کد خبر: ۷۷۸۰۰۱
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰ 27 February 2018
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پیشرفت کشور در مقایسه با پیش از انقلاب و نظام های گوناگون به ویژه در عدالت در جهان خوب بوده اما با آرمان هایمان و آنچه که اسلام از ما خواسته است، فاصله داریم.

به گزارش تسنیم، محمدجواد ایروانی در گفتگوی ویژه خبری افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی نمی خواهند سرنوشت انقلاب ایران به دیگر انقلاب های جهان دچار شود و عقب گرد داشته باشد، بنابراین خواهان نهادینه شدن عدالت در جامعه هستند.

وی گفت: البته شاخص های عدالت در مقایسه با پیش از انقلاب بهبود یافته که از جمله آن کاهش ضریب جینی از 49 صدم به 37 صدم و کاهش فاصله درآمدی 10 درصد بالایی جامعه به 10 درصدی پایین جامعه از حدود 20 برابر به 12 برابر است.

ایروانی افزود: البته در دو سال اخیر وقفه ای در این موضوع ایجاد شده است و فاصله طبقاتی از 12 برابر به 14 برابر افزایش یافته است.

وی گفت: درآمد سرانه 53 درصد جمعیت کشور بیش از 20 هزار دلار در سال است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: فروش نفت پیش از انقلاب 6.1 میلیون بشکه بود که اکنون به دو و نیم میلیون بشکه کاهش یافته است.

ایروانی گفت: درآمد سرانه پیش از انقلاب 10 هزار و 800 دلار بود که تا پایان سال 2017 میلادی به 16 هزار و 395 دلار افزایش یافته است.

وی افزود: بر اساس اعلام بانک جهانی، ایران در برقراری عدالت ، بالاتر از امریکا، روسیه و ترکیه است و در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل رتبه ایران را که در ابتدای انقلاب 110 بود به 62 کاهش داده است.

ایروانی گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس این آمار بالاترین رشد را در میان یکصد کشور داشته است.

وی افزود: 48 درصد افراد بالای 50 سال در ابتدای انقلاب باسواد بودند که به 98 درصد افزایش یافته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تعداد دانشجویان کشور از 12 هزار نفر در ابتدای انقلاب به 4.4 میلیون نفر رسیده و 9 هزار و 200 استاد تمام وقت به 63 هزار استاد افزایش یافته است.

ایروانی با بیان اینکه در ابتدای انقلاب 223 دانشگاه در کشور وجود داشت، افزود: اکنون 2515 دانشگاه داریم و رشد علمی کشورمان که در ابتدای انقلاب 150 بود به رتبه 17 در جهان رسیده است.

وی گفت: در منطقه در رشد علمی مقام نخست را داریم اما چگونگی استفاده از این موضوع به برنامه ریزی مسئولان نیاز دارد.

ایروانی این پیشرفت ها را زیرساخت های ایجاد عدالت در کشور برشمرد و افزود: 14 میلیون تحصیلکرده در کشور وجود دارد که باید برای کارآفرینی آنها ظرفیت سازی کرد.

وی گفت: اگر مدعی عدالت هستیم نباید رشد اقتصادی کشور فقرزا باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مسئولان باید برای پیشرفت اقتصادی جامعه طوری برنامه ریزی کنند که به بسته های کمکی برای فقرا نیاز نباشد.

ایروانی گفت: رشد اقتصادی باید همراه با عدالت و ساختاری و مبتنی بر گسترش تولید باشد.

وی افزود: اگر در کنار تولید، واردات افسارگسیخته داشته باشیم، تولید ، تهدید و برای عده ای انحصار ایجاد می شود.

ایروانی با بیان اینکه در اسناد بالادستی مشکلی وجود ندارد ، گفت: اما در اجرا مشکل داریم.

وی افزود: یارانه ها باید بر اساس درآمد خانوارها پرداخت شود اما اکنون این موضوع رعایت نمی شود و این عین بی عدالتی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هدف از هدفمندی یارانه ها؛ افزایش تولید بود اما درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها را به بخش تولید ندادیم.

ایروانی پرداخت سهام عدالت را بزرگترین کار برای خصوصی سازی دانست و افزود: پس از ارائه سهام عدالت، بهانه جویی ها آغاز شد در حالی که سهام عدالت مال مردم است اما دولت طوری رفتار می کند که انگار سهام عدالت واگذار شده است.

وی گفت: مسئولان شیرین ترین سهام را سهام عدالت می نامند اما نمی گویند چرا این سهام بازدهی نداشته است.

ایروانی افزود: مسکن مهر نیز طرح بسیار خوبی بود و کسانی که خواب مسکن می دیدند با بهای اندک صاحب خانه شدند، ولی به مسکن مهر خیلی کم لطفی شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: باید به جای خدشه به کارهای خوب، درباره آنها هم افزایی داشته باشیم.

ایروانی گفت: در حوزه اقتصاد نیازمند کار بیشتری هستیم و باید از خام فروشی جلوگیری کنیم.

وی افزود: نهادهای انقلابی یک و نیم درصد تولید ناخالص داخلی کشور هستند اما رسانه های خارجی فضاسازی سنگینی بر ضد آنها انجام می دهند و می گویند این نهادها مالیات نمی دهند.

ایروانی گفت: آنها برای بزرگ کردن فعالیت های اقتصادی این نهادها می گویند 50 درصد جی دی پی یا تولید ناخالص داخلی کشور برای نهادهای انقلابی است.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
صندوق توسعه ملی تنگه هرمز اسماعیل هنیه جان بولتون نفتکش سازمان بنادر و دریانوردی محمد حسن گنجی آیت الله جنتی