اگر ما در استدلالات خود يکجانبه و بي‌پروا به ‌اين گزارش استدلال کنيم، معنايش‌ اين است که پذيرفته‌ايم سازمان جاسوسي آمريکا بر روند گسترش تکنولوژي هسته‌اي ‌ايران، دست‌كم در هفت سال اخير، اشراف داشته است. اين امر متأسفانه در مواضع رسمي داخلي که روز سه‌شنبه اعلام شده، ناديده انگاشته شده است.
کد خبر: ۲۶۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۸۶ - ۰۴:۱۷ 05 December 2007
امتیاز خبر: 91 از 100 تعداد رای دهندگان 19635
گزارش اخير شوراي اطلاعات ملي آمريکا (NIE)، به رغم مهم و قابل استفاده سياسي بودن براي‌ ايران، مي‌تواند مجوز استمرار تهديدات نظامي و نيز تلاش براي صدور قطعنامه جديد عليه کشورمان را افزايش دهد. اگر بپذيريم اين گزارش، سکه اطلاعاتي و امنيتي جديد آمريکاست، پس بايد بپذيريم که اين سكه دو روي دارد:

1ـ روي نخست آن‌ اين که ‌ايران از سال 2003 به بعد، همه فعاليت‌هاي خود براي دستيابي به سلاح اتمي، متوقف کرده است.
2ـ روي دوم آن که ‌ايران تا سال 2003 تلاش براي دستيابي به سلاح اتمي داشته است.

اما در کنار همه‌ اينها، اگر ما در استدلالات خود براي نقد سياست خارجي آمريکا درباره تکنولوژي هسته‌اي ‌ايران، يکجانبه و بي‌پروا به ‌اين گزارش استدلال کنيم، معنايش‌ اين است که پذيرفته‌ايم سازمان جاسوسي آمريکا بر روند گسترش تکنولوژي هسته‌اي ‌ايران، دست‌كم در هفت سال اخير، اشراف داشته است و اظهارات پيشين ‌اين سازمان را که دست‌هاي خود را در صحنه اطلاعاتي و امنيتي ‌ايران بسته مي‌ديد، نفي کرده‌ايم و‌ اين بدون شک، مي‌تواند تأثيرات بسيار منفي و ناخوشايندي بر تحولات داخلي کشورمان داشته باشد. همه ‌اين امور، متأسفانه در مواضع رسمي داخلي که روز سه‌شنبه اعلام شده، ناديده انگاشته شده است.

از سوي ديگر، اگر روي دوم سکه گزارش را با دقت نگاه کنيم، درخواهيم يافت که بي‌هيچ استدلالي با گزارش‌هاي «محمد البرادعي»، رئيس آژانس بين المللي انرژي هسته‌اي در تضاد است. در واقع، انتشار ‌اين گزارش، خدشه‌اي جدي بر اظهارات و گزارش‌هاي البرادعي ‌ايجاد مي‌کند که بارها تاکيد کرده دليلي که ثابت کند ‌ايران در راه دستيابي به سلاح اتمي بوده است، در ‌ايران پيدا نکرده‌ايم.

به عبارت ديگر، اظهارات دوپهلوي البرادعي درباره تکنولوژي هسته‌اي ‌ايران به مراتب آثار منفي‌اش کمتر از گزارش اخير NIE آمريکاست. وي بارها گفته است كه نمي‌تواند بگويد: ‌آيا ‌ايران به دنبال استفاده نظامي از تکنولوژي اتمي هست يا نه؟ البرادعي با ‌اين اظهارات، تأکيد کرده است: تاکنون هيچ دليلي بر نظامي بودن مسير تکنولوژي هسته‌اي ‌ايران ندارد، اما گزارش NIE تأکيد مي‌کند که ‌ايران تا سال 2003 به دنبال سلاح هسته‌اي بوده و در واقع، ‌اين گزارش بيش از هر چيز، گزارش‌هاي رسمي آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي را مخدوش مي‌کند. به همين دليل، به نظر مي‌رسد در مواضع رسمي، بايد در استناد به ‌اين گزارش، با احتياط کامل رفتار كرد.

هيچ گاه نبايد از ‌اين نکته غفلت کرد که آمريکايي‌ها در برخي موارد با ارايه اطلاعات نادرست، درصددند تا برخي مواضع ناخواسته را به ما تحميل کنند و آنگاه با گرفتن بهانه‌هاي موردنظر، برنامه‌هاي خود را تحميل کنند. بهترين دليل براي ‌اين که ثابت کند ‌اين گزارش به شدت مشکوک است، اظهارات جورج بوش، رئيس‌جمهور آمريکاست که تنها چند ساعت پس از ارايه ‌اين گزارش در يک مصاحبه مطبوعاتي گفت.
وي گفت: برنامه هسته‌اي ‌ايران همچنان خطرناک است و تأکيد نمود که آمريکا گزينه نظامي عليه ‌ايران را همچنان در دست دارد. وي عملا نشان داد که هيچ اعتقادي ندارد که گزارش دستگاه‌هاي اطلاعاتي رسمي‌اش از عزم او براي برخورد با ‌ايران کاسته است.

نکته ديگري که بايد بر روي آن انگشت گذارد، فقر شديد اطلاعاتي آمريکايي‌ها از امور اطلاعاتي و امنيتي کشورمان است. گزارش‌هاي اخير البرادعي درباره سانتريفيوژهاي P1 و P2 عملا ثابت کرد که ‌ايران تکنولوژي هسته‌اي صلح‌آميزش در سطح هشت کشور تراز اول اتمي در جهان است؛ امري که هيچ گاه پيش از آن مورد تأييد آمريکايي‌ها قرار نگرفته بود.

از سوي ديگر، مگر همين آمريکايي‌ها نبودند که اصل و فرع دانش هسته‌اي ‌ايران را به «عبدالقديرخان»، پدر بمب هسته‌اي پاکستان نسبت مي‌دادند و مگر همين آمريکايي‌ها نبودند که از پرويز مشرف، رئيس‌جمهور پاکستان، خواستند وي را در اقامت اجباري قرار دهد تا دست ‌ايران به او نرسد؟
اما روند تحولات علمي ‌ايران پس از ‌اين اقدام، نشان داد که باز هم اطلاعات آمريکايي‌ها به خطا رفته است. با  وجود اين، ما چطور مي‌توانيم با استناد به گزارش NIE غير مستقيم بر حضور اطلاعاتي آمريکا در ‌ايران، آن هم بر تأسيسات هسته‌اي کشور صحه بگذاريم؟

اين در حالي است که همين نهاد اطلاعاتي آمريکايي، پيشتر در سال 2005 گزارشي خلاف آنچه امروز اعلام کرده، منتشر نموده بود؛ چيزي که هم شايبه فقر اطلاعاتي‌اش را ثابت مي‌کند و هم احتمال ابزار سياسي بودنش را.

بنابراين، اگر ‌اين گزارش از سوي دولت آمريکا و اتحاديه اروپا و از جمله فرانسه، گزارش واقعي تلقي مي‌شود، پس بايد از روند تشديد اقدامات براي صدور قطعنامه جديد عليه ‌ايران در شوراي امنيت بکاهد، اما ‌آيا چنين اتفاقي خواهد افتاد و يا آن که با شدت بيشتري عليه کشورمان اقدام مي‌کنند؟ روزهاي ‌آينده، بستر مناسبي است تا ما پاسخ بسياري از پرسش‌ها را بگيريم.
 
* علي منتظري
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
تحلیل کاملا خوب و درستی کرده اید واقعا به نظر نمی رسد این گزارش NIE چیزی به نفع ما داشته باشد حتی بر علیه ما می تواند استفاده شود ولی در داخل به ان استناد می کنند
وقتی متوجه هدف واقعی امریکا از انتشار این گزارش شویم خیلی دیر است که ان را رد کرده یا زیر سوال ببریم.
ناشناس
|
-
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
سلام
احسنت برشما.واقعا از مقامات سیاسی کشور بعید است که اینگونه (چون من عوام) دچار احساسات وجوزدگی سیاست های امپریالیسم -دشمن قسم خورده ملت بزرگ ایران - شوند.عزیزان مسوولان سیاسی کشور، خاضعانه از شما استدعا دارم با مسائل بین المللی واینگونه موارد با احتیاط بیشتری عمل برخوردکنید.یادمان باشد که نباید از تعریف دشمن لذت ببریم.آیا اگر فرداهمین سازمانها(ببخشید نهادها)ی جاسوسی امریکا اعلام کنند که ایران سلاح هسته ای دارد واکنش ما چه خواهد بود؟ به خدا پناه ببریم تا او کمکتان کنيم.موفق باشید.
ناشناس
|
Kyrgyzstan
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
ما نبايد چنين گزارشاتي را رسما تاييد يا رد كنيم . چون هر دوي آن به ضرر منافع ملي است . پاسخ ما بايد اين باشد كه ايران از هر اقدام امريكا و غرب براي اصلاح نگرش منفي آنها نسبت به برنامه هسته اي جمهوري اسلامي ايران بويژه تاييد اينكه فعاليت هاي هسته اي ايران صلح آميز است ، حمايت مي كند . اين همان مطلبي است كه آقاي حسيني سخنگو ي وزارت خارجه بايد در برابر اين گزارشات اعلام كند.
يك ديپلمات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
معمولا روش آمریکایی ها همین است آنقدر در مورد حمله یا عدم حمله صحبت می کنند که افکار عمومی جهان منتظر شنیدن خبر جدیدی باشد و آن خبر هم می تواند حمله باشد خوب به هرحال نوعی تغییر در اخبار است و غیرمنتظره هم نخواهد بود این گزارش هم به نوعی در راستای همان اخبار قبلی است فقط می خواهند بازار گرمی کننند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
تحليل آگاهي بخشي را انجام داده ايد. مي خواهم به مسئولين كشور يادآوري كنم كه تابع احساسات نبوده و عواقب چنين گزارشاتي كه مطمئنا مدت ها روي آن و نتايج آن كار شده بسنجند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
اصولا سران و بازیگران دنیای استکبار در پشت پرده با هم کاملا همخوانی دارند و مثل جوامع جهان سوم هرکسی ساز خود را نمی زند بنظرم این گزارش می تواند پیامد چند مسئله مهم باشد یکی اینکه آمریکا بعد از رجز خوانی های فراوان و آماده کردن افکار عمومی آمریکا اکنون دریافته است که نمیتواند به ایران حمله کند بنابراین این گزارش بهترین وسیله برای خاتمه دادن به جو گذشته است و یا سران استکبار طرحی دیگر دارند و آن اینکه با این گزارش چنین وانمود کنند که دیگر آمریکا به ایران حمله نمیکند تا از اصل غافلگیری استفاده کند و به کشورمان حمله کند نباید گول استکبار را خورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
سلام
تحلیل دقیقی است به نظر من مسئولین ایران نباید با این گزارش خرسند و شاد شوند چون شادی ما صحه گذاشتن بر دخالت و مطلع بودن آمریکا از فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران است. ایران مطالباتش را تنها باید از طریق آژانس انرژی اتمی پیگیری نماید.
با توکل به خدا حتما" پیروز می شویم.
ولن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا .
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
من هم به ماهيت وهدف اين گزارش خيلي مشكوكم وبرايم خيلي سخت است كه باور كنم سازمانهاي اطلاعاتي آمريكا اينقدر شريف ودرستكار شده باشند اين يك بازي جديد است كه فارغ از برنامه هاي بلند مدت كه آمريكا در سر مي پروراند مثل اخبار قبلي يك شوك به اقتصاد ما وارد مي كند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
ممنون ، فرافکنی و انحراف افکار عمومی از اصل موضوع شیوه آمریکایی هاست تا به خواستهای اصلی خود برسند.
باز هم ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
من هم فکر نفس این گزارش ونیت امریکا ازافشای ان خطر ناک است ونباید از ان خوشحال شد
ناشناس
|
-
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
بر تمام سياستهاي آمريكا توسط لابي صهيونيست نظارت مي شود، چگونه ممكن است اين گزارش توسط چندين نهاد اطلاعاتي كه همگي به اين لابي مرتبط هستند به نفع ايران باشد؟! اين گزارش بدنبال منحرف كردن اذهان عمومي از موضوعي مهمتر است كه سياستمداران و تحليلگران ما بايد بدنبال رمز گشائي آن باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
با سلام
تفسیر بسیار عاقلانه و فنی می باشد,
مگر ما تا به الان منتظر تایید یا رد آمریکا یا هر کشور دیگری بوده ایم که حال با خوردن یک کشمش گرمیمان کند و با خوردن یک مویز سردی, مملکت صاحب داردو سیاست آن مشخص و مدون است طرف مقابل ما هم هیچ کشوری نیست که حالا بخواهد اظهار نظر کند ,
ما NPT را پذیرفته ایم طرف ما هم آژانس می باشد , آیا واقعا اگر سازمانهای اطلاعاتی ما در باره آنها خبری را اعلام نمایند آنها پاسخی در سطح سران خواهند داد, این گزارش NIE تنها یک ارزش دارد که اگر هم راست بگویند و اطلاعاتی در دست داشته باشند، بايد بررسي شود که اطلاعات درست یا غلط از چه ناحیه ای در حال هرز رفتن می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۴
تحلیل کاملا خوب و درستی کرده اید ، انتظار داریم مسئولان سیاسی وامنیتی کشور بصورت واقعی وبدون احساسات با این مسئله برخوردکنند: آنها باعلم کامل اعلام می کنند که ما تا سال 2003 بدنبال صلاح هسته ای بودیم ،پس یا ازاین گونه اخبار می خواهند بهره برداری سیاسی کنند ویا واقعا بطور کامل بروضعیت اطلاعاتی درون کشور با خبرهستند که درهردوجهت سودی برای ما نخواهد داشت ونیاز به این همه شور وشوق نداردکه مسئولین ما به آن دامن می زنند،بنشینیم قضیه را دقیق کارشناسی کنیم وبی خودی دچار احساسات نشویم .
ایرانی سربلندباشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۵
تحلیل خوب و دقیقی بود. ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۷
با سلام و تشكر از تحليل شما بايد به نوبه خود بگويم كه خوشبينانه ترين تحليل از اين ماجراي جديد تبليغاتي همانطور كه شما هم اشاره داشتيد اين است كه امريكا با اينكار مي خواهد روابط حسنه با ايران برقرار كند و به قولي چراغ سبزي به ما نشان دهد كه اين تفكر بسيار ساده انديشي مي باشد. بنده به عنوان يك ايراني در اين انديشه هستم كه چرا بايد مسئولين ما اينقدر ساده به موضوع نگاه كنند. در دنياي امروز مردم و سياستمداران تمام گزارش را مي خوانند حال اينكه مسئولين ما نه در داخل بلكه در جو بين المللي هم تنها بخشي از گزارش را كه به سال 2003 به بعد اشاره مي كند مي بينند و به قول شما روي ديگر سكه را فراموش كرده اند . نمي دانم كه مسئولين ما در خواب هستند و يا خود را به خواب زده اند ولي اميدوارم كه در خواب باشند چرا كه از قديم گفته اند كه كسي را كه خواب باشد مي توان بيدار كرد ولي كسي كه خود را به خواب زده باشد نمي توان بيدار كرد .
انشاءاله كه بتوانيم در كنار الطاف الهي و دعاي خير آقا امام زمان در صلح و ثبات به علوم روز برسيم .

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: