بازدید 11059
در حالی که انسان تا حد انقراض نسل به شکار ماموت ها ادامه داد، اما نسلی از این جانوران پر هیبت در جزیره ای متروک و منزوی در آلاسکا برای 5 هزار سال دوام آوردند. اما در نهایت سرنوشت شوم آنها انقراض کلی نسل ایشان بود.
کد خبر: ۶۱۱۵۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۰ 04 August 2016

در حالی که انسان تا حد انقراض نسل به شکار ماموت ها ادامه داد، اما نسلی از این جانوران پر هیبت در جزیره ای متروک و منزوی در آلاسکا برای 5 هزار سال دوام آوردند. اما در نهایت سرنوشت شوم آنها انقراض کلی نسل ایشان بود.

به گزارش «تابناک» آن گونه که به نظر می رسد، تشنگی چیزی بوده است که آخرین نسل از ماموت هایی که در جزیره «سنت پل» آلاسکا زندگی می کرده اند را از میان برده است. در حالی که این نسل از جانوران برای مدت زمان بسیار طولانی بقا و دوام داشته اند، بسیاری از محققان همواره به دنبال این پرسش بوده اند که به راستی چه چیز منجر به انقراض نسل آنها شده است.

آخرین نسل ماموت ها از تشنگی تلف شدند!

تحقیقات جدیدی که از سوی دانشمندان دانشگاه «فیربانکس» آلاسکا صورت گرفته است گویا در نهایت پاسخی قطعی برای این پرسش پیدا کرده است: تشنگی و عدم دسترسی به آب گوارا و قابل آشامیدن 5 هزار و 600 سال قبل این جانوران را از روی زمین محو کرد.

بر اساس یافته های این مطالعه، این جزیره که در منطقه ای میان روسیه و آمریکا واقع شده، هیچ رودخانه ای ندارد و همچنین از داشتن فصل بهار محروم است. شرایط جوی این جزیره آب و هوایی خشک را رقم زده و بالا آمدن سطح آب دریا منجر به کاهش منابع آب آشامیدنی و شور شدن منابع محدود آب شده است.

این مطالعه در حالی صورت گرفته است که بقایای ماموت ها در این جزیره متروک در حالی در قرن هجدهم و در سال 1787 یافته شد که پیش از آن هیچ انسانی به این جزیره قدم نگذاشته بود و منابع غذایی نیز برای تغذیه ماموت ها به نظر در این منطقه فراوان بوده است. اما با این همه نسل ماموت ها در این منطقه منقرض شده بود که خود سؤال اساسی در مورد چرایی آن برای دانشمندان به جای گذاشت.

دانشمندان با مطالعه ایزوتوپ ها و میکروب های به جا مانده در بقایای رسوبی نزدیک آب های آشامیدنی این منطقه در یافتند که بالا آمدن سطح آب دریا منجر به کاهش منابع آبی و شور شدن آنها شده است. در واقع جزیره سنت پل بقایای پل خاکی میان آمریکا و روسیه بوده است که به مرور زمان بالا آمدن سطح آب منجر به جدا شدن آنها از یک دیگر شده است.

آخرین نسل ماموت ها از تشنگی تلف شدند!

این مطالعه یادآور می شود، در حالی که ماموت ها در حال مبارزه با افزایش گرمای هوا و کاهش مناطق قابل زیست برای گونه خود بوده اند، کاهش شدید کیفیت آب آشامیدنی در پی فعالیت های شدید خود آنها نیز این شرایط را وخیم تر کرده است. پروفسور «ماتیو وودلر» که یکی از محققان این مطالعه است، اشاره کرده که شخصا اقدام به نقاشی تصویری از این شرایط وحشتناک که ماموت ها با آن درگیر بوده اند کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ایام فاطمیه اکبر طبری دی بیاسی کوبی برایانت طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر طرح تعیین سقف طلاق
آخرین اخبار