوتبالیست! زیدانم کجا بوده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:58 - 1390/10/03
5
70
تصوير بكن باوئر را دست شكسته وبال گردن در جام جهانى ۱۹۶۸ ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
سال 1968 جام جهانی برگزار نشده اون جام جهانی 1970 بود
'Administrator' ممنون از دقت و یاد آوری شما ، اصلاح شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
13:45 - 1390/10/03
خواهش میکنم ولی بار آخرت باشه D:
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
11:58 - 1390/10/03
15
62
حواسم نبود. زیزو همون زیدانه.
پاسخ ها
جلال
| Iran, Islamic Republic of |
19:32 - 1390/10/03
واقعا خسته نباشی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:03 - 1390/10/03
10
87
11 امين هم لئوياشين عنکبوت سياه و بهترين دروازبان تاريخ فوتباله ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:08 - 1390/10/03
77
49
روبرتو باجو هم می تونه تو این لیست باشه...
پاسخ ها
پوریا
| Iran, Islamic Republic of |
19:44 - 1390/10/03
کی هست این که میگی؟؟!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
22:44 - 1390/10/03
همچنین باتیستوتا یا ریوالدو یا شایدم بکهام
nnn
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:16 - 1390/10/03
98
55
انصافا لیو مسی رو باید اول میذاشتن !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:19 - 1390/10/03
34
43
سایت معتبر یاهو؟؟؟؟!!!!!!!!!
مهرداد شکرالهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:19 - 1390/10/03
4
57
در جام جهانی 1970 دست بکن بایر نبود که شکست بلکه استخوان ترقوه او شکست
پاسخ ها
پوریا
| Iran, Islamic Republic of |
19:45 - 1390/10/03
جونم تحقیق !!!
جونم محققان ایرانی !!!
دمت گرم ، خدایی ایرانی ها بیشترین پتانسیل ذهنی رو دارن...
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:23 - 1390/10/03
90
42
گابریل عمر باتیستوتا هم بایستی تو این لیست باشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
13:21 - 1390/10/03
اوماره نه عمر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
18:58 - 1390/10/03
آی گفتی
منو یاد فوتبال پلی اشتیشن انداختی(98)
این باتیستوتا چی می کرد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:25 - 1390/10/03
68
43
نه پلاتینی اسطوره بود و نه مسی انها در بازیهای جام جهانی هیچ کاری برای کشورشان نکردند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
14:57 - 1390/10/03
توی یک تیم 11 نفر بازی میکنند و اگه یک نفر پیدا بشه که همه خصایص این 10 نفر رو هم داشته باشه ولی تیمش بدرد نخور باشه کاری از پیش نمیبره!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:25 - 1390/10/03
104
15
علی دایی و زیدان کجا رفتند؟ این لیستها و اینگونه آمارها که سیاسی و حزبی هست همه بی ارزش می باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
13:46 - 1390/10/03
زيزو همون زيدانه كه هست . علي دايي هم جزو 10 بازيكن برتر ايران ميتونه باشه
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
16:12 - 1390/10/03
به نظر من باید نام استیلی اولشون بیاد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:31 - 1390/10/03
53
75
مارادونا به حق بزرگترین بازیکن تاریخ فوتباله، رودست نداشت و نداره و نخواهد داشت.
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
12:38 - 1390/10/03
37
72
فقط دیگو.... هر بازیکنی امد با مارادونا مقایسش کردن حالا هم نوبت مسی شده تا چند روزی شاد باشین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
13:22 - 1390/10/03
ديه گو: لشگر تك نفره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:20 - 1390/10/03
12
51
به نظر من بايد گارينشاي فقيد را هم اضافه كرد. چون بهترين دريبل زن تاريخ فوتبال است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:22 - 1390/10/03
27
41
عشق مارادونا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
17:38 - 1390/10/03
ریوالدو (و البته رونالدو هم)از همه حتی پله و مارادونا خیلی بالاتر هست
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:30 - 1390/10/03
23
44
رونالدوی برزیلی واقعا اسطوره است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:36 - 1390/10/03
15
34
کرایوف بزرگ
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:40 - 1390/10/03
34
60
زیدان بهترین هست و خواهد بود....
arsenal
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:41 - 1390/10/03
11
54
مارادونا 1مترو72سانت؟؟؟؟!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:43 - 1390/10/03
16
131
استاد اسدی کجای لیست هست؟
پاسخ ها
پوریا . ه
| Iran, Islamic Republic of |
19:47 - 1390/10/03
دمت گرم رفیق...
زدی تو خال.
یکی از بهترین کامنت هایی بود که دیدم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:48 - 1390/10/03
10
69
سلام
راستی کسی خبر داره استاد اسدی الان کجاست ؟
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:49 - 1390/10/03
32
38
همين حالاش هم بنظر من زيزو بايد اول ليست باشه چون فوتبال مدرن الان ديگه مثل قديم نيست كه مارادونا و كرايف و ... همه تيم مقابل رو دريبل بزنند . تا چند سال ديگه هم شايد مسي اول ليست قرار بگيره .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:51 - 1390/10/03
31
84
فقط دیه گوی سرکش......رودستش هنوز نیومده و حالا حالاها هم نخواهد اومد. مسی حالا مونده تا برسه به گردش. مارادونا استثنایی و به واقع یک تیم بود. بسیار تکنیکی، با هوش ، بازیساز و یک هافبک تمام عیار با قدرت بدنی عالی . از این نظر استثنایی بود که شما بازیکنی بغیر اون سراغ ندارید که جمع نقیضین در وجودش شکل بگیره و این عجیب بوده و هست یعنی بازیکنی که اصولا قدرتی هست نمیتونه تکنیکی باشه و بازیکن تکنیکی بخاطر ظرافتهای لازم اصولا قدرت بدنی بالایی نداره . مکته ظریف بعدی مارادونا که اون رو متمایز از دیگران کرده و میکنه این هست که با وجود بدنی ورزیده که داشت دارای انعطاف بدنی بسیار بالایی بود. در زمان بازیگریش در هر تورنمنتی که حضور داشت حالا چه جام جهانی چه بازیهای باشگاهی و چه جام باشگاه های اروپا آمار بیشترین خطا همیشه روی او بود و تمام مدافعین و هافبکهای حریفان تا جا داشت بیچاره رو میزدند! بطوریکه در جام جهانی 1990 تا قبل از مرحله یک چهارم تنها 52 خطا فقط روی مارادونا انجام شده بود ولی او هنوز سرپا بود و توانست آرژانتین را تا فینال ببرد! و در فینال هم علی رغم استحقاق واقعی و فنی که داشتند اسیر دستهای پشت پرده فوتبال و زدو بندهای فیفا شدند بطوریکه بخاطر اینکه آرژانتین برای دومین بار پیاپی قهرمان نشود و نیز نتواند رکورد برزیل مبنی بر بردن جام جهانی از اروپا به امریکای جنوبی ،را تکرار کند ، بیچاره ها رو داوران در نیمه نهایی مقابل ایتالیا چنان تارو مار کردند که حتی بدون 4 یا 5 مهره اصلی خودش که محروم و دو اخطاره شدند مثل اسکار روگری و خورخه بروچاگا و ..تازه با همین وضع هم آلمان نتونست کار خاصی بکنه و باز هم روز فینال این داور مکزیکی(که همیشه با فوتبال آرژانتین مشکل دارند) یعنی مندز بود که به داد آلمانها و فیفا رسید و خیال همه اروپایی ها و رئیس برزیلی فیفا یعنی ژئو هاوالانژ که سالهای سال همه رقمه حافظ منلفع برزیلی ها در فیفا بود و اون رو به ملک شخصیش بدل کرده بود رو راحت کرد . بدینصورت که تیم آرژانتین که تنها 5،6 بازیکن اصلی خود را داشت رو ده یا حتی نه نفره کرد(یک نفر رو هم گمون کنم در صحنه پنالتی اخراج کرد) بعد هم یک پنالتی کاملا نا حق به نفع آلمانها گرفت تا آندریاس بره مه که پنالتی زن اول آلمانها در آن سال بود آلمان رو بالاخره با قیصر بکن بائر قهرمان جام جهانی کنه.اون هم فقط به لطف تنها گل پنالتی اهدایی داوران و فیفا!!!! مارادنا فقط در جامهای جهانی درخشش استثنایی نداشت او در سالهای ابتدایی دهه 80 از بارسلونا به ناپولی ایتالیا پیوست و این تیم که در آستانه سقوط به سری بی ایتالیا بود را نه تنها قهرمان ایتالیا کرد بلکه قهرمان جام حذفی ایتالیا و نیز قهرمان جام باشگاه های اروپا نیز کرد. کاری که تا بحال هیچ یک از فوق ستاره های فوتبال تا به امروز نتوانستند بکنند.

اصولا اینجور افراد استثنایی در هر قشر و رشته ای که ظهور میکنند تا صد سال بعید هست که نمونه شون دوباره ظهور پیدا کنه.....الله اعلم
پاسخ ها
حسین موذن
| Iran, Islamic Republic of |
15:33 - 1390/10/03
دمت گرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
16:23 - 1390/10/03
ایول داداش معرکه بود
علی
| Iran, Islamic Republic of |
18:49 - 1390/10/03
عالی بود
رضا قلی
| Iran, Islamic Republic of |
19:18 - 1390/10/03
ممنون از اطلاعات بالاتون ، ولی دنیا و برزیل+مسی
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:53 - 1390/10/03
21
54
مارادونا یه اسطوره است و تکرار نشدنی،یک طغیانگر اجتماعی و محبوبترین ستاره تاریخ فوتبال،کاری که در سال 86 انجام داد تکرار نشدنی است درست مثل خودش،بالاخره در هر زمانیکه یه فوتبالیست خوب ظاهر میشه اونو با مارادونا مقایسه می کنند.
پاسخ ها
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
16:14 - 1390/10/03
دم تو هم گرم
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:54 - 1390/10/03
24
30
اشمایکل رو هم انصافاً باید میذاشتند به اظافه اینکه رود گولیت هم باید انتخاب می کردند......!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
22:14 - 1390/10/03
اقای محترم! باسواد!
اضافه...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
13:59 - 1390/10/03
40
24
لیستی که اسم رود گولیت توش نباشه، مفت نمی ارزه...
فرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:04 - 1390/10/03
129
22
بهترین بازیکن فقط فرهاد خان مجیدی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
14:59 - 1390/10/03
... مفت نزن!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
17:37 - 1394/08/05
خوشم اومد تا این لحظه 128 نفر منفی دادن 22 نفر مثبت
حسین موذن
|
United Kingdom
|
14:09 - 1390/10/03
28
49
دیه گو مارادونا .. افسانه تکرار نشدنی... سلطان فوتبال دنیاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:13 - 1390/10/03
20
31
سلام
پائولو مالدینی-روسی-رود گولیت-دینوزوف -هم بد نبودنا
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:14 - 1390/10/03
9
44
دوست عزیزی نوشته در فوتبال دنیای کنونی نمیشه یک تنه کاری کرد،خواستم خدمت ایشون عرض کنم که فوتبال هر دوره مختص خودشه ،توی هر دوره تاکتیک تیمها ،سطح بدنسازی ،نوع تغذیه،ارتباط با علومی همچون روانشناسی و ...تنها به همون دوره اختصاص داره و هر بازیکنی رو باید با توجه به دوران خودش سنجید،کسیکه حالا کنکور شرکت می کنه میگه چقدر سوالات دهه 70 آسون بود در حالیکه باید بدونه در دهه 70 کلاسهای کنکور اینچنینی به خصوص توی شهرستانها نبود این همه کتاب متنوع در دسترس نبود و... تازه مارادونا بازیکن صد سال پیش که نیست خیلی ها که نامشون در این لیست هم اومده قبل ازمارادونا بازی می کردند اما آیا توانستند تیمشان را یک تنه قهرمان جام جهانی کنند یا یک تیم درجه n اروپا و ایتالیا رو در حضور میلان ،اینتر و یووه قهرمان لیگ درجه اول دنیا کنند،نه هیچ کس همچون دیگو نخواهد بود،ما بارها با او و به خاطر او گریسته ایم(پس از فینال جام جهانی 90)به قول مورینیو :دیگو تو هنوز هم بهترینی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:16 - 1390/10/03
39
9
پس چرانام فرانکو باره سی نبود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:16 - 1390/10/03
5
51
قد مارادونا 1.65 بوده نه 1.72 اين هم منبعش
http://en.wikipedia.org/wiki/Diego_Maradona
حسین موذن
|
United Kingdom
|
14:19 - 1390/10/03
25
42
دیه گو مارادونا .. افسانه تکرار نشدنی... سلطان فوتبال دنیاست
پاسخ ها
پوریا . ه
| Iran, Islamic Republic of |
19:51 - 1390/10/03
خیلی جالبه!!!
ما 1 دونه نظر میذاریم و منتظر میشیم تا نظرمون منتشر بشه اونوقت این دوستمون دو تا دو تا نظر منتشر شده میذاره!!!
و هنوز رازی در آن نهفته است....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:22 - 1390/10/03
9
4
کم نبودن کسانی که گل کاشتند و کسی به گرد پاشون هم نرسید مثل ج....
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:25 - 1390/10/03
8
16
دوست عزیزی نوشته در فوتبال دنیای کنونی نمیشه یک تنه کاری کرد،خواستم خدمت ایشون عرض کنم که فوتبال هر دوره مختص خودشه ،توی هر دوره تاکتیک تیمها ،سطح بدنسازی ،نوع تغذیه،ارتباط با علومی همچون روانشناسی و ...تنها به همون دوره اختصاص داره و هر بازیکنی رو باید با توجه به دوران خودش سنجید،کسیکه حالا کنکور شرکت می کنه میگه چقدر سوالات دهه 70 آسون بود در حالیکه باید بدونه در دهه 70 کلاسهای کنکور اینچنینی به خصوص توی شهرستانها نبود این همه کتاب متنوع در دسترس نبود و... تازه مارادونا بازیکن صد سال پیش که نیست خیلی ها که نامشون در این لیست هم اومده قبل ازمارادونا بازی می کردند اما آیا توانستند تیمشان را یک تنه قهرمان جام جهانی کنند یا یک تیم درجه n اروپا و ایتالیا رو در حضور میلان ،اینتر و یووه قهرمان لیگ درجه اول دنیا کنند،نه هیچ کس همچون دیگو نخواهد بود،ما بارها با او و به خاطر او گریسته ایم(پس از فینال جام جهانی 90)به قول مورینیو :دیگو تو هنوز هم بهترینی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:30 - 1390/10/03
25
22
لیستی که اسم رود گولیت توش نباشه، مفت نمی ارزه...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
21:07 - 1390/10/03
اون که بازی بلد نبود با اون موهاش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:49 - 1390/10/03
38
10
بچه عنایتی جا مونده
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:53 - 1390/10/03
28
25
شماره ۱تا ۱۰ لیست باید دیگو باشه هر ۱۰ نفر لیست خودشه او مثل و مانندنداره.کاش اون روزها برمیگشت.شماره ۱۰ تمام نشدنی
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
15:09 - 1390/10/03
75
22
حق کریستین رونالدو رو خوردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
15:18 - 1390/10/03
50
13
پس روماریو کجاست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
21:08 - 1390/10/03
احتمالان خونشونه تو برزیل
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
16:17 - 1390/10/03
11
42
یه حرفی هم از استاداسدی به میان می آوردین
شمسی آقا
|
Spain
|
16:26 - 1390/10/03
5
41
بکن بائر تنها بازیکنی نیست که به عنوان بازیکن و مربی جام قهرمانی رو بالا برده.
زاگالوی برزیلی هم هست.
اصلاح کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
17:21 - 1390/10/03
46
4
rauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuullllll ko?
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
17:23 - 1390/10/03
70
17
واقعاً جای ادموند بزیک، فرهاد مجیدی و همچنین حمید استیلی خیلی خالیه. بابا اونا گل استیلی به آمریکا را نادیده گرفتن.... واقعاً که .........
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
21:10 - 1390/10/03
با یه گل بهار نمیشه عزیز
م.ك.بيدابادي
|
Iran, Islamic Republic of
|
17:41 - 1390/10/03
27
21
اگر مارادونا در تيم آرژانتين ميتونست هر كاري
دلش ميخواد انجام بده بدليل بازيكنان درجه يك
و كلاس بالايي بود كه با وي همبازي بودند
اما اگر يك بازيكن مانند پرويز قليچ خاني در تيم
ايران درخشش داشت و به جز دروازه باني در
هر پستي توان بازي كردن داشت بدليل نبوغ
و استعداد خارق العاده اش بود .
حسن پرسپولیسیییییی
|
Iran, Islamic Republic of
|
17:42 - 1390/10/03
34
19
هم مسی که هست فقط علی اقا کریمی جاش خالیه
مازيار123
|
Iran, Islamic Republic of
|
18:01 - 1390/10/03
21
21
تيمي كه ماركو ون باستن و گارينشا توش نباشن مفت نمي ارزه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
18:17 - 1390/10/03
24
13
فقط رررررررررروووووووودددد گووووولیتتتتت
جعفرپور
|
Germany
|
18:59 - 1390/10/03
1
19
در مطالب بالا دو اشتباه دیده می شود. اول اینکه بکن بائر در جام جهانی 1978 شرکت نکرد و به همین دلیل پس از حذف آلمان مورد انتقاد شدید هموطنهایش قرار گرفت. و اشتباه دوم همانطور که در بالا یکی از عزیزان گوشزد کرده اینست که علاوه بر بکن بائر زاگالو هم در زمان مربیگری و هم در دوران بازی خود جام جهانی را برده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
19:42 - 1390/10/03
35
23
متاسفانه تبعیض قائل شدند و نام علی کریمی را ننوشتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
19:55 - 1390/10/03
25
17
فقط دیگو مارادونا بی نظیره همینو بس.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
20:34 - 1390/10/03
9
34
خطاب به اونایی که نوشتن "پس اسم علی دایی کو":
نه، واقعا خودتون چی فکر می کنین؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
21:26 - 1390/10/03
20
8
اااا روماریو کو؟؟؟؟؟؟؟؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
21:46 - 1390/10/03
15
15
پیرو صحبت دوست عزیز ناشناس باید گفت:متاسفانه حق ارزانتین همیشه ضایع شده. ‍اعلام پنالتی اشتباه کولینا روی مایکل اوون و بازی با هلند و اون گل مفت دنیس برکمپ بعد از اخراج اریل اورتگا هم دو بار این تیمو از جام جهانی حذف کرد. برعکس المان همیشه یا شانس اورده یا شانس بهش دادن.
حامد یحیی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
22:13 - 1390/10/03
43
28
زنده باد علی دایی/عاشق فوتبال وکشور فقط علی دایی/
جوانمردترین فرد تو ایران علی دایی/خوشتیبترین و مومن ترین علی دایی/ ثروتمندترین وخیرترین فرد توایران علی دایی/ پر طرفدار ترین فرد توایران علی دایی
شاهین
|
Uganda
|
22:18 - 1390/10/03
3
43
جای بسی تعجب که نامی از اسطور و دروازبان نامی جهان " لو یاشین" برده نشده !
حامد یحیی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
22:22 - 1390/10/03
40
22
زنده باد علی دایی/عاشق فوتبال وکشور فقط علی دایی/
جوانمردترین فرد تو ایران علی دایی/خوشتیبترین و مومن ترین علی دایی/ ثروتمندترین وخیرترین فرد توایران علی دایی/ پر طرفدار ترین فرد توایران علی دایی
روح اله
|
Iran, Islamic Republic of
|
22:36 - 1390/10/03
8
46
نظر سنجی فوق چهانی است و بهترین بازیکنان دنیاستا نه بهترین گلزنان
البته یاد گل علی دایی به اس میلان از زاویه بسته و دو گل به چلسی یادم نمی رود. درسته که قابل مقایسه با این بازیکنان نیست اما افتخار ایران تو آسیاست . خودمونا با دست خودمون کوچیک و تحقیر نکنیم به اندازه توانایی و امکانات شاهکاره
کیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
23:14 - 1390/10/03
6
24
در مورد پلاتینی نوشتید که با شکست سه بر یک از آلمان در نیمه نهایی 1982 از رسیدن به فینال محروم شد در حالی که فرانسه در بازی نیمه نهایی در حالی که در وقت اضافه سه بر یک از آلمان پیش بود با گلهای رومنیگه و فیشر بازی مساوی شد و در ضربات پنالتی فرانسه حذف شد . لطفا اصلاح کنید .
hamed
|
Iran, Islamic Republic of
|
23:16 - 1390/10/03
47
18
GABRIEL BATISTUTA THE BEST OF THE ATACK IN THE 100 YEARS EGO
south korea
|
Iran, Islamic Republic of
|
19:57 - 1394/06/01
1
1
پس کریستین رونالدو کو
amer
|
Iran, Islamic Republic of
|
05:28 - 1394/06/05
0
1
به حق مسی باید تو این لیست اول باشه چون گرفتن چهار توپ طلای پشت سر هم کار هر کسی نیست
پویا
|
United States
|
14:29 - 1394/06/15
1
0
اول مارادونا بعد زیدان مسی تکرار میکنه سبک بازی مارادونا رو هیچ چیز از حودش نداره
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
17:06 - 1394/06/25
1
1
رونالدو كجاست
سعید5
|
Iran, Islamic Republic of
|
14:31 - 1394/07/03
1
1
فوتبالیست فقط رونالدو
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
23:03 - 1394/07/08
1
1
کیریستیانو رونالدو بهترین
دیوونه البته به نظرتون
|
United States
|
00:37 - 1394/07/20
1
0
اسممو نوشتن ؟ عجب ؟


wroten by ????
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
00:15 - 1394/08/26
0
0
آقایی که میگی مارادونا بخاطرهمبازیاش بود ازفوتبال هیچی حالیت نیست نظرنده مارادونا همبازیاش توآرژانتین خوب بودن ولی اگرازفوتبال حالیت هست بدون مارادونا تیم باشگاهیشو هم به افتخار رسونده مارادونا کسی بود هرزمان توپ دستش میومد انگار به پاهاش چسپیده بود بروبازیا مارادونارو نگاه کن بعد حرف مفت بزن
نام:
ایمیل:
* نظر: