بازدید 6839

بزرگترین باند کشتار حیات وحش در کرمان چیست؟

کد خبر: ۸۸۶۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹ 16 March 2019

مسئولان محیط زیست پس از ۴ سال از پرونده کشتار بیش از ۱۶۰ پستاندار وحشی علفخوار و گوشتخوار ازجمله آهو، جبیر، کل، قوچ ، کفتار، روباه و شغال و بیش از ۲۰۰ پرنده وحشی که انتظار می‌رفت به پرداخت جریمه چند میلیارد تومانی بی‌انجامد اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند!

به گزارش تسنیم، اخیرا گزارشی از سوی شکارچیان بومی استان کرمان به این خبرگزاری رسید که حکایت از ماجرایی دردناک دارد؛ ماجرایی که هر چند در آغاز غیرقابل باور می‌نمود اما حالا چندان هم دور از حقیقت به نظر نمی‌رسد! بی‌میلی مسئولان محیط زیست کرمان نسبت به مجازات بزرگترین باند کشتار حیات وحش در این استان.

شکارچیان بومی استان کرمان در توضیحات خود از اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای شکارچیان متمول خارجی و داخلی مجوز صادر می‌کند تا در مناطق چهارگانه و آزاد و قرق‌های خصوصی استان کرمان شکار کنند گله کرده و تاکید دارند این تنها شکارچیان ساده بومی هستند که از نظر سازمان حفاظت محیط زیست سهمی از حیات وحش منطقه ندارند در صورتی که مسئولان محیط زیست از شکار یک کبک توسط شکارچیان بومی مطلع شوند، مجازات متهم قطعی است اما پرونده قتل‌عام بی‌سابقه حیات وحش در ارزوئیه که حدود چهار سال پیش به دستگیری متهمان منجر شد، هنوز به نتیجه نرسیده است! بنابراین شکار یا سهم شکارچیان متمولی است که از سازمان مجوز خریداری می‌کنند یا سهم متخلفانی دانه درشت که از سازمان حفاظت محیط زیست تمایل چندانی به مجازاتشان ندارد.

اما پرونده قتل‌عام بی‌سابقه حیات وحش در ارزوئیه چیست و چه مجازاتی را برای متهمان به همراه آورده است؟

خرداد 94 بود که محمدرضا شهبازی، فرمانده وقت یگان حفاظت محیط زیست استان کرمان خبر از متلاشی کردن یک باند کشتار حیات وحش داد که در استان‌های فارس و کرمان و هرمزگان، گونه‌های متعددی از وحوش را از پای درآورده و از تصاویر این کشتارها را به ثبت رسانده بودند.

تصاویر دریافت شده از تلفن‌های همراه این متخلفان که به دستور مقامات قضایی راهی زندان شدند حکایت از کشتار بیش از 160 پستاندار وحشی علفخوار و گوشتخوار از جمله آهو، جبیر، کل و قوچ وحشی، کفتار، روباه و شغال و کشتار بیش از 200 عدد انواع پرندگان وحشی داشت؛ کشتاری که با توجه به جدول بهای جانوران وحشی از لحاظ مطالبه ضرر و زیان موضوع بند (چ) ماده 3 قانون صید و شکار، انتظار می‌رفت به جریمه‌ای چند میلیارد تومانی برای متهمان به همراه داشته باشد اما از آنجا که خبر محاکمه این متخلفان قصی‌القلب تا‌کنون منتشر شده، تسنیم طی تماسی با مسئولانی که طی چهار سال گذشته به عنوان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان فعالیت داشته‌اند جویای مجازات متهمان این پرونده شد.

مرجان شاکری که از دی ماه سال جاری به سمت مدیرکلی حفاظت محیط زیست استان کرمان منصوب شده در پاسخ به خبرنگار تسنیم از وجود چنین پرونده‌ای و روند قضایی آن ابراز بی‌اطلاعی کرد!

محمود صفرزاده که پرونده این جنابت در زمان مدیریت وی در دادگاه عمومی و انقلاب ارزوئیه باز شده هم به خبرنگار تسنیم می‌گوید: آنچه به دوران مدیریت من مربوط می‌شود این است که با پیگیری‌های یگان حفاظت محیط زیست، متهمان شناسایی و تحویل مراجع قضایی شدند؛ از اینکه بعدتر چه احکامی برای متهمان صادر شده مطلع نیستم!

رضا جزینی‌زاده که از شهریور 96 مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان را برعهده گرفت و دی ماه 97 از این سمت برکنار شد هم از عاقبت این پرونده و مجازات متهمانش ابراز بی‌اطلاعی می‌کند! تا این شبهه ایجاد شود که سازمان حفاظت محیط زیست کشور، به عنوان تنها متولی حفاظت از حیات وحش و در نقش شاکی خصوصی این جنایت هولناک زنجیره‌ای حیات وحش، تمایل چندانی به عمل به تعهداتش در برابر سرمایه‌های ملی ندارد.

سازمانی که نه‌تنها نتوانسته از امانتی که در اختیار دارد به درستی حفاظت کرده و از این کشتار زنجیره‌ای حیات وحش جلوگیری کند بلکه حالا هم که جنایت فاش شده و پرونده در اختیار مراجع قضایی گرفته، به عنوان شاکی خصوصی برای بازگردادن این خسارت میلیاردی به بیت‌المال تلاشی نمی‌کند.

توضیحاتی که محمدرضا شهبازی، فرمانده وقت یگان حفاظت محیط زیست کرمان 25 خرداد 94 درباره این پرونده در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود را در ادامه می‌خوانید:
"از چند ماه قبل نیروهای یگان محیط زیست استان کرمان در جریان فعالیت های مجرمانه یک باند حرفه ای از شکارچیان متخلف قرار می گیرند که در استان های فارس، کرمان و هرمزگان طی چنذ سال گذشته اقدام به کشتار صدها پستاندار و پرنده وحشی نموده و از تخلفات خود تصویربرداری کرده بودند.

بدست آوردن تعدادی از تصاویر مربوطه، شناسایی و بازداشت عوامل این تخلفات در دستور کار یگان محیط زیست استان کرمان قرار گرفته و تحقیقات گسترده ای در این زمینه آغاز گردید. تصاویر این گزارش تنها بخش کوچکی از جنایات صورت گرفته توسط باند کشتار حیات وحش در استانهای جنوبی است.

حدود 20 روز قبل محیط بانان پارک ملی خبر متوجه ورود 2 نفر از اعضای باند مذکور به حاشیه پارک شده و جهت برخورد قانونی و بازداشت متخلفین وارد عمل می شوند. شکارچیان متخلف که با یک خودروی پراید وارد محدوده‌ای به نام دهنه نفیسه شده بودند، با مشاهده مامورین محیط زیست سعی می‌کنند متواری شوند اما زمانیکه خود را در آستانه دستگیری می بینند به سمت محیط بانان تیراندازی می کنند. لاشه سه جبیر کشف شده در پارک ملی خبر مربوط به آخرین کشتار صورت گرفته توسط دو نفر از اعضای باند در جریان درگیری مسلحانه شکارچیان غیرمجاز با مامورین، برخورد گلوله با موتور خودوری متخلفین باعث میشود که آنها اتومبیل خود را در صحنه درگیری رها کرده و با پای پیاده متواری شوند.

در بازرسی از خودروی بجا مانده از متخلفین لاشه سه جبیر، 2 گوشی موبایل، جواز حمل سلاح و مدارک شناسایی متخلفین کشف و توقیف می‌گردد. پس از تشکیل پرونده در مراجع قضایی نیروهای یگان محیط زیست کرمان که از وجود تعداد زیادی عکس و مستندات مربوط به شکار غیرمجاز در حافظه گوشی تلفن همراه متهمین اطلاع داشتند، موضوع را به قاضی پرونده منعکس نمودند.

با دستور مقام قضایی متهمین به دادسرا احضار شده و 2 گوشی تلفن همراه جهت رمزگشایی و بازبینی تصاویر موجود، در اختیار پلیس فتا قرار می گیرد. متهمین پس از حضور در دادگاه شکار سه جبیر در پارک ملی خبر را به گردن می گیرند اما رمز گوشی های خود را به اشتباه در اختیار پلیس فتا قرار داده و به هیچ عنوان حاضر به اعلام رمز صحیح نمی شوند. مامورین پلیس فتا پس آنکه متوجه اشتباه بودن رمز اعلام شده از سوی متخلفین شدند با اجرای شگردهای ویژه و پس از حدود یک هفته تلاش موفق به رمزگشایی از گوشی‌ها شدند.

پس از بازبینی اطلاعات موجود در گوشی‌ها تصاویر بسیار زیادی از کشتار انواع جانوران وحشی از گوشی تلفن همراه متهمین بدست آمده است. تصاویر بدست آمده کشتار بیش از 160 پستاندار وحشی علفخوار و گوشتخوار ازجمله آهو، جبیر، کل و قوچ وحشی، کفتار، روباه و شغال و کشتار بیش از 200 عدد انواع پرندگان وحشی را نشان می دهد. با کشف این تصاویر و با توجه به ابعاد تخلفات صورت گرفته، متهمین که با قید ضمانت آزاد شده بودند مجدداً به دادسرا احضار شده و این بار بدون قبول وثیقه تا زمان تکمیل تحقیقات و رسیدگی به پرونده روانه زندان شدند.

مدارک بدست آمده نشان می‌دهد تعداد اعضای این باند بیش از افراد دستگیر شده می باشد و دامنه فعالیت آنها به لحاظ جغرافیایی شامل سه استان کرمان، فارس و هرمزگان بوده ست. در تصاویر بدست آمده و تحقیقات صورت گرفته تعدادی از سایر اعضای این باند نیز شناسایی شده اند که دو نفر دیگر از آنان نیز حدود سه روز قبل توسط محیط بانان کرمان بازداشت و با دستور مقام قضایی روانه زندان شده اند. از آغاز شروع تحقیقات در این مورد، مدیرکل، حراست و دفتر یگان محیط زیست استان کرمان با حساسیت پیگیر پرونده بوده و مسئولان این اداره کل اعلام کرده اند پس از اتمام تحقیقات و روشن شدن زوایای پرونده، اطلاع رسانی کاملیتری در این خصوص صورت خواهد گرفت. هم اکنون 4 نفر از اعضای این باند در بازداشت بسر می برند و با تشکیل پرونده ویژه در دادسرای استان کرمان تحقیقات مراجع قضایی، انتظامی و نیروهای یگان محیط زیست در این خصوص ادامه دارد.

خبرگزاری تسنیم، ضمن اعلام آمادگی برای انعکاس توضیحات مسئولان محیط زیست کشور در خصوص اقدامات صورت گرفته برای محاکمه متهمان پرونده کشتار ارزوئیه، پرونده این جنایت محیط زیستی را در گزارش‌های آتی مورد پیگیری قرار خواهد داد.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار