منوچهری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
با درود موضوع اینه که جرا باید اطلاعات غلط از طرف تولید کنندگان و جناب کارشناس محترم سایت در فضای مجازی پخش بشه .من میگم علت داره -تا حالا دیدید مانند اروپا و چین کسی بتونه کار حرفه ای با این اطلاعات انجام بده اینها هدفشون سرگرم کردن مردم است. اقا مزد کارگر یا خودت که کار میکنی روزی 50 تومن نیست علوفه اوردن کرایه نمیخواد بردن شیر کرایه نمیخواد اب .برق .... تلفات دارو حساب نیست .....فقط حاهای قشنگ ماجرا را به مردم میگید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
من دنبال بز سانن هستم برا خرید اگر کسی دارد ‌تماس بگیرد نزدیک اصفهان باشد
مصطفی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
بابا یارو یه اشتباهی تو حساب کتاب کرد به فکر حلش باشین
۰۹۱۷۲۶۸۸۹۵۴
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
سلام بز سانن رو باید ازکجا تهیه کرد جواب بدیدممنون میشم
مهرداد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
سلام . در تاریخی که این گزارش منتشر شده قیمت هر کیلو علوفه 250 تومان یا 2500 ریال بوده ، منظور نویسنده هم 2500 ریاله که فکر کنم اشتباهی به تومن نوشته !!! ولی امروز قیمتها این نیست و هرکس بخواد وارد اینکار بشه باید از قیمتهای روز مطلع باشه !!! در ثانی بز سانن رو فقط با علوفه نمیشه پرورش داد و روزانه 3 کیلو شیر ازش دریافت کرد ! سانن نژاد بومی نیست که مثل نژاد بومی تغذیه بشه !!! در هر سنی و در هر دوره ای نیاز به جیره ی مخصوص داره تا تولید خوب داشته باشه و جیره نویسی کار هر کسی نیست ! باید کسی که تحصیل کرده ی این رشته ست و تجربه ی کافی داره و از شرایط بالینی دام مطلعه اقدام به جیره نویسی کنه تا موثر باشه !!! ثالثا فروش محصول نهایی کار آسونی نیست ! ذائقه ی مردم ما بیشتر به طعم و مزه ی شیر گاو عادت کرده و شیر بز جایگاه کمتری داره در سفره ی مردم !!! علاوه بر ذائقه ی مردم ، قیمت تمام شده ی هر کیلو شیر بز ساننه که گرونتر از شیر گاو در میاد و با این اوضاع اقتصادی مردم دنبال شیر ارزونتر میگردن !!! البته امکان فروش به کارخونه های لبنی وجود داره ولی اونها هم از یه مقدار مشخصی که خودشون تعیین میکنن ، کمتر نمیخرن ! و باید تولید دامدار به اندازه ای که کارخونه میخواد باشه تا ازش بخرن ! یه مشکل دیگه ای که من هنوز واسش جوابی پیدا نکردم بزهای نر تولیدی هستن ! چون این نژاد واسه پرواربندی مناسب نیست و برای هر گله ی 30 تایی ماده ، 1 یا 2 نر کافیه ! با بقیه نر بزها باید چکار کرد ؟!
بنظر من این شغل خوبیه ولی واسه افرادی که تجربه و سرمایه ی لازم رو دارن و بتونن محصول نهایی رو در بازار بفروش برسونن یا برنامه ریزی کنن برای صادرات ! و از پس هزینه هایی مثل واکسیناسیون و دامپزشک و تجهیزات و ... بر بیان !!! تا جایی که اطلاع دارم الان قیمت هر راس بز ماده ی سانن بالای 5 میلیون تومنه !!! خلاصه اینکه بی گدار به آب نزنید ! من الان نزدیک به چهار یا پنج ماهه دارم در مورد پرورش سانن تحقیق میکنم ولی هنوز به این نتیجه نرسیدم که سود اوره !
البته اینم بگم که من به دلیل شرایط خودم و محدودیت مالی خیلی محافظه کارانه نظر میدم شاید فرد دیگه ای تحقیق کنه و به نتیجه ای خلاف نظر من برسه !!! بهر حال خوب تحقیق کنید بعد اقدام کنید ! یا حق
کشاورزی
|
United States of America
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
درود بر دوستان عزیز
من سابقا تجربه دام ( شتر مرغ ) دارم البته شغل فعلی من دکوراسیون داخلی هست .. و اخیرا علاقه مند شدم که بصورن جنبی بز داشته باشم .. داشتم کامنت ها رو مطالعه میکردم که البته مطلب مفیدی عایدم نشد .. لازم دونستم چند جمله خدمت عزیزان عرض کنم
در مقوله پرورش دام جزییات خیلی زیادی وجود داره که عنوان نشده و بسیار بر سودآوری تاثیرگذار هست ،
مشخص نمودن هزینه ها هم خیلی دشوار نیست
بدون در نظر گرفتن سرمایه ثابت
هزینه خوراک به ازی هر بز معادل 2 الی 3 درصد وزن حیوان پلت اماده یا جیره بالانس نیاز هست با قیمت تقریبی امروز کیلویی 3000 تومان یعنی یک بز با وزن میانگین 45 کیلو بین 900 گرم الی 1300 گرم غذا نیاز داره
موضوع بعد اینکه در بهرین حالت ممکن 80 درصد بزها در وضعیت شیردهی مطلوب خواهند بود و 20 درصد رو لحاظ نکنید بعلاوه اینکه دو ماه هم شیردهی ندارن و هم اینکه تا مدت قابل توجهی مقدار زیادی از شیر تولیدی صرف غذای بزغاله ها خواهد شد و 20 درصد از کل رو هم بابت این موضوع بایستی کسر کنید
و .. هزینه های جاری محل نگهداری و کارگر ، دارو و تلفات رو هم بایستی در نظر گرفت !!
و اما زایش .. در وضعیت نرمال نه عالی سالانه دو بزغاله به ازای هر ماده خواهیم داش که 20 درصد رو هم بایستی در نظر نگرفت

یک نتیجه مختصر در یک روز :
*24 لیتر شیر بعبارتی 84000 تومان
*هزینه خوراک برای 12 بز ( دو عدد نر به ازای هر 5 ماده که تولید شیر و بزغاله ندارن ) با میانگین روزانه 1200 گرم به ازای هر کیلو 3000 میشود 43000
و اما بزغاله ها :
* 16 عدد بزغاله ان شالله خواهیم داشت که با در نظر گرفتن هزینه دوماه نگهداری تا زمان فروش به قیمت 2/500/000 که تقریبا حساب کردم 20 درصد از بزهای تولید شده صرف هزینه های بقیه خواهد بود یعنی : 14 ا 2500/000 که میشود 35/000/000 در سال
یک نتیجه کلی جهت یکسال :
35/000/000 سود تولید بزغاله
280 روز تولید شیر ضربدر روزانه 84/000 تومان میشود 23/520/000 تومان
هزینه خوراک 12 بز ( شامل 10 ماده و دو نر ، بزغاله ها رو قبلا حساب کردم) در سال یعنی 365 روز ضربدر 43000 تومان میشود 15/695/000

هزینه نگهداری مکان ، یک کارگر ، هزینه های مصرفی ( آب برق و ... ) ، دارو تقریبا ماهیانه 3/000/000 که البته این هزینه را با مدیریت انرژی و نداشتن کارگر میتوان به مبلغ یک میلیون تومان کاهش داد که مقدار قابل توجهی در سال خواهد بود !! پس هزینه های جانبی 12 الی 36 میلیون تومان
و در پایان خواهیم داشت :
35 تومان سود تولید بزغاله بعلاوه 23.5 میلیون تولید شیر میشود 58.5 تومان .
حالا کسر میکنیم 15.6 میلیون بابت خوراک و 12 میلیون هزینه های کنرل شده جانبی بدون کارگر خواهیم داشت حدود 31 میلیون و به ازای هر ماه 2/500/000 تومان ولی اگر بخوایید کارگر داشته باشید و هزینه ها رو مدیریت نکنید فقط ماهیانه 500 هزار تومن خواهید داشت !!
پس اگر خودتون آستین بالا بزنید و مدیریت خوبی داشته باشید سال اول ماهیانه 2.5 میلیون خواهید داشت که خیلی هم بد نیست که قطعا سال های بعد میتونه بهتر هم باشه ( افزایش مهارت و گسترش کار )

در ضمن سرمایه تقریبی و حداقللل برای این مشخصه ها حداقل 50 میلیون هست ..
پاسخ ها
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
دمت گرم داداش با یه نگاه منطقی نظر دادی نه مثل خیلیها که .....
دامپرور
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
دوستان سود این کار توی فروش سالیانه بزغاله و کودشه نه چیز دیگه ای لبنیاتش خرج خودشو میده فقط شما سالیانه 20 تا بزغاله هم بفرشی 40تمن میشه ک اگ 10تا بز ماده داشته باشی یا بیشتر ایناها سالیانه بیشتر تولید مثل میکنن.. و خوبی بز اینه که زود تولید مثل میکنه
پاسخ ها
مهدی افشاری
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
.ولی بنده فعلا درگیر خرید هستم که هیچ آشنایی ندارم ونمیدونم چطوری نژاداصل را خریداری کنم محاسبات شما عالی بود
حسین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
شب تا صبح اگر خوابیدی صبح یکیش هم نداری. اما علوفه اگرتوخردادماه وعمده بخری تقریبا نصف درمیاد
بهنام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
قيمت يك كيلو علوفه ٢٥٠تومن سه كيلو ميشه ٧٥٠ تومن برا ده تا بز ميشه ٧ هزارو پانصد تومان
٣٠ كيلو شير از ده تا بز به قيمت ٣٥٠٠ ميشه ١١٥ هزار تومان درست حساب كرده دوستان
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
لطفا کمکم کنید من میخام خونمه بفروشم اگر کسی سابقه پرورش دارد تماس بگیرد.
پاسخ ها
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
حیفه زمینو بدی ،نکن این کارو
نظرات بیشتر