بازدید 14493
کد خبر: ۱۰۱۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۵ 01 June 2010
در خبرها خواندم که یک سایت خبری، در مطلبی با نسبت دادن کلمه امام به آیت الله مصباح یزدی ایشان را امام مصباح یزدی خطاب كرده است و برای این اقدام خود نیز توجیهاتی آورده است.

 جدا از اینکه شخص حضرت آیت الله مصابح یزدی در این خصوص چه نظری داشته و این عمل تنها از سوي افراد جاهلی صورت مي گيرد كه نمی توان به صورت دقیق از فحوای کلام آنان متوجه شد كه چه مقاصدي در پشت اين اخبار پيگيري مي كنند، بايد گفت این نوع حرکات نه تنها منجر به تشخص دادن به مقام عالم روحانی نمي شود، بلكه به نظر نگارنده به دلايلي ضربه ای نيز به شخصیت علمی نامبرده وارد مي آورد:

1- چندي پيش یکی از فعالین سیاسی با الفاظی زشت از فرقه مصباحیه نام برده بود. به نظر مي رسد استفاده از چنین الفاظی در جهت تائید سناریوی پوسیده همان جناح سياسي است.

2- آيا این گونه رفتار و خلط مبحث در الفاظ در جهت قداست زدایی از امامت نمی باشد؟ اين در حالي است كه سالهاست علمای شیعه در جدالی سخت با سایر گروه هاي اسلامی برای تبیین کلمه امام و امامت هستند.

3- اگر دليل گردانندگان این سایت خبری، بکارگیری لفظ امام در خصوص اشخاصی چون فخر رازی و غزالی می باشد، چرا اين افراد به این نکته توجه نکرده اند كه چه دليلي وجود دارد كه تاكنون شیعیان از این الفاظ برای اشخاصی چون سید مرتضی، شیخ طوسی، علامه حلی، علامه مجلسی، شیخ حر عاملی و... استفاده نکرده اند؟!

از همه جالب تر استناد اين گروه به حدیثي شریف از حضرت رسول در خصوص شناخت امام زمان قبل از فرا رسيدن مرگ است که  اكثريت علمای شیعه به جهت ضرورت شناخت حضرت حجت(عج) به همين حديث استناد مي كنند.

البته ظاهرا این خبط را، دوستان تنها از سر کم اطلاعی خود مرتكب شده اند و با ابزار کلامی اهل تسنن به دنبال تئوری سازی برای اهل تشیع بوده اند و در اين راستا، بدون اطلاع از معانی قرآن حتی به آیات قرآن و از همه بدتر به ظاهر آیات استناد نموده اند كه: يوم ندعو كل الناس بامامهم هر کسی با امامش وارد محشر می‌شود! اما آیا این آیه را نیز دیده اید ـ یقدم قومه یوم القیامة ـ که در خصوص فرعون نازل شده و فرعون پیشوای قومش در روز قیامت خوانده شده و این درست استدلال هایی می باشد که علمای اهل تسنن در خصوص بحث امامت با علمای شیعه دارند و البته به آنها نیز پاسخ لازم داده شده که بدون شک فضاي علمی را زیبنده است تا فضای رسانه ای و سیاسی.

البته این اصرار به توجیه لفظ نیز خود شاهدي بر این معنی است که نگارنده اين مطلب در سايت مذکور، به دنبال يافتن معنی خاصي از این لفظ بوده، چرا كه استفاده از این لفظ نه در عرف و نه در خواص، مصطلح و رایج نيست. البته استفاده از این لفظ در خصوص حضرت امام (ره) به علت شرایط انقلابی ملت ایران در اوایل انقلاب و در مرحله بعد حضور خود حضرت امام (ره) بود که اجازه هیچ گونه سوء استفاده را به احدی در این خصوص نمی دادند و از سوی دیگر این لفظ در خصوص ایشان به صورت عرف اجتماعی در آمده و و حتی مخالفین ایشان نیز از این کلمه استفاده نموده اند.

 پس بايد گردانندگان این سايت را به اين امر توجه داد كه  با استفاده و به کارگیری الفاظی این چنین نه می توان امری را که ضد عرف و ضد روش علمای شیعه بوده است، به مسئله ای عرفی مبدل کرد و نه اينكه از اين طريق مي توان به درجات علمی حضرت آیت الله مصباح چیزی افزود، بلکه این گونه حرکات را تنها می توان به آب در آسیاب دشمن ریختن یا دوستی خاله خرسه تشبیه كرد!

البته نبايد فراموش كرد كه پاسخ دادن به اينگونه ادعاها حتي در مجالس علمي و معرفتي نيز ضرورت ندارد چرا كه اين گونه حركات بيشتر از آنكه جنبه معرفتي و شناختي داشته باشند، تنها الآ كلنگ بازي هاي سياسي است و بس!؟
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا