تکنیک های بازاریابی و فروش در ایران
      
«دلار ایالات متحده» یا «ارز» دقیقا جایی است که میتواند محل بحث باشد، بحثی که مدت هاست طرح نشده است. بازار ارز در ایران و برای خریدار آماتور معادل همان «دلار ایالات متحده» است. خریدار آماتور؛ همان کسانی که احتمالا با انگیزه‌های سوداگرانه و در پی کسب سود وارد بازار ارز میشوند
کد خبر: ۲۲۴۷۸۸
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۷ 05 February 2012
بر خلاف آنچه ممکن است تصور شود، نه دلار آمریکا، نه دلار استرالیا و نه یورو رتبه‌های اول رشد قیمت ارز را از آن خود نکردند، بلکه این یوان چین، دینار کویت و دینار عراق است که بیشترین رشد قیمت‌ها را داشتنه‌اند

روزنامه آرمان در شماره امروز به بررسی تغییرات قیمت هجده ارز مهم بازار ایران پرداخته است. نکته جالب این گزارش آن است که ارز کشور دوست و برادر«چین» بیشترین رشد قیمت در بازار تهران را داشته و به بیانی ریال ایران بیشترین کاهش ارزش را در برابر یوان چین داشته است. این روزنامه در همین باره نوشته است: «بر خلاف آنچه ممکن است تصور شود، نه دلار آمریکا، نه دلار استرالیا و نه یورو رتبه‌های اول رشد قیمت ارز را از آن خود نکردند، بلکه این یوان چین، دینار کویت و دینار عراق است که بیشترین رشد قیمت‌ها را داشتنه‌اند»

عرضه کننده و سیاستگذار کلان دلار آمریکا بانک مرکزی است، اما این بانک در قیمت سایر ارزها دخالت چندانی ندارد؛ لااقل به اندازه دلار! خریداران ارز هم احتمالا نمیدانند سود فقط در دلار آمریکا نیست و رشد قیمت این پول خارجی در بازار ایران در رده‌های خیلی پایین قرار دارد و هستند پول‌هایی که طی سال‌های اخیر رشد‌هایی تا سه برابر رشد قیمت دلار داشتند.

بانک مرکزی و دستگاه تبلیغاتی دولت بخواهد و نخواهد، تلاطم بی سابقه بازار ارز طی نزدیک به یک ماه اخیر چیزی نیست که بتوان آن را جو سازی نامید. موضوع انقدر فراگیر شد که حتی صدا و سیما نیز در میدان وارد شد. دستگاه قضا به اخلالگران بازار ارز هشدار داد و… اما آیا واقعا دولت و رسانه‌های وابسته به آن اراده‌ای برای کنترل قیمت دلار دارند؟

«دلار ایالات متحده» یا «ارز» دقیقا جایی است که میتواند محل بحث باشد، بحثی که مدت هاست طرح نشده است. بازار ارز در ایران و برای خریدار آماتور معادل همان «دلار ایالات متحده» است. خریدار آماتور؛ همان کسانی که احتمالا با انگیزه‌های سوداگرانه و در پی کسب سود وارد بازار ارز میشوند، این افزایش تقاضای ناگهانی که خیابان منوچهری را چنین پر رفت و آمد کرده به نظر نمی‌رسد عادی باشد و الا بازرگان و مسافر که فقط دو –سه ماه اخیر به وجود نیامدند، سالهاست بودند و هستند… این اضافه تقاضا احتمالا با هدف سود به بازار  ارز نگاه می‌کند.

در اینجا نگاهی داریم به تغییرات قیمت ارز‌های مهم بازار ایران در نیمه بهمن ماه ۴ سال اخیر و رشد قیمت آنها را در بازار آزاد با قیمت حال حاضر(نیمه بهمن ۱۳۹۰) بررسی کردیم.

۱۸ ارز مهم در بازار ایران یعنی:  دلار آمریکا، دلار کانادا، یورو، پوند انگلستان، دلار استرالیا، فرانک سوئیس، کورون سوئد، کورون نروژ، کورون دانمارک، یکصد ین ژاپن، دلار هنگ کنگ، رینگیت مالزی، لیر ترکیه، ریال عربستان، دینار کویت، درهم امارات، دینار عراق و یوان چین در این نوشته مورد بررسی قرار گرفتند. با این توضیح که از این بین، قیمت نیمه بهمن سال ۸۶ دلار هنگ کنم، نیمه بهمن ۸۶ و ۸۷ رینگ مالزی، نیمه بهمن ۸۶ لیر ترکیه و یوان چین در دسترس نبوده و سایر سالها مورد بررسی قرار گرفتند.

 


طی ۵ سال: کاهش ۸۶ درصدی ارزش ریال در برابر ارزهای جهان

تنها دلار آمریکا نیست، دلار آمریکا ارز مهم و رایجی در سطح جهان است اما پول ملی کشورمان در مقابل سایر ارز‌های جهان نیز تحقیر شده است! میانگین درصد رشد ۱۸ ارز اثر گذار در بازار تهران در نیمه بهمن ماه امسال در مقایسه با زمان مشابه در سال ۱۳۸۶ نشان میدهد، ریال طی این مدت به طور متوسط ۸۶ درصد در برابر ۱۸ ارز اثر گذار در بازار تهران تضعیف شده است. طی ۱۲ ماه از نیمه بهمن سال ۱۳۸۹ تا نیمه بهمن ماه ۱۳۹۰ نیز ارزش ریال نزدیک به ۵/۶۲ درصد در برابر این ۱۸ ارز که مخلوطی از اهم ارزهای جهان هستند کاهش یافته است. میانگین کاهش سالانه ارزش پول ملی کشورمان در برابر ارزهای مهم بازار تهران،  طی پنج سال اخیر ۳۵/۲۳ درصد بوده است.

بیشترین و کمترین رشد‌ها طی یک سال گذشته

بر خلاف آنچه ممکن است تصور شود، نه دلار آمریکا، نه دلار استرالیا و نه یورو رتبه‌های اول رشد قیمت ارز را از آن خود نکردند، بلکه این یوان چین، دینار کویت و دینار عراق است که بیشترین رشد قیمت‌ها را داشتنه‌اند.

تلاطم اخیر بازار ارز تقریبا طی سال‌های گذشته بی سابقه است و اتفاقا همین تغییرات نیز بیشتر مورد توجه خریداران قرار دارد. در نیمه بهمن ماه امسال در مقایسه با زمان مشابه سال قبل بیشترین رشد قیمت ۱۸ ارز مورد بررسی در اینجا از این قرار است:

یوان چین ۵/۸۸ درصد، دینار کویت۱۶/۸۷ درصد، دینار عراق ۲۷/۷۱  درصد، دلار استرالیا ۴۰/۷۰  درصد، فرانک سوئیس  ۱۰/۶۸ درصد، رینگیت مالزی ۶۸  درصد،  دلار کانادا ۵۰/۶۲  درصد، ریال عربستان  ۰۱/۶۱ درصد، دلار آمریکا  ۱۸/۶۰ درصد،  پوند انگلستان  ۶۵/۵۹ درصد،  دلار هنگ کنگ  ۲۵/۹۲ درصد،  یکصد ین ژاپن  ۰۹/۵۹ درصد،  یورو ۱۴/۵۶  درصد،  درهم امارات ۶۰/۵۴  درصد،  کورون نروژ   ۶۳/۵۲ درصد، کورون دانمارک۷۴/۵۱  درصد،  کورون سوئد ۰۵/۴۷  درصد و  لیر ترکیه  ۷۱/۴۵ درصد.

دلار آمریکا؛ میانگین رشد سالانه: ۳۹/۱۹ (۱۹ممیز۳۹) درصد

دلار آمریکا؛ بیشترین تقاضا و بیشترین حاشیه را نسبت به سایر ارزها دارد. قیمت هر دلار در نیمه بهمن ۱۳۸۶  برابر ۹۳۴ تومان بوده، این قیمت با رشد ۶۷/۵ درصدی در نیمه بهمن ۱۳۸۷ به ۹۸۷ تومان میرسد، در نیمه بهمن سال بعد یعنی ۱۳۸۸، قیمت دلار نسبت به سال ۸۷ حدود ۲/۲ درصد رشد میکند و به رقم ۱۰۰۹ تومان می‌رسد. رشد قیمت دلار در نیمه بهمن سال ۸۹ نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۵۱/۹ درصد رشد داشته و به ۱۱۰۵ تومان میرسد. در حال حاضر قیمت هر دلار در بازار آزاد ۱۷۷۰ تومان ثبت شده که نشان دهنده رشد بیش از ۶۰ درصدی آن نسبت به زمان مشابه سال قبل است.

بر اساس آنچه گفته شد قیمت دلار در نیمه بهمن ماه امسال نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۸۶ نزدیک به ۵/۸۹ درصد رشد داشته که البته بخش عمده آن به دلیل رشد قیمتی است که طی یکسال اخیر داشته است. میانگین رشد سالانه دلار طی این ۵ سال ۳۹/۱۹ درصد برآورد می‌شود.

 
تغییرات قیمت در نیمه بهمن ماه
برای دیدن در ابعاد بزرگتر روی تصویر کلیک کنید


دلار کانادا؛ میانگین رشد سالانه: ۲۱ درصد

دلار کانادا رشد بیشتری نسبت به دلار آمریکا در بازار ایران داشته است. اگرچه در نیمه بهمن سال ۱۳۸۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵/۱۳ درصد کاهش قیمت داشته است اما در سال‌های بعد این کاهش قیمت را جبران کرده است. در نیمه بهمن سال ۱۳۸۸ که رشد دلار آمریکا تنها ۲ درصد بوده نزدیک به ۱۸ درصد، در سال ۸۹ بیش از ۱۶ درصد و امسال بیش از ۶۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. بر این اساس میانگین رشد سالانه دلار آمریکا طی این پنج سال ۹۳/۲۰ درصد و رشد قیمت آن در نیمه بهمن ۱۳۹۰ نسبت به نیمه بهمن ۱۳۸۶ برابر ۶۱/۹۳ درصد بوده است.

یورو؛ میانگین رشد سالانه: ۵/۱۶ درصد

رشد یورو، این پول واحد اروپایی در نیمه بهمن سال ۱۳۸۷ نظیر دلار کانادا منفی بوده و نزدیک به -۹ درصد بوده است. در نیمه بهمن سال ۱۳۸۸ نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴/۱۱ درصد رشد داشته، در نیمه بهمن سال ۱۳۸۹ رشد سالانه قیمت یورو به ۵/۷ درصد رسیده که بر این اساس قیمت هر یورو در نیمه بهمن ماه سال ۱۳۸۹ برابر ۱۵۰۵ تومان ثبت شده است، هم اکنون قیمت هر یورو در بازار آزاد ۲۳۵۰ تومان است که حکایت از رشد بیش از ۵۶ درصدی قیمت سالانه یورو دارد. میانگین رشد سالانه این ارز طی ۵ سال مورد بررسی در اینجا ۵۶/۱۶ درصد و رشد آن در نیمه بهمن امسال نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۸۶ برابر ۵۳/۷۰ درصد است.

پوند انگلستان؛ میانگین رشد سالانه: ۱۵ درصد

قیمت هر پوند انگلیستان در سال نیمه بهمن سال ۸۶ برابر ۱۸۳۰ تومان بوده و امروز ۲۸۱۰ تومان است که نشان دهنده رشد ۵/۵۳ درصدی است. اما رشد قیمت پوند در نیمه بهمن سال ۸۷ نسبت به زمان مشابه سال قبل مثل اکثر ارزها منفی و کاهشی برابر ۱۳/۲۲ درصدی داشته است، در نیمه بهمن سال ۱۳۸۸ درصد رشد این ارز اروپایی به نزدیک ۱۴ درصد می‌رسد، در نیمه بهمن سال ۸۹ قیمت پوند ۵/۸ درصد نسبت به زمان مشابه سال ۸۸ رشد داشته است. در نیمه بهمن امسال قیمت پوند با رشدی نزدیک به ۶/۵۹ درصد به ۲۸۱۰ تومان میرسد.

دلار استرالیا؛ میانگین رشد سالانه: ۲۷ درصد

در نیمه بهمن سال ۱۳۸۷ قیمت دلار استرالیا نسبت به زمان مشابه سال قبل(۱۳۸۶) نزدیک به ۶/۲۲ درصد کاهش داشته، در نیمه بهمن سال ۱۳۸۸ رشدی معادل ۷/۳۹ درصد برای این ارز ثبت شده است. در سال ۱۳۸۹ قیمت هر دلار استرالیا با رشدی نزدیک به ۲۲ درصد به ۱۱۱۵ تومان می‌رسد و در نیمه بهمن ماه امسال قیمت آن ۱۹۰۰ تومان ثبت شده است که نشان از رشد نزدیک به ۷۰ درصدی آن نسبت به سال قبل دارد. میانگین رشد سالانه دلار استرالیا ۳۴/۲۷ درصد و درصد رشد قیمت این ارز در نیمه بهمن ماه سال ۱۳۹۰ نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۸۶ نزدیک به ۵/۱۲۴ درصد برآورد می‌شود.

فرانک سوئیس؛ میانگین رشد سالانه: ۲۵ درصد

قیمت فرانک سوئیس نیز چون اکثر ارزهای اروپایی در نیمه بهمن سال ۱۳۸۷ نسبت به زمان مشابه سال قبل و البته خیلی کمتر از سایر ارزها، کاهش داشته است، بر این اساس قیمت این ارز در نیمه بهمنماه ۸۷ نزدیک به ۳/۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش قیمت داشته است. در نیمه بهمن سال ۸۸ نزدیک به ۱۳ درصد نسبت به زمان مشابه سال ۸۷ رشد داشته و در نیمه بهمن سال ۸۹ نزدیک به ۲۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال ۸۸ رشد قیمت داشته است. هر فرانک سوئیس هم اکنون در بازار به قیمت ۱۹۵۰ تومان معامله میشود که خبر از رشد بیش از ۶۸ درصدی قیمت این ارز نسبت به زمان مشابه سال قبل میدهد. بر اساس آنچه گفته شد میانگین رشد سالانه قیمت فرانک سوئیس در بازار ایران طی ۵ سال مورد بررسی ۲/۲۵ درصد بوده و قیمت آن در نیمه بهمن امسال نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۸۶ ۲۷/۱۲۷ درصد رشد داشته است.


تغییر قیمت نیمه بهمن امسال نسبت به زمان مشابه سال ۸۶- متوسط تغییرات سالانه تغییرات قیمت در نیمه بهمن ماه
برای دیدن در ابعاد بزرگتر روی تصویر کلیک کنید


کورون سوئد؛ میانگین رشد سالانه: ۱۶درصد

در نیمه بهمن ۱۳۸۷ قیمت این ارز نسبت به نیمه بهمن سال ۸۶ نزدیک به ۱۷ درصد کاهش قیمت داشته است. درصد رشد قیمت کورون سوئد در نیمه بهمن سال ۸۸ نسبت به زمان مشابه در سال ۸۷ برابر۶/۱۳ درصد بوده است. یک سال بعد و در نیمه سال ۸۹ قیمت کورون سوئد با ۷۱/۱۹ درصد رشد به ۱۷۰ تومان در بازار ایران می‌رسد. حالا و در نیمه بهمن ماه سال ۹۰ هر کورون سوئد به قیمت ۲۵۰ تومان معامله میشود که از رشد ۴۷ درصدی آن نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت میکند. میانگین رشد سالانه این ارز طی این پنج سال و در نیمه بهمن ماه برابر ۷۸/۱۵ درصد بر آورد می‌شود. همچنین قیمت این ارز از ۱۵۱ تومان در نیمه بهمن سال ۸۶ به ۲۵۰ تومان در حال حاضر رسیده که نشان دهنده رشد ۵۶/۶۵ درصدی آن است.

کورون نروژ؛ میانگین رشد سالانه: ۱۶درصد

هم اکنون هر کورون نروژ در بازار ایران ۲۹۰ تومان معامله میشود که در مقایسه با ۱۷۵ تومان نیمه بهمن سال ۸۶ از رشد قیمت ۷۱/۶۵ درصدی این ارز در مدت مذکور حکایت دارد. میانگین رشد سالانه این ارز در نیمه بهمن ۵ ساله مورد بررسی در اینجا ۱۳/۱۶ درصد برآورد می‌شود. بر این اساس در نیمه بهمن سال‌ها ۱۳۸۷، ۱۳۸۸،۱۳۸۹ و ۱۳۹۰، این ارز به ترتیب: ۱۴/۱۷- ، ۹۳/۱۷،  ۱۱/۱۱ و ۶۳/۵۲ درصد رشد قیمت داشته است.

کورون دانمارک؛ میانگین رشد سالانه: ۱۵درصد

قیمت این ارز کم طرفدار اروپایی در نیمه بهمن ماه طی سال‌های ۱۳۸۷، ۱۳۸۸، ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ به ترتیب: ۹۷/۷-، ۲۴/۹، ۳۴/۶ و ۷۴/۵۱ درصد رشد داشته است. رشد متوسط سالانه این ارز در نیمه بهمن هر سال نسبت به نیمه بهمن سال قبل ۸۴/۱۴ درصد بوده است. هم اکنون هر کورون دانمارک در بازار تهران ۳۰۵ تومان بفروش می‌رسد که در مقایسه با قیمت آن در نیمه بهمن ماه سال ۸۶ یعنی ۱۸۸ تومان نشان دهنده رشد ۲۳/۶۲ درصدی است.

ین ژاپن؛ میانگین رشد سالانه: ۲۶ درصد

شاید خریداران بازار تهران تصورش را نکنند که قیمت این ارز طی حدود یکسال در نیمه بهمنماه امسال نزدیک به ۶۰ درصد در مقایسه با سال قبل رشد داشته است. قیمت یکصد ین ژاپن در بازار تهران و در نیمه بهمن سال ۱۳۸۶ ۸۷۶ تومان بوده است، امروز این ارز ۲۱۰۰ تومان معامله میشد که نشان دهنده رشد نزدیک به ۱۴۰ درصدی قیمت این ارز طی نزدیک به ۵ سال دارد.

رشد قیمت ین ژاپن در نیمه بهمن ماه سال‌های : ۱۳۸۷، ۱۳۸۸، ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ به ترتیب برابر: ۴۲/۲۴ درصد، ۸۳/۱ درصد، ۹۱/۱۸ درصد و ۰۹/۵۹ درصد بوده است. چنانکه مشاهده میکنید حتی در نیمه بهمن ۸۷ که اکثر ارزهای بازار تهران در مقایسه با نیمه بهمن سال ۸۶ کاهش قیمت داشتند، ین رشد قیمت قابل توجهی نیز داشته است. میانگین رشد سالانه ین ۰۶/۲۶ درصد بر آورد میشود.


تغییرات نیمه بهمن امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل/ تغییر قیمت نیمه بهمن امسال نسبت به زمان مشابه سال ۸۶- متوسط تغییرات سالانه / تغییرات قیمت در نیمه بهمن ماه
برای دیدن در ابعاد بزرگتر روی تصویر کلیک کنید


دلار هنگ کنگ؛ میانگین رشد سالانه: ۲۲ درصد

متاسفانه قیمت این ارز در سال ۱۳۸۶ در دسترس نیست. اما قیمت هر دلار هنگ کنگ در نیمه بهمن ۱۳۸۷ برابر ۱۲۵ تومان بوده است، در نیمه بهمن سال ۱۳۸۸ با ۴ درصد رشد به ۱۳۰ تومان می‌رسد، در نیمه بهمن ۸۹ قیمت آن با رشد ۸۴/۳ درصدی به ۱۳۵ تومان می‌رسد. اما در حال حاضر قیمت آن ۲۱۵ تومان است که نسبت به قیمت دلار هنگ کنگ در زمان مشابه سال قبل رشد ۲۵/۵۹ درصدی را نشان میدهد. رشد قیمت این ارز در نیمه بهمن امسال در مقایسه با زمان مشابه سال ۱۳۸۷ طی نزدیک به ۳ سال ۷۲ درصد بوده و میانگین رشد سالانه آن نیز در این سه سال ۳۶/۲۲ درصد برآورد می‌شود.

رینگ مالزی؛ میانگین رشد سالانه: ۴۵ درصد

قیمت رینگ مالزی در سال‌های ۸۶ و ۸۷ موجود نیست. این ارز در نیمه بهمن سال ۸۸ نزدیک به ۳۰۵ تومان قیمت داشته که قیمت آن در نیمه بهمن سال قبل با نزدیک به ۲۳ درصد افزایش به ۳۷۵ تومان میرسد. هم اکنون هر رینگ مالزی در بازار تهران ۶۳۰ تومان خرید و فروش می‌شود که در مقایسه با قیمت آن در زمان مشابه سال قبل از رشد ۶۸ درصدی حکایت دارد. قیمت رینگ مالزی در حال حاضر در مقایسه با نیمه بهمن سال ۸۸ نزدیک به ۵/۱۰۶ درصد رشد داشته است.

لیر ترکیه؛ میانگین رشد سالانه: ۲۰ درصد

قیمت لیر ترکیه هم در سال ۸۶ موجود نیست. اما این ارز در نیمه بهمن سال ۸۷ به قیمت ۶۱۵ تومان خرید و فروش شده است. درصد رشد سالانه آن در نیمه بهمن هر سال نسبت به زمان مشابه سال قبل به ترتیب در سال ها: ۱۳۸۸، ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ برابر: ۸۹/۱۰ درصد، ۶۳/۲ درصد و ۷۱/۴۵ درصد بوده است. هم اکنون قیمت این ارز در بازار تهران ۱۰۲۰ تومان است که نشان دهنده رشد ۸۵/۶۵ درصدی آن نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۸۷ دارد. همچنین میانگین نرخ رشد سالانه آن در دوره‌های زمانی مذکور برابر ۷۴/۱۹ درصد برآورد می‌شود.

ریال عربستان؛ میانگین رشد سالانه: ۱۹ درصد

هر ریال عربستان در نیمه بهمن سال ۱۳۸۶ برابر ۲۵۵ تومان قیمت داشته که قیمت آن هم اکنون به ۴۷۵ تومان رسیده است که حکایت از رشد ۲۷/۸۶ درصدی آن در این دوره زمانی دارد. درصد رشد قیمت ریال عربستان در نیمه بهمن هر سال نسبت به سال قبل در سال های: ۱۳۸۷، ۱۳۸۸، ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ به ترتیب: ۷۴/۲، ۲۹/۲، ۰۷/۱۰ و ۰۱/۶۱ درصد برآورد می‌شود که نشان میدهد میانگین رشد قیمت ریال عربستان در بازار تهران برابر ۰۳/۱۹ درصد بوده است.

دینار کویت؛ میانگین رشد سالانه: ۲۴ درصد

از آن ارزهای گران قیمت آسیایی است. در نیمه بهمن سال ۸۶ قیمت آن ۳۴۰۰ تومان بوده که در نیمه بهمن ۱۳۸۷ بدون هیچ تغییری نسبت به سال قبل همچنان ۳۴۰۰ تومان ارزش داشته است. اما در سال ۸۸ دینار کویت ۲۳/۳ درصد رشد داشته است و در نیمه بهمن سال‌های بعد، یعنی ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰نسبت به زمان مشابه سال قبل به ترتیب: ۵۵/۶ و ۱۶/۸۷ درصد رشد داشته است. هم اکنون قیمت دینار کویت در بازار تهران ۷۰۰۰ تومان است که در مقایسه با زمان مشابه سال ۱۳۸۶ از رشد ۸۸/۱۰۵ درصدی حکایت دارد.

دینار کویت؛ میانگین رشد سالانه: ۱۸ درصد

پول این همسایه جنوبی کوچیک با این سهم عظیم از تجارت خارجی ایران و جذب توریست‌های ایرانی حتما جزو پر طرفدارترین ارزهای بازار تهران است. قیمت این ارز در نیمه بهمن ماه سال‌های ۱۳۸۷، ۱۳۸۸، ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ نسبت به زمان مشابه سال قبل به ترتیب: ۴۷/۳، ۹۸/۲، ۱۴/۱۰، ۶۰/۵۴ درصد رشد داشته است. هم اکنون قیمت درهم امارات در بازار تهران ۴۷۰ تومان است که در مقایسه با قیمت آن در نیمه بهمن سال ۱۳۸۶ یعنی ۲۵۹ تومان نشان دهنده رشد ۴۶/۸۱ درصدی آن است. میانگین رشد سالانه قیمت این ارز در دوره‌های مورد ذکر ۸۰/۱۷ درصد برآورد می‌شود.

دینار عراق؛ میانگین رشد سالانه: ۳۹ درصد

به دیگر همسایه عربی مان بپردازیم. عراق جنگ زده، صادرات زیادی به این کشور داریم، حجم عمده صادرات خودروی ایران به عراق انجام میشود و معلوم نیست اگر عراق خودروی ایرانی نخرد تکلیف صنعت خودروی صادراتی ایران چه خواهد بود! دیقیمت دینار عراق در سال‌های ۸۶ و ۸۷ مشخص نیست اما در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ به ترتیب: ۸۵۰ و ۹۰۵ تومان بوده است که نشان میدهد در نیمه بهمن سال ۸۹ قیمت آن نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۷/۶ درصد رشد داشته است. همچنین هم اکنون دینار عراق در بازار تهران به قیمت ۱۵۵۰ تومان معامله می‌شود که نشان میدهد نسبت به سال قبل ۲۷/۷۱ درصد و نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۸۸ نزدیک به ۳۵/۸۲ درصد رشد قیمت داشته است. همچنین میانگین رشد سالانه در دوره‌های مورد ذکر ۸۷/۳۸ درصد برآورد می‌شود.

یوان چین؛ میانگین رشد سالانه: ۵/۳۵ درصد

در پایان به تغییرات قیمت کشور دوست «چین» بپردازیم. قیمت آن در بازار آزاد سال ۱۳۸۶ موجود نیست اما در نیمه بهمن سال ۱۳۸۷ قیمت آن در بازار تهران ۱۴۸ تومان بوده که با ۶۷/۰ درصد رشد در نیمه بهمن ۱۳۸۸ به ۱۴۹ تومان میرسد. در نیمه بهمن سال ۱۳۸۹ نسبت به مدت مشابه سال ۸۸ نزدیک به ۴۴/۱۷ درصد رشد قیمت داشته. هم اکنون قیمت یوان چین در بازار تهران ۳۳۰ تومان است که با توجه به قیمت آن در زمان مشابه سال قبل یعنی ۱۷۵ تومان، رشدی حدودا ۵۷/۸۸ درصدی را در این دوره زمانی داشته است. بر اساس آنچه گفته شد، رشد یوان چین در نیمه بهمن امسال نسبت به زمان مشابه در سال ۸۷ برابر ۹۷/۱۲۲ درصد بوده است و میانگین رشد سالانه در سالهای مورد بررسی ۵۶/۳۵ درصد برآورد می‌شود.


برای دیدن در ابعاد واقعی روی عکس کلیک کنید
جدول تغییرات قیمت ارز‌های مهم بازار تهران در نیمه بهمن ماه سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ (قیمت‌ها به تومان)

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
خوبه نوشتید که همه ارزها رشد داشتند . میگن ارزش افغانی هم در مقابل ریال افزایش داشت ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
چشم همه ایرانیها روشن
سال آینده انشالله کاهش بیشتر ارزش ریال را داشته باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
حالا تبلیغ می کنید مردم برن یوان بخرن ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
احسنت یک کار خوب از شما دیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
جز اینه که مردم اینها رو ببینند دلشون بیشتر خون بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
يكي نيست بگه بابا اونا رشد نكردن، ما داريم داغون ميشيم. چرا نميفهمند اينو؟؟ حالا هي سعي كنيد به بيراهه بريد.
علي
|
United Kingdom
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
چيزي كه در اين نمودار ها بصورت واضح به چشم مي آيد. برخلاف آنچه دولت ميگويد، سقوط بسيار وحشتناك ارزش ريال در يك سال اخير است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
با کم شدن ارزش ریال فشار به اقشار متوسط وپایین جامعه می آید پس بهتر است حقوق ها را افزایش ندهند ولی ارزش ریال را در مقابل ارز بالا ببرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
"يوان" ارز کشور دوست و برادر«چین» از «دلار ایالات متحده» پيشي گرفت...!
مبارك است انشاء الله
واحد 8
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
خب که چی؟ میخوای بگی دلار بی ارزش شد؟
ناشناس
|
Italy
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
نکته اینجاست که همه رشد داشته اند. کم و زیاد مطرح نیست اصلا. میشه نمودار یه ارز دیگه مثل درهم رو هم در برابر سایر ارزها ارائه کنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
جناب آقای حرفه ای بد نیست متذکر شویم که تفاوت خرید و فروش ارزهای متفرقه از دلار آمریکا بالاتر است. مثلا درام ارمنستان از سال پیش تا حالا از 3 به 6 رسیده ولی خرید آن حدود 4 و نیم است این تفاوت ها در مورد ارزهایی مثل افغانی افغانستان و غیره به 30 تا 40 درصد هم می رسد چون هیچ صرافی حاضر نیست آنها را به قیمت بالا بخرد و بعد مدت زیادی آنها را انبار کند ولی در همه جای دنیا به دلیل مقبولیت بالای دلار قیمت خرید و فروش آن بسیار به هم نزدیک است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
اینهایی که آورده اید قیمت های فروش است و در مورد ارزهای غیر معروف قیمت خرید به مراتب کمتر است و در مجموع اگر قیمت خرید مبنا گرفته شود سود دلار از همه بیشتر خواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
شما بر پولتو یوان بخر بعد ببین کسی هم ازت میخره؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
والله شما هم می دانید الان برای ما دلار لازم است و با واحد پول چین کاری نمی تونیم بکنیم!! همین فروردین ما در هتلهای ترکیه جا رزرو کردیم اگه لیره با دلار کم بیاریم نتونیم بریم هتل ها سود بردن! و آژانسهای مسافربری داخلی ضرر ! مثل ممنوع کردن پروازهای چارتر که موجب ضرر دیدن بیش از 110 اپراتئر تور داخلی شد!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
هر جی که باشه پول ما ارزشش از دلار زیمبابوه بیشتره ریال هنور برای سقوط جا داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
دینار عراق هم؟!
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
به عبارتی پول ما از همه این ها بی ارزش تر است...
مجيد
|
United States
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
بر خلاف ادعاى شما مردم با طمع سود به بازار ارز رو نياوردند. صرفا قصدشان حفظ ارزش پس اندازشان است كه با زحمت بدست آورده اند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: