بازدید 30347
در جریان رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری، فهرست یازده نفره ابربدهکاران بانکی منتشر شد که نفر دهم این فهرست، شخصی به نام محمد رستمی صفا بود؛ شخصی که این روز‌ها پای میز محاکمه آمده تا به قاضی زرگر پاسخگو باشد. و اما محمد رستمی صفا کیست و تخلفات وی چه بوده است؟
کد خبر: ۱۰۶۵۳۴۰
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰ 21 July 2021

از لیست یازده نفره ابربدهکاران بانکی چه خبر؟ / نفر دهم چه کسی است؟

هر ایرانی در طول عمر خود یک بار گذرش به بانک جهت اخذ وام خورده است و همه ما شاهد سخت گیری های بی مورد برای پرداخت یک رقم ناقابل وام بوده ایم. در این مسیر، حتی بسیاری عطای وام مورد نیاز را به لقایش بخشیده و از یک جایی دیگر پیگیر وام نمی شوند.

به گزارش تابناک اقتصادی، در این شرایط اما هستند کسانی که تسهیلات کلانی را گرفته اند و با آن به نان و نوایی رسیده اند و حالا قصد بازگشت این وام ها را ندارند. مقصود ما مردمان عادی نیستند، مقصود ما ابربدهکاران بانکی هستند که تعدادشان یک عدد از انگشتان دست بیشتر است!

خرداد ماه سال جاری و در جریان رقابت های انتخاباتی بود که عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، فهرست یازده نفری از ابربدهکاران بانکی را مقابل ابراهیم رئیسی رئیس وقت قوه قضائیه و یکی از نامزدهای انتخاباتی گذاشت تا ایشان با این افراد برخورد کنند. در آن مقطع رئیسی که حالا رئیس جمهور منتخب مردم است، اعلام کرد با افراد این فهرست یا برخورد و یا پرونده ها جهت برخورد تشکیل شده است.

فهرست یازده نفره چه کسانی بودند؟

پس از این حرکت عبدالناصر همتی، کاغذی در فضای مجازی دست به دست چرخید که گفته می شد اسامی یازده نفره ابربدهکاران بانکی با دست خط خود همتی است. اسامی این فهرست یازده نفر عبارت بودند از: دانیال زاده، عظام، صدرهاشمی نژاد، العقیلی، اقدامیان، فلاحتیان، شفیعی، گرامی، ایزدپناه، رستمی صفا و ریخته گران.

از لیست یازده نفره ابربدهکاران بانکی چه خبر؟ / نفر دهم چه کسی است؟

این روزها قطار برخورد با ابربدهکاران بانکی به ایستگاه جدیدی رسیده و نفر دهم این فهرست که شخصی به نام رستمی صفاست، پشت میز محاکمه قرار گرفته است.

رستمی صفا کیست؟

محمد رستمی صفا، کارآفرین ایرانی و بنیانگذار شرکت پروفیل ساوه و گروه صنعتی صفا، در خرداد سال ۱۳۲۶ در تهران و در خانواده‌ای بازرگان در حوزه آهن و فولاد به دنیا آمد. او از پیمانکاران قدیمی شرکت ملی گاز است که در آن دوران کاری نیز مرتکب تخلفات مالی از جمله پرداخت رشوه و گردش غیر قانونی وجوه در سیستم بانکی برای دریافت وام شده بود.

وی مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره چند شرکت بزرگ مرتبط با صنایع گاز بوده و هست که از آن جمله می‌توان به گروه صنعتی صفا شامل شرکت‌های نورد و پروفیل ساوه، پیلوت گاز (کارخانه تولید کننده اجاق گاز خانگی)، فولاد کاشان و نورد صفا اشاره کرد.

طبق اطلاعات موجود، رستمی صفا در ۲۸ شهریور سال ۸۵ موفق شد ۲۸.۸ درصد سهام بانک پارسیان را که در مالکیت ایران خودرو بود، به ارزش حدود ۲۹۳ میلیارد تومان بخرد. این معامله نام دومین معامله بزرگ آن زمان بورس ایران پس از معامله صدرا را به خود گرفت ولی سیزده روز بعد یعنی دهم مهر، بورس معامله یاد شده را به دلیل دیر رسیدن ضمانتنامه لغو کرد. اما اصل ماجرای لغو این بود که این معامله بعد از انتقاد مستقیم رئیس جمهور وقت از مدیرعامل بانک پارسیان در سفر استانی به نظرآباد کرج، به هم خورد و رستمی صفا به عنوان مفسد اقتصادی معرفی شد.

در نخستین دادگاه رستمی صفا چه گذشت؟

روز دوشنبه مورخه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده رستمی صفا به ریاست قاضی زرگر با قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان برگزار شد.

قاضی زرگر در ابتدای جلسه دادگاه ضمن اعلام رسمیت جلسه بیان کرد: قراردادی که بسته شده و قولی که داده شده باید به آن عمل شود، بر اساس مدارک پرونده سال ۸۲ آخرین فرجه تسویه حساب بوده است، اما اکنون در سال ۱۴۰۰ هنوز تسویه صورت نگرفته است.

نماینده دادستان ضمن قرائت کیفرخواست گفت: این پرونده از بزرگ‌ترین پرونده‌های بانکی کشور است که متهم ردیف اول و سایر متهمان از ابربدهکاران کلان هستند؛ گردش کار این پرونده از سال ۸۳ تنظیم شده است و طرف طلبکار و شکات این پرونده بانک‌های ملی، پارسیان، تجارت، توسعه صادرات و سپه هستند.

نماینده دادستان اظهار کرد: در این پرونده برای هفت نفر کیفرخواست صادر شده؛ بنابراین، متهمان برای تولید و واردات تسهیلاتی اخذ کردند، اما با رفتارهای مجرمانه، صورت‌های مالی غیرواقعی، فاکتورهای جعلی و با تبانی با برخی مدیران ارشد و میانی بانک‌ها کالایی وارد نکردند و بخش بزرگی از منابع ارزی و ریالی کشور به یغما رفته است.

وی اظهار کرد: گروه رستمی صفا با رانت؛ میلیون‌ها یورو، درهم، دلار و ین گرفته‌اند.

نماینده دادستان اظهار کرد: فقط در یک قالب اعتبار اسنادی ۲ میلیارد ین ژاپن اخذ شده و ۶۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات در دهه ۸۰ گرفته شده که ایفای تعهد نشده است.

نماینده دادستان با بیان اینکه متهمان، تسهیلات دریافتی از بانک‌ها را صرف امور شخصی، کارخانه‌ها و تأسیس شرکت می‌کرده‌اند، گفت: فقط در این راستا شانزده شرکت تأسیس شده است.


نماینده دادستان با تأکید بر اینکه در این دادگاه، موضوع از حیث کیفری مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، گفت: اتهام اول متهم ردیف اول اخلال کلان در نظام پولی و ارزی کشور است.

نماینده دادستان با اشاره به تخلفاتی که توسط هیأت کارشناسی مورد شناسایی قرار گرفته است، گفت: از ۱۶۵ فقره تسهیلات، ۱۲۳ فقره در جای خود مصرف نشده و در یک مورد از مجموع ۱۰۱ اعتبار اسنادی برای ۴۳ پارت برگ سبز گمرکی ارائه نگشته است؛ به این معنا که ارز خارج شده، ولی کالایی وارد نشده است.

وی گفت: برای یک مورد دیگر متهم محمد رستمی صفا با همدستی دو فرزند خود در قالب یک فقره اعتبار اسنادی ۴۵ میلیون یورو از بانک ملی هامبورگ دریافت کرده است که در جای خود مصرف نشده است.

وی با اشاره به دریافت منابع ارزی و ریالی از بانک‌ها توسط گروه رستمی صفا در سه قالب گوناگون، گفت: در بانک پارسیان بالغ بر ۷۶ میلیون یورو، ۷۵ میلیون دلار، ۲ میلیارد ین ژاپن و ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار درهم و حدود ۶۵ هزار میلیارد ریال از بانک پارسیان تسهیلات گرفته شده است. نماینده دادستان گفت: در خصوص بانک ملی در قالب اعتبار اسنادی ۹۴ میلیون یورو، ۴۹ میلیون دلار و ۳۹۵ میلیارد ریال اخذ شده است.

وی ادامه داد: در خصوص بانک تجارت ۵۵ میلیون یورو و ۲۳۵ میلیارد ریال اخذ شده است. نماینده دادستان گفت: در خصوص بانک سپه حدود ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار، ۵۳ میلیون یورو و بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال اخذ شده است. همچنین در خصوص بانک توسعه صادرات بالغ بر ۶۷ میلیون یورو، بیش از ۸ میلیون دلار و ۳۲ میلیون دلار در قالب تسهیلات ارزی دریافت شده که با جعل و صورت‌های مالی غلط بوده است.


نماینده دادستان با تشریح اسامی و عناوین اتهامی متهمان این پرونده گفت: متهم ردیف اول محمد رستمی صفا مدیر عامل شرکت نورد متهم به مشارکت در اخلال در نظام پولی و ارزی کشور به نحو عمده از طریق قاچاق عمده ارزی با خروج غیرقانونی منابع ارزی دریافتی از بانک‌های شاکی به خارج از کشور از طریق ارائه اسناد غیرواقعی است.

وی اظهار کرد: متهم ردیف دوم مهدی رستمی صفا و متهم ردیف سوم امیرحسین رستمی صفا متهم به مشارکت در اخلال در نظام پولی و ارزی کشور به نحو عمده از طریق قاچاق عمده ارز با خروج غیر قانونی منابع ارزی دریافتی از بانک‌های شاکی به خارج از کشور در قالب قراردادهای غیرواقعی هستند.

نماینده دادستان خاطرنشان کرد: متهم ردیف چهارم غلامحسین عباسی متهم به معاونت در اخلال نظام پولی و ارزی کشور به نحو عمده از طریق قاچاق عمده ارز با خروج غیرقانونی منابع ارزی دریافتی از بانک‌های شاکی به خارج از کشور است.

در ادامه نماینده دادستان گفت: متهمان ردیف‌های پنجم و ششم پرونده، آقایان توفیق مجدپور و مرتضی رمضانی قمی متهم هستند؛ به مشارکت در اخلال در نظام پولی و ارزی کشور به نحو عمده از طریق قاچاق عمده ارز با خروج غیرقانونی منابع ارزی دریافتی از بانک‌های شاکی به خارج از کشور.

جعفرزاده افزود: حسین مصیب‌زاده متهم ردیف هفتم، به مشارکت در اخلال در نظام پولی و ارزی کشور به نحو عمده از طریق قاچاق عمده ارز با خروج غیرقانونی منابع ارزی دریافتی از بانک‌های شاکی به خارج از کشور در قالب قراردادهای غیرواقعی متهم است.

نماینده دادستان گفت: محمد رستمی با توسل به اسناد خلاف واقع، ارقام قابل توجهی از کشور خارج کرده است و علاوه بر سرمایه گذاری در امارات، برخی ثروت نامشروع خود را در ایالات متحده و انگلیس سرمایه گذاری کرده است.

به هر صورت آن گونه که مشخص است، پرونده ابربدهکاران بانکی بدون هیچ گونه اغماضی در قوه قضائیه در حال پیگیری است تا حق مردم از این ابربدهکاران بانکی پس گرفته شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
متاسفانه فعالیتهای درشت و مخل اقتصادی را پیگیر نمیشوند و فقط افراد ساده و غیر رانتی در این وسط قربانی میشوند ...
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
اگر یه روزی خواستید ازشون پس بگیرید با اون ها هم دولا پهنا حساب می کنید یا فقط ما باید بابت چندرغاز وامی که گرفتیم چند برابر بیشتر بپردازیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
ما چطور وام بگیریم؟ من کارت ملی جدید نداشتم بانک درخواستم رد کرد...
پاسخ ها
محمدعلی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
سلام. آیا در جاییکه یک کشاورز وامی گرفته بخاطر خشکسالی و شرایط نامساعد نتوانسته وامش را تسویه کند و حالا وام یازده میلیون تومانیش با محاسبات بانک تبدیل شده به مبلغی بالای یکصد میلیون تومان!؟ آیا دولت و قوه قضائیه توان و خواست آنرا دارند که بخواهد و بتوانند با این ابر بدهکاران هم همینطور که با یک کشاورز عمل کرده اند با اینان نیز عمل کنند!؟ یا رنگ خون این ها با رنگ خون مردم فرق دارد
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
برید یقه برخی مدیران فاسد بانکها را بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
چه فایده . اگر هزار بار هم اعدام شود ، ذره ای به محتویات سفره ی مردم افزوده نمی شود . هنر حکومت در جلوگیری از فساد است نه مبارزه با آن تازه اگر واقعا مبارزه ای باشد .
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
هیچکدام از این ها اصلی نیستند مثل کسانی هساند که امتیار کارت ملی خودرا فروخته باشند اسامی اصلی کسان دیگر هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
از گرونی چه خبر
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
لیست را مجددا از آرشیو کشیدن بیرون تا ملت را به این لیست مشغول کنند و‌گرونی و بحران آب در خوزستان را سرپوش بزارن. اینا خوب بلدمد چه کنند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
مردم عزیز با صدای بلند اعلام میکنم که آنچه باعث جلوگیری ومبارزه با فساد است مطبوعات ورسانه ها واحزاب مستقل هستند یعنی شفافیت وسیستم قضایی در اولویت بعدی قرار دارد چیزی که در دنیای مدرن تجربه واثبات شده است .
مبارزه با فساد را از مطالبه موارد بالا شروع کنید راه میانبر نداریم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
بیخیال. ما دنبال بزرگتراشون هستیم نه اینا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
اقا این عددهای ریالی رو بی خیال بیا مثلا ببینیم کی میلیاردها دلار پول داره...
علی فراهانی
|
Tanzania, United Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
سلام خوب نبود حالا که یک رئیس جمهور در گذشته توی موضوع وارد شده و کمی جلوی فساد رو گرفته ، ازش نامی هم برده میشد ؟ تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
سلام
بعد یه کارمند ساده که دو سه قسط عقب افتادگی داشته باشه ابروش رو پیش ضامن ها می برند و وقتی معترض میش چرا بخ حودم زنگ نزدی جواب نخ نما و دروغ که تلفنت مشغول بود یا در دسترس نبود
پاسخ ها
Ali
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
خوب خودتم ميگي دو سه قسط تو قراردادي كه موقع دريافت وام نخومده امضا كردي نوشته با پرداخت نشدن يك قسط بانك ميتونه برا دريافت قسط اقداماتشو انجام بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
ببینید چه ثروتی در این مملکت وجود دارد که هنوز که هنوز است با این اختلاسات مملکت بالاخره زمین کامل نخورده . اصلا تو خیلی از کشوره های تازه عقب افتاده بلوک شرق ثروتی وجود ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
البته خود فرد چند بار بیاید در تلویزیون از مردم عذرخواهی کند اثر گذار است و در غیر اینصورت عبث است.
محسن گلادیاتور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
هیچ امیدی ندارم که توفیقی حاصل بشه - این پرونده هم مثل پرونده بابک زنجانی و بقیه اختلاس گران شامل مرور زمان

خواهد شد

یکی بگه که چرا از 18 سال قبل که ایشون بدهیشو باید پرداخت میکرد تا الان کسی پی گیری نرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
آب رفته به جوی باز نمی گردد اینهمه بی خبری وارتشا ودز بند دربانکها واقعا باید به ریس بانک هایی که منابع کلان را به ایشان وام داده‌اند جوابگو باشند بیان بانکه نباید در جایگاه شاکی قرار بگیرند چون خودشون در دادن این تسهیلات باید جوابگو باشند که به چه کارشناسی به این آقا اینقد ر وام دادهاند
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
لطفا اسامی بقیه بدهکاران را اعلام نمایید ضمنا از آقای بابک زنجانی چه خبر؟
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
یعنی 20 سال طول بمشه تا یک نفر رو متهم کنند آنهم در این ابعاد دزدی کلان؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
علی برکه الله
مغزم قفل کرد ...
مولا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
بدون اغماض ! اگه اغماضي نيست به چه شكل تونستن طي چندين سال اين همه تسهلات بگيره بدون پشتوانه معتبر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
اقتصاد تورم زده این عوارض را هم دارد ، رشوه ، لابی گری ، احتکار و صد جور عارضه ی دیگر در شرایط تورمی رشد و نمو میکنند و با آن همسو هستند. سو استفاده از تسهیلات بانکی در پوشش تولید و استفاده از آن منابع در فعالیتهای سوداگرانه و غیر تولیدی فقط در شرایط تورمی صرف میکند . اگر این ویروس از پیکره ی اقتصاد پاک شود خیلی از مظاهر فساد به خودی خود از رونق می افتد . مسئولان با معلول ها مشغولند این تلاشها راه به جایی نمی برند .
فتیله ی تورم را پایین بکشید . مبارزه با فاسد تا زمانیکه فساد توجیه دارد بیهوده است . تورم خالق فساد است اگر خاموش شود کار و کاسبی فاسدها نیز بر چیده میشود .مبارزه با تورم از هزینه های دولت شروع میشود و در سایر حوزه ها توسعه می یابد . دولت ما انرژی میفروشد ، مالیات و عوارض می گیرد ، نفت صادر میکند ، بزرگترین بدهکار بانکها و بخش خصوصی و صندوقهای بازنشستگی هم هست در عین حال مرتب در حال چاپ پول و تولید نقدینگی است این یعنی دولت عامل اصلی تورم و عوارض ناشی از آن است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
چقدر مسخره
اون مدیرانی که این همه پول را بهش دادند را باید اعدام کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
منشاء اصلى فساد را افشا كنيد. مشكل اصلى شرايطي است كه براى اين اقدامات فراهم شده است! آفتاب آمد دليل آفتاب.
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
تا حالا کجا بودن آقایون که از ۸۵ تا الان کاری به کارشون نداشتن؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
دختر مرا هم بخاطر یک میلیون وام داشنجویی تولیست بدهکاران بانکی اعلام کردن
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
با پول میشه همه کار کرد. اون هم با پول دزدی.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
خدا شاهد هست که با نگ دو تا از اقساطم که جمعا 750 هزار تومان عقب افتاده بو د علاوه دو بار به خودم چند با ر هم به ضامنم زنگ زدند ه بودند و رسوا می کردند . الا برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
چرا تا لیست ارائه معرفی نشد پیگیر نبودند؟
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
اگر شفافیت مالی درکشور وجود داشته باشد این اختلاس ها صورت نمیگیرد بانک ها با کدام مجوز و درازای کدام وثیقه این پول را داده اند خود بانک ها از کجا این پول را اورده اند که به افراد وام می دهند تمام بانک های ما بلحاظ علم اقتصاد ورشکسته هستند اما این یورو و ین و غیره را چگونه ارز پاشی می کنند کدام مشاور فنی دربانک تایید کرد که فلان کارخانه وارد شود علت فساد درکشور حق اب وگل برخی است که هیچ قرابتی با اقتصاد ندارند محاکمه این بدهکاران مبارزه با معلول است دست همه نهادها را از اقتصاد کوتاه کنید تا این اختلاس ها جمع شوند تمام این وام ها به توصیه فلان شخص و بهمان بوده اند شک نکنید
یک هم وطن ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
حضرات محترم قوه قضائیه
یک سوال مطرح که آیا وام گیرنده مجرم است؟ یا وام دهنده که بدون رعایت فرآیند اعطای تسهیلات وام را پرداخت نموده است ؟ وبهتر نیست اول وام دهنده به محاکم آورده شود و متعاقب آن وام گیرنده ؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین
آخرین اخبار