کد خبر: ۷۹۲۷۳۸
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵ 23 April 2018
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه فشار خون و کلسترول بالا، همچنین دیابت در بروز بیماری‌های قلبی نقش زیادی دارد، گفت: ۳۰ درصد مردم دچار فشار خون بالا بوده و این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد نمی‌دانند مبتلا به این مشکل هستند.

به گزارش فارس، عباسعلی کریمی در نخستین مراسم مجمع سلامت استان تهران اظهار داشت: سلامت یک مقوله مهمی به شمار رفته که در جمهوری اسلامی ایران به آن یک نگاه ویژه شده و مجمع سلامت نیز بر همین اساس تشکیل شده است.

وی افزود: وزارت بهداشت تمام مقوله سلامت را نمی‌تواند کنترل کند و تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد موضوع سلامت در حیطه وزارت بهداشت است و در بیشتر از ۷۰ درصد عوامل تعیین‌کننده سلامت خارج از وزارت بهداشت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران به بیشترین علت مرگ و میر زیر چهل سال و بالای پنجاه سال اشاره کرد و گفت: بیشترین عامل مرگ و میر در افراد زیر چهل سال تصادفات است که سال گذشته علی‌رغم اقدامات پیشگیرانه ۱۶ تا ۲۰ هزار نفر جان خود را در تصادفات از دست دادند و ۱۰ تا ۱۵ درصد این آمار مصدوم شدند.

کریمی گفت: وزارت بهداشت در موضوع تصادفات تنها مبحث درمان را برعهده داشته در حالی که عواملی مختلفی همچون امنیت جاده، خودرو، فرهنگ، آموزش، سوخت و... همه در بروز تصادفات و یا پیشگیری از آن می‌توانند دخیل باشند.

وی گفت: حتی اگر ما تمام تخت‌های بیمارستان را اختصاص به مصدومان تصادفات دهیم مشکل حل نمی‌شود و باید به مؤلفه‌های پیشگیرانه در قبل از تصادفات توجه کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: در افراد بالای پنجاه سال، بیماری‌های قلبی عامل بزرگ مرگ و میر است که سه مسئله سن، جنس و ژنتیک است و نمی‌توان در این زمینه جهت پیشگیری اقدامی انجام داد، ولی فشار خون، دیابت و کلسترول بالا قابل پیشگیری بوده و باید این موضوع را مدنظر قرار داد.

کریمی اظهار داشت: ۳۰ مردم ما فشار خون دارند و این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد مردم نمی‌دانند دچار این مشکل هستند، همچنین دیابت امروزه آمار بالایی را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی گفت: کشور فنلاند در شش سال گذشته به راحتی از رتبه اول بیماری‌های عروق کرونر به رتبه ۵ و ۶ تنزل پیدا کرده، ولی متأسفانه ما در این زمینه صعود یافته‌ایم.

کریمی خاطرنشان کرد: مصرف الکل و دخانیات، اضافه وزن و کمی تحرک نیز در بروز بیماری‌های قلبی مؤثر است، بنابراین همه باید دست به دست هم دهیم و با اجتماعی کردن سلامت جهت کاهش این بیماری‌های گام برداریم.
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: