کد خبر: ۹۰۰۰۴۰
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴ 18 May 2019
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: یقین داریم آنطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند: جنگی در نخواهد گرفت، چون نه ما خواهان جنگ هستیم و نه کسی این تصور یا توهم را دارد که بتواند در منطقه با ایران مقابله کند، اما لازم است حرکت‌های خطرناک داخل آمریکا برای مردم این کشور روشن شود.

ظریف روز شنبه و پیش از ترک پکن در پاسخ به سوال ایرنا افزود: واقعیت این است که ترامپ رسما گفته و مجددا بتازگی هم تاکید کرده است که خواهان جنگ نیست، اما افرادی اطراف وی نشسته اند و به بهانه اینکه می‌خواهند آمریکا را در برابر ایران قدرتمندتر کنند او را به سمت جنگ سوق می‌دهند.

وی اظهارداشت: آنچه که در سفر نیویوریک به عنوان 'تیم ب' مطرح کردم یک واقعیت است و همه مردم هم از آن خبر داشتند، اما به خاطر فضای روانی حاکم بر جامعه آمریکا کمتر کسی جرات طرح این موضوع را داشت.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: آنچه که به عنوان سیاست «اول آمریکا» در این کشور مطرح شده است در حال تبدیل به یک سیاست «اسرائیل اول» یا برخی «حکام مرتجع منطقه اول» است و منافع این‌ها هم از طریق قدرت مالی و تبلیغات به دولت آمریکا تحمیل شده است و آن‌ها در حال حاکمیت پیدا کردن هستند.

** کمیسیون مشترک برجام به تعهدات خود عمل کند

ظریف با بیان اینکه «آینده برجام در اختیار جامعه بین المللی است»، تصریح کرد: جامعه جهانی تا کنون از برجام حمایت کرده است، اما حمایت‌ها بیشتر به صورت بیانیه و اعلام مواضع سیاسی بوده، اما لازم است این اعلام مواضع سیاسی به اقدامات عملی اقتصادی که مردم ایران بتوانند از برجام منافعشان را برداشت کنند، تبدیل شود.

وی گفت: ما چهار دور از کمیسیون مشترک برجام برای اقداماتی که باید انجام دهند تعهد گرفتیم و فکر می‌کنم اکنون وقت آن رسیده است که کمیسیون مشترک هم به تعهداتش عمل کند.

** تشریح دستاورد‌های سفر به آسیا

وزیر امور خارجه در ادامه این گفت: وگو به تشریح دستاورد‌های سفرش به کشور‌های آسیایی پرداخت و اظهارداشت: در سفر به ترکمنستان با رییس جمهوری این کشور گفتگو‌های بسیار خوبی انجام شد که باعث توسعه روابط خواهد شد.

ظریف خاطرنشان کرد: هند از شرکای بسیار مهم ایران است و ارتباط تجاری و ساز و کار مالی خوبی با دولت این کشور داریم.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان 98 محمدرضا داورزنی هفته بسیج عبدالرضا داوری پیمان سنتو قرارداد مارک ویلموتس پالرمو درآمد سهمیه بندی بنزین