۱۰۶۹۳بازدید
وي با انتقاد از عطاء‌الله مهاجراني وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در دوره‌اي كه ايشان وزارت را تحويل گرفتند در صفحه يكي از روزنامه‌ها مقاله‌اي نوشته بودند با اين مضمون كه «از پنجره اتاقم حياط وزارتخانه را مي‌ديدم سؤال كردم اين همه تردد براي چيست؟ گفتند ناشران براي مجوز نشرشان مي‌آيند. من فكر كردم مگر كسي شناسنامه مي‌گيرد آن را ساليانه تمديد مي‌كند كه هر ساله مجبور است مجوز نشر را تمديد كند؟»
کد خبر: ۹۶۶۹۰
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۴ 04 May 2010
امتیاز خبر: 84 از 100 تعداد رای دهندگان 10693
رئيس بيست و سومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران درباره مسايل حاشيه‌اي اين نمايشگاه از جمله تخلفات ناشران و جوسازي‌هاي سياسي، سخناني را اظهار داشت.

به گزارش خبرنگار فارس، در حاشيه نشست خبري بيست و سومين نمايشگاه بين‌‌المللي كتاب تهران كه صبح روز افتتاح اين نمايشگاه برگزار شد، خبرنگاران سؤالات زيادي را از محسن پرويز معاون امور فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پرسيدند.

رئيس بيست و سومين نمايشگاه بين‌‌المللي كتاب تهران درباره تعداد كشورهاي شركت كننده در اين دوره اظهار داشت: كشورهاي شركت كننده شامل دو بخش هستند؛ يك قسمت مربوط به غرفه كشورهاست كه مثلا رايزن فرهنگي سوريه مي‌خواهد در نمايشگاه كتاب تهران شركت كند همانطور كه رايزن ما در سوريه حاضر مي‌شود و بعضاً نمونه‌اي هم از كتاب‌هايش عرضه مي‌كند. اما بخش ديگر كتاب‌هاي عرضه شده از طرف كشورهاي ديگر و ناشران آنهاست.

محسن پرويز با اشاره به گفته محمدرضا وصفي دبير كميته ناشران بين‌الملل مبني بر حضور 980 ناشر در اين رخداد فرهنگي عنوان داشت: 980 ناشري كه مي‌گويند به اين معني نيست كه تك تك آنها حاضر مي‌شوند بلكه اين كتاب‌ها توسط توزيع‌كنندگان عرضه مي‌شود.

وي با بيان اينكه امسال در مقايسه با سال گذشته تنها كشور كويت شركت نكرده، گفت: عربستان هم سال گذشته شركت نكرد و ما به دليل رفتار نامناسب عربستاني‌ها نسبت به حضور ناشران ايراني در آن كشور خيلي هم مايل به حضور اين كشور نيستيم.

* خانه كتاب مسئول برنامه‌هاي سراي اهل قلم است

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار ديگري درباره برنامه‌هاي سراي اهل قلم كه تنها به گروه خاصي از صاحبان قلم تعلق دارد، گفت: برنامه‌هاي سرا با توجه به اعلام علاقه‌اي صورت مي‌گيرد كه از طرف افراد و نهادها عنوان مي‌شود و خانه كتاب مسئول برگزاري آن است كه تجربه برگزاري نشست‌هايي از اين دست را در طول سال دارد.

* نمايشگاه تهران؛ نمايشگاه يا فروشگاه؟

وي در پاسخ به پرسش ديگري درباره انتقاد برخي از نويسندگان كه نمايشگاه كتاب تهران فروشگاه است و نه نمايشگاه گفت: مواردي از اين دست جزء مسائل كلان است كه در سطح جهان مطرح است. در كشور ما هم اين مسائل وجود دارد و مختص اين دوره از نمايشگاه نيست.
پرويز اضافه كرد: هر برنامه‌اي يكسري موافق و مخالف دارد و اگر بخواهيم به نظر يك نفر توجه كنيم طبيعتا آنچه بهترين حالت است حاصل نمي‌شود.

* تخلف ناشران

رئيس بيست و سومين نمايشگاه بين‌‌المللي كتاب تهران در پاسخ به پرسش خبرنگاري درباره دلايل عدم حضور برخي ناشران و عدم اجازه معاونت فرهنگي براي حضور آنها گفت: در بيست و دو دوره گذشته تعدادي از ناشران مجاز به شركت در نمايشگاه نبودند و اين اضافه بر كساني است كه شرايط عادي حضور را نداشتند. برخي تعداد آثارشان در حد و اندازه‌اي نيست كه حاضر شوند.
محسن پرويز بيان داشت: طبق ضوابط كميته انضباطي براي برخي تخلفات جريمه ممانعت از حضور در دوره بعد در نظر گرفته شده است. در خيلي از دوره‌ها اين موضوع مورد توجه قرار نمي‌گرفت چون برنامه ساليانه‌اي نمايشگاه نداشت.

* ميگساري متصديان يك غرفه در دوره‌هاي قبل

معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عنوان داشت: اينكه نمي‌شود هر ناشري هر تخلفي خواست در نمايشگاه انجام دهد و ما يادمان برود. مثلا در يكي از نمايشگاه‌ها متصديان غرفه‌اي در زمان برگزاري نمايشگاه مشروب خورده بودند و يكسري رفتارهاي ناشايست از خود بروز دادند. مگر محل نمايشگاه جاي اين كارهاست؟ ما سال بعد اجازه حضور آن ناشر را نمي‌دهيم. اما آن ناشر كه نمي‌تواند بگويد به چه دليل منع شده و ما هم نمي‌توانيم اعلام كنيم دليل اين اتفاق چه بوده است. بنابراين آنها از اين مسئله سوء استفاده مي‌كنند و تازه طلبكار هم هستند و از من شكايت مي‌كنند.البته من هم از شكايت آنها واهمه‌اي ندارم و اين مسئله را پيگيري مي‌كنم.

* تمام فضاي نمايشگاه با دوربين كنترل مي‌شود

محسن پرويز در پاسخ به پرسش ديگري درباره تأمين امنيت نمايشگاه گفت: اين موضوع بر عهده نهادهاي انتظامي و امنيتي است كه در همه اين سال‌ها همكاري خوبي با ما داشته‌اند و در عين رعايت شئون فرهنگي نمايشگاه به سرعت عمل كردند و جلوي تخلفات را گرفتند.

وي با ذكر مثالي گفت: دو سال قبل يك مورد قصد خرابكاري داشتند كه در نطفه خفه شد كه بعد از آن اطلاع‌رساني نسبي هم صورت گرفت.

محسن پرويز بيان داشت: سال گذشته نقاط حساس نمايشگاه زير نظر دوربين بود و امسال كل نمايشگاه زير نظر دوربين است و كل فضا كنترل مي‌شود. همچنين به صورت محسوس و غير محسوس فضاهاي نمايشگاه توسط مسئولان انتظامي و امنيتي كنترل مي‌شود.

* دليل تأخير نشست، درگذشت پدر وزير بود

رئيس بيست و سومين نمايشگاه بين‌‌المللي كتاب تهران در پاسخ به خبرنگار ديگري درباره تأخير در زمان برگزاري نشست آن هم تا روز افتتاح نمايشگاه گفت: حق با شماست و خوب بود يك يا دو روز قبل از افتتاح نمايشگاه اين نشست برگزار مي‌شد اما علت اين تأخير درگذشت پدر وزير بود كه ما علاقه‌مند بوديم كه ايشان هم در نشست باشند. هفته گذشته ايشان به محل زندگي پدرشان رفته بودند و اين هفته هم درگير اموري بودند.
وي درباره عدم بازديد خبرنگاران از محل مصلي گفت: منعي براي اين بازديد وجود نداشت منتهي سال‌هاي قبل روابط عمومي اين برنامه را تنظيم مي‌كرد كه امسال نمي‌دانم چرا انجام نداده است.

* تعداد پاركينگ‌ها زياد شده است

محسن پرويز درباره كمبود پاركينگ گفت: ما چيزي به عنوان كمبود پاركينگ نداريم. روزانه بين 300 تا 400 هزار نفر به نمايشگاه كتاب مي‌آيند و اگر قرار باشد هر كس با ماشين شخصي بيايد طبيعتا هيچ پاركينگي پاسخگو نيست.
وي به نقل از مسئولان ترافيك شهرداري منطقه7 تهران اظهار داشت كه تعداد پاركينگ‌ها افزايش يافته است.

* ساخت فضاهاي باز دستور رييس‌جمهور بود

معاون امور فرهنگي وزير ارشاد تصريح كرد: مديران خرد و كساني كه در برگزاري نمايشگاه با ما همكاري مي‌كنند حق اظهار نظر درباره برگزار شده يا برگزار نشدن نمايشگاه را ندارند.
وي ادامه داد: دستور شخص رئيس جمهور بود كه در فضاهاي باز سازه نصب شود تا نمايشگاه تعطيل نشود اما چون متأسفانه سايه سياست همه‌جا گسترده شده شايد باز كساني بخواهند از رئيس‌جمهور انتقام‌جويي كنند.اين نظر ديگران است و ما هم نمي‌توانيم آنها را منع كنيم گرچه غيرمنطقي و غيرفرهنگي است.

* نگاه ما سياسي نيست

پرويز در پاسخ به پرسش خبرنگار ديگري درباره افتتاح نمايشگاه دائمي در شهر آفتاب گفت: نگاه ما وجدانا و بيني و بين‌الله سياسي نيست. من يك چيزي درباره وعده دكتر قاليباف مطرح كردم كه برخي از آن برداشت سياسي كردند. ايشان سال 85 وعده داده بودند كه شهر آفتاب به عنوان محل دائمي نمايشگاه‌ها 3سال ديگر تكميل مي‌شود و هم نمايشگاه كتاب و هم نمايشگاه‌هاي موضوعي به آن محل منتقل مي‌شود.

وي ادامه داد: نمايشگاه دائمي كه در بزرگراه چمران واقع شده ايجاد ترافيك مي‌كند و من اين را نه به عنوان يك كارشناس، بلكه به عنوان يك مصرف‌كننده مي‌گويم.

پرويز اظهار داشت: زمستان سال 88 وعده 3 ساله دكتر قاليباف سرآمد و همكاران ما براي بازديد به شهر آفتاب رفتند و ديدند كه هيچ اتفاقي نيفتاده است. من با شوراي شهر و شهرداري تهران مكاتبه كردم و هر دو پاسخ دادند كه امسال آنجا آماده بهره‌برداري نيست.

وي با اين حال از همكاري فوق‌العاده شهرداري منطقه 7 در برپايي نمايشگاه كتاب تهران تشكر كرد و گفت: اگر به انتقاد ما نگاه سياسي مي‌شود به تشكر ما هم نگاه سياسي شود.

محسن پرويز به ديدار هفته گذشته خود با قاليباف اشاره كرد و گفت: در آن جلسه هم تشكرم را حضورا به دكتر قاليباف ابراز كردم و ايشان گفتند كه نمايشگاه دائمي شهر آفتاب ظرف دو سال آينده آماده مي‌شود.

وي عنوان داشت: احساسم اين است كه مشكل منابع مالي شهرداري باعث شده كه افتتاح نمايشگاه دائمي در شهر آفتاب به تأخير بيفتد.

* انتقاد پرويز از مهاجراني

رئيس بيست و سومين نمايشگاه بين‌‌المللي كتاب تهران در پاسخ به خبرنگار ديگري درباره تعداد ناشران در كشور گفت: 4 هزار ناشر فعال در كشور حضور دارند. ناشر فعال كسي است كه بيش از 4 عنوان كتاب در سال منتشر كند ولي با اين حال 9 هزار ناشر در كشور داراي مجوز هستند.

وي با انتقاد از عطاء‌الله مهاجراني وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در دوره‌اي كه ايشان وزارت را تحويل گرفتند در صفحه يكي از روزنامه‌ها مقاله‌اي نوشته بودند با اين مضمون كه «از پنجره اتاقم حياط وزارتخانه را مي‌ديدم سؤال كردم اين همه تردد براي چيست؟ گفتند ناشران براي مجوز نشرشان مي‌آيند. من فكر كردم مگر كسي شناسنامه مي‌گيرد آن را ساليانه تمديد مي‌كند كه هر ساله مجبور است مجوز نشر را تمديد كند؟»

پرويز اضافه كرد: اي كاش آن روز ايشان اذعان مي‌كردند كه اين اظهارات كوته‌بينانه و غير كارشناسانه بوده است تا اين عواقب را به بار نياورد. در هيچ كجاي دنيا شناسنامه را معادل پروانه كسب نمي‌گيرند. شناسنامه هويت يك فرد است و هيچ وقت تغيير نمي‌كند اما يك بقال ممكن است دو روز ديگر مغازه‌اش را قصابي كند.

پرويز با بيان اينكه اكنون 5 هزار ناشر غير فعال وجود دارند گفت: اين مشكل يادگار آقاي مهاجراني است كه براي برخي ناشران پرونده دائمي نشر صادر كردند.

معاون امور فرهنگي وزير ارشاد گفت: از ديد ما نمايشگاه يك محل فرهنگي است و بهره‌برداري سياسي معنا پيدا نمي‌كند.

پرويز درباره وقوع حاشيه‌هايي در نمايشگاه كتاب همچون نمايشگاه مطبوعات گفت: كتاب با مطبوعات فرق مي‌كند و در مطبوعات جنبه سياسي پررنگ‌تر است؛ به خصوص در كشور ما كه خلاء حزب وجود دارد و خيلي موقع مطبوعات به جاي حزب عمل مي‌كنند.

رئيس بيست و سومين نمايشگاه بين‌‌المللي كتاب تهران عنوان داشت: سال گذشته در آستانه انتخابات كانديداها به نمايشگاه آمدند و عده‌اي هم دنبالشان به قصد بهره‌برداري سياسي آمدند كه هيچ اتفاقي نيفتاد.

محسن پرويز خاطر نشان كرد: از اين بابت ما هم دغدغه‌اي نداريم و مسئولان امنيتي سياسي بايد تصميم بگيرند. فكر مي‌كنيم عموم افرادي كه به نمايشگاه مي‌آيند براي استفاده از فضاي فرهنگي آن مراجعه مي‌كنند.
اشتراک گذاری

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: