۳۶۴۲۸بازدید
۵
نماز جمعه به امامت رهبر انقلاب اقامه شد + صوت کامل خطبه دوم
حجم جمعيت حاضر در محل دانشگاه تهران و خيابان‌‌هاي پیرامون از جمله بلوار كشاورز، طالقاني، 16 آذر و قدس به اندازه‌ای است كه تعجب و حيرت خبرنگاران خارجي را در پي داشت. در نماز جمعه اين هفته تهران، علاوه بر حضور پرشور آحاد مردم، رؤساي قواي سه‌گانه، مسئولان ارشد كشوري و لشكري نيز شركت داشتند.
کد خبر: ۶۳۶۶۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۳:۴۳ 11 September 2009
امتیاز خبر: 86 از 100 تعداد رای دهندگان 36428

همزمان با سالروز شهادت مولي‌الموحدين حضرت علي (ع)، نماز جمعه‌ اين هفته‌ تهران، با حضور جمعيت بسیاری از مؤمنان روزه‌دار در تهران به امامت رهبر انقلاب اسلامي، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در دانشگاه تهران برپا شد.

به گزارش خبرنگار «تابناک»، حضور باشكوه مردم و صفوف به هم پيوسته نمازگزاران در نماز جمعه دشمن شكن اين هفته تهران كه در استقبال و اقتداي به ولي امر مسلمين براي اقامه نماز عبادي سياسي به دانشگاه تهران و خيابان‌هاي پیرامون آن آمده بودند، چشمگير و مثال زدني بود.

حجم جمعيت حاضر در محل دانشگاه تهران و خيابان‌هاي پیرامون از جمله بلوار كشاورز، طالقاني، 16 آذر و قدس به حدي است كه تعجب و حيرت خبرنگاران خارجي را در پي داشت.

در نماز جمعه اين هفته تهران، علاوه بر حضور پرشور آحاد مردم، رؤساي قواي سه گانه، مسئولان ارشد كشوري و لشكري نيز شركت داشتند.

به گزارش khamenei.ir حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع عظيم و با شکوه روزه‌داران موحد تهراني در سومين نماز جمعه ماه مبارک رمضان، با تبيين سلوک سياسي مولاي متقيان حضرت علي بن ابيطالب(ع)، رفتار سياسي امام خميني را منطبق با سلوک و سيره امير مومنان برشمردند و تأکيد کردند: روز قدس از برجسته ترين يادگارهاي امام راحل عظيم‌الشأن است و به فضل و هدايت الهي، ملت بزرگ و بيدار ايران جمعه آينده، يکپارچه و متحد، پرچم حمايت از مظلومان فلسطين را در پيشاپيش ملت‌هاي ظلم ستيز جهان، به حرکت درخواهد آورد.

ایشان، روز قدس را نشانه دلبستگی «امام و انقلاب و ملت ایران» به قدس شریف دانستند و با اشاره به خشم مستکبران و صهیونیست‌ها از این اقدام ملت ایران در زنده نگه داشتن نام و یاد فلسطین، افزودند: دشمن در همه سال‌ها تلاش کرده، مراسم روز قدس تضعیف شود، اما امسال هم ملت شریف ایران با راهپیمایی در تهران و سراسر کشور این روز را گرامی می‌دارد و بسیاری از مسلمانان جهان نیز به پیروی از این ملت، نام قدس را بار دیگر زنده می‌سازند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، روز قدس را مظهر وحدت ملت ایران خواندند و با اشاره به لزوم مقابله با اختلاف و تفرقه تأکید کردند: مردم مراقب باشند که برخی، از اجتماعات روز قدس برای ایجاد تفرقه استفاده نکنند، چرا که پرچمداری در عرصه حمایت از فلسطین، تنها با یکپارچگی ملت امکان پذیر است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همچنین با تبیین ابعاد گوناگون سلوک سیاسی حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ در خطبه اول نماز، خاطرنشان کردند: سیاست ورزی امیرالمومنین ـ ـ علیه‌السلام ـ ـ آمیخته با سلوک معنوی و اخلاقی آن حضرت بود.

ایشان توأم بودن سیاست با اخلاق و معنویت را موجب کمال مردم و جامعه دانستند و افزودند: در غیر این صورت، سیاست ورزی، وسیله ای برای کسب قدرت، ثروت، و پیش بردن امور دنیوی خواهد بود و به آفتی برای جامعه و حتی سیاست ورزان تبدیل خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به بی ارزش بودن حکومت در دیدگاه حضرت علی ـ  علیه‌السلام ـ «احقاق حق، ایجاد عدالت و مبارزه با ظلم را» علل قبول حکومت از جانب امیرمومنان برشمردند و خاطرنشان کردند: یکی از ویژگیهای سیاست ورزی حضرت امیرالمومنین ـ علیه‌السلام ـ پرهیز از مکر و فریب بود در حالیکه در نظامهای سکولار و نگرشهای مبتنی بر جدایی دین از سیاست، استفاده از هر روشی از جمله مکر و حیله اشکالی ندارد.

ایشان افزودند: در مکتب سیاسی مولای متقیان، توسل به ظلم و دروغ برای پیروز شدن جایگاهی ندارد و حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ بطور جدی از مردم می‌خواستند که با تملق و چاپلوسی با او سخن نگویند.

مدارا با مخالفان و حتی دشمنان تا حد ممکن، ویژگی دیگری از سلوک سیاسی امیرمومنان بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن پرداختند.

ایشان در این زمینه خاطرنشان کردند: آن حضرت در مقاطع و حوادث مختلف تا آنجا که امکان داشت با مخالفان و معارضان با تسامح و خوش رفتاری برخورد می‌کردند اما اگر در نهایت چاره ای باقی نمی ماند، با قاطعیت مقابل آنها می‌ایستادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیان استدلال و منطق در مقابل دشمنان و مخالفان را یکی دیگر از ویژگیهای سلوک سیاسی امیرالمومنین علی ـ علیه‌السلام ـ برشمردند و افزودند: رفتار آن حضرت با همه افراد و جریان‌های معارض و مخالف، یکسان نبود و میان آنهایی که با وجود داشتن اهداف حق، از روی جهالت و قشریگری، به راه انحراف و اشتباه می‌افتادند، با افرادی که از ابتدا در راه باطل بودند تفاوت قایل می‌شدند، ضمن اینکه آن حضرت در برابر انحراف و توسل به ظواهر دینی، قاطعانه می‌ایستادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آغاز خطبه دوم نماز در سخنانی که مخاطب اصلی آن جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی و «مسئولان سابق و کنونی کشور» بودند، به بررسی انشعاب‌هایی پرداختند که در سی سال اخیر در جریان اصیل مردم و انقلاب به وجود آمده است.

ایشان علت برخی از این انشعاب‌ها را اختلاف در «مبانی و عقاید» دانستند و افزودند: برخی انشعاب‌ها و اختلاف‌ها نیز در واقع بر سر منافع بوده اما برخی دیگر، اختلاف نظر بر سر چگونگی اجرای اصول بوده است که باید با هر کدام برخورد متفاوتی شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تبیین برخوردهای امام خمینی (رض) با انشعاب‌ها و اختلافات، خاطرنشان کردند: امام راحل به تأسی از سلوک سیاسی امیرمؤمنان «به تناسب ماهیت و جوهره جریان‌های سیاسی و انشعابی»، با آنها برخوردهای متفاوتی می‌کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری چگونگی برخورد امام با دولت موقت، مخالفان لایحه قصاص و گروهک منافقین افزودند: امام ابتدا مدارا و نصیحت می‌کردند، اما وقتی این روش بی نتیجه می‌ماند قاطعیت از خود نشان می‌دادند.

ایشان در همین زمینه یادآوری کردند: این گونه برخوردهای امام حتی در سطوح بالاتر از رئیس‌جمهور هم دیده می‌شد، به گونه ای که امام (رض) در اواخر عمر با کسانی که احساس کردند مدارا با آنها دیگر امکان ندارد، برخورد کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سوابق انقلابی و مذهبی جریان‌های انشعابی خاطرنشان کردند: ماهیت برخی از این اختلاف‌ها، تفاوت دیدگاه در روش‌های اجرای اصول بود، اما عده ای با اختلافات بنیادین و یا دعوا بر سر منافع، کار را به درگیری و معارضه با امام و انقلاب کشاندند و تلاش کردند مبانی نادرست را مانند سمی مهلک در روح و کالبد نظام رسوخ دهند که امام وقتی این خطر را احساس کردند، مدارا را کنار گذاشتند و با آنها برخورد قاطع کردند.

ایشان، اختلاف در سلایق و روش‌ها را بر خلاف اختلاف در مبانی، دارای منافعی برای جامعه دانستند و افزودند: وجود افراد و جریان‌های منتقد و صاحب دیدگاه‌های متفاوت به سود کشور است، به شرطی که این اختلاف سلایق در چهارچوب اصول یعنی «اسلام، قانون اساسی و رهنمودها و وصیتنامه امام» باشد، نه مسائلی که نامش را اصول می‌گذارند، اما در حقیقت با مبانی و اصول انقلاب بیگانه است.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: برخلاف برخی تبلیغات، اگر کسی یا جریانی، عقیده‌ای مخالف داشته باشد و اصطلاحاً دگراندیش باشد، نظام با او کاری ندارد، اما اگر جریانی به معارضه و ضربه زدن روی آورد و برروی انقلاب شمشیر بکشد، همچنان که در هیچ جای دنیا تحمل نمی شود، در ایران نیز، نظام در دفاع از خود با او برخورد قاطع خواهد کرد.

ایشان جذب حداکثری و دفع حداقلی را سیاست نظام در قبال جریانهای مختلف کشور اعلام کردند و افزودند: نظام تا جایی که مجبور نباشد با جریانی برخورد نمی کند بنابراین اگر کسی و جریانی دنبال خشونت نرود، برای بر هم زدن امنیت و آسایش جامعه تلاش نکند، با مبانی نظام معارضه نکند و دنبال دروغ پراکنی و شایعه سازی نباشد، در فعالیت‌ها و ابراز عقاید خود، آزاد است و هیچ کسی با او کاری نخواهد داشت.

خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران، با توصیه مؤکد رهبر انقلاب به فعالان سیاسی، مسئولان «صاحبان نفوذ و قدرت» درباره مراقبت شدید از خود در برابر انحراف و فساد پذیری ادامه یافت.

ایشان سهل انگاری در برابر لغزش‌ها و انحرافات کوچک را زمینه‌ساز انحرافات بزرگ و سقوط نهایی خواندند و با استناد به آیات قرآنی خاطرنشان كردند: لغزش‌ها، تدریجاً، انسان را از درون فاسد می‌كند و این فساد، به انحراف در عمل و گاه به انحراف در عقیده منجر می‌شود؛ بنابراین، همه باید ضمن رعایت تقوا، مراقب یكدیگر از جمله اعضای خانواده خود باشیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه مردم را به موعظه و نصیحت مسئولان توصیه كردند و افزودند: مردم به وسایل و روش‌های گوناگون مسئولان را نصیحت كنند تا مبادا آنها دچار لغزش شوند، چرا كه انحراف و لغزش مسئولان، برای نظام، كشور و مردم خطرناكتر است.

ایشان، نظام اسلامی را نیز مانند یك فرد، در معرض خطر لغزش و انحراف و فساد خواندند و افزودند: اگر همه مراقب نباشیم، ممكن است اسم و ظاهر جمهوری اسلامی باقی بماند، اما سیرت و رفتار و عملكرد و برنامه‌های نظام، غیر اسلامی شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حركت جامعه و كشور به سمت عدالتخواهی، رفتار و اخلاق دینی، «رشد فكری و علمی و صنعتی» در فضای آزادی، و ایستادگی مقتدرانه در برابر «دشمنان و جبهه ظلم بین المللی» را از جمله نشانه‌های سلامت و دوری نظام از فساد و بیماری دانستند.

ایشان افزودند: مردم بیدار باشند و بدانند اگر مسیر حركت جامعه و نظام غیر از این باشد و مسائلی نظیر شكاف عظیم طبقاتی، استفاده از آزادی در راستای فساد و فحشا، و احساس ضعف و عقب نشینی در برابر زورگویان جهانی به وجود آید، اینها نشانه بیماری نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی، پیگیری جدی مبانی و شعارهای حضرت امام خمینی را علاج مشكلات و تضمین كننده ادامه «پیشرفت و عزت و افتخار ملی» دانستند و افزودند: دشمن، همچنان كه در بلواهای پس از انتخابات روشنتر شد، در صدد ضربه زدن به پشتوانه مردمی نظام است و همه باید مراقب باشیم.

ایشان مشاركت 85 درصدی و حضور چهل میلیونی مردم در انتخابات 22 خرداد را جلوه زیبای اعتماد مردم به نظام خواندند و خاطر نشان كردند: دشمن و متأسفانه برخی در داخل كشور، این حقیقت را نادیده می‌گیرند و از بی اعتمادی مردم سخن می‌گویند، اما انشاءالله همه خواهند دید كه در انتخابات سال‌های آینده نیز مردم با وجود تلاش‌های اخیر دشمنان و «غافلان و بی خبران داخلی»، حضوری قوی و مستحكم خواهند داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وجود دوست و دشمن را برای هر حكومتی، مسأله‌ای طبیعی و عادی دانستند و افزودند: هیچ حكومتی در جهان نیست كه مردم داخل یا خارج آن كشور، همه با او خوب یا همه با آن بد باشند همانطور كه در طول تاریخ نیز هر حكومتی، مخالفان و موافقانی داشته و مهم این است كه دقت شود، مخالفان و موافقان هر حكومت چه كسانی هستند.

ایشان مخالفت غارتگران و استعمارگران بین‌المللی از جمله آمریكا و انگلیس و دشمنی صهیونیست‌های خبیث با ایران را یادآوری كردند و افزودند: این مخالفت‌ها مایه افتخار ملت است و نباید كسی را بترساند و یا به تسلیم در مقابل دشمن بكشاند، ضمن اینكه ملت‌های مؤمن و استقلال طلب در سراسر جهان و سیاستمداران مستقل، هوادار این ملت و این نظامند و این صف بندی، نشان دهنده حقانیت جمهوری اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی، كشور و آینده درخشان آن را متعلق به نسل جوان دانستند و افزودند: جوانان عزیز باید با هشیاری و احساس مسئولیت، برای استمرار و تكمیل این نظام تلاش كنند چرا كه اقتدار علمی، اقتصادی، سیاسی، اطلاعاتی و بین‌المللی نظام اسلامی مایه عزت و افتخار همه ملت به ویژه جوانان پر نشاط كشور بوده و خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان خطبه دوم نماز جمعه، هشیاری همگانی را ضروری خواندند و خاطرنشان كردند: مردم مراقب باشند كه برخی، با تحركاتی كه در ده سال گذشته هم گاهی انجام داده‌اند، اما با هشیاری مردم مهار شده است برای ملت یك جمهوری اسلامی تقلبی درست نكنند و شعارهای همیشه جذاب و پر طراوت و پرثمر امام و انقلاب را تضعیف نسازند.

رهبر انقلاب اسلامی، در خطبه‌های نماز همچنین با گرامیداشت یاد مرحوم آیت‌الله طالقانی، و شهید ایت الله مدنی افزودند: یاد این دو مرد بزرگ با تاریخ نماز جمعه ایران، پیوند خورده است، و خدمات آنان در حافظه مردم و تاریخ ایران فراموش نخواهد شد.

متن کامل خطبه‌ها را اینجا بخوانید.

خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Kenya
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۰
تا چشم دشمنان و بد خواهان ایران کور شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۰
خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست
خیلی شلوغ بود
دم ملت گرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۰
درود بر رهبر مدبرمان خدا حفظش کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۰
حیف که ما نتونستیم بریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۰
بخدا مردم ایران برادران راسخی هستند که اعتراض را نشانه زندگی در این انقلاب می دانند ولی اعتراضی که دعای وحدت در آن با کلام لااله الا لله و دستان فشرده ودر هم که نشان از انقلاب 57 را داراست همیشه همراه آن است .تمام خادمان این مملکت را چون بردران بزرگوار خود دوست دارند و به آنها احترام می گذارند و اینچنین حضورهایی را نشان ازآن احترام و وحدت و بزگواری این ملت بزرگ می توان دید و بر صفحه تاریخ برای همیشه به یادگار ثبت کرد..

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: