بازدید 53142
گزارش کامل «تابناک» از جلسه استیضاح و برکناری «مسعود کرباسیان»؛

با رأی نمایندگان مجلس، وزیر اقتصاد برکنار شد!

استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در اولین دستور کار جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت و پس از رأی گیری کرباسیان، از وزارت اقتصاد برکنار شد.
کد خبر: ۸۲۸۲۳۶
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹ 26 August 2018

سامانه ای ساخته شود که مشخص کند، نظر نمایندگان درباره طرح ها به چه شکل است/ رأی نمایندگان باید شفاف باشد/ نماینده ای داشتیم که بارها استیضاحی را امضا کرده و آن را پس گرفته استنمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه چهارم شهریور) از ساعت 8 صبح به بررسی طرح استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی پرداختند.

در این جلسه حسینعلی حاجی دلیگانی، سید هادی بهادری، هدایت الله خادمی، عباس پاپی زاده، حسن نوروزی، صدیف بدری، شادمهر کاظم زاده، مجید کیانپور، علی ساری، سید قاسم جاسمی، مهرداد بائوج لاهوتی و الیاس حضرتی به عنوان موافق استیضاح و مسعود پزشکیان نیز به عنوان مخالف استیضاح به دفاع از وزیر پرداخت.

همچنین در این جلسه برخی از مقامات دولتی از جمله علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در صحن حضور داشتند.

پس از ایراد نطق توسط موافقان و مخالفان وزیر نیز در نهایت به دفاع از عملکرد یک ساله خود پرداخت اما این بار نتوانست نمایندگان مجلس را قانع کند و درنهایت با رای اکثریت موافق از سمت وزارت کنار گذاشته شد.

اینک، گزارش این استیضاح را در ادامه می خوانید:

کرباسیان از وزارت اقتصاد رفت
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۲:۴۱

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استیضاح وزیر اقتصاد موافقت کردند.

بررسی طرح استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در دستور کار جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار داشت که پس از اظهارات نمایندگان متقاضی استیضاح و دفاعیات وزیر، نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق و ۱۲۱ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۶۰ نماینده با استیضاح وزیر اقتصاد موافقت کردند.

مسعود پزشکیان مخالف استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۱:۴۵

قوای سه‌گانه و سخنرانان پشت منبر در رسیدن به چنین نقطه‌ای مقصر هستند

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مسئول وضعیت کنونی همه ما هستیم.

 مسعود پزشکیان در مخالفت با استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: باید علما و کارشناسان از همه جناح ها در کنار یکدیگر قرار گیرند و با حضور نماینده ای از سوی رهبری، ستاد جنگ اقتصادی تشکیل شود.

وی ادامه داد: باید باور داشته باشیم که در برابر زورگویی دیگران سر خم نمی کنیم که این نیاز به ایستادگی دارد.

پزشکیان تصریح کرد: نباید از فرصت ها برای مقصر دانستن یکدیگر استفاده کنیم. انصاف نیست که در هفته دولت که باید در کنار یکدیگر باشیم مشغول استیضاح باشیم.

نایب رییس مجلس عنوان کرد: با احساسات و شعار دادن مشکل حل نمی شود. باید مشکلات را ریشه یابی کرد. در عمل بین تئوری و حرف سال ها فاصله است. دل همه ما برای کشور می سوزد و همه صداقت را می خواهیم. همه ما عیب داریم اما به یک چیز معتقدیم که این کشور باید مستقل، آزاد و اسلامی باشد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ستاد جنگ اقتصادی باید با همفکری همه علما، سیاستمداران درست شود. ۴۰ سال است که در کشور مسئول ما هستیم و وضعیت کنونی زاییده افکار و کردار ما است. در چنین وضعیتی ما نباید خودمان خود را تخریب کنیم.

پزشکیان بیان کرد: بنده به عنوان یک ایرانی و یک نماینده با تمام وجود برای کشورم تلاش کردم. بنده از نظر علمی از هیچ سهمیه‌ای استفاده نکردم. در امتحانات برد در کل کشور نفر دوم شدم. از نظر کاری زمانی که جراحی قلب را انجام می‌دادم از هیچ مریضی پول نگرفتم.

وی درادامه گفت: بنده هیچ زد و بندی با هیچ کسی ندارم و زندگی خود و فرزندانم شفاف است و اعلام کردم که می‌توانم در صداوسیما و فضای مجازی داد بزنم و همه بدانند. بنده با تمام وجود خواسته‌ام برای انقلاب و مردم کار کنم. بنده از علم و مدرکم در خدمت به مردم استفاده کردم. نه این‌که به دنبال زد و بندهای سیاسی، جناحی یا گروهی باشم.

پزشکیان در ادامه اظهار کرد: فرزندان من چیزی ندارند و تمام چیزهایی که دارند بنده به آنها داده‌ام. در سه سالی که از وزارت خارج شدم به اندازه ۳۰ سال به حسابم پول ریخته شد که حاصل عمل‌های جراحی‌ام بود که ماجرای آن نیز بماند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلیل مخالف‌اش با استیضاح بیان کرد: محتسب مستی به ره دید و گریبانش گرفت مست گفت ای دوست این پیراهن است افسار نیست گفت مستی زان سبب افتان و خیزان می‌روی ره هموار نیست بقیه شعر را نمی‌خوانم چون ممکن است عده‌ای تداعی دیگری کنند. این شعر بیان می‌کند که ره هموار نیست. امروز ما نیز در مقابل بزرگترین اقتصاد و قدرت دنیا ایستاده‌ایم. آمریکا کشور کوچکی نیست و با تمام وجود قصد دارند ما را زمین‌گیر کنند.

وی در ادامه بیان کرد: علاوه بر آمریکا عربستان سعودی را که با آتش زدن سفارتش جریح کردیم میلیاردها دلار پول خرج می‌کنند تا اقتصاد کشور ما را زمین‌گیر کند. تکلیف اسراییل مشخص است. اکنون با چنین وضعیتی وزیر اقتصاد را مقصر می‌دانیم. در حالی که او در حال تلاش و طی کردن تمام راه‌های ممکن برای بهبود وضعیت اقتصادی است. آیا ما در کشور حالت جنگی به خود گرفته‌ایم؟ آیا اعلام کرده‌ایم که در حال جنگ هستیم؟

پزشکیان خاطر نشان کرد: زمانی که عراق دو تا بمب زد همه کشور متوجه شدند و حالت جنگی به خود گرفتند و همه مسئولیت‌پذیر شدند. هر تصمیمی که از ستاد جنگی می‌آمد همگی موظف به اطاعت بودند، ولی امروز هر کسی می‌خواهد به میدان بیاید دیگران را محاکمه می‌کنند که چرا اینگونه کار کردید. ما لاجرم باید ستاد جنگ تشکیل دهیم و باید لاجرم مشکلات اقتصادی و فرهنگی را بررسی کنیم. ما همه این مشکلات را داریم و حتی بدترین از این را خواهیم داشت.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تنها راه‌حل برون رفت از این وضعیت وحدت و اتحاد است. باید چنین مشکلی را همه به گردن بگیریم. امروز مقصر یک نفر نیست. نمی‌خواهم بگویم که آقای کرباسیان تمام کارهایی که انجام داده‌اند درست است این غیرممکن است هر کدام از ما باشیم قطعا مشکلی خواهیم داشت. راه‌حل این است که اختلافات را کنار بگذاریم و دست به دست هم بدهیم. هرکسی امروز مدعی است ستادی تشکیل دهد و مقام معظم رهبری دستور دهند تا همه به آن ستاد بروند. هر تصمیمی که آن ستاد بگیرد بقیه انجام می‌دهند.

پزشکیان در ادامه مطرح کرد: حضرت امام در زمان جنگ با عراق، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را قائم مقام خود در ستاد کرده بود و تمام مسئولین در آنجا حضور داشتند و هر تصمیمی که گرفته می‌شد بقیه اطاعت می‌کردند. ما باید ستادی ایجاد کنیم و همگی پشت سر آن بایستیم و همگی دست به دست هم بدهیم. بنده با خیلی از تصمیمات گرفته شده نظر مخالف دارم. بنده با برجام موافق بوده‌ام وهنوز هم موافق هستم. برجام ترامپ، اسرائیل و عربستان سعودی را دیوانه کرده است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز هر تصمیمی که گرفته شود باید همگی پشت یک پرچم با یک صدا دست به دست هم بدهیم و بپذیریم شرایط سخت اقتصادی خواهیم داشت. ما باید ایستادن را یاد بگیریم. ما باید ساده زیستی را یاد بگیریم. چه کسی گفته که باید سوار ماشین‌های آخرین سیستم شویم؟ چرا که در حال جنگ اقتصادی هستیم و از جنگ رو در روی دشمن سخت‌تر است. متاسفانه با کسانی که در جلو قرار گرفته‌اند، هر روز می‌گوییم که چرا اینگونه عمل کردیم.

وی افزود: بنده علی‌رغم این‌که با خیلی از رفتارهای تندرویی که در کشور انجام شد و دشمنان را جریح کرد مخالف هستم اما اذعان می‌کنم که وضعیت اقتصادی را ما به وجود آوردیم. مجلس، دولت، قوه قضاییه و سخنرانان پشت منبر در رسیدن به چنین نقطه‌ای مقصر هستند. اگر می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم باید همه دست به دست همه دهیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز باید دعواها را کنار بگذاریم. امروز ما ستاد تحریم داریم که دکتر جهانگیری رییس ستاد است، اما باید پرسید که دست چندم قرار دارد. هر تصمیمی که می‌گیرند همه می‌آیند آن را نقد می‌کنند. ستاد جنگ اقتصادی شکل بگیرد و مسئولین رده اول کشور در آن حضور یابند و مشکلات را بپذیرند و با مردم صادقانه صحبت کنند. امروز ما نمی‌توانیم ولخرجی کنیم. ما باید مواظب باشیم تا اقشار متوسط و متوسط به پایین مشکل معیشیتی پیدا نکنند.

پزشکیان در ادامه بیان کرد: نمی‌توان به راحتی هر کاری را که بخواهیم انجام دهیم و از سوی دیگر بگوییم با آمریکا می‌جنگیم. باید بپذیریم کسانی که در میدان در حال جنگیدن هستند نیاز به همفکری دارند. راه‌ همفکری نقد کردن و گیردادن نیست. مسئول بیکاری‌ها تنها دولت نیست. خیلی راحت است که مطرح کنیم چرا بیکاری وجود دارد. شما تصور می‌کنید اگر این دولت عوض شود و دولتی دیگر بیاید مشکلات حل می‌شود؟

وی افزود: ما می‌خواهیم FATF را قبول نکنیم که به دنبال آن هیچ بانکی با ما تبادل نخواهد کرد. خیلی از گیرهای امروز به دلیل تصمیمات اشتباه ماست. در چنین وضعیتی که ما در آن قرار گرفته‌ایم تنها یک راه‌ پیش‌رو داریم آن هم این است که علما، دانشمندان و سیاستمداران ما باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند و از همه جناح‌ها و دسته‌ها در بین آنها حضور داشته باشند. مقام معظم رهبری نیز باید دستور دهند تا نماینده‌ای از سوی ایشان در این جمع حضور داشته باشد. ستاد جنگ اقتصادی باید با همفکری همه درست شود.

پزشکیان ادامه داد: باید باور داشته باشیم که در مقابل قلدری و تجاوز دیگران تسلیم نشویم. اگر قرار است سر خم نکنیم باید ایمان داشته باشیم. ما باید دست به دست هم دهیم و در مقابل دشمن یکصدا فریاد بزنیم. نباید صداهای مختلف از ما شنیده شود و از فرصت ایجاد شده برای تخریب یکدیگر استفاده کنیم. نباید تمام بدبختی‌ها را به گردن یک نفر انداخت. انصاف نیست که در هفته دولت در چنین وضعیتی استیضاح انجام می‌دهیم، در حالی که باید اکنون به فکر دغدغه‌های مردم باشیم. بنده صحبت‌های نمایندگان را از پشت تریبون شنیدم و نمی‌گویم این مسائل وجود ندارد. ما مشکلات داریم. بنده نیز نسبت به وزارت دارایی نقد دارم، ولی این مشکلات صرفا مختص به این وزارتخانه نیست. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را استیضاح کردیم، آیا تصور می‌کنید با این کار اشتغال درست می‌شود؟ بنده از پشت این تریبون اعلام می‌کنم تا ۱۰ سال آینده نیز موضوع اشتغال با این کارها درست نمی‌شود، بلکه باید روش را عوض کنیم. از نظر علمی ثابت شده است که نباید دنبال مقصر باشیم، بلکه باید به دنبال ریشه مشکل بگردیم تا آن را حل کنیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با عوض کردن آدم‌ها نمی‌توان مشکل کشور را حل کرد، بلکه باید ریشه مشکل را پیدا کرد و با راه‌حل علمی برای حل آن اقدام کنیم. با احساسات و شعار دادن مشکل حل نمی‌شود. در عمل بین تئوری و حرف سال‌ها فاصله است. بین آنچه که می‌فهمیم و آنچه می‌توان انجام داد فاصله زیادی وجود دارد، همه ما دلمان برای کشور می‌سوزد و همه به دنبال صداقت هستیم.

پزشکیان در پایان گفت: ما معتقد هستیم که کشور باید مستقل، آزاد، اسلامی باشد. همه ما باید برای رسیدن به این هدف تلاش کنیم. ۴۰ سال است که در کشور مسئول ما هستیم و وضعیت کنونی زاییده افکار و کردار ما است. در چنین وضعیتی ما نباید خودمان خود را تخریب کنیم. در هفته دولت به جای تخریب یکدیگر باید با یکدیگر هم قسم شویم و بگوییم خواهیم ایستاد و برای ایستادن ساده‌زیستی را در زندگی خود ایجاد کنیم.

علی ساری موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۱:۳۳

کرباسیان خود را به حاشیه امن برده است

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که کشور وارد جنگ اقتصادی شده و با بحران مواجه است، متوجه شدیم فرمانده‌ای برای جنگ اقتصادی نداریم. اقتصاد کشور ما با یک توییت و تهدید دچار تلاطم می‌شود. باید قبل از تحریم‌ها حداقل تصمیم‌هایی گرفته می‌شد تا کشور دچار این بحران‌ها نمی‌شد.

علی ساری در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد با بیان این‌که وزیر اقتصاد فقط دو بار در جلسات شورای پول و اعتبار شرکت کرده است، اظهار کرد: شاید این به دلیل عدم تسلط برای اظهارنظر در حوزه‌های اقتصادی بوده یا این‌که آقای وزیر دلیل موجهی برای این کار داشته‌اند.

وی با بیان این‌که وزیر اقتصاد بعد از اعلام وصول استیضاحش موضوع اقداماتش برای مبارزه با فساد را مطرح کرد، گفت: آقای کرباسیان آیا شما اطلاعی از وضعیت بازار دارید؟ می‌دانید که شبکه بانک‌های دولتی به ویژه بانک ملی چقدر اموال مازاد دارد و چقدر املاک مازاد را فروخته‌اند؟ ضرر و زیان بانک‌ها از رقم نجومی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است، شما چه سیاستی را اجرا کردید که وضعیت به اینجا رسیده است؟ بنده شما را انسان متشخصی می‌دانم ولی شاخص‌های لازم برای وزارت را ندارید. ای کاش خودتان استعفا می‌دادید. همان زمانی که دیدید افکار عمومی به درستی خواستار برکناری رییس بانک مرکزی شد، شما به جای هر کاری خود را به حاشیه امن برده‌اید. بهتر بود همان زمان استعفا می‌دادید.

وی گفت: ۱۱ شهریورماه موعد سررسید سپرده‌های بلندمدت ۱۵ درصدی دولت هستید. می‌دانید قرار است چه کاری کنید؟ اکنون حجم نقدینگی به ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده یعنی برای اولین بار از تولید ناخالص ملی بیشتر شده است.

ساری در پایان گفت: شما گفته‌اید که دلار ۴۲۰۰ تومانی فراوان است. باید توضیح دهید این میزان برای چه کسانی موجود است و می‌خواهید به چه کسانی بدهید؟

قاسم جاسمی موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۰:۴۶

اقدامات کرباسیان، ثروتمندان را پولدارتر و فقرا را فقیرتر کرده است

سید قاسم جاسمی در موافقت با استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس بیان کرد: امروز ترامپ از برجام خارج شده و تصمیمات جدیدی در دولت آمریکا گرفتند. یکی از این تصمیمات جنگ اقتصادی علیه ایران بود. ما باید بر اساس مقتضیات و برنامه ها خود را برای جنگ اقتصادی آماده می کردیم. آیا با شرایطی که الان خون مردم را در شیشه کردیم می توانیم با آمریکا بجنگیم.

وی در ادامه گفت: خسارات جبران ناپدیری به مردم وارد شده است. آقای کرباسیان شما با اقداماتی که انجام دادید و کار هایی که در دستور کار خود قرار دادید ثروتمندان را پولدارتر و فقیران را فقیرتر کردید. وضعیت معیشت مردم بسیار سخت و دشوار است.

جاسمی تصریح کرد: سفره های مردم روز به روز خالی تر می شود. شما با بی تدبیری زمینه ناهنجاری ها و نا امنی ها را در کل کشور گسترش دادید. ارزش پول ملی که با مقاومت و تحمل سختی ها و تقدیم هزاران شهید و جانباز حفظ شده بود را در یک شب به تاراج دادید. امروز ما بی ارزش ترین پول را در دنیا بعد از ونزوئلا داریم.

نماینده مردم کرمانشاه تصریح کرد: آمار دروغینی که در دولت و سیستم های آماری است حاکی از نرخ تورم ۲۰ درصدی است که هیچ آدم عاقلی آن را نمی پذیرد، شاید نرخ تورم واقعی در کشور ما بیش از ۲۰۰ درصد باشد. نقش اقتصاد شما در مناطق زلزله زده چیست؟ مردم در مناطق زلزله زده بسیار سختی می کشند. با پولی که شما در نظر گرفتید مردم نمی توانند خانه های خود را بسازند.

وی در پایان گفت: شما به فکر مردم نیستید. انقلاب برای مستضعفین است چرا به آن ها توجه نمی کنید. آقای کرباسیان ببینید چقدر فساد در گمرک ها ایجاد شده. گمرک ها در دست کسانی است که در دوران جنگ یک تیر تفنگ بادی هم برای عراقی ها پرت نکردند. در بخش واگذاری شرکت های دولتی به خصوصی بزرگ‌ترین ظلم در حق ملت صورت می گیرد.

سلام امینی موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۰:۴۵

نظاره‌گر بودن شرایط کشور توسط تیم اقتصادی دولت سوال‌برانگیز است

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی معتقد است که دلیل طرح موضوع استیضاح وزیر اقتصاد اگرچه وضعیت معیشتی و اقتصادی است، اما تنها عامل شرایط امروز اقتصاد کشور وزارت اقتصاد نیست.

به گزارش ایسنا، سلام امینی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی استیضاح وزیر اقتصاد به عنوان موافق استیضاح گفت: آنچه ما نمایندگان را وادار کرد که طرح استیضاح وزیر اقتصاد را مطرح کنیم شرایط نامطلوب اقتصادی بوده و هست. استیضاح‌کنندگان امروز افرادی هستند که سال گذشته به آقای کرباسیان رای دادند.

وی افزود: اگرچه می‌دانیم تنها به وجود آورنده شرایط امروز وزارت اقتصاد نیست، اما نظاره‌گر بودن تیم اقتصادی دولت و شخص آقای کرباسیان برای ما سوال‌برانگیز است. تمام اقشار جامعه شرایط نامطلوب اقتصادی را درک می‌کنند. دایره فقر و محرومیت گسترده‌تر شد، متوسطین جامعه در حال سقوط به لایه‌های زیرین جامعه هستند. قیمت اجناس و کالاهای مورد نیاز جامعه دو برابر و یا گاهی تا سه برابر افزایش پیدا کرده است.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جامعه تورم ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی را تجربه می‌کند، اما درآمد جامعه رشد آنچنانی هم نداشته است. در این اوضاع تنها درصد بسیار کمی یک شبه راه هزاران ساله پیمودند. درصد بالایی از جامعه که به نان و پنیر راضی بودند، امروز این قوت لایموت خود را هم دچار خطر می‌بینند. خیلی از خانواده‌ها در حال از هم پاشیدن است. پرونده‌های قضایی زیادی در دست بررسی است. خرید مسکن برای جوانان به رویا تبدیل شده است. ارزش پول مردم سقوط کرده است و مشکلات سپرده‌گذاران موسسات هم هنوز لاینحل مانده است.

امینی بیان کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری مالیات در کشور از فقرا و کاسبان گرفته می‌شود، اما سرمایه‌گذاران بزرگ در بیشتر مواقع از پرداخت مالیات مصون هستند. فساد اقتصادی بر سر زبان‌ها است. چه کسی پاسخگوی این شرایط است؟ این وضعیت نتیجه سیاست‌های اقتصادی است. به استیضاح رای دهید در غیر این صورت تعیین خواهیم کرد که مشکلات اقتصادی یا جزیی است یا وجود ندارد. مردم ایران آنچه وظیفه‌مان بود گفتیم و انجام دادیم. ان‌شاءالله آنچه اتفاق بیفتد در راستای رضایت خداوند باشد.

شادمهر کاظم‌زاده موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۰:۲۸

وزیر اقتصاد باید اعضای تیم اقتصادی را به هم مرتبط کند

شادمهر کاظم‌زاده در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی استیضاح وزیر اقتصاد به عنوان موافق استیضاح گفت: کشور ما در معرض یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار قرار گرفته است. طراحان و سیاست‌گذاران در آمریکا نقشه‌های جدیدی را طراحی می‌کنند و ستاد اقدام به تحریم شکل می‌دهند، اما در مقابل اتاق جنگ اقتصادی آمریکا اتاق جنگ اقتصادی ما چه می‌کند و پاتک‌های اقتصادی ما چه بوده است؟ آیا غیر از این است که به ذخائر کشور چوب حراج زده شده است؟

وی با طرح این سوال که ذخائر ارزی چه‌طور توزیع شده و کاهش دستوری نرخ سود بانکی و افزایش نقدینگی چه تاثیری بر اقتصاد داشته، اظهار کرد: اتاق جنگ اقتصادی نیازمند افراد متخصص، باهوش و کوشاست که ساختارهای جدید را بشناسند.

کاظم‌زاده با بیان این‌که افزایش فقر آسیب‌های اعتقادی را هم به دنبال دارد، ادامه داد: زمانی که آقای کرباسیان وزارت را تحویل گرفتند برنامه خوبی ارائه کردند، اما در این یکسال چه گذشت؟ آیا آنچه حاصل شد آرامش اقتصادی بود یا تلاطم اقتصادی؟ من زبان مردم هستم. شما چه کردید؟

نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: وزارت اقتصاد مسئول تنظیم سیاست‌های اقتصادی و مالی و هماهنگی آنهاست و وزیر اقتصاد نخ تسبیحی است که باید اعضای تیم اقتصادی را به هم مرتبط و منسجم کند. در این شرایط و با وجود حجم نقدینگی فراوان مردم به دنبال جایی مطمئن برای سرمایه‌گذاری هستند. باید جوابی برای آنها پیدا کنیم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطر نشان کرد: نوسانات و التهابات ارزی در حالی اتفاق می‌افتد که کشور ما از ظرفیت‌ها و امکانات اقتصادی سرشار برخوردار است و این شرایط با وجود امکانات و ثروت ملی قابل توجیه نیست.

کاظم‌زاده عدم رعایت شایسته‌سالاری، بی‌توجهی به سیاست‌های کلان و عدم استفاده از نخبگان جوان را از نقاط ضعف وزارت اقتصاد عنوان و خاطر نشان کرد: می‌گویند دولت می‌خواهد هزینه تغییر در مدیریت اقتصادی را از طریق مجلس بپردازد. به فرض صحت چه اشکالی دارد این هزینه را بدهد؟ می‌گویند وزیر اقتصاد در حوزه اقتصادی نیز تیم‌ساز نیست به فرض صحت ما وزیر بی‌اختیار نمی‌خواهیم. ما استیضاح برگ آخر اعمال نظارت مجلس شورای اسلامی می‌دانیم.

وی در پایان گفت: چرا جوانان برای دریافت وام کم بهره نزدیک دو سال باید بدوند و بتوانند حداقل سرمایه را فراهم کنند و چرا دقیقا در این شرایط وزیر مصاحبه می‌کند و می‌گوید اوضاع اقتصادی خوب است؟

مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در جلسه استیضاحش در مجلس
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۰:۲۱

از سفره‌های مردم خبر دارم/ مشکلات اقتصادی به عمر یک قرن را نمی‌توانم در یک سال حل کنم

وزیر اقتصاد با تاکید بر این‌که مطالبات مردم را محترم می‌شمارم، گفت: سال۱۳۹۶ یکی از سال‌های خوب کشور بود، اما تلاطم‌های به وجود آمده باعث وضعیت فعلی شد که تنها تحت کنترل وزارت اقتصادی نیست و ریشه آن متاثر از بدعهدی نظام سلطه است.

مسعود کرباسیان در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در دفاع از عملکردش در استیضاح خود ضمن تبریک اعیاد پیش‌رو و با ابراز امیدواری از این‌که روسفید مردم و کشور شود به نامه پنجم نهج‌البلاغه و فرمایش حضرت علی (ع) مبنی بر این‌که در مسئولیت سپرده شده باید پاسخگوی امانت داده شده باشیم اشاره و اظهار کرد: خدا را سپاسگزارم که می‌خواهم عملکرد یکساله خود را توضیح دهم.

وی افزود: هیچ زمانی نگفتم که فقط پاسخگوی دایره مسئولیت خود هستم. به عنوان عضوی از دولت پاسخگوی هرچه مربوط به حوزه فعالیتم باشد و یا نباشد، هستم.

وزیر اقتصاد با اشاره به زلزله بامداد امروز در تازه‌آباد کرمانشاه و ابراز امیدواری از بروز کمترین خسارت مالی و جانی، اظهار کرد: به بیمه مرکزی ابلاغ می‌کنم اقدامات لازم را انجام دهد کما این‌که پیش از این، این کار را دنبال می‌کرد.

کرباسیان با بیان این‌که در هفته دولت می‌خواهم به نمایندگان گزارشی ارائه کنم، ادامه داد: محورهای استیضاح شامل ۱۷ بند است که گروه اول به کلیات اقتصاد می‌پردازد. پرسش‌هایی درباره تدوین سیاست‌های مالی و اقتصادی، توان تولید ملی و ثروت عمومی و موارد این چنین مطرح شده است که سعی می‌کنم به آنها پاسخ دهم.

وی با بیان این‌که به نمایندگان حق می‌دهم نگران وضعیت موجود باشند، اظهار کرد: همان سوال‌هایی که مردم از شما می‌پرسند، از من وزیر هم می‌پرسند. در جریان دغدغه‌های شما هستم. می‌دانم که سفره‌های مردم با برخی آمارهای اقتصادی تناسب ندارد. مطالبات مردم را محترم می‌شمارم اما باید بین نوسانات اقتصادی با مسیر اقتصاد تفاوت قائل شد.

وی توضیح داد: از ابتدای فصل بهار تحت تاثیر اثرات روانی تحریم‌ها و برخی سوء‌استفاده‌های داخلی، اقتصاد دچار نوسان شد، اما این به معنای ناکارآمدی اقتصاد نیست. باید بین رخداد و مسیر فعلی تفکیک قائل شد. متاسفم به جای آنکه توانم را بر روی بهبود وضعیت معیشت مردم قرار دهم توانم را بر روی خنثی کردن اقدامات معانه‌دار می‌گذارم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: ریشه تلاطم اقتصاد را باید در گذشته و حال جست‌وجو کرد که همه آن تحت کنترل این وزارتخانه نیست. ریشه تلاطم اقتصادی متاثر از بدعهدی نظام سلطه است.

وی با بیان این‌که تهدیدهای خارجی متوجه کشورهای همسایه هم شد، گفت: البته تهدیدهایی همچون قطع نفت، بستن سوئیفت، جلوگیری از رفت و آمد کشتی‌ها و ممانعت از صادرات فولاد و پتروشیمی نداشتند، اما اثرات تحریمی در آنجا به مراتب مخرب‌تر بود. ظرف مدت کوتاهی ۳۰ درصد از ارزش پول ترکیه کاهش پیدا کرد و تورم روسیه رشد بالایی داشت، لذا اگر ما هم در کشورمان هماهنگ‌تر و منسجم‌تر بودیم، تلاطم کمتری داشتیم.

کرباسیان با بیان این‌که رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۶، ۳.۷ درصد و بدون نفت حدود ۴.۶ درصد بود، اظهار کرد: طبق آمار مراجع بین‌المللی توانستیم رشد اقتصادی را بهبود ببخشیم. در سال۱۳۹۶ نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص مثبت شد و به ۱.۴ رسید. این یعنی امید به اقتصاد ایران بر می‌گشت. از طرف دیگر ۷ رتبه صعود در شاخص رقابت‌پذیری جهانی نسبت به سال قبل داشتیم و بیشترین میزان رشد بهبود را کسب کردیم.

وی در واکنش به انتقادات برخی از استیضاح‌کنندگان به او مبنی بر نداشتن اطلاعات اقتصادی، گفت: تنها کسی هستم که ۲۸ کتاب درباره اقتصاد تالیف و ترجمه کردم. شاید اینها را از روی تواضع مطرح نکردم، اما اقتصاد را می‌دانم و به آن عمل کرده‌ام.

کرباسیان با بیان این‌که براساس آخرین آمار تراز تجاری مثبت شده و صادرات غیرنفتی به بیش از ۱۹ میلیارد رسیده است، اظهار کرد: صادرات ۱۵ درصد رشد و واردات ۷ درصد کاهش داشته است. این به معنای مثبت شدن بازار تراز تجاری و رسیدن آن به ۳۶ میلیون دلار است.

به گفته وزیر اقتصاد در شاخص جهانی نوآوری کشوری رشد داشته‌ایم. در شاخص رتبه در فرآیندهای گمرکی در سال ۲۰۱۶ از ۱۱۰ به ۵۱ رسیده‌ایم. این آمارها از منظر مراجع بین‌المللی و داخلی نشان می‌دهد که سال ۱۳۹۶ یکی از سال‌های خوب کشور بود و توانستیم در آستانه چهلمین سال انقلاب به تجربه و بلوغ برسیم.

وی در پاسخ به دسته دوم سوالات درباره‌ی عملکرد این وزارتخانه در شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و ایجاد اقتصاد شیشه‌ای برای تحقق برنامه، گفت: بنده براساس آنچه مجلس شورای اسلامی تبیین کرده کارهایم را دنبال کردم. برای اولین‌بار در تاریخ شفاف‌شدن پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور را اجرایی کردم که گردش پرداخت‌ها در اختیار مردم قرار گرفته که اینها همه در راستای شفاف‌سازی است. از منظر شاخص‌های عمومی برخورد با فساد عملکرد بسیار خوبی داشتیم. ۱۹۰ هزار حساب بانکی دولت برای برخورد با فساد شناسایی و مسدود شد، چون مشخص نبودن وضعیت حساب‌ها باعث عدم شفافیت می‌شود.

وی افزود: پرداخت غیرمتمرکز حقوق از عوامل عدم شفافیت است که حقوق ۵۰۰ دستگاه اجرایی به طور متمرکز و شفاف پرداخت می‌شود. یکی دیگر از کارهای ما راه‌اندازی سامانه نظارت بر صنعت بیمه است که اکنون تراکنش‌های صنعت بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی است و جلوی صدور بیمه جعلی را می‌گیرد.

کرباسیان با بیان این‌که برای اولین‌بار توانستیم به اندازه بیش از دو برابر نقدینگی اموال دولت را شناسایی کنیم، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۶ رتبه اول مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم مبارزه با قاچاق کالا در جهان را داشتیم. توانستیم مقدار زیادی مواد مخدر شامل چهار تن هروئین را از طریق اطلاعات مالی و گردش حساب را بدون حتی شلیک یک گلوگه کشف و شناسایی کنیم. طبق ماده ۳۶ اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی اطلاعات بیش از ۳۳۰ شرکت زیرمجموعه نهادهای عمومی غیردولتی توسط سازمان بورس منتشر شد.

وزیر اقتصاد با بیان این‌که پرونده‌های مختلف فساد را بدون هیاهو و سروصدا به مراجع قضایی داده‌ایم، ادامه داد: ریشه‌های فساد در اقتصاد کشور و تراکنش‌های مشکوک را شناسایی کرده و به صورت هوشمند به دنبال مبارزه با پولشویی رفتیم. هدف ما شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد است و راه‌مان را ادامه می‌دهیم.

کرباسیان با بیان این‌که از عملکرد این وزارتخانه در حوزه شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد براساس خاص رهبری، رییس جمهور، نمایندگان و مردم دفاع می‌کنم به دسته سوم سوالات مطروحه درباره‌ی استیضاح مربوط به موضوع مبادلات گمرک و سرمایه‌گذاری خارجی اشاره و اظهار کرد: ما در وزارت اقتصادی کار می‌کنیم که سازمان‌های اقتصادی زیرمجموعه مجری کار دارند. دغدغه نمایندگان آن است که نظام عادلانه مالیاتی اجرا نمی‌شود. حال این‌که برای اولین‌بار ۳۲۰۰ پرونده فرار مالیاتی سنگین رسیدگی قطعی شد و ۶۳۰۰ میلیارد تومان مالیات از تراکنش‌های مشکوک شناسایی گردید.

وی با بیان این‌که ۳۰۰ مودی جدید مالیاتی شناسایی شد و طرح جامع مالیاتی بدون کمک خارجی احیاء شد، گفت: این پروژه از سه دولت قبل آغاز شد و ما توانستیم به آن جان دوباره‌ای بدهیم. براین اساس تمامی نهادهای مالی در قالب سامانه‌ای به صورت الکترونیک کنترل می‌شود بیش از یک میلیون و۳۰۰ هزار مالیات مبتنی بر خوداظهاری تکمیل شد. سهم مالیات بر مصرف از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۵۴ درصد در سال ۱۳۹۶ افزایش پیدا کرد.

کرباسیان ادامه داد: رویه غلطی برای دادخواهی مالیات وجود داشت که همه از سراسر کشور باید به وزارت اقتصاد مراجعه می‌کردند. این روند را با تفویض اختیار به استان‌ها اصلاح کردیم تا کار مردم بهتر رسیدگی شود. مشکل مالیات نقل و انتقال مسکن حل شد. اینها همه برای شفافیت در مالیات بود.

وی با تاکید بر این‌که فرار از مالیات گناه نابخشودنی است، گفت: باید همه در موضوع مالیات مشارکت داشته باشیم.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: در سال ۱۳۹۶، ۷۲ درصد از منابع دولت از منابع غیرنفتی مالیات، گمرک، سود سهام، خصوصی‌سازی و انتشار اوراق مالی تامین شد. اکنون میزان وابستگی به نفت به ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است. وزارت اقتصاد بزرگترین تامین‌کنندهه منابع مالی دولت است به طوری که امروز از هر چهار ریالی که دولت به دست می‌آورد، سه ریال آن را وزارت اقتصاد تامین می‌کند، یعنی وزارت اقتصاد تامین‌کننده سه چهارم منابع دولت است.

مسعود کرباسیان افزود: از زمانی که سکان وزارت را در اختیار دارم روزی نبود که نمایندگان درباره موسسات مالی و اعتباری تذکر ندهند. با وجودی که وظیفه در این حوزه نداشتم در بانک مرکزی پیگیری کردم.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: ۵۲ هزار بنگاه از تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند. جلوی سرعت افزایش حجم نقدینگی در بانکها را گرفتم. اکنون نیز برای ساماندهی بانک‌های نیروهای مسلح طرح دارم. با تنوع بخشی به گزینه های جذاب سرمایه‌گذاری فرایند سرمایه‌گذاری را تسهیل کنیم و قیمت تمام شده پول را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: تدبیر مشترک شورای هماهنگی سران قوا، توسعه بازار سرمایه است. شاخص کل بورس به مرز ۱۳۷ هزار رسید و این یعنی رشد ۶۶ درصدی. در سال ۹۶ میزان کل تامین مالی به ۸۶ هزار میلیارد تومان رسید این یعنی ۵۵ درصد رشد.

کرباسیان تصریح کرد: تعداد نمادهای بسته بانکی ۹ نماد بود اما امروز به یک عدد کاهش یافته است. بورس اوراق بهادار تهران به لحاظ بازدهی شاخص در خاورمیانه رتبه سه و در فرابوس رتبه چهار را دارد.

وزیر اقتصاد گفت: بدهی دولت در زمینه اوراق حتی یک روز به تاخیر نیفتاد. در سال ۹۶ بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان اوراق مالی برای بازپرداخت طلب طلبکاران پرداخت شد. با مدیریت صحیح‌مان پرداخت بودجه‌های عمرانی در پنج ماهه اول سال را به میزان ۵.۷ برابر در مدت مشابه رساندیم. توسعه بازار سرمایه با اراده سران کشور دنبال می‌کنم.

وی ادامه داد: برنامه‌های اعلامی در زمان رای اعتماد به ۳۳ پروژه مشخص است و مورد به مورد احصاء کرده و در دل برنامه‌ها گنجانیده‌ایم.

کرباسیان با اشاره به سیاست وزارت اقتصاد در بخش اقتصاد مقاومتی،‌ گفت: در اقتصاد مقاومتی اگر بی‌تفاوت بودیم پس چرا سامانه سنا به عنوان سامانه برتر انتخاب شد؟ اگر کم‌کاری کرده‌ایم در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عنوان دستگاه برتر تقدیر شده‌ایم. اکنون ۴۰ میلیون نفر از میوه سهام عدالت بهره‌مند می‌شوند. ۲۸ تکلیف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را با ۹۳ درصد موفقیت اجرا کرده‌ایم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با وجود تحریم‌ها هنوز پیش‌بینی‌ها بالاتر از متوسط خاورمیانه است.

وی ادامه داد: دشمن تمام خاکریزهای اجتماعی و اقتصادی را مورد هدف قرار داده است. آمریکا با تحریم سیستم بانکی در صدد مسدود کردن سیستم اقتصادی کشور است. باید باور کنیم وارد جنگ اقتصادی تمام عیار شده‌ایم تا ناآرامی‌های اجتماعی در ایران را بیشتر کنند. دشمنان ملت ایران به خصوص آمریکا با صرف میلیاردها دلار علیه ایران اقدام می‌کنند. آنان در تلاش هستند تور تحریم را بر سر ایران بگسترانند.

کرباسیان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در سخت‌ترین شرایط نه تنها عقب‌نشینی نمی‌کند بلکه تا حصول به نتیجه به برنامه‌های خودش پایبند خواهد ماند. تداوم اجرای سیاستها و پروژه اقتصاد مقاومتی، تداوم بهبود فضای کسب و کار، تشکیل ستاد ملی مبارزه با احتکار، اجرای برنامه‌های پوششی و حمایتی برای حمایت از دهک‌های پایین و گسترش روابط اقتصادی با شرق و غرب جهان را در دستور کار داریم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: همچون شما نگران آینده این سرزمین هستم. تیمی را از مدیران باتجربه براساس شایستگی مدیریتی و صرف نظر از روابط انتخاب کردم. جسارت در تصمیم‌گیری و ثبات مدیریتی راه برون رفت از وضعیت فعلی است. از عملکرد وزارت اقتصاد دفاع می‌کنم.

وی متذکر شد: کاستی‌ها و مشکلات مردم قابل انکار نیست اما اگر اقدامات ما به ثمر ننشست به خاطر برنامه‌های دشمنان جمهوری اسلامی است. از مردم عذرخواهی می‌کنم.

مجید کیانپور موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۰:۱۶

اخلالگران اقتصادی حاصل سوء‌تدبیر مسؤولان بی‌تدبیر هستند

مجید کیان‌پور در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح مسعود کرباسیان، گفت: سیاستهای متفاوت و لحظه‌ای در اقتصاد ایران سبب آشفتگی در بازار و اقتصاد شده است به طوری که بخشنامه‌های متعدد و متفاوت بدون داشتن هدف مشخص موجب تزلزل در اقتصاد و سردرگمی مردم شده است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: کالا یک روز با دلار ۴۲۰۰ تومان ثبت سفارش می‌شود و روز بعد موضوع را منتفی می‌کنند. یک روز، صرافی‌ها را مجاز به خرید و فروش ارز می‌کنند و روز بعد غیرمجازشان می‌کنند. با پاک کردن صورت مسئله در پی اخذ مابه‌التفاوت کالا با قیمت بازار ثانویه هستند. این رفتارها به غیر از کاهش ارزش پول ملی، چه پیامی دارد؟

وی ادامه داد: آیا افزایش حجم انبوه کالای دپو شده در گمرک موجب افزایش هدفدار درآمدهای دولت نیست؟ هیچ گونه اقدام مثبتی برای حفظ ارزش پول ملی دیده نمی‌شود و روز به روز ارزش پول ملی، کم می‌شود. هیچ مسؤولی در قوه مجریه پاسخگو نیست. همه آنان به آینده نگاه دارند. وزیر اقتصاد می‌گوید در این باره نقشی ندارم بانک مرکزی عوامل بیرونی را در نابسامانی‌ها دخیل می‌دانند در حالی که سیاستهای غلط بانک مرکزی طی سه ماه گذشته ارزش پول ملی را بیش از یک سوم کاهش داد.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس از کرباسیان پرسید: برای نقدینگی افسار گسیخته چه کردید؟ متاسفانه بانکها، پول بدون پشتوانه منتشر می‌کنند و سودهای موهومی ۲۳، ۲۷ و ۲۸ درصدی از مردم دریافت می‌کنند. سود روزانه حسابهای بانکی ۷۶۰ میلیارد تومان است. آیا رییس کل بانک مرکزی با پیشنهاد وزیر اقتصاد منصوب نمی‌شود، چطور است که نسبت به عملکرد رییس کل این بانک پاسخ‌گو نیستید؟

کیان‌پور ادامه داد: طرح جامع مالیاتی درست اجرا نمی‌شود؟ چرا گلوگاه‌ها به درستی شناسایی نمی شود؟ چرا به گزارشهای دیوان محاسبات کشور به درستی توجه نمی‌شود؟ چرا با وجودی که بخش عمده قاچاق کالا از گمرکات انجام می‌شود، به این مسئله توجهی نمی‌کنید ولی پس از توزیع در مغازه‌های سراسر کشور، با خرده فروش‌ها برخورد می‌شود؟ اخلالگران اقتصادی حاصل سوء تدبیر همین مسؤولان بی‌تدبیری هستند که در قوه مجریه سبب ایجاد رانت برای آنهایی شده‌اند که شبانه به اطلاعات دسترسی داشتند و توانستند ثبت سفارش کنند.

صدیف بدری موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۰:۰۸

آقای کرباسیان بهتر بود با دیدن وضعیت وخیم شرایط، استعفا می‌دادید

صدیف بدری در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس، گفت: آقای کرباسیان یکی از مهم‌ترین وظایف شما ترسیم سیاست‌های اقتصادی و مالی کشور و ایجاد هماهنگی در اجرای آنهاست. با توجه به سیاست‌های ضد و نقیض و عملکرد نامطلوب دولت در قبال بحران‌های اقتصادی پیش آمده در کشور شما چه نمره‌ای به خودتان در این زمینه می‌دهید؟ آیا جز این است که سیاست‌های اعمالی دولت نه تنها کمکی به مساله نکرد، بلکه با افزایش دامنه بحران و اعتماد عمومی جامعه را خدشه‌دار کرد.

وی افزود: تحولات اقتصادی و نوسانات قیمتی به ویژه در بخش ارز، طلا و سکه ثبات اقتصاد کشور را تهدید می‌کند. عملکرد نامتناسب شما هم بر دامنه این مشکلات افزون می‌کند. بخش عمده مشکلات فعلی ناشی از ضعف مدیریت بوده، تیم اقتصادی دولت به دلیل عدم هماهنگی و عدم انجام وظیفه قانونی خود مقصر است. آقای وزیر ایجاد شفافیت اقتصادی در اتاق شیشه‌ای از برنامه‌های شما برای تصدی وزارت اقتصاد بود.

بدری گفت: اختصاص چندین میلیارد ارز دولتی برای واردات کالاهایی که هنوز مشخص نیست در کجای این اتاق شیشه‌ای جای دارد؟ تیم اقتصادی به جای اختصاص ارز دولتی برای واردات کالاهای ضروری تولیدی این ارز را برای واردات گوشی آیفون و اتومبیل هزینه کرد. دولت به جای عذرخواهی و برگرداندن پول بیت‌المال از چنگ رانت‌خواران خواستار فروش این کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی است که نتیجه‌ای هم نداشت.

این عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: آقای کرباسیان اگر توان مدیریت این فضا را نداشتید چه بهتر بود با مشاهده این همه سوء‌مدیریت و تعرض به حقوق مردم، خود شخصا استعفا می‌دادید. حال که توان مدیریت وضعیت موجود را ندارید و در مقابل سوء‌مدیریت‌های رخ داده عافیت طلبی را انتخاب کرده‌اید، مجلس به نمایندگی از مردم شما را استیضاح می‌کنند تا فضایی امیدوارکننده‌ای برای کشور ترسیم شود. اگر کلاه خود را قاضی کنید اقرار می‌کنید که پول ملی کشور ارزش خود را از دست داده است. برنامه‌های شما نه تنها در این خصوص ثمربخش نبوده بلکه نتیجه سوء خود را در این حوزه گذاشته است.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر در مقطع کنونی از قطار مدیریت اقتصادی کشور پیاده نشوید بعید نیست ارزش پول ملی به سیر نزولی خود ادامه دهد. آقای کرباسیان سوء مدیریت در مجموعه شما تولید را در وضعیت وخیمی قرار داده، عدم تهیه ارز برای مواد اولیه واحدهای تولیدی و ترخیص تجهیزات از گمرک، کارگاه‌های تولیدی را در آستانه ورشکستگی قرار داده است. سامانه نیما از همان ابتدا ناکارآمدی خود را نشان داد. این موضوع از قیمت تمام شده کالا و نبود برخی از کالاها در بازارها مشهود است.

بدری تاکید کرد: روند صادرات کشور هم با اختلالات جدی روبه‌روست. با توجه به موارد ذکر شده گرانی و سوء‌مدیریت از همکاران می‌خواهم تا با استیضاح آقای کرباسیان رای مثبت دهند تا شاید از ادامه‌ این روند نابسامان جلوگیری شود.

حسن نوروزی موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۱۰:۰۷

امروز ارزش ۱۰۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسیده است

حجت الاسلام حسن نوروزی در موافقت با استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس بیان کرد: آقای کرباسیان شما برای اجرای ماده سه برنامه ششم توسعه مبنی بر رشد اقتصادی سالانه هشت درصد و ضریب جینی ۰/۳۴درصد در سال پایانی برنامه چه کردید؟. اگر انجام شده است دقیقا متوسط رشد سالانه را اعلام کنید و بگویید وزارت خانه شما چه کار کرده است؟

وی در ادامه بیان کرد: شما یک سال است سکان دار این وزارت خانه هستید. سوال دوم من این است که مقدار نقدینگی در مقابل تولید ناخالص داخلی، کالا و خدمات چقدر است؟ در ابتدای دولت یازدهم نقدینگی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بود و در سال ۱۳۹۵ به ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسید یعنی ۳/۵ برابر شد و آخر سال ۹۶ به ۱۶۰۰هزار میلیارد تومان رسید. یعنی تقریبا ۴ برابر از تولید ناخالص بیشتر است. نقدیگنی ما ۴/۵ برابر تولید و خدمات است. ابن امر یعنی خالی شدن جیب مردم و افت سرمایه مردم.

نوروزی تصریح کرد: این امر یعنی ۱۰۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان تبدیل شده است. وقتی اینگونه باشد سرمایه سرگردان به سمت مسکن و سکه و خودرو می رود و به تورم تبدیل می شود. شما برای مقابله با این امر چه کار کردید؟

وی افزود: در ماده ۲۱ قانون برنامه دولت موظف شده در جهت توسعه فعالیت های صنعت بیمه و بهبود فصای کسب و کار و گسترش بخش غیر دولتی بر اساس قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی سهام دولت در شرکت های بیمه در دوسال اول اجرای قانون برنامه از طریق عرضه سهام در بازار سرمایه و سازمان خصوصی سازی به بخش غیر دولتی واگذار شود. این در حالی که طبق گزارش کمیسیون ویژه ۲۰ درصد از این قانون اجرا شده، شما برای بهبود فصای کسب و کار نسبت به واگزاری بنگاه های دولتی چه کار کردید؟.

نوروزی خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین شکل مبارزه با قاچاق کالا عدم تمکین گمرک به قانون تبادل اطلاعات صحیح به سایر دستگاه ها است. شما مسئول گمرک کشور هستید اگر ۱۰ میلیارد دلار قاچاق وارد شود ۳۰ میلیارد دلار به تولید ضربه می زند. مشکل گمرک این است که طبق ماده شش قانون مبارزه با قاچاق تمامی دستگاه باید از طریق سامانه جامع تبادل اطلاعات کنند. سه ماه قبل که نیروی انتطامی محموله قاچاق هزار خودرو را کشف کرد و آن را رسانه ای کرد گفتند اشتباه شده است. نپذیرفتید که اشتباه کردید و باید سامانه شما با سامانه سایر ادارات یکسان شود.

این عضو کمیسیون حقوقی مجلس در پایان گفت: امروز حداقل طبق اطلاعات واصله ۷۰ درصد قاچاق کشور از مبادی رسمی وارد می شود که شما مسئول آن بودید. عدم همکاری گمرک در تبادل اطلاعات و موازی کاری گمرک در راه اندازی سامانه انبارها و تاخیر بسیار زیاد عملیاتی را توصیح دهید. چه طور در سه ماه اول امسال ۶ هزار میلیارد تومان به مسافران خارجی پول دادید ولی چقدر به کارخانه های ورشکسته پول دادید؟

پاپی زاده موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۰۹:۵۳

عملکرد کرباسیان باعث بهبود نیافتن وضعیت معیشت و افزایش بیکاری شد

عباس پاپی‌زاده در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد به عنوان موافق استیضاح گفت: برنامه اقتصادی دولت مبتنی بر اقتصاد و اقتصاد مردم‌محور بود، اما دولت عملکردی خلاف آن داشت به طوری که سیاست پولی و مالی دولت و به خصوص عملکرد وزیر اقتصاد باعث کاهش ثروت عمومی و ارزش پول ملی شد.

وی افزود: در شرایطی که مجلس قانون بهبود کسب و کار را تصویب کرد، دولت به جای این‌که نقدینگی را براساس این قانون به سمت تولید ببرد آن را به سمت پیش فروش سکه برد نتیجه آن شد که عده‌ای به ثروت‌های نجومی دست پیدا کنند و ارزش پول ملی کاهش پیدا کرد.

وی افزایش ۳.۳ درصدی نقدینگی، دو برابری پایه پولی و شکستن رکورد چاپ پول و استقراض مداوم را ناشی از سیاست‌های وزیر اقتصاد دانست و گفت: ناکارآمدی و بی‌برنامگی به هیچ کدام از تحریم‌ها ارتباطی ندارد. این تصمیمات اشتباه خساراتی را به مردم وارد کرده و باعث شده افراد رانت‌خوار دست به غارت اموال عمومی بزنند و در مقابل بخشی از مردم به خاک سیاه نشستند. بی‌ثباتی در سیاست‌های پولی و مالی باعث کاهش شاخص بانک مرکزی و عدم اطمینان مردم شد، چرا بانک مرکزی کاری کرد که نتیجه آن رویکرد بانک‌ها به سمت افزایش نرخ سود و به دنبال آن رشد نقدینگی شود؟

پاپی‌زاده با بیان این‌که دولت بدون توجه به توصیه‌های مکرر و خیرخواهانه نخبگان کشور را به این وضعیت رسانده است، افزود: اقدامات دولت و وزیر اقتصاد باعث شد که نتوانید مهم‌ترین دغدغه رهبری یعنی بهبود وضعیت معیشت و رفع بیکاری را عملیاتی کنید.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ندادن اطلاعات ارزبگیران دولتی به دستگاه قضایی از سوی وزارت اقتصاد گفت: آقای وزیر شما عضو شورای اقتصاد هستید که در آن به کشاورزان ظلم کردید. چرا این شورا با افزایش قیمت‌ تضمینی محصولات کشاورزان مخالفت کرد، اما در مقابل آن موافقت کرد که قیمت خودروهای بی‌کیفیت داخلی افزایش پیدا کند؟ مردم ناچارند خودروی بی‌کیفیت پراید را با ۳۶ میلیون تومان بخرند آیا این عدالت است؟

پاپی‌زاده خطاب به کرباسیان گفت: در شرایطی که قیمت مواد غذایی ۱۰۰ درصد و خودروها ۳۰۰ درصد افزایش یافته چه‌طور نرخ تورم را هشت درصد اعلام می‌کنید؟ شما برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی چه کردید؟ عملکرد شما باعث شد که تضامین لازم از سرمایه‌گذاران دریافت نشده و شاهد خروج آنها از کشور باشیم.

وی با طرح این پرسش که چرا در دوران وزارت کرباسیان نوآوری اقتصادی، کسب‌وکار ارزی و ریالی و مبارزه با فساد و رانت‌خواری به خوبی انجام نشد، اظهار کرد: چرا در به کارگیری افراد دو تابعیتی اعتراض نکردید. مگر این نیست که در جنگ اقتصادی هستیم، چرا از کسانی استفاده کردید که تابعیت دوگانه دارند؟

وی با طرح این پرسش که اصلاح وضعیت صندوق بازنشستگی به کجا رسید، اظهار کرد: اگر این زلزله اقتصادی در هر کشوری رخ می‌داد مدیران ارشد اقتصادی عذرخواهی کرده و استعفا می‌دادند، اما فرهنگ عذرخواهی در کشور ما وجود ندارد. مردم از مجلس شورای اسلامی می‌خواهند که به وظیفه خود عمل کرده و شرایط اصلاح تیم اقتصادی را فراهم کنند.

جلیل رحیمی جهان آبادی موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۰۹:۳۰

کرباسیان، اقتصاد کلان بلد نیست

جلیل رحیمی جهان آبادی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد،‌ گفت: ترامپ، روحانی و کرباسیان هیچ کدام مقصر نیستند، ما مقصریم که پشت دیوارهای سیمانی صدای مردم ایران را نمی‌شنویم. ما مقصریم که به جای شنیدن صدای درد و رنج مردم کماکان چشم و گوش بسته از برخی وزرا حمایت می‌کنیم.

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس، وزارت اقتصاد را در اداره اقتصاد کلان و گسترش فساد در گمرک مقصر دانست و ادامه داد: مجلسی که توجیحات غیرعقلانی و غیر منطقی وزارت اقتصاد در ناکارآمدی، ضعف مدیریت، فساد گمرک، ناتوانی مدیریت بازار ارز و کوچک‌تر شدن سفره مردم را می‌شنود و با سکوت‌ آنها را تایید می‌کند.

وی ادامه داد: وزارت اقتصاد از مدیریت اوضاع اقتصادی ناتوان است. کرباسیان مدیری نیست که اقتصاد کلان بلد باشد و بتواند آن را اداره کند،‌ ایشان توانایی اداره زیر مجموعه خودش را هم ندارد. بیش از ۴۰ نماینده استیضاح وزیر اقتصاد را به این دلیل امضا کردند که بفهمند مقصر فساد در سامانه‌های گمرک چه کسی است؟ بارها به رییس گمرک گفته‌ام شرکتهای مرزنشینان تحت فشار هستند، در گمرک فساد است و مشکلات اقتصادی مردم را زمین‌گیر کرده است اما هیچ تلاشی در کرباسیان و گمرک برای رفع چالش‌ها نیست.

این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: بدون نگاه جناحی و سیاسی و بدون حب و بغض نسبت به دولت باید از حقوق ملت دفاع کنیم. مردم زیر فشار اقتصادی در حال خرد شدن هستند. ای کاش این دیوارهای سیمانی به شما اجازه شنیدن صدای ضجه مردمی را می‌داد که از صبح تا ظهر زیر گرمای ۴۰ درجه هوا هستند.

رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: وزارت اقتصاد و سازمان گمرک نسبت به ضعفهای مدیریتی و مفاسد اداری و اقتصادی خود و زیرمجموعه خود احساس مسؤولیت نمی‌کنند. چه کسی مقصر این شرایط است؟ تا کی می‌خواهیم مشکلات اقتصادی کشورمان را به بازار سلیمانیه، هرات، ارمنستان و بازار کشورهای همسایه وصل کنیم.

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس، مدیریت اقتصادی دولت روحانی را ضعیف دانست و اظهار کرد: از کلیات دولت دفاع کرده و می‌کنم و از شخص روحانی دفاع کرده و می‌کنم اما آقای کرباسیان محورهای طرح سوال از رییس‌جمهور را بخوان، یکی از این محورها ناتوانی شخص شماست. رییس‌جمهور باید ناتوانی شخص شما و تیم همراه شما در وزارت اقتصاد را پاسخ دهد. دولتی که زیر بدترین فشارهای داخلی و خارجی است چرا باید ضعف مدیریتی شما را هم پاسخ دهد؟

وی تاکید کرد: وزارت اقتصاد از تدوین و اجرای سیاستهای کلان ناتوان است و درک درستی از تئوری‌های اقتصادی ندارد. اقتصاد دنیای امروز بر پایه توهم، توطئه و اخبار نادرست اداره نمی‌شود. اقتصاد دولت روحانی بیمار است و مقصر آن هم شخص کرباسیان است.

رییس فراکسیون مرزنشینان مجلس یادآور شد: مفاسد اداره گمرک دوغارون و سامانه گمرک شرق کشور را به رییس گمرک گزارش دادم اما ایشان هیچ اقدامی برای از بین بردن مفاسد این گمرک انجام نداد. وزیری که در جنگ اقتصادی نمی‌تواند زیرمجموعه خود را اداره کند نباید وزیر باشد. به عنوان حامی دولت روحانی می‌گویم مردم زیر فشار اقتصادی کمرشان شکسته است.

هدایت الله خادمی موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۰۹:۱۴

روحیه اشرافیگری خاوری همچنان در بدنه مدیران وزارت اقتصاد جاری است

هدایت‌الله خادمی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی استیضاح وزیر اقتصاد به عنوان یکی از متقاضیان استیضاح، گفت: آیا وضع اقتصادی مردم را نمی‌بینیم و صدای مستضعفان را نمی‌شنویم؟ چه‌طور است که در این اوضاع بد اقتصادی زندگی توده‌های مردم سخت‌تر و زندگی برخی بهتر و شیرین‌تر می‌شود؟

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که وزارت اقتصاد وظیفه خود برای تنظیم سیاست‌های اقتصادی، مالی و هماهنگی آن را انجام نداده، یادآور شد: متاسفانه این وزارتخانه نه استراتژی برای پیشبرد مسائل کشور داشته و نه برای سازمان‌های تابع برنامه‌ای ارائه کرده است. ضمن این‌که نبود دانش، انگیزه، ناهمگونی مدیریتی و استفاده از مدیران بی‌انگیزه و خسته در راس امور از دیگر معایب این وزارتخانه است.

خادمی با بیان این که معاون بانک و بیمه و شرکت‌های دولتی در این وزارتخانه بیشتر در سفر خارجی به سر برده وعملکردش خروجی مشخصی نداشته، تصریح کرد: در بیمه‌ها هم وضعیت خوبی حاکم نیست و ما شاهد صدور بیمه‌نامه برای هواپیمایی آسمان بدون دریافت حق بیمه سنوات قبل و سال جاری بودیم در حالی که این شرکت باید ۲۸ میلیارد تومان خسارت می‌داد.

وی با بیان این‌که شاخص‌های کلان بانکداری رو به نابودی است، تصریح کرد: بانک‌ها با پول مردم شرکت و هلدینگ تاسیس کردند. آیا وظیفه بانک‌ها این است؟ بانک‌ها چه ربطی به خرید فولاد و پتروشیمی دارند؟

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی گفت: دختر یکی از مسئولان خودروی ۳۵۰ میلیونی را با ۱۰۰ میلیون تخفیف به قیمت ۲۵۰ میلیون و با وام چهار درصد دریافت کرده، در حالی که در این مملکت فوق‌ لیسانس‌ها به دنبال نظافتچی بودن هستند. امروز اگر آقای خاوری نیست اما روحیه اشرافیگری او در بدنه مدیران اقتصاد جاری است.

خادمی با طرح این سوال که فرزند بیست و چند ساله مشاور رییس جمهور در شرکت زیرمجموعه وزارت اقتصاد چه می‌کند، اظهار کرد: اختلاس، قاچاق و تخلفات گسترده در گمرک بیداد می‌دهد. در سال‌هایی که آقای کرباسیان در گمرک بود چه گذشت که بازرسی پرده از قاچاق سازمان یافته ۱۵ تریلیون دلاری برداشت و چرا بایگانی گمرک و اسناد سال ۹۲ و ۹۳ آتش گرفت.

وی در پایان وضعیت بازار ارز را از دیگر نقاط ضعف عملکرد وزیر اقتصاد عنوان کرد و گفت: گفته می‌شود دولت برای پرداخت بدهی خود دلار را گران می‌کند.

هادی بهادری موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۰۹:۱۰

آقای کرباسیان لباس وزارتخانه اقتصاد به تن شما نمی‌آید

سید هادی بهادری در جایگاه موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد گفت: گلایه‌ای از رییس جمهور دارم. شأن وزارت اقتصاد در کابینه به هماهنگ کننده چند اداره تقلیق پیدا کرده است. ما انتظار داشتیم یک اقتصاددان در راس وزارت اقتصاد می‌بود. به بحث تخصص در این باره توجه نشده ما هر جا از متخصص استفاده نکردیم آسیب دیدیم.

وی افزود: ما به اقتصاد به اندازه فوتبال بها نمی‌دهیم. آقای رییس جمهور با وصله و پینه کابینه تشکیل نمی‌شود. اقتصاد کشور تئوری ندارد. وزیر اقتصاد نمی‌تواند سیاست‌های اقتصادی دولت را تبیین کند. آقای کرباسیان شما چرا پیشنهاد ریاست این وزارتخانه را پذیرفتید؟ شما که خودتان گفتید اقتصاد کلان نمی‌دانید، چرا این جایگاه را پذیرفتید؟ چرا در اردیبهشت‌ماه استعفا ندادید؟ چرا حداقل از مردم عذرخواهی نکردید؟

بهادری بیان کرد: می‌دانید مردم تحت فشار اقتصادی هستند؟ می‌دانید ریشه بیکاری و گرانی در وزارتخانه شما است؟ می‌دانید واحدهای تولیدی و اصناف ما یا توسط بانک‌ها گرفتار شده‌اند یا توسط اداره دارایی و مالیات شما؟ آیا می‌دانید چه بروکراسی‌هایی در بانک‌های شما حاکم است؟ آیا می‌دانید گمرک شما موجب شده امروز بسیاری از کالاهای تلنبار شده در مبادی گمرکی در حال فاسد شدن هستند؟ آیا می‌دانید قاچاق از مبادی رسمی و گمرکات در حال انجام است؟

وی ادامه داد: آیا می‌دانید کسانی که ۴۰ هزار سکه خریده‌اند مالیات نمی‌دهند، ولی یک بقال باید از دارایی‌ خود مالیات بدهد؟ آیا می‌دانید برخی از تولیدکنندگان در زندان هستند؟ آقای کرباسیان شما انسان خوش برخوردی هستید ولی لباس وزارت اقتصاد به تن شما نمی‌آید. نه توان هماهنگی تیم اقتصادی را دارید نه سیاست‌گذاری اقتصادی را بلد هستید. شما می‌توانید مدیر اقتصادی خوبی باشید، ولی وزیر اقتصاد خوبی نیستید.

بهادری گفت: از همکاران خواهش می‌کنم با رای به استیضاح بیش از این نگذارید اقتصاد آسیب ببیند تا از نخبگان برای این وزارتخانه استفاده شود هنوز تحریم‌ها آغاز نشده که به این روز افتادیم.

حاجی‌دلیگانی موافق استیضاح وزیر اقتصاد
۱۳۹۷/۰۶/۰۴ - ۰۹:۰۰

در دوران وزارت کرباسیان قدرت خرید مردم۵۰ درصد کاهش یافته است

حسینعلی حاجی دلیگانی در موافقت با استیضاح وزیر امور اقتصاد و دارایی بیان کرد: آقای کرباسیان یک سال از زمان رای اعتماد نمایندگان و ارایه برنامه کاری شما با شعار آزادی، امنیت و آرامش و پیشرفت بر اساس ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی به نمایندگان گذشت. بر کارگران و کشاورزان و کسانی که شغل نداشتند و معلمان و رانندگان چه گذشت. هر چه اندیشه کردم امروز از کجای اقتصاد برای شما بگویم بی نتیجه ماند. از گرانی مواد غذایی یا خودرو یا بازار عنان بریده ارز و سکه یا رکود تورمی که کمر تولیدکنندگان را شکسته یا عدم شفافیت و یا خروج سرمایه های هزاران میلیاردی. اینقدر لیست بلند بالایی شد تصمیم گرفتم از زبان و برنامه های خودتان که در مرداد ۹۶ به مجلس ارایه کردید، بگویم.

وی در ادامه بیان کرد: آقای وزیر یادتان هست که در برنامه‌ای که به مجلس ارایه کردید مهار تورم افسار گسیخته را از برنامه های دولت یازدهم اعلام کردید و گفتید رشد منفی اقتصاد در دولت مثبت شده است. مهار تورم در کنار احیای رشد اقتصادی سبب التهاب زدایی از اقتصاد شده و دیگر شاهد نوسانات شدید در بازار کالا و ارز و خدمات نیستیم.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس ادامه داد: شما گفتید ثبات نسبی در اقتصاد کشور حاکم شده است. اذعان کردید تورم افسار گسیخته‌ای که در برخی زمان ها از مرز ۴۰ درصد عبور کرده بود پس از ۲۶ سال در سال ۹۵ تک رقمی شده است. گفتید تورم گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها از ۴۱/۷ درصد در سال ۹۲ به ۸/۲ درصد در سال ۹۵ رسیده است.

وی در ادامه تصریح کرد: گفتید ضریب نرخ ارز به کمتر از پنج درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است. در بیان دستاورد دولت یازدهم اعلام کردید به گواه ارزیابان مستقل بین المللی در شاخص هایی مانند بهبود فصای کسب و کار و نواوری و شادی و کیفیت زندگی بهبود داشته ایم. گفتید جایگاه بین الملی کشور در شاخص آزادی اقتصادی ۱۳ پله و در فلاکت اقتصادی ۱۵ رتبه بهبود یافته است.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: اما شما که وزیر شدید دلار ۳۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسید و متوسط قیمت یک متر مسکن با حداقل ۶۵ درصد افزایش به متری ۸ میلیون تومان رسید. روزانه یک هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزودید. بالاترین میزان نقدینگی کشور یعنی ۱/۶ تریلیون تومان را تجربه کردیم. رشد اقتصادی را به ۳ تا ۴ درصد کاهش دادید. نرخ تورم نقطه به نقطه نشان می دهد در خردادماه به ۱۳/۷ رسیده است یعنی ۹۵ درصد افزایش قیمت داشتیم. این رشد در برخی زیربخش ها که تاثیر زیادی از تلقی مردم از تورم دارد بسیار قابل توجه است.

وی افزود: شاخص قیمت خوراکی ها و آشامیدنی ها هر ماه حدود ۹ درصد رشد داشته است. در یک سالی که شما وزیر شدید رتبه بهبودی فضای کسب و کار ایران چهار رتبه کاهش یافته است. در این یک سال قیمت خودرو ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است. فیمت سکه از یک میلیون و دویست به بالای چهار میلیون رسیده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پایان گفت: قدرت خرید مردم را حداقل ۵۰ درصد کاهش دادید. نقش شما در تهیه و ابلاغ بسته اول ارزی کشور چیست؟ اگر نقش داشتید بر چه اساسی مفاد آن را تهیه کردید. ۹ تا ۱۸ میلیارد دلار ارز کشور را به تاراج دادید و ۵۷ تن طلا و سکه را از دست دادیم. اگر نقش نداشتید شما چه وزیر اقتصادی هستید که در تیم اقتصادی دولت نقشی ندارید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۱
در انتظار بررسی: ۱۰۱
انتشار یافته: ۱۷۶
فقط پنجاه درصد؟؟
پاسخ ها
سبوس برنج شمال
| United States of America |
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
متاسفانه.

واقعا باید به حال خودم بابت رایم اشک بریزم که پشت دستمو داغ میکنم دیگه.............................
قمی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
مهدی و مصطفی کرباسیان در 24سال یعنی دولتهای هاشمی و خاتمی و روحانی در پستهای حساس وزارت اقتصاد و ریاست گمرک پدر اقتصاد کشور را درآوردند ولی دستگاههای نظارتی و مجلس فقط نظاره گر بودند.چرا؟؟
قمی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
مهدی و مصطفی کرباسیان در 24سال یعنی دولتهای هاشمی و خاتمی و روحانی در پستهای حساس وزارت اقتصاد و ریاست گمرک در اقتصاد کشور بسیار ناکارامد بودند ولی مسولین فقط نظاره گر بودند.
چرا؟؟
سامانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
بعد استیضاح ربیعی و کرباسیان الان مردم منتظر سومیش و اصلیش هستند
یعنی استیضاح خود روحانی
ناشناس
| Germany |
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
فرزندان مسئولین که به برکت موقعیت پدر از بالاترین امکانات رفاهی وآموزشی و تحصیلات این مملکت بهرمند بودند بجای خدمت ناکارامدی کردن و خود نیز آقازاده محصوب میشن.
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
احسنت بر حضرتی که امروز از فراکسیون امید استعفا دادی و آخرتش را فدای منافع حزبی و دولتی نکرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
منتظرم ببینیم با این کار صد تومان هم از قیمت دلار کاسته می شود یا به همین بهانه هزار تومان دیگر گران می شود ، وقتی خود رئیس جمهور در این مسائل کاره ای نیست تغییر وزیر چه دردی را دوا می کند ؟
ناشناس
| Germany |
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
ظاهرا همه فراکسیون ها در مجلس مخالف بودند !
مهدی
| Germany |
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
آقای قمی
درست است که از همان اول فساد موجود بود ولی نه اینچنین ،این بلا با تعویض نماینده ویا وزیر نتیجه نمیدهد .

فاسدان پشت پرده را افشا کنید و دستشان را کوتاه ،اگر میتوانید!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
چرا کسی وزیر صنعت رو که این همه بدبختی و گرونی در واردات قطعه و ماشین داشته رو استیضاح نمی کنند در عجبم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اصولگرایان می دانند کرباسیان پاشنه آشیل روحانیه. بخاطر همینم تمام تلاششونو میزارن که کرباسیان بمونه.
پاسخ ها
ابوذر
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
مگه جنبش بنفش استمرار جنبش سبز نیست ؟ چرا خود آقای روحانی رهبر بنفش ها پاشنه آشیل را بر نمی داره تا یه تودهنی به اصولگراها بزنه و نقشه شون را خنثی کنه ؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
آرین جون دم رقص کنسرتت گرم . بزن دست قشنگو برای تورم سه رقمیتون
احسنت به موافقان استیضاح
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
انشالله شام استیضاح وزیران راه و شهرسازی و وزیر نفت رو هم بخوریم صلوات...
استیضاح وزرا دردی از مردم دوانمیکنه .نمایندگان برای اینکه نشان بدند درفکرمردم اند وزیری را استیضاح میکنند یک عده بعدازاینکه ازوریر وعده ای میگیرند امضاخودراپس میگیرند وعده ای دیگه بازگشت حمایت از مردم براستیضاح پافشاری می‌کنند.این برنامه مشکلات مردم را برطرف نمیکنه بایدفکراساسی برای اقتصاد کرد
پاسخ ها
حسینی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
آقای پزشکیان عالمانه صحبت کردندآیاواقعا تمامی مشکلات فعلی پای وزیراقتصاداست بعضی هابامخالف خوانی قصددارندچهره اصلی وواقعی خودشان راپنهان کرده ومردم به گمراهی بکشانندوخودراتبرئه کنندزهی تأسف
قدرت مردم ۲۰۰ درصد کاهش یافته نه ۵۰ درصد، زیرا متوسط قیمتها ۲ برابر شده است
پاسخ ها
ناشناس
| Malaysia |
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
دانشمند!!! جنس دو برابر بشود یعنی 1000 تومن مثلا می شود 2000 تومن. پس اگر شما 2000 تومن داشتید الان به جای دو مودر از جنس مورد می توانید بخرید یعنی قدرت خرید نصف شده است. این که شما می گید 200 درصد کاهش یافته حرف عوامانه و بی معنایی است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
درستش اینه که قدرت خرید مردم به 1/3 کاهش پیدا کرده - یعنی بیشتر از 50 درصد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
برو یه کم ریاضیاتتو تقویت کن. قدرت خرید با تورم رابطه معکوس دارد. وقتی قیمتها دو برابر شود، قدرت خرید نصف میشود و اگر قیمتها سه برابر شود، قدرت خرید یک سوم میشود. مثلاً اگر شما قبلاً میتوانستید با 2000 تومان یک بربری بخرید، با دوبرابر شدن قیمت بربری، شما میتوانید نصف بربری بخرید و با سه برابر شدن قیمت بربری شما میتوانید یک سوم آنرا بخرید.
كس و كاري در مجلس نداره كارش تمومه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
نگران نباش، بزودی وزیر نفت و وزیر راه و شهرسازی که دو تا از پیرترین و سنتی ترین وزاری تاریخ هستند رو هم استیضاح می کنیم
در طی چهل سال قدرت خرید ملت از هفتاد ریال به یکصد و یازده هزار ریال کاهش یافت
پنچاه درصد پیش کش
تازه این کاهش قدرت چه ربطی به وزیر نگون بخت داره
کل مجموعه مقصره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
این رو هم در نظر بگیریم - درآمد متوشط هم بیشتر شده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
وزیر صنعت و معدن و تجارت از همه شون بدتره ایشون صدها هزار پراید به مردم قالب کرده و الان میگه گران شدن دلار یک فرصت و ارزشه
برخلاف شعاری که میدهید همه چیزمان وابسته به دلار است
بنظر من اصلا اندازه یک وزیر اقتصاد نیست واقعا منفعل و بی تاثیر و بدون عملکرد مثبت بود اقداماتش و بسیار کنددددددددددد
پاسخ ها
ناشناس
| Thailand |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
وزیری که نمی تونه اوضاع و احوال مسائل مرتبطه و مسئولیتهای محوله را بنحو جامعه پسند حل و فصل کند باید با ابراز احترام و پوزش از مردم استعفاء بده و بره

وزارت خانه دکّان تجارت و خانه خاله نیست
نمایندگان محترم هر چند سالی این برنامه (افزایش نرخ ارز ) تکرار میشود و چندگاهی پس از گرانی همه چیز عادی میشود و نرخ دلار هزار برابر شد !
لطفا کار اساسی در مجلس بکنید :
تکلیف شورای نگهبان را مشخص کنید ، مجلس خبرگان از افراد بارز دو مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی انتخاب شود بعدا افراد ذیصلاح واقعی کاندید خواهند شد.
قوانینی که به ضر مردم است بازنگری شوند بلکه با عدل و انصاف باشد و قیمت تمام شده کالا و خدمات در بخش دولتی و سود متعارف در بخش خصوصی را مد نظر قرار دهد.
ارگانها و نور چشمیها از اقتصاد حذف شوند و اقتصاد مردمی شود.
تخفیف 100میلیونی و الباقی اقساط4درصد! بعد ملت برای خرید یک پراید قظی جهت کار در اسنپ آنهم با دستمزد بخور و نمیر به هر دری میزنند....
این جلسه استضاح نیست، جلسه افتیضاح است!
گیریم که اینم رفت
دوره این نمایشا گذشته
از اون طرف هم ترامپ تحت فشاره و ممکنه به خاطر فرار از وضع موجود به ایران حمله کنه
چراکسی از ایشان در مورد اختلاس 13000 میلیاردی در بانک سپه و سه مورد تخلف مالی بزرگ دیگر نمی پرسه ؟!
چرا کسی نمی پرسه بعد از این اختلاس چرا مدیرعامل و عضو هیات مدیره بانک سپه که بیشترین تقصیر را در این قضیه به دلیل انتصاب مدیر ناتوان داشتند هنوز و به رغم بازنشستگی در جایگاه خود هستند؟!
چرا مدیرعامل ناکارامد بانک ملت را دوباره به بدنه سیستم بانکی و در کسوت عضو هیات مدیره به بانک سپه برگرداندند؟!
چرا کسی از ایشان در مورد عدم تغییر مدیران معامله گر و استفاده از نیروهای باانگیزه در نظام بانکی سوال میکنه؟!
چرا کسی از ایشان در مورد علت ارتقاء و انتصاب افراد غیر بانکی در جایگاه هیات مدیره بانک ها سوال نمیکنه؟!
تا کی به مردم ادرس غلط میدیم تا کی مردم رو بازی میدین تا کی مسکن تزریق میکنین؟ بابا مشکل ما وزیر نیست صدتا دیگه هم بیاد وضع همینه مشکل سیاستهای خارجی اشتباهیه که تعریف شده این استیضاح ها برای بستن دهن مردمه هیچ کارایی نداره وزیر که نمیتونه معجزه منه
روزي كرده كرباسيان وزير اقتصاد شد همه جا گفتم ايشون چه گلي به سر گمرك زده كه حالا وزير شده.مگر قحط الرجال است. اين هم ثمره انتخاب اين شخص به عنوان وزير اقتصاد توسط دولت تدبير!
پاسخ ها
ب
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
یارانه شما بعلت این پیش بینی خوب سه برابر شد . آفرین
با نام خدا .

با سلام .

استیضاح شخص رییس جمهور باید اتفاق بیافتد . چرا ؟

چون باید به ملت ایران توصیح دهند که چه بلایی بر سر طبقات متوسط و محروم جامعه آمده است .

از جمله بنده حقیر بی مقدار که در این اقیانوس ملت ایران محو هستیم و کسی هم به داد ما نمی رسد .

آن از وضع وحشتناک مسکن - وضع گرانی و هزینه های بسیار بالا .

از بین رفتن تشکیل خانواده برای جوانان چون هزینه ها بسیار زیاد است .
هیچ کس جرات ندارد بیش از یک اولاد داشته باشد در قشر جوان در سالهای اخیر .

ولیکن آقایان از بهترین مواهب زندگی برخوردارند .....
تمام بچه های آنها یعنی همین مقامات کشور در بهترین جا تحصیل میکنند در خارج .

ار بین رفتن طبیعت و آلودگی هوا ی کشنده در تهران و در کل کشور .

عدم نظارت کامل بر اقتصاد داخلی ... و بهم ریختن و بی ارزشی ریال ایران و ارز .


و صدها موارد دیگر که نمیتوانم بیان نمایم ..........
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
ما که از خدامون رییس جمهور استضاح بشه تا امثال شماها هم بدونید مشکل از کجاهاست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
برادر من
فکر می کنی با عوض شدن روحانی شما به آرامش و رفاه میرسی ؟ بدبختی امروز ریشه در اتفاقات و تصمیمات سالهای گذشته داره . روحانی و دولتش روی زخم رو باز کردن تا چرک و خون مونده در زخم بیاد بیرون .
خب می گذاشتید بسسسسسته حمایتی به مردم می دادند بعد استیضاح می کردید. خیلی چیز مهمی است و واقعا سفره ها را رنگین می کند!
آقا پیام مجدد زدم بگم ف ی ل تر شکنم روشن وگرنه امریکایی .. نیستیم والله بالای کامنت پرچم امریکا اومده
بد نیست عملکرد قبلی این بابا در گمرک نیز سنجیده میشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
در مجلس راجع بهش صحبت کردند. عملکرد ضعیفی داشته
تا زمانیکه مسئله رابطه با آمریکا حل نشده هیچ وزیر و یاوکیل نمی تواند مشکلات را حل کند. من کاری به کارایی وزیر ندارم ولی پاره کردن برجام توسط ترامپ که مشکلات و جهش قیمت ارز در حال حاضر ناشی از آن است به دولت مربوط نیست مربوط به نهادهای مافیایی قدرت هست که عملا در مدت اجرای برجام جلو سرمایه گذاریهای غربی بخصوص آمریکا ر گرفتند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
احسنت،واقعیت را باید گفت
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
خوب گفتی.مشکل خیلی ریشه دارتر از حرفهاست.باور کنید کسایی بیشتر از روحانی تصمیم گیری می کنند.
مهمترین جای اقتصاد که نمیخواهیم باور کنیم اینه که ما تولید کننده نیستیم و فقط تبدیل کننده ایم. در طول چهل سال کدام صنعت مادر ایجاد شده است. فقط ملزومات را تبدیل میکنیم به چیزهای دیگه که اون هم وارداتیه و یا دستگاه تولید مواد اولیه وارداتیه پس کلا به دلار وابسته ایم و مردم را لطفا جیگر فرض نکنید.
ما كه قبلا گفته بوديم كه بهتر بود همان موقع استعفائ ميداديد ضمن اينكه كرباسيان مدير سنتيست و به درد وزارت نميخوره
یک شوکی بهش بدن ولی استیضاحش نکنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
شوک رو باید به وزیر نفت و وزیر راه و شهرسازی داد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
دیر گفتی!
بر فرض عدم راي اعتماد مجلس ، وزير منتخب بعدي كيست؟ چه برنامه اي دارد؟ هماهنگي بين او و ساير دستگاههاي مرتبط چگونه خواهد بود؟
شما که می دانستید لباس وزارت برای بدن ایشان بزرگه چرا تایید صلاحیتش کردید؟ شما نفر اولی هستی که باید از مردم عذر خواهی کنی!
اگر اون دنیایی وجود داشته باشه ....واقعا نمایندگان و مردم یک دقیقه فکر کنن برای رضای خدا اگر یک دوره و یک سال از این 40 سال اقتصاد ایران قابل باشه ...
همه سرکاریم
پاسخ ها
سی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
شک نکن همش برای شو که بگن مثلا ما داریم کاری می کنیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
فعلا که بابای یک آقازاده بیکار شد ....خخخخ
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
آفرین جان مطلب همینه که فرمودید
دختر یکی از مسئولان خودرو ۳۵۰ میلیونی را با ۱۰۰ میلیون تخفیف به قیمت ۲۵۰ میلیون و با وام چهار درصد دریافت کرده، در حالی که در این مملکت فوق‌ لیسانس‌ها به دنبال نظافتچی بودن هستند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
نگران نباش! بزودی وزیر مسکن هم استیضاح می شود
باید منتظر باشیم ببینیم کدوم نماینده موافق این وضعیت اقتصادی هست امیدوارم وضعیت با رفتن وزیر مناسب بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
خیالت راحت هیچ اتفاقی نخواهد افتاد
دولت دارد مثل چین سیاست کاهش ارزش پول را دنبال می کند ولی نمی داند این به تنهایی تنها راه بهبود وضعیت کار و اشتغال مملکت نیست. کم کار است دولت کم کار
کرباسیان مقصر اوضاع فعلی نیست. او شخص برجسته و صادقی است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
خییییلیی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
آفرین
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
خخخخ
با سلام به پیر به پیغمبر اقای کرباسیان در حد مدیر کل است نه وزیراقتصاد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
کدام یک از وزرای این دولت در حد وزیر هستند؟؟؟
مملکت پیر و فرسوده هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
مملکت نه!

دولت و عوامل اجرایی و مدیران
دولت روحانی در رابطه با اقتصاد کشور به شدت منفعل عمل کرده است و احساس میکنم نه تنها راضیند که فکر میکنند هنوز هم باید این روند ادامه داشته باشد تا به هدفشان که مثلا تثبیت ارزش واقعی ریال و دلار است برسند. البته آخر سال نهایتا تورم 19 تا 20درصدی را اعلام و بصورت پلکانی با فریب قشر ضعیف تر و چاپیدن بیشتر قشر ضعیف ،حساب کتابهایشان درست در بیاید.
اعلام تورم واقعی میماند برای روزهای انتخابات رییس جمهور بعدی.کما اینکه رقم واقعی تورم در دولت احمدی نژاد (41%) را روحانی اعلام کرد.سهم مردم از این انفعال ها و نابلدی مسئولان اقتصادی هم،همان خرد شدن استخوان زیر بار تورم است.
این استیضاح فقط برای اینست که مجلس به مردم بگوینچد کاری کرده و گر نه بخاری از این نمایندگان و .کدهایی که لابلای حرفهای آنهاست بلند نمیشود
استیصاح دردی از مردم را دوا نمیکند. مگر با استیصاح قدرت خرید مردم بالا میرود؟
ملاک و معیار سنجش رضایت عموم مردم است.
کاهش ارزش پول ملی باعث شده موردتمسخر و تعرص جوانهای عراقی واقع شویم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
باشه
مردم ناچارند خودروی بی‌کیفیت پراید را با ۳۶ میلیون تومان بخرند آیا این عدالت است؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
نه نیست
اگر آقای کرباسیان خود را لایق این سمت می داند چرا در طی این چند هفته سعی در حفظ سمت خود هستند !!!؟؟؟؟؟
یکی از مرکز آمار بپرسه مبنای اندازه گیری درصد تورم چطوریه که قیمت اجناس سه برابر شده ولی تورم زیر 10 درصده ؟ نکنه برای محاسبه تورم هم فرمول جدیدی کشف کرده اند ؟ که مثل آمار بیکاری در دوره احمدی نژاده ؟ که می گفت هر کسی نیم ساعت در ماه کار کنه بیکار محسوب نمیشه . این فرمول جدید رو ببرید ثبت جهانی کنید تا ازتون ندزدیدند .
با نام خدا .

با سلام .

هر شخصی که قدرت گرداندن مملکت را ندارد خودش باید استعفا دهد . نیازی به استیضاح نیست .


خودش اگر با مردم باشد میتواند تشخیص دهد که درست راه را رفته یا نه .

اگر با ماهی 1 میلیون و دویست هزار توان با یک خانواده یک نفره میشود زندگی کرد ........یا مثل یک سگ باید زندگی کرد .

هیچ کارگری جرات ندارد در رستوران غذا بخورد ........رستورانها فقط برای افراد پولدار ساخته شده است .

بیمارستانها ی خوب فقط برای افراد پولدار است .....

بیش از 90 درصد طبقات متوسط و ضعیف مریض هستند ...........از جمله خودم ..........

همه ما سوء تغذیه داریم ..........در طبقات خودمان ....یعنی متوسط و به پایین .

آقا ما ایرانی هستیم به هر حال در این کشور زاده شدیم .............شیعه دوازده امامی هستیم ........

چرا توزیع عادلانه ثروت در کشور انجام نمیشود ..........

اینهمه جوان کشته شدند در راه این مملکت کم بود ............باز هم باید کشته شوند تا دیگران به زندگی ننگین میلیاردی خود ادامه دهند ...........
اتفاقا مالیات طلاق باید افزایش پیدا کند.
اتفاقا مالیات طلاق باید افزایش پیدا کند.
اگه دشمنان نبود .مسئولین باید مشکلات رو گردن چه کسی می انداختن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
دشمن فرضی
اي كاش كاركنان وزارت اقتصاد هم نظرات خود را اعلام مي كردند .البته اگر چنين شجاعتي را دارند!
اگر برکنار شود سکه 500 هزار تومان گران میشود . حالا گفتم ببینید.
حیف آن رای که که به شما نمایندگان و به حسن روحانی دادیم غلط بکنیم با هفت جدمان که دیگه رای بدیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
خدا کنه شماها دیگه رای ندید. تمام مردم و بدبخت کردید حالا مثل طلبکارها صحبت می کنید. بنفش و سبز
آقای پژشکیان فقر و گرسنگی و بیکاری و گرانی هفته دولت و هفته ملت نمی شناسد وقتی وزیری کارایی ندارد هر روزش برای مردم هزینه است پس به جای اینکه دنبال تعارف کردن باشیم و امروز و فردا کنیم بهتر است کمی هم به فکر مردم باشیم
اقتصاد ما اقتصاد مولدی به حساب نمی آید.
بیشتر حول و حوش تقسیم ثروت و نه تولید ثروت می چرخد.
برای تقسیم ثروت هم برداشت از نفت و معدن و محیط زیست و جون مردم استفاده شده است.
بجای پیش گیری بر درمان متمرکز است و بیشتر مدیریت بحران می کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
احسنت یک نظر واقعی
چرا تو کشورهای همسایه که جنگه و داعش و طالبان هست ارزش پولشون سقوط نمیکنه؟؟؟؟؟ ا
سلام..پراید 38 میلیون..خداحافظ
اگر وزیر اقتصاد عوض شد همه چیز حل میشود ؟ این حرف ها نیست مشکل جای دیگری است عوامل خارجی مانند تحریم ها که دست کشور نیست عوامل داخلی بخش کوچکی از آن در حیطه وزارت اقتصاد است .
چه راحت میگه درطول یکسال مشکلات رو نمیتونم حل کنم پس چرا وزیر شدی ؟؟؟برای حقوقش ودرآمد؟؟چند قرن نیاز داری برای حل مشکلات؟؟؟
یادش به خیر یادتان است زمان انقلاب چی شعار میدادیم . بر فرض این هم عوض شد چه تاثیری به حال مردم و بدبختیهای مردم دارد.
بابا زودتر خبر را به روز کنید وزیر بر کنار شد و تمام .خداروشکر بعدی رییس جمهور است درود بر وکلای واقعی مردم
پزشکیان : قوای سه‌گانه و سخنرانان پشت منبر در رسیدن به چنین نقطه‌ای مقصر هستند
با عنایت به قاعده:«إقرار العقلاء علی أنفسهم جائز» آقای پزشکیان به عنوان نایب رئیس اول مجلس چرا تا کنون برای اینکه به این وضعیت اسفبار نرسیم کاری کردید ؟ چرا نمی گذارید یکی از مقصرین اصلی مؤاخذه شود ؟ چرا جناب کرباسیان که استیضاحش قطعی شده بود و احتمال رفتنش زیاد است در آستانه استیضاح 20 حکم انتصاب صادر می کند
باور فرماييد اين فشارهاي اقتصادي بيست درصدش مربوط به تحريم آمريكاست بقيه اش برمي گرده به سياستهاي نادرست مديران ارشد مثلا دلار جهانگيري مثلاموازي كاري نوبخت با وزارت اقتصاد مثلا بلدم بلدم هر دولتي كه فكر ميكنند ... آسمون ... فقط اينها افتادند بابا مگر بقیه .. مدل اقتصادي نداشتند ما فقط چوب اين حضرات را مي خوريك كه از زمان تولدشان به هر نحوي مدير آفريده شده اند
مجلس وزیر اقتصادرا برکنار کرد بهتر است عمل کرد ایشان در گمرک هم بررسی شود
آقای پزشکیان عزیز شرایط امروز را با شرایط جنگ مقایسه نکن اصلا خیلی هم بی ربط هست این شرایط که شما به خاطر یه وزیر ناکارآمد امروز همش داری از زمان جنگ حرف میزنی بس کن تو را خدا مردم را درک کن صندلی ها وفادار نیستن قیامتی خواهد بود.
امیدواریم یومین میر استیضاح شده،وزیر آموزش و پرورش باشد۰
خبر خوبی بود. الان نوبت وزیر صمت شد.
وزیر ناتوانی بود.
اولا همه مقصر هستند
ثانیا وزیر اقتصاد و کل کابینه حتی رئیس جمهور هم این بحران را در کشور بوجود آورنده اند البته بقیه هم به اندازه دولت یا حتی بیشتر مقصرند.
ثالثا در کشور ما هرکس گناه را به گردن دیگری و در نهایت به گردن آمریکا می اندازند. ما نمی دانیم که آمریکا هیچ غلطی می تواند بکند یا نکند؟!!!!!
به درک
او فقط یک گمرک چی بود. اقتصاد بلد نبود.بنده تعجب می کنم چطور ایشان وزیر شد.
یعنی واقعا اون ۱۲۱نفر مخالف ، اونجا تو مجلس نشستن و از این وضع اقتصاد و اوضاع اقتصادی کشور و مردم خبر ندارن حتما دیگه ، چرا بیخود صندلی رو اشغال کردند.
اقاي نماينده موافق استيضاح؛
-اولا اگر قرار باشد هروًزيري هر موقع احساس كرد اوضاع خرابه استعفا بده كه هركسي ميتونه هر مقامي رو اداره كنه.
-ثانيا وقتي شما ديدين اوضاع اقتصادي داره خراب ميشه چرا اين اقا رو بموقع كنار نگذاشتين.
اسامی نمایندگان موافق وزیر را اعلام کنید مردم بدانند نمایندگانشان چه می کنند
121 نفر مخالفت باید معلوم شود چه کسانی هستند.
استیضاح ایشان کار درستی بود هر چند مشکلات اقتصادی بنیادی است و ایشان تنها مسئول مشکلات بوجود آمده نیستند. ولی این بی تفاوتی و بی تدبیری دولت نسبت به اقتصاد باید یک جوری جواب داده بشه. ای کاش مجلس زودتر دیست بکار میشد.
الیاس حضرتی نماینده مجلس در جریان استیضاح وزیر اقتصاد گفت: ما تنها کسی که دستمان میرسد وزیر اقتصاد است وگرنه باید رئیس جمهور، آقای جهانگیری، نهاوندیان٬ سیف٬ نیلی و نوبخت را استیضاح می‌کردیم.... هنوز دیر نشده
پس آخوندی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خود روحانی چیییییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
آخوندی رو گل گفتی
هوووورا مشکلات مملکت حل شد.
هورا هووووورا
اگر اينها كه گفته شده از زبان نمايندگان محترم حقيقت داشته باشد و مقصر آن آقاي كرباسيان باشد قطعاً بايد طبق قانون اعدام شوند
کاش شریعتمداری هم برکنار شود
خوشبحالش کاش منم وزیر میشدم بعد چن سال استیضاح میشدم میرفتم استرالیا
تمام وزرا و دولت را هم بزنید و کسی دیگری از همین سیستم بیاید بازهم هیچ فرقی نمیکند .
دوباره یک نفر دیگر از همین سیستم فقط جابجا میشوند خواهد امد و نتیجه هیچ فرقی نمی کند .
تا دیر نشده تغییرات اساسی و ریشه ای را شروع کنید
بهر صورت استیضاح خوب بود و میبلایست یک نفر میرفت.
نمایندگان شما را به خدا قسم بخاطر ملت درست کار کنید و قوانین را اصلاح کنید و ملت راندوشید
خدا میدونه دوباره سر از کدام وزارتخانه دربیاره اینها مادام الکار هستند
دوستان من اصلا مطالب بالا درمورد استیضاح وزیر اقتصاد رو نخوندم ولی حقش بود برکنار بشه.ولی حرف من اینه من بعنوان یک معلم از نمایندگان استدعای عاجزانه دارم وزیر ناکارامد اموزش و پرورش را هم استیضاح و برکنار کنند..لازم به توضیخ نیست که این قشر تاب تحمل وضع این بار گرانی را ندارند.
با رأی نمایندگان مجلس، وزیر اقتصاد برکنار شد!
کی بشه برای وزیر صنعت
وزیر کاره ای نیست
نفر بعدي بايد شريعتمداري باشه
وزیر که هیچ کل دولت و رییس جمهور هم عوض بشوند هیچ تغییرمثبتی در اقتصاد و معیشت مردم اتفاق نمی افتد پس لطفا آدرس غلط به مردم ندهید بودجه سال ۹۷ را نگاه کنید تا ببینید پول ها کجا می رود اگر قرار بر استیضاح باشد فقط دولت و رییس جمهور نیستند که باید استیضاح شوند.
خبر خوبی بود ، هر چند نوش دارو بعد از مرگ سهراب بود.
حالا که نوبخت و دیگر هم حزبیاش رفتنی نیستند کاش میشد روحانی رو هم بیرون کرد
از تابناک انتظار دارم در باره ورود خودرو توسط فرزند ایشان تحقیق کند کار خبرنگار حرفه ای همین است
دست نمایندگان درد نکنه.به امید استیضاح روحانی تا بفهمه چه بر سر ما اورده
اون 121 مخالف را معرفی کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
واقعا باید معرفی بشن !
توي اين مملكت رئيس جمهور هيچكاره است
تنها راه نجات مذاكره با امريكا و حل كردن اختلافات با امريكاست
به روسيه و چين هم الكي باج ندهند
با يك رفراندم تصميمش را هم به مردم واگزار كنيد تا ژست ضد امريكايي مسولين هم خراب نشود
رفراندم
پاسخ ها
ناشناس
| Pakistan |
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
مردم مردم که اطلاعاتشون از تلگرام برمیدارن مردمی که دهن بین هستند مردمی که قالیباف برداشتن یکی اوردن یک هزارمش هم نیست تا بحث می کنی چون نمیتونن جواب بدن توهین میکنن مگه مردم سیاست مدارن مگه همه چی رفراندوم میکنن چرا امریکا بخاطر این همه نظامی گری خرج های گزاف رفراندوم نمیکنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
بخواب بابا ادای آدمهای همه چیزدون را در نیار
ناشناس
| Saudi Arabia |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
کاش امیر کبیر زنده بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
اصلا معلوم نیست که به کی رای دادی. شماها کی از رو میرید؟
قدم مثبت بعدی استیضاح وزیر راه وشهرسازی است به دلایل واضح
احکام جدید صادره توسط کرباسچیان سیا سیس حداقل با این کار یکسالی عواملشان در سیستم اقتصاد نفوذ دارند علی برکت الله
ببخشید مگر اقتصاد وزیر هم داشت؟
پاسخ ها
علی اکبر کرم زاده
| Turkey |
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
داشت که به این فلاکت نمی افتاد.
باید لیست اون پنجاه درصدی که مخالف استیضاح بودن رو دراورد و به خاطر سپرد. باید گریه کنیم به حال خودمان چه دستهای پشت پرده است الظهر من الشمس است که کرباسیان مصوب این مشکلات اقتصادی است
اقتصاد از قالب سنتی خارج شده است و مدلهای پیشرفته تری در جهان جاری هست.آقای کرباسیان انفعالی تر از انفعال ذاتی دولت اقدام کرد.استیضاحش منافع بالایی دارد و در بازار اثر مثبت خواهد گذاشت.بخش خصوصی به وی اعتماد نداشت و خود اعتماد بخش خصوصی از کل عملکرد نظارتی بازار بالاتر است.بنابراین هزینه استیضاح خیلی کمتر از فایده آن هست.هرچند خود آقای روحانی مسبب این عدم ثبات مدیریتی هست.
تغییر وزیر که هیچ ، تغییر ریس جمهور هم در وضعیت مردم اصلاحی ایجاد نمیکنه.....
یعنی الان دلار بر میگرده 3500 تومان که در بودجه تصویبی مجلس؟
مجلس در مقابل دولت قرار گرفته. کاش دولت درک کنه
حالا نمایندگان باید اصرار کنند که وزیر اقتصاد پیشنهای چند شرط داشته باشد
۱- مدرک معتبر بدون هرگونه شائبه و بدون سهمیه اقتصاد از مقطع کارشناسی داشته باشد
۲- فاقد دیدگاههای کمونیستی و شبه کمونیستی باشد
۳- پولدار و ثروتمند یا فقیر و بدبخت نباشد
۴- برنامه مدون و کاملاً مشخص برای اقتصاد ایران داشته باشد
۵- باورهای تندروانه و انقلابی نداشته باشد
۶- خوبشاوند سران نباشد
۷- فاقد سابقه نظامی گری در هر سطح و شکل و حتی کوتاه مدت باشد
۸- تعهد کند که مدیران نالایق اقتصادی را بدون تردید و ملاحظه برکنار کند
روحانی رو استیضاح کنید. ما هم دیگه عمرا رای بدیم.
پس كي فرهنگ مسئولين مملكت بالا ميره كه خودشون وقتي ميفهمن مفيد نيستن محترمانه برن كنار مثل كامرون
چرا اينقدر با چنگ و دندون به پست و مقام مي چسبند كه بعد با استيضاح كنار برن.
بنظرشما كدوم رفتن با ارزش تره!!!؟؟؟؟
چراغ بگیرید دستتون و اقای طیب نیا را پیدا کنید . کرباسیان بدرد وزیر شدن نمی خورد کاری به چپ و راست هم ندارم. دو شریعتمداری ها را از کار برکنار کنید . مسوول کیهان و وزیر ضد صنعت را .
رفتني بايد برود و مفسدين اقتصادي هر چه زودتر به سزاي اعمالشان برسند، گزينش هايي و انتصاباتي كه براساس پارتي انتخاب مي شوند وضع مملكت اینطور میشود ، در مملكت دلسو نداريم ،‌
تفرات بعدی وزیر صنعت و خود رئیس جمور است که استیضاح بایدبشه
نفر بعدی طبق برنامه احتمالا حجتی یا رحمانی فضلی است تا نوبت خود روحانی برسد .
ای کاش تو این همه مسئولین مملکت 2تا مسئول مثل امیر کبیر داشیم وضع ما این نبود
خدارا شکر !ایشا.بعدشم خود نمایندگان مجلس
خداوند متعال از تمام مسببین این وضع وخیم اقتصادی نگذرد انشا.....
به امید روزی که این تیتر رو درباره عباس آخوندی ببینیم.
در دولت دوم آقای روحانی به غیر از زنگنه و ربیعی و آذری جهرمی هیچ کس شایستگی وزارت ندارد.
ممنون از نمایندگان
انشاالله باهمت ایشان ناکارامدان از دولت بروند بیرون.
این همه درآمد نفتی و این همه منابع ایران جزو فقیرترینها بابا برید با آمریکا مصالحه کنید تموم شه این وضعیت اصلا چرا اینقدر بیخودی درگیرین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
اجازه نمیدهد
دوره این بازیها تمام شده الکی یکی رو استیضاح کنید بگید مشکل اینه یاباامریکامذاکره کنید یاباهاش بجنگیم به اون خدا نون سرسفرمون دیگه نیست
وزیری که استیضاح بشه و رای نداره نباید بعدش شغل دولتی بگیره
فقط همین! یعنی یه نفربیادوبابی تدبیریهاش ملت روبه خاک سیاه بنشونه بعدفقط استیضاح بشه وبره!بایدبعدازاستیضاح محاکمه بشن
اینقدر دولت را تضعیف نکنید دود آن بچشم همه خواهد رفت در مسایل پیش آمده شاید دولت ده درصد مقصر باشد
تنها مسولی که با رای مستقیم مردم انتخاب شده ریس جمهور است ( اگر چه به نحوی تایید صلاحیت در سیستم حکومت ایراد وارد است ) نماینده ها که بیشتر آنان حداکثر رای تا صد هزار بیشتر ندارند بجز نماینده های تهران ،صلاحیت استیضاح ریس جمهوری را ندارند ؟ اما اصل قضیه این است که یک کودتای سیاسی ،اقتصادی ، فرهنگی برای برکناری ریس جمهوری شکل گرفته است ،که همهٔ خسارت آن به مردم عادی وارد میشود ؟ یادش بخیر آقای قالیباف گفتند که همهٔ امکانات کشور در اختیار ۴٪ از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران است ،و ۹۶٪ باقی مردم ایران ،کاره ای نیستند ؟و از آنان بعنوان ابزار استفاده میشود ؟ آیا دولت ،و مسولین اقتصادی ،و اطلاعاتی قادر به افشای نام افرادی که دلار ،و ارزهای دیگر خارجی ،وسکه های طلا را از بازار اقتصاد ایران جمع کردند ،و بخشی از آنرا به خارج منتقل نمودند ،و بخشی را هم احتکار کرده اند نمیتوانند افشا کنند ؟ همهٔ‌افرادی که در بازار ارز ،و سکهٔ طلا فعالیت میکنند به هزار نفر نمیرسند ؟ چرا ،ریس کل بانک مرکزی ،نام این افراد را افشا نمیکند ؟ آیا دستهایی پشت پرده هست ؟ اگر چه دولت روحانی در دور دومش بیش از ۵۰٪ افراد جامعه را به فقر مطلق کشانیده است ،،
اینقده ضعیف داریم که اصلا نوبت وزیر ناکارامد آموزش و پرورش نمی شه
انشالا که نمایندگان فکری به حال این وزارت خانه ضعیف هم بکنند و این وزیر رو هم بردارند
سلام من بازنشسته با گرانی اخیر بدیخت شدم و پیش زن وبچه شرمنده ام چون ارزش پول من از نصف کمتر شده است لطفا به مسوولین اعلام بفرمایید فکری به حال ما نماییند با تشکر
پاسخ ها
امیر عباس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
به مسئولین بگویند که فکری به حال من و شما بکنند؟ تا زمانی که منتظریم حتی حرفمان را دیگران بززند وضع همین است. خب مرد حسابی خودت بلند شو و کاری بکن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
حالا شما باز هم تا اینجا زندگی خود را اداره کرده اید و بازنشسته شده اید. زن و بچه دارید.
ما جوانان که شرمنده زن و بچه ی نداشته که هیچ، شرمنده پدر و مادرمان شده ایم که با این سن و سال به جای اینکه کمک حالشان باشیم، بار اضافه ای بر دوششان شده ایم.
این استضاح خیلی دیر صورت گرفت.تازه اگه ادم مناسبی بجاش بزارن.مشکل گرونی برا حل بشه مهمه برای مردم نه امدن و رفتن ادما
حالا ایشان می توانند با فراق خاطر به هیات مدیره شرکت هایی که عضوشان هستند بپردازند جالب آنکه در کسوت رییس گمرک شرکتی که ایشان عضو هیات مدیرهش بود واردات داشت
پراید 38 تومن . علی برکت الله . . . میگفتیم رئیسی بیاد مملکت به قهقرا میره ولی فهمیدیم ...
مجلس باید ضعف قانون گذاری و نظارت خود را هم ببیند. هرچند در دولت ضعف انتصابات و مدیریتی حاکم بر سایر مشکلات است.
بیشتر وزیران روحانی ضعیف هستند. بدتر از همه اخوندی و بطحایی هستند.که مردم را بیچاره کرده اند
من دیگه به هیچکس رایی نمیدم نه اصلاح طلب نه اصولگرا
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی