بازدید 4409

یونسی: دولت در شرایط بد مالی است

کد خبر: ۴۷۸۳۴۴
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۵ 24 February 2015
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفت: انقلاب ما نشان داد که ما لیاقت آن را داریم که محور تقریب و وحدت جهان اسلام باشیم و می توانیم این موضوع را در عمل نشان دهیم و دست رد به سینه تنگ نظران بزنیم و بدانیم آنها کم هستند ولی هیاهوی زیادی دارند در حالی که جامعه ما خواستار وحدت است و ما می توانیم از حصار توهمی که آنها برای ما ایجاد کرده‌اند خارج شویم و پرواز کنیم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین یونسی در نشستی با عنوان«ارتباط با مسوولان حوزه مناسبات شیعه و سنی» در دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار کرد: دولت یازدهم با شعار اعتدال و جهان عاری از خشونت و همچنین وحدت و انسجام ملی آغاز به کار کرد و دانشگاه مذاهب اسلامی از مهمترین و یا تنها مرکزی است که در جهت انسجام ملی و اسلامی و وحدت حرکت و عمل می‌کند.

وی افزود: اگرچه دولت در شرایط بد مالی است اما سعی می کند در این راستا کمک های خود را داشته باشد و ان‌شاء‌ الله اساتید و مسئولان و دانشجویان این دانشگاه کمک می کنند تا این تحولات و تدابیر عملیاتی شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در ادامه با بیان اینکه این روزها شاهد مشکل تفرق در جهان اسلام هستیم و این موضوع متاسفانه به یک فرهنگ تبدیل شده است گفت : هم اکنون مسائلی مثل تکفیر و جنایت‌هایی که صورت می گیرد و همچنین جنگ های داخلی از جمله بدعت‌هایی است که وارد جهان اسلام شده است و به اندازه ای عمیق و ریشه‌دار بوده که برای مقابله با آن هزینه داده شده است.

یونسی خاطر نشان کرد:‌ خیلی ها جمهوری اسلامی را متهم می کنند و می گویند که جمهوری اسلامی به اصل تقریب و وحدت اعتقادی ندارد و در این راستا به صورت تاکتیکی، پوششی و موقت عمل می کند و این موضوع را هم افراطیون اهل سنت و هم شیعه می‌گویند. برهمین اساس خیلی ها می گویند که بالاخره ما ناچاریم با هم از باب اضطرار کنار بیاییم. چرا که باید مقابل دشمن ظاهر را حفظ کرد. در واقع می خواهند ما تظاهر کنیم که وحدت داریم آن وقت که دشمن از بین رفت دوباره به جان هم بیفتیم. در حالی که موضوع وحدت یک موضوع مصلحتی کوتاه مدت و یا تاکتیک نیست بلکه استراتژی و هدف ما قلمداد می شود.

وی با تاکید بر اینکه رسیدن به اهداف مهم اسلامی از طریق وحدت و تقریب امکان پذیر است و این راه را می توان امکان وصول برای اهداف عالیه اسلام دانست اظهار کرد: کسانی که این موضوع را نمی فهمند کسانی هستند که اهداف جهان‌شمول اسلام را قبول ندارند و مسلمانان را یک جمع معدود و اکثریت جهان اسلام را خارج می‌دانند و این جاست که تکفیر تولید می شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی همچنین خاطر نشان کرد: امام (ره) حداقل ده سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع تقریب و وحدت را بیان کردند و بیش از دو دهه است که مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید داشتند و آن را به عنوان استراتژی و نه یک تاکتیک انتخاب کردند و حتی بر این اساس می فرمایند اهانت به مقدسات دیگر مسلمانان حرام است.

یونسی صراط مستقیم را صراط تقریب عنوان کرد و گفت:‌ در تقریب است که مسلمانان جان می‌گیرند و اگر این رویکرد نباشد اکثر مسلمانان خارج می شوند ضمن این که باید این نکته را مدنظر قرار داد که اگر دشمن هم نداشته باشیم و به تمام اهدافمان هم برسیم باز هم باید وحدت داشته باشیم. چون با وحدت توحید محقق می شود و مهمترین معروف دعوت به تقریب و ضدش بزرگترین منکر است.

وی با بیان این موضوع که فردی که دم از تقریب و وحدت می زند خود باید مواظب باشد که قربانی نشود، گفت: در جهان اسلام یک فضای اختناق و استبداد فکری ، تهجر و انجماد فکری و مذهبی حاکم است و اگر کسی دم از وحدت و تقریب بزند گویا بدعتی را مطرح کرده است . در ایران اسلامی نیز هر کس دم از وحدت و انسجام بزند نزدیک‌ترین دوستان و رفقایش شروع به تخریب و تهمت زدن علیه او می‌کنند و آرام آرام کاری می کنند که فرد موضوع را رها کند. چنانچه که سال گذشته که ما تازه کارمان را شروع کردیم مولانا اسحاق مدنی با یک دلسوزی به من فرمودند« ملاحظه هم بکنید» و این گفته ایشان به خاطر این بود که دیده بودند قبلی‌ها به چه سرنوشتی گرفتار شدند.

یونسی با اشاره به بخش‌هایی از بیانات مقام معظم رهبری درخصوص وحدت گفت: هر کس صدایش برای وحدت بلند شود صدایش را خفه می کنند و اصلا هر جا که ایشان در مورد این موضوع مطالبی ایراد فرموده‌اند آن مطالب شهید شده است و البته در این راستا رسانه ملی هم جفا می کند و همه اینها به خاطر این است که فرهنگ ضد تقریب نهادینه شده است و این فاجعه‌ای است که جهان اسلام را به بند کشیده و زمینه را برای رشد گروه‌های تروریستی، افراطی و تکفیری فراهم کرده است و یا اینکه باعث شده عده‌ای از اسلام خارج شوند.

وی با اشاره به سخنان رئیس دانشگاه تقریب و مذاهب مبنی بر اینکه در این دانشگاه تحولاتی آغاز شده است، گفت: چرا از الان باید این تحولات آغاز شود، برای اینکه نمی گذارند . روزهای اول می گفتند که باید این دانشگاه تشریفاتی باشد و همچنین می گفتند که نباید علم اهل سنت بالا برود. در حالی که باید گفت آنجا که جهالت وجود دارد ترس وجود دارد و آنجایی که علم باشد خطر نیست.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی ادامه داد: جامعه اسلامی امروز به دلیل عقب ماندگی علمی و همچنین عقب ماندگی از فهم اسلام به فاجعه خشونت آمیخته شده است. در حالی که هر چه دانش و دانشمندان بیشتر باشند تعصب کمتر خواهد بود. همچنین باید دانست نبایدها یک جایی به تکفیر و یک جایی به خشونت تبدیل می شود.

وی گفت: ما باید به گذشته برگردیم و ببینیم که عمده و اکثریت مفاخر شیعه و سنی از ایران بوده‌اند چنانچه سعدی و مولوی ،حافظ و فخر رازی و غزالی ایرانی هستند و ما به آنها افتخار می کنیم.

وی در ادامه با مورد توجه قرار دادن جایگاه دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار کرد: تعداد دانشجویان اهل سنت در این دانشگاه به نسبت دانشجویان شیعه باید پنجاه پنجاه باشد و در سمت‌های اداری و بحث‌های علمی در این دانشگاه باید تقریبی عمل کرد. اینکه دلمان را خوش کنیم که این دانشگاه شعبه داشته باشد اما استاد و محل نداشته باشد شایسته نیست. همچنین کادر علمی این دانشگاه باید قوی باشد و همه علمای تقریبی به این محل وصل باشند و در واقع این دانشگاه حلقه وصل همه تقریب‌اندیشان شود.

یونسی همچنین گفت: انقلاب ما نشان داد که ما لیاقت آن را داریم که محور تقریب جهان اسلام، محور توسعه جهان اسلام و وحدت جهان اسلام باشیم و می توانیم این موضوع را در عمل نشان دهیم و دست رد به سینه تنگ نظران بزنیم و بدانیم آنها کم هستند ولی هیاهوی زیادی دارند در حالی که جامعه ما خواستار وحدت است و ما می توانیم از حصار توهمی که آنها برای ما ایجاد کردند خارج شویم و پرواز کنیم.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # مبطلات روزه # دعای روز نهم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی