اقدام رژیم بحرین در سلب تابعیت «شیخ عیسی قاسم»، رهبر شیعیان بحرین، وزارت خارجه آمریکا را هم به واکنش وادار کرد.
کد خبر: ۵۹۹۴۵۵
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۹ 21 June 2016
وزارت خارجه آمریکا هم به اقدام رژیم بحرین در سلب تابعیت از رهبر شیعیان این کشور واکنش نشان داد.

به گزارش فارس، «جان کربی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در بیانیه‌ای لغو تابعیت این روحانی برجسته را محکوم و ادعا کرد که اقدام رژیم منامه موجب نگرانی واشنگتن شده است.

در این بیانیه آمده است: «کماکان از اقدام حکومت بحرین برای سلب خودسرانه تابعیت شهروندانش، نگرانی عمیق داریم.»

این بیانیه به علاوه از عدم فراهم‌سازی امکان دفاع برای شیخ عیسی قاسم در برابر اتهامات وارده و صدور حکم از طریق فرایندهای قانونی غیرشفاف، ابراز نگرانی می‌کند.

بیانیه‌های ایران درباره بحرین اهانت‌آمیز بودند


از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه ایران را به صدور بیانیه‌های «اهانت‌آمیز» علیه رژیم بحرین متهم کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه بیانیه‌های ایران خطاب به بحرین در واکنش به لغو تابعیت «شیخ عیسی قاسم»، رهبر شیعیان بحرین را «اهانت‌آمیز» خواند.

وی این اظهارات را در واکنش به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس بیان کرد که درباره دلیل اقدام مشابه ایران و آمریکا - بر خلاف عربستان سعودی-  برای محکوم کردن اقدام رژیم بحرین در سلب تابعیت از این روحانی برجسته سوال کرده بود.

وزارت کشور بحرین روز دوشنبه با متهم کردن «شیخ عیسی احمد قاسم» به «تبلیغ طائفی‌گری و فتنه‌انگیزی در بحرین» اعلام کرد که تابعیت وی را لغو کرده است.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام رژیم بحرین را محکوم کرد. سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز روز دوشنبه هشدار داد که در صورت هرگونه تعدی به شیخ عیسی قاسم بحرین با مقاومت مسلحانه بی‌سابقه‌ای روبرو می‌شود که اسقاط این رژیم گوشه‌ای از تبعات آن خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای از لغو تابعیت روحانی برجسته بحرینی انتقاد کرده است.

عربستان سعودی که همانند رژیم بحرین اقدام به سرکوب مخالفان و شیعیان در کشورش کرده از تصمیم منامه اسقبال کرد.

جان کربی، گفت: «هیچ رابطه جدیدی بین ایران و آمریکا در مسائل عظیم‌تر وجود ندارد... من در این اتفاق خاص، تغییری در رابطه ایران و آمریکا نمی‌بینم و هدف ما هم این نبود که به جایی برسیم که با یک گروه یا گروهی دیگر، همصدا شویم.»

 وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «و من می‌خواهم به این اشاره کنم که من از همه بیانیه‌های ایران اطلاع ندارم، اما دو تا از آنها بود که آنها را خواندم و بسیار اهانت‌آمیز بودند و ما به هیچ عنوان با آن همرأی نیستیم.»

کربی افزود: «بنابراین وقتی که لفاظی‌های گزنده‌ای که ایران از آن برای ابراز ناخشنودی‌اش استفاده می‌کند در نظر گرفته شوند اینکه آیا ایران از لحاظ نگرانی‌هایش درباره این اقدام با ما موافق است یا نه، تا حدی نامربوط است.»

وزارت کشور بحرین روز دوشنبه با متهم کردن «شیخ عیسی احمد قاسم» به «تبلیغ طائفی‌گری و فتنه‌انگیزی در بحرین» اعلام کرد که تابعیت وی را لغو کرده است.

کارشناسان پیش از این از موج حذف نهایی مخالفان و نابودی انقلاب در بحرین ابراز نگرانی کرده و تصریح کرده‌اند دولت این کشور طی دو ماه گذشته فشار بر معارضان را به صورت بی حد و مرزی افزایش داده است.

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: