۱۳۰۸۰۴بازدید
کد خبر: ۱۱۷۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۲:۴۶ 04 September 2010
امتیاز خبر: 95 از 100 تعداد رای دهندگان 130804
بقاياي تاريخي همواره مورد توجه ملل مختلف بوده و به فرهنگ و تاريخ غنا بخشيده و در جلب گردشگر و توجه جهاني نيز مؤثر است. غار کهف از جمله اماکن مورد توجهي است که کشورهاي مختلف هر نشانه‌اي را مبناي انتساب به اصحاب کهف مي‌دانند.به گزارش مهر، اصحاب کهف‌، در قصص‌ قرآنى‌ نام‌ گروهى‌ از مؤمنان‌ است که‌ از ستم‌ پادشاهى‌ مشرک‌ به‌ غاري‌ پناه‌ بردند و ساليانى‌ دراز به‌ خوابى‌ عميق‌ رفته و سپس بيدار شدند.

داستان‌ اين‌ گروه‌، با اشاراتى‌ کوتاه‌ در آيات 9 تا 26 سوره کهف يعني در 27 آيه تشريح شده است.

تعداد اصحاف به طور دقيق مشخص نيست، اگرچه رقم هفت بيشتر در مورد آنها بکار گرفته مي شود . در مورد تعداد اصحاب  در آيه 22 سوره کهف آمده است: به زودى خواهند گفت ‏سه تن بودند [و] چهارمين آنها سگشان بود و مى‏گويند پنج تن بودند [و] ششمين آنها سگشان بود تير در تاريکى مى‏اندازند و [عده‏اى] مى‏گويند هفت تن بودند و هشتمين آنها سگشان بود بگو پروردگارم به شماره آنها آگاه‏تر است جز اندکى [کسى شماره] آنها را نمى‏داند پس در باره ايشان جز به صورت ظاهر جدال مکن و در مورد آنها از هيچ کس جويا مشو .

داستان کهف ، دلالت بر معاد

داستان اصحاب کهف دلالت بر معاد دارد. اين داستان از قول هاي مشهور بين اقوام و ملل زمانهاي مختلف مطرح است و قرآن کريم شرحي از آن را به قدري که شاهد براي مسئله معاد است بيان کرده است.

خداوند اصحاب کهف را براي مدت طولاني به خواب برد و بعد بيدار کرد تا به منکرين معاد برساند که مردن و زنده شدن مانند اصحاب کهف و سپس تنبه و بيداري آنهاست.

داستان اصحاب کهف در زماني به وقوع پيوست که تنازعي شديد در امر معاد و بعثت مردگان بين موحدين و مشرکين در گرفته بود، وقوع اين قضيه و حدوث اين حادثه که از هر جهت مشابه با مردن و زنده شدن جميع خلائق است، شک و ترديدي براي منکرين باقي نمي گذارد.اصحاب کهف در ميان ملل مختلف

مانند‌ بسياري‌ ديگر از قصص‌ قرآنى‌، داستان‌ اصحاب‌ کهف‌ در ميان‌ صاحبان‌ اديان‌ آسمانى پيشينه‌ دارد، در واقع داستانى‌ مشهور در ميان‌ مسيحيان‌ شرق‌ و غرب‌ بوده‌ است‌.

قرآن‌ کريم‌ بدون‌ اينکه‌ به‌ صاحبان‌ ديانت‌ بخصوصى‌ اشاره کرده باشد به‌ تعبير «يقولون‌» به‌ شهرت‌ و تداول‌ اين‌ داستان‌ در ميان‌ پيشينيان و حتى‌ اختلافى‌ در جزئيات‌ داستان‌ ميان‌ بازگو کنندگان‌ اشاره‌ دارد، سوره کهف آيه 22.

در ميان‌ مسيحيان‌، اصحاب‌ کهف‌ نه‌ به‌ دليل پناه‌ بردنشان‌ به‌ غار، بلکه‌ از جهت‌ به‌ خواب‌ رفتنشان‌ شهرت‌ يافته‌اند و با عنايت‌ به‌ اينکه‌ شمار آنان‌ 7 نفر انگاشته‌ شده‌ است‌، در غالب‌ منابع‌ به‌ خصوص‌ در منابع‌ مسيحيت‌ غربى‌ به‌ "7 خفتگان" شناخته‌ شده‌اند.

کاوش‌ در پى‌ اصحاب‌ کهف‌

جايگاه‌ داستان‌ اصحاب‌ کهف‌ نزد مسلمانان‌ و وجود اين‌ باور که‌ هنوز مى‌توان‌ نشانى‌ از غار اصحاب‌ کهف‌ را بازجست‌، موجب‌ آن‌ شده‌ تا در طول‌ تاريخ‌ کاوش هايي براي دستيابي به غاري که اصحاف کهف در آن به خواب رفتند انجام شده و مکان هايي نيز در پي اين کاوش ها و يا بطور تصادفي مشخص و معرفي شده اند... به‌ طبع‌ شهرت‌ اينکه‌ اصحاب‌ کهف‌ در بلاد روم‌ سکنى‌ داشته‌اند، انگيزه‌اي‌ بوده‌ است‌ تا اين‌ جويندگان‌، در پى‌ يافتن‌ اطلاعاتى‌ جديد و موثق‌ درباره اصحاب‌ کهف‌ بيشتر به‌ جانب‌ روم‌ توجه‌ کنند.

جايگاه غار اصحاب کهف از منظر آيت الله مکارم شيرازي

در مورد مکان غار اصحاب کهف نظريه هاي مختلفي وجود دارد و مکانهاي متعددي به عنوان غار اصحاب کهف معرفي شده اند.

در تفسير نمونه آيت الله مکارم شيرازي، جلد 12، صفحه 438 درمورد غار اصحاب کهف آمده است: اينکه اصحاب کهف در کدام منطقه از روى زمين زندگى مى کردند و اين غار در کجا قرار داشته، در ميان دانشمندان و مفسران گفتگو بسيار است.

گرچه پيدا کردن محل دقيق اين غار تأثير زيادى در اصل داستان، نکات تربيتى و اهميت تاريخي آن ندارد اما دانستن محل اين حادثه مى تواند کمک به فهم بيشتر خصوصيات آن کند.

به هر حال، در ميان احتمالات و اقوالى که در اين زمينه وجود دارد دو قول به صحت نزديک ترند:

نخست اينکه اين حادثه در شهر «افسوس» واقع شده و اين غار در نزديکى آن قرار داشته است.

ويرانه هاى اين شهر، هم اکنون در نزديکى «ازمير» در «ترکيه» به چشم مى خورد، و در کنار قريه «اياصولوک» در کوه «ينايرداغ» هم اکنون غارى ديده مى شود که فاصله چندانى از «افسوس» ندارد.


اين غار، غار وسيعى است که مى گويند آثار صدها قبر در آن به چشم مى خورد و به عقيده بسيارى غار «اصحاب کهف» همين است.

به طورى که ارباب اطلاع نقل کرده اند، دهانه اين غار به سوى شمال شرقى است و همين سبب شده که بعضى مفسران بزرگ در اصالت آن ترديد کنند، در حالى که اين وضع مؤيد اصالت آن است زيرا قرار گرفتن آفتاب به هنگام طلوع در سمت راست غار و در هنگام غروب در سمت چپ ، مفهومش آن است که دهانه غار به سوى شمال و يا اندکى متمايل به شمال شرقى باشد.

عدم وجود مسجد و معبدى در حال حاضر در کنار آن، دليلى بر نفى اصالت آن نيز نخواهد بود، چه اينکه ممکن است با گذشتن حدود 17 قرن آثار آن معبد از بين رفته باشد.

دومين غار، غارى است که در نزديکى پايتخت «اردن» يعنى شهر «امان» واقع شده است، در نزديکى روستايى به نام «رجيب».

 

در بالاى اين غار، آثار صومعه اى ديده مى شود که طبق پاره اى قرائن، مربوط به قرن پنجم ميلادى است که بعد از غلبه مسلمين بر آنجا تبديل به مسجد شده و محراب و مأذنه دارد.

ديگر غارها

در برخى‌ روايات‌ آمده‌ که‌ در قريه‌اي‌ به‌ نام‌ لوشه‌ در غرناطه‌، غاري‌ ديده‌ شده‌ است‌ که‌ اجسادي‌ با سگشان‌ در آن‌ وجود دارند و مردم‌ آنان‌ را اصحاب‌ کهف‌ مى‌پندارند.

در کنار آن‌ غار مسجدي‌ است‌ و در نزديکى‌ مسجد، قصري‌ به‌نام‌ رقيم‌ و در قسمت‌ شمالى‌ غرناطه‌ شهري‌ قديمي‌ به‌ نام‌ دقيوس‌ وجود دارد .

در ايالت نخجوان آذربايجان نيز غاري به عنوان غار اصحاب کهف معرفي شده است. 
اصحاب کهف در متون کهن مسيحي و توجه خاورشناسان

در دايرةالمعارف بزرگ اسلامي آمده است: در متون‌ مسيحى‌ کهن، داستان‌ اصحاب‌ کهف‌ با مضامينى‌ کاملاً قابل‌ مقايسه‌ با مضامين‌ اسلامى‌ ديده‌ مى‌شود، بدان‌گونه‌ که‌ نه‌ تنها مى‌توان‌ خطوط کلى‌ داستان‌ قرآنى‌ را در پرداختهاي‌ مسيحى‌ بازيافت‌ بلکه‌ بخش‌ تفصيلات‌ داستان‌ در روايات‌ و تفاسير اسلامى‌ نيز با پرداختهاي‌ مسيحى‌ قابل‌ مقايسه‌ است‌.

اصحاب‌ کهف‌ و مقايسه آن‌ با نمونه‌هاي‌ مسيحى و همچنين‌ تطبيق‌ آن‌ با برخى‌ دانسته‌هاي‌ تاريخى، توجه‌ خاورشناسان‌ را به‌ خود جلب‌ کرده‌ است‌، چنانکه‌ از زواياي‌ مختلف‌ درباره اين‌ موضوع‌ به‌ تحقيق‌ پرداخته‌اند.

براي‌ نمونه‌ ماسينيون‌ با نگاهى‌ بر روايات‌ اسلامى‌ و مسيحى‌ به‌ بررسى‌ جايگاه‌ اصحاب‌ کهف‌ در ميان‌ گروههاي‌ قومى‌ گوناگون‌ به‌ ويژه‌ از نظر تصويرنگاري‌ ايشان‌ عنايت‌ داشته و طى‌ يک‌ سلسله‌ مقالات‌ به‌ تفصيل‌ به‌ اين‌ مطلب‌ پرداخته‌ است

از سويى‌ ديگر يونگ‌ با مقايسه داستان‌ اصحاب‌ کهف‌ و داستان‌ خضر نبى‌، به‌ موضوع‌ تجديد حيات‌ و عمر دوباره‌ يافتن‌ نظر داشته‌ است‌ .

منشأ زبان شناختي در کشورهاي اسکانديناوي، آلمان، مجارستان و ولز

واژه sjusovare يا syv sover که در کشورهاي اسکانديناوي سوئد، نروژ و دانمارک کاربرد داشته ريشه در داستان اصحاب کهف از افسوس دارد و به معناي کسي است که سخت و طولاني خوابيده است.

واژه "Siebenschl?fe" در زبان آلماني و "hétalv?" در زبان مجاري نيز معنايي شبيه به کاربرد مشابه در اسکانديناوي دارد. اين واژه ويژگي فردي را توصيف مي کند که معمولا خواب طولاني داشته و ديرتر از زمان لازم از خواب بيدار مي شود.

در دامنه واژگان ولزي نيز واژه "saith cysgadur" در داستان بلند ريز لوئيس نوشته دنيل اوون در سال 1885 به کار برده مي شود و اشاره به فردي دارد که خواب طولاني داشته است. اصحاب کهف در ادبيات قرون وسطي

توصيف شرايط و وضعيت اصحاب کهف، قرن شانزدهم در فرهنگ کليساي پروتستان عموميت يافت و جان دون از شعراي قرن شانزدهم شعري در اين رابطه سروده است.

در دوره روشنگري اشاره به داستان اصحاب کهف چندان فراگير نبود اما شرح اين داستان با ظهور عصر رومانتيسيزم احيا شد. اشاره به اين داستان در آثاري از تومان دي کوئنسي، شعري از گوته، داستاني از واشنگتن ايروينگ و اچ جي ولز به چشم مي خورد.

ظهور داستان اصحاب کهف در ادبيات دوران مدرن

دانيلو کيس نويسنده صرب - کرووات داستان اصحاب کهف را در قالب يک داستان کوتاه در کتاب خود با عنوان دانشنامه درگذشتگان روايت کرده است.

اين داستان در دو کتاب سوزان کوپر نيز روايت شده است.

گيلبرد موريس در مجموعه داستانهاي اصحاب کهف رويکرد مدرني به اين داستان داشته و با الهام از آن داستاني مشابه نقل کرده است.

آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان را در تابناک اجتماعی بخوانید.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۱۹
انتشار یافته: ۳۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۷
بسیار جالب بود فقط همینکه روایات مختلف از محل وجود غار باعث نقل قولهای مختلف میشود
پدی
|
United States
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۷
واقعا جالب بود ولی هنوز برای من جای سوال است
شما هم اگر میدانید لطفا راهنمایی کنید
مکان دقیق غار اصحاب کهف کجاست چون برای من خیلی حیاطی است میخواهم یه روز خودم از نزدیک این غار را ببینم
پاسخ ها
حيات
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۴
رعايت نكات املايي
952
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
دوست عزیز! خدا رو شکر همون طوری که با رایانه و اینترنت آشنایی دارین، لطف کنین همون طور هم به زبون رسمی کشورتون اهتمام بورزید.
ممنون
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
سلام دلبندم اون حیات نه خیاط
مهدي تاجور
|
United Kingdom
|
۰۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
سلام در قرآن در مورد تعداد نفر اصهاب كهف يا مقدار خواب اينگونه گفته كه (به اين مضمون)كه در مورد تعداد نفر يا مقدار خواب خا بهتر آگاه است وجدل كردن و تحقيق نيازي نيست اصل مطلب اين است كه تعدادي بودن كه 1جوانمرد بودن 2با اتكا به يكتا پرستي درمقابل پادشاه ظالم ايستادند 3به غاري پناه بردند 4سالهاي طولاني را خوابيدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
جالب بود اطلاعات كافي را كسب كردم
دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۵
با احترام و تشکر . در شمال شهرستان دزفول کوهی واقع شده بنام هفت تنون که به باور مردم دزفول غار واقع در دل کوه همان غار اصحاب کهف بوده و...
ایلیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
دست شما درد نکنه. خسته نباشید
نیلوفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۴
به نظرمن خیلی جالب
است
رومينا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
خوب بود
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۷
جال بود
پاسخ ها
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
جال بود نه جالب بود
نیکا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
واقعا بی نظیر بود.....!!!
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۹
فوق العاده بود
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
سلام خیلی ممنون از زحمات شما بزر گوارانی کهزحمت میکشید واین چنین مطالب را گرد اوری می کنید
فائزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
خیلی جالب بود .امیدوارم ی روز ازنزدیک ببینم .به امید اون روز
مهسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
واای خدای من من خیلی دوست دارم بدونم اصحاب کهف در کدام غار قرار دارد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
ممنون
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
همون غار هفت تنون که دوستمون گفت درسته. دزفولم. که مال خودمونه. فول فولم که هست
شایسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
فکر کنم اکثر بازدید کنندگان این سایت دوست دارم محل دقیق غار رو بدوند وهر مطلبی رو مطالعه کردم همش حدس و گمان بود دقیق نگفتین کجا هست
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
همون غار هفت تنون که دوستمون گفت درسته. دزفولم. که مال خودمونه. فول فولم که هست
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
سلام من توی یک کتابی خوندم که مقبره اصحاب کهف در امریکا است ولی بازم دوست دارم دقیقا بفهمم مقبره شون کجاست
صبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
سلام دوستا از طرف یک دوست دانشجوباستان ک الان موضوع تحقیقش همین اصحاب کهف است میگویم اکثرباستان شناسان مانظردرستی درمورداصحاب کهف نمیدهند زیرا ب قول یکی ازاستادان بزرگم مانه دی ان ای انها را داریم نه باانها اشناییت خاصی داریم که بدانیم کجاست سراین موضوع همیشه باز است
پونه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰
منم دزفولیم و شنیدم راجع به این غار که گفتین,حتی میگن وقتی خشکسالی میشه میرن اونجاواسه نماز بارون وبارون هم میباره,از خود کسایی که رفتن شنیدم صداهایی از داخل غارموقع نماز خوندن میاد
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
حماقت حد و مرزی نداره ! فقط کافیه تخیل قوی داشته باشیم !

هی وای من از این مردم فهیم !
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
تو فیلمی که پخش شد اونجا رو تبدیل کردن به یه بارگاه مکتن مذهبی...و تو اون دوره خیلی جای مهمی شد...خوب باستان شناسا باید بدونن شهر فیلادلفیا الان اسمش چیه غار تو اون شهر بود
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
باعرض سلام ووقت بخیر خدمت شما وتمامی انانی که برای بالا بردن سطح علم وفرهنگ انسانها ازگامهایی درظاهرکوچک امادرحقیقت بزرگ برمیدارندودراین راه تمامی مشکلات رابه جان میخرند.
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
سلام یعنی هنوزجسمشون تواون غارباقی هستش وای چی میشه پیدابشه خیلی هاایمان میارن
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
سلام، من تاحالا فكر ميكردم كه غار اصهاف كهف را پيدا كردن و معلوم هست كه كجا هست، و هميشه فكر ميكردم بايد يكجا بين يونان و ايتاليا باشد، ولى با خواندن اين مطالب فهميدم كه هنوز غار پيدا نشده، شايد روزى پيدا شود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: