tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
۱۶۸۲۸بازدید
۵
حداد عادل تاکید کرد: اینکه دختر در انتخاب همسر دخالتی ندارد و پسر کار را به پدر و مادر واگذار کرده است مربوط به گذشته است و باید با حفظ حرمتهای اسلامی یک نظام نوین در انتخاب همسر به وجود آوریم.
کد خبر: ۲۸۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۸۷ - ۰۹:۴۹ 13 December 2008
امتیاز خبر: 86 از 100 تعداد رای دهندگان 16828
رئیس کمسیون فرهنگی مجلس گفت: به نظر می رسد باید تحولی در شیوه انتخاب همسر در ایران رخ دهد.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، غلام علی حدادعادل شامگاه گذشته در مراسم اختتامیه "جشنواره پر پرواز" افزود: در حال حاضر در کشور ما از شیوه های سنتی انتخاب همسر استفاده می شود که این موضوع نیازمند نوعی دگرگونی است زیرا در شیوه سنتی هیچ دختری حق انتخاب ندارد و علاوه بر آن پسرها نیز در این عرصه کار را به پدر و مادر خود واگذار می کند و در این میان نقشی ندارد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر شیوه های گذشته در کشورمان برای انتخاب همسر جواب نمی دهد که باید با توجه به شرایط جهان شیوه ای نو در این امر انتخاب کرد.

حداد عادل تاکید کرد: اینکه دختر در انتخاب همسر دخالتی ندارد و پسر کار را به پدر و مادر واگذار کرده است مربوط به گذشته است و باید با حفظ حرمتهای اسلامی یک نظام نوین در انتخاب همسر به وجود آوریم.

حدادعادل یادآور شد: در اسلام ازدواج امری منطقی و آسان است چنانچه سنت پیامبر آسان کردن ازدواج بوده و اگر این موضوع در جامعه به امری سخت تبدیل شد نباید اینگونه تصور شود که این سخت شدن خواست خداست.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه خود ما امر ازدواج را سخت کرده ایم، عنوان کرد: در حال حاضر من عقیده دارم که نگرانی بسیاری از جوانان ما نگرانی ازدواج است و هر جوانی که ازدواج نکرده است نگران آینده خود است.

مشکلات ازدواج به جامعه و دولت بازمی گردد
رئیس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات موجود در امر ازدواج اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این مشکل به دو بخش تقسیم می شود در موضوعاتی که مربوط به دولت است یکی از مسائل اشتغال است و در جامعه ای که اشتغال نباشد بیکاری فراوان می شود لذا ازدواج کم می شود و ایجاد اشتغال برنامه ای است که حکومت اعم از دولت و مجلس باید در این عرصه تدبیر نماید و ایجاد درآمد و اشتغال نماید.

حداد عادل همچنین به مشکل مسکن اشاره کرد و افزود: در جامعه ای که تهیه مسکن معمایی باشد و اجاره در آن در سطح بالایی قرار گیرد به نحوی که در مواقعی بیش از 80 درصد حقوق صرف اجاره مسکن شود، نمی توان برای ازدواج تصمیم قاطع گرفت.

وی یادآور شد: نوع دوم مشکلات به خود ما بازمی گردد که خودمان را زندانی سنتهای غلط و یا درست گذشته کرده ایم.

وی همچنین به تحصیلات دختران اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از اتفاقاتی که بعد از انقلاب در ازدواج تاثیر منفی گذاشته تحصیل دختران است مخصوصا در زمانی که تعداد دختران تحصیل کرده بیش از پسران باشد.

حدادعادل تصریح کرد: من علاقه مند به تحصیل خواهران هستم و مخالف تحصیل دختران نیستم اما باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که مشکلی در این رابطه پیش نیاید چنانچه بهتر است در سالهای نخست دانشجویی دختران ازدواج کنند و پس از آن ادامه تحصیل دهند.

ایجاد رشته مدیریت خانواده در دانشگاه ضروری است
این نماینده مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ایجاد رشته "مدیریت خانواده " در دانشگاه ها تاکید کرد و اظهار داشت: باید در دانشگاهی چون الزهرا که مربوط به خواهران است رشته ای با این عنوان تاسیس می کردیم و در زمینه آموزش عالی نیز باید در عرصه ازدواج کار می کرد.

حدادعادل گفت: ازدواج هر روز پرخرج تر می شود و اقلامی وارد ازدواج شده که در گذشته نبوده است و یا وجود داشته و اکنون جایگاهی ندارد.

حدادعادل بر ایجاد تحول در برخی از مسائل در امر ازدواج تصریح کرد و گفت: ما جرات تحول را از دست داده ایم و امروز می توانیم بسیاری از آیینهای غیرضروری را حذف می کنیم چنانچه می توان در مباحثی چون لباس عروس، آئینه و شمدان و... صرفه جویی کرد.

ازدواج در کشور به میدان تفاخر تبدیل شده است
وی افزود: اکنون ازدواج در کشورمان میدان تفاخر شده و این امرسبب شده است تا ازدواجی انجام نشود.

وی همچنین یادآور شد: شهردایها و موسسات می توانند با ایجاد تالارهای ازدواج برای جوانان برخی از این مشکلات را مرتفع نمایند چنانچه در اوایل انقلاب ازدواج در مساجد انجام می شد.

رئیس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی سخنان خود خطاب به دختران جوان گفت: دختران جوان باید توهمات، خیالات، چشم و هم چشمی ها و ... را کنار گذارند و جرات کنند به خاطر خدا و خودشان، سنتهای پرهزینه را کنار بگذراند چرا که در نهایت قهرمان ماجرا خودشان هستند.
tabnak-adv
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۸۷/۰۹/۲۳
آقا صداتون از جای گرم بلند می شود ،با این خرج و مخارج می توان ازدواج کرد .با ماهی سیصد هزار تومان،بدون خانه و ماشین ازدواج یعنی بدبختی را بیشتر کردن.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۸۷/۰۹/۲۳
برای اولین باره که یکی از مسئولین به مقوله ازدواج یه کمی واقع بینانه تر نگاه می کنه !
ازدواج 3 زیر سیستم اصلی داره که به هم متصل هستند :
1- سیستم اقتصادی : وقتی جوان کار نداره ، توان تهیه مسکن نداره و ... وام های پر دردسر ازدواج نمیتونه عامل تشویق به ازدواج باشه!
2- سیستم اجتماعی : برخورد سنت و تجدد تو این زمینه مساله جدی است به ویژه در حوزه نحوه انتخاب همسر . همچنین سنت های مربوط به ازدواج
3- سیستم اعتقادی : کاهش اعتقاد به ازدواج و اهمیت خانواده !

وقتی میشه مسائل ازدواج رو کاهش داد که به طور همزمان به این سه زیر سیستم متصل به هم نگاه بشه.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۸۷/۰۹/۲۳
جناب آقای حداد عادل
برای مشکلات اساسی ازدواج جوانان مثل ایجاد اشتغال و مسکن مناسب باید برنامه ریزی بکنید والا دختر و پسرهای امروزی عموما خودشان با رعایت همه مسائل شرعی یکدیگر را پیدا می کنند .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۸۷/۰۹/۲۳
توصيه ميكنم وبلاگي باز شود كه مزدوجين از تجربيات عيني خود براي همسر يابان بنويسند و كامنت هايشان توسط كارشناسان روانشناسي گزينش و در اختيار همسرجويان قرار بگيرد. اين كمك ميكنند جوانان كه اكثرا با توهمات خود وارد موضوع ميشوند از واقعيات و سير تحولات شخصيتي خود هم در آينده از آنچه براي ديگران رخ داده بياموزند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۸۷/۰۹/۲۳
به نام خدا
يكي ديگر از اشتباهات ما ، تغيير الگوهاي خانه‌سازي است.
اگر احداث خانه‌هاي وسيع ، حتي در قالب آپارتمان‌هائي با زير بناي زياد ، مورد توجه قرار گيرد ؛ آنوقت نوعروس با داماد مي‌توانند بدون دغدغهء مسكن نزد والدين خود و در قالب خانواده‌هاي بزرگ (همچون گدشته‌هاي دور) زندگي كنند و نيازي به تشريح دستاوردهاي پر خير و بركت چنين زندگاني‌هائي نيست .
خدا يارتان.
نارون
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: