بازدید 3073
معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان گفت: سند کمیته مشترک نظارت بر آتش بس و آئین کاری این کمیته در دومین اجلاس بین المللی سوریه در آستانه نهایی شد.
کد خبر: ۶۶۸۳۱۲
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸ 17 February 2017
خبرگزاری صدا و سیما نوشت: معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان گفت: سند کمیته مشترک نظارت بر آتش بس و آئین کاری این کمیته در دومین اجلاس بین المللی سوریه در آستانه نهایی شد.
حسین جابری انصاری در ارتباط تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما اظهار داشت: اجلاس آستانه ۲ در دو روز گذشته مجموعه ای از نشست های دو جانبه و تخصصی داشت و امروز بعدازظهر هم نشست عمومی این اجلاس برگزار شد.

وی ادامه داد: مذاکرات نهایی توسط هیئت های سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در قالب کنفرانس ۲ انجام و این سند امروز نهایی شد.
جابری انصاری گفت: این ۳ کشور در مذاکرات آستانه یک توافق کردند برای تثبیت آتش بس ایجاد شده در سوریه، این کمیته ۳ جانبه را ایجاد کنند و در بیانیه اجلاس آستانه ۱ بر تشکیل این کمیته تأکید شد .

وی افزود: آئین کاری این کمیته نظارت در قالب اجلاس آستانه ۲ شکل گرفت و به توافق هر سه کشور رسید.

سرپرست هیئت ایران در نشست آستانه، تحکیم رژیم آتش بس، تقویت اقدامات اعتمادساز میان طرفین و بحث درباره همه مسائل مرتبطی را که می تواند به مذاکرات سوری سوری کمک کند از اهداف اساسی این کمیته بیان و اضافه کرد: این کمیته جلسات منظمی خواهد داشت و نظارت بر آتش بس را پیگیری می کند .

جابری انصاری افزود: مذاکرات آستانه روندی طولانی است که آغاز شده اما به نظر می رسد در مجموع، گام های نخست آن مطمئن برداشته شده است .

وی درباره علت تأخیر هیئت ترکیه و معارضان سوریه برای شرکت در این اجلاس گفت: آنچه که توسط ترکیه اعلام شد دلایلی فنی بود و تأخیر در وصول دعوت های آن ها برای آستانه ۲ و گرفتاری وزارت امور خارجه آنها در ارتباط با سفر منطقه ای رئیس جمهور ترکیه بود.

معاون عربی و آفریقا وزیر امور خارجه ادامه داد: در طول دو روز گذشته مجموع نشست های تخصصی برگزار شد و با رسیدن هیئت ترکیه نتیجه این نشست ها در قالب سه جانبه نهایی شد و نشست عمومی اجلاس بعدازظهر امروز با حضور سه کشور ضامن روسیه، ترکیه و ایران و هیئت اعزامی دولت سوریه و هیئت اعزامی از سوی گروه های مسلح برگزار شد.

سرپرست هیئت ایران در نشست آستانه با بیان اینکه در نشست عمومی در مقایسه با نشست کنفرانس آستانه یک فضای آرام تر و دوستانه تری حاکم بود، گفت: قرار گرفتن طرف های سوری دولت سوریه و گروهای مسلح پیرامون یک میز و در کنار یکدیگر در کنار سه کشور ضامن ، تحول مثبت بود.

جابری انصاری افزود: در مجموع دو کار در قالب اجلاس آستانه انجام شده است یکی اینکه تثبیت آتش بس و تعیین کمیته نظارت بر آتش بس که همه جزئیات مرتبط با آتش بس را پیگیری خواهد کرد و بر موارد نقض نظارت خواهد داشت و دوم، نظارت سه کشور اصلی موثر در تحولات سوریه برای تسهیل گفتگوهای سوری سوری جدی میان دولت و گروه های اپوزسیون سوریه در جهت رسیدن به توافق که به بحران این کشور پایان خواهد داد.

وی گفت: همه مسایل مرتبط با آتش بس، تثبیت آن و ایجاد آشتی درسوریه در قالب نظارتی که مشخص شد در دستور کار قرار خواهد گرفت.

جابری انصاری افزود: یکی از مواردی که در آئین کار کمیته سه جانبه مورد تاکید قرار گرفت تعیین همه جزئیات مربوط به آتش بس به ویژه جداسازی گروه های سوری که به روند آشتی و آتش بس پیوسته اند با گروه های النصره و داعش است .

سرپرست هیئت ایران در نشست آستانه ادامه داد: اجرای این بند یکی از مهمترین زمینه هایی است که اگر با جدیت اجرا شود اقدامی بزرگ به سمت آشتی و آرامش در سوریه خواهد بود و مخالفت را به معنای مسالمت آمیز و سیاسی آن در روند آشتی ملی تبدیل خواهد کرد و اقدامات و گروه های تروریستی را در انزوا قرار خواهد داد.

جابری انصاری افزود: اجلاس آینده آستانه بر اساس توافق اولیه ای که در مشورت های دیپلماتیک نهایی خواهد شد در کمتر از یک ماه دیگر برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 بندر ماهشهر عبدالحمید ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی
آخرین اخبار