بزرگترین رویداد علمی کشور در برج میلاد با حضور  پروفسور مسعود حیدری و مهندس شعبانعلی
      وسایل پرمصرف را عصر و غروب بکار نگیریم            فقط در مواقع تماشا تلویزیون را روشن کنیم       
به‌روز شده در: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۱
تعداد بازدید: ۳۶۹۷۰
تعداد نظرات:
۱۶ نظر
اگر مشمولی تنها فرزند ذکور بالای 18 سال و سالم خانواده باشد و سن پدرش بالای 59 سال یعنی شروع 60 سالگی باشد، میتواند کفیل پدرش شود و از خدمت وظیفه عمومی معاف گردد.
کد خبر: ۱۱۲۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۰۶ - 04 August 2010
معاون مشمولان سازمان وظیفه عمومی گفت: در حال حاضر چند نوع معافیت از جمله "کفالت و موارد خاص"وجود دارد که در سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان اجرا می شود.

سرهنگ حلوایی در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی شبكه خبر به پرسش های مرتبط با حوزه فعالیتش پاسخ گفت و جزئیات معافیت از خدمت سربازی را توضیح داد.
 
شبكه خبر: معافیت كفالت شامل چه افرادی می شود؟

حلوایی: اگر مشمولی تنها فرزند ذکور بالای 18 سال و سالم خانواده باشد و سن پدرش بالای 59 سال یعنی شروع 60 سالگی باشد، میتواند کفیل پدرش شود و از خدمت وظیفه عمومی معاف گردد.

چنانچه پدری كمتر از 60 سال سن داشته باشد ولی بر اثر بیماری با تائید شورای پزشكی نیازمند مراقبت باشد در آنجا هم تنها فرزند ذکور بالای 18 سال وی معاف می شود و اگر مادری فاقد همسر باشد (فوت یا طلاق) و تک پسر سالم بالای 18 سال داشته باشد فرزندش معاف خواهد شد.

همچنین اگر فردی خواهر یا برادر صغیر داشته باشد و پدرش هم فوت كرده باشد می تواند کفیل شود و بر اساس این قانون معاف شود.

اگر چنانچه فردی برادرش بیمار باشد و "همسر، پدر و فرزند" هم نداشته باشد می تواند كفیل برادرش شود می تواند معاف شود، همچنین اگر دارای خواهری باشد كه از سن 18 سالگی تا 24 سالگی به عقد كسی در نیامده و مجرد باشد و پدرش هم در قید حیات نباشد، می تواند از معافیت استفاده نماید.

برای جد و جده به شرط اینکه فرزند دختر و پسر نداشته باشد و تنها یک نوه سالم بالای 18 سال داشته باشند این پسر می تواند معاف شود.

سرهنگ حلوایی تاکید کرد، در تمامی موارد مربوط به معافیت کفالت موضوع یگانه مراقب بودن یعنی نداشتن برادر سالم و بالای 18 سال دیگر شرط است.

شبکه خبر: معافیت موارد خاص چه مواردی است؟

برابر ماده 6 قانون جامع حمایت از حقوق معلولین؛ یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده(هردو یا یکی از آن ها معلول باشد) و یا حداقل 2 نفر از فرزندان آن ها معلول و ناتوان باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می گردد.

سرهنگ حلوایی همچنین گفت: در بخش معافیت معلولین با توجه به عنایت مقام معظم رهبری، اگر در خانواده ای یک فرزند پسر بالای 18 سال باشد و یک معلول (چه خواهر یا برادر) این فرزند هم می تواند معاف شود.

همچنین اگر کسانی که پدر یا مادرشان " 25 درصد جانبازی یا 30 ماه سابقه جبهه و یا 36 ماه سابقه آزادگی" داشته باشد می تواند یک فرزندش معاف شود.
 
همچنین اگر با تلفیق موارد جانبازی و سابقه جبهه با هم منجر به 30 ماه شود یک فرزند خانواده معاف خواهد شد به عنوان مثال: اگر فردی 10 ماه خدمت جبهه و 20 درصد جانبازی داشته باشد با توجه به اینکه مجموع تلفیق موارد آن 30 ماه می شود یک فرزند می تواند معاف شود.

اگر مادری فاقد همسر و تحت پوشش کمیته امداد باشد و دو فرزند پسر بالای 18 سال داشته باشد استثنا با توجه عنایات مقام معظم رهبری یکی از فرزندانش معاف می شود.

شبکه خبر: استفاده از معافیت ها و مواردی که مطرح شد مشمول زمان است؟

در بخش معافیت کفالت همیشگی است ولی در بخش معافیت موارد خاص تا پایان سال 89 جاری است.

شبکه خبر: همه کسانی که مشمول معافیت هایی که عنوان داشته اید شده اند کارت های معافیت آنها صادر شده است؟

کسانی که در قانون 3 برادری معاف شده اند کارت های معافیت آنها صادر و ارسال شده است و بخش زیادی از افراد کارت های معافیت خود را دریافت کرده اند.

سرهنگ حلوایی افزود: اگر فردی بیش از 3 ماه مدارک خود را ارائه کرده اما هنوز کارت معافیت برایش صادر نشده است پرونده فرد دچار نقص بوده که لازم است با مراجعه به دفاتر خدمات پلیس +10 و یا واحدهای وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه کنند و اگر نقصی در پرونده آنها وجود دارد رفع نقص کنند.
بازگشت به ابتدای صفحه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 7
انتشار یافته: 16
علی
|
-
|
14:06 - 1389/05/13
6
38
با عرض سلام و خسته نباشید. هیچ وقت نشده اخبار مربوط به معافیت شفاف باشد. به این جملات که در سایت نوشته شده توجه کنید(حلوایی: اگر مشمولی تك پسر باشد و بالای 18 سال سن داشته و سالم باشد می تواند كفیل پدرش شود و با استفاده از این قانون معاف شود، همچنین چنانچه پدری به سن بالای 59 سال و شروع شصت سالگی رسیده باشد به صرف شصت ساله شدنش یك فرزند پسرش معاف خواهد شد. )
در قسمت دوم اشاره شده که همچنین چنانچه پدری به سن بالای 59 سال و شروع شصت سالگی رسیده باشد به صرف شصت ساله شدنش یك فرزند پسرش معاف خواهد شد. حالا این یهنی چه؟ یهنی هر پدر بالای 59 سال تمام یک پسرش معاف میشود؟ یعنی دیگر نساز به تک پسری نیست؟ خدا وکیلی یکی جواب بده.
رنجبر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
14:56 - 1389/05/13
2
18
تو رو خدا اینو به گوش مسئولین نظام وظیف برسونید که فوت پدر برای مادر بدتر است یا اینکه پدر معلول باشد؟ چرا کسی که پدرش معلول است یکی از فرزندان آن می تواند معاف شود ولی پدر که فوت کرده فقط باید تک پسر بود تا معافیت تعلق گیرد؟ پدر که معلول هست حداقل زنده که هست و سایه اش بالای سر مادر هست ولی پدری که فوت کرده کی از مادران حمایت کند؟
چرا به معلول امتیاز بیشتری نسبت به فوت شده می دهند؟
تابناک من این موضوع را چند بار هست که می گم ولی هیچ اقدامی نکردی.
سید نصرالله هزاوه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:31 - 1389/05/13
0
8
به نظر می رسد که خبر مربوط به "چنانچه پدری به سن بالای 59 سال و شروع شصت سالگی رسیده باشد به صرف شصت ساله شدنش یك فرزند پسرش معاف خواهد شد."اشتباه بوده و شاید بایستی تک فرزند پسرش باشد. لطفاً بررسی و راهنمائی بفرمائید چون موضوع مهمی می باشد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:37 - 1389/05/13
1
10
یعنی تک فرزند پسر معاف میشه از سربازی؟؟؟ قانون جدیده؟
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:43 - 1389/05/13
3
19
کسی هست بدونه این جمله تعبیرش چیه؟ "همچنین چنانچه پدری به سن بالای 59 سال و شروع شصت سالگی رسیده باشد به صرف شصت ساله شدنش یك فرزند پسرش معاف خواهد شد. "
سن من بالای 18 ساله. یک برادر بزرگتر از خودم دارم که خدمت سربازی رفته، و سن پدرم هم بالای 60 ساله آیا معاف از سربازی میشم؟
ناشناس
|
SWEDEN
|
15:46 - 1389/05/13
0
16
" همچنین چنانچه پدری به سن بالای 59 سال و شروع شصت سالگی رسیده باشد به صرف شصت ساله شدنش یك فرزند پسرش معاف خواهد شد." یعنی اگه یکی چند پسر داشت و 60 سالش شد یکی به دلخواه معاف میشه؟!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:57 - 1389/05/13
3
3
اقا این تو قانون نوشته یگانه فرزند فرد بالای 60 سال، چک می فرمایید ؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
16:08 - 1389/05/13
0
6
اگه پدر بالای 60 سال باشه و تک پسر نباشیم و برادر داشته باشیم آیا باز هم می توان معافیت کفالت گرفت؟
از پلیس +10 پرسیدم گفت نمیشه. تکلیف چیه؟ هر کی یه چیز میگه!!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
16:37 - 1389/05/13
2
9
امیدوارم تکذیب نشه!!!!
masood
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
16:54 - 1389/05/13
3
1
با سلام اميد وارم پاسخ را دريافت نمايم درمورد قانون پدر 59 سال كه يك فرزندش معاف ميشود آيا اگر حتي پسر ديگري نيز داشته باشد ميتواند معاف كند البته من دو برادر دارم كه يكي معلول است و ديگري نيز كفيل اوست و پدر من الان تقريبا وارد 60 سال شده است آيا امكان معافيت وجود دارد ؟
میلاد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
17:03 - 1389/05/13
1
4
من دقیقا" متوجه نشدم یعنی پسری که تک پسر باشه و بالای 18 سال سن داشته باشه در هر شرایطی معاف میشه یا این فقط شرط اولیه برای بقیه ی شروط ذکر شده است؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
17:33 - 1389/05/13
3
4
خوب این که معلوم بود ما نفهمیدیم یعنی اگر مشمول غیبتم داشت بازم می تونه معافیت کفالت بگیره ؟؟؟؟؟؟؟؟
حسین بهرامی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
11:47 - 1389/05/15
4
1
هر روز یه معافیت جدید! آیا یکی هم هست به فکر اونایی باشه که دارن خدمت می کنن؟ یکی 2 ماه خدمت میکنه، کسری میاره می ره یکیم باید 21 ماه خدمت کنه!! واقعا این اضاف سنواتی نمی خواد بخشیده بشه؟؟ چرا سربازایی که دارن خدمت می کنن باید جور اونایی که معاف میشن و بکشن؟؟؟ واقعا این دور از انصاف...
علی
|
-
|
13:05 - 1389/05/15
2
2
تشکر فراوان از پیگیری تابناک و اصلاح خبر.
سالار
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
15:27 - 1389/05/15
2
16
من 33 سالمه و متاهلم تک پسر نیستم اما اگه برم سربازی هم خودم هم خوانوادم دچار مشکل مالی میشن تکلیف ادمهای مثل من چیه.اخه ادم 33 ساله به درد سربازی میخوره؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
16:03 - 1389/05/15
3
4
کلی خوشحال شده بودم
نام:
ایمیل:
* نظر: