۱۱۷۱۳بازدید
کد خبر: ۴۵۶۲۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۹:۰۴ 29 April 2009
امتیاز خبر: 91 از 100 تعداد رای دهندگان 11713
ورود گسترده شرکت‌های چینی به بازار تولید و عرضه انبوه کالاهای مصرفی خاص مسلمانان در کشور ما سابقه‌ای کمتر از یک دهه دارد.

به نوشته روزنامه «سرمایه»، تولید، عرضه گسترده و متنوع محصولاتی مانند «جانماز، تسبیح، چادر، مقنعه، صلوات شمار و ادوات مربوط به مراسم عزاداری‌های حسینی با مارک‌ها و برندهای شرکت‌های چینی چند سالی است که به بازارهای داخلی ایران نفوذ کرده به طوری که حتی در بازارهای سنتی شهرهای مذهبی کشور نیز کاملاً به چشم می‌خورد.

این گزارش می‌افزاید؛ چینی‌ها در تولید و عرضه این گونه کالاها در میان سایر کشورهای اسلامی نیز فعالیت گسترده‌ای دارند به گونه‌ای که زائران اماکن زیارتی سایر کشورهای اسلامی همچون عراق، سوریه و عربستان در بازگشت به کشور با خود تسبیح و جانماز و نمادهای اسلامی با برچسب شرکت‌های چینی به سوغات می‌آورند.

شرکت‌های چینی تا آنجا در تولید کالاهای مورد استفاده مسلمانان پیش رفته اند که حتی آیه الکرسی و متون قرآنی و ادعیه اسلامی را روی سنگ، شیشه، سرامیک و چینی حکاکی کرده و روانه بازارهای اسلامی کرده اند.

کالاهای مذهبی چینی در ایران علاوه بر بازار تهران که به عرضه محصولات مصرفی در اماکن مذهبی می‌پردازد، نگاهی به بازارهای اماکن متبرکه، امامزاده‌ها و حتی شهرهای مذهبی قم و مشهد نیز از حضور پررنگ کالاهای اسلامی - چینی حکایت دارد.

گذری به خیابان ناصرخسرو و نیز شاه عبدالعظیم در شهر ری تهران به عنوان دو مرکز اصلی توزیع محصولات مصرفی در مراسم‌های مذهبی، هیات‌ها و مساجد،خود گواه این موضوع است که عمده وسایل مصرفی در این اماکن تولید شرکت‌های چینی است که با استقبال مردم نیز مواجه شده‌اند.

توفیق بیات، یکی از فروشندگان کالاهای مذهبی در تهران، در این باره گفت: «چند سالی است که میزان عرضه کالاهای مصرفی مذهبی با مارک‌های چینی افزایش یافته است. این کالاها که در هیات‌های مذهبی و مساجد استفاده می‌شود به دلیل تنوع، گستره عرضه و قیمت‌های مناسب با استقبال مردم روبه رو شده است».

وی تاکید کرد: «شرکت‌های چینی از «کلاهخود» مراسم تعزیه گرفته تا «حلقه‌های فلزی» زنجیر را تولید و عرضه می‌کنند که قیمت‌های مناسب و کیفیت‌های مشابه با انواع تولید داخل آنها سبب شده تا میزان استقبال مردم از این کالاها بیشتر شود».

بیات در خصوص قیمت کالاهای مذهبی و اسلامی شرکت‌های چینی اظهار داشت: «شرکت‌های چینی تولیدات خود را حداقل 20 درصد ارزان تر از تولیدات ایرانی عرضه می‌کنند. مثلاً هم اکنون انواع زنجیر بچه گانه چینی بین 500 تا 1000 تومان و نوع بزرگ آن نیز بین 2500 تا 4000 تومان عرضه می‌شود در صورتی که نوع ایرانی این کالاها بین 20 تا 50 درصد گران تر است».

این مغازه دار تهرانی با اشاره به توجه دقیق شرکت‌های چینی به تنوع کالاهای مصرفی مسلمانان، عرضه «فانوس‌های چینی » برای استفاده در چلچراغ‌های دسته‌های عزاداری امام حسین(ع) را مورد اشاره قرار داد و گفت: «این فانوس‌های الکترونیکی به دلیل قیمت مناسب در ایام محرم و صفر بسیار مورد توجه هیات‌های عزاداری قرار گرفته بود».

به گفته وی «حتی هیکلی (کمربند حمل چلچراغ) که تا چند سال قبل از همدان وارد بازارهای مصرف می‌شد طی یکی دو سال گذشته با چرم‌های مصنوعی چینی در دسته‌های عزاداری استفاده می‌شود و وسایل صوتی نظیر «اکو، باند و بلندگو » به همراه طبل و دهل و سنج نیز اکثراً با برچسب شرکت‌های چینی عرضه می‌شوند تا در مراسم‌های مختلف و آیین‌های اسلامی و شیعی ایرانیان مورد استفاده قرار گیرند».

مهرهای رکعت‌شمارچینی
در شهرهای مقدس به خصوص مشهد و قم، همچنین در کنار اکثر امامزاده‌ها، فروشگاه‌های خاصی به فروش کالاهای خاص مذهبی نظیر مهر، تسبیح، جانماز و... اختصاص دارند. انواع مهر که از اصلی ترین کالاهای این بازارها به شمار می‌روند یا از خاک مشهد مقدس ساخته می‌شوند که طبیعتاً تولید داخل بوده یا از خاک سرزمین مقدس کربلا هستند که به گفته فروشندگان، در کشور عراق تولید و به کشور وارد می‌شوند. حدوداً از یک دهه اخیر «مهر کربلا» در بازار‌های حاشیه اماکن مقدس به صورت گسترده وارد شد. پیش از آن نیز این مهر‌ها که از تربت مقدس سرزمین کربلا ساخته می‌شدند، در بازار ایران که از اصلی ترین مصرف کنندگان این کالا به شمار می‌رود، وجود داشت اما با تغییرات و برداشته شدن برخی محدودیت‌ها در مرز‌های کشور، ورود این دست کالاها به کشور با سهولت بیشتری انجام شد. هم اکنون مهر‌های هوشمند یا رکعت‌شمار - دسته‌ای از مهر‌ها که با سازوکار خاص خود، مناسب برای افراد سالمند و «کثیرالشک » هستند که علاوه بر مهر بودن، موجب از بین رفتن شک در نماز هم می‌شوند - که محصول یک دهه اخیر بوده و عمدتا ً چینی هستند در تمام بازارها وجود دارند.

سجاده و تسبیح
جا
نماز و سجاده عمدتا ً در ایران و به خصوص در دو شهر قم و مشهد تولید می‌شوند. در این شهرها کارگاه‌های متعددی به تولید جانماز و سجاده اختصاص دارد اما مدتی است که عرضه سجاده‌های چینی که سفری بوده و بسیارمورد توجه شرکت‌های تبلیغاتی قرار گرفته است اندکی بازار جانماز و سجاده‌های ایرانی را تحت تاثیر قرار داده است. مرتضی مینایی یکی از فعالان بازار کالاهای مذهبی با بیان اینکه «جانماز و سجاده در انواع مختلف و از جنس پارچه‌های مختلف و دوخت‌های متفاوت در این بازارها وجود دارند»،به خبرنگار ما گفت: «به طور کلی قیمت انواع جانماز و سجاده، براساس نوع پارچه و اندازه و دوخت سجاده و جانماز به طور متوسط از یک هزار تا 10 هزار تومان متغیر است».

وی افزود: «تسبیح‌ها نیز در چهار دسته سنگی، گلی، چوبی و پلاستیکی وجود دارند که در بازار تمامی این تسبیح‌ها، نمونه‌های ایرانی،چینی و ترکی به چشم می‌خورد. تسبیح‌های سنگی بیشتر زینتی هستند و بالاترین قیمت را به خود اختصاص می‌دهند. این تسبیح‌ها معمولاً از سنگ‌های قیمتی تراشیده می‌شوند اما تسبیح‌های گلی مانند انواع مهر از خاک و تربت اماکن مقدس ساخته می‌شوند. طیف خریداران تسبیح‌های چوبی را که اکثراً از چوب زیتون ساخته می‌شوند، تقریباً افراد جوان تشکیل می‌دهند. برخی از این تسبیح‌ها به لحاظ زیبایی به عنوان گردن آویز نیز مصرف دارند».
وی تاکید کرد: «تسبیح‌های پلاستیکی عمدتاً ایرانی، چینی و ترکیه‌ای هستند. تسبیح‌های ترکیه‌ای از تمام انواع تسبیح‌های پلاستیکی قیمت بیشتری دارند. حداقل قیمت تسبیح‌های گلی و چوبی یک هزار تومان بوده و بالاترین قیمت در بازار این تسبیح‌ها نیزحدود 30هزار تومان است که نمونه‌های گران قیمت عمدتا ً تزئینی بوده و در ابعاد و اندازه‌های بزرگ ساخته می‌شوند. تسبیح‌های پلاستیکی نیز از 100 تومان تا بیش از پنج هزار تومان قیمت دارند».
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
خب چه اشكالي داره مهرها چيني باشه؟! شركتهاي ايراني اگه توان رقابت دارند محصولات با كيفيت تر با قيمت پايينتر توليد كنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
بیخودی غیرتی نشید. مگه قراره همه چیز ایرانی باشه اصلا چه حسنی داره که اینجوری باشه. نماز یه فریضه الهی است که مهرش ممکنه از کربلا باشه قبله اش در عربستانه تسبیه جانمازش از یمن و نماز خانش از هر نقطه ای در دنیا. تا حالا فکر کردین در کشور چین چقدر مسلمان زندگی می کند؟ چه اشکالی داره رکعت شمار از چین بیاد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
نماز را باید باخشوع و خضوع خوانده شود نه اینکه ندانی چند رکعت خوندی و باید با دستگاه سجده شمار چینی متوجه تعداد سجده هات بشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
سلام ، بله دوست عزیز واقعا" درست می فرمایید ما باید روی خاک متبرک چینی ها سر مبارک را بگذاریم و سجده کنیم به هر حال این نوع کالای مذهبی شوخی بردار نیست باید مسئولین پیگیری کنند ببینند قضیه چیه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
هيچ اشکالي نداره جز اينکه به جای اينکه پولش تو جيب ايراني بره ميره تو جيب برادران هميشه در صحنه چيني
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
با سلام اول اينكه چين يك كشور كمنيستي هستش دوم اينكه مسلمانانش تحت فشار واذيت شديد هستن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
نماز هم داره مکانیزه ورایانه ای میشه
ناشناس
|
-
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
بسم الله الرحمن الرحیم.«اينما تولو فثم وجه الله»( بقره/115) صدق الله العلی العظیم. به هر طرف كه انسان بنگرد وجه الله را مي بيند.پس چینی یا ایرانی یا عراقی یا... بودن مهر چه فرقی دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
این چینی ها که خیلی از صنایع ایران و خیلی کشورای دیگه رو نابود کردن ، اینهم روش ! خدا آخر و عاقبتش رو به خیر کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
رکعت شمار کار چینی ها نیست از بیست سال پیش تو ایران(تبریز)تولید مشه
چینی ها فقط کپی برداری کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
ركعت شمار چيني خوبه در مورد فروش تسبيح ساخت چين كه در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) به فروش مي رسد و به عنوان سوغاتي تبرك شده هديه داده مي شود توسط زوار چه نظري داريد ما همه بازار خود را در اختيار چين كمونيست قرار داده ايم حتي باورها و اعتقاداتمان را .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
نه، غیرت یعنی چی؟ بگذاریم همه چی ازچین بیاد، اونوقت جوان هامون از زور بیکاری و فقر برن دنبال دزدی بانک و چاقوکشی و قاچاق!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
يك سري به بازارهاي امامزاده هاي تهران بزنيد از مهره مارتا نعل شانس و چشم زخم و... هزاران آت واشغال چيني رو مشاهده كنيد كه فقط 1000 تومان مي فروشند . بدو حراجش كرديم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
یعنی ما نمیتوانیم رکعت شمار درست کنیم که از چین وارد میشود. من چند وقت پیش رفتم یک موس کامپیوتر بخرم که اسمش فارسی بود منظورم سازندشه اما وقتی خریدم و برچسب روشو خوندم دیدم زده ساخت چین . منظور اینکه کالای چینی با اسم ایرانی تو این مملکت آنقدر زیاده که اقتصاد مملکت که رو تولیده فلج میشه . فردا هم حتما نون لواش هامون هم ساخت چین میشه.
ناشناس
|
-
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
ای بابا حالا که همه زندگی ما داره از چین وارد میشه بذارین این یکی هم بیاد. کیه که به فکر تولید کننده داخلی باشه. تولیدکننده های ما دارن میشن واردکننده!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۹
من که تا حالا هر چی مهر رکعت شمار خریدم ایرانی بوده . تا یکی دو سال قبل یک برند خاص و معروف داشت و الان چند مارک دیگر هم تولید می شود که همه ایرانی است

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: