کد خبر: ۷۹۲۷۴۰
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸ 23 April 2018

خزانه داری کل کشور برای عمل به دستور رئیس جمهور برای شفاف سازی هزینه های بودجه برای مردم، اقدام به انتشار جداولی از پرداختهای ۱۵۷۷ دستگاه اداری در فروردین ماه کرده است. این گزارش در حالی منتشر شده که وقتی با جداول رو به رو میشویم تنها دو سرفصل حقوق و مزایای مستمر که مربوط به 31 استان کشور می‌باشد و همچنین سرفصل سایر هزینه های اجتناب ناپذیر در آن ذکر شده است.آمار و ارقامی که بنابر شواهد و قرائن نتوانست کارشناسان اقتصادی را نسبت به شفاف شدن پرداختها قانع کند.

به گزارش فارس، رئیس جمهور بر اساس دستوری به وزیر اقتصاد ماموریت داد تا تمام پرداختی‌های خزانه در دسترس عموم قرار گیرد و مشخص شود که چه تعداد دستگاه و به چه میزان اعتبار از محل بودجه عمومی دریافت می‌کنند.

طبق گزارش سامانه جامع خزانه‌داری الکترونیکی، پرداخت‌های نقدی مربوط به حقوق و مزایای مستمر و سایر هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر مربوط به 1577 دستگاه که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند، منتشر شده است.
این گزارش فاقد رقم کل پرداختی هزینه‌های جاری تا تاریخ دوم اردیبهشت سال 97 است و نیز هزینه مربوط به طرح‌های عمرانی نیز در آن منتشر نشده است که در صورت شفاف شدن این بخش‌ها می‌تواند شفافیت پرداختی‌ها و میزان مصارف دستگاه‌های مشمول را ارتقاء دهد.

طبق این اطلاعات، وزارت اقتصاد برای فروردین ماه سال جاری بیش از 4 میلیارد و 798 میلیارد تومان حقوق و مزایای کارکنان پرداخت کرده است.

همچنین زیرمجموعه این وزارتخانه شامل سازمان سرمایه‌گذاری‌ و کمک‌های فنی اقتصادی 482 میلیون تومان، پژوهشکده آمار اقتصادی 71 میلیون تومان، سازمان امور مالیاتی 101 میلیارد و 915 میلیون تومان و گمرک 18 میلیارد و 143 میلیون تومان حقوق و مزایا و سایر هزینه‌های اجتناب ناپذیر تا دوم اردیبهشت ماه دریافت کردند.
سیدرحمت‌الله اکرمی معاون نظارت مالی وزیر اقتصاد و خزانه‌دار کل کشور پیشتر اظهار داشت: بر اساس دستور شماره 129560 رئیس‌جمهور در خصوص تکریم حقوق شهروندی و ابلاغ ضوابط اجرایی بودجه 1397، کلیه پرداخت‌های مرتبط با هزینه‌های عمومی دولت از امروز در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. به دنبال دستور صریح رئیس‌جمهور و ماموریتی که وزیر امور اقتصادی و دارایی به این معاونت محول کرد، طی ماه‌های اخیر زیرساخت‌ها و مقدمات این موضوع فراهم شد که از امروز مورخ شنبه، اول اردیبهشت 1397 عموم مردم می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی وزارت امور اقتصادی و دارایی به آدرس www.mefa.ir تحت عنوان «گزارش پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور» در جریان جزئیات‌های پرداخت‌های دولت از محل بودجه عمومی کشور قرار گیرند.

رونمایی خزانه‎داری از طنز سال ۹۷

به گزارش تسنیم؛ خزانه داری کل کشور در حالی اقدام به انتشار جداولی از پرداختهای خود در فروردین ماه برای عمل به دستور رئیس جمهور برای شفاف سازی هزینه های بودجه برای مردم کرده است که انتشار این جدول با عنوان "هزینه های اجتناب ناپذیر" بیشتر به طنز شبیه است.

در حالی که خبر دسترسی عموم مردم به پرداختهای خزانه داری در مقیاس وسیع در رسانه ها انعکاس یافت، اما در عمل اطلاعات این گزارش نتوانست کارشناسان اقتصادی را نسبا به شفاف شدن پرداختها قانع کند.

بر این اساس، بر خلاف انتظار افکار عمومی وقتی به وب سایت وزارت اقتصاد که مورد اشاره خزانه دار کل کشور بود مراجع می کنیم با جدول زیر رو به رو میشویم که تنها دو سرفصل در آن ذکر شده است. این دو سر فصل عبارتند از حقوق و مزایای مستمر که مربوط به 31 استان کشور می‌باشد و همچنین سرفصل سایر هزینه های اجتناب ناپذیر.
در خصوص سرفصل دوم خزانه داری کل کشور بایستی توضیح دهد که از انتشار ارقام مربوط به پرداختهای این سرفصل با عنوان غیر شفاف چه هدفی را دنبال کرده است.

از سوی دیگر انتظار افکار عمومی این بود که وقتی بعد از سالها خزانه داری کل کشور از رویه چندین سال خود یعنی تاکید بر محرمانگی آمارها خارج شده و رویکرد جدیدی را در دستور کار خود قرار داده است، بایستی به شکل همه فهم تر، دقیق تر و با جزییات بیشتر به انتشار ارقام پرداختی اقدام کند. متاسفانه در گزارش اخیر خزانه داری چنین رویکردی دیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد وزارت اقتصاد در راستای شفاف شدن عملکرد خود نسبت به رویه انتظار گزارشها تغییر اساسی ایجاد کند.

جزئیات کامل پرداختی به 1577 دستگاه از سوی خزانه داری را از اینجا دریافت کنید.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: