۱۸۴۳۷بازدید
۷
عطاءالله مهاجراني، وزير ارشاد پرحاشيه دولت اصلاحات كه چندي پيش، به تمجيد از سخنراني دكتر احمدي‌نژاد در دانشگاه كلمبيا پرداخته بود، در يادداشتي در سايت شخصي خود، به تجليل از رمان اخير «ماركز» پرداخت و از سانسور سي سطر از اين رمان در ترجمه فارسي آن انتقاد كرد.
کد خبر: ۲۰۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۸۶ - ۱۴:۴۱ 22 November 2007
امتیاز خبر: 89 از 100 تعداد رای دهندگان 18437
عطاءالله مهاجراني، وزير ارشاد پرحاشيه دولت اصلاحات كه چندي پيش، به تمجيد از سخنراني دكتر احمدي‌نژاد در دانشگاه كلمبيا پرداخته بود، در يادداشتي در سايت شخصي خود، به تجليل از رمان اخير «ماركز» پرداخت و از سانسور سي سطر از اين رمان در ترجمه فارسي آن انتقاد كرد.

به گزارش خبرنگار «تابناك»، پس از سخنراني رئيس‌جمهور در دانشگاه كلمبيا، دكتر مهاجراني در يادداشتي با بيان اين كه نبايد نقد و نظرها در داخل، مانع انصاف در داوري شود، تأكيد كرد: اين سخنراني، رئيس‌جمهور و ايران را در موضع مظلوميت قرار داد.

وي كمي پس از اين يادداشت، مورد انتقادات بسياري در فضاي اينترنت قرار گرفت، اما امروز در يادداشتي جديد، داوري سايت «تابناك» را ناسنجيده و ترجمه اين كتاب را در ايران شتابزده خواند و حتي به يكي از بينندگان «تابناك» كه به كنايه، مهاجراني را در چاپ اين كتاب مقصر دانسته بود، واکنش نشان داد.
وزير ارشاد دولت اول اصلاح‌طلبان، همچنين با تطبيق سطر به سطر ترجمه فارسي كتاب با متن اصلي و نسخه انگليسي، كشف كرده كه جمعا سي سطر از اين رمان حذف شده كه به گفته وي، اين مميزي آسيب ويران کننده‌اي به رمان زده است و نتيجه‌گيري كرده که اتفاقا رمان با سانسور جدي و کاملا چشمگير منتشر شده است.

عطاءالله مهاجراني در پايان به تمجيد كم‌سابقه از اين رمان پرداخته و مي‌نويسد: «آيا رمان چنانكه ادعا شده، ضدارزشي و ضد اخلاقي است؟ به عبارت ديگر، مي‌‌خواهم به پرسش آن خواننده ناشناس «تابناك» پاسخ بدهم كه پرسيده بود: من جواب خدا را چه مي‌دهم.
رمان صورتي دارد و باطني، ماده‌اي و معنا و گوهري. صورت همان است كه گفته‌اند، غيراخلاقي و ضدارزش است، اما گوهر رمان اخلاق ناب و عشق انسان‌ساز است.

...ترديدي ندارم كه اين رمان كوتاه، درخشانترين نوشته «گارسيا ماركز» است. آنچنان دقت‌هاي ريز و معماري درخشنده‌اي در نگارش رمان به كار رفته كه جادوي صد سال تنهايي در برابر شور و ترانه اين رمان از رونق مي‌افتد.
هميشه با خودم مي‌گفتم: مي‌شود از پيرمرد و درياي همينگوي رمان بهتري نوشت؟ آيا اين رمان همان رمان است؟

...وقتي رمان را خوانده‌ايد، لحظه‌اي چشم بر هم مي‌گذاريد و رمان را تصور مي‌کنيد. آنچه بر جاي مانده است، غم عميق عشقي شورانگيز و ماندگار است و نه موج منحط هوسي ميرنده.»
 
ممكن است مطالعه آثاري اينچنيني براي چهره دنياديده و باتجربه‌اي چون آقاي مهاجراني و يا برخي شهروندان فضاي بي‌بندوبار آمريكاي لاتين - آن گونه كه در كتاب توصيف مي‌شود -غم عميق عشقي شورانگيز و ماندگار برجا گذارد، اما پرسش از اين كارگزار اسبق فرهنگ كشور اين است كه حتي در صورت وجود گوهر اخلاقي، انتشار اثري با قالب سراسر غيراخلاقي در جامعه ايراني با روح لطيف و شرقي آن، موجه است؟
 
و در صورت مثبت بودن پاسخ اين سوال آيا مثلا نبايد فيلم‌هاي پورنو را كه اكثرا قهرمان آنها يك منجي اجتماعي يا انقلابي و ... است را بدون سانسور در كشور پخش نمود؟
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۸۶/۰۹/۰۱
این کتاب را دیروز از بازار سیاه اصفهان خریدم البته به چه قیمتی بماند .اما میخواستم بدانم این چه رمانی است که اینقدر بر سرش سروصدا شده است. وقتی که این همه مشکل بدرد بخور داریم که میتونیم سرش انرژی بزاریم. وقتی شروع به خواندن کردم تا نزدیکی صفحه ی 80 به نظرم ظاهر کتاب مخالف با نظر عامه ی جامعه ی ما می امد(یعنی تلقی ابتذال) و البته برخی از پاراگرافها جوری نوشته شده بود که تعجب کردم چگونه از چشم سانسور کننده سالم گذشته است اما پس از پایان کتاب با محتوای کتاب کاملا موافق بودم و البته برایم عجیب بود چرا علیرغم آنچه که رسانه ها گفته بودند ابتذالی در کلیت کتاب نبود چراکه در قالب یک فرهنگ و سرزمین کاملا متفاوت این کتاب نوشته شده و اگر قرار بود حتی نویسنده ایرانی باشد کاملا در چارچوب ازدواج موقت میتوانستیم اعمال پیر مرد را توجیه کنیم.به هر حال محتوای کتاب حتی به نوعی جوانان را به ازدواج دایمی مبتنی بر عشق راهنمایی میکند تا بی بند و باری.حداقل برای من که در 21 سالگی و داشتن امکانات محدود برای ازدواج مردد بودم قدر متیقنی برای ساخت یک پیوند دایم بود تا رهنماگر به سوی فساد. و تاثیری بیشتر داشت تا این همه کتابی که در دانشکده برای توجیه ازدواج دایم خوانده بودم.
امیدوارم نظرم را چاپ کنید تا نظر سومی هم بین نظرات موافقین یا مخافین وجود داشته باشد خارج از تمایلات یا اختلافات سیاسی.
از خودم ممنونم که وقت گذاشتم و متن را برایتان تایپ کردم!
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۸۶/۰۹/۰۱
از تابناک و دیگران انتظار این است به خاطر بازی های سیاسی ادبیات را مشوش نکنند.با هنر کاری نداشته باشند.رمان ماکز هر چه باشد یک ادبیات ناب است و ما با ادبیت آن کار داریم.گرچه اگر در دولت خاتمی و توسط مهاجرانی اگر دلبرکان...چاپ می شد احتمالا با اعدام مترجم و وزیر و عزل رییس جمهور روبرو می شدیم اما کار شما و دیگر سایت ها و احزاب راستی و چپی و اصولی و اصلاحی در این بازی سیاسی که ادبیلت و هنر را وارد معرکه مهلکه اور میکنید درست نیست و آینده نشان خواهد داد که این کارها به جایی نخواهد رسید.موفق باشید
ناشناس
|
Canada
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۸۶/۰۹/۰۱
ن دو موضوع، یکی انتقاد از رفتار رییس دانشگاه کلمبیا، و دیگری تبیین و توضیح اشکالات ترجمه یک اثر ادبی، چه ربطی به هم دارند که شما آن را در کنار هم عنوان کرده اید؟ مگر هرکسی که از رفتار رییس دانشگاه کلمبیا ناراحت شده باشد (ولو اینکه منتقد آقای احمدی نژاد باشد) حق ندارد که از یک اثر ادبی خوشش بیاید؟‌ یا این که معتقدید همه باید اخلاقیات را از دریچه ذهن شما ببینند؟ در ضمن عنوان بندیتان هم بی معنی است، آخر «‌ مدافع کلمبیا» یعنی چه؟ آدم یاد مدافع تیم ملی فوتبال کلمبیا می افتد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۸ - ۱۳۸۶/۰۹/۰۲
از تابناك به خاطر انعكاس اين نظر مخالف تشكر مي كنم. در دنياي رسانه هاي امروزي رعايت ادب و انصاف در نقل قول از مخالفين واقعا كيمياست.
همين كه نظرات ايشان را با امانت و دقت و بدون متهم كردن ايشان وبدون دادن نسبتهاي ناروا نقل كرده ايد ؛ خود نقطه تابناكي! است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۷ - ۱۳۸۶/۰۹/۰۲
من با ایشان موافقم . برای مثال یک فیلم هست ب اسم8 میلیمتری که صحنه های بدی دارد ولی در آخر بادیدن این فیلم افراد از هرزگی زده میشوند
ناشناس
|
Malaysia
|
۰۳:۵۲ - ۱۳۸۶/۰۹/۰۲
همین رمانها و احساس "عشقي شورانگيز " باعث میشه
یعضی ادمها كارايي بكنن
وای !!!!!!! لطفا لحظه‌اي چشم بر هم بگذاريد .
ناشناس
|
United States
|
۰۴:۱۷ - ۱۳۸۶/۰۹/۰۲
من این کتاب را خوانده ام و تصادفی نظر ایشان هم در اینترنت دیدم و تازه فهمیدم ایشان چه دید وسیع و بینش عمیقی دارند. دست مریزاد جناب مهاجرانی!

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار